PDA

Zobacz pełną wersję : PCi 15,7 kW, zapotrzebowanie na ciepło 24650 kWh/rok + cwu 4 osoby - JAKA?



JJay
12-02-2014, 21:46
Witam,

od jakiegoś czasu śledzę forum, ale postanowiłem napisać nowy post, ponieważ będę budował dom nietypowy, o dosyć dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

Powierzchnia ogrzewania 193 m2, dom parterowy, dach płaski, bardzo duże przeszklenia.
Projektowe obciążenie cieplne budynku = 15,7 kW, całkowite zapotrzebowanie na ciepło = 24650 kWh/rok + CWU dla 4 osób (według OZC)

Planuję 100% ogrzewania podłogowego + drabinki w łazienkach (3 szt). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Ze względu na duże przeszklenia dom chciałbym chłodzić w lecie klimakonwektorami.

Wykonany projekt geologiczny odwiertów przewiduje 5 * 80 m, fi40.

Jaką pompę polecacie? Czytając forum niewiele znalazłem informacji odnośnie pomp inverterowych. Jakie jest wasze zdanie na ich temat. Jeśli nie inverter, to jaka (jakiej mocy i typ)? Czy lepsza byłaby pompa na powiedzmy 90% mocy obciążenia cieplnego, czy lekko przewymiarowana? Chciałbym uniknąć sytuacji, że mimo PCi będziemy musieli w zimę siedzieć pod kocami :sick:, bo podłogówka nie zapewni komfortowego ogrzewania.

pozdrawiam

asolt
13-02-2014, 06:58
15.7kW i ca 20000kWh ( CO ) to chyba b. duzo, nawet dla 193m2 , dla nowego domu.
Pewien jestes tych wartosci?

Osobiscie slyszalem tylko o 2 Inverterowych PC G/W. Bo rozumiem ze zakladasz G/W.

To moje obliczenia, tak po prostu wyszło.
Odnosnie pomp g/w to faktycznie jest tylko dwie inwertorowe godne zainteresowania : Nibe i Daikin

mkm silesia
13-02-2014, 07:00
Edycja bo równolegle był wpis kol Asolt

rwojtek
13-02-2014, 07:10
Prawie 82W/m2, jaka to musiałaby być podłogówka i jakie temperatury wody, aby dać radę?

JacekBB
13-02-2014, 10:47
Niech ktoś CI sprawdzi to OZC, bo takie zapotrzebowanie wydaje mi się zbyt wysokie. Najlepiej niech policzy CI to instalator, żeby potem nie było niedomówień. Pompy inwerterowe są dość drogim rozwiązaniem. Skąd taki pomysł u Ciebie?

Henderson
13-02-2014, 11:34
Należy wszystko brać na prosta logikę;
Toruń znajduje sie pomiędzy II, a III strefą przemarzania. Czyli II strefa to -18C, a III to -20C. Oczywiście gdyby ten dom był z czasów Wczesnego Gierka tzw. lata 70-te, to potrzebowałby ok. 16..20KW, ale to jest nowy dom. Nie po to wydajesz dużo kasy na izolacje, okna by mieć efekt domu z lat 70tych, czyli bez izolacji.
Rada , wpierw zmień swojego projektanta, bo jeśli ktoś w projekcie wpisuje takie bzdury to powinien lepiej zarejestrować się jako bezrobotny w UP.

Domy nowe np. izolacje ścian 15cm, poddasze 30cm, grunt 15cm + rekup. w tej strefie mają stratę max. do 50w/1m2 powierzchni mieszkalnej, czyli 193m2 x 50W ( 0,050kW)= 9 650 W czyli 9,65 kW/h przy skrajnej temperaturze -20C i +22C w środku. Tyle jak jest strata budynku, tyle musisz dostarczyć energii. To jest skrajne zapotrzebowanie raz na kilka lat, przez kilka godzin. Taki dom w temp. średnich zimy od -8 do +5C potrzebuje ok. 4..6kW mocy.
Praw fizyki nie da sie oszukać. Pompa ciepła o mocy ok. 10KW bedzie odpowiednia. Oczywiście zawsze można zamontowac większą nawet 20kW, tylko w jakim celu????? Wiekszy kolektor gruntowy, wieksza pompa itp. to większe pieniądze wydane. Lepiej jak zawsze twierdzę za różnice pojechać na wakacje.

asolt
13-02-2014, 13:59
Niech ktoś CI sprawdzi to OZC, bo takie zapotrzebowanie wydaje mi się zbyt wysokie. Najlepiej niech policzy CI to instalator, żeby potem nie było niedomówień.

