PDA

Zobacz pełną wersję : regulatory AFRISO pytanie do użytkowników



orasje
21-01-2014, 09:26
Witam serdecznie. Na instalacji mam założone siłowniki AFRISO ARM 323 i zastanawiam się, czy regulując je mogę wpływać na ustawienie temperatury wody zasilającej podłogówkę. Aktualnie przy -9*C mam na zasilaniu 45 stopni (podłogówka obsługiwania przez pierwszy po lewej siłownik) i 42 stopnie przez drugi - (dwa oddzielne obiegi podłogówki na dom bliżniak). Czy ktoś używa takich siłowników i wie jak je regulować?. Wiem że można to zrobić ręcznie. Aktualnie pracują na automacie.

zyzolek
21-01-2014, 10:28
A jaki sterownik tymi siłownikami steruje?
Generalnie pracę siłowników ustawiamy w sterowniku kotła.

orasje
21-01-2014, 15:55
Sterowniki mam vaillantowskie do pieca vaillant z pogodówką. Ludzie piszą że maja możliwość regulacji temperatury zasilania. Domyślam się, że poprzez regulację na kotle regulatorem temperatury. Ja mam ustawiony regulator na maksa i wtedy sterowanie temperaturą przejmuje pogodówka. Zastanawiam się tylko, czy mogę wpłynąć na temperaturę regulując Afriso, które mają funkcję ustawów ręcznych.

gentoonx
21-01-2014, 18:27
ale otulenie rurociągów to masz do dupy :bash: co to w ogóle ma być? te otuliny w kawałkach to z demobilu? ;)

bobasxx
21-01-2014, 18:35
ale otulenie rurociągów to masz do dupy :bash: co to w ogóle ma być? te otuliny w kawałkach to z demobilu? ;)

Lepsze takie niż żadne. Trochę "srebrnej" taśmy i będzie całkiem ok.

zyzolek
21-01-2014, 18:47
Zadaniem siłowników jest pilnowanie stałej temperatury zasilania za zaworem mieszającym, niezależnie od chwilowych wahań temperatury na kotle. Pytanie co chcesz osiągnąć?

gentoonx
21-01-2014, 18:52
Lepsze takie niż żadne. Trochę "srebrnej" taśmy i będzie całkiem ok.

no niby tak :)

ale powiedz tak na dętkę od roweru zamiast prezerwatywy :lol2:

bobasxx
21-01-2014, 19:00
ale powiedz tak na dętkę od roweru zamiast prezerwatywy :lol2:

Nie no, z tym to pojechałeś ;)

Tamta otulina jakieś właściwości izolacyjne posiada, ale dętka to chyba tylko dla... No właśnie, nie wiem dlaczego ?

orasje
21-01-2014, 19:26
Zastanawiam się tylko, czy ma sens regulacja tymi (tych) siłowników aby wpływać na temperaturę wody w obiegu podłogówki, która wydaje mi się za wysoka. Czy też nie ma to sensu?. Czytałem o ich funkcji i pytanie moje ma na celu pogłębienie swojej wiedzy od osób, które taką wiedzę mają.
Gentoonx. Izolacja tak wygląda gdyż z dzięki pewnym czynnikom, o których nie chcę się rozpisywać, temperatura w kotłowni (która jest w piwnicy) to 24*C.

zyzolek
21-01-2014, 21:07
To ustaw na 30st.
Jak będzie chłodno to podkręcaj na 35, albo 40.
Przemyśl sprawę sterowania.
Moim zdaniem pogodówka to passe. Lepiej sprawdza się sterowanie wenętrzne

gentoonx
21-01-2014, 22:04
...
Gentoonx. Izolacja tak wygląda gdyż z dzięki pewnym czynnikom, o których nie chcę się rozpisywać, temperatura w kotłowni (która jest w piwnicy) to 24*C.

Rozumiem :)

spoko, znam kotłownię, otulina 20mm (uwierz mi - profeska pełna - nie to co u Ciebie) a w zimę nie da się w niej wysiedzieć - do 32st temp dochodzi ;) - ale to wina innych elementów instalacji

orasje
22-01-2014, 09:02
Generalnie problem wziął się stąd, że jak na kotle temperatura zasilania jest 45 stopni to auromatic wskazuje na jednym z obiegów podłogówki tyle samo tj. 45 ale na drugim obiegu (przypominam dom bliźniak) już tylko 41 stopni. Mówię o odczycie temperatura zasilania zadana. Na mój rozum to w obydwu obiegach powinna być jednakowa chyba, że mają na to wpływ jakieś prawa fizyki albo mechaniki. Ale przy jednym kotle....?
Gentoonx- szkoda strzępić język. Wrzuć fotkę swojej kotłowni, niech zobaczę jak to powinno fachowo wszystko wyglądać.

gentoonx
22-01-2014, 15:27
w moim starym domu kotłownia to i pralnio-suszarnia, pow. spora, pom od północy - rurociągi nie izolowane, dzięki temu odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, taka jaką potrzebujemy do użytku w 3 rodziny :)