PDA

Zobacz pełną wersję : Niedopalony ekogroszek, Ardeo 12kW



marc73
06-02-2014, 22:03
Witam

Od listopada 2013 po starym śmieciuchu pali u mnie Skam-P Plus z palnikiem Ardeo 12kW.
Piec ogrzewa 135m2, piwnica nieogrzewana (jedynie przez braki izolacji) 12m2, ściany gazobeton 24+10styropian. Poddasze wełna mineralna 20cm.
Sterownik Iryd RTZ pid, głowica uszczelniona tylko wokół. Nie doszczelniałem tej wewnętrznej korony, przez ktorą dmucha powietrze. Przesłona na szczelinie ustawiona na około 1cm

Ustawienia dla 100%
czas między podawaniem - 65s
wydajność dmuchawy - 10

dla 1%
czas miedzy podawaniem 130s
wydajność dmuchawy 1

Podtrzymanie
czas przedmuchu 12s
czas przerwy - 7min
krotność podawania - 3

Podawanie
czas podawania 6
podbicie obrotów dmuchawy 6
czas podbicia 6s



Po wymianie maili z Pieklorzem doszedłem już do polepszenia wygladu popiołu, ale nie chcę go już męczyć, bo każdy ma swoją cierpliwość. Dużo mi pomógł przy wyborze pieca i potem w miarę sensownych ustawieniach. Bo pierwsze co robiłem to dmuchawa w ustawieniach fabrycznych i otwarta na maxa przesłona no i popioł wysypywał się z szuflady po dwóch dniach. Teraz jest nieco lepiej -popiół wygarniam co 3 dni, ale szału nie ma. Niektórym się udaje "popiół papierosowy". Jak u mnie widać niestety nie. Spieki udało się ograniczyć przez zmniejszenie nadmuchu jednak nadal mam niedopalony węgiel w popiele.

Próbowałem jak większość wklepywać podane parametry, ale to nie rozwiązuje problemu tego, że nie mogę zrozumieć jak działa to wszystko.
Te nastawy wyżej ustalmy jako wzorcowe. Jak teraz operować parametrami, żeby popiół i spalanie były w granicach akceptowalności.
Jak zimniej na dworze to z czego zejść, czego dodać żeby zachować dobre parametry grzania?
Jakie powiązania są pomiędzy podawaniem a podtrzymaniem, co utrzymuje mi kopczyk (którego i tak nie ma) - ilość podawanego opału czy jego krotność?
Proszę spójrzcie na zdjęcia i podpowiedzcie gdzie popełniam błąd, albo wskażcie miejsce, w którym łopatologicznie jest to wytłumaczone.

karoka65
06-02-2014, 22:23
Jarecki ( Pieklorz ) jest na tym forum to męcz dalej.
Ja poszukałbym po składach innego węgla.
Naczytałeś się pewnie za dużo o obrotówce Ardeo, cudów niema jak się na jakiegoś tyfusa trafi, znaczy węgiel.
Kobra pali "najcieńszym" kalorycznie węglem kamiennym wydobywanym w Polsce także inaczej to wygląda.
Popiół jak z papierosa ? była taka firma kiedyś co wypisywała takie rzeczy na swojej stronie.
Ja sprzedaję węgiel chyba 5-ty czy 6-ty rok i przez ten czas dwa razy takie dostawy miałem i to dość dawno temu.
Nawet tak wychwalana Wesoła od zeszłego roku ma mało popiołu ale z tym papierosem to bym dyskutował, w szczególności dostawy z lata, jesieni i obecne.

marc73
06-02-2014, 22:34
Popiół jak z papierosa ? była taka firma kiedyś co wypisywała takie rzeczy na swojej stronie.
Ja sprzedaję węgiel chyba 5-ty czy 6-ty rok i przez ten czas dwa razy takie dostawy miałem i to dość dawno temu.
Nawet tak wychwalana Wesoła od zeszłego roku ma mało popiołu ale z tym papierosem to bym dyskutował, w szczególności dostawy z lata, jesieni i obecne.

