PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z pompą ciepła Vitocal 222G Viessmann



martisia00
29-01-2014, 14:48
Witam

Mam dość spory problem z pompą ciepła Vitocal 222 G o mocy 10 kW z regulatorem pogodowym vitotronic 200 i zasobnikiem c.w.u 170l oraz modułem Active Cooling NC box.
Aby przybliżyć problem postaram się go jak najszerzej opisać.
Pierwsze uruchomienie pompy było 24-08-2012 r w nowo wybudowanym budynku, gdzie od razu została włączona funkcja wygrzewania budynku.

Wszystko działało sprawnie do końca roku 2012 gdzie został zauważony spadek ciśnienia glikolu o 0,2 , sprawa została od razu zgłoszona do firmy KNOW w Lublinie u której pompę zakupiliśmy i przez którą pompa została zamontowana wraz z wykonaniem odwiertów pionowych. Mimo zgłaszania usterki, dopiero po kilkukrotnych telefonach i zagrożeniu, że gdy firma nie zareaguje będzie się z nimi kontaktował nasz prawnik oraz poziom glikolu spadł poniżej 0,9 na pompie w stanie spoczynku, ( w stanie pracy ciśnienie wskazywało niemal 0 ) serwisant przyjechał 15-02-2013 gdzie uzupełnił glikol.
Kolejny spadek glikolu był uzupełniany 20-03-2013, sytuacja powtarzała się później kilkakrotnie . Ostatnie uzupełnianie glikolu było w listopadzie do poziomu 2,2 i w ciągu pierwszej doby spadło do 1,8 w tym momencie jest na poziomie 1,75.
Mimo wycieku glikolu pompa grzała sprawnie nawet w zeszłorocznej zimie gdzie temperatura spadała poniżej -20 ^C w domu było ciepło, bez potrzeby załączania grzałki która i tak była wyprogramowana przez serwisanta, a temperatura pomieszczeń była ustawiona na 21^.

Problem został zauważony podczas spadku temperatury na początku tego roku.
Mianowicie pompa grzeje wodę użytkową do 48^ bez najmniejszych problemów, natomiast temperatura zasilania podłogówki (w całym budynku 210 m.kw z poddaszem użytkowym jest podłogówka) nie przekracza 29^ w każdym trybie grzania, przez co w domu jest 14,6-16,1 ^ przy ustawieniu temperatury pomieszczeń wewnątrz nawet na 30^.
Serwisanci z firmy Know próbowali ( jak twierdzili) wszelkich sposobów włącznie z przywróceniem ustawień fabrycznych pompy, rozwiązania problemu, niestety dalej bez skutecznie. Została nawet wprogramowana grzałka mimo to nie przyniosło to żadnej poprawy gdyż grzałka do tej pory nie załączyła się ani razu.
Krzywa grzewcza w tym momencie jest ustawiona na 0,8 poziom K2 , gdzie poprzedniej zimy przy większych minusowych temperaturach grzywa była na poziomie 0,7 K 0 i nie było problemu. Podłogówka jest jak najbardziej w porządku i na pewno nie jest zapowietrzona, w całym domu temperatura podłogi jest na poziomie 16,9-17,1^.

Czy ktoś ma pomysł ?
Proszę o jakiekolwiek sugestie.

zyzolek
29-01-2014, 15:23
A dlaczego ucieka glikol z dolnego źródła?
Czy serwis zdiagnozował i naprawił przyczynę przecieku DZ?

map78
29-01-2014, 17:00
Hm, a ja myślałem, że popsuć się może tylko powietrzna;)
A tak na poważnie to ciśnij tych serwisantów, to oni są odpowiedzialni za sprawność układu, który zainstalowali. Zadzwoń może ze skargą do producenta, Viessmann to porządna firma, więc może zajmą się sprawą. Moim zdaniem to za drogie urządzenie, żeby naprawiać je na własna rękę.

oberwatorPC
29-01-2014, 17:35
Jaki masz powrót z podłogówki przy zasilaniu 29C. Dom jest normalnie zamieszkały czy dalej coś się w nim buduje/remontuje.

photos
29-01-2014, 18:07
A skad wiesz ze masz wyciek z Dolnego zrodla?? byc może masz jeszcze mocno zapowietrzone, masz zamontowany odpowietrznik? masz zamontowane naczynko? może w naczynku jest za duzo powietrza, to tez powoduje wahania cisnienia w DZ. Pisz dokladnie jakie masz nastawy na sterowniku, czyli jaka jest aktualna temp zadana pompie, jak na wykresie krzywej jest to pokazane, najlepiej wklej foto, jakie masz temp zasilania i powrotu dolnego i gornego zrodla. Postaram sie pomoc na przykladzie ustawien mojej pompy

martisia00
29-01-2014, 19:52
A dlaczego ucieka glikol z dolnego źródła?
Czy serwis zdiagnozował i naprawił przyczynę przecieku DZ?

Przez cały poprzedni rok twierdzili, że układ się właśnie odpowietrza, natomiast już jest zbyt dużo tych uzupełniań glikolu więc na wiosne mają sprawdzić co i jak bo teraz cała studzienka jest pokryta lodem ( podobnie jak jej wnetrze)

martisia00
29-01-2014, 19:55
Hm, a ja myślałem, że popsuć się może tylko powietrzna;)
A tak na poważnie to ciśnij tych serwisantów, to oni są odpowiedzialni za sprawność układu, który zainstalowali. Zadzwoń może ze skargą do producenta, Viessmann to porządna firma, więc może zajmą się sprawą. Moim zdaniem to za drogie urządzenie, żeby naprawiać je na własna rękę.

Dzwoniłam już do centrali jeśli serwis Know tego nie rozwiąze, to wtedy oni wkroczą, dzisiaj był sam właściciel i w między czasie zauwazył że czujniki czasem na diagnostyce urządzenia pokazują różne dziwne wartości (zawyżone) więc jutro ma skonsultować to z centralą viessmanna i być może wina leży po stronie płyty sterującej ;/...

martisia00
29-01-2014, 19:57
Jaki masz powrót z podłogówki przy zasilaniu 29C. Dom jest normalnie zamieszkały czy dalej coś się w nim buduje/remontuje.


Dom jest normalnie zamieszkały od roku i w tym momencie na powrocie było 20 C. Podłoga jest mocno wychłodzona moim zdaniem..

martisia00
29-01-2014, 20:04
A skad wiesz ze masz wyciek z Dolnego zrodla?? byc może masz jeszcze mocno zapowietrzone, masz zamontowany odpowietrznik? masz zamontowane naczynko? może w naczynku jest za duzo powietrza, to tez powoduje wahania cisnienia w DZ. Pisz dokladnie jakie masz nastawy na sterowniku, czyli jaka jest aktualna temp zadana pompie, jak na wykresie krzywej jest to pokazane, najlepiej wklej foto, jakie masz temp zasilania i powrotu dolnego i gornego zrodla. Postaram sie pomoc na przykladzie ustawien mojej pompy

NIe mam bladego pojęcia czy mam odpowietrzniki na źródle, ani nic nie wiem o naczynku ;/ niestety to że jestem tu kobietą nie działa na moją korzyść ...

Teraz temperatura jest zadana na 22C. nachylenie krzywej 0,8 poziom K2, temperatura dolnego źródła 1, teraz na powrocie jest 22 ale to z tego względu że przez cały czas pompa była odpalana ręcznie przez serwisanta z trybu srewisowego i to z uzyciem grzałki więc nieco podbiło temperaturę ale i tak bardzo szybko spada, temperatura zasilania nawet z dopaleniem grzałki nie przekraczała 36C mimo iż wg zapotrzebowania na schemacie miała mieć 47...
Zdjęcie postaram się jutro wstawić

Zobaczymy co jutro wykombinują, może coś ruszy skoro sprawą zajął się sam właściciel ... oby. Będę na pewno opisywać co się dzieje, może się komuś przyda ale oby nie ...

photos
30-01-2014, 05:27
Przede wszystkim ustaw jakąś normalna krzywą. Kto Ci ją w ogóle ustawił? takie nastawy krzywej daje sie na grzejniki a nie podłogówkę, te co mialas w tamtym roku zresztą też. Bo wychodzi że przy temp w domu 22 stopnie, na zewnątrz -10 towja pompa ma grzac wodę do 47 stopni. U mnie obecnie jest krzywa 0,4, -2K. A może masz zamontowany bufor? Skoro pompa nie grzeje domyslam się że masz drugie zrodło ciepla. BYc może sterowniki pokojowe wylaczaja pompę. Tę grzałkę na pewno bym odłączył. Weż zwyczajnie na sterownikach pokojowych (jesli sa ) ustaw jakąs makzymalna temperature, na pompie też ustaw 30 stopni, wejdz do menu graficznego (klawiesze: ok+3 kreski na dole przytrzymaj przez5-7 sekund) nastepnie diagnostyka, nastepnie przegląd instalacji, i powinieny pokazac ci sie wszystkie temperatury. Obserwuj czy temperatura wzrasta na zasilaniu podlogowki.

martisia00
30-01-2014, 18:00
Przede wszystkim ustaw jakąś normalna krzywą. Kto Ci ją w ogóle ustawił? takie nastawy krzywej daje sie na grzejniki a nie podłogówkę, te co mialas w tamtym roku zresztą też. Bo wychodzi że przy temp w domu 22 stopnie, na zewnątrz -10 towja pompa ma grzac wodę do 47 stopni. U mnie obecnie jest krzywa 0,4, -2K. A może masz zamontowany bufor? Skoro pompa nie grzeje domyslam się że masz drugie zrodło ciepla. BYc może sterowniki pokojowe wylaczaja pompę. Tę grzałkę na pewno bym odłączył. Weż zwyczajnie na sterownikach pokojowych (jesli sa ) ustaw jakąs makzymalna temperature, na pompie też ustaw 30 stopni, wejdz do menu graficznego (klawiesze: ok+3 kreski na dole przytrzymaj przez5-7 sekund) nastepnie diagnostyka, nastepnie przegląd instalacji, i powinieny pokazac ci sie wszystkie temperatury. Obserwuj czy temperatura wzrasta na zasilaniu podlogowki.

Krzywa została ustawiona przez serwisanta .... pozostawię to bez komentarza bo coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że oni nic nie potrafią ...
Bufora nie mam, drugiego źródła ciepła nie mamy jeszcze ze względu braku funduszy ( mamy w planach kominek) w domu jest ok 16 C. więc w grubym swetrze i skarpetkach ujdzie jak jest naprawdę zimno to teraz dogrzewam elektrycznym grzejnikiem.
Sterowniów pokojowych też nie mam.

Tak pompa wodę do użytku grzeje bez załączania grzałki normalnie do 48 C bez żadnego problemu,
problem pojawia się przy grzaniu wody na połogówkę wtedy na zasilaniu jest ok 27-29 C. Jeśli załącza się grzałka to dochodzi do 40-41. Ale nie o to chodzi...aby chodziła grzałka.
POdejrzewają że ma to związek z wyciekiem glikolu przez co jedna lub kilka nitek odwiertów mogło się zapowietrzyć przez co nie starcza jej mocy aby grzać centralne....
W takim razie skoro nie dopilnowali wycieku i nie naprawili go w czasie kiedy były ku temu warunki , ja wystawię imrachunek za prąd za dogrzewanie pompy grzałką ...
Jeszcze jest problem jeden że przy diagnostyce na początku pokazuje zawyżone temperatury na obiegu, więc tu też może być problem...
Daję im czas do jutra jak nie zgłąszam reklamację do centrali ...

photos
30-01-2014, 18:49
jak to na poczatku pokazuje złe temperatury...wejdz w to menu co ci napisałem i podaj odczyty, czyli
po 5 minutach pracy
temp glikolu zasilanie i powrót
tem wody w podłogowce zasilanie i powrot
analogicznie po godzinie, po 3 po 5 godzinach.
Czy cos sie zmienia.
Czy pompa w ogole tyle czasu pracuje.
Piszez ze masz niskie temperatury wody w podlogowce, ona z 15 stopni nie podniesie ci do 35 w 5 godzin. Powinna chodzic bardzo dlugo az dogrzeje. Cos ją ogranicza ze się wyłącza, pytanie co? Jesli podasz wszystkie szczegoly o ktore proszę może uda się pomoc.
Moim zdaniem DZ nie ma tu nic do rzeczy. W koncu CWU grzeje i jak piszesz masz okolo 1,7 bara. Ewentualnie Masz gdzies takie ogromne straty ciepla w domu. Na poczatek podaj te odczyty.

photos
30-01-2014, 18:52
wtedy na zasilaniu jest ok 27-29 C..
po jakim czasie pracy pompy sa takie temperatury?

martisia00
31-01-2014, 09:32
po jakim czasie pracy pompy sa takie temperatury?

Nie mam pojęcia, nie zwracałam na to uwagi ile pompa pracuje, wcześniej była ustawiona w programie czasowym 1-7 i później 14-20 i było ok. teraz jest ustawione bez programu czasowego , czyli załącza się kiedy sobie tam potrzebuje.

z tymi odczytami zrobię tak jak podajesz, tylko wyłączę grzałkę ( dzisiaj praktycznie załączała się całą noc ) bo w domu naprawdę było bardzo zimno i nie dało się wytrzymać... stąd się złamałam i załączyłam grzałkę .

