PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu od postaw przerobiony projekt z murator?



xchadax
10-02-2014, 10:18
Witam za kilka lat planuje postawić swój mały prosty tani dom, szukam projektów na stronie muratordom i zanalazłem kilka tylko bym wprowadził małe przeróbki pomieszczeń jednak nie o to chodzi. Sugerowałem się ceną wykończenia do stanu surowego zamkniętego.
Mam kilka pytań odnośnie budowy.

Weżmy np ten projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_bukiet-kwiatow,1789,0,0.htm?c=38&sd_0=&sd_1=&knd_1=&pz_1=&pz_0=&pc_0=&pc_1=&k_1=130000&k_0=&gd_0=&gd_1=&web_0=&web_1=&knd_0=&v=1&wsk_1=&wsk_0=&p_0=&p_1=&a=&c=38&wk_1=&wk_0=&o=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&wo_1=&wo_0=&page=2

1. Orientacyjne koszty budowy to 136 000zł, orientuje się ktoś może ile wynosiłby koszt mniej więcej, tak żeby móc się wprowadzić, wszystkie pomieszczenia od razu nie muszą być ukończone , ważne chociaż jeden pokój kuchnia łazienka reszta w czasie mieszkania ;)

2. Budując dom mam jakiś czas na wprowadzenie który muszę podawać w urzędzie?

3. Noi ostatnie pytanie, szukałem również w google ale chcę przy okazji zapytać również tutaj.
Czy uda mi się wybudować dom do 150 000zł? Tak aby się do niego wprowadzić? Podkreślę nie chcę dużego domu ;)


Zapomniałem dodać, działkę już mam ;)

aiki
10-02-2014, 16:47
Robisz sam i powinno się dać.
Jeśli chcesz zaoszczędzić to patrz na ilość okien ile kominów i takie tam szczegóły

xchadax
10-02-2014, 21:31
Robisz sam i powinno się dać.
Jeśli chcesz zaoszczędzić to patrz na ilość okien ile kominów i takie tam szczegóły

Komin będzie jeden, do pieca od centralnego, okna wiadomo w każdym pokoju, kuchni, łazience mniejsze, i mniejsze w korytarzu


Większość rzeczy damy rade zrobić z rodzeństwem, jednak nie wszystko ;)

Skkipper
11-02-2014, 14:19
1. Wszystko zależy gdzie budujesz, gdzie kupujesz. Koszt podany jest do instalacji,ale jeśli chcesz zamieszkać musisz mieć podłogi ściany(tynki lub płyty kartonowo gipsowe, gładź) podstawowe meble.
2. Nie zrozumiałam. Musisz zgłosić rozpoczęcie robót, a po zakończeniu musisz zawiadomić o zakończeniu budowy. Składasz zawiadomienie do powiatowego inspektoratu budowlanego. Do domu przeprowadzasz się, jeżeli nadzór nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego, czyli mieszkanie w domu bez złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy, grozi karą.
3. Będzie ciężko.
Porady:
Jeśli chcesz zaoszczędzić szukaj domu z dwuspadowym dachem, bez piwnicy i poddasza użytkowego ( poddasze nieużytkowe-strych). Blacha trapezowa lub w rąbek stojący, zamiast dachówki. Okien jak najmniej zwłaszcza na północy i zachodzie - niepotrzebne straty ciepła. Więźbę prefabrykowaną możesz zrobić samodzielnie ( poczytaj dziennik Projekt indywidualny - wersja hardcore). Ogrzewanie podłogowe wodne.

xchadax
12-02-2014, 11:36
3. Będzie ciężko.
Porady:
Jeśli chcesz zaoszczędzić szukaj domu z dwuspadowym dachem, bez piwnicy i poddasza użytkowego ( poddasze nieużytkowe-strych). Blacha trapezowa lub w rąbek stojący, zamiast dachówki. Okien jak najmniej zwłaszcza na północy i zachodzie - niepotrzebne straty ciepła. Więźbę prefabrykowaną możesz zrobić samodzielnie ( poczytaj dziennik Projekt indywidualny - wersja hardcore). Ogrzewanie podłogowe wodne.


Wszystko chce robić jak najprościej żeby zaoszczędzić. Dach jak najprostszy, a dom w kształcie "kwadratu, prostokąta" bez żadnych wywijasów.
Co do więżby są osoby które będą potrafiły mi to zrobić "po znajomości" i dobrze

Skkipper
12-02-2014, 13:54
Popatrz na D06 (Mały) i C272( Filigranowy). Oba są tańsze i wydaje mi się, że prostsze od zaproponowanego projektu. Dach jest prostszy, kominów jest mniej, 7 okien + drzwi balkonowe (piszę o D06)

xchadax
12-02-2014, 22:15
Popatrz na D06 (Mały) i C272( Filigranowy). Oba są tańsze i wydaje mi się, że prostsze od zaproponowanego projektu. Dach jest prostszy, kominów jest mniej, 7 okien + drzwi balkonowe (piszę o D06)


No i właśnie czegoś takiego szukam. Ile sądzisz że wyniosła by budowa tak bym mógł wnosić meble i mieszkać?

