PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki młot/młotowiertarka??



Nestorius
02-02-2014, 21:19
Witam,
Zbliża się wiosna i pora przygotować się do sezonu na własnej budowie. Chcę kupić jakiś młot / młotowiertarkę, które to narzędzie posłuży mi do końca budowy (i oby dłużej). Zaznaczam, że wiele prac wykonuję sam więc nie będzie to leżało na półce. Chciałbym coś co umożliwi mi nie tylko skuteczne wiercenie, ale również możliwość przekucia się przez fundament/strop. Chciałbym coś co nie będzie częściej leżało w serwisie niż pracowało na budowie, a jeżeli już coś się zepsuje to żeby serwis był szybki i tani ;-)

Co polecacie?? Chińczyka czy lepiej dołożyć i kupić coś sprawdzonego, jakiejś znanej firmy?? Podajcie konkretne modele.

MATRON
03-02-2014, 13:08
Albo kujemy albo wiercimy dlatego że wiercenie typowym młotem nie należy do przyjemności jest po prostu za ciężki, natomiast typowe młotowiertarki nie mają dużej sily by kuć stropy, możemy oczywiście coś podkuć czy to bruzdę pod kabel czy wkuć rurkę gdzie jakieś młotowiertarki BOSCH GBH 2-28 DV lub Makity HR2611F można śmiało nimi pracować bez obaw że się coś stanie ale nie są przeznaczone do typowego kucia przez stropy bo tu wprowadzono modele BOSCH GSH5 gdzie siła udaru jest ponad 8J jest to model słabszy ale daje sobie radę. Natomiast w tańszych odpowiedników to trzeba się liczyć z dużą awaryjnością.

Dafi Pe
06-02-2014, 19:36
Generalnie, to prac przy budowie domu starczy młotowiertarka 8) Do takich prac jak przekuwanie przez strop też się nada - nie wyobrażam sobie rycia w betonie bez nawiercania. Będzie to uniwersalne narzędzie, które nada się do wiercenia, kucia, mieszania zapraw. Fajnie się nią wierci nie tylko w betonie, ale i metalu, drewnie ,a to ze względu na niską ilością obrotów. Ciężko jest na 100 % doradzić, czy markowy, czy chińczyk Ci starczy na budowie. Ja mam jedno i drugie. Chińczyk służy mi od trzech lat, prace głównie beton - instalacje wodne, czasem elektryczne. Poza tym mieszanie i inne ww. prace. Generalne katowanie bez cackania, bo ten sprzęt się dawno zwrócił. Oczywiście nie uważam tego sprzętu za super, bo niestety udar załącza się po chwilowym rozgrzaniu, uchwyt bije na boki, bo jest krzywo osadzony, ale działa i coś tam zawsze zrobię za jej pomocą. Poza tym nie jest to sprzęt, który dzień w dzień walczy po 8 godzin, bo przypuszczam, że w takim przypadku, to jego historia skończyłaby się ponad 2 lata temu ;) Obecnie dokupiłem Makitę, więc jest to dzień do nocy - lepszy udar itp.

Z markowych sprzętów to mogę polecić, bo pracowałem nimi i wiem, ze dają radę i są bezproblemowe, to:
1. http://www.makita.pl/prod/mloto_wiertarka_z_opcja_kucia_hr2470-59-11.html - mam ;)
2. http://www.dewalt.com.pl/mlotowiertarki-i-mloty/mlotowiertarka-d25123k-qs-800w-2-8j_p_307.html
3. http://www.bosch-professional.com/pl/pl/gbh-2-26-dre-8733-ocs-p/

Nie miałem do czynienia w pracy z Metabo, AEG, ale przypuszczam, że też posłuzą

Z chińczyków, to Graphite albo MacAllister ;)

Nestorius
07-02-2014, 20:50
Dzięki,
Zaczyna mi się klarować. Myślę, że postawię na jakąś markową młotowiertarkę.
Dzięki za pomoc. Gdyby jeszcze nasunął się Wam jeszcze jakiś model to wpiszcie.

Dafi Pe
08-02-2014, 10:11
Jeszcze od siebie dodam to, że warto pomyśleć nad młotowiertarką z uchwytem wymiennym. Wszystkie przytoczone przeze mnie modele mają swojego odpowiednika z tą funkcją. Minusem jest cena, która jest wyższa o około 150 - 200 zł, ale przy wierceniu zwykłymi wiertłami walcowymi jest różnica - lepiej niż z przejściówką, bo wiertło nie bije itp. Ja osobiście żałuję, że nie kupiłem właśnie takiej.

