PDA

Zobacz pełną wersję : Dom z pustaków styropianowych



piano
27-11-2001, 14:35
piszą, że ściana z pustaków styropianowych (wypełnianych betonem) ma współczynnik przewodnictwa ciepła 0.29, 0.16 lub 0.11 W/m2K w zależności od grubości pustaka. Koszty materiału z robocizną nawet dla ściany z U=0.16 są mniej więcej równe z kosztami Ytonga, Porothermu etc.
Pytania:
- Kto z Was stawiał lub stawia dom z tego materiału ?
- Ściana taka oczywiście nie oddycha ale wykonane z innych materiałów, jak czytałem, pochłaniają max. 3% wilgotności z wnętrza - może więc to nie ma znaczenia ? Jak to jest ?

Pozdrawiam wszystkich ...

27-11-2001, 20:43
spróbuj coś na takiej ścianie powiesić..

Agnicha1704
28-11-2001, 08:41
Dołączam do Anonima. W okolicy w której stawiamy dom ktoś budował w tym systemie. Słyszałam, że są poważne problemy z wieszaniem czegokolwiek na ścianach. Gwoździe się nie trzymają, a kołki rozporowe muszą być długie, a nawet gdy takie są to jest problem z wierceniem w betonie i utrzymaniem się kołka w ścianie. Radzę przemyśleć.
Pozdrowienia
Agnicha

Zbigniew Zalewski
28-11-2001, 10:11
Zbudowałem taki dom (z pustaków styropianowych) w 1996-98. Mieszkam w nim od ponad 2 lat. Ma tyle samo zalet i wad jak (przypuszczam pozostałe technologie). Jeżeli chodzi o wieszanie czegokolwiek na ścianach to, owszem, problem występuje, ale bez przesady. Należy użyć długich dybli i jest ok. Poza tym ściany "styropianowe" to tylko ściany zewnętrzne, pozostałe ściany (a na nich wszak też sporo wieszamy) to ściany z innych materiałów.

piano
28-11-2001, 21:27
Dziękuję za opinie.
Zbyszku, czy podczas stawiania domu były jakieś problemy technologiczne (np. kładzenie stropu) ? Czy ścianki działowe zrobiono z płyt kartonowych (akustyka) ?
Wreszcie - dlaczego wybrałeś tą technologię (jeśli chcesz odpowiedzieć) ?
Serdecznie pozdrawiam

lullabysta
28-11-2001, 21:36
Moj znajomy zbudował dom w tej technologii.Jedyna rzecz która mnie zaskoczyła to ta że wg niego tynk trzeba położyć na siatce żeby nie pękał.Wydaje mi się że w innych technologiach nie trzeba tego robić.A co do kołków to moim zdaniem taki kołek pracuje na wyrywanie w rdzeniu betonowym, a to żeby się np nie wygiął też nie powinno mieć miejsca bo opiera się na tynku.
Pozdrawiam
Artur

maciek w.
29-11-2001, 13:48
Hehe, słyszałem, że można tanim sposobem skosztować uczucia mieszkania w takim domku. Wystarczy nałożyć sobie worek foliowy na głowę i mocno zawiązać pod szyją :wink:)

zedgrajewo
19-12-2001, 07:14
Mam stan surowy zamknięty budynku w taj technologii.IZODOM sugeruje jako tynki płyty G-K na klej na całej powierzchni ja narazie wytynkowałem garaż tynkiem gipsowym na mokro bez siatki na BETOKONTAKT. Trzyma się dobrze. Metodę tę zaproponował specjalista z KNAUFA.Firma bieże 17zł/mkw.Wieszanie na ścianach raczej nie jest problemem, lekkie rzeczy wystarczy gwóźdź większe długi kołek rozporowy jednak trzeba trafić w beton bo nie cała powierzchnia ściany jest wypełniona betonem (przewiąski w pustaku). Według mnie stan surowy wyszedł dużo taniej niż z "suporeksu"

Alanta
19-12-2001, 08:22
Jak ktoś ma pecha, to fajnie musi wyglądać ściana po takim "trafianiu w beton":grin:

Feft
28-12-2001, 08:22
Co Was skłoniło do budowania w tej technologii, czy budowanie jest łatwe i czy nie boicie się dużej wilgoci?

empi
28-12-2001, 10:01
W bieżącym roku praktycznie sam wykonałem stan surowy otwarty w technolifi IZODOM. Postawienie ścian zewnętrznych zajęło mi miesiąć (budowałem w soboty i popołudniami).Jeśli wiesz jak się posługiwać poziomnicą i potrafisz zrobić beton na pewno dasz sobie radę.

zedgrajewo
28-12-2001, 10:49
Technologia prosta, szybka i ciepła. U mnie ściany działowe beton komórkowy , strop monolityczny żelbetonowy.

