PDA

Zobacz pełną wersję : Szczelina wentylacyjna przy pełnym deskowaniu z membrana wysokoprzepuszczalną



if22
25-01-2014, 23:13
Witam,

mam problem ze szczeliną wentylacyjną w dachu.
Pełne deskowanie na to membrana wysokoprzepuszczalna na to dachówka. Krokwie 20cm, wełna 15cm (Knauf). Zostawione wloty pomiędzy ociepleniem ścian a deskowaniem i otwór w kalenicy.
NIestety nie zrobione sznurowanie pomiędzy wełną a deskowaniem, wełna się podniosła i przylega do deskowania.
Można to jeszcze jakoś naprawić?

DZięki za odpowiedzi

if22
26-01-2014, 07:32
i dobrze ci tak. bo welna jednak nie byla tak tania? zabrakło :D chopie skad ty czerpiesz pomysly? strach pomyslec o tym jak caly dom wybudowales.

Dzięki za odpowiedź ;).
Wełna ma 25% mniejszą grubość od krokwi. NIe wiedzialem, że 'podniesie' sie o 5/6cm. Każdy raczej pisze o 'opadaniu' wełny.

Da sie to jeszcze jakoś naprawić czy trzeba rozbierać płyty kartonowe? Mam dostęp do tych miejsc od góry z tego trójkąta w dachu dwuspadowym.

yendrek3
26-01-2014, 07:50
Witam,

mam problem ze szczeliną wentylacyjną w dachu.
Pełne deskowanie na to membrana wysokoprzepuszczalna na to dachówka. Krokwie 20cm, wełna 15cm (Knauf). Zostawione wloty pomiędzy ociepleniem ścian a deskowaniem i otwór w kalenicy.
NIestety nie zrobione sznurowanie pomiędzy wełną a deskowaniem, wełna się podniosła i przylega do deskowania.
Można to jeszcze jakoś naprawić?

DZięki za odpowiedzi

Pierwsze nie przejmuj sie Flasbeckiem, ten lubi docinac ludziom, tak juz ma

Po drugie ja uwazam nic nie musisz robic. Jezeli tylko dales tam folie wysokoparoprzepuszlalna to nic ci sie nie stanie. Jesli dostanie sie tam jakas para to ucieknie przez szczeliny w deskach i pozniej przez membrane. Problem by byl gdybys dal na dach pape.

Rozumiem ze welne od srodka masz zabezpieczona folia paroiziolacyjna?

if22
26-01-2014, 08:34
Tak to jest folia wysokoparaoprzepuszczalna.
Tak, od środka jest folia paroizolacyjna.

Para to pewnie w przyszłości też tam będzie, jak zrobi się cieplej. Obecnie szron jest na dolnej części desek i na wełnie od góry, dlatego się martwię.

yendrek3
26-01-2014, 11:01
Tak to jest folia wysokoparaoprzepuszczalna.
Tak, od środka jest folia paroizolacyjna.

Para to pewnie w przyszłości też tam będzie, jak zrobi się cieplej. Obecnie szron jest na dolnej części desek i na wełnie od góry, dlatego się martwię.

a jak ten szron is etam dostal?

skad wiesz ze na dekach od srodka jest ten szron skoro masz zabudowe z plyt?

jesli od srodka jest folia paroizolacyjna to szronu nie pownno tam byc.

od gory tez masz membrane wysokoparoprzepuszczalna wiec tez jest izolacja.

powedz jak szron tam wchodzi bo napewno musisz usunac zrodlo nieszczelnosci

yendrek3
26-01-2014, 11:02
i jeszcze jedno czy welna dotyka teraz desek na calej powierzchni? czy tylko na fragmencie?

if22
26-01-2014, 11:19
To jest dach dwuspadowy (takie odwrócone V). Na górze jest taki trójkąt (poddasze nieużytkowe, gdzie będzie składzik). WEłna narazie jest założona na skosach do wysokości sufitu w pokojach na poddaszu i na sufitach tych pokoi. Mogę wejść na poddasze nieużytkowe (składzik) i stamtąd obejrzeć wełnę na skosach.

Czy przylega na całej powierzchni, nie wiem.

Jak tam sie dostał szron, pewnie jakoś z różnicy temperatur, tak mi się wydaje. W południe jest mocne słońce dachówka się nagrzewa, więc deski pod nią pewnie też, potem wszystko szybko się wychładza. Tak mi się wydaje.

Jan P.
26-01-2014, 11:49
Pewnie nie masz wentylacji NAD ociepleniem. Jan.

if22
26-01-2014, 12:01
Pewnie nie masz wentylacji NAD ociepleniem. Jan.

Niestety wełna przylega do pełnego deskowania i czy da się coś z tym zrobić, tzn naprawić.
Mam do tego dostęp od góry ze stryszku.

Mogę też zdjąć płyty kartonowe i założyć to jeszcze raz.

Wełna 15, krokwie 20 myślałem, że wełna bardzo nie 'urośnie'

Jan P.
26-01-2014, 14:21
Przyleganie , swoją ścieżką. Czy jest wlot w okapie a wylot w kalenicy ? Jan

if22
26-01-2014, 14:32
Przyleganie , swoją ścieżką. Czy jest wlot w okapie a wylot w kalenicy ? Jan

Tak, jest wlot i wylot.

Andrzej Wilhelmi
02-02-2014, 17:52
Wełna nie przyrasta o tyle chyba, że to byle jaka wełna? Coś więc jest nie tak. Kolejna sprawa to najlepszy dowód, że przy deskowanym dachu para wodna tak łatwo nie przechodzi i skrapla się a następnie zamarza na spodzie desek. Jak nie będzie drożnej szczeliny to może byc poważny klopot. Pozdrawiam.

if22
03-02-2014, 08:50
Jak mocno wiatr dmucha to nawet tam gdzie nie ma wymuszonej szczeliny pomiedzy wełną na deskami (tylko to co jest pomiedzy wełna 15 a krokwiami 20) czuc ruch powietrza. Prawie tak samo silny jak w miejscach gdzie szczelina jest wymuszona na 5 cm. A jak witatr jest słaby to nawet tam gdzie jest szczelina to i tak nie czuc ruchu powietrza.

Para powstała chyba dlatego, ze cała powierzchnia dachu nie byla zakryta wełną. W niektorych miejscach ciepłe powietrze z wnętrza chałupy przeszło na stryszczek i tam zamarzła na częsci powierzchni desek.

Jak z Waszego doświadczenia powinien (czy jest ) byc silny ruch powietrza w tej szczelinie?

Po jakim czasie wełna usiądzie?


Wełna Knauf .

Andrzej Wilhelmi
05-02-2014, 23:51
Ruch powietrza w szczelinie zależy od wielu czynników. Praktycznie jest niewyczuwalny bo to przepływ o charakterze laminarnym a nie burzliwym. Możesz go nie wyczuwać natomiast ważne aby on był! Wełna wyschnie jak na zewnątrz temperatury będą powyżej 0*C. Pozdrawiam.