Co do tego że wodę grzeje bez problemu to oni tłumaczą to tak że przy wodzie do użytkowania są małe opory więc daje radę sobie grzać, a przy podłogówce już zapotrzebowanie jest dużo większe i przez to nie daje.
Aczkolwiek i tak ze źródłem jest coś nie tak bo glikol ucieka więc może to mieć wpływ. ( przez ponad rok był regularnie uzupełniany, instalację niby była porzadnie odpowietrzana więc powinno być ok a nie jest )

Ale nic wyłączę grzałkę i niech sobie popracuje tak z conajmniej dzień bez niej i zobaczymy jak się będzie zachowywać instalacja i jej parametry.


Dom mamy bardzo dobrze ocieplony, 3 szybowe okna, samo zapotrzebowanie cieplne jest bardzo małe więc tu się nie martwię .

Dzięki serdeczne za zainteresowanie :)

Pyxis
31-01-2014, 10:44
Wyciek glikolu to jedna sprawa. On nie ma wplywu na sprawnosc pracy pompy.
Tak jak koledzy pisali dus serwis, bo z sama pompa jest cos nie tak. Jak naprawia pompe, to niech sie zajma tym wyciekiem glikolu.

photos
31-01-2014, 20:12
dzisiaj praktycznie załączała się całą noc
jak to załączała się całą noc...u mnie jak się załączy to chodzi calą noc az dogrzeje do zadanej temp. Nie załącza się kilka razy


Co do tego że wodę grzeje bez problemu to oni tłumaczą to tak że przy wodzie do użytkowania są małe opory więc daje radę sobie grzać, a przy podłogówce już zapotrzebowanie jest dużo większe i przez to nie daje.

Miedzy grube tomy bajek....oni nie mają pojęia z czym maja doczynienia. Jakie opory, jeżeli pompa grzeje normalnie wodę, działa obiegówka gornego żródła, jest zapewniony przeplyw i odbior ciepla, dla pompy nie ma różnicy co grzeje w danym momenccie, tylko sterownik i zawor trojdrogowy nakazuje jej w danym momencie grzac CWU


Aczkolwiek i tak ze źródłem jest coś nie tak bo glikol ucieka więc może to mieć wpływ. ( przez ponad rok był regularnie uzupełniany, instalację niby była porzadnie odpowietrzana więc powinno być ok a nie jest )

Ja tez ponad rok odpowietrzalem DZ, co prawda nie mialem az takich wahan, ale byly.



Trochę cierpliwości bedzie cie to kosztować ale zrób na pompie nastawy temperatur (dla bezpieczenstwa normalnej i zredukowanej) na najwyzszy poziom . Krzywą ustaw też wysoką. Nie bój się jej zmieniać, zawsze możesz wrócić do wczesniejszych ustawien. Obserwuj prace pompy, wylacza się czy pracuje non stop. Masz teraz wychlodzona podloge wiec znacznych wzrostow temp zasilania i powrotu sie nie spodziewaj. Zaobserwuj prace w ciagu kilku godzin i opisz.


Tak zastanawia mnie to kilkukrotne załączanie...a może masz jakąś bardzo krótką pętlę na podłogówce nie wpiętą w rozdzielacz a bezposrednio w linie zasilania i powrotu, nie wiem grzejnik w łazience.

martisia00
01-02-2014, 10:55
jak to załączała się całą noc...u mnie jak się załączy to chodzi calą noc az dogrzeje do zadanej temp. Nie załącza się kilka razy[/I]

Tutaj masz rację błąd w wypowiedzi moojej mając na myśli załączanie się chciałam powiedzieć że chodziłą całą no aż zagrzała do zadanej temperatury





Trochę cierpliwości bedzie cie to kosztować ale zrób na pompie nastawy temperatur (dla bezpieczenstwa normalnej i zredukowanej) na najwyzszy poziom . Krzywą ustaw też wysoką. Nie bój się jej zmieniać, zawsze możesz wrócić do wczesniejszych ustawien. Obserwuj prace pompy, wylacza się czy pracuje non stop. Masz teraz wychlodzona podloge wiec znacznych wzrostow temp zasilania i powrotu sie nie spodziewaj. Zaobserwuj prace w ciagu kilku godzin i opisz.

Myślałam z wsześniejszych odpowiedzi że mam właśnie za wysoko ustawioną krzywą ?
Po za tym teraz ją mniejszyłam do poziomu k0 i nachylenie 0,5 bo :

Było K0, poziom 0,6


dzisiaj o 7.30 wyłączyłam grzałkę temperatura na zasilaniu była 42C. na powrocie 30C. W domu jest 20,1 a ustawione jest na 19C. W ciągu
zaledwie 10 minut temperatura zasilania spadła do 38 , a na temperaturze wymaganej wg. krzywej wpowinno wygrzać do 37 .



zdjęcie zrobione po 1 godzinie od wyłączenia grzałki : temperatura zasilania spadła do 36, wymagana 37
Więc jak to ma zrobić skoro temperatura zasilania ma 36 ?


Więc po zmniejszeniu nachylenia krzywej do 0,5 , temperatura wymagana na powrocie powinna być 34.
239370

po zmianie krzywej :
239369 [I]photos:


Zdjęcie zrobione przed chwilą ( pompa cały czas pracowała od rana i teraz też pracuje , zasilanie 36C. na powrocie 29 C.
239371


Co może zmienić podwyższenie krzywej ? skoro pompa nie daje rady i tak wygrzać nawet do tych 34 C. zadanych od rana ? przez 4h

oberwatorPC
01-02-2014, 11:26
jak to załączała się całą noc...u mnie jak się załączy to chodzi calą noc az dogrzeje do zadanej temp. Nie załącza się kilka razy[/I]

Tutaj masz rację błąd w wypowiedzi moojej mając na myśli załączanie się chciałam powiedzieć że chodziłą całą no aż zagrzała do zadanej temperatury





Trochę cierpliwości bedzie cie to kosztować ale zrób na pompie nastawy temperatur (dla bezpieczenstwa normalnej i zredukowanej) na najwyzszy poziom . Krzywą ustaw też wysoką. Nie bój się jej zmieniać, zawsze możesz wrócić do wczesniejszych ustawien. Obserwuj prace pompy, wylacza się czy pracuje non stop. Masz teraz wychlodzona podloge wiec znacznych wzrostow temp zasilania i powrotu sie nie spodziewaj. Zaobserwuj prace w ciagu kilku godzin i opisz.

Myślałam z wsześniejszych odpowiedzi że mam właśnie za wysoko ustawioną krzywą ?
Po za tym teraz ją mniejszyłam do poziomu k0 i nachylenie 0,5 bo :

Było K0, poziom 0,6


dzisiaj o 7.30 wyłączyłam grzałkę temperatura na zasilaniu była 42C. na powrocie 30C. W domu jest 20,1 a ustawione jest na 19C. W ciągu
zaledwie 10 minut temperatura zasilania spadła do 38 , a na temperaturze wymaganej wg. krzywej wpowinno wygrzać do 37 .



zdjęcie zrobione po 1 godzinie od wyłączenia grzałki : temperatura zasilania spadła do 36, wymagana 37
Więc jak to ma zrobić skoro temperatura zasilania ma 36 ?


Więc po zmniejszeniu nachylenia krzywej do 0,5 , temperatura wymagana na powrocie powinna być 34.
239370

po zmianie krzywej :
239369 [I]photos:


Zdjęcie zrobione przed chwilą ( pompa cały czas pracowała od rana i teraz też pracuje , zasilanie 36C. na powrocie 29 C.
239371


Co może zmienić podwyższenie krzywej ? skoro pompa nie daje rady i tak wygrzać nawet do tych 34 C. zadanych od rana ? przez 4h

A może z pompą wszystko w porządku tylko problem z domem. Przyszły mrozy miałaś 16 C w domu,, trochę odpuściły masz cieplej w domu. Po wyłączeniu grzałki powrót i zasilanie dość mocno spadło, tym bardziej, że CWU grzeje normalnie.
Mało mocy...

martisia00
01-02-2014, 11:52
A może z pompą wszystko w porządku tylko problem z domem. Przyszły mrozy miałaś 16 C w domu,, trochę odpuściły masz cieplej w domu. Po wyłączeniu grzałki powrót i zasilanie dość mocno spadło, tym bardziej, że CWU grzeje normalnie.
Mało mocy...

Tak tylko że w tamtym roku mrozy były ponad -20 ( sezon grzewczy pompy trwał niemal 6 miesięcy ) i nie było najmniejszego problemu :/ i żadna grzałka wtedy nie chodziła ....

Mało mocy ? dziwne tym bardziej że dzisiaj w nocy całkowicie zakręciłam podłogówkę na górze (poddaszu którego na razie nie urzywamy) w tamtym roku było odkręcone na maxa...

Dom z oknami 3 szybowymi z termoramkami 6komorowe , ściany solbet 24+ 15cm styropianu z kropkami ... 2 malutkie okna od strony północnej, od południowej reszta , cały dzień mam słońce w domu (jak świeci) poddasze zaizolowane 35cm wełny :/ nie ma mostków , certyfikat energetyczny wyszedł bardzo dobrze ....

oberwatorPC
01-02-2014, 12:17
Tak tylko że w tamtym roku mrozy były ponad -20 ( sezon grzewczy pompy trwał niemal 6 miesięcy ) i nie było najmniejszego problemu :/ i żadna grzałka wtedy nie chodziła ....

Mało mocy ? dziwne tym bardziej że dzisiaj w nocy całkowicie zakręciłam podłogówkę na górze (poddaszu którego na razie nie urzywamy) w tamtym roku było odkręcone na maxa...

Dom z oknami 3 szybowymi z termoramkami 6komorowe , ściany solbet 24+ 15cm styropianu z kropkami ... 2 malutkie okna od strony północnej, od południowej reszta , cały dzień mam słońce w domu (jak świeci) poddasze zaizolowane 35cm wełny :/ nie ma mostków , certyfikat energetyczny wyszedł bardzo dobrze ....

Nie używacie poddasza a przed mrozami było pewnie delikatne grzanie- pompa nie wygrzeje budynku w duże mrozy może jedynie utrzymać temperaturę. Pewnie teraz z każdym dniem jak będzie cieplej na zewnątrz pompa będzie dawała radę.
Jak w tamtym roku wszystko chodziło na maksa było ok dom się wygrzał i pompa dała rade. Teraz wychłodziłaś poddasze i taki jest tego efekt.

martisia00
01-02-2014, 12:42
Nie używacie poddasza a przed mrozami było pewnie delikatne grzanie- pompa nie wygrzeje budynku w duże mrozy może jedynie utrzymać temperaturę. Pewnie teraz z każdym dniem jak będzie cieplej na zewnątrz pompa będzie dawała radę.
Jak w tamtym roku wszystko chodziło na maksa było ok dom się wygrzał i pompa dała rade. Teraz wychłodziłaś poddasze i taki jest tego efekt.

Jak mogłam wychłodzić poddasze skoro było tak samo grzane jak w tamtym roku ?

zostało przykręcone Dzisiaj w nocy aby sprawdzić czy wzrośnie temperatura na zasilaniu .

oberwatorPC
01-02-2014, 12:56
Jak mogłam wychłodzić poddasze skoro było tak samo grzane jak w tamtym roku ?

zostało przykręcone Dzisiaj w nocy aby sprawdzić czy wzrośnie temperatura na zasilaniu .

Napisałaś, że zakręciłaś "całkowice" a w tamtym roku chodziła na maksa czyli była odkręcona troszkę jak mniemam. Teraz temperatura wzrośnie na zasilaniu i powrocie i coraz bardziej wierzę, że z pompą jest wszystko ok poza ubytkiem glikolu.

martisia00
01-02-2014, 13:07
Napisałaś, że zakręciłaś "całkowice" a w tamtym roku chodziła na maksa czyli była odkręcona troszkę jak mniemam. Teraz temperatura wzrośnie na zasilaniu i powrocie i coraz bardziej wierzę, że z pompą jest wszystko ok poza ubytkiem glikolu.

napisałam : Mało mocy ? dziwne tym bardziej że dzisiaj w nocy całkowicie zakręciłam podłogówkę na górze


Co nie znaczy że była troszkę odkręcona ... po raz kolejny piszę że podłogówka chodziła wszędzie na maxa do dzisiejszej nocy .
Przeglądam temperatury z tamtego roku i było duzo więcej chłodniejszych dni niż do tej pory ...

photos
01-02-2014, 13:18
jak to załączała się całą noc...u mnie jak się załączy to chodzi calą noc az dogrzeje do zadanej temp. Nie załącza się kilka razy[/I]

Tutaj masz rację błąd w wypowiedzi moojej mając na myśli załączanie się chciałam powiedzieć że chodziłą całą no aż zagrzała do zadanej temperatury





Trochę cierpliwości bedzie cie to kosztować ale zrób na pompie nastawy temperatur (dla bezpieczenstwa normalnej i zredukowanej) na najwyzszy poziom . Krzywą ustaw też wysoką. Nie bój się jej zmieniać, zawsze możesz wrócić do wczesniejszych ustawien. Obserwuj prace pompy, wylacza się czy pracuje non stop. Masz teraz wychlodzona podloge wiec znacznych wzrostow temp zasilania i powrotu sie nie spodziewaj. Zaobserwuj prace w ciagu kilku godzin i opisz.