30-12-2001, 22:11
Dużo czytałem o tym systemie i widzę w nim więcej zalet niż wad.
1) Jeżeli chodzi o "oddychanie" ścian to sprawę załatwi dobra wentylacja.
2) Jeżeli ściana od wewnątrz jest wykończona płytami gipsowo-kartonowymi to do powieszenia obrazu albo do powieszenia kwiatka wystarczy wbić gwóźdź, a jeżeli chcemy powiesić coś cięższego to tak jak pisze p. Zbyszek trzeba kołki rozporowe zamocować w betonie
pozdrawiam Krzysiek G.

zedgrajewo
31-12-2001, 13:08
Dodatkowo odchodzi wykonanie ocieplenia ze styropianu,wystarczy po wykonaniu stanu surowego położyć klej i siatkę, zagruntować i można poczekać z wykonaniem elewacji.

Luna_tyk
13-02-2002, 22:34
Czytam te wypowiedzi, i odbiera mi mowę ze zdumienia:
- wg mnie jest to poroniona technologia: macie ocieplenie i wewnątrz, i od strony zewnętrznej... Popytajcie o wykres temperatur w takiej ścianie, i gdzie jest ulokowany punkt rosy
- tak naprawdę to dostajecie ściany z rusztu betonowego, wylanego w plastikowej formie... Na chłopski rozum, to za coś takiego powinno się dostać jeszcze dopłatę.
- policzcie te wszystkie koszty związane: siatki, tynki, płyty G-K - i porównajcie to z cenami technologii tradycyjnych...

Może jestem zbyt staroświecki.

skorpion
14-02-2002, 09:18
On 2001-11-29 14:48, maciek w. wrote:
Hehe, słyszałem, że można tanim sposobem skosztować uczucia mieszkania w takim domku. Wystarczy nałożyć sobie worek foliowy na głowę i mocno zawiązać pod szyją :wink:)

Jestem ciekaw jak byś wyglądał gdyby zamknęli Cię w domy z dowolnego materiału ,bez wentylacji, gdzie współczynnik przenikania ciepła byłby na poziomie 0,3 . Sądzę ,że po ośmiu godzinach byłby to dla ciebie katastrofalne przeżycie ( inaczej mówiąc udusił byś się ) . Człowiek potrzebuje 20 m3 powietrza na godzinę - która ściana jest w stanie to zapewnić ? Chyba ,że jest to ściana z zasłonek .

Alanta
14-02-2002, 09:28
Rozmawiałam wczoraj z fachowcem od fizyki budowli. Z jego opinii wynika, że faktycznie jedynie 3% wilgotności ucieka przez ścianę, ale właśnie te 3% wystarczy, żeby ścianę zawilgocić. Tak więc każda ściana, w której jest warstwa izolacji nieprzepuszczalnej np.styropian, powinna mieć pustkę powietrzną pozwalającą na osuszenie ściany i odprowadzenie tej wilgoci. Dodatkowo nazwał ścianę z pustaków styropianowych "mozaiką krótkoliniowych mostków termicznych"

skorpion
14-02-2002, 09:38
On 2002-02-13 23:34, Luna_tyk wrote:
Czytam te wypowiedzi, [....]

>>>Czytam te wypowiedzi, i odbiera mi mowę ze zdumienia:
- wg mnie jest to poroniona technologia: macie ocieplenie i wewnątrz, i od strony zewnętrznej... Popytajcie o wykres temperatur w takiej ścianie, i gdzie jest ulokowany punkt rosy<<<
Wyobraź sobie ,że w tej ścianie nie występuje punkt rosy ( w normalnych warunkach ) ale jak każdy wie jest parę tygodni w roku kiedy te warunki są niekorzystne dla każdej ze ścian . Wtedy punkt rosy występuje na styku styropianu i tynku zewnętrznego .
>>>- tak naprawdę to dostajecie ściany z rusztu betonowego, wylanego w plastikowej formie... Na chłopski rozum, to za coś takiego powinno się dostać jeszcze dopłatę.<<<
Nie rozumiem tej wypowiedzi
>>>- policzcie te wszystkie koszty związane: siatki, tynki, płyty G-K - i porównajcie to z cenami technologii tradycyjnych .Może jestem zbyt staroświecki.<<<
A czy w innych technologiach nie używa się płyt K-G do wykończeń ścian wewnętrznych ? oczywiście może to być tynk gipsowy ale wtedy nie jest potrzebna siatka . jedynie z czym się zgodzę to , to że tynki zewnętrzne kładzione na tą technologię wymagają siatki ( tak samo jak każda technologia docieplania ) . Z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na trwałość tynków kładzionych na siatce a tradycyjnych .

skorpion
14-02-2002, 09:49
On 2002-02-14 10:28, Alanta wrote:
Rozmawiałam wczoraj z fachowcem od fizyki budowli.[....]

