PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian na klej czy piankę?



Lataren
08-02-2014, 20:51
Jak w temacie klej tradycyjny z tzw. worka czy pianka do styropianu? Co sądzicie?

syberia
08-02-2014, 20:55
też pytam bo mam do wyklejenia takie puste przestrzenie pod dachem

yendrek3
08-02-2014, 21:40
to chyba zalezy juz od roboty jaka jest do wykonania. pianka zdaje sie lepsza ale i chyba drozej wychodzi ok kleju co?

Lataren
09-02-2014, 10:23
Powiem tak liczyłem i umówmy się puszka pianki = ok worek kleju - cenowo - ale jest ale - żadnym brudnych walających się worków - już o wodzie i prądzie nie wspomnę i o ewentualnym pozalewaniu dookoła zaprawą. Interesuje mnie wyłącznie czy ktoś robił i jakie są efekty.

jar.os
09-02-2014, 11:25
Pianka zdaje egzamin jeżeli masz równo pomurowane ściany , na kleju zawsze coś tam można podrównać ...

maggs1
09-02-2014, 12:23
Pianka zdaje egzamin jeżeli masz równo pomurowane ściany , na kleju zawsze coś tam można podrównać ...
Witam, ja na piankę kleiłem styro do fundamentu i musiałem go podpierać bo czasem pianka go wypychała (może coś źle robiłem). Na ścianie kleiłem już z worka i moim zdaniem szło szybciej, bo nie trzeba było wracać i sprawdzać czy jest równo. dodam, że ściany miałem równe i zastanawiałem się czy kleju nie nanosić pacą zębatą.

EWBUD
09-02-2014, 17:45
Pianka zdaje egzamin jeżeli masz równo pomurowane ściany , na kleju zawsze coś tam można podrównać ...

Jar.os ma zupełną rację.

escape
11-02-2014, 10:34
U nas również klejenie na piankę szybko wygodnie troszke drożej niz klejem ale bez walających sie worków po budowie mieszania i dźwigania po rusztowaniu wiader z klejem,trzyma "jak diabeł sołtysa"czy jakoś tak ;) jesteśmy zadowoleni

bartbudowniczy
11-02-2014, 10:51
Sam jestem na etapie ocoieplania budynku i tam gdzie nie estem pewien podłoża czyli np. na ościeżach w murach ze szlaki kleje na kleju moze na 2-3 duzych pacach a pozniej powoli etapami zalewam pianka bo wiem że da mi to lepsza przyczepność. Napewno pianka daje lepsze właściwości przyczepne do słabego podłoża ale wiem że wychodzi drożej

12-02-2014, 07:00
własnie się szykuje do tego etapu ale powiedzcie - chcę dać szary styropian - nie ma przeciwwskazań aby kleić go na piankę?

bartbudowniczy
12-02-2014, 20:38
Na opakowaniu piani do styropianu bedziesz miał wszystkie instrukcje ale myśle że nie bedzie najmniejszego problemu. Poszukaj również na opakowaniu styropianu jeżeli taki opis tam sie znajduje. Nie chce zle doradzić bo nie ocieplałem szarym styropianiem + pianka.

fighter1983
12-02-2014, 22:57
a chcesz zeby sie przykleil, czy chcesz miec systemowo z gwarancja? bo przykleic sie przyklei :) i bedzie trzymal :P ale czy juz bedzie systemowo.... czyli tak ze jak cos sie sp.... to czy bedzie mozna reklamowac - to juz inna kwestia.

imrahil
13-02-2014, 20:51
ja raczej zdecyduję się na piankę. ale pytanie czy ma sens dawanie podwójnej siatki na styropian? z tego co czytam na forum, to sporo ludzi tak robi.

Gawor5
14-02-2014, 15:19
Sprawdź jak pianka której chcesz użyć sprawdza się jako materiał utrzymujący płytę styropianową, przyklej jedną płytę i po całkowitym zaschnięciu pianki postaraj się zerwać płytę, jeżeli odspoi się na łączeniu pianki z murem lub z płytą styro to kiepsko, poszukaj lepszej pianki lub wyrabiaj klej. Jeżeli pęknie styro to ok. Klejenie na piankę jest mniej opłacalne ale pianka ma lepsze wsp przenikania ciepła i nie powoduje takich mostków termicznych.

