PDA

Zobacz pełną wersję : Badanie rzeczywistego COP zespołu 9 pomp ciepła



stutom
07-02-2014, 23:02
Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu nowy i nie ukrywam, że potrzebuję pomocy.

Mam mały problem, a raczej niedostatek wiedzy w temacie (uzupełniam na bieżąco, ale muszę już podać do analizy wstępne wyniki). Otóż, chcę podjąć pracę dyplomową nt. "Analiza efektywności wykorzystania pomp ciepła...", poszukuję rady, jak obliczać COP rzeczywiste pompy ciepła.

Zainstalowane urządzenia:
- 9 pomp ciepła,
- w każdej sprężarka SANYO C-SCN603H8K,
- wymiennik płytowy w każdej pompie,
- 2 bufory po 2000 l. połączone ze sobą,
- bezpośrednie odparowanie w gruncie,
- od każdej pompy 5 zaworów rozprężnych, czyli 5 sond na głębokości 30m., rury 10 i 12 mm.,
- pompy tylko na potrzeby ogrzewania (klimakonwektory), bez c.w.u.,
- pompy wyłączają się przy 37st.C, histereza 2st. C,
- pompy cyrkulacyjne z ustawioną wydajnościa - 3300l/h

Co mam?
- 4 elektroniczne mierniki temperatury (sterowniki chłodnicze różnego typu z odzysku, ale sprawne)
- pirometr
- miernik elektryczny cęgowy

Obiekt:
- Kościół, na planie krzyża, długość 80 m, szerokość 40 m, wysokość 18 m

Co obliczyłem dla próby:
- pobór prądu na każdej fazie L1 - 11,0 A, L2 - 10,1 A, L3 - 10,9 A,
- napięcie międzyfazowe - 378 V, fazowe 221 V (średnia),
- temperatura rury tłoczącej 84,5st. C - 10 cm za sprężarką,
- temperatura rury ssącej -8,9st. C - 10 cm przed sprężarką,
- temperatura wyjścia wody z bufora (sterownik) 36,5st. C,
- temperatura wejścia wody do bufora (powrót, pirometrem na rurze) - 21,4st. C,
- temperatura na klimakonwektorze, który był w miarę blisko od bufora - 26,5st. C - pirometrem,
- temperatura na klimakonwektorze, który był najdalej od bufora - 19,2 st. C - pirometrem,

Wszystkie wartości mierzone były w tej samej chwili (czujki dobrze zaizolowane).

Promotor obiecał mi, że jeżeli moje pomiary będą miały ręce i nogi, postara się załatwić mi mierniki z rejestratorami.

A i dodam, że we wzierniku widać "burzę czynnika" smile

Do rzeczy:
Na których wartościach się skupić, aby jak najlepiej policzyć COP?,
Co mierzyć, jak mierzyć, gdzie waszym zdaniem popełniam błąd?

Baaaardzo liczę na waszą pomoc smile

Pozdrawiam gorąco
Student, który odkłada wszystko na ostatnią chwilę.

Pyxis
07-02-2014, 23:38
Czekaj, bo czegos nie rozumiem. Dokonujesz wielu poamiarow, ale jakos tak "chaotycznie" troszke.

Zeby znac rzeczywiscty COP pompy ciepla musisz znac 2 wartosci energii w jednostce czasu. Energie pobrana przez urzadzenie i energie wytworzona przez urzadzenie, Energia pobrana to najczesciej energia elektryczna, ktora mozna w prosty sposob pomierzyc licznikiem tejze. Energia wytworzona, to energia dostarczona do ukladu CO. Tutaj pomiar jest juz bardziej "finezyjny", bo musisz znac ilosc czynnika dostarczonego do ukladu CO oraz jego roznice temperatury. Taka operacje "calkowania" dokonuje cieplomierz.
Jesli bedziesz mial licznik elektryczny na zasilaniu calego urzadzenia i cieplomierz(e) zainstalowany(e) za buforem(ami), to okreslisz bardzo dokladnie rzeczywista sprawnosc takiej instalacji. Nie musisz dokonywac ciaglego odczytu z rejestracja. Wystarczy zanotowac wskzania po jakims czasie pracy urzadzenia. Jesli zrobisz to w skali sezonu grzewczego bedziesz mial SPF.

