PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka pompa do domu energooszczędnego?



Arek_Iwonka
24-01-2014, 08:59
Witam,
zastanawiam się nad wyborem ogrzewania do nowo budowanego domu, według OZC zapotrzebowanie na ciepło - 7138 kWh/rok, całkowita strata ciepła 5394 W. Domek 163 m2 pow. użytkowej, ogrzewanie podłogowe i ścienne. Alternatywa to kominek z DGP. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Teraz pytanie: warto inwestować w PC z odwiertami czy wystarczy PC PW ? Dodam, że domek budowany będzie z silki czyli z materiału dobrze akumulacyjnego ciepło. Jak zdążyłem się zorientować to różnica między PC PW a tą z odwiertami to około 20 tys zł. w przypadku kompleksowej instalacji ogrzewania.

Pozdrawiam

map78
24-01-2014, 09:16
Witam,
zastanawiam się nad wyborem ogrzewania do nowo budowanego domu, według OZC zapotrzebowanie na ciepło - 7138 kWh/rok, całkowita strata ciepła 5394 W. Domek 163 m2 pow. użytkowej, ogrzewanie podłogowe i ścienne. Alternatywa to kominek z DGP. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Teraz pytanie: warto inwestować w PC z odwiertami czy wystarczy PC PW ? Dodam, że domek budowany będzie z silki czyli z materiału dobrze akumulacyjnego ciepło. Jak zdążyłem się zorientować to różnica między PC PW a tą z odwiertami to około 20 tys zł. w przypadku kompleksowej instalacji ogrzewania.

Pozdrawiam

20 tys. zł to przesada - będzie gdzieś między 10-15tys. ale nawet wtedy przy takim domu ta różnica raczej nigdy się nie zwróci. Wg mnie powietrzna i to taka do 20tys. ze wszystkim. Pozdrawiam

Arek_Iwonka
24-01-2014, 09:45
20 tys. zł to przesada - będzie gdzieś między 10-15tys. ale nawet wtedy przy takim domu ta różnica raczej nigdy się nie zwróci. Wg mnie powietrzna i to taka do 20tys. ze wszystkim. Pozdrawiam

20 tys. ze wszystkim tzn. z czym ? Pisząc kompleksowa instalacja ogrzewania miałem na myśli wszystko co wiąże się z ogrzewaniem tzn. ułożenie podłogówki, ogrzewania ściennego itd. Dostałem ofertę z Nateo na kwotę 53 000 zł netto czyli około 65 200 zł brutto. Jeśli chodzi o pompy powietrze woda to nie wysyłałem zapytań, ale dostałem informacje słowne, że będzie taniej o około 20 tys.

Pozdrawiam

map78
24-01-2014, 10:14
20 tys. ze wszystkim tzn. z czym ? Pisząc kompleksowa instalacja ogrzewania miałem na myśli wszystko co wiąże się z ogrzewaniem tzn. ułożenie podłogówki, ogrzewania ściennego itd. Dostałem ofertę z Nateo na kwotę 53 000 zł netto czyli około 65 200 zł brutto. Jeśli chodzi o pompy powietrze woda to nie wysyłałem zapytań, ale dostałem informacje słowne, że będzie taniej o około 20 tys.

Pozdrawiam

20tys. liczę za małą PC-PW + kotłownia. Pozdrawiam

mar1973
24-01-2014, 11:34
20tys. liczę za małą PC-PW + kotłownia. Pozdrawiam

witam

20.000 za jaką pompę z kotłownią?

pozdrawiam

map78
24-01-2014, 11:58
witam

20.000 za jaką pompę z kotłownią?

pozdrawiam

Choćby Panasonic Aquarea 7kW - powinna wystarczyć do takiego domku, a kosztuje chyba z 12tys, jak nie to 9kW jest niewiele droższa. Kotłownia - mam na myśli podłączenie samej pompy oczywiście, choć pewnie na zasobnik CWU w tej kwocie też starczy:yes:

Arek_Iwonka
24-01-2014, 12:37
Ok, modele PC sobie darujmy :) Chodzi mi o typy PC... nikt nie podziela moich obaw o rachunki za prąd przy PC PW ? Na jaki współczynnik COP w skali roku mogę liczyć przy PW a na jaki przy PC z odwiertami ? Oczywiście chciałbym również założyć licznik dwutaryfowy i tutaj wydajność PC PW spada a PC z odwiertami jest taka sama (minusowe temperatury w nocy). Równie ważną sprawą jest dla mnie chłodzenie pomieszczeń latem, który typ pompy się do tego lepiej nadaje ?


