PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptacja starego garażu na mieszkanie lub budowa nowego domu.



inzu
14-02-2014, 09:08
Witam, na samym początku przedstawię sytuację. Mam dom, który mogę wyremontować tylko nie wiem, czy się opłaca. W grę wchodzi remont starego domu lub budowa nowego, na nowo-wydzielonej działce (około 800m/kw). Obecny dom ma około 100 lat, wymiary budynku 20mx10m, położony jest na skraju działki. Składa się z dwóch części, mieszkalnej oraz tzw. garażowej. Całość postawiona jest na fundamencie kamiennym, bez izolacji pionowej oraz poziomej, obecna część mieszkalna jest podpiwniczona, niestety w piwnicy zbiera się woda, za sprawą przepływającego pod nią źródełka. Ściany zbudowane z czerwonej cegły. Strop drewniany, sufity czcinowo-cementowe. Wysokość do stropu 290cm. Remont obecnej części mieszkalnej odpada ze względu na złe położenie domu na działce, dużej wilgoci na ścianach (tynk po 5latach odpada, sól w ścianach, mimo wielokrotnego osuszania i zabezpieczania) itd. Gdybym zdecydował się na remont części garażowej, trzeba by było wymienić pokrycie dachu, naprawić strop, kto wie czy nie wiązało by się to w wylaniem nowego wieńca. Trzeba na pewno zrobić izolację pionową i poziomą fundamentów. Więźba dachowa w stanie jak na zdjęciach, pewnie do wymiany lub częściowej wymiany a z tym związana zmiana konstrukcji dachu, czyli w grę wchodzi nowy projekt budowlany. Reasumując, w przypadku remontu części garażowej zostają mi gołe ściany z czerwonej cegły, fundament do odkopania i ocieplenia, nowy wieniec, nowe poszycie dachu, nowy komin itd… Poniżej zamieszczam foty poglądowe budynku, oraz rzut działki z amatorskim opisem sytuacyjnym. Proszę o radę czy bawić się w remont tego budynku czy stawiać od nowa metodą gospodarczą.

Piotr Kniaziuk
14-02-2014, 18:48
Ja miałem podobną sytuacje dom 120 m2, w stanie takim samym. Po podliczeniu kosztów pod klucz wyszło jakieś niecałe 250 tys. ale ten dom był remontowany tak samo jak ty chcesz garaż zrobić czyli zostawić fundamenty i ściany (koszt fundamentów i ścian to około 30% stanu zamkniętego surowego). Jeżeli dach odbudujesz w takiej postaci jakiej jest (mam na myśli kąt nachylenia), to wieniec jest potrzebny, bo , tak prosto mówiąc, dach będzie ci rozjeżdżał ściany na boki. Jak zbudujesz dach płaski to wieńca nie trzeba (jeżeli ściany są zdrowe - nie popękane).

Jeżeli nie zmieniasz bryły ani konstrukcji dachu to idzie to na zgłoszenie i po prostu robisz remont konstrukcji dachu, pokrycia, tynków, stolarki itp.

kamilb1987b
14-02-2014, 20:26
z tego co widzę to podobne do mojego tylko większy. więc stoisz przed podobną decyzją co ja. ja chcę zrobić dom niskoenergetyczny ale jak Ty chcesz taki żeby mieszkać to możesz zostawić mury i metodą iniekcji zrobić izolację poziomą, a jak już fundamenty będą obkopane to też izolację pionową. pewnie podobnie jak w moim domku nie masz żadnych mediów w domu oprócz prądu lub masz ale w opłakanym stanie i wszystko do wymiany. nawet robiąc wszystko na minimalne normy to robota jest ta sama, niezależnie czy dasz na ściany 10cm styro czy 20 itp. nie podałeś czy chcesz to nieć parterówkę czy z poddaszem. na pewno parterówka wyjdzie sporo taniej ale bez pnb się nie obejdzie a jak pnb to architekt wkroczy i musi zrobić projekt. opisz wszystko dokładniej jakbyś chciał to zrobić i do jakiej kwoty.

inzu
19-02-2014, 19:41
z tego co widzę to podobne do mojego tylko większy. więc stoisz przed podobną decyzją co ja. ja chcę zrobić dom niskoenergetyczny ale jak Ty chcesz taki żeby mieszkać to możesz zostawić mury i metodą iniekcji zrobić izolację poziomą, a jak już fundamenty będą obkopane to też izolację pionową. pewnie podobnie jak w moim domku nie masz żadnych mediów w domu oprócz prądu lub masz ale w opłakanym stanie i wszystko do wymiany. nawet robiąc wszystko na minimalne normy to robota jest ta sama, niezależnie czy dasz na ściany 10cm styro czy 20 itp. nie podałeś czy chcesz to nieć parterówkę czy z poddaszem. na pewno parterówka wyjdzie sporo taniej ale bez pnb się nie obejdzie a jak pnb to architekt wkroczy i musi zrobić projekt. opisz wszystko dokładniej jakbyś chciał to zrobić i do jakiej kwoty.

Dzięki za odpowiedzi, skłaniam się bardziej, ku budowie nowego domu, ponieważ w obu przypadkach i tak projektant musiał by zadziałać, ponieważ konstrukcja dachu musiała by zostać przerobiona. (bez zmian wyjdzie ponad 160m2 - wystarczy parter około 100m2), nie potrzebuje takiego metrażu. Do tego dochodzi budowa komina, odbudowa stropu, który jest z drewna i nadaje się do wymiany. Zastanawiam się jak miałoby, wyglądać to izolowanie poziome. Na zasadzie wstrzykania jakiegoś płynu w fundament? Jaka jest skuteczność tej metody? Jeśli chodzi o instalacje wod/kan oraz prąd to można powiedzieć, że jej nie ma, dodatkowo tynki wewnątrz garażu odpadają do wysokości od 50 - 120cm na szczycie budynku. Same cegły są bardzo mocne, i ciężko nawet coś w nie wwiercić, natomiast fugi można miejscami drapać gwoździem i się sypią jak piasek, to oznacza, że nośność ścian i wytrzymałość odbiegają od nowmy.