>>>>Rozmawiałam wczoraj z fachowcem od fizyki budowli. Z jego opinii wynika, że faktycznie jedynie 3% wilgotności ucieka przez ścianę, ale właśnie te 3% wystarczy, żeby ścianę zawilgocić. Tak więc każda ściana, w której jest warstwa izolacji nieprzepuszczalnej np. styropian , powinna mieć pustkę powietrzną pozwalającą na osuszenie ściany i odprowadzenie tej wilgoci.<<<
I tu się zgadzam całkowicie , ale ściana z elementów styropianowych sama sobie reguluje przepływ pary wodnej ( styropian JEST materiałem paro-przepuszczalnym )
>>>Dodatkowo nazwał ścianę z pustaków styropianowych "mozaiką krótkoliniowych mostków termicznych"<<<
Natomiast współczynnik przenikania ciepła przez ścianę wynosi Uo=0,28W/m2K . Elementy są bardzo dobrze do siebie dopasowane , a pionowe mostki termiczne powstają tylko w miejscach cięcia elementów (ale z tym też można sobie poradzić ).

zedgrajewo
14-02-2002, 12:13
Mam dom z pustaków styropianowych IZODOM. Dodatkową zaletą takich ścian jest to, że nie ogrzewamy ścian. Po rozpaleniu kominka temperatura w domu w ciągu 1godz z 10st.C rośnie do 20

Frankai
14-02-2002, 23:06
Zedgrajewo - ... i równie szybko spada. Ogrzanie murów sprawia, że budynek ma pewną bezwładność cieplną i faktem jest, że trudno go ogrzać, ale też mając kominek wpadasz do domu, gdzie jest nie 10 a 18 stopni. Nie wspomnę o tym, że w instalacjach z automatyką, to w ogóle nie ma znaczenia.

RafaelS
14-02-2002, 23:26
On 2002-02-14 13:13, zedgrajewo wrote:
Po rozpaleniuk ominka temperatura w domu w ciągu 1godz z 10st.C rośnie do 20

Przy takich skokach temperatury drewniane meble, parkiet i stolarka chyba nie nalepiej sie czuja...

empi
15-02-2002, 07:04
Frankai - jeśli masz automatykę to po co grzejesz ściany ?

skorpion
15-02-2002, 07:59
Czy aby na pewno ściany zewnętrzne zapewniają nam bezwładność cieplną budynku ???
Przecież potężnymi akumulatorami ciepła są też ściany wewnętrzne , podłogi , stropy ( chyba że są drewniane )!
Jeżeli przeliczymy ilość tych powierzchni w porównaniu do powierzchni ścian zewnętrznych to okaże się ,że ściana zewnętrzna nie musi prawie nic akumulować ponieważ zmienia ona bezwładności cieplną tylko w kilku procentach .
A tak poza tym sama temperatura nie ma większego wpływy na meble ,podłogi itp. Ważniejszym czynnikiem jest wilgotność powietrza .

pitbull
15-02-2002, 08:08
Empi zeby sciana uzyskala po calkowitym wychlodzeniu swoja wartosc akumulacji cieplnej potrzeba znacznie wiecej energii do ogrzania pomieszczenia, niz gdybys utrzymywal cieplo w scianie. Innymi slowy nie oplaca sie calkowicie przestac grzac w pomieszczeniu bo ta cie wiecej bedzie kosztowac niz utrzymywanie w ciepla w scianie

empi
15-02-2002, 08:47
Całkowicie się z tobą zgadzam, ale ja wcale nie mówiłem o tym żeby nie grzać. Akumulacja ciepła w ścianie jest korzystna przy okresowym braku ogrzewania. W innym przypadku to tylko dodatkowa energia potrzebna do ogrzania muru. Ogrzewanie służy podwyższeniu temperatury POWIETRZA w pomieszczeniu.

pitbull
15-02-2002, 10:05
Dokladnie tak jak piszesz, tylko ogrzewanie powietrza odbywa sie takze droga oddawania ciepla ze sciany do powietrza wewnetrznego (jesli oczywiscie temp. powietrza sciany jest wyzsza niz temp. powietrza)

empi
15-02-2002, 10:36
To właśnie napisałem powyżej, ale w domu z automatyką temperatura spada najprawdopodobniej dlatego, że tak to zostało zaprogramowane (ciepło ze ścian nie jest potrzebne). Przy ponownym podwyższeniu temperatury musisz dodatkowo pakować energię w ścianę. PO CO ?

