PDA

Zobacz pełną wersję : Solary bez montażu a dotacja



dik72
14-02-2014, 20:01
Witam
Zastanawiam się nad zakupem tych solarów http://www.fuego.pl/hewalex-3slp-300w.html sklep nie chce podjąć się montażu ponieważ chcę starać się o dotację NFOŚiGW oraz ze Środków budżetu Miasta Krakowa .
Moje pytanie ;
Aby starać się o dotację kolektory muszą być zamontowane tylko przez firmę autoryzowaną w tym przypadku HEWALEX ?
Czy ktoś korzystał z dwóch dotacji i może się podzielić informacjami .
Pozdrawiam

pemek
14-02-2014, 20:50
Witam
Zastanawiam się nad zakupem tych solarów http://www.fuego.pl/hewalex-3slp-300w.html sklep nie chce podjąć się montażu ponieważ chcę starać się o dotację NFOŚiGW oraz ze Środków budżetu Miasta Krakowa .
Moje pytanie ;
Aby starać się o dotację kolektory muszą być zamontowane tylko przez firmę autoryzowaną w tym przypadku HEWALEX ?
Czy ktoś korzystał z dwóch dotacji i może się podzielić informacjami .
Pozdrawiam

witam własnie jestem w trakcie załatwiania w banku wszystkich formalności aby uzyskac dofinansowanie i biore zestaw 3slp-300 razem z montażem wyjdzie jakies 12,5tys firma która bedzie to zakladac musi miec certyfikat z hewalexa to co wiem pozdrawiam

red1980
14-02-2014, 23:28
Instalator musi mieć autoryzację Hewalexa - wejdź na hewalex.pl i poszukaj sobie autoryzowanego instalatora w swojej okolicy.
Co do zasady to dotacja z NFOŚ nie wyklucza się z innymi dotacjami regionalnymi - pytanie tylko czy inne dotacje nie wykluczają się z tą z NFOŚ. No i naturalnie nie można dofinansować więcej niż 100% wartości inwestycji.

dik72
16-02-2014, 13:34
Zrobiłem małe obliczenia
Znalazłem zestaw HEWALEX 3 TLP-300W http://www.cieplodlaciebie.pl//index.php?products=product&prod_id=2182
Jego cena z 8% vat wynosi 6720 zł do tego zestawu trzeba doliczyć 2000 zł za węże i stojak to już tak z naddatkiem czyli suma zestawu 8700 zł tyle kosztuje instalatora , montuje w cenie 12500 z całym zestawem . Czyli za robociznę bierze 3800 zł chyba dużo za dwa dni pracy .W takim razie czy jest sens montażu u autoryzowanego instalatora aby starać się o dotację z NFOŚ która i tak nie wyniesie więcej niż 30%.

marcinbbb
16-02-2014, 17:55
A co z gwarancją? Jak sam zamontujesz gwarancji chyba nie dostaniesz

red1980
16-02-2014, 20:59
Po pierwsze to z 8% vat założyć może tylko instalator.
Po drugie trzeba jeszcze doliczyć około 500-1000 zł za dodatkowe materiały - podłączenie wody ciepłej i zimnej, przyłączenie górnej wężownicy, drugie naczynie przeponowe itp.
Po trzecie - instalator musi zapłacić zus swój i pracownika i opłacić inne koszty działalności.

Ale można założyć samemu - żaden problem.

mar1973
16-02-2014, 21:08
Po pierwsze to z 8% vat założyć może tylko instalator.
Po drugie trzeba jeszcze doliczyć około 500-1000 zł za dodatkowe materiały - podłączenie wody ciepłej i zimnej, przyłączenie górnej wężownicy, drugie naczynie przeponowe itp.
Po trzecie - instalator musi zapłacić zus swój i pracownika i opłacić inne koszty działalności.

