PDA

Zobacz pełną wersję : De Dietrich MCR 3 i iSense



Strony : [1] 2 3

jaro1972
15-02-2014, 10:40
Witam,
Ponieważ mam problemy z ustawieniem współpracy miedzy moim kociołkiem MCR 3 i regulatorem pokojowym iSense, postanowiłem założyć nowy temat, szukałem na forum, ale niestety nie znalazłem odpowiednich informacji.
Instalację CO posiadam bardzo prostą : Kocioł dwufunkcyjny, czujnik temp. zewnętrznej, czujnik pokojowy isense, wszystko z grzejnikami, a w łazience podłogówka z RTLem
Problem to ustawienie i wybór strategii sterowania, jest ich sześć, a opis tych strategii jest kompletnie nie jasny:
5.1.1. Cz.pok.: (Sterowanie modulacją) Sterowanie w pomieszczeniu
...tu chyba wszystko jasne i działa jak trzeba, jednak strategia nie wykorzystuje krzywej grzania.
5.1.2. Cz.ze.: Sterowanie jako funkcja temperatury
...Sterownik mierzy temperaturę na zewnątrz budynku za pomocą
czujnika temperatury na zewnątrz budynku. Sterownik posiada
zaprogramowaną krzywą ogrzewania. Na podstawie temperatury na
zewnątrz budynku określa się temperaturę przepływu przy użyciu
krzywej ogrzewania.Zmierzona temperatura wewnątrz pomieszczenia nie ma wpływu na
sterowanie kotłem. Żądaną temperaturę w pomieszczeniu osiąga się
wyłącznie dzięki odpowiednio zaprogramowanej krzywej ogrzewania
i odpowiednio zaprojektowanemu systemowi.
...dziwna strategia, ale jak ktoś lubi...
5.1.3. Cz.ze.+Cz.pok.: Funkcja kompensacji
pogodowej z wpływem na temperaturę w
pomieszczeniu
...Tu właśnie mam problem, strategia wydaje się najlepsza w mojej opinii, jednak piec zaczyna grzać nawet kiedy temperatura jest wyższa od zadanej w pomieszczeniu tzn:
Mam ustawioną temperaturę w pomieszczeniu na 20 stopni a temperatura dochodzi czasem nawet do 21,5 i często przy tej temp. piec zaczyna grzać, dziwne zachowanie, zaznaczam że mam wyłączoną funkcję korekcja komfortu, która podtrzymuje ciepłe grzejniki.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma taki problem lub wie jak temu zapobiec?
Oczywiście zapraszam również do wymiany doświadczeń,

Pozdrawiam

zybie
16-02-2014, 09:49
Podnieś wpływ czujnika temperatury pomieszczenia.
Pozdrawiam

jaro1972
16-02-2014, 11:18
Podnieś wpływ czujnika temperatury pomieszczenia.
Pozdrawiam

Zybie, dzięki za odpowiedź, ale co oznacza "podnieś wpływ" ? jeśli możesz rozwiń proszę.

zybie
16-02-2014, 18:40
Wpływ określa w jakim procencie ma być brany wpływ czujnika pomieszczenia na regulację temperatury kotła. liczba zero oznacza zero procent, 10 oznacza 100 procent. Oczywiście pośrednie wielkości są możliwe.
Pozdrawiam

jaro1972
18-02-2014, 15:43
Wpływ określa w jakim procencie ma być brany wpływ czujnika pomieszczenia na regulację temperatury kotła. liczba zero oznacza zero procent, 10 oznacza 100 procent. Oczywiście pośrednie wielkości są możliwe.
Pozdrawiam

Zybie dziękuję za pomoc, wszystko działa jak trzeba, swoją drogą nie mogli tego napisać po ludzku, tak jak Ty to zrobiłeś!
Jeszcze tylko dodam, że u mnie mogę wybierać od 0 do 20, więc 10 to zapewne 50%, a optymalny nastaw w moim przypadku to 13.

Pozdrawiam

Chrx
27-09-2014, 08:03
Witam,
Jestem w trakcie testów kotła i sterowania (MCR3 + isense). Ustawienia mam identyczne które podał jaro1972. Mam podobny objaw, że kocioł nie trzyma zadanej temperatury w pomieszczeniu (jest 1,5 stopnia wyższa). Zgodnie z poradą podniosłem wpływ czujnika pomieszczenia do wartości 15 i nadal temperatura jest zbyt wysoka. I teraz pytanie. Jeżeli dobrze rozumiem działanie tej funkcji jeżeli dam 20 (maks) to rozumiem, że wpływ temperatury pomieszczenia będzie wynosił 100% i wtedy kocioł powinien trzymać dokładnie zadaną temperaturę pomieszczenia niezależnie od tego co dzieje się na czujniku pogodowym?

Piotrek42
27-09-2014, 20:24
Witam,
Jestem w trakcie testów kotła i sterowania (MCR3 + isense). Ustawienia mam identyczne które podał jaro1972. Mam podobny objaw, że kocioł nie trzyma zadanej temperatury w pomieszczeniu (jest 1,5 stopnia wyższa). Zgodnie z poradą podniosłem wpływ czujnika pomieszczenia do wartości 15 i nadal temperatura jest zbyt wysoka. I teraz pytanie. Jeżeli dobrze rozumiem działanie tej funkcji jeżeli dam 20 (maks) to rozumiem, że wpływ temperatury pomieszczenia będzie wynosił 100% i wtedy kocioł powinien trzymać dokładnie zadaną temperaturę pomieszczenia niezależnie od tego co dzieje się na czujniku pogodowym?