EWBUD
14-02-2014, 19:11
ja raczej zdecyduję się na piankę. ale pytanie czy ma sens dawanie podwójnej siatki na styropian? z tego co czytam na forum, to sporo ludzi tak robi.


Podwójna siatka? Powiem Ci, że elewacji trochę zrobiłem, ale jeszcze 2 warstw siatki na całą elewację nie dawałem.
No, czasem się zdarzyło dać specjalną siatkę w poprzek (niebieska tynkarska) i na wierzch zwykłą, ale to tylko w strefach narażonych na uderzenia.

imrahil
14-02-2014, 20:05
Podwójna siatka? Powiem Ci, że elewacji trochę zrobiłem, ale jeszcze 2 warstw siatki na całą elewację nie dawałem.
No, czasem się zdarzyło dać specjalną siatkę w poprzek (niebieska tynkarska) i na wierzch zwykłą, ale to tylko w strefach narażonych na uderzenia.

Jest kilku użytkowników na forum, którzy kładą podwójną warstwę, a np. u Arturo w dzienniku ktoś kiedyś wyraził zdziwienie, że tylko jedna warstwa, ale generalnie też uważam, że skoro wg producenta jedna warstwa wystarczy, to wystarczy. a skoro jesteś drugim z rzędu zdziwionym wykonawcą, więc przychylam się do tej opinii jeszcze bardziej :)

Gawor5
18-02-2014, 13:50
Podwójną siatkę stosowałem na blokach mieszkalnych do wysokości 2m lub 2,5m i ma to wzmocnić elewacje na np odbijanie piłki przez dzieciaki o ściany... na pewno stosowanie 2x siatki na całej elewacji zwłaszcza we własnym domu jednorodzinnym to zbędny koszt moim zdaniem.

lew 76
18-02-2014, 17:26
ja raczej zdecyduję się na piankę. ale pytanie czy ma sens dawanie podwójnej siatki na styropian? z tego co czytam na forum, to sporo ludzi tak robi.

bo jest siatka i SIATKA

imrahil
18-02-2014, 19:31
bo jest siatka i SIATKA

ja chcę zastosować SIATKĘ ;)

lew 76
18-02-2014, 20:10
no to raz wystarczy

mariusz242
21-02-2014, 11:34
a chcesz zeby sie przykleil, czy chcesz miec systemowo z gwarancja? bo przykleic sie przyklei :) i bedzie trzymal :P ale czy juz bedzie systemowo.... czyli tak ze jak cos sie sp.... to czy bedzie mozna reklamowac - to juz inna kwestia.

Witam
Ja chcę kleić styropian grafitowy Swisspor na piankę Tytan EOS. Ani na piance anie na styropianie nie znalazłem info że tak nie można. Czyli jakby coś się spier... to niby może nie być gwarancji. Ale gwarancji na co? Chodziło Ci o tynk rozumiem., ze jak coś się z tynkiem będzie dziać (dajmy na to klej do styro i tynk Bolix).

fighter1983
21-02-2014, 11:54
Witam
Ja chcę kleić styropian grafitowy Swisspor na piankę Tytan EOS. Ani na piance anie na styropianie nie znalazłem info że tak nie można. Czyli jakby coś się spier... to niby może nie być gwarancji. Ale gwarancji na co? Chodziło Ci o tynk rozumiem., ze jak coś się z tynkiem będzie dziać (dajmy na to klej do styro i tynk Bolix).

Dokladnie, jezeli chcesz uzyc tynku bolixa, to powinienes miec zestaw materialow ktore wchodza w sklad ich aprobaty technicznej. Najczesciej jest to:
grunt antyodparzeniowy(Bolix), klej do styropianu(Bolix), styropian wg wytycznych zawartych w aprobacie, siatka(Bolix) lub zamiennik wg aprobaty, kołki(wg aprobaty), klej do siatki(Bolix), grunt pod tynk (bolix), wyprawa cienkowarstwowa(bolix)

I to najczesciej jest zestaw. Jezeli zastosujesz inaczej a na tynku pojawia sie przebarwienia... beda schody przy reklamacji. Tzn schody i tak beda.... ale przynajmniej bedziesz miec pkt zaczepienia i dochodzenia swoich racji. W przeciwnym wypadku .... zapomnij ze producent za cokolwiek wezmie odpowiedzialnosc.