W popiół "papierosowy" też do końca nie wierzę, ale wydaje mi się, że moje kawałki nadal są za duże. Mimo tego, że opróżniać szufladę będę jutro. To i tak dzięki Jareckiemu 4 dni :)



Kobra pali "najcieńszym" kalorycznie węglem kamiennym wydobywanym w Polsce także inaczej to wygląda.
Kobra=sterownik?

MARTINOS
07-02-2014, 08:38
W popiół "papierosowy" też do końca nie wierzę, ale wydaje mi się, że moje kawałki nadal są za duże. Mimo tego, że opróżniać szufladę będę jutro. To i tak dzięki Jareckiemu 4 dni :)


Kobra=sterownik?

Kobra64 = użytkownik :yes: Napisz do niego z pewnością pomoże.

A popiele jak z papierosa to w 95% zapomnij i nie wierz we wszystko co tutaj piszą.

marc73
07-02-2014, 08:58
Nie wierzę w taki popiół, ale ze swoim chciałbym się chociaż nieco bardziej zbliżyć do tych, które widać na zdjęciach zarówno tu jak i na innych forach traktujących o ogrzewaniu. No i generalnie pojąć to wszystko - zasady, które istnieją pomiędzy wszystkimi parametrami.

MARTINOS
07-02-2014, 09:05
Nie wierzę w taki popiół, ale ze swoim chciałbym się chociaż nieco bardziej zbliżyć do tych, które widać na zdjęciach zarówno tu jak i na innych forach traktujących o ogrzewaniu. No i generalnie pojąć to wszystko - zasady, które istnieją pomiędzy wszystkimi parametrami.

hehe ja po jakimś czasie wyleczyłem się z porównywania z osiagami i zdjeciami innych uzytkowników :D Jak to mówiono kiedyś... pewne rzeczy tylko w ERZE! :lol2:

timon120777
07-02-2014, 09:31
marc73
ten sterownik daje duże możliwości korekt
musisz poświęcić chwilę na obserwacje procesu spalania
jeśli kociołek pracuje częściej w wysokich zakresach mocy to tam szukaj zmian
jeśli w niskich to koryguj parametry dla minimum mocy
jeśli są spieki to albo skracasz przerwę albo obniżasz nadmuch
w sytuacji gdy kocioł pracuje w niskich mocach sugeruję jednak nadmuchu nie obniżać bo możesz przekroczyć próg bezpieczny dla temperatury spalin
jeśli zaś niedopały są to odwrotnie albo przerwa dłuższa albo nadmuch wyższy. tu natomiast uważaj przy mocy maksymalnej abyś nie zaczał wydmuchiwać ciepła w komin czyli dla 100% koryguj raczej przerwę- zasada odwrotna jak dla mocy minimalnej.

podtrzymanie bym zmienił- moim zdaniem za częśto dmucha- przestaw z 7 minut na 30- nie zgaśnie nie ma obawy
krotność ustawisz obserwując czy żar schodzi w dół palnika podczas postoju kotła -jeśli zacznie zrób 1 jeśli nie zostaw jak jest i niech podaje węgiel w czasie pracy tylko.

jeśli Jarecki zauważy jakieś błędy w moich sugestiach to słuchaj jego - ma większe doświadczenie

Jarecki79
07-02-2014, 10:39
Marc73

Dwie kwestie, jak mówiłem wcześniej

1. To kwestia instalacji, jak jest zawór mieszający, podłogówka, grzejniki, bojler, jak przepływy i temp. częściej się wahają, to nie zawsze najlepszym wyjściem jest praca z aktywnym PID
W tym sterowniku możesz PID wyłączyć i masz w 100% funkcjonalny, klasyczny dwustanowy sterownik.
Wyłącz pid-a i sprawdzisz za 2-3dni co będzie w popielniku, nastawy wyjściowe do takiej pracy podawałem - spróbuj

2. Węgiel, są takie z których grudki będą, ważne, aby wypalać.
Teraz z przedmuchem metody są 2:
przy węglu, który szybciej stygnie niedopał będzie w środku, więc ....
a) przedmuch możesz ustawić tak, aby częściej pyknęła sama dmuchawa a krotnością ustawiasz wysokość kopca,przy małym odbiorze palenisko będzie raczej płaskie a nie wypukłe
b) druga metoda jest taka, że użytkownicy unikają przedmuchu i daja pauzy po 30minut lub więcej,wówczas krotność na 1.