zedgrajewo
15-02-2002, 10:54
Frankai jeżeli przez tydzień grzejesz na 18st ile energii i czasu potrzebujesz żeby ogrzać do 22st?

pitbull
15-02-2002, 10:56
Masz racje. ale w kazdym przypadku musisz pakowac energie w sciane, ktora ja traci. Czy widzisz inne wyjscie?

empi
15-02-2002, 11:17
Rozwiązaniem jest zastosowanie technologii IZODOM, która znacznie obniża koszty z tego tytułu

zedgrajewo
15-02-2002, 11:18
empi popieram

Frankai
15-02-2002, 22:20
Zedgrajewo - oto moje plany, bo jeszcze się buduję: wyjeżdżam na tydzień, to programuję temperaturę 12 stopni. Ustalam godzinę powrotu i zaczynam grzanie godzinę wcześniej, albo dzwonię do mojego sterownika i podaję mu kiedy ma zacząć grzać. Godzina wystarczy by ogrzać powietrze w domu, a ono POWOLI będzie odgrzewać ściany. Jak dotknę, to ściana będzie zimna, piec będzie chodził na podwyższonej mocy względem normalnego stanu, ale POWIETRZE BĘDZIE CIEPŁE PO 1 GODZ, bo wymiana ciepła między ścianą, a powietrzem nie jest aż tak szybka. Znacznie szybciej ciepło przechodzi od grzejnika do powietrza. Pamiętam z młodości wyjazdy weekendowe i słabo ocieplony dom 3-kondygnacyjny. Powrót, palenie w kotle węglowym i brrrr przez kilka godzin. Po zainstalowaniu pompki 1h i było ciepło. Nie sądzę, by u mnie było gorzej.

16-02-2002, 17:56
Ale się rozkłapaliście na ten temat. Technologia ta to niezdrowy syf i tyle. Szkoda cokolwiek dodawać. Pa.

Szczepan
18-02-2002, 17:27
Akumulacja ciepła i wilgoci przez sciany ma znaczenie nie tylko w okresie grzewczym.
Latem, sciany potrafiace akumulować i oddawać cieplo i wilgoć pomiedzy dniem i nocą, sa stabilizatorem klimatu w pomieszczeniach i o tym też trzeba pamietać budujac dom ze styropianu.

HenoK
22-05-2007, 17:20
Hehe, słyszałem, że można tanim sposobem skosztować uczucia mieszkania w takim domku. Wystarczy nałożyć sobie worek foliowy na głowę i mocno zawiązać pod szyją :wink:)
Odgrzewam bardzo stary wątek.
Dzisiaj już chyba nikt by takich argumentów nie używał - w końcu wątek na temat oddychajacych ścian zrobił swoje ;).

TomKa
22-05-2007, 22:36
Przyłączam się do tematu. Poszukuję osób budujących dom w technologii - IZODOM, Thermodom, Izohome2000. Proszę również osoby juz mieszkające w takich domach o opinie.

monument
23-05-2007, 16:55
posłuchaj dobrej rady,jako jeden chyba z pierwszych w polsce wybudowałem dom w tym systemie\thermomur\,mieszkałem 10 lat, 3 lata prób i udało mi się go sprzedać,i jestem najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem. Nie będę polemizował z mądralami teoretykami ale ten system to kompletne dno.Plus to w miarę ciepłe ściany,a na minusy zabrakło by mi całej strony.Radzę Ci z całego serca buduj z czegokolwiek innego i nie słuchaj tych co mieszkają kilka miesięcy,oni przekonają się za kilka lat
pozdrawiam

HenoK
23-05-2007, 17:30
posłuchaj dobrej rady,jako jeden chyba z pierwszych w polsce wybudowałem dom w tym systemie\thermomur\,mieszkałem 10 lat, 3 lata prób i udało mi się go sprzedać,i jestem najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem. Nie będę polemizował z mądralami teoretykami ale ten system to kompletne dno.Plus to w miarę ciepłe ściany,a na minusy zabrakło by mi całej strony.Radzę Ci z całego serca buduj z czegokolwiek innego i nie słuchaj tych co mieszkają kilka miesięcy,oni przekonają się za kilka lat
pozdrawiam
Nie musisz dyskutować z mądralami teoretykami.
Jeżeli nie chcesz rozpisywać się na całą stronę, to podaj chociaż przybliżone rozmiary tego "dna".
Może nie trzeba wydawać tyle kasy na budowę domu (dowolnego bez wentylacji) i zamiast tego "Wystarczy nałożyć sobie worek foliowy na głowę i mocno zawiązać pod szyją" ?
Może jednak w Twoim przypadku, podobnie jak w wielu innych, nie była to wina technologi tylko partactwa (niewykluczone, że już na etapie projektu) ?