Ale można założyć samemu - żaden problem.

witam

pewnie zawór mieszający antypopażeniowy też nie został wliczony do 2.000 :)

pozdrawiam

dik72
17-02-2014, 11:45
witam

pewnie zawór mieszający antypopażeniowy też nie został wliczony do 2.000 :)

pozdrawiam
Jak tak będziemy liczyć to za chwilę się okaże że do zestawu trzeba będzie dołożyć 5000 zł aby go uzbroić
Proponuję zrobić małą symulacje
Solary będą ustawione na gruncie ok 15 m od zbiornika, podłączenie górnej wężownicy do kotła gazowego, woda zimna i ciepła na miejscu w miedzi .
Jakie potrzebne będą jeszcze akcesoria ?
pozdrawiam

marcinbbb
17-02-2014, 12:20
- Profil do ustawienia solarów na gruncie ( jakaś niewielka podmurówka )
- 40m rurociągu
- Kolektor słoneczny KS2000 SLP:
- Zestaw przyłączeniowy kolektora ZPKS 3:
- Otulina Armaflex HT w osłonie 18/13 mm:
- Profil maskujący KSL:
- Zespół pompowo-sterowniczy ZPS 18e-01:
- Podgrzewacz OKC300 NTRR/SOL:
- Zespół naczynia przeponowego ZNP 18DS:
- Zestaw przyłączeniowy podgrzewacza PC 200/300 400/500:
- Płyn Termsol EKO -25oC:

Pare m rurki do podłączenia kotła gazowego do bojlera, jakieś 35m kabli elektrycznych, termometry "T" chyba są już w cenie grupy pompowej.
3 ogarniętych znajomych 2 do pracy, 1 oczytany do studiowania instrukcji i podłączeń elektrycznych.
Spawarka do miedzi, trochę miedzi do przerobienia istniejącej instalacji cwu.
Pompka cyrkulacyjna, dziesiątki narzędzi wierteł, śrub, otulina do ocieplenia rurek wodnych, grzałka (chyba że gazem manualnie będziesz raz w tygodniu podgrzewał wodę do 60-70 stopni aby "pozbyć się bakterii logli.." a raczej ograniczyć ich namnażanie )
Serwisanta od kotła gazowego który podłączy sterownik solarny do kotła gazowego aby współdziałały.

Aha zapomniałem o transporcie:

mar1973
17-02-2014, 19:36
- Profil do ustawienia solarów na gruncie ( jakaś niewielka podmurówka )
- 40m rurociągu
- Kolektor słoneczny KS2000 SLP:
- Zestaw przyłączeniowy kolektora ZPKS 3:
- Otulina Armaflex HT w osłonie 18/13 mm:
- Profil maskujący KSL:
- Zespół pompowo-sterowniczy ZPS 18e-01:
- Podgrzewacz OKC300 NTRR/SOL:
- Zespół naczynia przeponowego ZNP 18DS:
- Zestaw przyłączeniowy podgrzewacza PC 200/300 400/500:
- Płyn Termsol EKO -25oC:

Pare m rurki do podłączenia kotła gazowego do bojlera, jakieś 35m kabli elektrycznych, termometry "T" chyba są już w cenie grupy pompowej.
3 ogarniętych znajomych 2 do pracy, 1 oczytany do studiowania instrukcji i podłączeń elektrycznych.
Spawarka do miedzi, trochę miedzi do przerobienia istniejącej instalacji cwu.
Pompka cyrkulacyjna, dziesiątki narzędzi wierteł, śrub, otulina do ocieplenia rurek wodnych, grzałka (chyba że gazem manualnie będziesz raz w tygodniu podgrzewał wodę do 60-70 stopni aby "pozbyć się bakterii logli.." a raczej ograniczyć ich namnażanie )
Serwisanta od kotła gazowego który podłączy sterownik solarny do kotła gazowego aby współdziałały.

Aha zapomniałem o transporcie:

witam

jak wygląda spawarka do miedzi?:)

pozdrawiam

kolektor1
18-02-2014, 09:43
- (chyba że gazem manualnie będziesz raz w tygodniu podgrzewał wodę do 60-70 stopni aby "pozbyć się bakterii logli.." a raczej ograniczyć ich namnażanie )
:
Z tą legionelią to trochę przesadziłeś. Te bakterie namnażają się tylko w stojących zbiornikach wodnych, w zasobnikach jest zbyt duży przepływ. Nie wywołuj histerii.



witam

jak wygląda spawarka do miedzi?:)

pozdrawiam
poniżej prostrza wersja
i bardziej zaawansowana

marcinbbb
18-02-2014, 09:56
W takim wypadku kolektor1 jak to będzie w moim przypadku mam "stojący zbiornik wodny" bufor w buforze jest zatopiony szczelny zbiornik z cwu. Wiadomo że bufor został raz zalany wodą i jak podejrzewam nie przybywa tej wody i nie ubywa. Czy bufor powinien być wygrzewany czy nie?
Pytam z czystej ciekawości.