to jednak zależy od tego jaki mamy węgiel

marc73
07-02-2014, 10:58
Ok, Jarecki - sprawdzę.
Może faktycznie winne są ustawienia ciepłej wody, mieszaczy i nastawy kotła. Mam zaprogramowanych kilka stref dla tych obiegów więc może one powodują, że PID się rozjeżdża.
Bałem się tego, że piec cały czas bedzie pracował na 100% mocy. Bo i jest kilka szkół palenia. Szybko z dużą mocą, lub wolniej z mniejszą.
Rozumiem, że dwustanowy to praca 100% i podtrzymanie. i tylko według tych parametrów będzie działał.
Dziś wywalę popiół i zmienię nastawy oraz odezwę sie za kilka dni.

Jarecki79
07-02-2014, 11:28
Sterownik jest tak skonstruowany, że jak dodajesz funkcje- to dochodzą pozycje w menu
Jak ujmujesz- to znikają z menu

Jak wyłączy pid-a, to parametry z nim związane znikną (ograniczenie mocy, dane dla 1%mocy)
Dwustan to max tego, co Ty ustawisz i podtrzymanie, które ustawiasz do węgla/instalacji

marc73
10-02-2014, 07:36
Jarecki
Ustawienia zostawiłem takie jak przesłałeś na PW. Popiół jest drobniejszy, 2 dni spokojnie mieszczą się w szufladzie - czyli jest drobniejszy.
Muszę sobie rozpisać to co napisał Timon. Myśle, że dzięki tym wskazówkom będzie łatwiej ogarnać ten piec, a jeśli nawet nie to pytać będzie łatwiej :)
Kopczyka nie mam - palenisko jest płaskie, ale nie zapada się.
Nadal są lekkie spieki:
- czyli mniej powietrza, ale zasłonka na wentylatorze jest na 5-7mm ustawiona, ustawienie dmuchawy na 10 bieg, podbicie do 16 biegu podczas podawania
są lekkie niedopały
- czyli zwiększyć przerwę miedzy podawaniem z 50 na wartość wyższą
Dobrze kombinuję?

Jarecki79
10-02-2014, 08:40
Ten popiół juz jest bardzo ok, reszta to właściwości węgla, który kupiłeś.

możesz jeszcze deczko 1-2sekundy rozciągnąć pauzę i zobaczyć przez 24h jakie będą efekty.

marc73
10-02-2014, 09:33
możesz jeszcze deczko 1-2sekundy rozciągnąć pauzę i zobaczyć przez 24h jakie będą efekty.
Pauza to czas między podawaniem?
Zmieniłem parametry podtrzymania
nadmuch 6s
przerwa - 40minut (nie zacznie się zapadać?)
krotność 1
Czy jeśli sterownik będzie pracował jako dwustanowy to czujnik temperatury spalin ma rację bytu?

Jarecki79
11-02-2014, 10:22
Pauza to czas między podawaniem?
Zmieniłem parametry podtrzymania
nadmuch 6s
przerwa - 40minut (nie zacznie się zapadać?)
krotność 1
Czy jeśli sterownik będzie pracował jako dwustanowy to czujnik temperatury spalin ma rację bytu?

Z przedmuchem to jak pisałem wcześniej zależy od węgla, który kupiłeś.
W jednym węglu lepiej dmuchnąć częściej a podać z krotnością 2-3
Dla innego węgla lepiej nie dmuchać nawet przez 40minut i wówczas dać krotność 1.


Czujnik temp. spalin może Ci pomóc w dobraniu dobrych nastaw. Ja mam nową partię paliwa i teraz mam 4/37sek i tak dobrany nadmuch (chwilowo na cobrze), aby spaliny nie przekraczały 120st.C. Spokojnie kocioł (w dłuższym okresie) uzyskuje 48st.C, nagrzewa 250L stojący bojler, daje radę na chatę pod 280m2, gdzie 70m2 to wyższy magazyn, to mi generuje straty ciepła. W instalacji 90% to stare fawiry z duża ilościa wody, stare rury.

