PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie macie kolektory i ile was kosztowały?



Kamil908
07-02-2014, 20:32
Chciałbym rozpocząć temat w którym pochwalimy się swoimi instalacjami i porównamy ceny montażu. Myślę że to będzie ciekawa informacja dla przyszłych zainteresowanych osób.


Mój zestaw Hewalexa TLP-AC z 3 kolektorami, bojlerem 300l i wszystkimi niezbędnymi rzeczami kosztował 12 tys zł wraz z montażem.

Jak to wyglądało u was?

marcinbbb
07-02-2014, 21:52
Myślę że nikt nie chce się chwalić instalacjami ale efektami ich pracy ty możesz mieć 8 kolektorów pod kontem 90 stopni a ja 4 pod kontem 45 stopni. Mój komplet 4 solarów kosztował jakieś 25-30k PLN ale właśnie za co?
Reasumując wygląda to całkiem nieźle jak na środek zimy

gentoonx
07-02-2014, 22:37
Mój zestaw kosztował mnie ...

...

...

no nie mam żadnego - czyli kosztował mnie 0pln - słownie ZERO PLN
i jestem z tego zadowolony :)

osobiście jestem pozytywnie nastawiony do kolektorów, ale żeby się tym aż chwalić i to jeszcze kto ile zapłacił :bash:

niezły jajcarz jesteś ;)

yaiba83
09-02-2014, 08:16
Ja nabyłem te: http://www.fuego.pl/hewalex-3slp-300w.html + mocowanie i jestem z tego zestawu zadowolony.

mariuszwe
11-02-2014, 07:54
ja kupiłem cały zestaw solarny polskiej firmy Geres-Asco http://www.geresasco.com/oferta/6-20/Zestawy-Solarne/AQUA-DUO-Gm5-Solar-Keymark.html , póki co sprawuje sie bez zarzutu ;)

marcinbbb
11-02-2014, 08:28
My mamy takie do wspomagania co: http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/zestaw-solarny-hewalex-4-tlpac-integra400.html

yaiba83
11-02-2014, 20:49
Jak się sprawuje taki podgrzewacz typu Integra?

marcinbbb
12-02-2014, 01:17
Generalnie bardzo jesteśmy z niego zadowoleni, choć gdybyśmy raz jeszcze mieli wybierać to wybralibyśmy model z większym boforem 400l.
Tu przykład całego wczorajszego dnia http://screenshooter.net/6224024/umpbabu
Widać że to co było ugrzane w buforze 60 stopni w większości poszło na ogrzewanie ( spadająca T2) na tę chwile na dole zbiornika 30 stopni na górze 51. W sumie więc 2 pieczenie przy 1 ogniu, niestety bufor jest dość sporych rozmiarów więc trzeba mieć miejsce aby go gdzieś wsadzić a w domu 8x7m zbyt wiele tego miejsca nie ma, więc należało pogłębić piwnice i tam wpakować wszelkie bebechy od instalacji.
4 kolektory dość sprawnie ładują bufor nawet teraz kiedy tego słońca niewiele http://screenshooter.net/6224024/tiwgppn tu luty tego roku.

Kamil908
21-03-2014, 20:15
Ja mam do was pytanie. Czy w swoich instalacjach macie zawor mieszajacy przeciwpoparzeniowy?
Ja sie dowiedzialem ze takie cos istnieje a mi nie zamontowali tego, co bardzo mnie denerwuje.
Nie wiem co w tej sytuacji zrobic.

red1980
21-03-2014, 20:39
Jak to nie wiesz co zrobić? Wezwać pierwszego lepszego hydraulika i kazać mu zamontować zawór mieszający. Wydasz kilka stówek na materiał i robote i tyle. Większość firm nie zakłada tego w standardzie bo wg mnie standardem to nie jest - podobnie jak zbiornik z nierdzewki czy UPS.
Jak nie miałeś kolektorów to jak grzałeś wodę? Zaworu mieszającego nie miałeś i też tak Cię to denerwowało?