Czy taka informacja, jaka podalem wyzej, jest dla Ciebie czyms nowym?

stutom
08-02-2014, 10:28
Czy taka informacja, jaka podalem wyzej, jest dla Ciebie czyms nowym?

Nie jest niczym nowym, ale w tej chwili nie dysponuję ciepłomierzem, a obliczyć COP muszę wstępnie, aby przedstawić je promotorowi.

Dziękuję za pomoc

Pyxis
08-02-2014, 10:56
Z danych ktore zbierasz nie obliczysz. Nawet zgrubnie.
Predzej zgadniesz.

Vld
08-02-2014, 11:47
-8,9C na ssącej + 6C przegrzania = -15C parowanie?!
Twoja pompa ma zamrożone DZ. Twoja pompa nie działa!
Nawet jak masz za mało czynnika, czy źle ustawione przegranie, to też oznacza, że Twoja pompa nie działa.
Z COP jak wyżej musisz mieć precyzyjne pomiary T zasilania i powrotu na skraplaczu oraz dokładny chwilowy przepływ.
Gdyby twoja pompa działała, to przy parowaniu - 15C i skraplaniu 35C miała by COP 2,5, ale Twoja pompa nie działa.

Pyxis
08-02-2014, 12:57
To bezposrednie parowanie jest.

Vld
08-02-2014, 15:45
Tak było napisane.
Ja coś nie tak napisałem?
- 15C uważasz za OK przy bezpośrednim?

oberwatorPC
08-02-2014, 16:04
Tak było napisane.
Ja coś nie tak napisałem?
- 15C uważasz za OK przy bezpośrednim?

A czy przegrzanie to nie ssanie - parowanie?

Vld
08-02-2014, 16:29
A czy przegrzanie to nie ssanie - parowanie?

Jest
|-8,9C na ssaniu - (-15C) na parowaniu| = 6C przegrzania

chcialbympompe
08-02-2014, 17:45
-8,9C na ssącej
Zwróć uwagę na sposób podawania przez studenta parametrów! Być może to nie minus ale myślnik?

Pyxis
08-02-2014, 18:18
Zwróć uwagę na sposób podawania przez studenta parametrów! Być może to nie minus ale myślnik?

To chyba nie to. Tu niekonsekwentnie myslnik bez spacji oznacza wiec wartosc uenma.
Mnie to jakos nie zdziwilo. Grzejac taki obiekt mozna kazde DZ "zajechac". :)

BTW:
W dupach sie poprzewracalo. Grzany kosciolek. Pewnie jeszcze fotele z zaglowkami i miejscem na Cole. ;)

Vld
08-02-2014, 18:36
Zwróć uwagę na sposób podawania przez studenta parametrów! Być może to nie minus ale myślnik?
:)
no tak, ale co mnie to, co autor miał na myśli?
Napisał - 8,9C, to dostał odpowiednią odpowiedź.

Z drugiej strony czy on przy bezpośrednim parowaniu ma 160W/m2 odwiertu, i to przy parowaniu +2,9C?

pitersson
08-02-2014, 18:46
BTW:
W dupach sie poprzewracalo. Grzany kosciolek. Pewnie jeszcze fotele z zaglowkami i miejscem na Cole. ;)

Bledu to nie potrafiles wylapac, ale jak o doopie marynie to juz podbijasz :) . Co zlego jest w grzaniu np. takich ,,gmachow" Pc ?

