PDA

Zobacz pełną wersję : Osobna pompa do C.W.U. - wady, zalety, komentarze



endodontist
26-01-2014, 10:44
Witam,

przeszukałem forum, ale nie znalazłem wątku, który zbiera opinie dotyczące wad i zalet rozwiązania w którym
c.w.u. będzie realizowane przez osobną pompę.
Większość rozwiązań jakie spotkałem to pompy do cwu woda-powietrze, ale nie wiem czy to jedyne rozwiązanie.
Coraz częściej myślę o zastosowaniu tego rozwiązania w projektowanym domu...

ZALETY:
- pompa do co przy ogrzewaniu niskotemp. ma za zadanie generować niższą temp. [np. 35oC] przez co pracuje większą sprawnością,
- w okresie letnim pompa co może być wyłączona, poprawiając regenerację kolektora gruntowego
[ta zaleta oczywiście traci sens jeżeli planujemy pompę rewersyjną]
- główna pompa do co nie musi uwzględniać podczas cyklów pracy dostarczania ciepłej wody, w związku z tym może się załączać rzadziej, zwiększa się przez to żywotność pompy
- niezależny system... jeżeli padnie pompa co wciąż mamy ciepłą wodę [ale nie wiem jaka to pociecha, jeżeli zamarzamy]
- niskie koszty eksploatacji, koszt uzysakania ciepłej wody na 1 dzień dla 4 osobowej rodziny powinien zamknąć się w 1.5-2.0 PLN?
- wspomaganie klimatyzacji jakiegoś pomieszczenia latem
- dodatkowe osuszanie pomieszczenia
- uproszczenie instalacji???

WADY
- wzrost kosztów inwestycji (o 5 000-12 000 PLN???)

proszę o komentarz odnośnie moich wad i zalet oraz dopisywanie własnych uwag.
proszę również forumowiczów, który mają takie rozwiązanie u siebie o podanie firmy/modelu pompy do c.w.u. i uwag czy to była dobra czy zła decyzja

imrahil
26-01-2014, 11:05
przypuszczam, że pompa za 5000 zł będzie działać dobrze tylko wtedy kiedy właściwa pompa do ogrzewania i tak nie będzie grzać budynku lub będzie grzać niewiele - poza sezonem grzewczym i w okresach przejściowych. według mnie to przerost formy nad treścią, ale niech się pompiarze wypowiedzą

mkm silesia
26-01-2014, 11:11
Mam takie rozwiązanie zastosowane w kilku budynkach pompa cwu chłodzi i suszy piwnicę na wina i inne produkty
Co do ceny to ok 6k zł pompa do cwu ale nie trzeba kupować zbiornika i całej reszty do pompy co

Pyxis
26-01-2014, 11:11
Kolega rafikW ma to rozwiazane z podzialem na osobna pompe do CWU. Podpytaj go o wrazenia z uzytkowania. Bedziesz mial wiesci z pierwszej reki.

photos
26-01-2014, 11:23
1 dzień dla 4 osobowej rodziny powinien zamknąć się w 1.5-2.0 PLN?

u mnie pompa na do CO I CWU na potrzeby CWU pracuje 4-5 godzin tygodniowo. Czyli 16-20 godzin miesiecznie. jej pobor mocy to okolo 2kWh na godzine pracy czyli 32-40 kWh miesiecznie, wczesniej chodzila tylko w taniej taryfie czyli miesieczny koszt byl w granicach 10-13 zł :)
teraz ustawiłem ja ze ma grzac CWU bez znaczenia na taryfe.
Przyjmyjac ze chodzi tylko w drogiej to koszt w granicach 27 zł. Cóż więcej potrzeba :)

Pyxis
26-01-2014, 11:36
photos: Tak z ciekawosci, jaie masz miesieczne zuzycie CWU?

