PDA

Zobacz pełną wersję : Dach i strop w domu parterowym ze strychem



Mareek1980
08-02-2014, 10:22
Witam,

Jestem na etapie projektowania domu parterowego bez poddasza (ewentualnie jakiś strych na który będzie się wchodziło po schodach składanych) z dachem czterospadowym. Ocieplić chcę tylko powierzchnię mieszkalną, więc ocieplenie muszę zrobić nad sufitem. Projektant proponuje mi abym zrobił sobie tradycyjny strop gęstożebrowy, ale zastanawiam się czy jest sens robić taki strop, czy nie lepiej zrobić drewniany belkowy. Jakie są wasze opinie na ten temat, co wyjdzie taniej? Mój projektant twierdzi, że koszty będą podobne, bo co prawda wykonanie stropu gęstożebrowego jest droższe, ale konstrukcja dachu będzie prostsza i tańsza i ocieplanie dużo łatwiej wykonać (na jednolitą płytę stropu wystarczy rozłożyć wełnę mineralną i ew. folię wysokoparoprzepuszczalną, a od spodu zwyczajnie otynkować sufit). Przy stropie drewnianym, konstrukcja dachu musi być bardziej skomplikowana, bo dach jest jednocześnie stropem. Ponadto ocieplenie jest bardziej skomplikowane, bo między belkami, trzeba układać wełnę i folię wysokoparoprzepuszczalną, a następnie na tym ułożyć podłogę z płyt osb. Trzeba także zrobić konstrukcję aluminiową, do której trzeba przymocować folię paroizolacyjną, której zadaniem będzie zabezpieczenie wełny mineralnej przed zawilgoceniem, a następnie podwiesić do niej płyt g-k. Więc wg mojego projektanta koszty będą podobne.

Jakie jest Wasze zdani na ten temat, bardzo proszę o porady.

jajmar
08-02-2014, 17:27
Jest na temat bardzo dużo napisane. Poszukaj.
Nie wiem czy faktycznie chcesz drewniany strop + dach czy więżbe kratową raczej to drugie.

Jan P.
09-02-2014, 08:45
Najlepiej zrób płaski dach żelbetowy z ociepleniem w środku. Jan.

yendrek3
09-02-2014, 09:23
Witam,

Jestem na etapie projektowania domu parterowego bez poddasza (ewentualnie jakiś strych na który będzie się wchodziło po schodach składanych) z dachem czterospadowym. Ocieplić chcę tylko powierzchnię mieszkalną, więc ocieplenie muszę zrobić nad sufitem. Projektant proponuje mi abym zrobił sobie tradycyjny strop gęstożebrowy, ale zastanawiam się czy jest sens robić taki strop, czy nie lepiej zrobić drewniany belkowy. Jakie są wasze opinie na ten temat, co wyjdzie taniej? Mój projektant twierdzi, że koszty będą podobne, bo co prawda wykonanie stropu gęstożebrowego jest droższe, ale konstrukcja dachu będzie prostsza i tańsza i ocieplanie dużo łatwiej wykonać (na jednolitą płytę stropu wystarczy rozłożyć wełnę mineralną i ew. folię wysokoparoprzepuszczalną, a od spodu zwyczajnie otynkować sufit). Przy stropie drewnianym, konstrukcja dachu musi być bardziej skomplikowana, bo dach jest jednocześnie stropem. Ponadto ocieplenie jest bardziej skomplikowane, bo między belkami, trzeba układać wełnę i folię wysokoparoprzepuszczalną, a następnie na tym ułożyć podłogę z płyt osb. Trzeba także zrobić konstrukcję aluminiową, do której trzeba przymocować folię paroizolacyjną, której zadaniem będzie zabezpieczenie wełny mineralnej przed zawilgoceniem, a następnie podwiesić do niej płyt g-k. Więc wg mojego projektanta koszty będą podobne.

Jakie jest Wasze zdani na ten temat, bardzo proszę o porady.

jezeli ci rozpietosc domu na to pozwoli to proponuje ci abys zrobil dach z wiazarow kreconych bezposrednio do wienca. Moim zdaniem bedzie to tansze rozwiazanie. Sa tu ludzie na forum ktorzy buduja Z8 ze studia z500. Zobacz ile ich kosztuje budowa, wlasnie przez to ze nie maja stropu. Jezeli nie chcesz mieszkac na tym poddaszu to naprawde nie mam sensu lac tam betonu i pakowac tone stali.

to jest moja opinia, w koncu to twoja kasa i sam zdecydujesz ale poczytaj tu troche

_olo_
09-02-2014, 10:53
To nie można zrobić w tym przypadku zwyczajnej więźby na murłatach zakotwionych do wieńca + niezależnego stropu drewnianego z belek mocowanych w uchwytach stalowych przytwierdzanych do ścian - gdzie ta komplikacja niby przy wykonywaniu stropu drewnianego ?
Jeżeli układ ścian nośnych pozwala to już lepiej strop żelbetowy odchudzony bo na nim już nic nie będzie oparte, minimum grubości i minimum stali, konstruktor musi policzyć.

Mareek1980
09-02-2014, 17:39
Dziękuję wszystkim za porady. Jan 2004 miałem na myśli więźbę kratownicową, mało precyzyjnie się wyraziłem, bo jestem kompletnym laikiem w dziedzinie budownictwa. Staram się jednak dużo czytać, bo lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na własnych.

Przeglądając różne fora natrafiłem na bardzo dobre opinie o stropodachu z wiązarów prefabrykowanych łączonych płytkami kolczastymi. Za przemawia fakt, że drewno z którego byłby wykonany stropodach spełniające wszelkie normy, jak również transport i montaż jest już w cenie. Poza tym dzięki kosztorysowi od razu wiadomo ile taki dach będzie kosztował. Jakie są Wasze opinie na temat tego typu więźby?

Andrzej Wilhelmi
12-02-2014, 19:32
Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem jest więźba wykonana z prefabrykowanych wiązarów. Pozdrawiam.

Mareek1980
13-02-2014, 19:00
Zleciłem właśnie architektowi zaprojektowanie tego typu więźby. Konstrukcję będzie mi najprawdopodobniej wykonywała firma MT SYSTEM z Boronowa. Dziękuję wszystkim za porady.