PDA

Zobacz pełną wersję : okna- drewno, plastik, czy aliminium - dom energooszczędny



szoamin
21-01-2014, 11:31
Witam,

Planuję w tym roku ruszyć z budową domu. Projekt z założenia ma być jak najbardziej energo-oszczędny. Jakie okna są najlepsze? Chodzi mi o materiał (plastik, drewno, aluminium) nie o firmę. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

domi.pudlo
21-01-2014, 12:41
Pytaj sprzedawców o współczynnik przenikalności cieplnej Uw dla calego okna,,, i porównuj...
dla każdego wymiaru okna współczynnik będzie inny...

finlandia
21-01-2014, 14:24
Jeśli nie mieszkasz w wielkim mieście to problemem będzie dla Ciebie znalezienie najlepszego wykonawcy. Zwykle wyróżniających się firm nie ma więcej niż 5-10. Wysyłając wycenę popros o podanie Uw. - będziesz miał odpowiedź. Z założenia parametry najcieplejszych okien są zbliżone i w każdym materiale da się je osiągnąć.
A najlepiej - odwiedź 2-3 firmy zanim wyślesz zapytanie - będziesz mniej wiecej wiedzieć co chcesz.

T12345T
21-01-2014, 17:57
Witam,

Planuję w tym roku ruszyć z budową domu. Projekt z założenia ma być jak najbardziej energo-oszczędny. Jakie okna są najlepsze? Chodzi mi o materiał (plastik, drewno, aluminium) nie o firmę. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Najlepsze okna to takie jak opisano w tym projekcie najbardziej energooszczędnym. Jak nie opisano, to projekt, jest zaledwie oszczędny. Do kosza z nim!

Matlub
25-01-2014, 11:54
Witam jeśli chodzi o okna energooszczędne to polecałbym obejrzeć okna na profilach Geneo PHZ

MMichal
25-01-2014, 12:50
Witam

z każdego materiału jaki wymieniłeś można wykonać okna o odpowiednio niskim współczynniku.

Cała reszta to kwestia np: wielkości okien/drzwi, zasobności portfela, Twojego poczucia estetyki itd itp.

Pozdrawiam

yendrek3
25-01-2014, 15:56
Witam,

Planuję w tym roku ruszyć z budową domu. Projekt z założenia ma być jak najbardziej energo-oszczędny. Jakie okna są najlepsze? Chodzi mi o materiał (plastik, drewno, aluminium) nie o firmę. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

okna oknami ale mega wazny jest ich poprwany montaz, u mni etak zamontowali ze zimno czuje z 1 metra jak od okna stoje. Mozna miec pakiet 3 szybowy i 7 komor w ramie a jak okno bedzie zle zamontowane to i tak cala idee energooszczednosci ch.. strzeli.

BTW ja kupilem okna Plastmet'u i 3 skrzydla drzwiowe sa do wymiany, sa poprostu krzwe wiec cena byla dobra a ze cena pierwsza poszla jakosc

raklamacja w toku...

Charlie
25-01-2014, 16:07
najlepsze ale i najdroższe są okna z aluminium - systemy HI. Dodatkowo to bezobsługowy produkt - przeżyją właściciela.

second place - drewno. Pożyć może sporo ale trzeba dbać a to koszta dla serwisu.

ostatnie miejsce plastik - 10 lat i do wymiany bo trudno znaleźć producenta, który rzetelnie wykonuje okna. Jeśli są to mają je droższe niż reszta wokół.

Plastik versus Aluminium HI to około 150% różnicy w cenie.

domowy cieć
26-01-2014, 22:34
ciekawe na czym opierasz swoje dane co do żywotności materiałów z jakich wykonano okna?

panfotograf
27-01-2014, 00:27
ostatnie miejsce plastik - 10 lat i do wymiany

Bzdura.


Mam okna plastikowe (z dobrej firmy) i wytrzymają minimum 20 lat. Wiem to z doświadczenia, po oknach w moim poprzednim domu które mają dziś ponad 20 lat i mają się dobrze.
Natomiast na drzwi wejściowe wybrałem drewno dębowe i myślę że to dobry wybór. Plastik (drzwi mam szerokie i wysokie) przy tej częstotliwości otwierania/zamykania rzeczywiście po 10 latach by się rozpadł.
Do tego drewno można naprawiać, podczas gdy uszkodzony/pęknięty plastik nadaje się zazwyczaj tylko do wymiany.

Drewniane okna/drzwi trzeba co kilka lat malować (od zewnątrz - po południowej stronie).

finlandia
27-01-2014, 05:54
Drewniane okna/drzwi trzeba co kilka lat malować (od zewnątrz - po południowej stronie).

Bzdura :)
Idę o zakład, że za 10 lat nie pomalujesz swoich drzwi tylko jeszcze później. Jeśli nie zniszczysz ich jakoś szczególnie mechanicznie, to raczej przez 10 lat nie zobaczysz potrzeby malowania :)

panfotograf
27-01-2014, 07:32
Idę o zakład, że za 10 lat nie pomalujesz swoich drzwi tylko jeszcze później. Jeśli nie zniszczysz ich jakoś szczególnie mechanicznie, to raczej przez 10 lat nie zobaczysz potrzeby malowania
... no właśnie już po 3 latach w pewnych miejscach lakier zaczyna pękać:(

nikt ważny
27-01-2014, 08:02
Natomiast na drzwi wejściowe wybrałem drewno dębowe i myślę że to dobry wybór. Plastik (drzwi mam szerokie i wysokie) przy tej częstotliwości otwierania/zamykania rzeczywiście po 10 latach by się rozpadł......Niestety powielasz obiegowe, bzdurne opinie. Dobrze wykonane drzwi z PVC, nawet w dużym gabarycie będą służyły tak samo długo jak okna. Nawet jak będziesz nimi trzaskał a ruch będzie jak w spożywczym :lol2:

finlandia
27-01-2014, 21:07
Peknięcia to jeszcze nie dramat. Stolarka nadwyrężona w trakcie budowy pracuje - rozszerza się i kurczy - ale tam sie nic zlego się raczej nie stanie. Nie mniej jak masz możliwości poprawki to zrób dla świętego spokoju. Miałem na myśli odpadanie lakieru na płaszczyźnie drzwi - to nie powinno się szybko pojawić.