Pyxis
08-02-2014, 20:02
Bledu to nie potrafiles wylapac, ale jak o doopie marynie to juz podbijasz :) . Co zlego jest w grzaniu np. takich ,,gmachow" Pc ?

Znowu zaczynasz truc dupsko? :)

pitersson
08-02-2014, 20:08
Znowu zaczynasz truc dupsko? :)

No stety tak:yes: dla kontrastu i rownowagi.

Pyxis
08-02-2014, 20:11
No stety tak:yes: dla kontrastu i rownowagi.

Czyli jak ktos pisze z sensem, to sie wtedy pojawiasz Ty i jest rownowaga. No tu sie musze zgodzic. ;)

Przeciez ja nie odnosilem sie do wynikow jego pomoarow, tylko do celowosci takiego ich wykonania. Goowno mnie obchodzilo co mu tam wyszlo i jakie temperatury odczytal, bo co by nie wyszlo, to nie obliczy, ani nawet nie oszacuje z tego COP instalacji ktora bada.

Vld
08-02-2014, 20:51
Pobawiłem się coolpackiem i dziwne rzeczy wychodzą
By uzyskać Tks 84C przy ssaniu 8,9C skraplanie powinno wynosić 63C. Przy zasilaniu z bufora 37C trochę bez sensu. W/g danych producenta prąd powinien wynosić ponad 15A.
Przy ssaniu - 8,9C, skraplanie min 58C - równie bez sensu, prąd ok 12A
Błąd największy czai się w przegrzaniu, bo on sam przyznał, że we wzierniku "burza". Z danych producenta przy prądzie 11A skraplanie powinno wynosić ok 45C
przy ssaniu -8,9C, to parowanie -26C i przegrzanie 17C
przy ssaniu +8,9C, to parowanie - 14C, przegrzanie 23C
by w końcowym efekcie uzyskać temperaturę końca sprężania 84C
Czy ta pompa działa?

pitersson
08-02-2014, 20:56
Czyli jak ktos pisze z sensem, to sie wtedy pojawiasz Ty i jest rownowaga. No tu sie musze zgodzic. ;)

Przeciez ja nie odnosilem sie do wynikow jego pomoarow, tylko do celowosci takiego ich wykonania. Goowno mnie obchodzilo co mu tam wyszlo i jakie temperatury odczytal, bo co by nie wyszlo, to nie obliczy, ani nawet nie oszacuje z tego COP instalacji ktora bada.

Wszystko sie zgadza, piszesz o ,,dupach" , ,,goownach" itp. itd. jesli masz to z tylu to po co bezsensu gmerasz ?

A pojawilem sie gdy przeczytalem ,, W dupach sie poprzewracalo. Grzany kosciolek. Pewnie jeszcze fotele z zaglowkami i miejscem na Cole. "
Wnioskuje ze jestes dretwy, bo co zlego w kosciele z fotelami a'la Cinema City :D do tego ciepelko z Pc ... yyyyy raczej wypas:cool:

pitersson
08-02-2014, 21:12
Czy ta pompa działa?

Cieniutki jestem od strony technicznej, ale intuicyjnie mysle ze to jakas makieta, oby kiedys caly wywod nie byl powielany w prospektach.
To w nawiazaniu do ostatniego nr. Muratora i dodatku ,,Pompy Ciepła" :no:

Pyxis
08-02-2014, 21:16
Wnioskuje ze jestes dretwy, bo co zlego w kosciele z fotelami a'la Cinema City :D do tego ciepelko z Pc ... yyyyy raczej wypas:cool:

Kazdy ma na to swoja "optyke". Niektorzy (wydawaloby sie dorosli) patrza na Swiat "oczami" dziecka. Dzieci zdecydowanie nie sa "dretwe" i im tez takie cos na pewno bedzie pasowalo. ;)

Pyxis
08-02-2014, 21:18
Czy ta pompa działa?

