PDA

Zobacz pełną wersję : Przewody od kontaktronów



witu102
26-01-2014, 11:08
Witam, biorę się za porządki w kablach na budowie i mam takie pytanie,
od każdego kontaktronu w oknie odchodzą mi 4 przewody (kontaktrony zamontowane seryjnie przez Oknoplast).
Jak sprawdziłem miernikiem, dwa z nich w momencie zamknięcia okna dają sygnał zwarcia(pojawia się opór) zaś przy otwarcia opór znika.
Czy pozostałe dwa przewody mają jakąkolwiek funkcję? (sabotaż?).
Czy przy przedłużaniu przewodów do centrali przedłużać wszystkie 4 czy tylko dwa dające ewidentny sygnał w momencie otwarcia okna?
Kontaktrony satelowskie mają 4 przewody 2 od czujki magnetycznej, a dwa oznaczone jako pętla sabotażowa, tylko pozostaje pytanie jak można zasabotować, uszkodzić czujnik bez otwarcia okna?
konfiguracja z rezystorem parametrycznym jest zalecana przez satela, ale czy ów rezystor ładować do puszki czy już po rozszyciu w centrali?
Jak najlepiej przedłużyć przewody czy lutować czy zastosować złączki telekomunikacyjne typu scotchlock?
Dzięki za pomoc:)

dendrytus
26-01-2014, 13:37
Jak sprawdziłem miernikiem, dwa z nich w momencie zamknięcia okna dają sygnał zwarcia(pojawia się opór) zaś przy otwarcia opór znika.

Po zwarciu nie masz oporu( 0 lub wartość bliska 0), po rozwarciu masz opór tylko, że w mega ohm-ach.
Oczywiście jak masz dodatkowo rezystory to pojawi się wartość zbliżona do wartości rezystorów, zamiast 0, ale to oznacza zwarcie.
To tak w kwestii formalnej


Czy pozostałe dwa przewody mają jakąkolwiek funkcję? (sabotaż?).

A są w ogóle podłączone?
Może być funkcja uchylenia okna, czyli pojawia się "coś" po uchyleniu okna


Czy przy przedłużaniu przewodów do centrali przedłużać wszystkie 4 czy tylko dwa dające ewidentny sygnał w momencie otwarcia okna?

Ja bym dał 4. Koszt żaden, ale nie będzie sytuacji że czegoś zabrakło bo np. przewód uległ uszkodzeniu.


Kontaktrony satelowskie mają 4 przewody 2 od czujki magnetycznej, a dwa oznaczone jako pętla sabotażowa, tylko pozostaje pytanie jak można zasabotować, uszkodzić czujnik bez otwarcia okna?

Można. Ale nie mam zamiaru robić szkoleń dla złodziei, a tobie to bez znaczenia jak.


ale czy ów rezystor ładować do puszki czy już po rozszyciu w centrali?

Jak najbliżej kontaktronu. W Centrali traci sens.


Jak najlepiej przedłużyć przewody czy lutować czy zastosować złączki telekomunikacyjne typu scotchlock?
Dzięki za pomoc:)
Lutować

intel0838
02-02-2014, 11:57
To ja przedstawię jak to wg mnie powinno wyglądać idealnie, choć będzie to tylko uzupełnienie DENDRYTUSA z którym się zgadzam;)
240144

Podłączenie jak w załączniku. Dlaczego tak? bo w przypadku puszczenia sygnałów 4 żyłami do centrali, jeśli zostanie uszkodzony obwód kontaktronu ( otwarcia okna) poprzez rozwarcie to nie wiemy czy okno jest otwarte, czy mamy przerwę w przewodzie na odcinku od centrali do okna. To samo ze zwarciem.

Jak podłączymy wg mojego "schematu" to jest jasna informacja czy to otwarcie czy uszkodzenie przewodów.

Uwagi:
1) Rezystory 1.1 Kom jako przykłady do central Satela, dla innych producentów mogą być inne wartości.
2) Wszystkie połączenia skręcone i POLUTOWANE. Wyjątkiem są połączenia np: + zasilania podkręcanych pod kostkę łączeniową w centrali tam wystarczy dobrze dokręcić złącze.
3) Rezystory jak najbliżej kontaktronu, puszka najlepiej schowana ( dostęp do niej to łatwy sabotaż ;) ), ale w razie konieczności musi być do niej dostęp


MOŻE MI KTOŚ POWIEDZIEĆ JAK NA TYM FORUM DODAĆ ZDJĘCIE aby było w normalnym rozmiarze a nie pomniejszone? Będę wdzieczny.

Jarek.P
02-02-2014, 21:46
MOŻE MI KTOŚ POWIEDZIEĆ JAK NA TYM FORUM DODAĆ ZDJĘCIE aby było w normalnym rozmiarze a nie pomniejszone? Będę wdzieczny.

W oknie dodawania zdjęcia odptaszkuj pole "pobierz obrazek na serwer"