PDA

Zobacz pełną wersję : Woda Mętna



oshiii
30-01-2014, 09:54
Pozwolilem sobie założyć nowy watek, gdyż wydaje się mi ze mam bardzo indywidualny problem z woda. Mianowicie mam studnie wiercona o głębokości 20 m, tzw głębinowa, pompa zawieszona jest na 14 m(pompa skm) mieszkam już siedem miesięcy w domu w tym cale lato lałem 16 arów woda ze studni(podlewałem trawę), wiec miała czas się "oczyści". Wody nie pije jest stan był zły, mianowicie wszystkie sprzęty domowe(zlewy, baterie) maja kolor Mętno żółty, woda tez troszkę ma dziwny zapach(jakby siarkowodór, ale nie zawsze....)dzwoniłem dziś do stacji uzdatniania wody(w poniedziałek zawiozłem tam próbki wody) i usłyszałem: woda jest niespotykanie mętna i dlatego mam osad(pani mówiła coś że woda ma ponad 20....ale nie wiem czego, skala dotyczy mętności)....żelaza manganu śladowe ilości, jest bakteria koli, wkrótce pojadę po wyniki, ale możne już po opisie ktoś mi pomoże co robić. Mam filtr sznurkowy i węglowy które muszę wymieniać co 30 dni bo spada strasznie ciśnienie wody, a z dna tej obudowy filtra ręką wyciągam muł....dramat proszę o pomoc

Jastrząb
30-01-2014, 10:17
Pozwolilem sobie założyć nowy watek, gdyż wydaje się mi ze mam bardzo indywidualny problem z woda. Mianowicie mam studnie wiercona o głębokości 20 m, tzw głębinowa, pompa zawieszona jest na 14 m(pompa skm) mieszkam już siedem miesięcy w domu w tym cale lato lałem 16 arów woda ze studni(podlewałem trawę), wiec miała czas się "oczyści". Wody nie pije jest stan był zły, mianowicie wszystkie sprzęty domowe(zlewy, baterie) maja kolor Mętno żółty, woda tez troszkę ma dziwny zapach(jakby siarkowodór, ale nie zawsze....)dzwoniłem dziś do stacji uzdatniania wody(w poniedziałek zawiozłem tam próbki wody) i usłyszałem: woda jest niespotykanie mętna i dlatego mam osad(pani mówiła coś że woda ma ponad 20....ale nie wiem czego, skala dotyczy mętności)....żelaza manganu śladowe ilości, jest bakteria koli, wkrótce pojadę po wyniki, ale możne już po opisie ktoś mi pomoże co robić. Mam filtr sznurkowy i węglowy które muszę wymieniać co 30 dni bo spada strasznie ciśnienie wody, a z dna tej obudowy filtra ręką wyciągam muł....dramat proszę o pomoc
Pokaz pelne badania wody. Kolor zolty to zelazo. Metnosc w pewnej mierze tez od zelaza moze pochodzic.

Na bakterie procedura jest nasptujaca. Chlorujesz studnie. Gdy chlor jest w studni puszczasz taka wode kazdym kranem w domu az z kazdego kranu zacznie smierdziec solidnie. Potem pewnie warto dolac do samej studni. Czekasz 24h. Solidne przepomowujesz. Uzywasz znowu przez jakis czas (np pare tygodni) i powitarzasz badania. Ale bakterie coli sa zdaje sie dosyc krotko zyjace, ich obecnosc w studni znaczy o dosyc swiezym zanieczyszczeniu. Wywal tez wegiel aktywny bo on na bakterie nie pomaga, a wrecz przeszkadza (bakterie sie chetnie na nim rosna).
Co wiecej, do pobierania wody do badan bakteriologicznych trzeba scisle przestrzegac zalecen - trzeba zdyzenfekowac kran, zeby byla pewnosc ze bakterie sa ze studni a nie z wylewki kranu.

Z tego co piszesz o filtrze, to wynika ze albo taka uroda warstwy wodonosnej ze zawiera taki drobny muł, albo studnia zostala zle zabezpieczona i ten muł dostaje sie z góry do filtra na dole studni. Tak czy siak wiele sie z tym nie da zrobic. Trzeba filtrowac.