Prosze nie przesadzac, po mnie nie trzeba sprawdzac, jezeli kol. tak chce to podam dane, oczywiscie po uzgodnieniu z inwestorem Ten budynek ma wyjatkowo duzo przeszklen i z tego własnie wynikaja tak duze straty.
A liczenie ozc przez instalatorów to chyba żart, zwykle to ja wyliczam ozc dla instalatorów.

asolt
13-02-2014, 14:05
Należy wszystko brać na prosta logikę;
Toruń znajduje sie pomiędzy II, a III strefą przemarzania. Czyli II strefa to -18C, a III to -20C. Oczywiście gdyby ten dom był z czasów Wczesnego Gierka tzw. lata 70-te, to potrzebowałby ok. 16..20KW, ale to jest nowy dom. Nie po to wydajesz dużo kasy na izolacje, okna by mieć efekt domu z lat 70tych, czyli bez izolacji.
Rada , wpierw zmień swojego projektanta, bo jeśli ktoś w projekcie wpisuje takie bzdury to powinien lepiej zarejestrować się jako bezrobotny w UP.

Domy nowe np. izolacje ścian 15cm, poddasze 30cm, grunt 15cm + rekup. w tej strefie mają stratę max. do 50w/1m2 powierzchni mieszkalnej, czyli 193m2 x 50W ( 0,050kW)= 9 650 W czyli 9,65 kW/h przy skrajnej temperaturze -20C i +22C w środku. Tyle jak jest strata budynku, tyle musisz dostarczyć energii. To jest skrajne zapotrzebowanie raz na kilka lat, przez kilka godzin. Taki dom w temp. średnich zimy od -8 do +5C potrzebuje ok. 4..6kW mocy.
Praw fizyki nie da sie oszukać. Pompa ciepła o mocy ok. 10KW bedzie odpowiednia. Oczywiście zawsze można zamontowac większą nawet 20kW, tylko w jakim celu????? Wiekszy kolektor gruntowy, wieksza pompa itp. to większe pieniądze wydane. Lepiej jak zawsze twierdzę za różnice pojechać na wakacje.

Moze lepiej nie brac tego na prostą logikę a dokładnie to wyliczyć. A dobre rady radze zachować dla siebie. Projektant zaprojektował ten dom zgodnie z zyczeniem inwestora, ja wykonałem obliczenia ozc, wyniki wyszły jakie wyszły. Z weryfikacją poprawnosci moich obliczen prosze sie powstrzymac do czasu zapoznania ze szczegółowym projektem budowlanym wraz z załozeniami do obliczen cieplnych. Bez tego to jest bicie piany

wihajster
13-02-2014, 15:38
Myślę że tutaj asoltowi można zaufać, wszak to Jego profesja i nie sądzę żeby się mylił.
Wynik ~80W/m2 rzeczywiście lekko szokuje, to jeden z najwyższych jakie widziałem w nowobudowanym domu mieszkalnym.

oberwatorPC
13-02-2014, 16:27
JJay tutaj nie znajdziesz zadowalających Cię informacji, prosisz o poradę w sprawie pompy ciepła to masz znów dyskusje o OZC, które zrobiła jedna z nielicznych tu kompetentnych osób. Jeśli dobierzesz pompę do OZC to nie martw się o zimę .

mkm silesia
13-02-2014, 21:15
to tradycyjnie bardziej z przekory zaproponuję powietrze woda 16kw 100% mocy grzewczej do -15oC średnioroczny spf 3 zapłacisz rocznie jakieś 1500zł - 2000zł więcej za energię ale zaraz będzie jazda :rolleyes:

oberwatorPC
13-02-2014, 21:31
A ile zapłaci za kompletną instalację ?