Zamieszanie wprowadza siłownik zaworu mieszającego, tym reguluje ile idzie na dom. Teraz za dnia 35-37st.C a na noc od ok.17ej daję 41-42st.C a koło 21 zaczyna podchodzic pod 46st.C

marc73
11-02-2014, 11:28
Zamieszanie wprowadza siłownik zaworu mieszającego, tym reguluje ile idzie na dom. Teraz za dnia 35-37st.C a na noc od ok.17ej daję 41-42st.C a koło 21 zaczyna podchodzic pod 46st.C

Po przełączeniu na dwustanowy nie zmieniałem nic w siłowniku i przy +5 mam na dom 35 stopni, 16-22 37 stopni a po 22 30stopni.

Jarecki79
11-02-2014, 13:21
Ja mówiłem o mojej instalacji, u mnie przy sterowaniu przez iryd zaworem cobra czy to na eSce, czy na 33n robi sinusoidę.
Za dnia to nawet nie patrzę na wykres.

Jak to ustawiam na dwustanie, to wykres ok, a też nic nie zmieniam przy tym dla zaworu, iryd robi, co ma robić....

marc73
11-02-2014, 14:26
Ja chyba wrócę do wcześniejszych ustawień - czyli 12sekund przedmuch, 7 przerwa i krotność 3. Po zmianach na 6/40/1 jest deko gorzej niż było - spieków więcej. Ewentualnie sprawdzę jeszcze ten czas przerwy na nieco dłuższy.

marc73
18-02-2014, 14:44
Walka z wiatrakiem - albo dmuchawą jak Don Chichot
mam nadal spieki w popiele - czyli za dużo powietrza
ale na ściankach osadza się czarny suchy osad - czyli sadza - a to wskazuje na zbyt mały nadmuch
Zwiększyć nadmuch eliminując ten osad? Bo spiekaniu może być winne marnej jakości paliwo.

karoka65
18-02-2014, 20:08
Sadza na drzwiczkach to raczej normalka chyba że piecyk ma co robić ale tego roku zima bardzo łaskawa :), nie wiem jak jest jest w środku.
Zmieniłbym wungiel po tym co piszesz.
Dołożysz wiatru żeby pozbyć się sadzy będziesz tłukł kalafiory.

zbigmaz01
18-02-2014, 20:52
A może sadza pojawia się jak się odstawia? Małe zapotrzebowanie i częste odstawianie?

kobra64
18-02-2014, 21:06
Jak jest tylko na drzwiach to olać. Jak jest też w wymienniku - to gorzej.

marc73
18-02-2014, 21:51
Jak jest tylko na drzwiach to olać. Jak jest też w wymienniku - to gorzej.

Na drzwiach jest taka bardziej "rozbudowana" - tworzy takie jakby sople. W samym piecu na ściankach jest takie coś, ale spada nawet po zwykłej zmiotce...

marc73
21-02-2014, 11:59
Chyba winne jest zbyt małe zapotrzebowanie na ciepło i związane z tym częste przestoje pieca. Jak owieram drzwiczki to w komorze jest dym. Kiedyś go nie było....
Przesłona w wentylatorze prawie zamknięta, więc nie dostaje powietrza to i lekko zaczyna dymić. Co zrobić, żeby sobie z tym poradzić?

Jarecki79
21-02-2014, 16:41
Chyba winne jest zbyt małe zapotrzebowanie na ciepło i związane z tym częste przestoje pieca. Jak owieram drzwiczki to w komorze jest dym. Kiedyś go nie było....
Przesłona w wentylatorze prawie zamknięta, więc nie dostaje powietrza to i lekko zaczyna dymić. Co zrobić, żeby sobie z tym poradzić?

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś.
Odsłonic mocniej przysłonę, przy postoju palnika i braku kłopotów z nadmiernym ciągiem naturalny "przepływ" przez dmuchawę wynosi ok.1Pa, wówczas będzie czyściej.
Jak zasłoniłeś, to musisz nadrabiać mechanicznie, czyli zadać częste, krótkie pyknięcia dmuchawy, ale jak nie ma konieczności dodania paliwa, to krotnośc robić 3-4...

marc73
22-02-2014, 06:51
Czyli zmienić tylko krotność na 3-4? Przedmuch i pauzę zostawić jak jest?

