PDA

Zobacz pełną wersję : Elewacja z płyt HPL - jaka i za ile



leniwybudowniczy
12-02-2014, 21:31
Zastanawiam się nad wykonaniem wstawek w elewacji "styropianowej" z płyt laminowanych typu HPL ( fundermax, kronospan color, rockpanel etc.. ) - mam mieć tego około 25 m2 materiału a bieżącej elewacji może 30-31 m2 . Takie rozwiązanie wydaje mi się znacznie bardziej racjonalne od deski elewacyjnej którą trzeba konserwować. Te 25 m2 to głównie pod daszkiem nad wejściem i wjazdem do garażu.

W cennikach wypatrzyłem że można takie płyty mieć po około 30-40 EUR netto za m2 i teraz pytania do doświadczonych w temacie .

1. Jaki jest realny koszt wykonania ( materiał + robocizna ) takiej elewacji - zakładając około 12 cm wełny mineralnej jako ocieplenie ( płyty mają się licować w kilku miejscach z elewacją ze "stryopianu" grubości 15-16 cm ) ? ( dostałem wstępne wyceny bardzo różne od 250 zł do 600 zł na gotowo )
2. Ewentualnie czy można robić takie elewacje na styropianie ? ( ruszt metalowy przykręcany do ściany przez styropian )
3. Jakie płyty do małej powierzchni się nadają 6mm wystarczy dwustronny laminat ? czy może jednostronny ? - powierzchnia to około 10 m x 2,5 m z dużymi otworami - na bramę garażową 2,1 m x 2,5 m -, drzwi 1m x 2,1 m i okno 1,8 m x 0,45 m
4. I czy w ogóle warto ?? ;)

ptyc
18-02-2014, 20:08
nurtują mnie te same pytania; czy zgłębiłeś bardziej temat ??

connecTOMEK
20-02-2014, 07:49
witam........
jednostronnie czy dwustronnie laminowane płyty.....to zależy jak będą montowane......
jeśli nitowane.....skręcane.....czyli na stałe.....wystarczy jednostronnie......
jeśli będą wsuwane luźno w profile....muszą być laminowane dwustronnie....
warto czy nie warto to rzecz gustu....materiał oglądany gołym okiem przypomina materiał użyty do produkcji bram garażowych czy okien pcv,
jeśli się podoba....to warto.......płyty takie są trwałe.....
co do montażu....
tak można to zrobić na elewacji pokrytej styropianem, trzeba będzie zakotwić odpowiednio ruszt w ścianę, ale da się to zrobić...
pozdrawiam

Okoproroka
12-09-2015, 16:53
Witam,

Czy wykonałeś tak jak zamierzałeś całą elewację?
Ew. czy możesz wrzucić kilka fotek na prywatny e-mail?

Interesuje mnie sposób łączenia płyt z dylatacją czy na bez (na styk) i przejścia zlicowane na tynk tradycyjny jak wyglądają.
I czy zrobiłeś stelaż na styropianie tak jak planowałeś?

Pzdr,
Maciej

bartasxg75
21-02-2016, 10:47
Pracuje w firmie która wykonuje tego typu elewacje. mamy wyłączność na wszystkie KFC w Polsce i markety Aldi, wykonujemy również elewacje na Burger Kingach i na domach jednorodzinnych.
Na Aldikach montujemy płyty na nity, a na KFC przy pomocy czarnego kleju i taśmy dwustronnej.
Koszt 1m2 to ok 500 zł (płyta, stelaż aluminiowy, wełna mineralna i robocizna).

www.cdcelewacje.com

EWBUD
22-02-2016, 12:45
właśnie miałem napisać o 500 zł/m2 za klejoną.
8 mm gr.

fighter1983
22-02-2016, 14:23
tyle ze 8mm nie na elewacje a do wnetrz? z tego co pamietam ?
a te magiczne czarne tasmy i klej to sika tack panel system :)

EWBUD
23-02-2016, 08:18
8 jest wystarczająca na zewnątrz...zadzwoń w wiadome :) miejsce ......

Aga-Białystok
15-03-2016, 19:50
Architekt zaproponował płyty hpl jako zadaszenie nad tarasem (dach płaski). Czy spotkaliście się z takim wykorzystaniem tych płyt? Szukam, szukam i nic... Na elewacjach śnieg nie zalega, a na takim dachu i owszem...

adrianopel
17-03-2019, 21:38
Znalazłem np ofertę na "PŁYTY HPL - COMPACT®, KRONOART®, M-LINE®" i tam grubości są od 2mm do 13mm. Zastanawiam się jaka jest minimalna rekomendowana grubość takiej płyty na elewację bo nie chcę załować po fakcie, że nie zrobiłem grubszej a jednak mam do wykonania 50m2 i każdy milimetr to sporo $$$.

A czy ktoś z Was stosowął np takiej elastyczne deski elewacyjne jak tutaj?
http://www.dekorlux.pl/pl/p/Deska-elewacyjna-zestaw-zloty-dab-m/91
https://www.popstyl.pl/pl/p/Elewacyjna-deska-dekoracyjna-zloty-dab/429

Szukam czegoś trwałego w kolorze złoty dąb w rozsądnej cenie. Czy jest jeszcze jakaś opcja?

fighter1983
17-03-2019, 22:47
Znajdź wątek o rodeo.
Dość łatwo go znaleźć.
Przeczytaj.
I dojdziesz do wniosku że deska greinplast robi robotę.
A hpl no cóż ;) pytanie do producenta raczej. On ma badania

adrianopel
18-03-2019, 09:19
Dziękuję za odpowiedź. Spojrzałem na Twoją stronę i chciałbym zapytać o możliwość zamówienia próbki. Nie znalazłem tam jednak koloru złoty dąb i pytanie czy jest on osiągalny czy pozostaje mi sprawdzić tylko istniejące i znaleźć taki, który będzie zbliżony?

fighter1983
18-03-2019, 10:01
Dziękuję za odpowiedź. Spojrzałem na Twoją stronę i chciałbym zapytać o możliwość zamówienia próbki. Nie znalazłem tam jednak koloru złoty dąb i pytanie czy jest on osiągalny czy pozostaje mi sprawdzić tylko istniejące i znaleźć taki, który będzie zbliżony?
jest taka opcja zeby zobaczyc go na zywo. zadzwon :)

fighter1983
18-03-2019, 20:52
a no tak, nie zrobilem update kolorow deski, masz tu aktualne "online"
https://www.greinplast.pl/narzedzia/paleta-kolorow-okladzin.html
a na zywo zobaczysz jutro/pojutrze jak sobie zrobisz :)

adrianopel
18-03-2019, 21:07
Dzięki :) A zapytam jeszcze przy okazji. Widzę, że greinplast robi też deski mineralne. Zastanawiam się jak pod kątem brudzenia się czy porastania glonami mają się one do akrylowych bo wiem, że w przypadku tynków jeden i drugi rodzaj dość łatwo się brudzi. Masz może jakieś doświadczenia lub obserwacje w tym temacie i ewentualnie jak o te deski profilaktycznie dbać aby wyglądały jak nowe jak najdłużej?

fighter1983
18-03-2019, 21:46
mineralna jest po to aby zachowac odpowiednie parametry dyfuzji pary wodnej w systemach na welnie.
natomiast kwestie porastania/utrzymania w czysosci itd przejmuje warstwa wierzchnia czyli bejca, to ona jest wierzchnia warstwa i to ona wlasnie za to odpowiada.