PDA

Zobacz pełną wersję : Giecie rury PEX-Al-PEX: prosze praktykow o pomoc



tomek_2
19-07-2004, 14:25
Czy da sie tak wygiac te rure (20x2.0), by ominac kolanka przy laczeniu rury z grzejnikami? Chodzi glownie o to, by uzyskac ksztalt litery C na odcinku laczacym rure wychodzaca spod podlogi z zaworem katowym grzejnika V. Poza tym, czy da sie ja zgiac po lekkim luku tak, by mniej wiecej uzyskac kat prosty bez deformacji /zagiecia/ rury (polaczenie rury z rozdzielaczem)? Czy do giecia tej rury wystarczy odpowiednia sprezyna (jaka lepsza - wchodzaca w rure czy nachodzaca na nia, czy moze obydwie?) czy tez powinna byc jakas specjalistyczna gietarka? Prosze was bardzo o pomoc, bo nie wiem, czy samemu nie bede prowadzil rurek do CO.

Przekorek
19-07-2004, 16:29
A rozważ to: U mnie podkuto rowki w scianie (od płyty podłogi w górę tak z 20 cm), zagięto idącą na podłodze rurke i wpuszczono w ten kanał w ścianie, nastepnie zagipsowano i zupelnie nie widać (bo podejscie jest czesciowo schowane za kaloryferem - i wypada prosto na rozdzielacz V). Moi "fachowcy" mieli jakieś narzędzia (nie przyglądałem się, jakie), ale ja sobie ćwiczylem na pozostałościach rur i nawet się to dość ładnie gięło - w palcach - przy dłuższych odcinkach, bo jak b. krótka rurka i ciasny zakręt, to rzeczywiście się załamuje. Moim zdaniem ryzyko załamania rurki jest i rzeczywiście trzeba giąć to wkładając jakiś giętki przedmiot. Inna sprawa, że takim rurkom "podobno" nie szkodzi jednorazowe "rozklepanie" po zgięciu. Ale tylko w przypadku CO, bo ciśnienia są tam małe. Co innego CWU - tam trzeba bardziej uważać.

tomek_2
20-07-2004, 09:34
Kupilem wczoraj sprezyne nasuwana na rure i probowalem giac dosc krotkie kawalki rury i musze powiedziec, ze przy ostroznym, wolnym ale dokladnym gieciu mozna sporo z niej wyciagnac. Problemem beda na pewno te odcinki, gdzie dwa katy sa blisko siebie, wtedy chyba jednak trzeba bedzie dawac kolano. Moze ktos jeszcse podzieli sie doswiadczeniem wgieciu tej rury. Aha - dokladny symbol rury to Pex-Al-Pe, nie Pex-Al-Pex (jesli ma to znaczenie). `

Thom35
20-07-2004, 11:42
Potwierdzam. Fachowcy którzy robili u mnie używali sprężyny i szło im to doskonale.

1950
20-07-2004, 21:58
to kup sobie oprócz sprężyny zewnętrznej także i wewnętrzną i gnij obydwoma

Szaruś
21-07-2004, 08:36
A te sprężyny to można kupić tam gdzie się kupuje te rury?

tomek_2
21-07-2004, 11:12
Nie wiem, jak w Budapeszcie :) ale w Lodzi sa wlasnie u dystrybutora tego systemu (USMetrixPex)

tomek_2
21-07-2004, 11:13
Nie wiem, jak w Budapeszcie :) ale w Lodzi sa wlasnie u dystrybutora tego systemu (USMetrixPex)

Szaruś
21-07-2004, 11:22
Dzięki. Chpdziło tylko o ty czy te sprężyny są częścią osprzętu, oferowanego przez prodcenta, czy też trzeba kombinować samemu.

1950
21-07-2004, 18:18
sprężyny powinny być w każdej szanującej się hurtowni instalacyjnej

CzaraOgnia
17-12-2015, 15:14
Chcę zrobić na działce instalację do kominka, przydałoby mi się wygiąć kilka rur żeliwnych i teraz pytanie czy gięcie cnc (http://gubad.com/) to jedyne rozwiązanie, czy nie ma jakiegoś domowego sposobu, żeby je ugiąć a nie połamać?

mapiet
29-08-2016, 09:27
Chcę zrobić na działce instalację do kominka, przydałoby mi się wygiąć kilka rur żeliwnych i teraz pytanie czy gięcie cnc (http://gubad.com/) to jedyne rozwiązanie, czy nie ma jakiegoś domowego sposobu, żeby je ugiąć a nie połamać?

