PDA

Zobacz pełną wersję : Czy Tegalit Brass musi być układany na mijankę ?



maaradv
23-01-2014, 16:21
Witam

Moje pytanie tak jak w temacie czy dachówkę betonową Tegalit trzeba układać na mijankę ?
Wiem że producent zaleca właśnie taki montaż. Ale czy faktycznie nie jest wskazane układanie symetrycznie ?
Może jest jakiś dodatkowy warunek do spełnienia żeby bezpiecznie ułożyć ten typ dachówki prosto ?

Marcin Dadas
28-01-2014, 13:12
Witam, Tegalit można układać zarówno na mijankę jak i "symetrycznie". Producent co prawda zaleca na mijankę, jest to związane z tym iż przy takim układaniu "zamek" dachówki "trafia" bezpośrednio na dachówkę poniżej. Przy układaniu symetrycznym woda z zamka wpada w zamek dachówki niżej itp. Może to mieć znaczenie przy niskim pochyleniu dachu, rzędu dwudziesty kilku stopni.
Ja ze swojego doświadczenia podpowiem tylko tyle że jakieś 70% dachówek płaskich jakie sprzedałem (Domino, Tegalit, Kapstadt, Piano, czy Turmalin) zostało ułożonych właśnie symetrycznie i nigdy nie było żadnego problemu z podciekaniem czy jakiegokolwiek innego.
Dodam jeszcze tylko że układanie na mijankę jest zazwyczaj droższe ponieważ dodatkowo potrzebne są dachówki połówkowe lub boczne połówkowe.

Pozdrawiam
Marcin Dadas

maaradv
28-01-2014, 14:12
Dziękuję za odpowiedź. Ja też zdecyduję się na układanie symetryczne, Mój dach ma nachylenie 35 stopni, powinno być ok .

Andrzej Wilhelmi
02-02-2014, 17:23
Bez względu na rodzaj układania wody w zamkach będzie płynąć tyle samo. Natomiast układanie na mijankę niweluje nierówności dachówki i dlatego producenci zalecają takie układanie argumentując to ilością wody płynącej w zamkach. Pozdrawiam.

maaradv
02-02-2014, 20:01
Bez względu na rodzaj układania wody w zamkach będzie płynąć tyle samo. Natomiast układanie na mijankę niweluje nierówności dachówki i dlatego producenci zalecają takie układanie argumentując to ilością wody płynącej w zamkach. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju, dziękuję za potwierdzenie.
Robimy symetrycznie, jutro zaczynają.
Jako że przy dachówce płaskiej nie daje się grzebienia okapu, czy należy zawsze zastosować element wentylacyjny ?

Andrzej Wilhelmi
02-02-2014, 20:13
Należy zastosować kratkę wentylacyjną okapu bez grzebienia. Pozdrawiam.