Kamil908
21-03-2014, 20:47
Nie, tylko ze wode mialem wtedy 50stopni. A dzis dogrzalo do 62 stopni i nie wiem czy to nie bedzie problem, a nie chcialbym aby sie ktos poparzyl

red1980
21-03-2014, 20:54
No to się przyzwyczajaj do tych temp bo to co było dzisiaj to zapewne tylko początek. Myślę że temp. wody 50'C też nie jest zbyt fajna. Ale jeśli to ma być problem to dzwoń po hydraulika i niech założy zawór. I nie wkurzaj się na instalatora solarów bo naprawdę zawór mieszający nie jest standardem.

Kamil908
21-03-2014, 20:55
Ale jak myslisz jest potrzebny czy to ja jestem przewrazliwiony?

red1980
21-03-2014, 21:02
Na pewno nie zaszkodzi. Zwłaszcza jak masz małe dzieci. Ja bym u siebie założył, ale wiem, że nie wszędzie jest on potrzebny.

rwxw
22-03-2014, 16:35
Ja mam do was pytanie. Czy w swoich instalacjach macie zawor mieszajacy przeciwpoparzeniowy?...Nie wiem co w tej sytuacji zrobic.
Ja mam i uważam, że przy solarach jest to niezbędna rzecz, bo nie chciałbym mieć wody o temperaturze 70-80* w kranie. Nie ma się co zastanawiać, tylko trzeba zamontować. U mnie jest ESBE i całkiem dobrze się sprawdza.

marcinbbb
22-03-2014, 18:15
nie chciałbym mieć wody o temperaturze 70-80* w kranie.
Co innego właściciel który wie że nie ma mieszacza i wie jak dozować wodę, ale wpadnie rodzinka która nie ma o tym zielonego pojęcia i może być różnie. Ja bym się nie zastanawiał i montował.

RAPczyn
22-03-2014, 20:32
Kamil908 (http://forum.muratordom.pl/member.php?178153-Kamil908) - nie denerwuj się, z tego co pamiętam polskie przepisy niestety nie wymagają przy instalacji kolektorów słonecznych montażu automatycznego mieszalnika/zaworu termostatycznego. Firma instalujące ustawia maksymalną temperaturę zbiornika na 60stC i tak "chroni" użytkownika przed poparzeniem - dzięki temu pakiety kolektorów są tańsze :rolleyes:

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie zawór ESBE VTS 522 45-65stC - zawór zwrotny między wrzątkiem ze zbiornika a zaworem oraz na podmieszaniu zimnej wody, cyrkulacji podłączona do podmieszania. Dzięki takiemu zaworowi możesz zgromadzićwięcej energii w zbiorniku oraz ograniczasz możliwość poparzenia się.

red1980 (http://forum.muratordom.pl/member.php?138702-red1980) dlaczego "kazać" hydraulikowi zamontować a nie "zamówić" usługę montażu? Moim zdaniem taki zawór powinien być wymagany przepisami.

Kamil908
22-03-2014, 21:18
Przedstawiam zdjecia instalacji.
Duzo roboty bedzie z podlaczeniem tego zaworu?

red1980
22-03-2014, 22:07
My ustawiamy więcej ale nie montujemy w standardzie zaworu. Jak ktoś chce to i owszem. Ale z tego co widziałem to instalacja Kamila kosztowała 12 tys zł. Przy 3 szt. KS2000 TLP AC koszty kwalifikowane były prawie przekroczone, więc i tak większość kasy za zawór i jego montaż byłaby poza dotacją.
Na tym zdjęciu ja mało co widzę. Tym bardziej, że to chyba dół zbiornika. Naczynie przeponowe jest zamontowane na PEXie? Też tak montujecie?
Wg mnie nie na kazdej instalacji zawór mieszający jest konieczny. Np znam instalację u dwóch starszych osób, 2 x KS2000 i zasobnik 300 l, dość stary dom, zbiornik w piwnicy, rury w domu nieizolowane, temp na zbiorniku różne, ale raczej nie skrajnie wysokie.