Wydaje mi się, że żeliwo nie jest materiałem ktory wygina się cokolwiek. Żeliwo jest kruche...

michallyko
20-02-2018, 12:13
Mam taki dylemat, w projekcie do rozdzielacza ogrzewania podłogowego główne rury są o średnicy 40x3,7 alu/pex . Ponoć na upartego można dać 32x2,9 i takie zamierzam dać. przepływ na rozdzielaczu jest około 22 l/min. Czy da się taką rure poprowadzić bez złączek tylko za pomocą gięcia? istnieją rozdzielacze do ogrzewania podłogowego z przyłączeniami wiekszymi niż 1 cal?

teres
20-02-2018, 18:51
Co to za rozdzielacze? Bo takie 12 sekcyjne 2L/min spokojnie podłączam rurą 32. Ale giąć to... ja daję kolana.
Istnieją takie rozdzielacze z serii przemysłowych. Na pewno takiego potrzebujesz?

gondoljerzy
20-02-2018, 20:29
Mam taki dylemat, w projekcie do rozdzielacza ogrzewania podłogowego główne rury są o średnicy 40x3,7 alu/pex . Ponoć na upartego można dać 32x2,9 i takie zamierzam dać. przepływ na rozdzielaczu jest około 22 l/min. Czy da się taką rure poprowadzić bez złączek tylko za pomocą gięcia? istnieją rozdzielacze do ogrzewania podłogowego z przyłączeniami wiekszymi niż 1 cal?

Opory przepływu dla rury 32 będą orientacyjnie dwa razy większe niż dla rury 40. Możesz to zrekompensować mocniejszą pompą obiegową. Tylko prądu Ci więcej zeżre. Robiłem samodzielnie podłączenie do pompy ciepła rurą 32 pex. Używałem zewnętrznej sprężyny i giąłem w rękach. Najmniejsze promienie, jakie udawało mi się zrobić miały ze 25cm. Ale to szło po ścianach w piwnicy, więc w zupełności wystarczało.

michallyko
20-02-2018, 21:30
z tego co sie dowiedziałem to opory na rurze 32 są cztery razy większe niż na 40. A rozdzielacze to Solter, generalnie boje się połączeń w podłodze, jedynie pex chyba bez połączeń da się przeprowadzić, a może rury lutowane miedziane będą lepsze? albo PP ? tak się zastanawiam czy takie lutowane połączenia są bezpieczne? lepszy jest zaciskany pex czy lepsze są te pexy łączone przez nasuwane pierścienie?

teres
21-02-2018, 21:18
Nie bój się połączenia, bo te warunki pracy w instalacjach są bardzo mało obciążające.
PP absolutnie.
Miedź lutowana może być.
Lepsze są pexy na pierścienie, nie ma tam żadnych oringów.

Instaltechnic
21-02-2018, 21:52
Opory przepływu dla rury 32 będą orientacyjnie dwa razy większe niż dla rury 40. Możesz to zrekompensować mocniejszą pompą obiegową. Tylko prądu Ci więcej zeżre. Robiłem samodzielnie podłączenie do pompy ciepła rurą 32 pex. Używałem zewnętrznej sprężyny i giąłem w rękach. Najmniejsze promienie, jakie udawało mi się zrobić miały ze 25cm. Ale to szło po ścianach w piwnicy, więc w zupełności wystarczało.

Dobrej klasy rury PEX 32 w ręku nie wygniesz chyba że jesteś kulturystą. Nawet 26 nie wygnie zwykła osoba. Co to za rura?

michallyko
22-02-2018, 18:30
PP absolutnie w sensie? że tak?

gondoljerzy
22-02-2018, 23:09
Dobrej klasy rury PEX 32 w ręku nie wygniesz chyba że jesteś kulturystą. Nawet 26 nie wygnie zwykła osoba. Co to za rura?
Kulturystą nie jestem, więc pewnie moja rura to jakaś taniocha. Nadrukowana nazwa: aquahit

teres
22-02-2018, 23:51
Nawet 26 nie wygnie zwykła osoba.
Co Ty opowiadasz :rotfl:

Instaltechnic
23-02-2018, 12:14
Co Ty opowiadasz :rotfl:

Rura Purmo 26x3. Jaki najmniejszy łuk wygniesz w ręku 90 stopni? Temp. otoczenia 20 stopni. Podaj promień.

teres
23-02-2018, 23:43
Rura Purmo 26x3. Jaki najmniejszy łuk wygniesz w ręku 90 stopni? Temp. otoczenia 20 stopni. Podaj promień.
Wyginałem ostatnio dosyć sporo takich łuków. Promień... z użyciem sprężyny gdzieś w granicach 15 cm może trochę więcej.

Instaltechnic
27-02-2018, 07:52
Chciałbym to zobaczyć w trakcie na instalacji w mało wygodnym miejscu. Nieważne, na forum nie takie rzeczy ludzie robią. Nie będę się spierał. Do średnic 26 i 32 stosuję giętarkę hydrauliczną Geberita. Może ja i pracownicy jesteśmy słabej budowy, a Geberit robi giętarki dla picu.