Pozdrawiam

map78
24-01-2014, 12:57
Ok, modele PC sobie darujmy :) Chodzi mi o typy PC... nikt nie podziela moich obaw o rachunki za prąd przy PC PW ? Na jaki współczynnik COP w skali roku mogę liczyć przy PW a na jaki przy PC z odwiertami ? Oczywiście chciałbym również założyć licznik dwutaryfowy i tutaj wydajność PC PW spada a PC z odwiertami jest taka sama (minusowe temperatury w nocy). Równie ważną sprawą jest dla mnie chłodzenie pomieszczeń latem, który typ pompy się do tego lepiej nadaje ?
Pozdrawiam

Jeżeli chodzi o chłodzenie to duuużo bardziej nadaje się do tego pompa powietrzna, ale z drugiej strony nie bardzo nadaję się do tego podłogówka. Jeśli myślisz o chłodzeniu to musiałbyś mieć klimakonwektory tak jak ja, albo zakupić do tego celu osobne urządzenie np klimatyzator:rolleyes:
Co do opłacalności to "strzelam", że przy takim domu jak Twój różnica w rocznym koszcie utrzymania wyjdzie może z +-500zł na korzyść gruntowej. Policz ile czasu zajmie Ci zwrot inwestycji i podejmij decyzję.

mar1973
24-01-2014, 13:36
Choćby Panasonic Aquarea 7kW - powinna wystarczyć do takiego domku, a kosztuje chyba z 12tys, jak nie to 9kW jest niewiele droższa. Kotłownia - mam na myśli podłączenie samej pompy oczywiście, choć pewnie na zasobnik CWU w tej kwocie też starczy:yes:

witam

dlaczego pytałem?
pewnie umknęło Ci, że dom Arka i Iwony 163m2 - jest "prawie" taki sam jak Twój:)

pozdrawiam

oberwatorPC
24-01-2014, 13:55
Jeżeli chodzi o chłodzenie to duuużo bardziej nadaje się do tego pompa powietrzna, ale z drugiej strony nie bardzo nadaję się do tego podłogówka. Jeśli myślisz o chłodzeniu to musiałbyś mieć klimakonwektory tak jak ja, albo zakupić do tego celu osobne urządzenie np klimatyzator:rolleyes:
Co do opłacalności to "strzelam", że przy takim domu jak Twój różnica w rocznym koszcie utrzymania wyjdzie może z +-500zł na korzyść gruntowej. Policz ile czasu zajmie Ci zwrot inwestycji i podejmij decyzję.

Jeśli twierdzisz, że do chłodzenia nadaje się bardziej pompa powietrzna to przestać doradzać innym ......
Pompa gruntowa ma możliwość chłodzenia pasywnego (bez użycia sprężarki)

map78
24-01-2014, 14:08
witam

dlaczego pytałem?
pewnie umknęło Ci, że dom Arka i Iwony 163m2 - jest "prawie" taki sam jak Twój:)

pozdrawiam

"Wielkościowo" tak, ale u mnie zapotrzebowanie to prawie 14000kWh/rok z CWU, a u niego połowę tego. Dlatego tak sobie roboczo założyłem, że pompa będzie mniejsza, ale oczywiście wypadałoby najpierw wszystko policzyć.

map78
24-01-2014, 14:09
Jeśli twierdzisz, że do chłodzenia nadaje się bardziej pompa powietrzna to przestać doradzać innym ......
Pompa gruntowa ma możliwość chłodzenia pasywnego (bez użycia sprężarki)

W takim razie przedstaw mi forumowiczów, którzy takowe rozwiązanie posiadają i stosują. Czekam.