Kamil908
22-03-2014, 22:29
Tak wszystko jest na pexie.
Moj tata ma smykalke do hydrauliki, np sam sobie grzejniki itp zakladal.
Mam pytanie czy taka osoba z malymi wskazowkami jest w stanie taki zawor zamontowac czy to jednak juz zbyt skomplikowana sprawa?

Rex szkoda ze mi hydraulik o takim zaworze nie wspomnial bo na pewno bym mu do takiej opcji doplacil.

Kamil908
22-03-2014, 22:33
Ja sie zbytnio nie znam, musialbym pytac tate o opis zdjecia.Ten gorny zawor w czerwonej otulinie to ciepla woda, a ten dolny to do konca nie wiem, w jest to zlaczone z naczyniem .

kolektor1
24-03-2014, 08:51
Mam pytanie czy taka osoba z malymi wskazowkami jest w stanie taki zawor zamontowac czy to jednak juz zbyt skomplikowana sprawa?


Nic prostrzego!!!
Patrząc na taki zawór od przodu u góry masz pokrętło do uatawiania temp. z boku wejscie gorącej wody , z drugiego boku wyjście( pokazane strzałkami ) podmieszanej gorącej i zimnej idącej na krany wody, od dołu wejście zimnej wody. I tak tez i podłączasz.

yaiba83
24-03-2014, 15:57
My ustawiamy więcej ale nie montujemy w standardzie zaworu. Jak ktoś chce to i owszem. Ale z tego co widziałem to instalacja Kamila kosztowała 12 tys zł. Przy 3 szt. KS2000 TLP AC koszty kwalifikowane były prawie przekroczone, więc i tak większość kasy za zawór i jego montaż byłaby poza dotacją.
Na tym zdjęciu ja mało co widzę. Tym bardziej, że to chyba dół zbiornika. Naczynie przeponowe jest zamontowane na PEXie? Też tak montujecie?
Wg mnie nie na kazdej instalacji zawór mieszający jest konieczny. Np znam instalację u dwóch starszych osób, 2 x KS2000 i zasobnik 300 l, dość stary dom, zbiornik w piwnicy, rury w domu nieizolowane, temp na zbiorniku różne, ale raczej nie skrajnie wysokie.

No właśnie 2 panele na 300L zbiornik. Tu przy jako takim odbiorze nie ma groźby wysokimi temperaturami.
Ja mam 3 panele na 300L i bez zaworu ESBE byłoby mało komfortowo.

Kamil908
25-03-2014, 14:59
250711250712250713250714250715

Witam
Dodałem zdjęcia z numerkami z mojej instalacji.
Tu mam parę pytań które będą dla mnie pomocne.

Numer 1-
Zasilanie zimnej wody(?). Tak według schematu mi się wydaję.
A więc w tym miejscu planowałbym dać trójnik i podłączenie pod górną cześć trójnika pexa który będziesz szedł wyżej do zaworu mieszającego.
Przy tej czynności odciąłbym dopływ zimnej wody i zamknął zawór oznaczony numerem 2.

Czy dobrze to interpretuje?

Numer 3- odbiór ciepłej wody(?) według schematu tak mi się wydaje.

Numer 4- Tu bym planował podłączenie zaworu mieszającego. Niestety chyba bym musiał skorzystać z nowej rury(pex), bo ta będzie za długa.
Poza tym musiałbym wkręcić gwint zewnętrzny aby z tym zaworem mieszającym można było się skręcić.
W tym kroku zakręciłbym znowu zawór oznaczony numerem 2(aby nie dochodziła woda do zasobnika) i troszkę spuścił wodę z zasobnika, dzięki czemu, nie musiałbym opróżniać całego zasobnika a woda by mi się nie lała.

Teraz pytania czy dobrze myślę czy kompletnie bez sensu. Druga sprawa czy woda zimna będzie miała odpowiednie ciśnienie aby dotrzeć do zaworu mieszającego.

Wszystko bym robił na pexach.

