PDA

Zobacz pełną wersję : Defro EKR 10KW - parametry spalania



Strony : 1 [2]

Szymon180988
29-11-2018, 06:30
Witam,mam piec defro ekr 10kw. Mój problem polega na tym,że bardzo długo dochodzi do zadanej temperatury. Na piecu ustawiona temperatura 60 stopni,histereza ustawiona jest na 2 stopnie.Od wczoraj lekko zmieniłem ustawienia 6s podawanie,70 przerwy,nadmuch 37%.

Max1981
19-01-2019, 17:37
Za długo dobija ? słaby groszek ? przedmuch zdecydowanie za duży max na ten kocioł 35% to i tak niezły tajfun , za mały kocioł ? bardzo duża pojemność instalacji CO ? Długo dobija a potem może bardzo długo stoi w podtrzymaniu? trudno coś więcej powiedzieć , u mnie stara instalacja około 100 litrów w obiegu zawór 4D na grzejnikach 36 St C / w podtrzymaniu stoi 16 minut, do zadanej (60 st C ) pracuje 10 minut , nastawy na dziś : podawanie 4 sek przerwa 80 sek , w podtrzymanie : podawanie 3 sek co 7 minut , spalanie na dobe około 15 KG dom docieplony solidnie 150 metrów , przy tych ustawieniach sadzy brak , groszek retopal.

Piotreq26
24-01-2019, 17:57
Max1981 jaki masz nadmuch przy ustawieniach 4/80 i 5/80? Jaki piec czerwony, czy zielony bo to dwa różne palniki? Producent powinien zmienić nazwę tego EKR 10 na EKR 10S jak sadza ;)

ZKamil
25-01-2019, 10:53
Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum jak i pieca Defro EKR 10 KW czerwony zamontowany w zaszłym roku w lecie.Cała instalacja robiona od podstaw, nowe grzejniki stalowe oraz zawór 3d i bojler 120l. Sam wszystko robiłem z teściem który zna się na tym( od lat robi instalacje). Ogrzewam połowę domu( dokładnie parter ok 70 m + 12 m kotłownie z starym żeliwnym grzejnikiem. Budynek stary nieocieplony ok 50 cm ściany. Pale ekogroszkiem Pieklorz. Budynek od paru lat był sporadycznie zamieszkany w zimie nie było w nim palone. Z wyliczeń wyszło mi spalanie ok 0,8 kg/h ekogroszku w grudniu i teraz do ok 1kg/h przy mrozach ok -7 w dzień. Pytanie do użytkowników czy to duże spalanie. Z ekogroszkiem nie mam problemów, spala się dobrze, bez spieków tylko troszkę sadzy dawał. Mimo takich mrozów mam piec ustawiony na 4/80 i nadmuch 30% i normalnie dobija do temp zadanej 65c pracując ok 10 mi i potem z 5 min w podtrzymaniu , sterownik clasic eco.
Mam parę pytań do użytkowników tego pieca ale CZERWONEGO i tych chciałbym aby mi udzielili pomocy oraz do uzytkownika Max1981
1. Do Max1981 jak masz ustawioną dmuchawę tzn ile % oraz na ile masz otwartą przesłonę wentylatora i czy klapka koło wentylatora się zamyka po pracy wentylatora czy jest cały czas otwarta.
2. Ja nie mam pompy cwu i wpadłem na pomysł aby ustawić piec tylko na prace C.O. i w miejsce czujnika temp cwu zamontować czujnik temperatury spalin i wiedziec jaka jest temp spalin , gdyż wiadomo że clasic eco nie ma tego w standardzie. Myślicie że jest to wykonalne?

Powtarzam jeszcze raz że proszę o odpowiedz użytkowników piecza CZERWONEGO. Dzięki i pozdrawiam

Piotreq26
30-01-2019, 16:37
Cześć Kamil ;) Też mam te szczęście używać czerwony EKR 10kW już drugi lub trzeci sezon. Według mnie duże spalanie masz z ustawienia pieca na bardzo niską moc 4/80 przez co długo dobija do zadanej 10min. Z mojego doświadczenia ustawienie za małej mocy tylko pogarsza i zwiększa spalanie. W podobnych warunkach - nie ocieplony dom ok 90-100m2 spala w temperaturach ok 0-5C 10-12kg(bez dogrzewania wody, bo mam elektryczne). Spróbuj moich ustawień (palę ekogroszkiem 26-27Mj:

temp zadana 55C
histereza 2C
podawanie/pauza/nadmuch 5/55/35
Zawór 3D na 3,5 (zależy też od instalacji)

Co do czujnika temp od cwu, to nie ma co za wiele kombinować. Z moich pomiarów temp spalin dla rozbujanego pieca dochodzi do max 220C na czopuchu. Nie którzy kombinują z przekładaniem tego czujnika na powrót pieca, ale jak ogrzewasz tym zbiornik wody.

ZKamil
31-01-2019, 21:07
Dzięki Piotreq26 za szybka odpowiedź. Ale liczyłem spalanie na podstawie wzorów z internety i na moim przykładzie:
w trakcie jednego cyklu praca i przerwa mam 6 podań węgla po 5 s. Licząc ze 1s podania daje 5 gram ekogroszku, jedno podanie 5 s daje 25g eko a łącznie 6 cyki daje 6x25 co daje 150g na jeden cykl.Licząc ze piec w cyklu pełnym (praca i podtrzymanie) trwa 15 min to wychodzi 60 m :15 min czyli 4 pełne cykle na godz. Dalej licząc 4cykle na godz x 150 g daje 600g na godzinę pracy. 600 g na godzine x 24 godz daje 14,4kg spalania na dobę:) ale zauważyłem że ekogroszek ( niby pieklorz) który posiadam ma w sobie ( worku) pełno miału i pyłów. Podnosząc te worki dosłownie sypie się. Domyślam się ze wyższe spalanie jest ze względu na to że w workach jest pełno miału jak i również małych kawałków eko. Dzisiaj zasypałem inny ekogroszek do kotła( wizualnie zero miału i dobra granulacja), zobaczymy jak wyjdą wyniki. Piec teraz chodził na ustawieniach 5/87/30( czerwony piec inny podajnik wiekszy wiatr:) i po zasypaniu nowego eko po ok 10 h zauważyłem ze zaczęły się robić spieki. Jakie macie rozwiązanie na spieki aby nie wystepowały. Ja narazie zmniejszyłem nadmuch z 30 na 28. Pozdrawiam