Myślałam z wsześniejszych odpowiedzi że mam właśnie za wysoko ustawioną krzywą ?
Po za tym teraz ją mniejszyłam do poziomu k0 i nachylenie 0,5 bo :

Było K0, poziom 0,6


dzisiaj o 7.30 wyłączyłam grzałkę temperatura na zasilaniu była 42C. na powrocie 30C. W domu jest 20,1 a ustawione jest na 19C. W ciągu
zaledwie 10 minut temperatura zasilania spadła do 38 , a na temperaturze wymaganej wg. krzywej wpowinno wygrzać do 37 .



zdjęcie zrobione po 1 godzinie od wyłączenia grzałki : temperatura zasilania spadła do 36, wymagana 37
Więc jak to ma zrobić skoro temperatura zasilania ma 36 ?


Więc po zmniejszeniu nachylenia krzywej do 0,5 , temperatura wymagana na powrocie powinna być 34.
239370

po zmianie krzywej :
239369 [I]photos:


Zdjęcie zrobione przed chwilą ( pompa cały czas pracowała od rana i teraz też pracuje , zasilanie 36C. na powrocie 29 C.
239371


Co może zmienić podwyższenie krzywej ? skoro pompa nie daje rady i tak wygrzać nawet do tych 34 C. zadanych od rana ? przez 4h

Po pierwsze bardzo dobrze ze wylaczylas grzalkę. Nie włączaj jej już.
Po drugie masz bardzo wychlodzony dom, nie oczekuj że przez kilka godzin pracy pompy temperatury znacznie sie podniosą.
A po trzecie...te temperatury sa ok. Na razie zostaw krzywą tak jak jest. Czekaj i obserwuj.
Ja mam niższe temp na powrocie podlogowki i w domu mam okolo 21-22 stopnie. U ciebie tez tak bedzie ale trzeba zaczekać aż podłogówka nagrzeje dom.
Napisz jeszcze jakie masz teraz cisnienie dolnego zrodla podczas pracy

martisia00
01-02-2014, 13:29
Po pierwsze bardzo dobrze ze wylaczylas grzalkę. Nie włączaj jej już.
Po drugie masz bardzo wychlodzony dom, nie oczekuj że przez kilka godzin pracy pompy temperatury znacznie sie podniosą.
A po trzecie...te temperatury sa ok. Na razie zostaw krzywą tak jak jest. Czekaj i obserwuj.
Ja mam niższe temp na powrocie podlogowki i w domu mam okolo 21-22 stopnie. U ciebie tez tak bedzie ale trzeba zaczekać aż podłogówka nagrzeje dom.
Napisz jeszcze jakie masz teraz cisnienie dolnego zrodla podczas pracy

Ok czyli nie zwiększać krzywej ?
Ciśnienie w tym momencie jest podczas pracy pompy ( bo cały czas chodzi) 1,75

oberwatorPC
01-02-2014, 13:38
Nic nie rób przez 2-3 dni niech dom nabierze temperatury. Pompa pracuje dobrze.

photos
01-02-2014, 13:40
Ok czyli nie zwiększać krzywej ?
Ciśnienie w tym momencie jest podczas pracy pompy ( bo cały czas chodzi) 1,75
NIe nic nie rob niech pompa pracuje. Obserwuj i pisz jakie masz temperatury. Ona prawdopodobnie dzisiaj w ogole Ci się nie wyłączy. NIe da rady nagrzać do zadanej temp bo dom mocno odbiera ciepło.
Ta krzywa jest i tak za wysoka, bo przy zadanej temp okolo 22 stopni powinny być jeszcze mniejsze temperatury wymagane, ale to zostawmy na pozniejsze ustawienia. Teraz zobaczymy czy pompa bedzie grzała bez grzałki.
Moim zdaniem Z dolnym żródłem jest już wszystko w porzadku.
Pamiętaj nie załączaj grzałki bo to nam wszystko zakrzywi

martisia00
01-02-2014, 14:04
NIe nic nie rob niech pompa pracuje. Obserwuj i pisz jakie masz temperatury. Ona prawdopodobnie dzisiaj w ogole Ci się nie wyłączy. NIe da rady nagrzać do zadanej temp bo dom mocno odbiera ciepło.
Ta krzywa jest i tak za wysoka, bo przy zadanej temp okolo 22 stopni powinny być jeszcze mniejsze temperatury wymagane, ale to zostawmy na pozniejsze ustawienia. Teraz zobaczymy czy pompa bedzie grzała bez grzałki.
Moim zdaniem Z dolnym żródłem jest już wszystko w porzadku.
Pamiętaj nie załączaj grzałki bo to nam wszystko zakrzywi


Ok dzięki za wsparcie.

Teraz będę czekać co wymyśli serwis dlaczego pompa dopuściła do wychłodzenia domu ...

.................................................. .................................................. .................................................. ......................................
Wczoraj w nocy ok 22 na zasilaniu było 34 C. na powrocie 26 C.

Stan na dzień 02-02-2014:
W domu 19,6 stopnia ( ustawione niezmiennie na 19 )

240092 ( zasilanie 32, powrót 26 (zadane 33, DZ -2 )

zdjęcię z godziny 12.25

w domu 19,7

240138 ( zasilanie 33, powrót 26 ( zadane 33, DZ -3 )

martisia00
03-02-2014, 07:08
wczoraj wieczorem ustawiłam temperaturę w domu 20 C.
pompa chodziła bardzo długo ( dokładnie ile nie jestem w stanie stwierdzić )

dzisiaj w domu 18,5

w tym momencie pompa ma włączoną pompę wtórną nic poza tym na obiegu 21C.

240311

Zastanawia mnie jedna rzecz

Czy to normalne aby przez pierwsze kilka minut dolne źrodło z 3 spadło do 0 , później spada nieco wolniej ale i tak zazwyczaj pracuje na DZ -2

Wczasie pisania postu pompa się włączyła
Z chwilą włączenia DZ spadło od razu do 2 , na zasilaniu 23C.

240314

Po 7 minutach DZ spadło do 0 ( zasilanie 30 C . )
240315

smart_guy1
03-02-2014, 19:09
martisia00 Witam, ja eksploatuje VIESSMANN-a POMPA CIEPŁA SPLIT POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW. Ale wiem, że w przypadku ustawienia krzywej grzewczej musi być tak aby temperatura zasilania nie przekraczała 35*C. (dla powietrznej pompy ciepła zakłada się, że "uniwersalna" krzywa grzewcza to 0,5 lub 0,6)
Dalej różnica temperatury na zasilaniu, a temperatury na powrocie w poprawnym układzie funkcjonowania PC nie możne być większa niż 3*C np. zasilanie podłogówki 35*C, powrót 33*C, jeśli jest inaczej możne pojawić się problem z uzyskaniem zadanej temp. pomieszczeń.

Czym sterowana jest praca twojej PC???

martisia00
03-02-2014, 19:23
martisia00 Witam, ja eksploatuje VIESSMANN-a POMPA CIEPŁA SPLIT POWIETRZE WODA - Vitocal 200-S 5,6 kW. Ale wiem, że w przypadku ustawienia krzywej grzewczej musi być tak aby temperatura zasilania nie przekraczała 35*C. (dla powietrznej pompy ciepła zakłada się, że "uniwersalna" krzywa grzewcza to 0,5 lub 0,6)
Dalej różnica temperatury na zasilaniu, a temperatury na powrocie w poprawnym układzie funkcjonowania PC nie możne być większa niż 3*C np. zasilanie podłogówki 35*C, powrót 33*C, jeśli jest inaczej możne pojawić się problem z uzyskaniem zadanej temp. pomieszczeń.

Czym sterowana jest praca twojej PC???

No właśnie u mnie różnica na zasilaniu a na powrocie jest dużo większa :/ stąd faktycznie jakby pompa szybciej reagowała to może by dała radę

Nie wiem o co Ci dokładnie chodzi czym jest sterowana pompa ? nie mam żadnego regulatora w pomieszczeniach jedynie te czujniki co są na w pompie .

Teraz w doku dalej jest chłodniej 18 C. jest ustawione 20.

W tym momencie pompa nie pracuje ale ma włączoną pompę wtórną na zasilaniu 23C. i na wyjściu chwile wcześniej pokazywało 24 więc teoretycznie ją wychładza , czy się mylę ?

240458

martisia00
03-02-2014, 21:12
w domu jest teraz 17,6 C. Pompa się włączyła już nawet nie chce mi się do niej zaglądać i sprawdzać parametrów ... wysłałam oficjalną reklamację do firmy Know Lublin i do centrali Viessmann w Polsce. .....

wihajster
03-02-2014, 21:18
Mówią, że najcenniejsze w firmie jest Know How.........
Zbieżność nazwy trochę ironiczna....

aleksus
03-02-2014, 21:49
Trzeba by poszukać przyczyny bardzo niskich temp DZ -2*C, któraś z nitek nie działa? spadek temp DZ=spadek mocy PC
Dom może jednak ma więcej strat niż na to wygląda.
Delta GZ mieści się w normie

martisia00
04-02-2014, 06:31
Trzeba by poszukać przyczyny bardzo niskich temp DZ -2*C, któraś z nitek nie działa? spadek temp DZ=spadek mocy PC
Dom może jednak ma więcej strat niż na to wygląda.
Delta GZ mieści się w normie


Dom ma tyle samo strat co w tamtym roku, powiedziałabym że nawet mniej bo to już drugi jego sezon grzewczy więc powinien być "wygrzany"

Jeśli chodzi o nitki to to jest moim zdaniem o co chodzi od początku, podejrzewają że któreś nitki są zapowietrzone i przez to mogą nie działać. Więc zobaczymy ...

martisia00
04-02-2014, 06:32
Mówią, że najcenniejsze w firmie jest Know How.........
Zbieżność nazwy trochę ironiczna....

Tylko w tym przypadku jest chyba tak że chcieliby mieć Know ale nie wiedzą How

amerikan1
04-02-2014, 20:29
Pytanko kto wykonywał DZ jak firma Know z Lublina to zakładam że spartaczyli robotę
gościu który wiercił pod moją Pc opowiadał mi o źle wykonanych przez nich Dz.
Robią bardzo oszczędne(niedoszacowane odwierty), a z tego co wiem teraz chyba nawet teraz to już zarzucili wiercenia Dz.
Czy otwory pod Dz po zapuszczeniu sond były wypełniane bentonitem lub co najmniej żwirem.
Jeśli nie to masz odpowiedź, bosy nie obsypany lub wypełniony otwór zaciska się rury sond prawie na całej długości stykają się i spada wydajność Dz.:yes:

martisia00
05-02-2014, 06:38
Pytanko kto wykonywał DZ jak firma Know z Lublina to zakładam że spartaczyli robotę
gościu który wiercił pod moją Pc opowiadał mi o źle wykonanych przez nich Dz.
Robią bardzo oszczędne(niedoszacowane odwierty), a z tego co wiem teraz chyba nawet teraz to już zarzucili wiercenia Dz.
Czy otwory pod Dz po zapuszczeniu sond były wypełniane bentonitem lub co najmniej żwirem.
Jeśli nie to masz odpowiedź, bosy nie obsypany lub wypełniony otwór zaciska się rury sond prawie na całej długości stykają się i spada wydajność Dz.:yes:

Tutaj na pewno były wypełnione betonitem ( sama widziałam jak to robili, widziałam też opakowania tego )

Też słyszałam że coś spartaczyli ale to już było po fakcie, niestety....
jeśli chodzi o odwietry to mamy 200 m w sumie z tym że to są odwierty ukośne , ziemia bardzo twarda zeszło im dwa razy dłużej niż zakładali, same kamienie. Więc wiele ( nawet z zewnątrz ) mówiło że wydajność powinna być bardzo dobra, i tak faktycznie było ... tylko rok temu .

