PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy!!!! Pleśń na belkach



bombel6622
26-01-2014, 12:25
Witam.

Od września 2013 roku firma stawiała Moj dom w stanie surowym. Prace zakończyli w styczniu 2014. W ostatnim czasie zauważyłem ze na belkach stropowych oraz na więźbie dachowej pojawiły sie czarne plamy podobne do pleśni. Występuje to na niektórych belkach a na niektórych nie ma śladu. Drewno kupiłem od zaufanej osoby oraz było zaimpregnowane. Dom jest przykryty dachówką a otwory okienne nie są zasłonięte. Bardzo prószę o poradę co z tym zrobić, czy ta pleśń Bedzie sie rozrastać? Dostałem poradę żeby zeszlifować ta pleśń i pokryć jeszcze raz impregnatem z tym ze teraz sa ujemne temp.. Proszę o poradę w tej sprawie gdyż bardzo sie zmartwiłem tym faktem. Czy ktoś miał z czymś podobnym do czynienia. Z góry dziękuje za pomoc.

dabc*
26-01-2014, 12:37
Jakieś fotki by się przydały. Prawdopodobnie to zwykła sinica.

bombel6622
26-01-2014, 12:46
Postaram sie dolozyc foto

bombel6622
26-01-2014, 14:44
237618237619237620237621

Mirek_Lewandowski
26-01-2014, 14:59
Wietrzyć i tyle... bardziej mi się nie podobają dechy nieostrugane z kory... robal wlezie...

bombel6622
26-01-2014, 15:21
deski nie sa przybite i będą jeszcze impregnowane były położone tylko do wykonania prac

_olo_
26-01-2014, 15:29
Zawsze możesz zaimpregnować jeszcze więźbę dobrym impregnatem borowym lub miedziowym dla pewności, zwłaszcza, że zamierzasz jeszcze te deski zdejmować. Impregnacje w tartakach są niepewne, z różnicy w cenie impregnowanego drewna i surowego wynika przeważnie, że marna to impregnacja.

bombel6622
26-01-2014, 15:44
Czy to czesto sie zdaza? Czy tylko ja mam takiego pecha? Trzeba to najpierw oczyscic i dopiero zaimpregnowac? Zamierzam to zrobic w marcu na urlopie czy do tego czasu cos moze sie pogorszyc? Jakie nazyw polecacie impregnatow?

bakerm
26-01-2014, 20:45
Witam.
Mam podobny problem z więźbą, choć patrząc na fotki poprzednika u mnie chyba jest większa tragedia, bo nie dość, że połowa belek jest ciemno sina, to jest więcej białego nalotu, jakby pleśni. Zastanawiam się nad zakupem tego domu, proszę o poradę czy to poważny problem i czy powinienem się zniechęcić?
237722237723237724

bombel6622
28-01-2014, 16:14
jak dawno byl wybudowany dom ktory zamierzasz kupic?

Konto usunięte_12*
28-01-2014, 22:00
Zamierzam to zrobic w marcu na urlopie czy do tego czasu cos moze sie pogorszyc? Jakie
Do maja możesz się nie spieszyć z tym impregnowaniem, bo niskie temperatury zimą i wczesną wiosną nie sprzyjają rozwojowi pleśni, a drewno sobie przez ten czas wyschnie nawet w niskich temperaturach.Tartaki chętniej pokrywają drewno barwnikiem (bo jest bardziej "wydajny" :D) niż impregnatem. Najlepiej jest impregnować drewno suche, bo wtedy impregnat lepiej penetruje w głąb. Dodatkowo mokre (prosto z lasu) drewno impregnatu nie przyjmuje jak należy i stąd ta pleśń.

panfotograf
28-01-2014, 22:56
Też słyszałem że czasami w tartakach "impregnują" bejcą ;) i dlatego swoją więźbę sam impregnowałem wałkiem.

Konto usunięte_12*
29-01-2014, 12:51
...swoją więźbę sam impregnowałem wałkiem.
Gdy więźba już jest zamontowana, to wygodniej (i dokładniej) impregnować można ogrodowym rozpylaczem ciśnieniowym (używanym do oprysków).