Konto usunięte_1*
27-01-2016, 20:11
panowie za kilka dni mam zamiar kleić styropian na elewacji tylko mam pytanie jak wy sobie radzicie , bo ja kilka drobnych arkuszy kleiłem na piankę i ta płyta styropianowa miała tendencję do powolnego odklejania zanim klej złapie , nie chce mi się babrać z zaprawą , podobno pianką kilka razy szybciej ale jak mam ją patykami podkładać lub trzymać aż złapie to to na pewno nie będzie szybko

fotohobby
27-01-2016, 20:14
a w jakiej temperaturze kleiłeś ?

Konto usunięte_1*
27-01-2016, 20:49
a w jakiej temperaturze kleiłeś ?


to było latem ale nie na elewacji tylko w piwnicy i gdzieś tam jeszcze , naniosłem tej pianki po obwodzie jakieś 2-3 cm szerokości lut do ściany i ok fajnie jest obracam się po około 3 min i płyta powoli zaczyna opadać , musiałem podkładać deskami i mam obawy że to samo może być z elewacją , szkoda kupować 30 szt pianek a potem robota zamiast szybsza okaże się hm , nie wiem może to wina pianki , jakaś z castoramy nazwy nie pamiętam , teraz miałem zamiar kupić NEOTHERM

fotohobby
27-01-2016, 21:39
A to był klej, czy pianka montażowa ? :)
W wysokiej temperaturze i wilgotności wystarczy 60s odczekać z klejem nałożonym na płycie, pózniej 30s docisk do ściany i tyle.

Konto usunięte_1*
28-01-2016, 06:35
A to był klej, czy pianka montażowa ? :)
W wysokiej temperaturze i wilgotności wystarczy 60s odczekać z klejem nałożonym na płycie, pózniej 30s docisk do ściany i tyle.

ja to robiłem specjalną pianką do przyklejania styropianu tą co pisze 3 razy mocniej 5 razy coś tam i 7 razy coś tam w porównaniu do kleju z worka

fotohobby
28-01-2016, 07:18
Czyli Tytan EOS. Mnie nie odpadał :)

Konto usunięte_1*
02-02-2016, 15:00
no to połowa ściany północnej już zrobiona na tytan eos fajnie to się robi ot zabawa teraz czekam na dostawę 20 szt insta stik podobno lepszy od tytana , zobaczymy dalej :yes:

Konto usunięte_1*
07-02-2016, 13:50
no to połowa ściany północnej już zrobiona na tytan eos fajnie to się robi ot zabawa teraz czekam na dostawę 20 szt insta stik podobno lepszy od tytana , zobaczymy dalej :yes:


no muszę powiedzieć że jednak mimo że napisane że insta stik niby 15m2 to raczej jest to samo co tytan eos , podobna ilość metrów obydwoma się robi

dare4more
06-03-2016, 19:36
no muszę powiedzieć że jednak mimo że napisane że insta stik niby 15m2 to raczej jest to samo co tytan eos , podobna ilość metrów obydwoma się robi

Jak się pracuje na piance? Jaka wydajność z puszki? Przyczepność? Kleisz dokładnie obwodowo czy na kilka "szlaczków" ?
Rozumiem, że kleiłeś teraz w dość niskich temperaturach?

Konto usunięte_1*
06-03-2016, 19:48
Jak się pracuje na piance? Jaka wydajność z puszki? Przyczepność? Kleisz dokładnie obwodowo czy na kilka "szlaczków" ?
Rozumiem, że kleiłeś teraz w dość niskich temperaturach?