marcin

oshiii
30-01-2014, 10:40
hej kolego dzięki za info, jak tylko będę miał wyniki to je przedstawie. Filtry dwa mam w domu po hydroforze i z nich instalacja wodna na cały dom, wodę do badania pobrałem do sterylnych pojemników wedle zaleceń, część wody prosto z hydroforu czyli ta co bezpośrednio wpada do domu ze studni, część z kranu po odkręceniu sitek. Co proponujesz jako filtry pierwszy jest sznurkowy 10 mikronów(chyba tak się to nazywa) drugi węglowy, co za niego?. Studnia mogła być zanieczyszczona na etapie budowy, wody gruntowe mogły ja zalać, ale teraz mam w kręgu sączek i wybetonowane dno, sączek (rura drenarska ma odprowadzać wody gruntowe, jeśli się takie pojawią. Z chlorem spróbuje bo robiłem inaczej. Wlałem i czekałem z 24 h i dopiero wypompowałem studnie, nie powtarzałem, na krótko była poprawa....rurę głębinową mam obłożoną drugą rurą szerszą która miał izolować właściwą rurę przed zalewaniem wodami gronowymi, powiedzmy np. tymi na pięciu metrach(czyli rura jest włożona w rurę). Powiedz mi jak wyeliminować zamulenie!!!!???myślałem żeby pompę dać wyżej ale jeśli porostu mam taką wodę.....zamuloną:)???z tego co kobieta powiedziała woda jest ok, ale zamulenie niespotykane, tworzące zawiesinę będącą źródłem np. bakterii kolii, ta woda ma kolor jakby brązowo zielony!!!

Jastrząb
30-01-2014, 11:19
hej kolego dzięki za info, jak tylko będę miał wyniki to je przedstawie. Filtry dwa mam w domu po hydroforze i z nich instalacja wodna na cały dom, wodę do badania pobrałem do sterylnych pojemników wedle zaleceń, część wody prosto z hydroforu czyli ta co bezpośrednio wpada do domu ze studni, część z kranu po odkręceniu sitek. Co proponujesz jako filtry pierwszy jest sznurkowy 10 mikronów(chyba tak się to nazywa) drugi węglowy, co za niego?. Studnia mogła być zanieczyszczona na etapie budowy, wody gruntowe mogły ja zalać, ale teraz mam w kręgu sączek i wybetonowane dno, sączek (rura drenarska ma odprowadzać wody gruntowe, jeśli się takie pojawią. Z chlorem spróbuje bo robiłem inaczej. Wlałem i czekałem z 24 h i dopiero wypompowałem studnie, nie powtarzałem, na krótko była poprawa....rurę głębinową mam obłożoną drugą rurą szerszą która miał izolować właściwą rurę przed zalewaniem wodami gronowymi, powiedzmy np. tymi na pięciu metrach(czyli rura jest włożona w rurę). Powiedz mi jak wyeliminować zamulenie!!!!???myślałem żeby pompę dać wyżej ale jeśli porostu mam taką wodę.....zamuloną:)???z tego co kobieta powiedziała woda jest ok, ale zamulenie niespotykane, tworzące zawiesinę będącą źródłem np. bakterii kolii, ta woda ma kolor jakby brązowo zielony!!!
Zeby wyeliminowac zamulenie wody trzeba by wywiercic nowa studnie (i zabezpiczyc ja poprawnie). Muł ma jakis ciezarar wiekszy od wody. Podniesiesz pompe, to byc moze (bez gwarancji) pompa mniej mułu bedzie zaciagala. Ale muł do studni z warstwy wodonosnej i tak sie bedzie dostawał przeciez, tylko ze zalegnie na dnie studni zamist byc wypompowany.

Jesli chlorowales i byla poprawa ale na krotko to pewnie nic z tymi bakteriami nie zrobisz. Mozesz je wytluc lampa UV. Ale woda powinn byc mozliwie czysta bo duza metnosc spowoduje ze promienie UV beda mniej skuteczne, plus beda rure lampy Ci zasyfialy, wiec z czasem bedzie jeszcze gorzej.


Jakie wklady filtracyjne. Ciezko powiedziec. Trzeba metoda prób i bledow ustalic jakie filtry sie najlepiej spisuja. Nikt nie wie jaki ten muł tam masz, jak dokladny filtr trzeab zeby go zatrzymac. Z pewnosia pierwszy grubszy, drugi do mniejszych zanieczyszczen. Same filtry jak najwieksze. Mozesz tez zinwestowac w kolumne filtracyjna zasypana zlozem sedymentacyjnym. Zaleta taka, ze wypkuczesz to zloze w kolumnie a nie bedziesz msuial wymieniac wkladow. Nie wiem jak automatyczne glowice do takich filtrow przezyja zamulona wode. Ale zawsze mozna to zrobic recznie na zaworach. Raz na powiedzmy 2 tygodnie bedziesz musial poswiecic pare minut zeby jakies zawory poprzekrecac. Caly zatrzymany muł poleci sobie do kanalizacji. Da to duzo lepsze rezultaty, bo sa zloza sedymentacyjne bardzo dokladne a jendoczesnie taki filtr jest duzy. Dluzje podziala nim cisnienie spadnie, lepiej przefiltruje bo jest wiekszy. Warte rozwaznie moim zdaniem. Zloze turbidex wedlug katalogu wyfiltruje do 5mikronow.