To glownie problem proboszcza i troche studenciaka. :)

pitersson
08-02-2014, 21:36
Pyxis sorki za tego ,,dretwiaka" faktycznie masz ciut inna ,,optyke" (pelne prawo) ale nie dziwi mnie instalka Pc w kosciele, znam instalacje Pc kaskada u ogrodnika gdzie dziala na ,,szklarni" i do temp. -5*C na zew. jest happy:yes:

wihajster
10-02-2014, 00:40
To w nawiazaniu do ostatniego nr. Muratora i dodatku ,,Pompy Ciepła" :no:
Ktoś to w ogóle czyta?

lukasza
10-02-2014, 10:06
Ktoś to w ogóle czyta?

JA :)

Lubię wiedzieć co inni myślą zanim mnie zaskoczą:
1. na dniach miałem rozmowę z wykształconym kierunkowo rzeczoznawcą i przekonywał mnie: że PC z odwiertami do mojego domu to ok 100 000 PLN; że mogę kupić piec na ekogroszek a jak pojawi się gaz to zmienię tylko palnik (aż do dziś się boję w google sprawdzać czy ja coś przegapiłem z tym palnikiem czy koleś żyje w innym świecie).
2. muszę zgrubnie znać mity i ceny PC z ludzkiej,w społecznej świadomości a ta w części dodatkami M jest budowana.

3. A w temacie chcę wiedzieć co u studenta i jak tam wyniki. Czyli gdzie był błąd. W kościele może i cieplej nie jest ale pewnie na plebanij i owszem. BTW sprzedawcy PC winni bardziej o kler zabiegać, to dobrzy odbiorcy / wypłacalni ich usług. U mnie ksiądz pierwszy do gazu jest :)

stutom
14-02-2014, 14:51
Dziękuję za wskazówki i zaangażowanie.

Całkowicie zapomniałem o tym wątku na forum, pochłonął mnie przegląd literatury i rysowanie schematów ideowych...

Załamał mnie też promotor, który nie chce mi udostępnić, żadnych, ale to żadnych instrumentów pomiarowych. Kazał mi zmierzyć temp zasilania i powrotu z bufora, odczytać pobór energii elektrycznej z licznika. Fakt, jeżeli mam aktualną wydajność pompy cyrkulacyjnej to wyniki wychodzą, ale na fatalnym poziomie (COP=2,2).

Albo zmienię temat pracy, albo promotora. Jeszcze się zastanawiam.

BTW, szukam pracy, doświadczenie w klimatyzacji i chłodnictwie, student energetyki odnawialnej :)

wihajster
15-02-2014, 00:12
(...)Albo zmienię temat pracy, albo promotora. Jeszcze się zastanawiam.

BTW, szukam pracy, doświadczenie w klimatyzacji i chłodnictwie, student energetyki odnawialnej :)

Lepszego listu motywacyjnego nie mogłeś sobie spreparować......
Oby Twój przyszły pracodawca tego wątku nie przeczytał....

stutom
15-02-2014, 18:11
Lepszego listu motywacyjnego nie mogłeś sobie spreparować......
Oby Twój przyszły pracodawca tego wątku nie przeczytał....

Oo patrz, dziwnym trafem dostałem już 3 prośby o przesłanie CV.
Jak sam mówisz - spreparowany - czyli nie do końca zgodny z prawdą, a tym bardziej z prawem.

Co do tematu. Ciężko zrobić jakiekolwiek wiarygodne pomiary na urządzeniu, które nie działa prawidłowo i to bez profesjonalnych, dokładnych (!) aparatów pomiarowych. Masz lepszy pomysł, proszę podsuń mi go, lub przynajmniej uargumentuj swoją wypowiedź.

pozdrawiam serdecznie

wihajster
15-02-2014, 20:19
Oo patrz, dziwnym trafem dostałem już 3 prośby o przesłanie CV.
Jak sam mówisz - spreparowany - czyli nie do końca zgodny z prawdą, a tym bardziej z prawem.