Arek_Iwonka
24-01-2014, 14:12
witam

dlaczego pytałem?
pewnie umknęło Ci, że dom Arka i Iwony 163m2 - jest "prawie" taki sam jak Twój:)

pozdrawiam

Chciałbym żeby był, ale dopiero będzie :P

Co do chłodzenia, to jak z tą podłogówką idzie coś schłodzić domek czy nie bardzo :>? Chodzi mi o to czy to chłodzenie jest tylko jako reklama dla PC tj. GWC jako super darmowe chłodzenie domu, co się podobno nie sprawdza czy jednak PC i podłogówka może schłodzić domek o parę stopni :>?

Arek_Iwonka
24-01-2014, 14:17
"Wielkościowo" tak, ale u mnie zapotrzebowanie to prawie 14000kWh/rok z CWU, a u niego połowę tego. Dlatego tak sobie roboczo założyłem, że pompa będzie mniejsza, ale oczywiście wypadałoby najpierw wszystko policzyć.

Ojj nie połowę, bo 7100 kWh/rok to zapotrzebowanie na c.o bez c.w.u. :)) Tzn. będzie mniejsze niż 7100 bo w OZC było branych kilka rzeczy gorszych pod względem parametrów niż przewiduję(np. okna), ale nie wiem dokładnie o ile mniejszy będzie końcowy wynik :)

map78
24-01-2014, 14:28
Chciałbym żeby był, ale dopiero będzie :P

Co do chłodzenia, to jak z tą podłogówką idzie coś schłodzić domek czy nie bardzo :>? Chodzi mi o to czy to chłodzenie jest tylko jako reklama dla PC tj. GWC jako super darmowe chłodzenie domu, co się podobno nie sprawdza czy jednak PC i podłogówka może schłodzić domek o parę stopni :>?

Poczytaj sobie wątki o chłodzeniu pasywnym przy użyciu podłogówki - jest tego trochę.
Ja uważam, że namiastką klimatyzacji może być jedynie klimakonwektor, a nie podłogówka, czy reku, ale to wyłącznie moja opinia.

mar1973
24-01-2014, 14:40
Chciałbym żeby był, ale dopiero będzie :P

Co do chłodzenia, to jak z tą podłogówką idzie coś schłodzić domek czy nie bardzo :>? Chodzi mi o to czy to chłodzenie jest tylko jako reklama dla PC tj. GWC jako super darmowe chłodzenie domu, co się podobno nie sprawdza czy jednak PC i podłogówka może schłodzić domek o parę stopni :>?

witam

znam paru użytkowników (jak dobrze liczę 6), montowałem u nich powietrzne pompy ciepła i zaprzęgli je do chłodzenia
czy to działa?
nie jest to klimatyzacja - ale chłodzi, pozwala obniżyć temperaturę o parę stopni, da się odczuć, że jest chłodniej
problem - nie problem jest taki, że trzeba tego chłodzenia używać umiejętnie
ja doradzam (klienci też tak robią, wypracowałem to razem z nimi) - na pewno wyłączyć chłodzenie podłogówką w łazienkach, bo zimno w stopy:p
poza tym wszędzie można chłodzić
trzeba pamiętać o ustawieniu odpowiedniej - minimalnej temperatury, żeby nie dochodziło do wykraplania się wody - tu dobre rozwiązania z czujnikami w podłogach ma Daikin, ale i w Panasonicu i Atlanticu można sobie z tym poradzić

co do pomp ciepła gruntowych z "darmowym" chłodzeniem:) - patrz jak wyżej
żeby było pełne chłodzenie - klimatyzacja - trzeba zamontować klimakonwektory

pozdrawiam

mar1973
24-01-2014, 14:44
Poczytaj sobie wątki o chłodzeniu pasywnym przy użyciu podłogówki - jest tego trochę.
Ja uważam, że namiastką klimatyzacji może być jedynie klimakonwektor, a nie podłogówka, czy reku, ale to wyłącznie moja opinia.

