PDA

Zobacz pełną wersję : Rynny platynowe



marcin1987
24-01-2014, 18:53
prosze o blizsze szczegoly na temat rynien platynowych. Przy okazji wymiany dachowek wymienimy i cale orynnowanie. Dekarz polecil nam rynny platynowe, ale nie mogl scisle sprecyzowac z czego sa wykonane. Prosze o blizsze informacje na ic temat i czy warto je zakladac , a moze lepiej miedzianne?, tylko ze ten kolor niezbyt pasuje do czarnego dachu?

koktajl
24-01-2014, 20:31
A nie chodzi moze o rynny patynowane? Bo z platyny mogłyby niezle budżet zrujnować :):) jesli chodzi o patynowane tzn ze sa to rynny z blachy tytan- cynk juz spatynowanej np na kolor grafit ( zreszta innych kolorów nie ma) normalne rynny tytan- cynk sa wykonane z blachy golowalcowanej, ktora pod wpływem powietrza i innych czynników pokrywa sie patyną czyli matowieje. Na pewno minusem takich rynien jet ich estetyka- sa srebrne a nie zawsze to pasuje kolorystycznie do wszystkiego, a poza tym gdy rynny zaczynaja patynowac to jest nierównomierne zjawisko- powstają takie plamy, wybroczyny. Zwał jak zwał- w każdym bardz razie dopóki nie spatynuja całe to wg mnie średnio wygladaja. Za to tytan- cynk na pewno sa trwalsze niz zwykle metalowe czy plastikowe. Takie od razu spatynowane sa droższe niz z blachy golowalcowanej o ok 30% i w ofercie na pewno posiada je firma rheizink( zobacz jeszcze polskie plastmo ale kiedyś nie mieli w ofercie spatynowanych)

marcin1987
24-01-2014, 22:23
A nie chodzi moze o rynny patynowane? Bo z platyny mogłyby niezle budżet zrujnować :):) jesli chodzi o patynowane tzn ze sa to rynny z blachy tytan- cynk juz spatynowanej np na kolor grafit ( zreszta innych kolorów nie ma) normalne rynny tytan- cynk sa wykonane z blachy golowalcowanej, ktora pod wpływem powietrza i innych czynników pokrywa sie patyną czyli matowieje. Na pewno minusem takich rynien jet ich estetyka- sa srebrne a nie zawsze to pasuje kolorystycznie do wszystkiego, a poza tym gdy rynny zaczynaja patynowac to jest nierównomierne zjawisko- powstają takie plamy, wybroczyny. Zwał jak zwał- w każdym bardz razie dopóki nie spatynuja całe to wg mnie średnio wygladaja. Za to tytan- cynk na pewno sa trwalsze niz zwykle metalowe czy plastikowe. Takie od razu spatynowane sa droższe niz z blachy golowalcowanej o ok 30% i w ofercie na pewno posiada je firma rheizink( zobacz jeszcze polskie plastmo ale kiedyś nie mieli w ofercie spatynowanych)

Oczywiscie dziekuje za szybka odpowiedz, Przeszukujac internet natknalem sie juz na okreslenie "rynny platynowe" aczkolwiek byla to jedyna wzmianka na ten temat.. Ponoc ma je w swojej ofercie firma TEREDO Wroclaw. Juz do nich pisalem, na razie bez odpowiedzi. Miedzy innymi wymieniaja je w jednej grupie z cyt."- rynny miedziane, ocynkowane, tytanowo-cynkowe - rynny z miedzi wrocław, ocynku, stali ocynkowana galwanicznie, tytanu, platyny, rynny platynowe," ... ale jakos mi to dalej nic nie mowi.
Faktycznie zdziwilo mnie uzycie platyny w produkcji rynien ze wzgledu na koszt. Myslalem jednak, ze sa one w troche powszechniejszym uzyciu, jezeli w ogole istnieja? :D Moj wykonawca twierdzi, ze tak. Chcialbym jednak dowiedziec sie o nich wiecej zanim sie na nie zdecyduje.
A moze to faktycznie jakas pomylka? Moze ktos zna odpowiedz?

koktajl
26-01-2014, 09:26
po twoim pierwszym poście zerknęłam do wujka gogle i mnie też tylko wyświetlił ten link o którym ty wspominasz- może lepiej zapytaj na wątku dachów-może tam będą się lepiej orientować w temacie.