Elektronarzędzia
24-02-2014, 18:19
Panowie widzę ze tak naprawdę nigdy nie mielisci swoje budowy i doradzacie ( Nestorius )zakup wiertarki która generalnie jest dobra do wiercenia w cegłach czy tez w gazobetonach
-Zaproponowane modele sa naprawdę za słabe na budowę swojego domu - chodzi miedzy innymi o moc to 700 wat to nie jest wystarczające ponieważ 20-30 procent wiercenia czy tez podkuwania jest w betonie - to ja dziękuje taka wiertareczka sie bujać
no i nie zapomnijmy ze wiertarka zawsze odgrywa role mieszadła i taka moc do ich przełożenia to gwarantuje ze silniki są do przewijania
wystarczająca i w dobrej cenia i z dobrym przełożenie 3 letnia gwarancja wiertarka udarowa AEG SB 22 2E 493541030

Dafi Pe
24-02-2014, 22:04
Panowie widzę ze tak naprawdę nigdy nie mielisci swoje budowy i doradzacie ( Nestorius )zakup wiertarki która generalnie jest dobra do wiercenia w cegłach czy tez w gazobetonach
-Zaproponowane modele sa naprawdę za słabe na budowę swojego domu - chodzi miedzy innymi o moc to 700 wat to nie jest wystarczające ponieważ 20-30 procent wiercenia czy tez podkuwania jest w betonie - to ja dziękuje taka wiertareczka sie bujać
no i nie zapomnijmy ze wiertarka zawsze odgrywa role mieszadła i taka moc do ich przełożenia to gwarantuje ze silniki są do przewijania
wystarczająca i w dobrej cenia i z dobrym przełożenie 3 letnia gwarancja wiertarka udarowa AEG SB 22 2E 493541030

Człowieku, czytaj ze zrozumieniem. Mam wrażenie, że to Ty nie miałeś nigdy budowy, czy chociaż do czynienia z nią ;) Gdybyś popracował młotowiertarką, to byś wiedział/a, że młotowiertarka ze względu na swój moment obrotowy nadaje się do mieszania lepiej niż zwykła udarówka i może mieć nawet silnik o mocy 500 W (Hilti TE 5) a da sobie z tym radę. Nie wspomnę tym bardziej o wierceniu w betonie, gdzie przy obecnie stosowanych uchwytach w zwykłych udarówkach , wiertło się zlizga, bo te uchwyty są do niczego - nie to co ROHM.

Pozdrawiam
PS: Czy ja wyczuwam prowokację reklamową?

MATRON
24-02-2014, 22:53
Panowie widzę ze tak naprawdę nigdy nie mielisci swoje budowy i doradzacie
Jasnowidz faktycznie nie miałem swojej budowy bo całe życie na czyjejś muszę robić a Tobie radzę popracować tym co opychasz bo mam wrażenie że członkiem na łby się zamieniłeś.

Elektronarzędzia
25-02-2014, 06:53
Człowieku, czytaj ze zrozumieniem. Mam wrażenie, że to Ty nie miałeś nigdy budowy, czy chociaż do czynienia z nią ;) Gdybyś popracował młotowiertarką, to byś wiedział/a, że młotowiertarka ze względu na swój moment obrotowy nadaje się do mieszania lepiej niż zwykła udarówka i może mieć nawet silnik o mocy 500 W (Hilti TE 5) a da sobie z tym radę. Nie wspomnę tym bardziej o wierceniu w betonie, gdzie przy obecnie stosowanych uchwytach w zwykłych udarówkach , wiertło się zlizga, bo te uchwyty są do niczego - nie to co ROHM.

Pozdrawiam
PS: Czy ja wyczuwam prowokację reklamową?

masz pojęcie o momentach obrotowych :D ale nie znasz zasady przekładni i:D
jak popracujesz 10 lat w serwisach z elektronarzędziami to pogadamy

lesz
26-02-2014, 08:36
moze w serwisie pracujesz, ale nie zawsze odpowiada to praktyce na budowie ;)

sam kupilem sobie bosha 2-28 dfv i chwale ten wybor (jako typ/wielkosc, marke kazdy wybiera co lubi). Ma wystarczajaca moc na mieszadlo, podkuwanie pod szafki rozdzielaczy, wszelakie przwody; przejscia przez sciany, itp. czyli na wiekszosc prac na budowie.