Co do tematu. Ciężko zrobić jakiekolwiek wiarygodne pomiary na urządzeniu, które nie działa prawidłowo i to bez profesjonalnych, dokładnych (!) aparatów pomiarowych. Masz lepszy pomysł, proszę podsuń mi go, lub przynajmniej uargumentuj swoją wypowiedź.

pozdrawiam serdecznie

Widzisz, ja to tak lekko żartem pisałem, ale nie do końca. Nie do końca, bo jak czytam że "zmieniasz temat" lub "zmieniasz promotora" bo pojawiają się problemy , to cóż...
Od czego jest inżynier? Od rozwiązywania problemów? Chcesz być inżynierem czy magistrem to wykaż minimum wysiłku. Ja jak pisałem prace na zaliczenia to musiałem jeździć do czytelni i kopiować kartki. Teraz nie musisz odrywać się od krzesła sprzed komputera i czipsów (za czipsy przepraszam).
Twardym trzeba być, nie "miętkim".

Czy pompy działają prawidłowo czy nie, to co przeszkadza je rzetelnie opomiarować?
Kupić wodomierz (bardzo tania i "budżetowa" wersja), obliczyć stałą na jeden metr sześcienny, i już masz pomiar mocy "prawie" gotowy. Zostaje tylko różnica temperatur wejście/wyjście ale to banalne w dobie elektroniki i internetu.

Od strony elektrycznej również kupisz poniżej 200zł licznik energii z gotowym wyjściem impulsowym, np. 1000impulsów na jedną kilowatogodzinę.

Pomoże witryna elektroda.pl tylko trzeba chcieć.

Jeżeli pytasz mnie o podpowiedź, to proszę bardzo: sam sobie projektuję pompy ciepła, sam opracowałem sterownik i soft do niego, jak potrzebowałem wiertnicę do odwiertów to też nie poleciałem po pieniążki do eurokołchozu tylko sam sobie zaprojektowałem i pospawałem maszynę która działa od ponad 3 lat. I nie wykorzystałem do tego jak mi się wydaje wiedzy ze studiów, tylko wystarczyła ta z poziomu technikum.

Tytułem zakończenia: nikt gotowca Ci nie da. Trzeba trochę wysiłku.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszej karierze inżyniera.

stutom
15-02-2014, 21:13
Czy pompy działają prawidłowo czy nie, to co przeszkadza je rzetelnie opomiarować?
Kupić wodomierz (bardzo tania i "budżetowa" wersja), obliczyć stałą na jeden metr sześcienny, i już masz pomiar mocy "prawie" gotowy. Zostaje tylko różnica temperatur wejście/wyjście ale to banalne w dobie elektroniki i internetu.

Od strony elektrycznej również kupisz poniżej 200zł licznik energii z gotowym wyjściem impulsowym, np. 1000impulsów na jedną kilowatogodzinę.


Nigdy nie spotkałem się z wodomierzem, który zmierzy przepływ bez ingerencji w układ.

Tak dla ścisłości. Spędziłem dzisiaj w obiekcie 7 godzin, mierząc interwały pracy, pobór prądu, notując energię elektryczną z licznika, odparowanie, temperaturę wylotową na klimakonwektorach, więc moim zdaniem wysiłku włożyłem całkiem sporo. Nadal utwierdzam się w przekonaniu, że wolę zmienić temat pracy, jeżeli promotor nie udostępni mi aparatury pomiarowej. Miałem 4 elektroniczne mierniki temperatury i każdy wskazywał inną temperaturę. Jeżeli nie dostanę potrzebnych mi urządzeń, wtedy mi pozostaje porzucić ten temat. Nie chcę robić pomiarów, które będą nierzetelne, przez co jeszcze bardziej nierzetelne będą wyniki.

A pieniędzy w inwestowanie w sprzęt pomiarowy po prostu nie mam.