KNOW
05-02-2014, 10:59
Szanowni Państwo sprawa dzięki forum staje się odrobinę jaśniejsza,
Pani Inwestor na forum napisała że spadek temperatury został zauważony 7-8 stycznia a zgłoszono - poproszono o konsultacje serwisanta 23 stycznia kiedy to w domu temperatura spadła do 16 C. Przez 16 dni budynek się wyziębiał - pompa nie pracowała prawidłowo. Nam Pani Inwestor powiedziała że problem pojawił się 22 stycznia kiedy to jak pisze w reklamacji temperatura spadła do 18 C.
Po restarcie pompy wszystkie parametry pracy pompy były właściwe. Nie potrafimy powiedzieć co stało się 7-8 stycznia?
Fakt jest taki że na dziś budynek musi wygrzać ściany które przemarzały przez tych 16 dni, kiedy pompa nie pracowała a temperatury dla okolic Lublina wszyscy widzieli w wiadomościach.
W normalnej eksploatacji stale uzupełniamy straty ciepła budynku, co nie wymaga dużych mocy grzewczych.
Kiedy doszło do zamrożenia ścian, moc urządzeń grzewczych musi pokryć zapotrzebowanie na ciepło z tytułu strat budynku oraz z pojemności cieplnej zamarzniętych ścian ( takiego zapotrzebowania nikt nie przyjmuje w kalkulacji mocy urządzeń) i stąd problem.
Zaleciliśmy uruchomienie grzałek, by przyspieszyć czas wygrzania domu oraz zwiększyć moc grzewczą źródła przez co ograniczyć czas pracy a w konsekwencji poprawić komfort w budynku i w naszej ocenie ograniczyć koszty eksploatacji. Sama pompa będzie znacznie dłużej pracować przez co wychłodzi DZ czyli zmniejszy COP.
Nie zrozumiałe jest takie działanie że tu coś ustalamy a robimy zupełnie inaczej na forum jedna prawda a na reklamacji inna.
Przed zgłoszenie reklamacji uzgodniliśmy z Panią że jak tylko puści mróz serwis dla spokoju posprawdza kablowania w pompie i jeszcze skonsultuje to z producentem urządzenia i z tych ustaleń się nie wycofujemy.
Pozdrawiam KNOW

martisia00
05-02-2014, 13:25
Szanowni Państwo sprawa dzięki forum staje się odrobinę jaśniejsza,
Pani Inwestor na forum napisała że spadek temperatury został zauważony 7-8 stycznia a zgłoszono - poproszono o konsultacje serwisanta 23 stycznia kiedy to w domu temperatura spadła do 16 C. Przez 16 dni budynek się wyziębiał - pompa nie pracowała prawidłowo.

Tutaj sytuacja już została przeze mnie wyjaśniona w mailu do firmy Know o czym oczywiście Pan nie raczył wspomnieć .

cytat :
" To, że na Pani zgłoszenie reagujemy natychmiast to fakt, potwierdzony w Pani zgłoszeniu.

Jest również faktem, że w opisywanych przez Panią dniach temperatura w dzień i w nocy bardzo mocno spadła poniżej zera (wykresy po niżej), w rozmowie z Panią podczas mojej wizyty usłyszałem, że temperatura w domu 18oC utrzymywała się przed 22 stycznia 2014r tutaj wystąpiła pomyłka 9.01 zadzwoniłam do Pana Macieja ale po to by złożyć mu życzenia noworoczne . W domu zaczęło się wychładzać kiedy mąż wyjechał do pracy tj 21-22, w rozmowie z Panem byłam po prostu zdenerwowana całą sytuacją stąd mój błąd w dacie. Pisząc wczorajszego maila sprawdziłam dokładnie biling telefoniczny, dzięki czemu mogłam dokładnie określić jak to faktycznie wyglądało[/I] . a kiedy to spadła poniżej zadzwoniła Pani do serwisanta z zapytaniem jak zmienić ustawienia. "

Kolejny mail z dzisiaj oczywiście mimo moich wyjaśnień co do pomyłki dat Pan dalej stoi przy swoim :
"

"Pani Marto,

Po pierwsze to, jak Pani pisze:

,,Problem sie zaczął ok 7-8 stycznia wtedy zgłosiłam zmniejszoną temperaturę do serwisu na dworze było wtedy 0 do 2 C. Mrozy powyżej -5 zaczęły się dopiero 19.01 czyli przez niemal dwa tygodnie miała w domu nie więcej jak 16 C. mimo że na dworze temperatura była na granicy 2 do -2 C. Skoro to są duże mrozy z którymi pompa nie może sobie poradzić to ja dziękuję za takie wspaniałe urządzenie ...’’ [I]tak jak napisałam w poprzedniej wiadomości dokładność dat sprawdziłam pisząc do Państwa wiadomość gdzie napisałam że pomyliłam się w ich określaniu . Chyba, że będzie Pan chciał poprosić światków o potwierdzenie którzy byli u nas w domu w okresie 15-18 stycznia, gdzie również mam zdjęcia z tych dni dokładnie z 15 stycznia i nikt nie chodził w swetrach, a w domu było spokojnie 20 C. "

Nigdzie nie napisałam, że nie ma reakcji z Państwa firmy, co nie oznacza że "powód " dla którego dom się wychłodził został przez Państwa rozwiązany, bo nie został skoro nawet Państwa serwisanci nie są w stanie określić co , o czym sam Pan wspomniał :
"· Opis przedstawiony przez Panią potwierdza moje ww. przypuszczenia, co do stanu na dziś, jeśli zaś chodzi o przyczynę, dlaczego pompa nie zareagowała na spadek temperatury możemy snuć tylko przypuszczenia. "

Tym bardziej, że dopiero gdy Pan przyjechał grzałka została załączona, bo w poprzednich wizytach serwisantów nie byli w stanie jej załączyć, może wtedy szybciej udałoby się ustabilizować temperaturę w domu .....
Najprościej jest zgonić winę na klienta " oby tylko Nasze było na wierzchu" co nie zmienia faktu, że "coś" w pompie doprowadziło do wychłodzenia budynku i koniec. A ja z dwójką dzieci musiałam radzić sobie w domu w którym było 14,7-16,4 C.

Tak jak napisałam w wiadomości czekam na kolejne mrozy ,oby pompa pracowała sprawnie jak to Pan zapewnia.

oberwatorPC
05-02-2014, 13:29
A ja pisałem wcześniej już kilka razy, że pompa pracuje prawidłowo. Wina jest tutaj po stronie użytkownika - pompa to nie piec na węgiel....

martisia00
05-02-2014, 13:37
A ja pisałem wcześniej już kilka razy, że pompa pracuje prawidłowo. Wina jest tutaj po stronie użytkownika - pompa to nie piec na węgiel....

Będę w taki razie wdzięczna za określenie w czym tkwił mój błąd, abym mogła go oczywiście uniknąć przy kolejnych mrozach.
Ustawienia pompy nie były zmieniane od ustawień podczas uruchomienia pompy przez serwisanta, dom był również tak samo użytkowany.

KNOW
05-02-2014, 17:39
Szanowna Pani,
Pompa ciepła to tylko urządzenie nafaszerowane elektroniką i ma prawo do błędów, czy jak komputer do zawieszania się.
Jeszcze raz podkreślam że nie twierdzę że przyczyna jest po stronie użytkownika, być może był spadek napięcia lub jego zanik, który był sprawcą.
Zgodnie z umową i po konsultacji z producentem co mniemam potwierdzi pismo serwisu fabrycznego wysłane do Pani, dysponentka serwisu ustali z Panią termin i wykonamy czynności sprawdzające okablowania pompy oraz ponowne testy pracy.
Proszę mi wierzyć że staramy się na bieżąco śledzić zgłoszenia usterek w pompach ciepła nie tylko u klientów urządzeń producentów oferowanych w naszej firmie, od których otrzymujemy informacje serwisowe ale i na forach internetowych.

I nie ma jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie sytuacje jakie są opisywane.
Ja uważam że najważniejsze dla serwisu to nie szkodzić i zawsze oceniać przed manipulacją w urządzeniu jakie to niesie za sobą skutki.
Uważam że postąpiliśmy słusznie, po stwierdzeniu że pompa z grzałkami wygrzewa budynek, to przy takich warunkach atmosferycznych (zaspy na drodze powiatowej miały jak wracałem od Pani po pół metra), ingerencja w automatykę pompy, która mogła doprowadzić do jej wyłączenia była nie uzasadniona.
Co zresztą wydaje mi się że ustaliliśmy wspólnie, więc proszę się nie dziwić mojemu zaskoczeniu po Pani zgłoszeniach do producenta i wpisach na forum.

Pyxis
05-02-2014, 20:19
Szanowna Pani,
Pompa ciepła to tylko urządzenie nafaszerowane elektroniką i ma prawo do błędów, czy jak komputer do zawieszania się.

To cala elektronika w mojej pompie (+standardowy sterownik Fisko). Tak miedzy Bogeim a prawda, to do komputera jej daleko. To bardziej kalkulatorek niz komputer. ;)

http://szkut.com/dom/Dom73a.jpg

wihajster
06-02-2014, 00:07
Szanowna Pani,
Pompa ciepła to tylko urządzenie nafaszerowane elektroniką i ma prawo do błędów, czy jak komputer do zawieszania się.
Szanowny Panie,
proponuję zejść na ziemię...
Sterownik pompy ciepła jest "tysiąc razy" mniej skomplikowany od przytoczonego komputera, w którym użytkownik instaluje tysiąc różnych aplikacji.

To, że jest tam również procesor (a w zasadzie mikrokontroler, czy nawet kilka) nie daje żadnego odniesienia czy porównania.

Jeśli producent wypuszcza produkt który się zawiesza (jak Pan sugeruje - co na to Viesio??) to nieciekawie o nim świadczy.

O całej reszcie we wnętrzu tej maszyny dla zdrowotności nie będę się wypowiadał.

martisia00
06-02-2014, 18:26
Powiem tak, miałam problem z działaniem pompy i nie uważam aby wstawienie zapytania na forum było czymś złym, a czuje się jakbym zorganizowała całą nagonkę na firmę instalatorską. Mając problem i przedstawiając go szerszej grupie osób liczyłam na to ( i dalej tak jest ) że zawsze co "dwie głowy to nie jedna" i być może któryś z pomysłów okaże się rozwiązaniem.

wpis typu : oberwatorPC "A ja pisałem wcześniej już kilka razy, że pompa pracuje prawidłowo. Wina jest tutaj po stronie użytkownika - pompa to nie piec na węgiel.... " Normalnym by było aby co nieco wyjaśnić, bo skoro Pan widzi w moim działaniu jakieś błędy, to pisanie suchego postu takiego jak ten powyżej, nic nie wnosi do tematu, a tym bardziej nie przybliża nas ( a w szczególności mnie ) do rozwiązania problemu.


Pozostałym osobom serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie i tak jak napisałam wcześniej, zobaczymy co będzie się działo przy kolejnych mrozach.

oberwatorPC
06-02-2014, 19:26
Powiem tak, miałam problem z działaniem pompy i nie uważam aby wstawienie zapytania na forum było czymś złym, a czuje się jakbym zorganizowała całą nagonkę na firmę instalatorską. Mając problem i przedstawiając go szerszej grupie osób liczyłam na to ( i dalej tak jest ) że zawsze co "dwie głowy to nie jedna" i być może któryś z pomysłów okaże się rozwiązaniem.

wpis typu : oberwatorPC "A ja pisałem wcześniej już kilka razy, że pompa pracuje prawidłowo. Wina jest tutaj po stronie użytkownika - pompa to nie piec na węgiel.... " Normalnym by było aby co nieco wyjaśnić, bo skoro Pan widzi w moim działaniu jakieś błędy, to pisanie suchego postu takiego jak ten powyżej, nic nie wnosi do tematu, a tym bardziej nie przybliża nas ( a w szczególności mnie ) do rozwiązania problemu.


Pozostałym osobom serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie i tak jak napisałam wcześniej, zobaczymy co będzie się działo przy kolejnych mrozach.


Droga Pani nie piszę złośliwie ale widziałem w Pani postach dużo nieścisłości a wg zdjęć i opisów pompa pracuje poprawnie. Wychłodziła Pani sama sobie dom albo przez ustawienia pompy albo przez poddasze i tyle. Jeśli uraziłem to przepraszam.

photos
07-02-2014, 05:35
Droga Pani nie piszę złośliwie ale widziałem w Pani postach dużo nieścisłości a wg zdjęć i opisów pompa pracuje poprawnie. Wychłodziła Pani sama sobie dom albo przez ustawienia pompy albo przez poddasze i tyle. Jeśli uraziłem to przepraszam.
kobieta pisze ze jest takie samo jak w ubieglym roku, a wowczas wszystko bylo ok.
Taż uważam że po tych temp jakie sa na zdjeciach pompa pracuje prawidlowo. Jednak coś sprawia że w domu jest za chlodno. I tu widze pole dla instalatora, potrzeba znacznie wiecej informacji a nam na odleglość może byc cięzko. Może rzy okazji wyjasni jaka mądra ksiażka kazała mu zrobic takie nastawy krzywej jak były na początku.

rwxw
07-02-2014, 07:47
Pompa ciepła to tylko urządzenie nafaszerowane elektroniką i ma prawo do błędów, czy jak komputer do zawieszania się.
Nie ma prawa, zwłaszcza do zawieszania się. To nie komputer, na którym instalowane jest 100 różnych, aplikacji o sprzecznych wymaganiach.

rwxw
07-02-2014, 07:52
nie uważam aby wstawienie zapytania na forum było czymś złym, a czuje się jakbym zorganizowała całą nagonkę
Nie przejmuj się posądzeniami o nagonki. Moim zdaniem rzetelnie przedstawiłaś problem i szukasz rozwiązania - oby wszystko się dobrze skończyło. Mogłabyś podać jakie masz temperatury na DZ po ciepłej i zimnej stronie, bo nie mogę znaleźć ?

yaiba83
09-02-2014, 08:11
Jeżeli ktoś na dzień dobry przyjmuje zawieszanie się urządzenia, jego awarie jako normalny stan rzeczy to czym prędzej powinien zmienić profesję. Z założenia robi się urządzenia bezawaryjne o wysokiej jakości. Zatem firma KNOW w tym momencie wystawiła sobie naprawdę złe świadectwo.
Trochę się elektroniką w ostatnim czasie zajmuję, więc potwierdzam to co koledzy wyżej napisali. Mikrokontroler AVR lub tym podobny, który obsługuje czujniki temperatury i steruje przekaźnikami to nie jest kosmiczna technologia.

martisia00
09-02-2014, 15:49
Nie przejmuj się posądzeniami o nagonki. Moim zdaniem rzetelnie przedstawiłaś problem i szukasz rozwiązania - oby wszystko się dobrze skończyło. Mogłabyś podać jakie masz temperatury na DZ po ciepłej i zimnej stronie, bo nie mogę znaleźć ?