Jarecki79
22-02-2014, 09:49
Czyli zmienić tylko krotność na 3-4? Przedmuch i pauzę zostawić jak jest?

Nie

1. Albo uchylasz mocniej przysłonę na dmuchawie

2. Albo skracasz pauzę podtrzymania przy jednoczesnym zwiększeniu krotności....
np. masz 7minut pauzy i krotność 3, to zrobić możesz (7x3=21minut do dosypania paliwa)
5minut pauzy i krotność 4 (5x4 = 20minut do dosypania paliwa)
Dosypanie paliwa wyjdzie praktycznie tak samo a dmuchawa się częściej ruszy....

marc73
24-02-2014, 11:14
Nie
2. Albo skracasz pauzę podtrzymania przy jednoczesnym zwiększeniu krotności....
np. masz 7minut pauzy i krotność 3, to zrobić możesz (7x3=21minut do dosypania paliwa)
5minut pauzy i krotność 4 (5x4 = 20minut do dosypania paliwa)
Dosypanie paliwa wyjdzie praktycznie tak samo a dmuchawa się częściej ruszy....

To jeśli mam teraz
przedmuch 12s
przerwa 7
krotność 1
to jest to prawidłowo czy tez nie.
Bo rozumiem, że co 7 minut w podtrzymaniu załaczy się dmuchawa, która popracuje 12s i w tym czasie poda paliwo.
czy te 12sekund przedmuchu to za duzo?
Czy podnieść pauzę do 12 minut?

Jarecki79
24-02-2014, 13:59
Tak jak pisałem wcześniej, jak przysłoniłeś dmuchawę, to musisz mechanicznie częściej dmuchnąć.
Skoro dmuchasz co 6 czy 7minut, to w takim czasie palenisko się mocno nie zapada, więc daj większą krotność.

mareckikl
29-11-2015, 18:47
Niedawno kupiłem Skam P Plus 12 KW ze sterownikiem Talos, ogrzewam ok. 130 m2 budynku średnio docieplonego. Od rozruchu kotła jadę na ustawieniach fabrycznych. Kocioł chodzi na max, wentylator na max, ale jest niski poziom ekogroszku. Mam ręczny zawór 3 drogowy, ale na razie go nie włączyłem, mam pompę do CWU ale na razie z niej nie korzystam. Chcę pierw opanować kocioł. Czy ktoś z kolegów forumowiczów miał podobne doświadczenia i poda choć orientacyjne nastawy siły nadmuchu, przerwy w podawaniu, długości cyklu podawania paliwa itd. Nie jestem zbyt bystry w obsłudze elektroniki, muszę kogoś prosić o pomoc.

steel78
29-11-2015, 20:55
Moja walka z piecem toczyła się od zeszłego roku.. już nie wiedziałem co się dzieje. Problemy z zawleczką, popiołu nie mało, ślimak oklejony.. skończyło się na dwukrotnej naprawie z rozłożeniem na części pierwsze. Okazało się, ze nie jestem sam z tym problemem, na forum wymieniali dokładnie te same, cyklicznie powtarzające się usterki. Różnych specyfików już próbowałem, teraz od dwóch tygodni mam smar i jak narazie zauważyłem, że piec chodzi lepiej i znacznie ciszej. Jak coś więcej zauważę to napiszę. Pozdrawiam

Jarecki79
30-11-2015, 10:33
ze sterownikiem Talos, ogrzewam ok. 130 m2 budynku średnio docieplonego. Od rozruchu kotła jadę na ustawieniach fabrycznych. Kocioł chodzi na max, wentylator na max, ale jest niski poziom ekogroszku. Mam ręczny zawór 3 drogowy, ale na razie go nie włączyłem, mam pompę do CWU ale na razie z niej nie korzystam. Chcę pierw opanować kocioł. Czy ktoś z kolegów forumowiczów miał podobne doświadczenia i poda choć orientacyjne nastawy siły nadmuchu, przerwy w podawaniu, długości cyklu podawania paliwa itd. Nie jestem zbyt bystry w obsłudze elektroniki, muszę kogoś prosić o pomoc.