A.K
24-05-2007, 07:50
Ja dobudowałem w czasie rozbudowy w 1998 roku część z kształtek styropianowych i muszę powiedzież że gdybym teraz budował nowy dom to byłby ze styropianu.Część dobudowana jest dużo cieplejsza niż stara część a nie pamietam żadnych z problemów związanych z tym materiałem no może o jednym: w czasie budowy jednego dnia był wiatr i zbierałem mój budulec z całej okolicy.Środek mam wykończony w płytach gipsowych, świetnie kleiły się klejem K10(nie do oderwania) na zewnątrz siatka i tynk.

HenoK
24-05-2007, 07:55
....a nie pamietam żadnych z problemów związanych z tym materiałem no może o jednym: w czasie budowy jednego dnia był wiatr i zbierałem mój budulec z całej okolicy.
:lol:

Dziękuję za uwagi.
Czekam jednak również na uwagi krytyczne ale dotyczące konkretów występujących w poprawnie wybudowanym domu.

Barbossa
24-05-2007, 08:16
jak już ktoś napisał: albo zwykły tynk na siatce, albo gk
uważać przy wypełnianiu betonem, lepiej mniej warstw za jednym zamachem a częściej (ściana lubi się wyboczyć)
reszta bez większego znaczenia

no i te wieszanie - mieszkam w "normalnym" domu i naliczyłem z 10 punktów, gdzie coś wisi na ścianie zewn - nie ma co przesadzać z tą fobią

HenoK
24-05-2007, 08:57
Nadal czekam na zdecydowane "minusy" tej technologii.
Jeszcze mogę zmienić technologię na "tradycyjną", cokolwiek to miałoby znaczyć :).

lakusz
21-06-2008, 23:41
Ja budowałem w tej technologi samodzielnie, jedna uwaga, jeżeli beton z betoniarni to nie zalewaj z pompy. Tylko wiadra, jakiś bloczek, albo mały "dzwig", lub coś w tym rodzaju, albo kilku osiłków i wiadrami.
Najlepszym rozwiązaniem było by mieć miksokreta i mieszać sobie beton i lać po 1,5 warstwy co 2 dni, nie ma niebezpieczeństwa rozerwania klocka, ani pływania ściany.
Bo wlanie w ściany wiadrami 10m3 betonu to mi się średnio widziało :(

Ja lałem po pół kondygnacji (warstwami, ale za jednym podejściem) z pompy i kilka wypadków miałem - niestety. Niby nie tragedia, ale i tak trzeba było się namachać wiadrami. Szczęście w nieszczęściu że robiłem to jesienią, więc nie było już tak ciepło i beton aż tak szybko nie wiązał.

HenoK
22-06-2008, 09:31
W tej technologii wykonałem ściany zewnętrzne domu. Szczegóły w moim dzienniku budowy (http://forum.muratordom.pl/dziennik-budowy-domku-prawie-pasywnego,t97993.htm) :).

HenoK
28-08-2008, 06:16
Wicęcej szczegółów na temat tej technologii w wątku :
http://forum.muratordom.pl/post2700807.htm#2700807
Zapraszam :).

Aedifico
28-08-2008, 07:17
Ja budowałem w tej technologi samodzielnie, jedna uwaga, jeżeli beton z betoniarni to nie zalewaj z pompy. Tylko wiadra, jakiś bloczek, albo mały "dzwig", lub coś w tym rodzaju, albo kilku osiłków i wiadrami.
Najlepszym rozwiązaniem było by mieć miksokreta i mieszać sobie beton i lać po 1,5 warstwy co 2 dni, nie ma niebezpieczeństwa rozerwania klocka, ani pływania ściany.
Bo wlanie w ściany wiadrami 10m3 betonu to mi się średnio widziało :(

Ja lałem po pół kondygnacji (warstwami, ale za jednym podejściem) z pompy i kilka wypadków miałem - niestety. Niby nie tragedia, ale i tak trzeba było się namachać wiadrami. Szczęście w nieszczęściu że robiłem to jesienią, więc nie było już tak ciepło i beton aż tak szybko nie wiązał.
Co prawda post stary dość ale popełnione chyba wszystkie mozliwe błędy przed którymi przestrzega instrukcja montażu. Wystarczy jedynie przeczytać.