PDA

Zobacz pełną wersję : KNX - Topologia i adresacja.



sebusebus
17-01-2014, 16:33
Witam.

Oto typowy schemat topologii systemu KNX, do ktorego mam pytanie.

235719

Sporządzam teoretyczny projekt, który chciałbym, żeby miał odzwierciedlenie w praktyce. Przykładowy hotel posiada 12 pokoi. Otóż przy doborze urządzeń do 12 pomieszczeń myślałem nad tym, aby zawrzeć je na jednym obszarze, a poszczególne pokoje rozmieścić na linii głównej (1.01.x - 1.12.x). Jednym z urządzeń jakie się pojawi jest stacja pogodowa, a więc urządzenie, z którym będą współpracowały wszystkie pokoje. I teraz pytanie.
Czy stacja ta powinna być poprowadzona na oddzielnej szynie na linii głównej (1.13.1), co za tym idzie ulokowanie dodatkowego zasilacza, czy też może być dołączona do istniejącej szyny (np. 1.01.64)?

Pozdrawiam.

dendrytus
17-01-2014, 21:15
I teraz pytanie.
Czy stacja ta powinna być poprowadzona na oddzielnej szynie na linii głównej (1.13.1),

Nie.
Na jednej linii uprościsz sobie instalację, o ile wystarczająca będzie moc zasilacza.


co za tym idzie ulokowanie dodatkowego zasilacza,

Oprócz dodatkowego zasilacza musiałbyś jeszcze zastosować sprzęgło liniowe, co podniesie niepotrzebnie w tym przypadku koszty.

sebusebus
17-01-2014, 21:48
Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź.

grudziu
19-01-2014, 19:51
Wszytko zależy ile urządzeń będzie wisiało na tych liniach.
Jeżeli 12 pokoi (a w nich 4 urządzenia, np termostat na wejściu, czujnik przyciskowy łóżko i łazienka i jeden aktor tzw pokojowy) znaduje się na trzech poziomach, to ja bym zrobił jak poniżej.

- 0 parter: linia 1.1.x (pokoje 1-4) , 16 urządzeń
- 1 piętro: linia 1.2.x (5-8)
- 2 piętro: linia 1.3.x (9-12)

Stacja pogodowa - bez większego znaczenia gdzie się znajdzie.

Wersja bardziej ekonomiczna:
parter + piętro 1 = linia 1.1.x
piętro 2 + piętro 3 = linia 1.2.x