PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepsze pokrycie na garaż z wiatą



trout79
02-02-2014, 19:45
Witam,

Planuję budowę budynku z dachem dwuspadowym. Pomysł jest taki, że pod jednym spadem będzie garaż (od wschodu) , pod drugim wiata grillowa (zachód). Powierzchnia dachu ok. 80 m2, spadek 35%, szerokość wiaty 2,7m, długość ponad 7 m, . Rodzaj więźby dachowej pozwala mi na zastosowanie jedynie lekkiego pokrycia. W grę wchodzi blacha prosta, blachodachówka, bądź gont bitumiczny. Moje preferencje to gont bitumiczny albo blacha na rąbek. Obawy dotyczą tego, czy pod wiatą krytą blachą nie będę miał w upalne dni piekarnika (najmniejsza odległość między deskami tarasowymi a dachem to niewiele ponad 2m, największa ok. 5 m). Do tego dochodzi hałas w trakcie deszczu. Gont bitumiczny wymaga z kolei pełnego deskowania (cholernie drogie płyty OSB). Ponadto, z wypowiedzi niektórych forumowiczów wynika, iż przy bliższym kontakcie i przy ostrym słońcu wydziela nieprzyjemny zapach (choć to kontrowersyjny pogląd).
Jeśli ktoś z forumowiczów miał do czynienia z podobnym projektem, grillował pod wiatą, czy też altanką krytą blachą, bądź jest w inny sposób kompetentny w tym temacie, z góry dziękuję za sugestię, jaki materiał mam wybrać. Nie znalazłem podobnego wątku na forum.
Pozdrawiam

pieknyromek
04-02-2014, 20:50
Moi rodzice mają altankę - jakieś 3x5m. Konstrukcja z drewna, na dachu brązowa blacha trapezowa, taka sama jak na garażu do którego ta altana przylega. Różnica jest taka że na garażu jest dach z deskowaniem, papa i blacha a na altanie tylko konstrukcja o blacha. Altana stoi jakieś 10lat od strony południowej. Jedna ściana to otynkowana ściana garażu, pozostałe trzy to taka drewniane sztachetki na dole i kratka na górze. Są dwa dość szerokie wejścia. Jest też rynna.
Przesiadujemy w niej od wiosny do jesieni. Grilujemy, letnie imprezki robimy itd. Otoczenie altanki to chodniczek, trawnik, krzaczki. Generalnie zielono, dom jakieś 8-9m dalej.
Nie miałem styczności z gontem, nie wiem jak się zachowuje na słońcu więc się o nim nie będę wypowiadał.
Altanka o dachu blaszanym jest na prawdę spoko, jak jeszcze raz mielibyśmy robić to tak samo też z blachą. Nie zaobserwowałem żeby nawet w upały było w niej maksymalnie upalnie (choć muszę nadmienić że całość znajduje się jakieś 1,5km od morza więc upały nie tak wielkie jak w centrum kraju a nawet jeśli to jest jeszcze morska bryza). To tyle w temacie z mojej strony, ja mogę polecić blachę trapezową. Mam nadzieję że pomogłem.

trout79
05-02-2014, 17:18
Dzięki bardzo za pomoc, blacha trapezowa na razie na prowadzeniu

Jan P.
05-02-2014, 20:31
Tylko nieprzyjemny widok od spodu ; łaty i jasna blacha. Daj deski szlifowane i gont, Żadnego zapachu- bzdura. No chyba kiełbaski :p Jan.

pieknyromek
05-02-2014, 21:28
Fakt, maksymalnie estetyczna to blacha nie jest ale wszystko zależy od tego co kto oczekuje. Jak mówię ja bym znów położył blachę.