PDA

Zobacz pełną wersję : Dach na budyneku mieszkalno-usługowym a VAT



stefan_ems
23-01-2014, 19:12
Kochani wykonawcy najpiekniejszych dachów w Polsce :rolleyes:
Pytałem już na forum finanse, ale z frekwencją tam chyba słabo.
Mam nadzieję, że admini się nie pogniewają.
Powoli zamykam SSO tzw. systemem gospodarczym, choć oczywiście większość prac jest zlecanych fachowcom.
Dotychczas było tak, ze materiał kupowałem sam a faktury będę rozliczał później z US.
Mamy 2014 rok. Trzeba wiec pożenić usługę z materiałem, żeby płacić faktury z 8% VAT.
Dom jest dość duży, bo i lokal użytkowy i dodatkowe mieszkanie dla rodziców.
Niestety dekarz wystraszył się moich powierzchni i części usługowej i chce mi wszystko policzyć z 23% Vatem , żeby darować sobie ewentualne kłopoty z US. :bash:
Czy ma racje? Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak podzielić te faktury za dach, żeby było prawidłowo? :confused:
Bardzo proszę i dziękuję za jakakolwiek poradę.
Pozdrawiam
Stefan

Podzial powierzchni w m2:
237005

bratpit77
23-01-2014, 21:39
Żeby było 8% vatu to dom nie może mieć więcej jak 300m2 pow użytkowej. Wszystko co powyżej 23%

stefan_ems
23-01-2014, 22:31
Żeby było 8% vatu to dom nie może mieć więcej jak 300m2 pow użytkowej. Wszystko co powyżej 23%
Dzięki Bratpit77 - prawie sąsiedzie :bye: . Czyli żądać kosztów netto na pół. Do jednej połówki ma dowalić 8%, do drugiej 23% VATu. Inni uważają podobnie? Może jakiś dekarz napisze jak to ma być.

stefan_ems
24-01-2014, 15:34
Znalazłem ciekawy artykuł, który bardzo pozytywnie wyjaśnia mój problem:
http://prawo.rp.pl/artykul/120602,782910-Uslugi-budowlane---jaka-stawka-VAT-sa-opodatkowane-uslugi-budowlane.html?p=1
Czy mógłby mi ktoś potwierdzić, ze to co tam jest napisane nadal jest aktualne?
Proszę :rolleyes:

stefan_ems
08-02-2014, 23:01
Kurde, cieśla nie daje się przekonać. ;)
Naprawdę nikt nie wie? :(

bracki88
08-02-2014, 23:05
Trzeba zmienić cieślę:)

stefan_ems
08-02-2014, 23:38
Właśnie mi przywiózł tarcice i wystawił mi na nią rachunek z 23% VATem. Myślałem że uduszę. :mad:
Tłumaczę, że kupuję od niego materiał z usługą i ma mi to po skończonej robocie policzyć 8% VATem. Natomiast materiał chętnie mu będę zaliczkował. Pozostał niewzruszony. Jest przekonany, że postępuje słusznie, i że nie chce mieć kłopotów z US.
Pomocy! Co robić? Jak mu to wytłumaczyć. Mam możliwość ubiegania się o interpretację przepisów podatkowych w miejscowym US?
Pzdr.

yendrek3
09-02-2014, 07:40
niech wystawi dwie faktury, za dom z 8% a za czesc dachu firmy 23%. Z ilosci metrwo uzytkowych tego i tego zrob proprcje ile metrow dachu przypada na firme a ile na dom,

stefan_ems
09-02-2014, 12:21
niech wystawi dwie faktury, za dom z 8% a za czesc dachu firmy 23%. Z ilosci metrwo uzytkowych tego i tego zrob proprcje ile metrow dachu przypada na firme a ile na dom,

Dzięki Yendrek.
Znalazłem interpretację takiej sytuacji, gdzie US określił taki podział jako nieprawidłowy i ustalił na cały dach 8% Vatu.
http://www.poradaprawna.pl/interpretacje/stawka-podatku-dla-uslugi-wykonania-pokrycia-dachowego-na-budynku-o8230,24054.html
Tylko, czy to dalej aktualne jest?
Pzdr.