wihajster
26-01-2014, 11:42
Osobna pompa do cwu przy kaskadzie już "istniejącej" to dla mnie chory pomysł. Czemu ma to służyć, nie wiem. Z pewnością koszty wyższe, może jeszcze P-W Ci proponowali????
Planujesz duży dom, zużycie ciepłej wody też pewnie będzie proporcjonalne, nawet jeśli nie przez mieszkańców czy gości, to sprzątaczki i ogrodnik będą czasami też potrzebować.. (z malutkim przymrużeniem oka).
Ja bym zaproponował coś w rodzaju grzania przepływowego w wężownicy nierdzewnej w dużym zbiorniku, np. Galmet Multi-Inox (pojemności od 600l do 2000l).
Wykorzystasz w większości tanią energię, podobnie co przy c.o., a w dodatku nie ma problemu legionelli (niektórzy śnią o niej i budzą się przerazeni w środku nocy) :P

photos
26-01-2014, 11:52
photos: Tak z ciekawosci, jaie masz miesieczne zuzycie CWU?
Szczerze to nie wiem. Jej czas pracy odczytuję w lato bo działa tylko na cel CWU.
Zbiornik 170 ltr grzeje około pol godziny. W domu mam 2 osoby dorosłe i dwójka małych dzieci.
Czyli wedlug wskazan pracy tygodniowo zuzywam okolo 8 zbiornikow (nagrzan jest wiecej ale wiadomo że nie zuzywamy do konca). Dokładnie nie jestem w satnie tego określić bo licznik pompy nie wskazuje minut pracy tylko godziny.

Pyxis
26-01-2014, 12:12
Wykorzystasz w większości tanią energię, podobnie co przy c.o., a w dodatku nie ma problemu legionelli (niektórzy śnią o niej i budzą się przerazeni w środku nocy) :P

A zeby Ci sie Rydzyk z koleda przysnil dzisiaj w nocy. ;)

wihajster
26-01-2014, 12:15
Uderz w stół.... Normalnie wiedziałem ;)

endodontist
26-01-2014, 12:22
myślę o czymś takim, nie wiem czy dokładnie ta firma, ale coś w tym stylu:

http://www.climakomfort.pl/pompy-ciepla-ck/cieplej-wody-uzytkowej/pompy-ciepla-cwu-vt-313x-eco
[wersja z dwiema wężownicami]

rafikW
26-01-2014, 12:26
Zalety, które kolega "endodontist" wymienił rzeczywiście mają miejsce: PCi na c.o. działa tylko w sezonie grzewczym bez konieczności pracy na potrzeby c.w.u. z wyższą temp. zasilania a przez to z niższym COPem, regeneracja DZ jest lepsza. Tylko, że... czy to uzasadnia kupno osobnej PCi wziąwszy pod uwagę, że na c.w.u. potrzeba stosunkowo mniej energii niż na c.o. (u mnie od 02.2013: 2615kWh na c.o. vs. 1088kWh na c.w.u.) ? Nie wiem jak ustalić o ile "słabsze" byłoby DZ gdybym miał jedną PCi. Wydaje mi się, że dla DZ nie jest to jakiś znaczący uzysk z tego, że latem DZ nie jest eksploatowane. Mniej załączeń nie jest do końca prawdą: mając jedną PCi pracuje ona na c.w.u. w tym samym cyklu co na c.o.: albo na początku albo na końcu grzeje c.w.u. - nie ma konieczności dodatkowego załączenia. Koszt: u mnie 3 osoby średnio na dobę licząc od prawie roku: 3,18kWh 97,5% w 2T, średni koszt dobowy 1,14zł. Więc też nie jest to jakaś rewelacja a wręcz średnio to samo gdy ma się jedną PCi. Wada: moc elektryczna PCi jest mała i musi ona pracować długo: na dobę około 6-7 godzin. Temperatura zadana 47 st.C.
Jest jedna ciekawa zaleta PW PCi do c.w.u. - chłodzenie domu latem i suchy garaż zwłaszcza zimą z mniej więcej stałą temperaturą wynikającą ze stałej temperatury wyrzucanego powietrza. Ja np. mam kanał wylotowy na korytarz i garaż. Strumień schłodzonego powietrza ładnie roznosi się latem po salonie i kuchni. Gdybym robił kanały rozprowadzania powietrza to tym razem wylot poprowadziłbym z rozgałęzieniem na parter, garaż i dodatkowo na poddasze użytkowe. Wiadomo, że latem na poddaszu jest najcieplej. Zimą powietrze pobieram z łazienki na parterze a wylot kieruję pół na pół do garażu i korytarz. Wiosną, latem i jesienią pobieram z zewnątrz budynku. Przełączenie ręcznym zaworem na kanałach. Kolejny ważny element: wykonanie kanałów. Ponieważ PCi przerabia stosunkowo dużo powietrza ważne jest wykonanie ich z "tłumikami" Ja niestety mam bez i hałas jest dość znaczny, no ale PCi pracuje w tygodniu od 13:00 do 15:00 i od 2:00 do 6:00 więc uciążliwość jest przesunięta na godziny kiedy nie ma nas w domu albo kiedy śpimy. W weekendy chodzi jak potrzebuje. Kiedy zastanawiałem się czy wybrać dwie oddzielne PCi najważniejszym pytaniem było czy zimą kiedy powietrze pobieram z wnętrza budynku czy nie wystąpi podciśnienie :-) Jakoś nie stanowi to problemu kiedy tak jak napisałem część wylotową z PCi kieruję na garaż a część z powrotem do domu.
Dzisiaj kiedy podejmowałbym ponownie decyzję wybrałbym jednak jedną mocniejszą PCi aby dawała radę na c.o. i c.w.u. ze względu na koszt (byłby według mojej oferty o 1500 zł niższy) oraz ze względu na uciążliwości związane z długim czasem pracy tej pompy i hałasem jaki generuje. Nie wiem jednak czy miejsce na DZ by wystarczyło. Obecnie mam wciśnięte 6 pętli spiralnego kolektora po 100mb każdy "na styk" w powierzchnię działki i temperatury DZ nie są wcale takie fajne: wczoraj po 2,5h pracy 2,5 / -1,3.
Takie to są moje wrażenia z użytkowania.