Skkipper
13-02-2014, 06:56
Ja obstawiam za D06.Podaj więcej szczegółów. Koszty budowy- zacznijmy od fundamentów. Głębokość wykopów zależy od głębokości przemarzania- na Suwalszczyźnie jest to nawet 1,20m, a na zachodzie 0,6m .
Pamiętaj, że nie na wszystkim da się zaoszczędzić, bo odbije się to na jakości, a poza tym pewnych kosztów nie przeskoczysz.

xchadax
13-02-2014, 11:14
Ja obstawiam za D06.Podaj więcej szczegółów. Koszty budowy- zacznijmy od fundamentów. Głębokość wykopów zależy od głębokości przemarzania- na Suwalszczyźnie jest to nawet 1,20m, a na zachodzie 0,6m .
Pamiętaj, że nie na wszystkim da się zaoszczędzić, bo odbije się to na jakości, a poza tym pewnych kosztów nie przeskoczysz.


Kujawsko Pomorskie, centrum.

ale plus minus ile obstawiasz cene?

Skkipper
13-02-2014, 17:40
Myślę, że koszty budowy nie powinny przekroczyć 100000zł. Zależy ile sam. Wiadomo, im więcej zrobisz, tym więcej zostanie. :)

Skkipper
13-02-2014, 17:52
Koszty wylicz sobie sam, bo ceny są różne i to zależy od wielu czynników. Mogę ci podać mniej więcej wydatki ( w niektórych miejscach kolejność przypadkowa).
1. Fundament:
a) "papierologia"
b) geodeta, kierownik budowy
c) wykopy
d)ławy fundamentowe
e) ściany fundamentowe, czyli bloczek betonowy, dysperbit, styropian, siatka, klej
f) zasypanie wewnątrz fundamentu, wylanie B20
2. Ściany, instalacje, kominy:
a) w zależności w jakiej technologii ściany zewnętrzne + ocieplenie
b) ściany wewnętrzne
c) instalacje
d) kominy
3. Więżba:
a) więźba
b) deskowanie, papowanie
4. Dach:
a) blacha trapezowa lub w rąbek stojący
5. Okna drzwi:
a) okna, parapety
b) drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
7. Wykończenie:
a) płyty kartonowo gipsowe lub tynki
b) gładź
c) malowanie lub glazura
d) oświetlenie
e) panele, terakota, gres
f) meble, armatura
g) dodatki, typu obrazy itp.

Skkipper
13-02-2014, 17:52
Jak będziesz miał jakieś pytania to dawaj.:D

Skkipper
13-02-2014, 17:56
Jeszcze mam takie małe pytanko: koniecznie parterówka? W niektórych przypadkach wychodzi ona drożej niż dom z poddaszem użytkowym ( głębsze posadowienie fundamentów, większe wydatki związane z dachem i więżbą), ale to też w dużej mierze zależy od gustu, jedni będą lubili skosy, a inni nie.

BrodowskiG
13-02-2014, 20:09
Jeszcze mam takie małe pytanko: koniecznie parterówka? W niektórych przypadkach wychodzi ona drożej niż dom z poddaszem użytkowym ( głębsze posadowienie fundamentów, większe wydatki związane z dachem i więżbą), ale to też w dużej mierze zależy od gustu, jedni będą lubili skosy, a inni nie.

czemu głębiej?

xchadax
13-02-2014, 21:46
Myślę, że koszty budowy nie powinny przekroczyć 100000zł. Zależy ile sam. Wiadomo, im więcej zrobisz, tym więcej zostanie. :)

Ale do jakiego stanu? :)


Co do pytania czy koniecznie parterówka, może być z poddaszem użytkowym jak najbardziej, tylko ważne bym się zmieścił z budową i iwykończeniem w 150 000zł. głównie chodzi mi chociaż kuchnia pokój i łazienka. W razie poddasza użytkowego, tam bym zrobił sobie ściany z płyt gipsowych, ale to w późniejszym czasie

aiki
13-02-2014, 22:21
Zajrzyj do mnie ze stopki.
To co stoi to 60 tyś. a jak wykończysz to juz zalezy od ciebie i ile to będzie kosztowało również.
Okna np mnie szarpną 13 ale można takie za 8 itp itd.
Ja mam nadzieję zamknę się w 160 do jako takiego zamieszkania ale na razie tylko cieśla był.
Możesz nie robić deskowania i papy a usztywnić więźbę i kłaść foli paro przepuszczalną i na to blacha trapez i też będzie taniej.
Także udanych kompromisów i powodzenia.

Skkipper
14-02-2014, 05:56
Ale do jakiego stanu? :)


Co do pytania czy koniecznie parterówka, może być z poddaszem użytkowym jak najbardziej, tylko ważne bym się zmieścił z budową i iwykończeniem w 150 000zł. głównie chodzi mi chociaż kuchnia pokój i łazienka. W razie poddasza użytkowego, tam bym zrobił sobie ściany z płyt gipsowych, ale to w późniejszym czasie
To tylko wg mnie, inni podali by może inną cenę. Do stanu surowego zamkniętego + instalacje.

