PDA

Zobacz pełną wersję : słup stalowy zamiast drewnianego?



w&m
05-02-2014, 10:47
Witam,

W moim projekcie z pośród 6 słupów podpierających więźbę są 4, które chciałbym w inny sposób zagospodarować. Dwa z nich uda się położyć na wieńcu na ścianie nośnej, dwa kolejne wypadają w ścianie działowej.

Słupy te są drewniane o przekroju 12x14. Wiem już, że zastosuję w tym miejscu słup stalowy z przyspawaną u dołu i góry kwadratową blachą, co pomoże mi uniknąć pękania ściany itd. Po prostu nie chcę kartongipsu ani podobnych rozwiązań.

Moje pytanie brzmi: Jaki przekrój ceownika albo dwuteownika (?) powinienem zastosować aby przeniósł obciążenie takie jak belka 12x14?
Kształtownik powinien schować się w ścianie 12 cm.

turalyon
05-02-2014, 14:28
Od takich rzeczy jest projektant. Nie mozna samemu zmieniać położenia słupów

w&m
05-02-2014, 15:06
Od takich rzeczy jest projektant. Nie mozna samemu zmieniać położenia słupów

Czytaj ze zrozumieniem. To raz.
Dwa. Twoja "rada" nic nie wnosi, bo to o czym napisałeś wie każdy.

Proszę o wypowiadanie się osób mających pojęcie w temacie a nie chcących zaistnieć na forum.

Jarek.P
07-02-2014, 22:04
Naprawdę sądzisz, że znajdzie się ktoś, kto tak po prostu poda ci wynik, nawet bez znajomości charakteru obciążeń, jakie przenoszą te słupy?
A nawet jeśli się ktoś taki znajdzie i ci napisze, że słup drewniany 12x14 to spokojnie dwa ceowniki "setki" zespawane krawędziami zastąpią - tak w ciemno zawierzysz przypadkowej osobie z forum i oprzesz na jego opinii coś, od czego w skrajnym przypadku życie twoje i twoich bliskich może zależeć?
Nie wiem, czy turalyon chciał "zaistnieć na forum", ale napisał ci jedyną rzecz, jaką tu można napisać i jaką napisać wolno. Takich zmian nie wolno robić samemu. Masz kierownika budowy, on ma dopuścić taką zmianę i się pod tym w dzienniku podpisać, niech on ci to przeliczy i przede wszystkim, niech on się na taką zmianę zgodzi.

מרכבה
07-02-2014, 22:21
Wiesz co ? przemyśliwałem Twój problem, z tymi słupami.
A może by tak żelbecik ? tj płytę która jest płytą w pionie ? 12cm betonu troszkę zbrojenia i masz pewność iż przeniesie.
Wylewasz fragment ścianki działowej wypuszczasz zbrojenia w na boki aby złapać cegłę / pustak możesz jeszcze dać siatkę na tynk.
Kto powiedział iż musi być słup o przekroju takim a takim .. w ścianie działowej można schować słup ... 10x20 .
Plus zastrzał tj miecz/ miecze .

syberia
07-02-2014, 22:35
ja mam stalowe słupki i płatwie , ale to zaprojektował konstruktor ( jak to już ktoś wcześniej napisał )

מרכבה
07-02-2014, 22:55
To jeśli miał słup 12x14 to zastąpienie tego słupem 10x20 wyjdzie na plus.
Ale to niech kiero budowli tam poszpera za tym.

radamara
08-02-2014, 00:09
Naprawdę sądzisz, że znajdzie się ktoś, kto tak po prostu poda ci wynik, nawet bez znajomości charakteru obciążeń, jakie przenoszą te słupy?
A nawet jeśli się ktoś taki znajdzie i ci napisze, że słup drewniany 12x14 to spokojnie dwa ceowniki "setki" zespawane krawędziami zastąpią - tak w ciemno zawierzysz przypadkowej osobie z forum i oprzesz na jego opinii coś, od czego w skrajnym przypadku życie twoje i twoich bliskich może zależeć?
Nie wiem, czy turalyon chciał "zaistnieć na forum", ale napisał ci jedyną rzecz, jaką tu można napisać i jaką napisać wolno. Takich zmian nie wolno robić samemu. Masz kierownika budowy, on ma dopuścić taką zmianę i się pod tym w dzienniku podpisać, niech on ci to przeliczy i przede wszystkim, niech on się na taką zmianę zgodzi.

Kierownik też nie jest od dokonywania takich zmian - projektant.

Autorze, nie naskakuj na turalyon, podczas gdy sam podajesz niekompletne dane i mylisz belkę ze słupem :) Wrzuć chociaż jakieś rysunki, to będzie można zobaczyć, co chcesz wykombinować i doradzić ewentualne rozwiązania. Chociaż nie wiem, czemu Ci aż tak te g-k nie odpowiadają?

Zrobienie szacunkowych obliczeń na kolanie problemem nie jest, ale i tak nie są one podstawą do wprowadzenia zmian w projekcie, więc mija się to z celem. Nośność przekroju na ściskanie zależy od jego pola powierzchni i max. naprężeń obliczeniowych - dla stali te naprężenia są o wiele wyższe, niż dla drewna, stąd wymagane pole będzie o wiele mniejsze, tyle, że należy jeszcze rozpatrzyć stateczność elementu (bo tak w uproszczeniu: zależy ona od kształtu przekroju, długości elementu i sposobu podparcia).

מרכבה proponuje beton o większym przekroju (co niekoniecznie jest potrzebne), Ty chcesz autorze dwuteownik - czego nie wybierzesz, wzrośnie Ci ciężar słupa. Oprócz nośności słupa samego w sobie zostaje Ci jeszcze problem nośności tego, co pod słupem i nad słupem, ze względu na zmianę obciążeń, czy powierzchni kontaktu; trzeba też odpowiednio wykonać połączenia i odizolować od siebie materiały.

Jak o stal chodzi, to jest jeszcze może jedna, lżejsza opcja - słup z elementów zimnogiętych, z takich profili wykonuje się zarówno domy w systemie szkieletowym, jak i całe hale, to czemu by nie to; tyle że tego to już Ci nikt na oko całkiem nie dobierze.

Podsumowując: i tak bez projektanta się nie powinno obejść.