wihajster
26-01-2014, 13:23
Zalety, które kolega "endodontist" wymienił rzeczywiście mają miejsce: PCi na c.o. działa tylko w sezonie grzewczym bez konieczności pracy na potrzeby c.w.u. z wyższą temp. zasilania a przez to z niższym COPem, regeneracja DZ jest lepsza.

A co to za różnica, czy podczas grzania cwu pracuje duża pompa ciepła (jedna z kaskady ~12kW) przez krótki czas z niższym COP, czy na potrzeby cwu pracuje oddzielna mała pompa dłuższy czas także z niższym COP?
Tego nie rozumiem ;)

Regeneracja DZ - ulubiony temat "powietrzniaków".

endodontist
26-01-2014, 13:57
Dzięki rafikW!!!
u mnie problemu z hałasem raczej nie będzie, mam zaplanowaną sporą kotłownię w garażu.
Piwnica jest pod całym domem [powierzchnia około 150-170m2], wkopana jakieś 2.5M pod poziom, ciekawe jakie temepratury będą tam panować...
zastanawaim się jak ogrzewać piwnicę i czy całą z garażem, czy tylko część... ale prawdopodobnie całą, bo ciężko będzie zaizolować sam garaż....
Dodatkowo na etapie planowania mogę pomyśleć i policzyć jak i gdzie najlepiej wykorzystać schłodzone powietrze...


Z Twojego opisu nie wynikają jakieś większe wady takiego rozwiązania, poza hałasem :)
A różnicę w kosztach rekompensuje delikatniejsza eksploatacja kolektora gruntowego...

czekam na dalsze opinie i komentarze :)

PS. w ciągu otstatnich kilku dni stałem się wielkim fanem tego forum :D
mam nadzieję że liczba błędów popełnionych przy budowie domu będzie mocno ograniczona :D :D :D

Pyxis
26-01-2014, 14:04
Z Twojego opisu nie wynikają jakieś większe wady takiego rozwiązania, poza hałasem :)
A różnicę w kosztach rekompensuje delikatniejsza eksploatacja kolektora gruntowego...


Widzisz to, czego nie napisal :)

Sekcja "wnioski" jest tutaj:
"Dzisiaj kiedy podejmowałbym ponownie decyzję wybrałbym jednak jedną mocniejszą PCi aby dawała radę na c.o. i c.w.u. "

rafikW
26-01-2014, 14:08
Dzięki rafikW!!!
u mnie problemu z hałasem raczej nie będzie, mam zaplanowaną sporą kotłownię w garażu.


Może źle sie wyraziłem. Hałas nie generuje pompa ale powietrze w kanałach wywiewnych. Można go ograniczyć stosując tłumiki. Ja niestety nie zastosowałem. Nie wiem czy ich użycie w sposób znaczący obniży hałas będący wynikiem wylatującego z dużą prędkością powietrza i to w dużej ilości, coś chyba 450m3/h
Dzisiaj raczej nie zdecydowałbym sie na dwie PCi, choć może w wyniku "pójścia" w jedną pompę miałbym duży problem z racji zbyt słabego DZ.