Skkipper
14-02-2014, 06:00
czemu głębiej?

Pomyłka :oops:, chodziło o większą powierzchnię fudnamentów.:-)

xchadax
14-02-2014, 07:05
Okna i drzwi miałbym po dużych rabatach. Drzwi w środku wiadomo nie muszą być jakieś szałowe, porcelanowe z diamentami. Byle sie zamykały.
No i zależałoby mi właśnie na cenie postawienia i wykończenia do 150000zł.

aiki ładny dom i w szoku jestem ze 60000 takie postawienie.
Możesz napisac do czego wynajmowałeś robotników, a co robiłeś sam?

Tomasz Antkowiak
14-02-2014, 13:11
Kwoty minimalnej ani maksymalnej nikt nie jest w stanie okreslic.

Jak ktos pisze 100000 to ja sie pytam na jakiej postawie tak sadzi i co przyjal do wyceny.

Kluczem do taniego budowania jest wlasna ciezka praca oraz duzo pracy koncepcyjnej i rozsadne wybory.
Dom ma byc technologicznie nieskomplikowany, bez wymyslnych ozdobnikow i udziwnien. Oczywiscie powierzchnia ma znaczenie, ale nie pierwszorzedne (w granicach zdrowego rozsadku). Dom ma byc dopasowany do potrzeb a nie przewymiarowany i na wyrost.
Materialy nalezy dobrac pod katem zarowno pracochlonnosci jak i ceny, ale takze latwosci pozniejszego wykonczenia (np sciany nosne z ceramiki trudniej obrabiac niz z BK, zaprawe trudniej wrzucac na rusztowanie niz wiaderko z klejem itp).

Wybudowalem dom sam, w pojedynke, teraz go wykanczam, wiem ze mozna wszytsko, ale nie wszytsko warto.
Sa prace ktorych samemu robic nie warto, a sa takie ktorych nawet nie nalezy. Nie mniej jest ich niewiele.

Przytoczony projekt jest rozsadny, jednak to czy wydasz 100, 200, czy 500 tysiecy zalezy wylacznie od Twojej kreatywnosci, obrotnosci i pracowitosci.

Pamietaj rowniez ze nie zawsze oszczednosci ida w parze w kozyscia dla Ciebie. Oszczedzac nalezy madrze i nie na wszytskim.
Czasem oszczednosc kilku zlotych zaowocuje wzrostem pracochlonnosci i w efekcie koncowym bedziesz w plecy.

aiki
14-02-2014, 21:24
U nas był tylko cieśla(2500) reszta z bratem i czassami reszta rodziny (zasypywanie deskowanie zalewanie

Skkipper
28-02-2014, 12:27
Kwoty minimalnej ani maksymalnej nikt nie jest w stanie okreslic.

Jak ktos pisze 100000 to ja sie pytam na jakiej postawie tak sadzi i co przyjal do wyceny.

Kluczem do taniego budowania jest wlasna ciezka praca oraz duzo pracy koncepcyjnej i rozsadne wybory.
Dom ma byc technologicznie nieskomplikowany, bez wymyslnych ozdobnikow i udziwnien.
Co do kwoty maksymalnej to się zgodzę, ale moim zdaniem jakaś kwota minimalna musi być. Nikt przecież nie wybuduje domu za 1000zł.
Tak sądzę na podstawie doświadczeń znajomych ,rodziny oraz dzienników samorobów ( większosć z nich podaje koszty budowy).
Zgadzam się też z ciężką pracą.

Tomasz Antkowiak
28-02-2014, 13:17
Kwote minimalna mozna obliczyc w oparciu o bardzo bardzo scisle okreslone dane wejsciowe ktorych w tym wypadku brak.

Kosztorysowanie to szerokie zagadnienie i nie bez przyczyny za dobry kosztorys trzeba sporo zaplacic. Takie sobie gdybanie czy uda sie za 80 tysiecy, za 100 czy za 200 niestety ma tyle wspolnego z kosztorysowaniem co astrologia z fachowa prognoza pogody na najblizsze godziny :)

Bardzo (czasem mysle ze nawet za bardzo) dokladnie liczymy koszty budowy, wszystko skrzetnie notujac i widze ile z naszych zalozen na przestrzeni calej budowy bylo absurdalnych. Najbardziej przeraza natomaist ogrom drobnych, wydawalo by sie nic nie kosztujacych gowienek ktore trzeba bylo kupic i ktore po zsumowaniu potrafia tworzyc zupelnie okragla sumke, a ktorych 99 na 100 inwestotow wcale nie wezmie pod uwage przy szacowaniu kosztow :)

Skkipper
03-03-2014, 14:24
W takim razie trzeba słuchać bardziej doświadczonych :D