_olo_
29-01-2014, 14:05
Twierdze, że jeżeli jest możliwość to najlepiej odpowiednim ławkowcem. Przy opryskiwaniu duża strata impregnatu i potrafi spływać kroplami po drzewie zamiast wnikać w nie. Ja nakładałem parokrotnie, z przerwami na przeschnięcie.

panfotograf
29-01-2014, 17:49
Impregnowałem włochatym wałkiem przed montażem.

bernikle
29-01-2014, 18:36
Bombel to sinizna. Na sinizne zastosuj fobos stary dobry środek a na pleśń znalazłem takie coś
http://gardenflora.pl/abc-plesn-na-plesn-600ml-12-p-6216.html

bakerm
29-01-2014, 19:30
jak dawno byl wybudowany dom ktory zamierzasz kupic?

Dom był budowany przez cały rok 2013, więźba i dachówki przed końcem roku.

Konto usunięte_12*
30-01-2014, 19:22
Twierdze, że jeżeli jest możliwość to najlepiej odpowiednim ławkowcem.
Toteż napisałem, że natryskiem ciśnieniowym łatwiej wszędzie dotrzeć.

Przy opryskiwaniu duża strata impregnatu i potrafi spływać kroplami po drzewie zamiast wnikać w nie. Ja nakładałem parokrotnie, z przerwami na przeschnięcie.
Bo to trzeba umieć robić :D I też warto nakładać nie wszystko na raz, aby zdążyło wsiąknąć :yes:
A z ławkowca też może kapać ;)
Poza tym twierdzę, że natryskiem "idzie" szybciej.

Andrzej Wilhelmi
02-02-2014, 15:35
...połowa belek jest ciemno sina, to jest więcej białego nalotu, jakby pleśni. Zastanawiam się nad zakupem tego domu, proszę o poradę czy to poważny problem i czy powinienem się zniechęcić?


Tak! Powinieneś się zniechęcić albo poważnie zastanowić bo po pierwsze folia nie zakryta od spodu a po drugie pod taka folią drewno nie powinno pleśnieć. Oczywiście ta pleśń nie jest zbyt groźna tylko jeden fragment wygląda nieciekawie. Ciekawe czemu ktoś chce sprzedać nowo budowany dom? Pozdrawiam.

_olo_
02-02-2014, 17:10
Ciekawe czemu ktoś chce sprzedać nowo budowany dom? Pozdrawiam.

Bo pierwszy buduje się podobno dla wroga, drugi dla przyjaciela a dopiero trzeci dla siebie. :lol: Ten najwyraźniej jest pierwszy...a poza tym jaki by nie był to na domu zarabia się 100-150 tys na czysto bez problemu, deweloperzy są w stanie wyciągnąć nawet i 200tys z segmentu szeregowca i kolejny buduje się już w komfortowych warunkach finansowych.
Ale to tylko taka moja prywatna teoria :)

lukasz2
04-02-2014, 18:59
ja również malowałem całą więżbę i deskowanie 2 razy pędzlem szło szybko (malowałem jak więżba i deskowanie było pokryte papą i dachówką)
najpierw próbowałem fobosem m4 ale jego minusem jest to że przy bardzo wysuszonym drewnie słabo wnika wgłąb drewna i po wyschnięciu chłonie wilgoć z powietrza powodując powierzchniowe zawilgocenie (delikatnie wyczuwalne jak się dotknie ręką)- sól która się wytrąca jest higroskopijna i chłonie wilgoć nawet producent taką sytuację potwierdza. ponadto fobos m4 jest wymywalny.
potem używałem fobosu NW lub Tytan NW- niewymywalne -nie było tego efektu co wyżej, szybko wysycha
malowałem pędzlem, przy oprysku za dużo strat, słabo wnika w drewno

takie malowanie i tak pewnie jest mało skuteczne bo impregnat płytko wnika w drewno, najlepsze jest ciśnieniowo.

te szare centki na drewnie to sinizna drewna nie wpływa na wytrzymałość konstrukcyjną