btw. wczoraj solary poszły na rekord 14,5kWh pracy najwięcej w lutym. A w sumie 85kWh z samego lutego.

yaiba83
18-02-2014, 11:49
W twoim przypadku woda kotłowa nie miesza się z wodą użytkową. Jeżeli użytkowa jest co dziennie używana to to nie jest stojący zbiornik wodny. Ta woda nigdy nie skisieje.

mar1973
18-02-2014, 20:09
poniżej prostrza wersja i bardziej zaawansowana

witam

ta prosta to lutownica - nie spawarka
a ta druga zgadza się spawarka - nie słyszałem jednak żeby ktoś takim urządzeniem robił sobie lub komuś instalacje

ale kto wie - wielu rzeczy jeszcze nie widziałem

pozdrawiam

kolektor1
19-02-2014, 13:05
ta prosta to lutownica -
Myślę, że bardziej palnik, lutownica kojarzy się z urządzeniem elektrycznym.

a ta druga zgadza się spawarka - nie słyszałem jednak żeby ktoś takim urządzeniem robił sobie lub komuś instalacje

pozdrawiam

Tak , zgadza się ta druga to spawarka ale nazywa się tig. To bardziej wyrafinowany rodzaj spawarki., który służy między innymi do spawania miedzi i aluminium w osłonach gazowych. Pytanie brzmiało czym pospawać miedź a zwykłą spawarką transformatorowa nie da rady, stąd ta bardzo wyrafinowana.
Co do lutowania rur miedzianych, to spróbuj jak się pięknie nią spawa, oczywiście po nabraniu pewnej praktyki.
Ta akurat jeszcze ma możliwość cięcia plazmowego, przetnie nawet imadło

gentoonx
21-02-2014, 02:04
Myślę, że bardziej palnik, ...



...przetnie nawet imadło

ale zupy Tig-iem nie ugotujesz, a palnikiem ... czemu nie :)


a na budowie czasem warto by zjeść coś ciepłego :lol:

kolektor1
08-04-2014, 16:15
Czyli co? Nie ma możliwości uzyskania dotacji, jeśli samemu się montuje? W żaden sposób? To mi mocno krzyżuje plany, a raczej podraża. Ech... :(

Jest taka możliwość. Dostarczam wszystkie potrzebne elementy inwestor sam sobie montuje, sprawdzam, wypisuję protokół odbioru i karty gwarancyjne i instalacja jest tańsza o robociznę.


Ale ja nie o tym chciałam. Widzę, że kwestie techniczne są tu również poruszane. Używał ktoś tych elementów (http://www.kal-met.pl/solar.html) do montażu? Normalnie kupuję z internetu i z pewną taką nieśmiałością podchodze. Jak czegoś nie dotknę, to nie jestem pewna .
Są jeszcze tańsze i prostrze systemy montażu.

artbi85
14-04-2014, 12:31
Witam,
Ja montowałem w marcu u siebie Hewalexa 2000 TLP na stelażu gruntowym( 500 zł). Bez zbiornika (2100 zł ) ( bo takowy dwuwężownicowy już miałem) oraz rur(600 zł ) wyszło mi niecałe 4100 zł. Do tego montaż przez autoryzowanego montera ( tylko przykręcenie śrub i napełnienie bo resztę wykonałem sam) 400 zł. W sumie wyszło mi około 7500 zł więc te dofinansowania można sobie między bajki włożyć. Te same solary w zestawie proponowali mi za 12 000 zł z montażem minus dofinansowanie chyba 30 %. Tylko te 30 % to nie jest faktycznie aż tyle. Wniosek z tego taki, że lepiej samemu poszukać ( ja wynegocjowałem ceny na składzie budowlanym).:bye:

marcinbbb
14-04-2014, 19:28
Zamiast instalację zlecać ludziom którzy mają do tego uprawnienia (praca na wysokości, elektryka ), zrobiłeś to sam. Udało Ci się super zaoszczędziłeś jakieś 1500 PLN, a mogłeś tylko spaść z dachu, tylko nadwyrężyć plecy nosząc 40 kg kolektory. Ale czytając jak dusisz każdy grosz to można jeszcze pomyśleć, że zrobiłeś to wszystko przebywając na zwolnieniu L4 ;)