witam

u jednego klienta mam zamontowane razem z rekuperatorem takie urządzenie:
http://www.aeris.pl/produkty/jedn-chlodnicza-artic.html

peny komfort cieplny - tylko dla wielu drogie niestety rozwiązanie

pozdrawiam

tomekwa
24-01-2014, 14:57
peny komfort cieplny - tylko dla wielu drogie niestety rozwiązanie

Jeżeli zastąpi: GGWC oraz 2-3 klimatyzatory to nie wychodzi wcale tak drogo :)

mar1973
24-01-2014, 15:03
Jeżeli zastąpi: GGWC oraz 2-3 klimatyzatory to nie wychodzi wcale tak drogo :)

witam

:yes:
przy takim zestawie jak piszesz to będzie sporo do przodu

pozdrawiam

Arek_Iwonka
24-01-2014, 15:24
Nie mam czego zastępować bo nie biorę pod uwagę GGWC ani klimatyzatorów...

oberwatorPC
24-01-2014, 15:46
W takim razie przedstaw mi forumowiczów, którzy takowe rozwiązanie posiadają i stosują. Czekam.

A widzę, że jesteś na łowach przepraszam, że się wtrącam. Zanęciłeś już a ktoś się wtrynia nieładnie.
Płatny profil by się przydał.
A co do forumowiczów poczytaj ile w Polsce sprzedaje się pomp ciepła a ilu tu jest użytkowników - w większości takich jak ty, którzy służą dobrą radą aby sprzedać.

Arturo72
24-01-2014, 18:51
Jeśli twierdzisz, że do chłodzenia nadaje się bardziej pompa powietrzna to przestać doradzać innym ......
Pompa gruntowa ma możliwość chłodzenia pasywnego (bez użycia sprężarki)
Więcej takich porad jak Twoich to inwestorzy dopiero będą skołowani...
Pompa powietrzna ma możliwość chłodzenia pasywnego jak i aktywnego,znacznie skuteczniejszego niż pasywne.
Pompa powietrze-woda to rozbudowany klimatyzator i może pracować jako klimatyzator,czego nie można powiedzieć o gruntowej.

Arturo72
24-01-2014, 19:01
Witam,
zastanawiam się nad wyborem ogrzewania do nowo budowanego domu, według OZC zapotrzebowanie na ciepło - 7138 kWh/rok, całkowita strata ciepła 5394 W.
Przy obciążeniu cieplnym 5,38kW+1kW na cwu styknie powietrzna,jednofazowa o mocy 9kW,koszt ok.20tys.zł z montażem i zasobnikiem,przewidywany COP2,5 lub pompa gruntowa o mocy 7kW za ok.30tys.zł z DZ poziomym i przewidywanym COP4.
Zużycie 7138kWh na c.o+3000kWh na cwu daje łącznie 10000kWh gdzie grzejąc powietrzną z COP2,5 zużyjemy 4000kWh a grzejąc gruntową zużyjemy 2500kWh za cały rok.
Róznica to 1500kWh co w przeliczeniu na złotówki daje nam ok.500-600zł rocznie na korzyść gruntowej.
Biorąc pod uwagę róznicę kosztów w zakupie pomp na 10000zł daje nam 16 lat przewagi kosztowej pompy powietrznej nad gruntową.

P.S.
Przy powietrznej przyjmuję raczej zaniżony COP2,5,sądzę,że średnioroczny COP będzie 3 lub przy takiej zimie jak w tym roku powyżej.

Arturo72
24-01-2014, 19:06
A może się ktoś ustosunkować do tego, że pompa ciepła powietrze-woda w okresie zimowym pobiera więcej energii, aniżeli w okresie letnim, znaczy to jest, dla mnie zrozumiałe, ale bardziej mi chodzi o sprecyzowanie o ile więcej.
Poniższa tabela powinna rozwiać wątpliwości,czarno na białym ile energii zużywa pompa powietrzna przy określonej temperaturze zasilania i poszczególnych temperaturach zewnętrznych,PM to zużycie energii,WG-moc grzewcza,COP-wiadomo.
237195
Konkretnie jest to tabela zużycia mojej pompy powietrznej czyli Panasonic T-CAP 9kW.