Dziękuje za pomoc pozdrawiam

Kamil908
29-03-2014, 06:37
Pomoze ktos Panowie?

kolektor1
29-03-2014, 08:49
Pomoze ktos Panowie?
Jasne, dokładnie jak na rysunku, prościej już się nie da.


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=251731&stc=1&d=1396082920

Kamil908
03-04-2014, 20:25
Mam w sumie 2 ostatnie pytania.
Widzę że wyjscie z bojlera i wejście mam na pexach 1/2.
Tylko jaki przekrój wybrać, bo tego nie wiem. 16 czy 20?

Czy w mojej instalacji muszę zastosować zawór zwrotny po trójniku?
Dziękuje

Kamil908
01-05-2014, 15:47
Witam
Dziś zainstalowałem zawór mieszający esbe.
Problem jest taki że według mnie w bardzo małym stopniu zmniejsza temperature wody. Na początku niby jest zimna, po czym znowu wrzątek.
Nie wiem czy problemem jest zła instalacja z mojej strony(zawór zwrotny przy zaworze mieszającym), czy zbyt niskie ciśnienie w instalacji(1 atmosfera)?

Proszę o pomoc i dziękuje.257446257447257448

Kamil908
01-05-2014, 18:55
Pobawilem sie i wydaje mi sie ze jest juz ok, mam jednak inny problem.
Rozmawialem z kilkoma osobami i wszyscy mowili ze zaworu zwrotnego na cieplej wodzie nie musi byc.
Jednak gdy schodze do piwnicy i badam dojscie cieplej wody, to jest ono zimne, tak jakby przepuszczalo.

Woda w kranie zanim jest ciepla to troche musi leciec, to niby naturalne, ale tu pytanie czy wstawiac na dojsciu cieplej wody zawor zwrotny?

yaiba83
01-05-2014, 19:13
A masz cyrkulację?

Kamil908
01-05-2014, 19:28
Mam cyrkulacje

mar1973
02-05-2014, 11:53
Mam cyrkulacje

witam

jeśli cyrkulacja
to schemat masz tutaj:

http://www.afriso.pl/aplikacje-pojedynczych-produktow-regulacja-cyrkulacji-cwu-cat-3_948_2381.html

pozdrawiam

mar1973
02-05-2014, 12:16
Ja mam i uważam, że przy solarach jest to niezbędna rzecz, bo nie chciałbym mieć wody o temperaturze 70-80* w kranie. Nie ma się co zastanawiać, tylko trzeba zamontować.

witam

zgoda w 100%

każdy klient powinien być poinformowany przez instalatora o konsekwencjach nie zamontowania zaworu mieszającego
wiem, że wielu nic o tym nie mówi chcąc być "konkurencyjnym" ze swoją ofertą

pozdrawiam

yaiba83
02-05-2014, 21:54
No chyba że się oferuje rasową chińszczyznę, którą wmawia się klientowi, że ich produkt nawet w zimie bez słońca z promieniowania gwiezdno-kosmicznego nagrzeje. Potem w rzeczywistości w środku lata zbiornik 300L ledwo do 50*C dobija i po co zawór?

Ja u siebie instalacji bez tego sobie nie wyobrażam. Teraz grzeje mi do 65*C a to dopiero początek sezonu.

rafwla
03-05-2014, 20:52
Witam na forum o kolektorach. Proszę o poradę. Chcę zamontować jeden płaski kolektor Hewelexa i nie wiem jaki do tego dać zbiornik. Chcę aby była mozliwość ogrzewania go z innego źródła, a zbiornik z dwiema wężownicami to ponad 1500 zł. Chcę dać zbiornik dwu płaszczowy poziomy z wężownicą i grzałką to koszt około 600-700 zł. Montowana będzie niedaleko Rzymu we Włoszech, a tutaj słoneczko pali trochę mocniej, będzie to na jedną osobę.

1. Może byś taki zbiornik i jaka dać pojemność, 120, 140 czy może jeszcze więcej?

2.Jaką polecacie grupę solarną ze sterownikiem? Najlepiej z jakąś pompa energooszczędną bo zbiornik i kolektor będą na jednym poziomie, nie potrzeba dużej mocy. Ta nowa hewelexa za 1660 zł to trochę droga.