Pyxis
26-01-2014, 14:16
Dzisiaj raczej nie zdecydowałbym sie na dwie PCi, choć może w wyniku "pójścia" w jedną pompę miałbym duży problem z racji zbyt słabego DZ.

Przy dociepleniu Twojego domu raczej nie mial bys problemu z obecnym DZ. W opisie podajesz glebe srednio gliniasta. "Styklo" by.

endodontist
26-01-2014, 14:21
a może można "wpiąć" wylot z pompy ciepla do cwu do całego układu wentylacji mechanicznej i zimą wyrzucać chłodniejsze powietrze na zewnątrz albo mieszać ze świeżym powietrzem z zewnątrz a latem wrzucać chłodniejsze powietrze do domu. Centralę wentylacyjną chyba też postawię w kotłowni w piwnicy.

rafikW
26-01-2014, 14:38
Przy dociepleniu Twojego domu raczej nie mial bys problemu z obecnym DZ. W opisie podajesz glebe srednio gliniasta. "Styklo" by.

Wczoraj w wątku "Temp DZ" 'Idaho' czy jakoś tak, napisał:
Na zewnątrz -17. Wej DZ5,8 wyj DZ 3,7 (pomiar po 4h pracy). Kolektor 5x150 mb pe40 meandry. Piasek
i się zgarbiłem. Mógłby być problem jeżeli miałbym wyciągać z mojego DZ jeszcze dodatkowe 1200kWh - 1300kWh energii na cwu.
Może za jakiś czas dojdę do wniosku, że dam ogłoszenie: "zamienię Dimplex SI 7TE + bufor 200l +Dimplex BWP 30HLW na Dimplex SI 11TU" :D ?

Pyxis
26-01-2014, 14:56
Wczoraj w wątku "Temp DZ" 'Idaho' czy jakoś tak, napisał:
Na zewnątrz -17. Wej DZ5,8 wyj DZ 3,7 (pomiar po 4h pracy). Kolektor 5x150 mb pe40 meandry. Piasek
i się zgarbiłem. Mógłby być problem jeżeli miałbym wyciągać z mojego DZ jeszcze dodatkowe 1200kWh - 1300kWh energii na cwu.
Może za jakiś czas dojdę do wniosku, że dam ogłoszenie: "zamienię Dimplex SI 7TE + bufor 200l +Dimplex BWP 30HLW na Dimplex SI 11TU" :D ?

Nie pamietasz chyba jak zawsze "sprzeczalem" sie z adiqq pol zartem, po, serio, zeby sobie wyskalowal termometry w pompie? Po wyskalowaniu w wodzie lodowej kazalo sie, ze ma 2K zawyzony odczyt. Moze to podobny przypadek, bo tutaj cuda sie nie zdarzaja (wykluczam sytuacje, ze DZ ma zakopane na 4m).
Ja podaje odczyt z wyskalowanych termometrow (maja poprawke dokladnie -1K). Bez tego tez bym oglosil, ze moje DZ ma 5,1*C.

mar1973
26-01-2014, 15:13
a może można "wpiąć" wylot z pompy ciepla do cwu do całego układu wentylacji mechanicznej i zimą wyrzucać chłodniejsze powietrze na zewnątrz albo mieszać ze świeżym powietrzem z zewnątrz a latem wrzucać chłodniejsze powietrze do domu. Centralę wentylacyjną chyba też postawię w kotłowni w piwnicy.

witam, żeby wpiąć taką pompę do c.w.u. do instalacji wentylacji mechanicznej - musiałbyś zamontować dodatkowo jak wentylator kanałowy, bo takie pompy są przystosowane do b. krótkich kanałów (słabe wentylatory) - ja czegoś takiego bym nie zrobił
popatrz jakich ilości powietrza taka pompa potrzebuje
hałas w instalacji wg mnie pewny - nieakceptowalny

zamontowałem przez ostatnie kilka lat b. wiele podobnych pomp ciepła
tak jak wielu już przede mną pisało - nie warto tego robić - gdy ma się pompę ciepła do c.o.: to koszty dużo większe, zajmuje miejsce, im więcej urządzeń tym więcej możliwości awarii

