PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptacja starego poddasza ocieplenie i uszczelnienie



paxstor
06-02-2014, 18:04
Witam, jestem na etapie adaptacji poddasza i mam parę pytań, pierwsza sprawa jest taka że, nie zmieniam pokrycia dachowego dlatego też muszę dać folię membranową od środka i teraz pytanie jak to zrobić?? poowijać po prostu wszystko zostawiając szczelinę do recyrkulacji powietrza? drugie pytanie czy dawać folię od góry do dołu czy w poziomie wzdłuż budynku? i na co mocować tą folię? będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi

yendrek3
06-02-2014, 18:34
to co musisz dac to paroizolacje. najpierw dajesz welne a na welne folie paroizolacyjna.

Nie myl tu membrany z paroizolacja bo membrane daje sie przed kladzeniem pokrycia dachowego (pod laty i kontrlaty)

na mebrane dajesz stezlaz z prfili i do do tego krecisz gips karton

paxstor
06-02-2014, 18:37
yendrek3 może trochę źle napisałem, mam stare pokrycie dachowe nie ma pod spodem foli membranowej tylko belki i łaty, a nie przewiduje na razie zmiany bo jest w dobrym stanie i muszę dać tą folię od spodu żeby nie zamokła wełna

mxxxx
07-02-2014, 05:48
żeby wełna nie zmokła od góry to się pod dachówkę daje membranę paro-przepuszczalną

a żeby wełnie nie zawilgotniała od wnętrza to się daje pod karton gipsy folię paro-szczelną

http://www.dom.pl/wp-content/uploads/2011/06/izolacja-poddasza.jpg

yendrek3
07-02-2014, 07:49
@ Paxstor: Tylko problem jest taki ze raczej nie dasz rady przelozyc juz nad krokwiami bo masz tam krate z lat i kontrlat. Moze w takim razie powinienes rozwazyc natrysk pianka pur zamiast welny. Ta chyba tak nie nasiaka woda. Ja bym zrobil tak.

Od spodu (od srodka) przybil bym plyte OSB pomiedzy krokwie i tam prysnal ta piane natryskowa. Normalnie nie jestem zwollenikiem takiego rozwiazania ale w twoim przypadku nie bardzo widze jak mozna dac welne jesli nie masz zadnej membrany od zewnatrz

mxxxx
08-02-2014, 04:56
gdzie widzisz problem ??
wystarczy najpierw przyczepić membranę, potem układamy wełnę, potem sznurki, i folia paroizolacyjna i karton gipsy

chyba że ma się dojście do darmowego wypożyczenia natryskiwaczki pianki

yendrek3
08-02-2014, 08:22
folia przyczepiona od srodka w pasach od krokwi do krokwi nie wydaje mi sie byc optymalnym rozwiazaniem. To juz niech lepiej kombiuje z ta pianka

paxstor
08-02-2014, 13:40
Ja myślałem zrobić to tak jak na tym filmiku -> http://www.youtube.com/watch?v=hBaGn0dhL3A czyli dawać folię w poziomie po całej długości dachu owijając każdą belkę, i zacząć od góry żeby nic nie zaciekało, potem wełna i reszta

haluk89
20-03-2019, 12:15
Witam.

Temat stary ale mam potrzebę odgrzania tego "kotleta".
Mam ten sam problem, stary (ok. 30-letni, nieremontowany domek), dach to: krokwie, łaty(deska przy desce względnie szczelnie) i blacha na rąbek stojący.
Od zakończenia budowy jeden z pokoi na poddaszu stoi niewykończony. Chcę go teraz zaadoptować pod łazienkę a cały dach ocieplić - wykończyć.

Proszę o pomoc, podpowiedzi.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
haluk89

Tomek W
01-04-2019, 08:54
Witam.

Temat stary ale mam potrzebę odgrzania tego "kotleta".
Mam ten sam problem, stary (ok. 30-letni, nieremontowany domek), dach to: krokwie, łaty(deska przy desce względnie szczelnie) i blacha na rąbek stojący.
Od zakończenia budowy jeden z pokoi na poddaszu stoi niewykończony. Chcę go teraz zaadoptować pod łazienkę a cały dach ocieplić - wykończyć.

Proszę o pomoc, podpowiedzi.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
haluk89

Jeżeli już to membrana układana Pasami między krokwiami z wywinięciem na krokwie. Nie owijaj krokwi membraną bo drewno "nie lubi" owijania folią i może ci potem więźba gnić. Lepszym rozwiązaniem jest ukłądania membrany pasami z wywinięciem ba boki krokwi i docisnięcie listewką.
Musisz jednak wiedzieć że jest to tzw. "półśrodek" bo w przypadku nieszczelności dachu folia osłoni wełnę przed wodą ale nie osłoni drewnianej konstrukcji dachu, a to własnie drewno nie lubi wody , co w konsekwencji może prowadzić do korozji biologicznej. NAjlepszym rozwiązaniem byłoby położyć membranę zgodnie ze sztuką budowlaną na krokwiach. Ale rozumiem że na ta chwilę pewnie takiej możliwości nie ma
Jako ocieplenie polecałbym rozważyć hydrofobizowaną wełnę Toprock Super która w procesie produkcyjnym została zabezpieczona przed wilgocią.
https://www.rockwool.pl/produkty/toprock-super