PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana pokrycia-kilka pytań



romanpolo
09-02-2014, 09:47
Witam.W tym roku będę wymieniał dach-budynek mieszkalny piętrowy z polowy lat 80tych o dachu kopertowym pokryty eternitem,powieszchnia krycia około 170mkw.Konstrukcja będzie miała przedłużone krokwie.Mam kilka pytań
1..Jako pokrycie na pewno będzie blachodachówka mam dwie opcje:ruukki Monterrey purex lub modułowa Wenecja z budmatu -cena wyższa ale prawdopodobnie mniejszy odpad a jakosciowo co lepsze?
2.Zastanawiam się czy ma sens wykonanie pełnego deskowania na tym dachu czy zostać przy samej folii.Poddasze jest nie użytkowe służy jako przechowalnia różnych staroci ale dobrze zeby było wszystko szczelne nie dostawała sie żadna sadza czy folia wystarczy?.Jesli deskowanie jak powinna wyglądać wentylacja takiego strychu.Ocieplenia dachu nie planuję tylko na strop (wczesnie było ocieplone styropianem ok.10 cm z wylewko 5cm ,ja chcialbym zrobić kolejną warstwę styropianu 15cm i na to płyty lub kolejna wylewka ).
3.Czy wybrac podbitkę wentylowaną czy nie?
4.Rynny-wybrać do Wenecji flamingo z budmatu i otrzymać 50 lat gwarancji na całość czy brać droższy ale solidniejszy Lindab.
5.Co do koloru blachodachówki to raczej będzie brąz ,elewacja póki co biała(tzw.baranek) okna PCV dąb bagienny.Teraz kolor rynny żeby podkreślić
dach dobrze będzie dać czarny a blacha płaska moze w jakims innym kolorze?
Nie mam żadnego doświadczenia w remoncie dachu stad moje dylematy.

_olo_
09-02-2014, 11:09
Jeżeli chodzi o dobór kolorów pokrycia, rynien, obróbek to najlepiej zrobić sobie wycieczkę po okolicy, oglądać, oglądać i jeszcze raz oglądać, w ostateczności szukać w necie galerii, to najlepszy sposób na dobór kolorystyki, jeżeli ktoś ci tu coś poleci to według własnego gustu co nie koniecznie może przystawać do twojego. Mnie się np podobają niezależnie od koloru dachu rynny w kolorze surowej stali, cynku, choć już nieraz słyszałem pytania czy mam zamiar pomalować te moje rynny tytan cynk, wiec jak widać nie każdy uważa, że to dobrze wygląda.

Jak deskowanie to chyba lepiej z płyt drewnopochodnych. Jeżeli folia bez deskowania to dopilnować by były poklejone pasy ze sobą (niektórzy dekarze tego nie robią i potem sadzy i śniegu nawiewa pod folię).

Jeżeli chcesz docieplać dodatkowo strop - co ze schodami, ostatni pewnie znacznie urośnie.

romanpolo
09-02-2014, 12:14
Z ociepleniem stropu nie będzie raczej problemu.Zastanawiam się czy folia( prawdopodobnie mębrana Dorken Vent )zapewni mi wystarczającą szczelność(przede wszystkim od sadzy) i jak długo na takim dachu posłuży

_olo_
09-02-2014, 13:36
Zapewne fachowcy polecą ci coś konkretnego, ja wybierając folię decydował bym się na nowe produkty - metalizowane (zapewne odporniejsze na żarzące się sadze i odbijają część ciepła) lub powlekane asfaltem jakiejś zacnej firmy - pewnie nie bez przyczyny takie produkty wchodzą na rynek po dwudziestu latach stosowania membran PP/PE, lub papę, w obu przypadkach na pełnym deskowaniu, zwłaszcza, że to strych ma być więc zaoszczędzi ci to roboty i kosztów z osłanianiem membrany od dołu.
Deskowanie z jak najcieńszej płyty z nadzieją, że się lekko ugnie pod własnym ciężarem pomiędzy krokwiami i woda popłynie środkiem pól, choć nie wiem czy takie ugięcie występuje np w przypadku płyt 12mm i standardowego rozstawu krokwi.