Już możesz mówić lokalnej społeczności sąsiedzkiej że jesteś instalatorem i fachowcem od kolektorów, a nawet że za dobrą flaszkę zainstalujesz sąsiadowi te kolektory. Później słyszymy że te kolektory to w ogóle nie działają, że nie mogą zagrzać wody do 50 stopni bo instalacja dobrana przez takich "fachowców".

rwxw
14-04-2014, 20:38
Zamiast instalację zlecać ludziom którzy mają do tego uprawnienia (praca na wysokości,... a mogłeś tylko spaść z dachu.
Daj spokój, z dachu czego, stelaża gruntowego, na którym montował artbi85? Pomyślał, zainstalował i chwała mu za to.

marcinbbb
14-04-2014, 21:02
Tylko w dobitny sposób zwróciłem uwagę na to że w Polsce też są małe firmy które muszą jakoś utrzymać rodzinę i opłacić ZUS. Kolega nie spadł ze stelaża gruntowego i za to mu chwała, pozostaje pytanie co powiedział by instalator zerkając na jego instalację i jak bardzo różni się od tej którą wykonała by firma która się tym zajmuje? Tego nie wiemy i pewnie się nigdy nie dowiemy.

Czy to że oboje mamy kolektory oznacza że podłączylibyśmy je w sposób poprawny, estetyczny czy może "na pałę byle działały" a kolektor1 byśmy odpalili flaszkę za podpisanie papiera;) A może inaczej u mnie firma siedziała 2 dni, a sam z Tobą instalując kolektory u Ciebie czy u mnie do dziś byśmy siedzieli na dachu ;) A gdyby któremuś z nas ten kolektor zwiało z dachu i rozwaliło samochód sąsiada to nie wiem z czyjego OC byśmy naprawili szkodę, bo z obowiązkowego OC rolników raczej nie.

rwxw
15-04-2014, 23:01
Tylko w dobitny sposób zwróciłem uwagę na to że w Polsce też są małe firmy które muszą jakoś utrzymać rodzinę i opłacić ZUS.
Oczywiście masz rację że muszą, ale co artbi85, czy mnie do tego ? Każdy kupuje takie usługi na jaki go stać, za tyle ile wynosi cena rynkowa i jakie są mu potrzebne. Na tym polega kapitalizm, żeby dbać przede wszystkim o swój kapitał.

A gdyby któremuś z nas ten kolektor zwiało z dachu i rozwaliło samochód sąsiada to nie wiem z czyjego OC byśmy naprawili szkodę, bo z obowiązkowego OC rolników raczej nie.
O to niech się martwi właściciel zwianego kolektora. W dzisiejszych czasach każdy musi się martwić sam za siebie, a nadopiekuńczość państwa przynosi tylko szkody i przerost biurokracji. Myślisz, że szkody wyrządzone przez zwiany kolektor dajmy na to po 5 latach pokryłby instalator ? Ja w to wątpię.

marcinbbb
15-04-2014, 23:35
W weekend uszkodziła mi się w samochodzie czołowa szyba, podgrzewana z czujnikiem deszczu. Udział własny 150 PLN gwarancja na szybę 24 miesiące, na montaż dożywotnia. Więc jeśli za kolejne 5 lat spędzę wakacje we Włoszech a szyba na autostradzie odleci z samochodu przy zbyt szybkiej jeździe po autostradzie w Niemczech na której nie ma limitu to naprawimy szkodę z mojego OC, czy z OC firmy której instalowała szybę?
A ja zadzwonię tylko do ubezpieczyciela i poproszę o kontynuację podróży, bez hotelu zawieście moją dupę i współpasażerów na moje miejsce docelowe wakacji a samochód niech dostarczy kierowca zastępczy.
Czasami warto zapłacić więcej bo gdyby nie ubezpieczenie które kosztowało krocie, to 2 lata temu podpierdzielili mi Mazdę 6... bez ubezpieczenia kupił bym co najwyżej samochód klasy C zza to co mogę wziąć z "kupki",a tak ubezpieczenie wypłaciło więcej niż Auto było warte. Teraz ubezpieczenie szyb kosztowało mnie 119 PLN a gdyby nie ubezpieczenie zapłacił bym jakieś 1500. Lub robił szkodę z AC... co lepsze ;)

gentoonx
16-04-2014, 02:31
No jak ktoś ma ewidentnego pecha w życiu, to takie zabezpieczenia są nie tylko jak najbardziej wskazane ale i obowiązkowe :)