Talos nie ma ani danych podawania ani pauzy ani siły nadmuchu, to przy aktywnym ADC robi automat

W odpowiedzi na pogrubiony tekst - korekcję mocy nalezy podnieść w górę np. +30, aby podnieść węgiel w palenisku, maksymalna korekcja to +55

można do niego wgrać klasyczny soft z pid-em, gdzie podaje się dane jak w cobrach
(soft od skorpiona)

bobasxx
30-11-2015, 11:06
Moja walka z piecem toczyła się od zeszłego roku.. już nie wiedziałem co się dzieje. Problemy z zawleczką, popiołu nie mało, ślimak oklejony.. skończyło się na dwukrotnej naprawie z rozłożeniem na części pierwsze. Okazało się, ze nie jestem sam z tym problemem, na forum wymieniali dokładnie te same, cyklicznie powtarzające się usterki. Różnych specyfików już próbowałem, teraz od dwóch tygodni mam smar i jak narazie zauważyłem, że piec chodzi lepiej i znacznie ciszej. Jak coś więcej zauważę to napiszę. Pozdrawiam

Hehe, zapomniałeś tyko linka zapodać :lol2:

mareckikl
30-11-2015, 13:09
Jarecki, dziękuję za szybką odpowiedź. W instrukcji Talosa jest jednak napisane, że po wyłączeniu ADC sterownik pracuje w trybie 2 stanowym w oparciu o nastawy użytkownika, czy to dotyczy tylko korekcji mocy palnika ? Bo jeszcze na str. 26 i 27 instrukcji jest napisane, że w trybie 2 stanowym można zmienić parametry nadmuchu, podawania opału i podtrzymania ognia.

Jarecki79
30-11-2015, 14:32
marecki

jak jest włączony automat (ADC) nie ma żadnych nastaw, jest tylko korekcja mocy

jak automat wyłączysz, to uzyskujesz wówczas zwykły sterownik dwustanowy z całą bazą nastaw podawania, pauzy, nadmuchu, podtrzymania etc.
czyli jak wyłączysz ikonkę ADC, to obok zniknie Tobie korekcja mocy i pojawi się menu nastaw ręcznych, wówczas to Ty rządzisz kotłem w/g własnego widzi-mi-sie.

mareckikl
30-11-2015, 18:55
Jarecki, jeszcze raz serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Zaraz pójdę ustawić korekcję mocy wg Twojej sugestii. Zadałem pytanie na wszelki wypadek gdyby nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Pytałem o orientacyjne, przybliżone nastawy aby nie kombinować samemu przez kilka dni. Aktualnie mam ustawioną temp. na kotle na 50 stopni C. Kocioł nagrzewa się do ok. 52 i na ok. 5-6 minut jest przerwa w podawaniu opału, wentylator na chwilę zatrzymuje się a potem pracuje na wolnych obrotach. Temperatura spada do ok. 45 stopni. wentylator chodzi na maxa a podajnik podaje paliwo w ok. 10, 19 sek. cyklach aż do ponownego wzrostu temperatury. Tak więc wentylator chodzi prawie non stop. Czujnik temperatury jest zamontowany i uszczelniony w we właściwym miejscu, wcześniej wlałem tam dla lepszego przewodnictwa ciepła, odrobinę oleju silnikowego, do wysokości ok. 3/4 wysokości czujnika.

mareckikl
01-12-2015, 19:55
Zgodnie z radą Jareckiego podniosłem korekcję mocy do 30 - fabrycznie była - 5, Później stopniowo co 5 aż do 50. Teraz poziom paliwa jest odpowiedni, wentylator nie szaleje całą mocą, zmniejszyła się znacznie ilość spieków, wysokość płomienia sięga do deflektora. Będę powoli włączał CWU, zobaczymy co się zmieni.

steel78
07-01-2016, 14:03
Nie chcę robić spamu, nie po to się zapisałem na to forum, gdzie są fachowe porady i ludzie dzielą się swoim doświadczeniem. Jeżeli chcesz wiedzieć to Ci napiszę prywatnie, jak i każdej innej chętnej osobie. ;)

steel78
07-01-2016, 14:06
Moja powyższą wiadomość do BOBASXX.