Andrzej Wilhelmi
12-02-2014, 19:07
Przyjacielu co Ty z sadzą?!!! Zmieniasz kształt dachu a taka zmiana wymaga projektu i pozwolenia na budowę. Konsultowałeś swoje pomysły z projektantem? Puki co wygląda to na samowolę budowlaną. Dobór kolorystyki też nie może być dowolny bo określają ją miejscowe warunki zabudowy. Należy sprawdzić czy Twój strop wytrzyma kolejną warstwę wylewki betonowej. Do demontażu eternitu musisz zatrudnić firmę z uprawnieniami, ktora powinna conajmniej miesiąc wcześniej zgłosić ten fakt w miejscowym urzędzie. Żadna blachodachówka nie wytrzyma 50 lat. Żywotność tego pokrycia szacuje się na 20~30 lat. Folie są najsłabszym elementem dachu więc radzę się zastanowić nad wyborem krycia wstępnego. Żywotność folii szacuje się na 20 lat o ile wcześniej nie ulegnie zniszczeniu przez UV lub uszkodzeniu przez nieproszonych gości. Jak widać jej żywotność jest podobna do blachodachówki czyli teoretycznie można ją zastosować. Blachodachówka jest dość szczelnym pokryciem i teoretycznicznie tylko niewielkie ilości śniegu mogą się przedostać na krycie wstępne. Przy zastosowaniu folii wysokoparoprzepuszczalnej żadna wentylacja strychu nie jest potrzebna. Podbitka równikeż bez elementów wentylacyjnych natomiast nie należy stosować żadnych profilowanych uszczelek z gąbki do blachodachówki. Pozdrawiam.

andrzej belka
16-02-2014, 09:55
nie zakładaj flamingo z budmatu bo to g ówno jest, lindab rukki ewentualnie galeco stal

romanpolo
24-02-2014, 20:00
Pełne deskowanie chyba odpuszczę bo dekarz uważa że jest zbędne skoro strych jest nieużytkowy i blacha plus folia powinna zapewnić wystarczającą szczelność a usztywniać bardziej konstrukcję nie ma potrzeby.Wybiorę Wenecję brązową i solidny Lindab (też brąz) ażeby uniknąć na przyszłość problemów z rynnami.Czy 40 zł/m2 za wymiane pokrycia to dobra cena (bez demontażu eternitu i wykonania podbitki)

Andrzej Wilhelmi
25-02-2014, 19:00
Jak masz dach dwuspadowy to sztywnienie dachu (dowolnym sposobem) musi być wykonane. Pozdrawiam.

romanpolo
28-03-2014, 22:25
Jeszcze pytanie odnosnie podbitki,czy powinna być wykonana teraz przy wymianie pokrycia dachu czy przy ocieplaniu domu(może w przyszłym roku).Jak szybko mębrana bez podbitki może ulec zniszczeniu ?

Andrzej Wilhelmi
29-03-2014, 00:29
Folia musi być zakryta z obu stron najlepiej natychmiast!!! Najpóźniej w takim terminie jaki zaleca producent. Wszelkie opóźnienia to bardzo prawdopodobna degradacja folii i co oczywiste utrata gwarancji. Pozdrawiam.

romanpolo
29-03-2014, 04:59
Myślałem o tej częsci na wydłużeniu krokwi ok.40cm gdzie przecież od spodu słonce nie dociera bezpośrednio.Czy nie jest tak że podbitkę powinno się wykonywać po dociepleniu,przecież ok 15cm.panelu pózniej zniknie pod styropianem.

Andrzej Wilhelmi
30-03-2014, 18:15
A czy nie jest tak, że folia powinna być zakryta? Nie stosuje się folii jak planuje się taki harmonogram robót. Pozdrawiam.