Nie rozumiem patentu z 2 rurami oslonowymi. To jakies kombinowanie. Rura oslonowa powinna byc wsadzona w odwiert, zasypana dobranym do warunkow zwirem filtracyjnym (zeby wyeliminowac taki mułek jak jest u Ciebie) a nastepnie zaizolowana wartwa słaboprzepuszczalna. Robi sie to nasypujac do odwiertu jakis peczniejacych pod wyplywem suszonych glinek, ktore sie rozszerzeaja i cementuja. Ale to przy zalozeniu ze powyzej tez jest warstwa nieprzepuszczalna. Wtedy robi sie szczelne przejscie dla rury oslonowej przez wartwa nieprzepuszczalna (np gliny). Widze zes z gór, a tam bywa roznie. Jakies skaly, czesto warstwy wodononse nie sa izolowane z gory, leje sie woda powierchniowa przez dziury w skalach (razem z bakteriami ). Wtedy wiele sie nie da zrobic niestety :-(


marcin

oshiii
02-02-2014, 08:22
hej, kolego dziękuje za info. Powiedz mi co to: "Możesz tez zainwestować w kolumnę filtracyjna zasypana złożem sedymentacyjnym. " i ile kosztuje, a te duże filtry to chodzi o takie standardowe filtry z wymiennymi wkładami tylko ich wielkość jest większa??jaki koszt (jeśli wiesz), a te filtry/wkłady sedymentacyjne to tez są wymienne? to te które się wkłada w te korpusy plastikowe....bo może od nich bym zaczął jeśli tak to wygląda, pozdrawiam

Jastrząb
02-02-2014, 10:05
hej, kolego dziękuje za info. Powiedz mi co to: "Możesz tez zainwestować w kolumnę filtracyjna zasypana złożem sedymentacyjnym. " i ile kosztuje, a te duże filtry to chodzi o takie standardowe filtry z wymiennymi wkładami tylko ich wielkość jest większa??jaki koszt (jeśli wiesz), a te filtry/wkłady sedymentacyjne to tez są wymienne? to te które się wkłada w te korpusy plastikowe....bo może od nich bym zaczął jeśli tak to wygląda, pozdrawiam
Nie napisaes jak duze masz obecne filtry na wklady, wiec nie wiem czy jest co powiekszac. Najwieksze to chyba 20" obudowy (czyli okolo 50cm), ma to z 10 lub wiecej cm srednicy. Jesli obecne filtry masz duzo mniejsze, to wymiana na wiekszy moze cos tam pewnie pomoc na czestotliwosc wymiany wkladow.
Kolumna filtracyjna ze zlozem sedymentacyjnym nie potrzebuje wyminnych wkladow. To jest duza butla zasypana rodzajem "piasku". Raz na jakis czas automatycznie drozej) badz recznie (taniej) na kilka minut odwraca sie przyplyw wody w takiej kolumnie i duzym strumieniem plucze sie toto. Caly syf ucieka do kanalizacji niczego nie trzeba wymieniac przez pare lat. Nie da sie powiedziec co ile musialbys to plukac, ale niech nawet kosztuje Cie to 10minut raz na miesiac. , albo co 2 tygodnie. Robiac taka kolumne bez automatycznej glowicy tylko z recznymi zaworami, to pewnie w okolicach 1000 by to kosztowalo. Drogo, ale przez przez pare lat spokoj. Zloze sie w koncu zetrze i trzeba je bedzie wymienic, ale mowimy wtedy o 5 latach a nie miesiacu.
Sprawdzilem, worek (30L) zloza sedymentacyjnego Filter AG kosztuje 35USD+VAT. Butla to jakies 75USD+VAT. Glowica automatyczna to juz niestet 250USD, ale reczne glwice widzialem po jakies 300PLN. Wiec z jakimis dodatakmi to pwewnie by sie dalo wcisnac w 800PLN.
Tu masz przyklad takiej glowicy recznej.
http://www.woda.com.pl/index.php?p1066,glowica-m1-glowica-manualna-multifunkcyjna

marcin

oshiii
04-02-2014, 16:12
cześć Marcin, trochę mnie pocieszyłeś w przyszłym tyg. wezmę wolne i pojadę po wyniki badan, mam do ciebie prośbę, czy możesz mi dać maile?pozdrawiam