raz zamontowałem tylko taką pompę ciepła u klienta, który tak jak Wihajster wcześniej pisał - w domu z piwniczką-pomieszczeniem na wino - to chyba ostatnio taka moda:p - nadmieniam, że pompa do.c.w.u. znajduje się zaraz obok ściany piwniczki

pozdrawiam

endodontist
26-01-2014, 15:31
myślisz że hałas będzie słyszalny z piwnicy? centrala wentylacyjna też będzie w piwnicy. Na miejscu mi tak bardzo nie zależy, zajęty dodatkowy 1m[SUP]2[SUP] nie robi mi różnicy.
Argument o awariach ma dwie strony medalu... jak zepsuje się pompa do co to zawsze zostane z ciepłą wodą :)
ciężko mi będzie podjąć decyzję :|
a może jest tak, że to nie ma większego zanczenia i oba rozwiązania mają podobną skuteczność a różnica w cenie kiedyś się zwróci albo w postaci niższego zużycia prądu albo w postaci wiekszej ochrony kolektora gruntowego?

yaiba83
26-01-2014, 15:38
Akurat udział CWU w całym rozrachunku jest niewielki w stosunku do energii jaka idzie na CO.

endodontist
26-01-2014, 15:40
około 10%? to jest chyba niepoliczalne, o ile skuteczniej będzie działać pompa co jeżeli nie będzie musiałą podgrzewać wody do cwu... za to o ile wzrośnie zużycie prądu przez pompe do cwu, i ile zaoszczędzę latem na klimatyzowaniu i osuszaniu pomieszczeń i o ile będę miał lepsze temperatury z kolektora gruntowego jeżeli zmniejszy się jego obciążenie o 1-2kW... do tego trzeba doliczyć wzrost inwestycji na początku o jakieś 10 000 PLN...
niepoliczalne :(

rwxw
26-01-2014, 15:54
c.w.u. będzie realizowane przez osobną pompę. proszę o komentarz odnośnie moich wad i zalet oraz dopisywanie własnych uwag.
Nie za bardzo widzę sens planowania takiej pc u Ciebie. Będziesz miał gruntówkę, która może obsłużyć co i cwu. Regeneracją kolektora się nie przejmuj, tylko zrób go dobrze, cwu jest bardzo małym obciążeniem, więc nie przeszkodzi w regeneracji. Gruntówka pracując na potrzeby co będzie pracowała niskotemperaturowo, a na potrzeby cwu wysokotemperaturowo. Podsumowując większość wymienionych "zalet' jest naciągana. Po co sobie komplikować życie ? Jeśli chcesz wydać jeszcze trochę kasy, to proponuję zamiast pc do cwu założenie fotowoltaiki na dachu ;-)

Pyxis
26-01-2014, 16:14
raz zamontowałem tylko taką pompę ciepła u klienta, który tak jak Wihajster wcześniej pisał - w domu z piwniczką-pomieszczeniem na wino - to chyba ostatnio taka moda:p - nadmieniam, że pompa do.c.w.u. znajduje się zaraz obok ściany piwniczki


Raczej snobizm bedacy jednoczesnie pierwszym krokiem w kierunku choroby alkoholowej. ;)

Pyxis
26-01-2014, 16:16
Akurat udział CWU w całym rozrachunku jest niewielki w stosunku do energii jaka idzie na CO.

Ja wiem czy niewielki? To jest od 25 do 50%, a w naprawde cieplych domach jeszcze wiekszy udzial. Na pewno wart uwagi, ale nie wart chyba dodatkowej (goownianej jednak) pompki, ktora nie szans na sibie zarobic.

endodontist
26-01-2014, 16:33
a co latem? moglbym nie wlaczac pompy od co... i co, jezeli zdecyduje sie na uklad rewersyjny... czy przy aktywnym chlodzeniu latem pompa moze jednoczesnie obsluzyc aktywnie chlodzenie i obslugiwac cwu?

wihajster
26-01-2014, 16:44
A po co masz latem włączać pompę "od c.o."??
Jak nie będzie zapotrzebowania na c.o. to pompa będzie pompą tylko od cwu...
Możliwości jest wiele i "aktywne chłodzenie" może znaczyć różne układy. Również te mniej szczęśliwe, do których zalicza się wywalanie ciepła na zewnątrz a później grzanie cwu w innym procesie.
Najsprytniej gdy chłodzimy pasywnie. To znaczy najtaniej. Jeśli chłodzimy aktywnie, to najciekawiej gdy ciepłem skraplania podgrzewamy cwu a dolnym źródłem jest zasobnik wody lodowej (tutaj raczej płynu dolnego źródła). W tym przypadku możesz mówić że masz albo chłodzenie za darmo, albo cwu za darmo. Zależy jak patrzeć ;)
Problem bywa z proporcjami, rzadko moce do chłodzenia i zapotrzebowanie na chłodzenie się pokrywają.