RAPczyn
05-05-2014, 06:45
Skontaktuj się z http://www.paradigmaitalia.it/ , niech dadzą kontakt do instalatora z okolicy gdzie będziesz mieszkać.

Kamil908
08-05-2014, 00:39
Witam.
Mam pytanie zwiazane z przyszloscia.
Zawor mieszajacy fajnie sprawuje sie gdy woda jest goraca.
Jednak w moim domu w sezonie jesienno zimowym bedzie z nim problem.
W domu mam zle dobrany piec lub grzejniki(za duza moc pieca lub zeberek grzejnika), przez co od lat przez caly sezon jesienno zimowy, piec chodzi w temperaturze 48-50 stopni(w innym razie bylo by za goraco). W tej temperaturze piec nagrzeje mi wode na temp 46 stopni(gorna nagrzewnica), a dolna 30 pare stopni.
Przez taka sytuacje nawet gdy zawor jest ustawiony na jak najmniejsze podawanie zimnej wody, to woda po zmieszaniu jest za zimna na kapiel.

Tu pytanie.
Czy mozna dodac zawor odcinajacy na zimna wode i w sezonie jesienno zimowym, odcinac zawor mieszajacy od zimnej wody?
Czy taka sytuacja nie jest wskazana?
Dziekuje.

kolektor1
08-05-2014, 22:40
Czy mozna dodac zawor odcinajacy na zimna wode i w sezonie jesienno zimowym, odcinac zawor mieszajacy od zimnej wody?
Czy taka sytuacja nie jest wskazana?
Dziekuje.Źle kombinujesz. Jeżeli w zbiorniku jest 30 stopni a zawór nastawiłeś na 40 stopni to na wyjściu będzie 30 stopni.
Jeżeli w zbiorniku jest 40 stopni a nastawa na 40 stopni to w kranie będzie 40 stopni.
Jeżeli w zbiorniku jest 50 stopni a nastawa na 40 stopni to w kranie będzie 40 stopni. Oczywiście zawór podłączony tak jak podałem na rysunku wyżej.

mar1973
09-05-2014, 05:24
Źle kombinujesz. Jeżeli w zbiorniku jest 30 stopni a zawór nastawiłeś na 40 stopni to na wyjściu będzie 30 stopni.
Jeżeli w zbiorniku jest 40 stopni a nastawa na 40 stopni to w kranie będzie 40 stopni.
Jeżeli w zbiorniku jest 50 stopni a nastawa na 40 stopni to w kranie będzie 40 stopni. Oczywiście zawór podłączony tak jak podałem na rysunku wyżej.

witam

schemat, który podałeś nie uwzględnia cyrkulacji
a właśnie cyrkulacja może być problemem u Kamila908

pozdrawiam

Kamil908
09-05-2014, 06:03
Rozmawialem z gosciem od zaworu, ktory uwaza ze montaz jest prawidlowy i problem moze byc w zaworze.

U mnie cyrkulacja jest prowizorka, czyli jest podlaczona pod zlew w kotlowni i tyle.

Ja tez dopiero od niedawna mam taki zawor i solary i wszystkiego sie ucze.

A problem pojawil sie od chwili kiedy zdemontowalem kolektory(klade kostke pod nie).

Mozliwe ze wszystko jest ok tylko ja jestem przewrazliwiony.

Jednak wczorajsza temperatura wody w zasobniku:
-dolna czesc 20 stopni
Gorna czesc 57stopni.

Wydaje mi sie ze ta woda na wyjsciu powinna byc wrzaca, a nie jest. Tylko moze w duzym stopniu o tym decyduje temperatura dolnej czesci?