Tytułem zakończenia: nikt gotowca Ci nie da. Trzeba trochę wysiłku.
Jakbym chciał mieć gotowca to wybrałbym sobie inny temat.



Jeżeli pytasz mnie o podpowiedź, to proszę bardzo...
Trochę o inną podpowiedź mi chodziło.

Ja nie oceniam i proszę również nie oceniać i mnie. Co innego moich pomiarów i obliczeń.

pozdrawiam

wihajster
16-02-2014, 00:51
Nadal utwierdzam się w przekonaniu, że wolę zmienić temat pracy, jeżeli promotor nie udostępni mi aparatury pomiarowej.
Świetna postawa roszczeniowa.
A ja utwierdzam się w przekonaniu, że lepiej jak wyemigrujesz, bo na Zachodzie (i na Północy) więcej płacą za spędzone minuty na etacie......
Nie męcz się w PL....

Pyxis
16-02-2014, 10:24
Nie popadajcie Panowie ze skrajnosci w skrajnosc. Tez mialem jako prace dyplomowa prace badawcza i nikt mi nie kazal zakupic na wlasna reke urzadzen pomiarowych do jej przeprowadzenia. Jakis niwielki wklad to owszem, ale nie tak jak to studenciak tu przedstawia.
Jesli uczelnia decyduje sie na przeprowadzenie takiego a nie innego kierunku studiow, to powinna miec do tego jakies minimalne zaplecze techniczne.

stutom
16-02-2014, 11:42
Świetna postawa roszczeniowa.
A ja utwierdzam się w przekonaniu, że lepiej jak wyemigrujesz, bo na Zachodzie (i na Północy) więcej płacą za spędzone minuty na etacie......
Nie męcz się w PL....

Po raz kolejny powtarzam, nie oceniaj mojej postawy, bo nie masz do tego prawa. Jeżeli sumienie Ci na to pozwala to gratuluję. Nie chcesz pomóc - nie wypowiadaj się w tym wątku, ani tym bardziej mnie nie krytykuj.

Proszę zamknąć ten temat. Szkoda zdrowia na taką bezsensowną i nie opartą na żadnych argumentach dyskusję. Dyskusja oparta na samej krytyce przestaje być dyskusją.

Dużo zdrowia życzę i dziękuję za pomoc, tym którzy mieli chęci pomóc, a nie krytykować.

mkm silesia
16-02-2014, 12:07
Fajny wątek gość prosi o pomoc, poradę w konkretnym temacie (od tego jest chyba forum) a otrzymuje analizę własnej postawy na podstawie życiorysu instalatora.
Panie student nie przejmuj się Pan takich jest tu więcej - coś w rodzaju loży tetryków w "muppets show" połączonej z ideologią byłego ustroju gdzie była jedna jedyna słuszna droga.

Pyxis
16-02-2014, 12:26
Zdecydowanie najwieksza watrosc miala Twoje "pomoc" silesia. :D

wihajster
16-02-2014, 19:40
Student - należą Ci się z mojej strony przeprosiny, rzeczywiście za ostro powiedziałem.

"Ruszyło" mnie to nie bez powodu, niedawno szukałem pracownika i przeważały osoby o postawie czysto roszczeniowej - im się należy, ale w drugą stronę to nie, każdy ma wszystko w d.pie. Jeden nawet uszkodził rurę podczas łączenia odwiertów i się nie przyznał.
Gdyby się przyznał, naprawa trwałaby 15 minut.
Instalację uruchamiałem po 2 miesiącach i nieszczelność, prawie tydzień rycia w ogrodzie.
JAK tu być spokojnym po takich doświadczeniach?

Nie bierz tych uwag powyższych do siebie, niczego tutaj nie porównuję.
Chciałbym tylko abyś zrozumiał moją reakcję na wzmiankę że szukasz pracy, a wcześniej od razu się poddajesz bo coś się nie udaje i zmieniasz temat albo i promotora....