Arturo72
24-01-2014, 19:24
Pisząc kompleksowa instalacja ogrzewania miałem na myśli wszystko co wiąże się z ogrzewaniem tzn. ułożenie podłogówki, ogrzewania ściennego itd. Dostałem ofertę z Nateo na kwotę 53 000 zł netto czyli około 65 200 zł brutto. Jeśli chodzi o pompy powietrze woda to nie wysyłałem zapytań, ale dostałem informacje słowne, że będzie taniej o około 20 tys.
Pozdrawiam
Wg mnie nie opłacalne finansowo jest zlecać firmie kompleksowego wykonania systemu grzewczego gdyż z tego co się orientuje firmy bardzo naciągają na pobocznych robotach poza pompą lub nawet wynajmują podwykonawców,którzy oczywiście także muszą zarobić.
Przy gruntowej warto samemu wykonać lub zlecić wykonanie kolektora poziomego lub nawet odwiertów,przy powietrznej zdecydować się jedynie na zakup i montaż pompy z zasobnikiem.
Na podłogówkę warto znaleść miejscowego hydraulika,gdyż firmy "pompowe" biorą ok.100-120zł/m2 podłogówki a można bez wysiłków znaleść lokalnych wykonawców,którzy ułożą po max.60zł/m2.
Takim sposobem można urwać z 10-15tys.zł z całej inwestycji w system a to znaczy,że WM z reku będziemy mieli gratis ;)

Arek_Iwonka
24-01-2014, 19:25
Poniższa tabela powinna rozwiać wątpliwości,czarno na białym ile energii zużywa pompa powietrzna przy określonej temperaturze zasilania i poszczególnych temperaturach zewnętrznych,PM to zużycie energii,WG-moc grzewcza,COP-wiadomo.
237195
Konkretnie jest to tabela zużycia mojej pompy powietrznej czyli Panasonic T-CAP 9kW.

A twoja pompa ma możliwość chłodzenia ?

Arturo72
24-01-2014, 19:29
A twoja pompa ma możliwość chłodzenia ?
Nie,moja pompka jest wersją ubogą,aczkolwiek ten model posiada opcję modułu chłodzenia ;)

Arek_Iwonka
24-01-2014, 19:30
Wg mnie nie opłacalne finansowo jest zlecać firmie kompleksowego wykonania systemu grzewczego gdyż z tego co się orientuje firmy bardzo naciągają na pobocznych robotach poza pompą lub nawet wynajmują podwykonawców,którzy oczywiście także muszą zarobić.
Przy gruntowej warto samemu wykonać lub zlecić wykonanie kolektora poziomego lub nawet odwiertów,przy powietrznej zdecydować się jedynie na zakup i montaż pompy z zasobnikiem.
Na podłogówkę warto znaleść miejscowego hydraulika,gdyż firmy "pompowe" biorą ok.100-120zł/m2 podłogówki a można bez wysiłków znaleść lokalnych wykonawców,którzy ułożą po max.60zł/m2.
Takim sposobem można urwać z 10-15tys.zł z całej inwestycji w system a to znaczy,że WM z reku będziemy mieli gratis ;)

Tak wszystko pięknie ładnie, tylko jak taki Wiesio coś spartoli to dupa zbita :) Albo lepiej jak Wiesio zrobi dobrze, a coś nie będzie grało - co wtedy ? Przyjadą goście od firmy PC i powiedzą, że to nie wina PC tylko Wiesia. I znowu to inwestor jest w czterech literach. A tak główcie się chłopaki bo to wy wszystko robiliście :D I to wy i tylko wy ponosicie odpowiedzialność za system grzewczy w moim domu. Chyba, że się mylę ?