inna sprawa, że nie każdy uważa że go stać na ubezpieczenie, a wielu myśli, że w czepku urodzeni są. ;)

rwxw
16-04-2014, 13:33
Ubezpieczenie to takie coś, które się kupuje, gdy nie jest potrzebne i stąd może ta tendencja do myślenia u niektórych osób, że są w czepku rodzeni. Gdy staje się potrzebne, to już niestety nie można go kupić. Albo akceptujemy ryzyko, albo kupujemy ubezpieczenie i dzięki temu ryzyko zmniejszamy. Warto wtedy poczytać owu, żeby się nie okazało, że kupiliśmy tylko poczucie ubezpieczenia. Oczywiście warto się ubezpieczyć od pewnych ryzyk (moim zdaniem np. od zniszczenia solarów przez grad), ale to już dyskusja na inny temat niekoniecznie związany z solarami.

marcinbbb
16-04-2014, 23:23
gentoonx to nie pech a szczęście ;) za skradziony samochód po 2 latach jazdy dostałem 98% jego ceny w dniu zakupu. Wystarczyło dołożyć kilka dutków i kupić większy, młodszy samochód. Przednia szyba OK stało się, a nie wspomniałem jeszcze o matrycy laptopa, 2 wyświetlaczach w telefonach - ale jak się ma 2 letnie dziecko przymyka się na niektóre rzeczy oko (szyba to nie jej sprawka).
Z racji tego że samochód służy nam patrząc przez pryzmat km. do podróży na wakacje muszę zapewnić ubezpieczenie adekwatne do miejsca wypoczynku i ewentualnych zagrożeń po drodze wychodzi szacunkowa wartość.

Na razie ubezpieczenie samochodów kosztowało mnie przez ostatnie 3 lata do dziś jakieś 12k PLN, z ubezpieczenia odzyskałem wielokrotność tego ( kradzież i szyba ) i wiem że mając moje szczęście uszkadzając oponę na autostradzie, a posiadając zestaw naprawczy który niestety posiadam nadaje się głównie do łatania dziury po śrubie/gwoździu każda inna usterka opony to laweta i wulkanizator a nie chciał bym go szukać i płacić w eurasach za przebyte km rachunek jest prosty. Tej zimy mi przymarzł aku, 2 x assistance nie potrafiło odpalić fury bo samochód po próbie włączenia krzyczy "imobilajzer aktywny" podłączając nowy aku rozrusznik nawet nie zakręcił "immoilajzer aktywny" proponowali tylko ASO a wystarczyło aku odłączyć na 7 minut. niech mi samochód wyskoczy z innym błędem na autostradzie to leże i kwiczę.

Ubiegłe wakacje to Polska -> Włochy -> Chorwacja -> Polska wyszło w sumie jakieś 8k km.
samo paliwo kosztowało prawie połowę ubezpieczenia

Kamil908
30-04-2014, 23:39
Witam,
Ja montowałem w marcu u siebie Hewalexa 2000 TLP na stelażu gruntowym( 500 zł). Bez zbiornika (2100 zł ) ( bo takowy dwuwężownicowy już miałem) oraz rur(600 zł ) wyszło mi niecałe 4100 zł. Do tego montaż przez autoryzowanego montera ( tylko przykręcenie śrub i napełnienie bo resztę wykonałem sam) 400 zł. W sumie wyszło mi około 7500 zł więc te dofinansowania można sobie między bajki włożyć. Te same solary w zestawie proponowali mi za 12 000 zł z montażem minus dofinansowanie chyba 30 %. Tylko te 30 % to nie jest faktycznie aż tyle. Wniosek z tego taki, że lepiej samemu poszukać ( ja wynegocjowałem ceny na składzie budowlanym).:bye:

To liczac to co piszesz, wychodzi na to ze ja zlecajac wykonanie instalacji firmie, zaplacilem mniej niz Ty zrobiac sobie to samemu.

Owszem po dotacjach na czysto wyszlo mi 8400zl, ale razem z zasobnikiem, ktorego Ty nie kupywales.

gentoonx
01-05-2014, 02:27
To liczac to co piszesz, wychodzi na to ze ja zlecajac wykonanie instalacji firmie, zaplacilem mniej niz Ty zrobiac sobie to samemu.

Owszem po dotacjach na czysto wyszlo mi 8400zl, ale razem z zasobnikiem, ktorego Ty nie kupywales.

Polska Język - Trudna Język ;)