Czy chodzi Ci o temperatury in i out ? bo tylko takie mam wykazywane w pompie :

241752

rafikW
09-02-2014, 18:19
Czy chodzi Ci o temperatury in i out ? bo tylko takie mam wykazywane w pompie :

241752

Na wejściu z DZ temp. rzędu -2,0...-2,5 a na wyjściu -4,0...-4,5 st.C ?
To trochę słabo i może oznaczać za małe DZ.
Jaki rodzaj i parametry (, liniowe, spiralne, długości, średnica rur, dobiegu) ?

Zigobar
09-02-2014, 18:51
Na wejściu z DZ temp. rzędu -2,0...-2,5 a na wyjściu -4,0...-4,5 st.C ?
To trochę słabo i może oznaczać za małe DZ.
Jaki rodzaj i parametry (, liniowe, spiralne, długości, średnica rur, dobiegu) ?
Podawała:
200mb odwiertów ukośnych
PC 10kW
Podłogówka 210m2

rafikW
09-02-2014, 19:14
Podawała:
200mb odwiertów ukośnych
PC 10kW
Podłogówka 210m2

Nie ma w stopce. Nie siedzę całymi dniami na forum i nie czytam od deski do deski wszystkich wypowiedzi.
Co do temperatur DZ: z odwiertów ukośnych (to takie pionowe ale wykonane na odpierdziel ?) - temperatura wejściowa na poziomie -2,5 st.C ???

Zigobar
09-02-2014, 21:11
Nie ma w stopce. Nie siedzę całymi dniami na forum i nie czytam od deski do deski wszystkich wypowiedzi.
Co do temperatur DZ: z odwiertów ukośnych (to takie pionowe ale wykonane na odpierdziel ?) - temperatura wejściowa na poziomie -2,5 st.C ???
Co do jakości wykonania - to na razie wiadomo tylko, że jakiś czas temu pojawił się (prawdopodobnie) wyciek.
Przez ukośne rozumiem - wiercone pod kątem w różnych kierunkach z jednego miejsca. Ale to tylko moje przypuszczenia.
Co do obecnych niskich temperatur DZ, to może koleżanka poda jakie były przed rokiem.

wihajster
10-02-2014, 00:22
Jak dla mnie te pokazane temperatury wykazują ZEROWĄ wiarygodność.
Nie wiem jak to możliwe aby ZAWSZE występowała identyczna delta - tutaj 2,0K. Niezależnie od temperatury, zawsze wyjście jest niższe od wejścia o dokładnie dwa stopnie. Tego w praktyce nie ma, niższa temperatura zasilania to niższa moc chłodnicza, jeśli niższa moc to delta spada.

...chyba że odwierty ukośne, owszem, ale od pionu odchylone o 89,5stopnia ;)

Pyxis
10-02-2014, 07:39
Niech sprawdzi delte podczas grzania CWU. Wtedy ronica pomiedzy ta z grzania CO bedzie duza i nawet na takim markowym sprzecie powinno sie dac zuwazyc roznice.

Nawet tak duze "zukosowanie" odwiertow wplywu miec nie powinno, bo zmienna delta to wlasciwosc samego urzadzenia a nie rodzaju DZ (poziome czy pionowe). ;)

photos
10-02-2014, 18:23
U mnie z tymi temp jest identycznie. Tez roznica 2k. Ale wiedzialem ze tak nie może być i założyłem sobie przylgowe na zasilaniu i powrocie DZ, mam okolo 3 roznicy oczywiscie nie zawsze. Ale zaciekawiony tą rowną różnicą zaglądnąłem do pompy i nigdzie nie znalazłem czujnika powrotu. Zasilania jest i temperatury zasilania pokazywane na pompie przewaznie zgdadzja sie z czujnikiem przylgowym. Temp zasilania pokazywane u martusia00 są raczej prawidlowe ale te na powrocie ma zapewne nizsze.
Skąd Viessmann wziął te temperatury powrotu....nie mam pojęcia

Zigobar
10-02-2014, 19:08
U mnie z tymi temp jest identycznie. Tez roznica 2k. Ale wiedzialem ze tak nie może być i założyłem sobie przylgowe na zasilaniu i powrocie DZ, mam okolo 3 roznicy oczywiscie nie zawsze. Ale zaciekawiony tą rowną różnicą zaglądnąłem do pompy i nigdzie nie znalazłem czujnika powrotu. Zasilania jest i temperatury zasilania pokazywane na pompie przewaznie zgdadzja sie z czujnikiem przylgowym. Temp zasilania pokazywane u martusia00 są raczej prawidlowe ale te na powrocie ma zapewne nizsze.
Skąd Viessmann wziął te temperatury powrotu....nie mam pojęcia
W tej PC wyświetlane są obydwie temperatury na parowniku, przy czym jedna z nich jest całkowitą fikcją...hmm.
Co to za jaja?!

rwxw
10-02-2014, 19:41
Czy chodzi Ci o temperatury in i out ? bo tylko takie mam wykazywane w pompie
Jeśli one pokazują temperatury na dz i dane są poprawne, to tak. Żeby mieć pewność, możesz zastosować termometry przylgowe. Przepływ przez dz wydaje się być dobry, ale temperatura nie jest zbyt wysoka. Nie wiem, czy takie temperatury były również w ubiegłym roku, jednak czym niższe temperatury na dz, tym mniejsza moc grzewcza pompy.

martisia00
13-02-2014, 16:49
Jeśli one pokazują temperatury na dz i dane są poprawne, to tak. Żeby mieć pewność, możesz zastosować termometry przylgowe. Przepływ przez dz wydaje się być dobry, ale temperatura nie jest zbyt wysoka. Nie wiem, czy takie temperatury były również w ubiegłym roku, jednak czym niższe temperatury na dz, tym mniejsza moc grzewcza pompy.


Według odczytu z pompy temperatury w poprzednim roku były niemal takie same .... ( a jak wiadomo wszystko z temperaturą w domu było ok )
242548


Dla ciekawości wstawiam foto z odczytów z lata
242549

W tym momencie też pompa pracuje normalnie w domu jest 21,6 C. mimo ustawionych 19. Krzywa ( żeby serwis się nie czepiał że zmieniam ich ustalenia i przez co " znacznie trudniej jest dojść do przyczyny" problemu z pompą ) ustawiona jak w tamtym roku poziom 0, nachylenie 0,7.

Czyli wnioskując skoro jest cieplej w domu niż zadana temperatura na pompie powinnam obniżyć krzywą prawda ?

W poniedziałek ma być Pan od serwisu i Pani powiedziała, że może uda się znaleźć problem . Oby

martisia00
14-02-2014, 16:08
T.in - to jest średnia temperatura na wejściu z dolnego źródła do pompy. Jeśli u Ciebie średnia jest poniżej -2 to oznacza że temperatura napewno spada poniżej -3/
Pompy Vieśka przy -3 na dolnym źródle się wyłączają (by nie zamrozlić źródła) i czekają aż temperatura źródła wzrośnie do +2. Stąd masz problemy z ogrzaniem budynku. Zakłądając że 10kW pompa pracuje przez 24h/dobe to wyprodukuje 10*24=240 kWh/dobe, jeśli musi czekać oszczędzać źródło i się wyłącza to w ciągu doby pracuje np 15h więc 15*10=150 kWh/dobe. Więc jeśli by budynek potrzebował 240 kWh/dobe a dostawał by tylko 150 to temperatura w nim musiałaby spaść. I tak właśnie najprawdopodobniej jest w twoim przypadku.
Duże zmiany temperatury DZ czyli -2 podczas pracy i zachwilę +2 sugerują zbyt małą powierzchnię wymiany ciepła (zbyt krótkie odwierty). Napisz proszę ile masz tych odwiertów, jaka jest długość pojedynczego odwiertu i jaką wydajność określił geolog.
Przyjęcie 41,5 W/mb odwiertu to bardzo duży hura-optymizm. Średnio w polsce jak wychodzi 35-36W/mb to bardzo dobrze i to w przypadku odwiertów pionowych. W przypadku odwiertów skośnych wielkość dolnego źródła należy zwiększyć o ok 30%. W pobliżu studni dochodzi do mocnego obciążenia gruntu i powstaje zmarzlina. Ponieważ z tej zmarzliny niema ciepła to mocniej jest dociążana reszta odwiertu powodując powiększanie się tej zmarzliny co skutkuje zniszczeniem DZ.


są tu 4 odwierty skośne o długości 40m, rury robocze 163mm, każdy pod katem 30^, wg projektu sonda geotermalna ma średnicę 63mm, są to sondy Raugeo wg. tego co jest napisane w projekcie .
natomiast wg kosztorysu mamy niby 200m ... więc skąd ta rozbieżność ? zapytam w poniedziałek serwisanta, albo zadzwonię do firmy ...

Tylko jest też pytanie w takim razie czemu w tamtym roku było ok ? czy może faktycznie przez wyciek glikolu któraś z nitek odwietru jest zapowietrzona przez co pompa teraz nie daje rady gdy jest chłodniej ?

wihajster
14-02-2014, 22:16
z tego co pamiętam lekcje fizyki to powietrze zawsze ucieka do najwyższego punktu, więc chyba trudno tu mówić o zapowietrzeniu.
Jaką masz różnicę wysokości przy poziomym a jaką przy tych odwiertach?
Z tego co kojarzę, to tam była (jest) jakaś nieszczelność, uzupełniali glikol. Jeżeli dostało się powietrze w odpowiedniej ilości to żadna pompa obiegowa żadnej pompy ciepła nie wymusi obiegu w takiej pętli. Zatem jak najbardziej jest możliwa taka sytuacja.

Z drugiej strony, dla pompy 10kW 160m odwiertów to strasznie cienko i równie prawdopodobne tutaj jest wychłodzenie gruntu w kolejnym sezonie.


Zapowietrzyć to się może pętla przy kolektorze poziomym jak instalator niezbyt dokładnie wykop wyrówna.

Nie rozśmieszaj mnie Pan ;)

Pyxis
14-02-2014, 23:07
Nie rozśmieszaj mnie Pan ;)

Moze bezposrednio pod pompa te odwierty, to wtedy sie nie maja szansy zapowietrzyc. ;)

photos
15-02-2014, 09:24
A wystarczyło zamontować takie cudo na dolnym źródle i byłoby wszystko jasne
http://karolina.reczek.eu/murator/2011.02.21/_MG_1054.JPG
Nadal można zamontować przepływomierze i to chbyba bedzie bardzo dobrym wyjsciem z całej sytuacji

martisia00
15-02-2014, 09:24
Jaką masz różnicę wysokości przy poziomym a jaką przy tych odwiertach?
Z tego co kojarzę, to tam była (jest) jakaś nieszczelność, uzupełniali glikol. Jeżeli dostało się powietrze w odpowiedniej ilości to żadna pompa obiegowa żadnej pompy ciepła nie wymusi obiegu w takiej pętli. Zatem jak najbardziej jest możliwa taka sytuacja.

Z drugiej strony, dla pompy 10kW 160m odwiertów to strasznie cienko i równie prawdopodobne tutaj jest wychłodzenie gruntu w kolejnym sezonie.