rwxw
26-01-2014, 17:02
a co latem? moglbym nie wlaczac pompy od co... i co, jezeli zdecyduje sie na uklad rewersyjny... czy przy aktywnym chlodzeniu latem pompa moze jednoczesnie obsluzyc aktywnie chlodzenie i obslugiwac cwu?
Nie ma problemu. Pompa od co jest przy okazji pompą do cwu, a tylko sterownik przełącza np. zawór trójdrożny na obieg co lub cwu. Pompa cały czas pracuje tak samo. Gdy chłodzenie wyłączy się na pół godziny, to nawet nie zauważysz.

endodontist
26-01-2014, 17:53
rozumiem, że planowane wykorzystanie pompy co do cwu oraz do chłodzenia aktywnego latem (oprócz chłodzenia podłogą kilka klimakonwektorów) nie będzie problemem?

map78
26-01-2014, 18:51
rozumiem, że planowane wykorzystanie pompy co do cwu oraz do chłodzenia aktywnego latem (oprócz chłodzenia podłogą kilka klimakonwektorów) nie będzie problemem?

Żadnym:no: Tym bardziej, że CWU możesz sobie zagrzać nocą, gdy "klimatyzacja" nie będzie potrzebna.

endodontist
26-01-2014, 20:15
Żadnym:no: Tym bardziej, że CWU możesz sobie zagrzać nocą, gdy "klimatyzacja" nie będzie potrzebna.

a gdyby tak sie stalo, ze zuzyje spora czesc zapasu cieplej wody w ciagu dnia, to zanim zbiornik z ciepla woda sie calkiem oprozni, to pompa sie przelaczy i dogrzeje ciepla wode nawet w ciagu dnia, czyli przelaczy sie na jakis czas z trybu chlodzenia do trybu grzania cwu?

rwxw
26-01-2014, 21:07
tak

map78
26-01-2014, 21:46
a gdyby tak sie stalo, ze zuzyje spora czesc zapasu cieplej wody w ciagu dnia, to zanim zbiornik z ciepla woda sie calkiem oprozni, to pompa sie przelaczy i dogrzeje ciepla wode nawet w ciagu dnia, czyli przelaczy sie na jakis czas z trybu chlodzenia do trybu grzania cwu?

Wszystko zależy od ustawień. Ja na przykład zablokowałem taką możliwość i grzeję CWU tylko w ustalonych przeze mnie porach, ale rozwiązań jest tu kilka - takie rzeczy wychodzą "w praniu". Możesz ustawić dogrzanie automatycznie, możesz dogrzać ręcznie, a możesz zablokować dogrzewanie. Grzania CWU nie ma co demonizować, bo przy odpowiednim zasobniku proces ten zajmuje od 30min do max 2 godzin na dobę. Pozdrawiam

yaiba83
27-01-2014, 06:27
około 10%? to jest chyba niepoliczalne, o ile skuteczniej będzie działać pompa co jeżeli nie będzie musiałą podgrzewać wody do cwu... za to o ile wzrośnie zużycie prądu przez pompe do cwu, i ile zaoszczędzę latem na klimatyzowaniu i osuszaniu pomieszczeń i o ile będę miał lepsze temperatury z kolektora gruntowego jeżeli zmniejszy się jego obciążenie o 1-2kW... do tego trzeba doliczyć wzrost inwestycji na początku o jakieś 10 000 PLN...
niepoliczalne :(

A gdzie będzie stała ta powietrzna pompa do CWU?

endodontist
27-01-2014, 09:50
A gdzie będzie stała ta powietrzna pompa do CWU?

