PDA

Zobacz pełną wersję : Cokół na poziomie gruntu. Czy to jest prawidłowe wykończenie?



giusto
26-01-2014, 17:30
Mam w projekcie wykończenie w taki sposób:
fundament do 30 cm ponad grunt 8 cm xps pokryty dysperbitem. Powyżej 14 cm styropianu, w dół od styropianu na xps druga warstwa 5 cm xps do poziomu gruntu wyrównująca fundament ze ścianą. Na to od poziomu gruntu do wysokości 50 cm okładzina z kamienia lub płytek betonowych imitujących kamień. Zastanawiam się czy jest to prawidłowe wykonanie, ponieważ płytka będzie odstawać od elewacji, brak kapinosa nad płytką, kapinos na poziomie gruntu, ewentualnie jeśli położę w poziomie całą płytę xps to kapinos 20 cm w gruncie. Po obwodzie budynku opaska żwirowa 50 cm szeroka i 20 cm głęboka. Czy takie obłożenie elewacji płytkami wymaga na górnej krawędzi obróbki blacharskiej, oraz czy opisane wykonanie kapinosa w gruncie jest prawidłowe. Za zachodnią granicą spotkałem takie wykończenia, lecz styropian w całości pokryty był tynkiem silikatowym, bez okładzin kamiennych. Obecny stan elewacji to styropian fundament 8 cm przyklejony do fundamentu, pomalowany 2x dysperbitem i obłożony folią kubełkową, na ścianie brak styropianu. Na wiosnę zamierzam wykonać elewację.

Gawor5
27-01-2014, 15:40
Skoro masz i tak licować ścianę z cokołem to wklejanie xps na xps jest zbędne i tylko powiela prace - wypuścić sznurek z góry na dół i robić do sznurka. Na osiedlach mieszkaniowych spotkałem takie cokoły, faktem jest że po zimie płytki zaczynają się odspajać bo woda, która się dostanie zamaraza i odsadza je od ściany. Jednak wcinanie 2cm obróbki blacharskiej także jest mało estetyczne...najwygodniej jest zawsze mieć cofnięty cokół i wtedy kapinos na załamaniu rozwiązuje wszystkie problemy.

giusto
27-01-2014, 19:54
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kobeach/m4b5d99002cc72
Wkleiłem linka do animacji, i tak jak na animacji zamierzam wykończyć cokół, tylko chodzi o to cofnięcie cokołu, mogę jeszcze ewentualnie podkleić pasek 20 cm xps lub styropianu, aby utworzyć cokół cofnięty na 50 cm wysokości i dopiero ponad tą wysokość dać styro 14 cm. Tylko jęśli 10 cm poniżej poziomu podłogi będzie 8 cm styropianu to nie będzie za mało. Reasumując było by tak: zewnętrzna strona muru od -60 cm do -9 cm 8 cm xps, od tej wysokości do góry styropian 14 cm. Wewnętrzna strona: chudziak do poziomu -30, następnie 25 cm styropianu, podłogówka, 6 cm wylewki. Proszę mnie poprawić jeśli lepsze jest rozwiązanie z cokołem poniżej gruntu, gdzie utworzy się jedna linia tylko płytka będzie wysunięta o 2-3 cm od fasady no i ocieplenie o wiele grubsze na fundamencie. Co do sugestii o przeciągnięciu sznurka od góry do dołu, to miałeś na myśli podcięcie od tyłu styropianu 14 i naklejenie na xps?

giusto
14-02-2014, 17:51
Podbijam post i proszę o odpowiedź.