JJay
13-02-2014, 21:33
niestety nie wiem jak wrzucić rzuty domu, mam je w pdf, ale są zbyt ciężkie by je tu wkleić (1,3 MB), więc przesyłam link do pobrania z dropboxa:

https://www.dropbox.com/s/1961qw17g0msa2z/rzut%20parteru.pdf

oberwatorPC
13-02-2014, 21:35
niestety nie wiem jak wrzucić rzuty domu, mam je w pdf, ale są zbyt ciężkie by je tu wkleić (1,3 MB), więc przesyłam link do pobrania z dropboxa:

https://www.dropbox.com/s/1961qw17g0msa2z/rzut%20parteru.pdf

Po co wrzucasz rzuty domu? Nie słuchaj tego co ci piszą! Masz dobrze policzone OZC i tego się trzymaj. Poszukaj dobrej oferty i tyle.

mkm silesia
13-02-2014, 21:39
A ile zapłaci za kompletną instalację ?

górnej granicy nie ma teraz np. robię duży obiekt na systemie Rehau nie każdy chce mieć najtańszy pex i część na sucho

oberwatorPC
13-02-2014, 21:45
górnej granicy nie ma teraz np. robię duży obiekt na systemie Rehau nie każdy chce mieć najtańszy pex i część na sucho

Konkretna odpowiedź.

JJay
13-02-2014, 21:55
Rzut domu wrzuciłem nie dlatego, że uważam, że OZC jest źle policzone, ale dlatego aby niedowiarkowie zobaczyli, ze nie jest to typowy dom i ma bardzo duże przeszklenia.

@obserwatorPC

tylko jak rozpoznać, która oferta jest dobra? co instalator to inne spojrzenie na PCi, np na 90% mocy, przewymiarowanie z buforem, nie mówiąc już o odwiertach lub kolektorach pionowych i poziomych

map78
13-02-2014, 22:10
tylko jak rozpoznać, która oferta jest dobra? co instalator to inne spojrzenie na PCi, np na 90% mocy, przewymiarowanie z buforem, nie mówiąc już o odwiertach lub kolektorach pionowych i poziomych

Czytać, czytać, analizować, myśleć:rolleyes: Innej rady nie ma. Każdy instalator będzie zachwalał swoje rozwiązania, więc ja bardziej polegałbym na opiniach użytkowników, ale w Twoim przypadku będzie ciężko znaleźć użytkowników PCi z podobnym choćby domem.

mkm silesia
13-02-2014, 22:17
Rzut domu wrzuciłem nie dlatego, że uważam, że OZC jest źle policzone, ale dlatego aby niedowiarkowie zobaczyli, ze nie jest to typowy dom i ma bardzo duże przeszklenia.

@obserwatorPC

tylko jak rozpoznać, która oferta jest dobra? co instalator to inne spojrzenie na PCi, np na 90% mocy, przewymiarowanie z buforem, nie mówiąc już o odwiertach lub kolektorach pionowych i poziomych

A tak z innej beczki przewidziałeś jakieś chłodzenie mam klienta ma podobną modernistyczną przeszkloną bryłę chłodzenie odpala w maju jak są słoneczne dni

rwxw
13-02-2014, 22:24
tylko jak rozpoznać, która oferta jest dobra? co instalator to inne spojrzenie na PCi, np na 90% mocy, przewymiarowanie z buforem, nie mówiąc już o odwiertach lub kolektorach pionowych i poziomych
Instalacja musi być prosta. Pc->rozdzielacz->podłogówka. Wtedy pracuje najsprawniej i instalacja jest najtańsza. Po co kupować i płacić za jakieś gadżety, które tylko psują sprawność instalacji, a nie poprawiają jej. Wymiarowanie na 90% to też kiszka, bo nie masz rezerwy na jakiekolwiek błędy, nie wspominając o taniej taryfie. Jaki kolektor, to zależy od miejsca na działce, jeśli je masz, to poziomy, jeśli nie masz, to pionowy. Opowieści, że pionowy jest lepszy są tylko bajaniem. No, chyba że będzie tańszy przy tej samej mocy, to inna sprawa.

mkm silesia
13-02-2014, 22:27
Instalacja musi być prosta. Pc->rozdzielacz->podłogówka. Wtedy pracuje najsprawniej i instalacja jest najtańsza. Po co kupować i płacić za jakieś gadżety, które tylko psują sprawność instalacji, a nie poprawiają jej. Wymiarowanie na 90% to też kiszka, bo nie masz rezerwy na jakiekolwiek błędy, nie wspominając o taniej taryfie. Jaki kolektor, to zależy od miejsca na działce, jeśli je masz, to poziomy, jeśli nie masz, to pionowy. Opowieści, że pionowy jest lepszy są tylko bajaniem. No, chyba że będzie tańszy przy tej samej mocy, to inna sprawa.

co z chłodzeniem w takim akwarium też radzisz poziomy ?