Arturo72
24-01-2014, 19:44
Tak wszystko pięknie ładnie, tylko jak taki Wiesio coś spartoli to dupa zbita :) Albo lepiej jak Wiesio zrobi dobrze, a coś nie będzie grało - co wtedy ? Przyjadą goście od firmy PC i powiedzą, że to nie wina PC tylko Wiesia. I znowu to inwestor jest w czterech literach. A tak główcie się chłopaki bo to wy wszystko robiliście :D I to wy i tylko wy ponosicie odpowiedzialność za system grzewczy w moim domu. Chyba, że się mylę ?
I właśnie o to chodzi,żeby inwestor nie dał się zbałamucić przez serwis pompowy ;)
Mamy i musimy mieć rzetelne OZC,pod OZC dobieramy moc pompy grzewczej i taką kupujemy,wykonanie projektu podłogówki z uwzględnieniem pompy ciepła zlecamy kumatemu osobnikowi i ten projekt przekazujemy Panu Wieśkowi do realizacji i doglądamy tylko realizację czy jest wykonywana wg przedłożonego projektu i wszystko w temacie.
Gwarację dostajemy tylko na pompę ciepła a nie na system grzewczy w domu czyli nie na grzejniki i nie na podłogówkę.

mkm silesia
24-01-2014, 20:09
Artur przesadzasz ostatnia wycena wyszła mi 85zł/m2 z vat styro systemowym i markowym rozdzielaczem Afriso

mkm silesia
24-01-2014, 20:11
60 to do pieca i potem cop 2

Arturo72
24-01-2014, 20:23
Artur przesadzasz ostatnia wycena wyszła mi 85zł/m2 z vat styro systemowym i markowym rozdzielaczem Afriso
Przypuszczam,że styro robi taką cenę,a nie powinien,bo on jest tylko i wyłącznie ułatwieniem dla wykonawcy przy rozkładaniu rurek ;)

mkm silesia
24-01-2014, 20:31
No można ryzykować że wypłyną rurki z anhydrytu i nie pisz mi że na zwykłym się trzymają bo to totalna prowizorka i jako tako broni się przy cementowej taka proteza po polsku a nie solidna robota

map78
24-01-2014, 20:33
A widzę, że jesteś na łowach przepraszam, że się wtrącam. Zanęciłeś już a ktoś się wtrynia nieładnie.
Płatny profil by się przydał.
A co do forumowiczów poczytaj ile w Polsce sprzedaje się pomp ciepła a ilu tu jest użytkowników - w większości takich jak ty, którzy służą dobrą radą aby sprzedać.

Niestety pudło:no: Jeśli bardzo chcesz wiedzieć to pracuje w ratownictwie morskim i z branżą instalatorską nie mam kompletnie nic wspólnego, poza posiadaniem PCi. A akurat tematem chłodzenia bardzo się interesowałem, gdyż system takowy montowałem u siebie w domu, stąd wiem, że przy gruntowej PCi do prawidłowej pracy klimakonwektora potrzebna jest wytwornica wody lodowej, a tym samym dodatkowy obieg, a sam klimakonwektor musi być czterokróćcowy. Natomiast przy powietrznej wszystko działa na jednym obiegu. I ot cała przyczyna mojego stwierdzenia, że PC-PW bardziej się do tego nadaje. Pozdrawiam i trochę wiary życzę, że niektórzy chcą pomóc tak po prostu bezinteresownie.

Arturo72
24-01-2014, 20:40
No można ryzykować że wypłyną rurki z anhydrytu i nie pisz mi że na zwykłym się trzymają bo to totalna prowizorka i jako tako broni się przy cementowej taka proteza po polsku a nie solidna robota
Fakt,nie miałem styczności z anhydrytem,chociaż myślałem u siebie nad nim,ale też stosunkowo nie dużo się go wylewa.

Aczkolwiek,gdybym budował jeszcze raz od początku to na płytę dałbym styro systemowy zamiast listw do podłogówki...

mkm silesia
24-01-2014, 21:04
Z Twojej morskiej branży Farmę :)

mkm silesia
24-01-2014, 21:07
Sorki psikus fona miało być Varme
zrobiło się farmę :))

mkm silesia
24-01-2014, 22:33
Tele fona :)