Ale ja nie zarobkuje tym urzadzeniem, tylko moja budowa - wiec okazyjne obciazenie go mocniej np. przy kuciu pod szafke rozdzielacza zniosla bez problemu.
Zgodze sie, ze gdyby wykonywac nia zarobkowo ciezkie prace to za slabe urzadzenie. Ale za to jak przyszlo wiercic w stropie otwory pod wieszaki na sufit podwieszany, to lapy nie odpadaja. Wiercilem ciezkim mlotem jednego dnia (jak zapomnialem swojej) i to byla katorga. Ciezki sprzet jest idealny do duzego kucia (taka skrzynka pod rozdzielacz idzie pewnie z 3 razy szybciej niz moja), ale do lekkich prac jest po prostu za ciezki i przez to b. niewygodny.

popieram pierwsze posty, jesli ma to byc nie do zarobkowania, a do prac przy domu, to mlotowiertarka w mniejszym wydaniu sie idealnie nada. Przy ciezkiej pracy jak przejscie przez strop stracisz wiecej czasu, bedziesz musial wpierw nawiercic itp., ale "lekkosc" urzadzenia sie zwroci przy pozostalych pracach.

wybor chinczyk czy markowa zawsze jest ciezki, bo zazwyczaj masz 2-3 urzadzenia tanie w cenie 1 porzadnego. tutaj kwestia mozliwosci finansowych, bo nie sztuka kupic drogi sprzet, a potem braknie na cos kasy ;)

Jarek.P
07-03-2014, 13:34
Koledzy, zgłaszajcie takie posty "do moderacji", proszę.

Forumowicza "elektronarzędzia" zaś ostrzegam. Jeszcze jedno takie powiązanie słów kluczowych z linkiem do komercyjnej strony i ban poleci.

Redakcja
01-01-2017, 12:22
Poprosiliśmy zawodowców, na co dzień pracujących z elektronarzędziami, by wyrazili swoją opinię. W tym filmie: Młotowiertarka GBH 2-28 DFV Bosch Professional


https://www.youtube.com/watch?v=-kpJcwxcV9o

Filmy o innych młotowiertarkach - KLIKNIJ:

Film: GBH 2-24 DRE Bosch Professional - młotowiertarka udarowa (https://www.youtube.com/watch?v=d7ShkHxfdBE)
Film: Bosch GBH 18 V-EC Professional - młotowiertarka akumulatorowa (https://www.youtube.com/watch?v=saAu13dMg3Y)


Zobacz inne filmy murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora
(https://www.youtube.com/channel/UC5u_SX-zpLVSw5Mp2zBFcTQ)
(http://muratordom.pl/filmy/)

Narzędzia Bosch
13-02-2017, 11:24
Witam,
Zbliża się wiosna i pora przygotować się do sezonu na własnej budowie. Chcę kupić jakiś młot / młotowiertarkę, które to narzędzie posłuży mi do końca budowy (i oby dłużej). Zaznaczam, że wiele prac wykonuję sam więc nie będzie to leżało na półce. Chciałbym coś co umożliwi mi nie tylko skuteczne wiercenie, ale również możliwość przekucia się przez fundament/strop. Chciałbym coś co nie będzie częściej leżało w serwisie niż pracowało na budowie, a jeżeli już coś się zepsuje to żeby serwis był szybki i tani ;-)

Co polecacie?? Chińczyka czy lepiej dołożyć i kupić coś sprawdzonego, jakiejś znanej firmy?? Podajcie konkretne modele.

Zważywszy, że urządzenie ma być wielofunkcyjne i skutecznie posłużyć zarówno przy budowie, jak i wykończeniu (a w przyszłości być i ew. remontach), zdecydowanie polecamy młoty udarowo-obrotowe, a nie udarowe. W tym wypadku polecamy dwa modele z serii Heavy Duty. Pierwszy - Bosch GBH 2-24 DRE z wydajnym silnikiem o mocy 790 W, oraz drugi Bosch GBH 4-32 DFR z wymiennym uchwytem SDS-plus. Ten drugi, dzięki zastosowanym technologiom i systemom jest nieco bardziej precyzyjny, a więc i bardziej "wielozadaniowy". Bosch Vibration Control obniżający poziom drgań, funkcja ustawiania dłuta w określonej pozycji znacznie ułatwiają pracę i czynią ją mniej męczącą.