Amen.

Pyxis
16-02-2014, 20:10
"Ruszyło" mnie to nie bez powodu, niedawno szukałem pracownika i przeważały osoby o postawie czysto roszczeniowej - im się należy, ale w drugą stronę to nie, każdy ma wszystko w d.pie. Jeden nawet uszkodził rurę podczas łączenia odwiertów i się nie przyznał.


Chlopaczyna pewnie myslal, ze bedzie cieple przytulne biuro z ekspresem i kawa za free, laptop, samrtfon i nowe autko sluzbowe, a wyladowal zima w "okopach". Jak k..a pod Stalingradem. Pewnie najpierw byla ta proba sabotazu, a poniej dezercja. Sie dziwisz? ;)

wihajster
16-02-2014, 20:17
Dziwię się, bo staram się być przyzwoitym człowiekiem.
Nie traktuję ludzi przedmiotowo i nikomu nie mówiłem dla przykładu "masz 7,50zł/h i się ciesz że masz robotę" a z tego co słyszę jest to powszechne.
Dziwię się że zostałem tak potraktowany , nie uważam żebym zasłużył.

wihajster
16-02-2014, 20:33
Pewnie najpierw byla ta proba sabotazu, a poniej dezercja.
Pewnie masz rację, bo tego nie da się nie zauważyć i nie poczuć.
Spróbuj zwykłą łopatą przeciąć rurę grubościenną HDPE 100 - tutaj była 32x3,0
Łopata to nie tasak rzeźnika...

Pyxis
16-02-2014, 20:51
Dziwię się, bo staram się być przyzwoitym człowiekiem.
Nie traktuję ludzi przedmiotowo i nikomu nie mówiłem dla przykładu "masz 7,50zł/h i się ciesz że masz robotę" a z tego co słyszę jest to powszechne.
Dziwię się że zostałem tak potraktowany , nie uważam żebym zasłużył.

Ja mialem na testy goscia, ktory w pierwszy dzien pracy procesor ukradl. To byl chlopak z "polecenia". ;)
Zawarlismy "dzentelmenska" umowe, ze odda procka, a ja nie powiem o calej sparawie jego ojcu (ktorego dobrze znam). Ojczulek nie mogl sie nadziwic, ze syn nie chce za bardzo pracowac u znajomych w branzy ktora bardzo lubi i moglby sie wiele na serwisie nauczyc od starszych kolegow.

PS.
Ten Twoj chopak mial krzepe. Koparki bys nie musial najmowac. ;)

kbab
17-02-2014, 10:23
Spędziłem dzisiaj w obiekcie 7 godzin, mierząc interwały pracy, pobór prądu, notując energię elektryczną z licznika, odparowanie, temperaturę wylotową na klimakonwektorach, więc moim zdaniem wysiłku włożyłem całkiem sporo.
Co Ci da temp wylotowa na klimakonwektorach, czy odparowanie, posłuchaj lepiej promotora

Kazał mi zmierzyć temp zasilania i powrotu z bufora, odczytać pobór energii elektrycznej z licznika.
Te dane wystarczą do policzenia ciepła dostarczonego przez te pompy,

wihajster
17-02-2014, 10:42
(...)Te dane wystarczą do policzenia ciepła dostarczonego przez te pompy,
Tak, i jeszcze jeden szczegół - przepływ. Sugerowałem najtańszą opcję czyli wodomierz, ale jest problem bo trzeba go tam zamontować... Autor pisze: "Nigdy nie spotkałem się z wodomierzem, który zmierzy przepływ bez ingerencji w układ. "
Więc raczej słabo widzę tutaj "BADANIE rzeczywistego COP".
Autor przepływ jeśli dobrze zrozumiałem odczytywał z wykresu wydajności pompy obiegowej??
Jeżeli tak, to temat powinien nosić tytuł "SZACOWANIE przypuszczalnego COP".