To w takim razie jakie jest rozwiązanie ? :(
zrobić jeszcze jeden odwiert ?

wihajster
15-02-2014, 09:58
A my co, wróżki? Na odległość to pozostają przypuszczenia. To musi rozwiązać lokalny MISTRZ który "know" co i jak i przede wszystkim widzi stan na miejscu i pomacać może.

rwxw
15-02-2014, 10:57
To w takim razie jakie jest rozwiązanie ?
Ku sobie na aledrogo termometry z sondą, takie po 10zł, sprawdź w szklance z wodą i lodem, czy pokazują mniej więcej to samo, przyciśnij sondy do rur poszczególnych pętli najlepiej na zasilaniu i powrocie, a następnie zaizoluj. Jeśli temperatury będą mniej więcej równe, to masz mniej więcej równy przepływ we wszystkich pętlach i żadna nie wygląda na zapowietrzoną. Jeśli na jednej będzie inna temperatura niż na innych, to coś z nią jest nie tak. Zweryfikujesz przy okazji czy sterownik pokazuje prawidłowe temperatury.

zefir7
16-02-2014, 06:54
Mam pytanie? Czy włączona jest cyrkulacja c.w.u. Ja po 3 latach zabawy z G-242 powoli ją rozgryzam. Przy cyrkulacji pracowała 3 razy na c.w.u. i potężnie schładzała DZ. Teraz też po naładowaniu do 50oC wyłacza sie na 10 minut. Przy -5 DZ ma ustawienie wyłączenia (serwis może coś przestawić)
co roku miałem około -1,3 -1,6 na DZ teraz jest 0,3. powodzenia. Ale ich sterownik i tak działa jak zechce.

gadzina13
22-02-2014, 18:55
witam
nie wiem dlaczego zeszliście tak daleko od tematu.
problem polega na zawieszeniu się sterownika a nie jakichkolwiek innych częściach składowych tej pompy.

mam również problem z taką samą pompą pomimo wyświetlania prawidłowych wskazań z termometrów pompa się nie wyłącza (w trybie automatycznym z nastawioną temperaturą np. 19stopni (45stopni na zasilaniu podłogówki 37 na powrocie z niej a pompa nic grzeje dalej)) nie reaguje nawet na przycisk wyłącz dopiero po zdjęciu napięcia z całej pompy i podaniu go ponownie sterownik powraca do normy i pompa nie załącza się do momentu gdy podłoga się nie wychłodzi czyli pewnie jutro (pisze o sytuacji z dzisiaj :( ) więc nie doszukujcie się u pani innych błędów nisz sterownik lub soft w tym sterowniku. Swój sterownik w pompie będę reklamował w przyszłym tygodniu (o ile gwarancja to obejmuje i jeśli mam jeszcze gwarancje pompa ma 2lata i6miesiency ) i nie jest to pierwsze zawieszenie w tym sezonie w poprzednich nie zauważyłem zawieszeń może dla tego że nie pracowała w automacie, do tej pory sterownik zawiesza się tylko w trybie automatycznym.
Więc ciekaw jestem co stwierdzą u pani ?

wihajster
23-02-2014, 11:40
Może najlepiej skorzystać z viesiowego programu: http://miesiecznik-murator.muratordom.pl/murator/aktualnosci/przeplacasz-za-ogrzewanie-zglos-swoj-dom-kazdemu-bezplatnie-sprawdzimy-instalacje-grzewcza,502_11577.html :)

Obrazek dla potomnych (jak link przestanie być aktywny):

photos
24-02-2014, 08:51
19stopni (45stopni na zasilaniu podłogówki 37
Skąd wy macie takie nastawy, u mnie przy 22 stopniach zasilanie jest nizsze jak u Ciebie powrot.

gadzina13
25-02-2014, 00:07
Skąd wy macie takie nastawy, u mnie przy 22 stopniach zasilanie jest nizsze jak u Ciebie powrot.

Chyba nie doczytałeś całego zdania
takie parametry miałem przy zawieszonym sterowniku
przy normalnej pracy na zasilanie podłogówki idzie mniej więcej 39 stopni a powrót w zależności od czasy pracy od 24 do 27

photos
25-02-2014, 06:31
A może tak masz ustawiona krzywa. Skoro przy normalnej pracy zasilaswz ja 39 stopniami to przy - 15 wyszlo prawie 50. Dla mnnie te wartości nawet normalnej pracy dla Ciebie i tak sa jakies nie halo. Wynika z tego że masz delte na gornym zrodle na poziomie 12-15 stopni. A wiesz chyba dobrze ze pompa pracuje dopóki nie uzyska wymaganej temp ale na powrocie, nie zasilaniu podlogowki. Próbuje zrealizowac te "normalne" 39 stopni na powrocie i na zasilaniu są wartości rzedu 47. Ale może sie mylę, sprzęt tez jest zawodny. W kazdym razie to juz kolejna osoba, która pisze o super ustawieniach przez viessmanna. U mnie tez narobili bałaganu, tyle ze ja dzięki pomocy kilku osób z forum przerobilem instalacje i teraz smiga az miło.

Zigobar
25-02-2014, 16:24
przy normalnej pracy na zasilanie podłogówki idzie mniej więcej 39 stopni a powrót w zależności od czasy pracy od 24 do 27
Jaką masz obiegówkę w GZ i na którym biegu pracuje?

Pyxis
25-02-2014, 20:48
przy normalnej pracy na zasilanie podłogówki idzie mniej więcej 39 stopni a powrót w zależności od czasy pracy od 24 do 27

Na pewno nie jest to normalna praca pompy ciepla i nie sa to normalne temperatury przy podlogowce, ani normalna delta.

rwxw
25-02-2014, 21:49
przy normalnej pracy na zasilanie podłogówki idzie mniej więcej 39 stopni a powrót w zależności od czasy pracy od 24 do 27
Masz za mały przepływ na gz. Możesz albo zmniejszyć opory przepływu (o ile możesz), albo zamontować większą obiegówkę (o ile ta pracuje na maxa). Jeśli pracuje na maxa, a oporów nie da się już zmniejszyć, to została źle dobrana do Twojej instalacji.

jvc
06-01-2015, 16:11
Odgrzeję kotleta. :)
Czy możesz napisać jak zakończyła się sprawa?

martisia00
06-01-2015, 21:09
Odgrzeję kotleta. :)
Czy możesz napisać jak zakończyła się sprawa?

Witam

Zostało niby coś poustawiane, że pompa ma szybciej reagować na zmianę temperatury. Przy czym dopiero jak dom się wygrzał mogłam wyłączyć grzałkę, bo inaczej nie dawała rady. Rachunek za prąd za tamten okres był nieco trochę wyższy niż normalnie. Ale nie było tragedii. Glikol był uzupełniony i od tamtej pory (tfu tfu aby nie zapeszyć ;) ) jest cały czas na tym samym poziomie ( będzie prawie rok czasu)

Teraz już nie jednokrotnie było więcej jak -10 C. i Nie ma problemu z grzaniem, nic a nic. W domu ustawione na 20C, a i tak jest bardzo ciepło, w nocy czasem nawet za gorąco. Od tamtego incydentu grzałka jest w ogóle wyłączona, czyli pompa bez najmniejszego problemu daje radę.

Nie wiem co to było i nie chcę wnikać. Ale najważniejsze, że wszystko działa. Aczkolwiek serwisów okresowych w tej firmie już robić nie będziemy ...

Pozdrawiam
Marta

HenoK
10-01-2015, 10:47
Na ten wątek trafiłem przypadkiem dopiero teraz, myślę, że warto go podsumować dla potomnych ;).
IMHO, najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów z tą instalacją było zbyt skromne DZ. Tak jak wcześniej koledzy pisali, w pierwszym sezonie było one jeszcze dziewicze i dlatego dawało sobie radę, ale w drugim sezonie nie wyglądało to już tak różowo.
Bezpośrednia przyczyną było kilkudniowe wychłodzenie budynku, prawdopodobnie pompa ciepła wtedy nie pracowała. Przy próbie osiągnięcia właściwych temperatur w domu doszło do nadmiernego wychłodzenia DZ i awaryjnego jego odłączania - w takiej sytuacji trudno było mówić o dostarczeniu do domu wymaganej ilości ciepła.

Jedynym ratunkiem było włączenie grzałek.
Druga sprawa to sterowanie pompą ciepła. Sterowanie pogodowe poradzi sobie z tym utrzymaniem zadanej temperatury, jeżeli krzywa grzewcza jest dostosowana do budynku. W budynkach o małym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania lepiej sprawdza się sterowanie pokojowe (uwzględnia ono zyski bytowe i słoneczne).

Z ostatniego postu inwestorki wynika, że na szczęście sytuacja się unormowała. Podejrzewam, że wynika to z utrzymywania w domu stałej temperatury.
W sytuacjach awaryjnych (np. po kilkudniowej przerwie w dostawie energii elektrycznej) warto jednak monitorować działanie DZ i w razie potrzeby skorzystać z wbudowanych grzałek.

vitouser
04-03-2016, 10:03
Witam, od trzech lat jestem posiadaczem i użytkownikiem tej pompy, jako automatyk elektronik, stworzyłem system monitorowania parametrów i zachowań tej pompy, aby dokładnie wiedzieć co i jak w niej działa, jak działają algorytmy sterowania itp. Po tych trzech latach mogę powiedzieć, że sam sterownik i algorytmy pozostawiają wiele do życzenia oraz zostały dopasowane do idealnego modelu domu, w którym DZ jest nieskończenie dobre a podłogówka natychmiastowo przekazuje całe ciepło do podłogi. Po tych obserwacjach stworzyłem system, który ma za zadanie zmianę w sposobie sterowania, reakcji i użytkowania DZ, system natychmiastowo spowodował, że podłoga jest wreszcie utrzymywana jako ciepła, DZ nie jest przechładzane a dobowa ilość pracy sprężarki spadła o kilka procent. Cały system można obejrzeć na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Ro7eJBZ9UPc, natomiast cały opis zalet i wad pompy i sterowania Vitocal 222G dostępny jako document tekstowy pod linkiem :
https://docs.google.com/document/d/1NMkIDoOtJJKMf7tPnLWT8L3ImIwe2I1Y2wWRQJTiR3g/edit?usp=sharing

zachęcam do lektury, opisane reakcje oraz sposoby poprawy naprawdę działają.
Pozdrawiam

gooskazip
29-06-2017, 12:51
Witam,
Potrzebuję pomocy z ustawieniu pompy Vitocal 222g. Jestem totalnym laikiem jesli chodzi o ten sposob ogrzewania. serwisant ustawil nam pompe ale niestety wyniki nie sa zadowalajace. Sami nie grzebalismy w ustawieniach z obawy ze cos poprzekrecamy a sprzet nie jest przeciez tani. Dzisiaj otrzymalismy rachunek ponad 1 tys za dwa miesiace. Może podam kilka informacji i bedziecie mi w stanie pomoc: Dom skonczony w tym roku. 156 m2 powierzchni uzytkowej plus 33 garaz (nieogrzewany) wszedzie podłogówka, dom 24 cm porotherm, 20 cm styropian grafit, poddasze wełna 25 cm. Mieszkamy od 1 maja.

Tomaszs131
29-06-2017, 12:57
Prawdopodobnie masz włączoną grzałkę. Przedzwoń do serwisanta i spytaj czy tak może być? W ustawieniach sam nic nie grzeb.

jvc
29-06-2017, 13:39
Racze na bank masz włączoną grzałkę , tylko po co ona się włącza w lecie?
U mnie podobna pompa i obecnie zużywa około 120Kwh na grzanie ciepłej wody ,to jest w taniej taryfie około 30 zł miesięcznie.
Proponuję również ustawić na okres letni w opcjach " ciepła woda" zamiast "ogrzewanie+ ciepła woda"

Kaizen
29-06-2017, 13:48
Dzisiaj otrzymalismy rachunek ponad 1 tys za dwa miesiace

Jaka taryfa, ile kWh jest na tej fakture i które to dwa miesiące i czy oby na pewno to faktura rozliczeniowa (a nie prognoza)?

Bo tyle, to i w największe mrozy, w takim domu w dwa miesiące grzałką trudno powinno być wykręcić.

JTKirk
29-06-2017, 13:49
a jest to rachunek za faktyczne zużycie? nie wierzę, nawet jak się włącza grzałka...
może jakaś faktura rozliczeniowa po odczycie licznika raz na rok lub jakaś wysoka prognoza...i może jeszcze jakieś dodatkowe opłaty za prąd budowlany...
pewnie nie masz podlicznika pod PC i to jest zużycie za cały prąd z domu? - to już prędzej...ale jak najszybciej zamontuj sobie podlicznik
latem zużywam na CWU prądu za około 30-40zł...

gooskazip
29-06-2017, 13:59
Mamy zainstalowany podlicznik na samą pompę ciepła. Niestety nie mam spisanych poszczególnych miesiecy na samym liczniku. Od tego miesiąca zacznę prowadzić takie statystyki jak wy. Na rachunku jest informacja ze zuzytych kwh mamy 1656. Odczyt jest faktyczny a nie prognozowany. Nie mam pojęcia co jest w ustawieniach pompy bo wczesniej obawialem sie cokolwiek w niej krecic. niestety rachunek jest na tyle wysoki ze musze zaczac sie tym porzadnie interesowac. macie jakies propozycje dla laika? w jaki sposob ustawic pompe w okresie letnim?

Zapomnialem dodac ze taryfe mamy g11

Tomaszs131
29-06-2017, 14:04
Jeśli się nie mylę- g11 to taryfa budowlana. Koniecznie zmień taryfę na g12 lub g12w.

gooskazip
29-06-2017, 14:06
c11 to budowlana a g 11 to podstawowa

gooskazip
29-06-2017, 14:11
Na pompie mam ustawione 21 stopni. Poza tym wiem ze serwisant ustawial nam program w ktorym pompa grzeje w roznych godzinach różną temperaturę.

Tomaszs131
29-06-2017, 14:15
Masz rację, tak czy inaczej po ogarnięciu ustawień zastanów się nad zmianą taryfy. Większość pompiarzy jest na g12w.
Dzwoniłeś do instalatora, pytałeś o ustawienie grzałki. Chociaż tak jak koledzy wyżej wspomnieli, grzałka na rzecz CWU tyle prądy by nie zużyła.

Kaizen
29-06-2017, 14:18
Na rachunku jest informacja ze zuzytych kwh mamy 1656.

Jakie daty odczytów? Faktycznie obecne wskazanie licznika odpowiada temu?

Podlicznik nie wskazywał 0 na początku? Kiedy została uruchomiona PC i ile wskazuje teraz?