Juz sam nie wiem

marcinbbb
09-05-2014, 11:09
Temperatura dolnej części nie ma z tym nic wspólnego ponieważ wyjście cwu znajduje się na samej górze zasobnika. I stąd pobierana jest gorąca woda o tej temperaturze 57 stopni która za pomocą mieszacza obniża swoją temperaturę do wartości ustawionej na mieszaczu ( pamiętając o tym co kolektor1 napisał w na poprzedniej stronie ).

tomaszzakopane
18-05-2014, 21:58
Witam
Ja właśnie zakładam kolektory Watt 2020s
3 sztuki razem z uchwytami dachowymi ,wymiennikiem 300l 2xweżownica cały komplet razem z glikolem kosztował mnie 6900zł

oczywiście sam sobie montuje

red1980
18-05-2014, 23:04
Witam
Ja właśnie zakładam kolektory Watt 2020s
3 sztuki razem z uchwytami dachowymi ,wymiennikiem 300l 2xweżownica cały komplet razem z glikolem kosztował mnie 6900zł

oczywiście sam sobie montujePytanie, czy: cena zawiera koszt rurociągu solar-zasobnik (+ 500-1000 zł), dodatkowe materiały instalacyjne potrzebne do "uzbrojenia" zasobnika i górnej wężownicy (+ ok. 500-1000 zł). No i jaki to zbiornik, bo inna jest cena zasobnika "no name" czy np Lemet, a inna Austra Email.

tomaszzakopane
18-05-2014, 23:22
Jak napisałem cały komplet z rura solarna nierdzewka 16 w otulinie ht 30m ze wszystkimi złączkam
i wymiennik 300L stalmet slim

A jakież to materiały do uzbrojenia górnej wężownice kosztują 500-1000zl?

red1980
19-05-2014, 14:44
Jak napisałem cały komplet z rura solarna nierdzewka 16 w otulinie ht 30m ze wszystkimi złączkam
i wymiennik 300L stalmet slim

A jakież to materiały do uzbrojenia górnej wężownice kosztują 500-1000zl?
No właśnie - Stalmet... To jeszcze gorzej niż NO NAME...
Napisałem, że do zazbrojenia zasobnika i górnej wężownicy, tzn. podłaczenie zimnej wody, wyjście cwu oraz podpięcie górnej wężownicy. Każdemu się wydaje, że to nic nie kosztuje, a jak na koniec podliczam koszty rurek miedzianych, złączek i zaworów, to rzadko kiedy wychodzi mniej niż 500 zł licząc po naprawdę dużym rabacie dla instalatora. Ponad 100 wykonanych instalacji tak rozliczałem więc wiem co mówię.

tomaszzakopane
19-05-2014, 20:50
No właśnie - Stalmet... To jeszcze gorzej niż NO NAME...
.
Dlaczego tak twierdzisz?

red1980
19-05-2014, 23:00
Dlaczego tak twierdzisz?Ponieważ miałem z tym produktem do czynienia. Miałem też do czynienia z zasobnikami innych firm i widzę różnicę.
Nadal warunkiem zachowania gwarancji jest wymiana anody co 10 m-cy? :)
Może coś się zmieniło w ostatnim czasie, ale szczerze w to wątpię. Dobra cena nie wzięła się znikąd.
Na pocieszenie dodam, że sam dałem się nabrać na ten produkt i założyłem go dobremu znajomemu.

yaiba83
20-05-2014, 06:40
Co 10 miesięcy? No to nieźle świadczy o jakości tego zbiornika. Ja u siebie wymieniam raz na 3 lata...

red1980
20-05-2014, 08:19
Co 10 miesięcy? No to nieźle świadczy o jakości tego zbiornika. Ja u siebie wymieniam raz na 3 lata...
Wiesz - wymiana co 10 m-cy jest warunkiem zachowania gwarancji. W innych zasobnikach zakłada się wymianę co rok lub dwa. Inna sprawa, że czasami nawet po 5 latach anoda jest nadal w doskonałym stanie.
Ale miałem kiedyś porównanie anod z Stalmecie i zasobniku Hewalexa (Winkelmann) po 2,5 roku użytkowania, i zdecydowanie w Stalmecie wyglądała ona dużo gorzej. Dla porównania - w zasobniku Austria Email anoda po 6 latach wyglądała jak nowa!