Pompę do cwu planuję postawić w kotłowni w piwnicy. Pod całym domem planuję piwnicę z garażem [w sumie jakieś 170m2]. Tak kombinuję, żebym nie musiał obsługiwać dodatkowej powierzchni z centrali wentylacji mechanicznej, która będzie miała wydajność 550m3[SUP]/h.
Powinna dać radę na resztę domu, ale obciążenie jej dodatkowymi metrami [SUP]3 piwnicy pogorszy mi parametry wymian w domu...
a w przypadku pompy powietrza-woda do cwu sama działalność pompy zrobi mi jakiś ruch powietrza w piwnicy... latem nie ma problemu bo chłodniejsze powietrze chętnie wykorzystam gdzieś w domu, ale zimą będzie problem, będę musiał zastosować chyba jakąś grzałkę albo może rekuperator wystarczy dla powietrza wpadającego do piwnicy... z drugiej strony piwnica będzie cała pod poziomem gruntu zakopana na jakieś 2.5m, liczę że temepreratury będą jakoś się stabilizować, dodatkowo w piwnicy i garaż planuję również ogrzewanie z pompy ciepła co tak, żeby utrzymać przynajmniej 18-19oC...

yaiba83
27-01-2014, 18:04
Sorry ale to już leci kompletnym dziwactwem i brakiem pomyślunku a o ekonomii nie wspomnę.

Podsumowując:
Nie chcesz grzać CWU główną pompą.
CWU będziesz grzał powietrzem z piwnicy, co wpłynie na wychładzanie parteru i aby temu przeciwdziałać zamierzasz piwnice dogrzewać grzałką z COP 1.0?

Ponadto jesteś świadomy jak w piwnicy będzie ci kurzem zachodził wymiennik tej dodatkowej pompy co planujesz?
U mnie w firmie wydawałoby się, że w kotłowni do której nikt nie wchodzi i jest czysto pompa nie będzie zachodziła syfem. A po roku jest masakra. W piwnicy będzie jeszcze gorzej - to nie sala operacyjna.

endodontist
27-01-2014, 22:21
widzę właśnie, że to głupi pomysł był... na szczęście mam jeszcze kilka miesięcy zbieranie informacji ina podjęcie decyzji...
ale chyba rzeczywiście osobna pompa do cwu to głupi pomysł!

kilka dni temu byłem dosyć optymistycznie nastawiony... ale w tym momencie raczej sobie odpuszczę, zobaczę jeszcze jaki grunt jest pode mną i czy te dodatkowe 2kW nie będą stanowić problemu i o ile podniosą koszt odwiertów :)

endodontist
27-01-2014, 22:24
Sorry ale to już leci kompletnym dziwactwem i brakiem pomyślunku a o ekonomii nie wspomnę.

Podsumowując:
Nie chcesz grzać CWU główną pompą.
CWU będziesz grzał powietrzem z piwnicy, co wpłynie na wychładzanie parteru i aby temu przeciwdziałać zamierzasz piwnice dogrzewać grzałką z COP 1.0?

Nie, nie, piwnicę będę grzał pewnie też podłogówką, o grzałce myślałem tylko żeby w czasie największych mrozów podgrzać wstępnie powietrze wpadające do piwnicy, ale gdybym się decydował to chyba jakiś rekuperator bym wykorzystał żeby chłodniejsze powietrze z pompy od cwu wyrzucać na zewnątrz i ale odbierać część ciepła i wrzucac je spowrotem ze świeżym powietrzem, ale nie wiem ile w tym sensu :D

yaiba83
28-01-2014, 08:45
Zrobisz jak zechcesz, ale przeinwestowanie to nic dobrego.
Koledzy wyżej dobrze radzą jedną dobrą pompę. Jak się boisz o wydolność DZ to za cenę dodatkowej pompy dołożysz sobie pętle albo dodatkowe odwierty tak, że pompą CO już nie zajedziesz dolnego źródła.

adi1973
15-02-2014, 20:26
Witam mam pytanie ile chłodu latem wyprodukuję pompa ciepła CWU 2-3 KW czy są to ilości mogące obniżyć latem temperaturę w domu.

Pyxis
15-02-2014, 20:30
Witam mam pytanie ile chłodu latem wyprodukuję pompa ciepła CWU 2-3 KW czy są to ilości mogące obniżyć latem temperaturę w domu.

Jakies 75% jej mocy znamionowej [kW] pomnozone przez przewidywany czas jej pracy [h]. Wynik bedziesz mial w [kWh].

wihajster
15-02-2014, 20:35
No powiedziałbym że bardziej 66%, ale to nie apteka.