Przy G11 rachunek powinien przy tej ilości być w okolicach 1K zł. Ale zużycie jest dziwnie duże jak na dwa miesiące.

gooskazip
29-06-2017, 14:19
dzisiaj wieczorem ma zajrzeć do nas serwisant. Może powie coś więcej nt takiego zużycia. Chciałbym też sam pogrzebać. Czy ktoś ma taką pompę jak my i może podpowiedzieć jak najekonomiczniej ją ustawić?

gooskazip
29-06-2017, 14:22
Podlicznik nie wskazywał 0 na początku? Kiedy została uruchomiona PC i ile wskazuje teraz?
podlicznik wskazywał 0, pompa została uruchomiona najpierw na suszenie jastrychu w styczniu i wtedy ootrzymywalismy rachunki po 3 tys. natomiast od 28.04.-09.06. dostalismy 1024,00

Kaizen
29-06-2017, 14:27
od 28.04.-09.06. dostalismy 1024,00

To niewiele ponad miesiąc. To coś jest bardzo nie tak. Pytanie, czy chodzi o PC, czy gdzie indziej wam ucieka prąd i/lub ciepło. Bo tyle to trudno samą grzałką wyciągnąć w największe mrozy w ocieplonym domu. Nawet uwzględniając, że to nowy dom i sporo wilgoci do odparowania. To w końcu maj i średnia była kilkanaście stopni na plusie, a nie na minusie.

Bardzo wątpię, że to kwestia ustawień pompy. Chyba, że robiła w domu ze 40* samą grzałką.

gooskazip
29-06-2017, 14:30
Trudno powiedzieć co mogłoby tak obciążać zużycie, trwają co prawda jeszcze prace wykonczeniowe ale chodzi głownie wiertarka, dom jest moim zdaniem dobrze zaizolowany. masz jakies propozycje dla mnie? od czego zaczac? lub jak ustawic pompe?

Kaizen
29-06-2017, 14:33
od czego zaczac? lub jak ustawic pompe?

Sprawdź wskazania podlicznika. Pierwsze, to zweryfikować, czy to PC tyle ciągnie.
Potem szukać którędy takie straszne ilości ciepła mogą uciekać, jeżeli to PC tyle wyciągnęła (i zweryfikować jej ustawienia). Lub szukać "złodzieja" prądu.

gooskazip
29-06-2017, 14:50
sprawdze sam podlicznik i dam znać

jvc
29-06-2017, 15:10
Nie no mnie jak serwisant włączył grzałki przy pierwszym podłączeniu to po trzech dniach do niego dzwoniłem żeby przyjechał wyłączyć bo pompa wzięła ponad 400KWh na samych grzałkach

gooskazip
29-06-2017, 15:50
na podliczniku mam 2138 kwh

natomiast w książce ekslopatacyjnej widnieja takie informacje dla przykładu
CW 26 T.in 6.8 T.out 4.8 HP 1 7h
CW 25 t.in 6.1 t.out 4.1 HP 1 21 h
24 6.3 4.3 24 h
i tak dalej

Tomaszs131
29-06-2017, 16:32
natomiast w książce ekslopatacyjnej widnieja takie informacje dla przykładu
CW 26 T.in 6.8 T.out 4.8 HP 1 7h
CW 25 t.in 6.1 t.out 4.1 HP 1 21 h
24 6.3 4.3 24 h
i tak dalej
Skontaktuj się z forumowiczem photos, kolega jest dość dobrze obeznany w obsłudze pomp Vieśka. Na pewno Ci pomoże.

gooskazip
29-06-2017, 17:05
bede probowac do photos. czy ktos ma jeszcze jakies wskazowki dla nas?

JTKirk
29-06-2017, 19:16
jedyne wytłumaczenie jakie mi się nasuwa - to że masz włączone grzanie CWU przez 24h/dobe i dodatkowo masz włączoną cały czas cyrkulację - albo coś w tym stylu.... W maju nie ma dużo grzania...więc moim zdaniem nie ma innej możliwości...a cyrkulacja przy niezaizolowanych rurkach szybko ci wychłodzi wodę...aha, sprawdz jeszcze na liczniku pracy PC - jak masz coś takiego jak długo w ciągu dnia pracuje pompa na CWU

sprawdź ustawienia grzania CWU, cyrkulacji i jeszcze kwestia czy masz zaizowlowane rurki do CWU/cyrkulacji

a nawet przy zaizolowanych rurkach i włączonej cyrkulacj nonstop to szybko wychładza się zasobnik - były już tutaj takie przypadki opisywane :yes:

jvc
30-06-2017, 07:10
Sprawdź czy masz przewód od grzałek podłączony do prądu, jeśli tak to wyłącz.
Na jaką temperaturę masz ustawione grzanie wody ? Zrób jakaś fotkę menu z ustawieniami, może jest takie samo jak u mnie to sprawdzimy.
Poszukaj tego w menu
392165

gooskazip
30-06-2017, 07:12
wlasnie wczoraj wylaczylem grzanie, mam tylko ciepla wode tak jak na zdjeciu ktore wyslales. ale nadal nie wiem jak ustawic wode? wczesniej woda i cyrkulacja byly stale wlaczone wiec moze to jest tez problem? czytalem tez o krzywej grzewczej i u mnie wyglada to tak: 0+6 i -2K

jvc
30-06-2017, 07:37
Krzywą grzewczą sobie na razie odpuść , to do ogrzewania tylko jest.

Wejdź w ustawienia ciepłej wody i zobacz na jaką temperaturę masz ustawione. 45 stopni w zupełności wystarczy.
Później sprawdź w jakich godzinach podgrzewa wodę. U mnie wystarcza 5-6 później 14-15 i 22-23 , tyle że korzystam z taniej taryfy tylko.
Masz mniejszy zasobnik niż u mnie, jeśli nie chcesz się bawić zbytnio z ustawieniami, to wyłącz chodziarz grzanie wody w nocy.

gooskazip
30-06-2017, 07:42
temp wody mialem ustawiona na 46 a zmniejszylismy do 40 st. Czy jeśli ustawię grzanie tylko na kilka godzin w ciagu dnia to czy pompa nie bedzie pobierala wiecej energii na ogrzanie stygnącej wody niż gdyby ją tylko delikatnie podgrzewała (jak w przypadku grzania 24h)?

Kaizen
30-06-2017, 07:48
czy pompa nie bedzie pobierala wiecej energii na ogrzanie stygnącej wody niż gdyby ją tylko delikatnie podgrzewała (jak w przypadku grzania 24h)?

Teoretycznie wręcz przeciwnie. Bo jak będzie grzała zimniejszą wodę, to będzie miała większy COP. Do tego przy cyrkulacji goniąc chłodniejszą wodę będziesz miał mniejsze straty.

Jednak ciągle nie pasuje mi tak wysokie zużycie wody. Chyba, że masz niezaizolowaną cyrkulację, położoną pod styropianem i grzejesz nią grunt pod domem. Masz zdjęcia, jak to zostało zaizolowane?

gooskazip
30-06-2017, 08:17
czyli cyrkulacja wody powinna byc ustawiona w godzinach w ktorych grzeje sie woda?
rurki układane byly w ten sposób: 392166

jvc
30-06-2017, 08:37
czyli cyrkulacja wody powinna byc ustawiona w godzinach w ktorych grzeje sie woda?
rurki układane byly w ten sposób: 392166
Nie
Ogólnie ustaw cyrkulację na najrzadsze włączanie ( są chyba trzy do wyboru)

Twój zbiornik pompa zagrzeje w 30 minut zużywając przy tym maksymalnie 2-3 KWh
U mnie gdy zagrzeję o godzinie 15 spokojnie wystarcza dla 4 osobowej rodziny do godz. 22

gooskazip
30-06-2017, 08:41
czyli cos juz wiem, powinienem przede wszystkim zmienic taryfę pradu na g12w, ustawic grzanie wody w godzinach w ktorych mam tanszy prad, i w tych godzinach rowniez ustawic cyrkulacje?

Kaizen
30-06-2017, 08:58
rurki układane byly w ten sposób: 392166

To podłogówka. A jak była układana cyrkulacja i ciepła woda? Ile izolacji pod i nad?

Taryfę możesz zmienić raz na rok, więc pewnie będzie z tym problem.

Do testów wyłączyłbym cyrkulację i sprawdził, ile ciepła nią ucieka.

jvc
30-06-2017, 08:58
Cyrkulację ustaw w godzinach gdy korzysta ktoś w domu z wody.
Ja mam w tygodniu włączona między 6-8 i od 16 do 23 czyli wtedy gdy ktoś jest w domu. W weekendy cały dzień poza nocą.
Wiadomo bardziej wychładza zbiornik wtedy ,ale ja próbowałam bez cyrkulacji i włączyłem ją ponownie przez to że głównie w kuchni trzeba było czekać na ciepłą wodę zbyt długo.

JTKirk
30-06-2017, 09:11
czyli cos juz wiem, powinienem przede wszystkim zmienic taryfę pradu na g12w, ustawic grzanie wody w godzinach w ktorych mam tanszy prad, i w tych godzinach rowniez ustawic cyrkulacje?

zastanów się poważnie nad zmianą taryfy - nie znaczy to wcale, że masz od razu zmieniać...wystarczy przed okresem grzewczym ;)

grzanie CWU ustaw w takich godzinach w jakich naprawdę tej ciepłej wody potrzebujesz.....ja mam taryfę g12 i grzeję od 5-6(tania tarfya), potem 13:45-15(też tania taryfa) i 17:15 - 21 - bo wtedy najbardziej potrzebuję tej ciepłej wody
cyrkulacja u mnie włącza się 15m przed okienkiem grzania i wyłącza się jakiś czas po zakończeniu okna grzania - to wszystko jest sprawa indywidualna
Nie ma sensu, żeby cyrkulacja chodziła w nocy jak wszyscy śpią, tak samo żeby grzała się w nocy woda...
dodatkowo mam taką możliwość więc wykorzystuję - cyrkulacja nie działa cały czas - kilka minut działa, potem kilka minut przerwy (bodajże teraz mam 6m działa i 8m przerwy - moge to zmieniać)
w weekendy mam grzanie CWU przez cały dzien(tania taryfa) - cyrkulacja z przerwami i okresowo

temperatury wody aż tak nie obniżaj....40C to jak dla mnie byłoby za mało


wlasnie wczoraj wylaczylem grzanie, mam tylko ciepla wode tak jak na zdjeciu ktore wyslales. ale nadal nie wiem jak ustawic wode? wczesniej woda i cyrkulacja byly stale wlaczone wiec moze to jest tez problem? czytalem tez o krzywej grzewczej i u mnie wyglada to tak: 0+6 i -2K

pewnie że to był problem, bo np. grzanie CWU załączało ci się w nocy jak spałaś, cyrkulacja wychłodziła zasobnik, po czym grzanie CWU znowu i tak w kółko...nic dziwnego, że takie zużycie energii było - pisałem już wcześniej o tym....

Tomaszs131
30-06-2017, 09:12
Czy rurki ciepłej wody, cyrkulacji są ułożone na pierwszej warstwie styropianu i czy są w otulinie?

JTKirk
30-06-2017, 09:13
cyrkulację non stop też przerabiałem u siebie - bardzo szybko wychładza się zasobnik z ciepłą wodą..mimo że rurki zaizolowane

jvc - dlatego u mnie stanęło na okienkach cyrkulacyjnych i cyrkulacji okresowej - wtedy nawet jak trzeba czekać, to bardzo krótko

gooskazip
30-06-2017, 09:30
przeszukałem cały komputer ale nie moge nalezc zdjecia. na dole mamy 5+10 styropian a na gorze 7 + 5. w przypadku kiedy nikogo nie ma w domu 6-16 to nie ma potrzeby wlaczac cyrkulacji? a jesli zmienie taryfe i ustawie grzanie wody w godiznach taniej taryfy to na jaka temp mam ustawic wode?

gooskazip
30-06-2017, 09:40
są w pierwszej warstwie i są w otulinie.

gooskazip
30-06-2017, 09:44
Prawdopodobnie problem był związany z cyrkuklacją i ciągłym podgrzewaniem wody. Narazie wyłączyłem ogrzewanie a wodę ustawie tak jak mi radzicie: jako ze poa domem jestesmy 6-16 to cieplej wody bedziemy potzebowac 5-6 i ewentualnie wieczorem 20-21. Jeśli zdecyduje sie na taryfe g12w to moge grzanie wody ustawic w rodzinach taniej taryfy czyli 5-6 13-15 oraz 22-23 i bede mial pewnosc ze woda bedzie zdatna do kapieli? i jeszcze jedno pyt. czyli temp ustawic na 46 stopni?

Kaizen
30-06-2017, 09:50
są w pierwszej warstwie i są w otulinie.
W 5 cm? Czyli leży na chudziaku i jest oddzielona otuliną?

IMO to może być przyczyna. chudziak ma znacznie niższą temperaturę, niż wylewka. Więc to od niego trzeba lepiej izolować.

gooskazip
30-06-2017, 09:53
znalazlem tylko jedno zdjecie na ktorym dosc slabo widac jak to wyglada: 392170

Kaizen
30-06-2017, 10:10
Wygląda, jakby miało być z cm styro pod. Jakby faktycznie tak zostało zrobione, to straty są gdzie indziej. Ale jak nie masz zdjęć, to teraz nie do zweryfikownia.