kleiłem w doskokach jak temp była w granicach 5 st , a piankę to ciut przecholowałem i ciężko powiedzieć ile metrów bo dawałem obwodowo potem w krzyż i zanim dociskałem do ściany to jeszcze obrzeża już przylepionych płyt nanosiłem ale nie na styro tylko przy samej ścianie , lubię mocne rzeczy :D:D na klej z worka bym się nie zdecydował bo bym nie wyrobił sam to robię a pianką to fajna zabawa , niedalej jak wczoraj robiłem ścianę południową bo północną ji wschodnią już posiatkowałem , kurde i dalej nie wiem jaki tynk zastosować , fajne ceny ma tynk firmy HARD ale żadnej wzmianki nie mogę znaleść od tych co robili jakieś tabu albo ktoś to blokuje , nie wiem firma ma masę towaru i dużo sprzedaje ale nikt tym nie robi dziwne zjawisko :lol2::lol2::lol2::lol2:

stam222
07-03-2016, 20:12
Chciałbym jeszcze słów kilka wtrącić o podwójnej siatce, mianowicie wkleja się diagonalnie przy oknach i drzwiach (po skosie w narożach) oraz podwójną siatkę powinno się dawać w miejscach gdzie będzie jakaś :cięższa" elewacja czyli pod płytki na ścianach we wnękach, narożnikach itd.
Ponoć ;)

Konto usunięte_1*
07-03-2016, 21:43
Chciałbym jeszcze słów kilka wtrącić o podwójnej siatce, mianowicie wkleja się diagonalnie przy oknach i drzwiach (po skosie w narożach) oraz podwójną siatkę powinno się dawać w miejscach gdzie będzie jakaś :cięższa" elewacja czyli pod płytki na ścianach we wnękach, narożnikach itd.
Ponoć ;)


ok ja to już wyczytałem i tak zrobiłem ale dobrze żeś to podkreślił bo nie wszyscy o tym wiedzą

sruba014
17-09-2017, 08:57
Yoyo!

Na dniach będę ocieplał garaż blaszany i chciałem się podzielić spostrzeżeniami na temat kleju, który zakupiłem. Na początku chciałem kupić Tytana eosa bo puszka w markecie budowlanym kosztuje 24zł ale zajechałem do Obi i tam znalazłem klej Baumaster Styrofix gdzie puszka kosztuje 21zł. Okazało się, że mają na stanie ale przeterminowany (ważność do kwietnia 2017). Jedak mimo to wziąłem puszkę na test bo sprzedali go za 10zł pucha.

Przykleiłem nim grafitowy strropian do blaszaka, tynku gipsowego, cementowego i do innego kawałka styropianu.

Wnioski takie, że klej trzyma jak wściekły. Mimo tego, że jest przeterminowany kilka miechów gdy odrywałem styropian od tych wszystkich podłoży klej zostawał razem z kawałkami styropianu na podłożu. Blaszak oklejałem wczoraj gdy było 10* na dworze i padał deszcz, a pozostałe podłoża kleiłem w temp pokojowej (w garażu).

Zaobserwowałem też, że nie ma co dociskać styropianu na maxa do podłoża bo wtedy słabiej trzyma klej i 1 kawałek styropianu który przycisnąłem na maxa odpadł od blachy. Klej nie rozpręża się za bardzo. Generalnie cena 10zł puszka za przeterminowany klej i 20 za normalny to chyba dobra cena.

396941396942396943396944

Zdun Darek B
17-09-2017, 16:25
Ciekawe czy z płyty warstwowej byłoby taniej ? Na taki garaż wystarczyłyby krótkie kawałki jakich pełno na Allegro .

sruba014
18-09-2017, 06:51
Być może masz rację. Został mi styropian 15cm z ocieplenia domu, pociąłem go na płyty 5cm i wyszło ponad 80m2. Więc robiłem z tego co zostało aby nie dokładać do interesu. Mało tego, udało mi się dostać okno 2 szybowe za 150zł (60/110cm) także może być fajny warsztat. Dam znać jak wykonam.

Właśnie sprawdzałem ceny płyt warstwowych nowych i z rozbiórki i cena 1m2 kosztuje około 50zł także nie byłoby taniej

Jinikao
23-04-2018, 16:00
A co myślicie o łączeniu pianki z klejem z worka? pianką zrobić obwódke a klejem placki, pytam bo kupilem tanio tytana 60sec, a okazalo sie ze mam 2 sciany krzywe...

zrób to sam
11-03-2022, 05:55
kołkujecie styropian na ścianach o wysokości 4m?

zrób to sam
11-03-2022, 05:58
a może na zwykłym kleju nie trzeba kołkować, a na pianokleju trzeba?

goguś
11-03-2022, 07:53
Domów jednorodzinnych nie ma potrzeby kołkowania , robią to firmy aby mądrości to nabrało a potem strzyżenie $$$$.