JJay
13-02-2014, 22:28
@ mkm silesia

tak, myślałem o chłodzeniu klimakonwektorami

JJay
13-02-2014, 22:30
mam już zrobiony projekt odwiertów pionowych. wynika z niego łącznie 400 m odwiertów (5 *80 m)

rwxw
13-02-2014, 22:32
co z chłodzeniem w takim akwarium też radzisz poziomy ?
Nie widzę w takim przypadku chłodzenia pasywnego. A przy aktywnym poziomy też da radę.

rwxw
13-02-2014, 22:33
mam już zrobiony projekt odwiertów pionowych. wynika z niego łącznie 400 m odwiertów (5 *80 m)
To jedną kwestię masz już z głowy - nie ma miejsca to musi być pionowy.

mkm silesia
13-02-2014, 22:35
@ mkm silesia

tak, myślałem o chłodzeniu klimakonwektorami

Weź pod uwagę płaszczyznowe grzanie i chłodzenie w twoim wypadku 80W/m2 może pomyśl dodatkowo o sufitach do grzania i chłodzenia klima konwektory to ostateczność hałas i nie ciekawa skrzynka na ścianie a widzę że estetyka jest dla Ciebie ważna - gdzie je umieścisz - tam gdzie ich najbardziej potrzebujesz do chłodzenia masz same okna.

wihajster
13-02-2014, 22:37
O poziomym w tamtej dzielnicy Torunia można spokojnie i bez żalu zapomnieć, nie da rady. Nawet gdyby teren powierzchniowo pozwalał to parametry byłyby kiepskie.

rwxw
13-02-2014, 22:46
O poziomym w tamtej dzielnicy Torunia można spokojnie i bez żalu zapomnieć, nie da rady
No tak, jak suchy piach, to nie ma sobie co głowy zawracać. A z pionowymi już szlaki są w tej okolicy dobrze przetarte ;-)

JJay
13-02-2014, 22:51
@map78

od kilku miesięcy nic innego nie robię w wolnym czasie, jak tylko czytam, czytam i analizuję, ale im więcej czytam, tym więcej wątpliwości i większy mętlik :eek:

wihajster
13-02-2014, 22:56
Instalacja musi być prosta. Pc->rozdzielacz->podłogówka. Wtedy pracuje najsprawniej i instalacja jest najtańsza. Po co kupować i płacić za jakieś gadżety, które tylko psują sprawność instalacji, a nie poprawiają jej. Wymiarowanie na 90% to też kiszka, bo nie masz rezerwy na jakiekolwiek błędy, nie wspominając o taniej taryfie.
...czytać to warto mądrych ludzi, jak powyżej. Wtedy mętlik mniejszy....

Henderson
14-02-2014, 10:37
80W na 1m2 to tyle obecnie potrzebują hale namiotowe z dobrych materiałów, a nie nowe domy. Nowe domy z normalnymi proporcjami okien do ścian mają zapotrzebowanie maks ok. 40-45W/m, coś tu nie tak, prawie 100% więcej. No może jeśli autentyczne cały obiekt jest zbudowany z profili alu i szkła to można przyjąć 80W/m

rwojtek
14-02-2014, 11:00
Ciut nie akwarium...

JJay
14-02-2014, 13:20
@Henderson

zerknij na post #17, zamieściłem tam link do rzutu domu, może pomoże ci zrozumieć, e jednak 80 W / m2 może być realne

autorus
14-02-2014, 13:49
Fajny garaż, a w środku 3 porsche :) Bomba. :D

JJay
14-02-2014, 15:51
hehe, nie jeżdżę porsche, to taka fantazja projektanta :lol2:

autorus
14-02-2014, 16:13
Mi motor wkleil :)