Jeszcze pytanie - jakie zużycie wody ciepłej było w tym okresie? Symboliczne?

gooskazip
30-06-2017, 10:29
trudno powiedziec bo nie prowadzilem kalendarza ale jestesmy tylko we dwójke.

JTKirk
30-06-2017, 10:37
Prawdopodobnie problem był związany z cyrkuklacją i ciągłym podgrzewaniem wody. Narazie wyłączyłem ogrzewanie a wodę ustawie tak jak mi radzicie: jako ze poa domem jestesmy 6-16 to cieplej wody bedziemy potzebowac 5-6 i ewentualnie wieczorem 20-21. Jeśli zdecyduje sie na taryfe g12w to moge grzanie wody ustawic w rodzinach taniej taryfy czyli 5-6 13-15 oraz 22-23 i bede mial pewnosc ze woda bedzie zdatna do kapieli? i jeszcze jedno pyt. czyli temp ustawic na 46 stopni?

tutaj już sama musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie...jak wody będzie brakować, to wydłużysz sobie to okienko, możesz też dodać okienko w drogiej taryfie (tak jak np. ja) - bo komfort jest ważniejszy jednak moim zdaniem
przy małym zasobniku, a taki zdaje się masz, może to być mało - ale to żaden problem, skorygujesz ustawienia i tyle.
wodę bym zostawił na 46C


W 5 cm? Czyli leży na chudziaku i jest oddzielona otuliną?

IMO to może być przyczyna. chudziak ma znacznie niższą temperaturę, niż wylewka. Więc to od niego trzeba lepiej izolować.

nawet jak będzie zrobione "tak jak pan bóg przykazał" to przy włączonej cyrkulacji na stałe będzie się bardzo szybko wychładzał zasobnik

gooskazip
30-06-2017, 10:44
Narazie zajmę się kwestią wody. Czy mogę na was liczyć również w przypadku gdy będę potrzebował pomocy przy ustawieniu ogrzewania? Bo z tego co czytam na forum to jakas czarna magia. Po powrocie z pracy postaram się ustawić program grzania wody i wrzucę foto.

jvc
30-06-2017, 11:27
Narazie zajmę się kwestią wody. Czy mogę na was liczyć również w przypadku gdy będę potrzebował pomocy przy ustawieniu ogrzewania? Bo z tego co czytam na forum to jakas czarna magia. Po powrocie z pracy postaram się ustawić program grzania wody i wrzucę foto.
A masz termostaty w pokojach?
Mogę Ci pomóc ze wstępnymi ustawieniami, obsługa w wieśku jest dosyć prosta , ale to i tak dosyć indywidualna sprawa jest i trzeba się trochę pobawić w trakcie sezonu grzewczego.

gooskazip
30-06-2017, 13:41
termostaty w pokojach bede mial dopiero w połowie lipca bo jeszcze nam instalator nie zalozyl. bede bardzo wdzieczny za pomoc.

JTKirk
30-06-2017, 14:04
spokojnie, damy radę...

gooskazip
30-06-2017, 16:28
wprowadzilem ustawienia o ktorych pisaliscie i tak:
woda ustawiona na 45
392186
program czasowy:
5-6 14-15 i 21-22 poniedzialek-piatek
392187
sobota-niedziela 7-20
392188
natomiast cyrkulacja
pon-piatek 4:50-6:10 i 20:50-22:00
392189
a w sob-niedziele:
7-9 i 18:30-20:00
392190

gooskazip
30-06-2017, 16:29
a sam głowny ekran prezentuje sie tak:
392191

JTKirk
30-06-2017, 17:25
a sam głowny ekran prezentuje sie tak:
392191

akurat te temperatury są teraz mało istotne, ale jak zacznie się sezon grzewczy, to się im przyjrzymy
Inna kwestia, że te temperatury staramy się odczytywać po 1h od rozpoczęcia pracy - bo teraz jak pompa nie pracuje, to pokazują temperaturę w pomieszczeniu gdzie stoi PC

docelowo takie ustawienia będą ok, jak już będzie taryfa weekendowa, teraz nie musisz tego aż tak pilnować...chyba że chcesz się już przyzwyczajać
jak nie będą ok, to trochę zmienisz aż w końcu dojdziesz do tych optymalnych

podobnie jest z ustawieniami CO ;)

jvc
30-06-2017, 22:51
Ja bym jednak z tą cyrkulacją aż tak nie oszczędzał. Mam włączoną w tygodniu rano i od 16 do 23 i woda jest gorąca nawet o 23 mimo że ostatnie podgrzanie było o 15 (zrezygnowałem od 22)
Sprawdź bez cyrkulacji po jakim czasie zaczyna lecieć ciepła woda np. w kuchni.
Co do samego grzania wody to jest coś takiego że możesz ręcznie wymusić włączenie podgrzania bez zmiany ustawień.
Menu mam identyczne ;)

Dziś akurat ostatni dzień miesiąca więc spisałem licznik i za czerwiec na podgrzanie wody poszło 99KWh czyli 27 zł

gooskazip
02-07-2017, 09:49
witam, stan licznika wczoraj 2141 a dzisiaj 2141,9 czyli 0,9 kwh na dzien. to chyba duzo lepszy wynik niz poprzednio? do ustawien bedziey sie przyzwyczajac bo juz zlozylismy wniosek o zmiane taryfy. a z cyrkulacja bedziemy sobie probowac rozne ustawienia. moze faktycznie troche za bardzo przykrecilismy kurek. mam pytanie czy kiedy przejdziemy na grzanie CO tez bedzie mozna pompe ustawic w taki sposob zeby dzialala samodzielnie i jak najbardziej ekonomicznie a jednoczesnie tak zeby nie utracic komfortu ciepla w domu?

photos
02-07-2017, 09:50
wprowadzilem ustawienia o ktorych pisaliscie i tak:
woda ustawiona na 45
392186
program czasowy:
5-6 14-15 i 21-22 poniedzialek-piatek
392187
sobota-niedziela 7-20
392188
natomiast cyrkulacja
pon-piatek 4:50-6:10 i 20:50-22:00
392189
a w sob-niedziele:
7-9 i 18:30-20:00
392190

Witam.
Przede wszystkim robisz za duzo zmian na raz. Nie znajdziesz w ten sposób winowajcy.

Ustawienie wody zostaw na 45 stopni
Program czasowy cieplej wody, jaki jest na 2 foto moze okazac sie zgubny, zwyczajnie beda braki cieplej wody.
Masz podlicznik wiec szybko da sie ustalic, co pobiera tyle energii.
Zrob tak:
Wyłącz cyrkulację w ogole, kilka dni sie pomeczysz,
Ciepłą wode ustaw w programie czasowym na cala dobe, bez tych przerw. Jak nie ma Cię w domu, a tym samym nie ma poboru, pompa nawet raz sie nie wlaczy aby podgrzewac wode.
Oczywiscie najpierw spisz podlicznik i po 3-4 dniech podaj zużycie. Jak wynik będzie zadowalający, powoli wprowadzaj cyrkulacje, np na godzinę rano, kiedy używacie wody i po 3 dniach znowu sprawdz podlicznik. itd.
NIe bój się ustawić calodobowo podgrzewu CWU. Ja tak mam od kilku lat. NIe mam brakow cieplej wody i nie zauważyłem wzrostu zł za energie

photos
02-07-2017, 09:54
mam pytanie czy kiedy przejdziemy na grzanie CO tez bedzie mozna pompe ustawic w taki sposob zeby dzialala samodzielnie i jak najbardziej ekonomicznie a jednoczesnie tak zeby nie utracic komfortu ciepla w domu?

Oczywiście ja do pomieszczenia z pompą zaglądam już tylko z czystej ciekawości i żeby sprawdzić ciśnienie na zagarach DZ i GZ. Tej zimy byłem może ze 3 razy

jvc
02-07-2017, 22:15
witam, stan licznika wczoraj 2141 a dzisiaj 2141,9 czyli 0,9 kwh na dzien. to chyba duzo lepszy wynik niz poprzednio?
To bardzo dobry wynik, widać że mało korzystaliście z wody. W zasadzie to nie ma nawet jednego całego podgrzania.

gooskazip
03-07-2017, 07:38
Jesteśmy tylko we dwójkę więc wody też za duzo nie idzie. Złożyłem juz wniosek o zmianę taryfy. Przez najbliższe dni wypróbuję nowe ustawienia i będę obserwował licznik. Dam znać jak się sprawdza.

jvc
03-07-2017, 08:01
Gdyby było to jak jak napisałeś to masz 30 KWh za miesiąc, nawet w budowlanej taryfie licząc gdyby po 1 zł był KWh to masz 30 zł za miesiąc.
Różnica spora w porównaniu z poprzednimi rachunkami :)

gooskazip
04-07-2017, 07:08
witam, dzis stan licznika wskazuje 2144,8. czy powinienem sie martwic?

jvc
04-07-2017, 07:30
Czym się chcesz martwić ? Tymi 2-3 Kwh?
Z doświadczenia użytkowania podobnej pompy ciepła ,zużycie średnie wychodzi u mnie na poziomie 100-120 KWh za miesiąc podgrzania wody.

gooskazip
08-07-2017, 09:44
w takim razie wszystko jest w najlepszym porzadku. bede monitorowac zuzycie na biezaco.

gooskazip
11-07-2017, 12:49
niestety energa odmówiła zmiany taryfy na g12w i tym sposobem utknelismy przez rok w g11

jvc
11-07-2017, 13:04
Dlaczego odmówiła?

asolt
11-07-2017, 13:16
Dlaczego odmówiła?

Zapewne z powodu ze nie minął rok od podpisania umowy na G11, nie spotkałem sie z innym powodem odmowy

gooskazip
14-07-2017, 05:47
Witam,

wyskoczył nam taki błąd. Czy można sobie samemu z tym poradzić 393098

gooskazip
14-07-2017, 05:53
393099

393100

jvc
14-07-2017, 22:18
Raczej serwis.

photos
16-07-2017, 11:38
Wejdz do menu serwisowego i wykonaj test urzadzen. Czyli wlaczaj kazda pompe obiegowa i sprawdz czy dziala. Tak samo sprezarka. Mapisz czy sie uruchamia. Obok ekranu masz odsuwany panel. Swieci sie czerwona dioda?
Taki blad tez potrafi wyskoczyc jak nie ma jednej fazy. Burzy nie miales? Fazy sa?

Konsultant Viessmann
17-07-2017, 15:38
393099

393100

Oznacza to zbyt niską temperaturę parownika. Raczej chyba nie zamarzło dolne źródło (to możliwe by było pod koniec zimy) teraz to raczej warto sprawdzić czy np nie zakleszczyła się pompa na dolnym źródle. Najlepiej się kontaktować z wykonawcą instalacji lub serwisem.

gooskazip
19-07-2017, 13:29
instalator twierdzi ze konieczne jest uzupelnienie glikolu. Wyłączył jakiś czujnik i ciepła woda wróciła. Powiedzial że na dniach uzupełni glikol.

Tomaszs131
19-07-2017, 17:20
Masz możliwość kontroli ciśnienia glikolu w dz?

gooskazip
31-08-2017, 08:41
Witam, przymierzamy sie powoli do uruchomienia pompy na grzanie. Kiedy zaczynacie puszczać na podłogę?

buddar
07-05-2020, 14:05
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem pompy Viesmann Vitocal 200 od 3 m-cy - ZDECYDOWANIE ODRADZAM zakup tego urządzenia, w moim przypadku zepsuło się już po raz SZÓSTY w ciągu tak krótkiego czasu - i do tej pory ta krytyczna usterka (prawdopodobnie produkcyjna) nie została skutecznie ani poprawnie zdiagnozowana ani usunięta, czas oczekiwania na serwis - nawet do 6 dni...brak podstawowych części na magazynie w PL, bardzo słabe nastawienie na klienta, nie wyobrażam sobie tego w sezonie grzewczym. Polecam wybór innego producenta, ja osobiście żałuję swojej decyzji - szkoda czasu, emocji i pieniędzy.

Tomaszs131
07-05-2020, 14:45
Skontaktuj się z przedstawicielem firmy tu na FM.
Co jakiś czas pojawia się na forum, może coś zaradzi, przyspieszy, dopilnuje konkretnej naprawy pompy.

buddar
08-05-2020, 12:57
Kupiłem co prawda pompę powietrze -woda Viesmann Vitocal 200 S, ale w moim przypadku to także bardzo awaryjna jedostka, 6 awarii w 3 mce, czekan na wymiane przez producenta, bo nie poradzil sobie ani ze zdiagnozowaniem usterki ani z naprawą - pompa generalnie stale wpada w stan awarii ukladu chlodniczego, bez powodu, pracuje kilka dni lub godzin i „foch”...Viessmann twierdzi, że to jakaś blahostka, ale jej nie potrafi wykryć ani naprawić, a czas reakcji woła o pomstę, nawet do 6 dni czekania bo nie mają części na stanie w PL - jak na flagowy model to absolutnie zaskakujące dzialanie tak uznanaj firmy, widać, że jakość produktu i obsługi idzie rowno w doł kosztem klenta - nie polecam zakupu ani przeżywania podobnych doswiadczeń.