Jednym zdaniem: szału nie ma ;)

Pyxis
15-02-2014, 20:37
A czemu liczysz tylko COP=3 dla tak cieplego DZ? Chyba nie zakladamy grzania zasobnika pompa do 50*C?

A no nie ma, chyba, ze ma w domu basen. ;)

wihajster
15-02-2014, 20:40
Czemu liczę tylko 3? Bo bardziej praktyk jestem niż teoretyk :D

adi1973
15-02-2014, 20:48
Ok
Czy to będzie odczuwalne o ile może obniżyć się temperatura w upalne dni.

wihajster
15-02-2014, 20:55
Tyle mocy chłodniczej co ma pompa 2-3kW, to instaluje się przy klimatyzatorach w pomieszczeniach 20-30m2 (oj, bardzo ogólnie powiedziałem). Jaki masz dom i jaka będzie dystrybucja powietrza? W ciemno powiem że to będzie niezauważalne, chyba że podejdziesz do tego jak kierowca po zamontowaniu magnetyzera na przewody powietrzne i paliwowe - wtedy na pewno będzie niższe spalanie ;)

Pyxis
15-02-2014, 20:59
Czemu liczę tylko 3? Bo bardziej praktyk jestem niż teoretyk :D

Aaaa, skoro pomierzyles, to przepraszam, Zwracam honor. ;)

Vld
15-02-2014, 21:39
Suspenser mierzył swojego hawalexa 3,2 kW. Jemu wychodziło 2.7-2.4.
Moim zdaniem: Jak ma w miarę duży zasobnik cwu, to jednorazowo przed snem może przez 2-3h schłodzić jeden pokój ok 20m2.

wihajster
15-02-2014, 22:04
Aaaa, skoro pomierzyles, to przepraszam, Zwracam honor. ;)
Ależ skąd, nie mierzyłem. Pyksi, ja tego w rękach nie miałem ale z tego jak i z czego jest zbudowane i w jakich warunkach pracuje umiem sobie co nieco wyobrazić....
Nawet okazji nie miałem mierzyć.
Ale bardziej "wierzę" w COP=3,0 niż tak jak Ty w COP=4,0 ;)

Pyxis
15-02-2014, 23:15
Suspenser mierzył swojego hawalexa 3,2 kW. Jemu wychodziło 2.7-2.4.
Moim zdaniem: Jak ma w miarę duży zasobnik cwu, to jednorazowo przed snem może przez 2-3h schłodzić jeden pokój ok 20m2.

Ale latem? Wtedy kiedy na dworze 30*C i marzy nam sie klimatyzacja?
To co to za shit!?

Vld
15-02-2014, 23:29
Ale latem? Wtedy kiedy na dworze 30*C i marzy nam sie klimatyzacja?
To co to za shit!?
Tak jak wihajster pisze - taka konstrukcja
Mała chłodnica, duże opory przepływu powietrza, a tym samym mały przepływ. Sporo prądu żre dmuchawa i pompa cyrkulacyjna 80W.
Z tego co wiem, to powietrze pobierał i zrzucał wewnątrz domu wykorzystując instalację rekuperatora. Więc na zasilaniu miał coś ponad 20C.
Generalnie te pompy monoblokowe są g... warte. Jak już to tylko split, a najlepiej zwykła grzałka w 2 tar.

Pyxis
16-02-2014, 00:08
To nie chce nawet pytac, jak to grzeje CWU (z jaka sprawnoscia) przy nizszych temperaturach.
Sorki, myslalem, ze to jest faktycznie jakas pompa ciepla, nie tylko z nazwy.

poziom
31-10-2021, 08:50
Przypadkiem znalazłem ten stary temat i trochę dał mi do myślenia.
Mam obecnie kocioł na pellet + PC do CWU (działa tylko, jak kocioł jest wyłączony).
PC to Altech BT250, który COP przy +7 ma podany 2,64 dla temperatury zadanej 55 i wilgotności powietrza względnej 87%.
Przymierzam się do wymiany pieca na PC CO i właśnie, pierwotnie CO+CWU ale może u mnie, skoro już mam ta pompę CWU miałoby sens ją zostawić? Podłączanie jej jako zbiornika do nowej pompy chyba sensu by nie miało. Powierzchnia jej wężownic to jedynie 0,65m2.
Ale chętnie posłucham kogoś kto bardziej się zna.

poziom
02-11-2021, 17:03
Nikt nic nie podpowie?