Nic z tego kolego :) ten kocioł nie jest taki łatwy i nic w nim nie jest pewne:) wg moich baaardzo krótkich doświadczeń jest dokładnie na odwrót, 1=kocioł pilnuje temp wewn a 10 -dogrzewa wiecej :) Generalnie automatyka kotła jest w nim dokładnie spieprzona i zagmatwana a instrukcja pisana na kolanie i byle jak ,instalatorzy nie znają sterownika isense ( bo ludzie zeby oszczędzic trochę grosza kupują sam kocioł ustawiaja temp na sztywno- a pozniej płaczą ze kocioł duzo pali gazu :) ) Co zdazyłem zauważyć.... tam jest kilka odnośników do temp...1 Sam kocioł gazowy pełni funkcję MASTER na nim ustawia sie zabezpieczenia termiczne,temperaturowe ew krzywą grzania i kilka dupereli (aaa uważaj z parametrem P27 w mcr3 temp -15 to nie -15 a 241 :)) nie pytaj mnie czemu, bo sam nie wiem ,ale tak jest (pisałem w tej sprawie do serwisu i otrzymałem odp ze jezeli chcemy ustawic np temp -20 to odejmujemy od 256 czyli na sterowniku bedzie 236!!! )pozniej ustawiasz kilka opcji na sterze (wydawałoby się prosta rzecz ) ale jak nie ustwisz dodatkowych opcji to to co ustawiłes chodzić nie będzie...narazie jest za ciepło i w domu jestem okazjonalnie(chociaż kocioł odpaliłem i dogrzewam mieszkanie i cwu ) ale jak się zrobi troszkę chłodniej to pobawie się tym wynalazkiem bo potencjał to ma, ale ustawienia -makabryczne, odnosnik do odnośnika-odnośnika:) poki co on chodzi sobie własnym życiem :)

Ps wie ktoś jaka jest moc pompy w mcr3??? i jak ustawia się max obroty pompy?? 10 to 100% a 4 to 40%??? czy odwronie?

zybie
27-09-2014, 21:18
Podaj kolego jaką masz strategię sterowania, ona decyduje o sposobie i zasadach grzania.

Chrx
27-09-2014, 21:59
Cz.ze.+Cz.pok.: Funkcja kompensacji pogodowej z wpływem na temperaturę w pomieszczeniu.

zybie
28-09-2014, 19:34
Cz.ze.+Cz.pok.: Funkcja kompensacji pogodowej z wpływem na temperaturę w pomieszczeniu.

Wydaje się że powinno być dobrze, sprawdż na ile masz ustawioną temperaturę minimalną kotła. Powinno być 20 stopni lub mniej.

Chrx
29-09-2014, 14:46
Sprawdziłem - 6 stopni.

zybie
29-09-2014, 20:51
Jakie masz ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe oraz krzywa grzania.

krzy27
29-09-2014, 21:05
(ciach)
(aaa uważaj z parametrem P27 w mcr3 temp -15 to nie -15 a 241 :)) nie pytaj mnie czemu, bo sam nie wiem ,ale tak jest (pisałem w tej sprawie do serwisu i otrzymałem odp ze jezeli chcemy ustawic np temp -20 to odejmujemy od 256 czyli na sterowniku bedzie 236!!! )
(ciach)

Kod uzupełnień do dwóch w systemie binarnym. Jest to sposób zapisu liczb ze znakiem czyli na ośmiu bitach to -127 do 127 to zapis 0 do 255.

Chrx
30-09-2014, 14:48
Jakie masz ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe oraz krzywa grzania.

Podst. zewn.: 18 C
Podst. t. zasil. : 20 C
Klima zewn.: -10 C
Klima t. zasil.: 75 C
Nachylenie: kaloryfery

Generalnie kaloryfery tylko w łazienkach i kuchni podłogówka na zaworach RTL.

zybie
30-09-2014, 20:39
Kolego klima temperatury zasilania ustaw na 50 a nachylenie na podłogówka. Prędkość podgrzewania zmień na najwolniejszy lub ekstra powoli

Chrx
01-10-2014, 08:29
Dzięki. Sprawdzę te ustawienia tylko w związku z tym, że uczę się dopiero tego sterowania może mógłbyś napisać co tak naprawdę zmieniam. Rozumiem, że manipulujemy przy krzywej grzewczej. Na co ma wpływ zmiana na podłogówkę kiedy zdecydowana większość w domu to kaloryfery no i ewentualnie jaki wpływa na trzymanie temperatury będzie miała zmiana na najwolniejszą prędkość podgrzewania.
Tak na marginesie instrukcja do iSense jest napisana tragicznie ;)

Chrx
07-10-2014, 18:26
Trochę ciepło i nie ma jak potestować ;)
Ale już widzę, że po tych zmianach bardziej przewidywalnie się uruchamia.

zybie
08-10-2014, 21:06
Przepraszam kolego za brak odpowiedzi, ale byłem w delegacji bez dostępu do komputera. Jeżeli po zmianach jest zbyt chłodno zwiększ prędkość podgrzewania

Chrx
09-10-2014, 07:50
Dzięki. Jak tylko zrobi się chłodniej będę coś wiedział. Dam znać.

wicher78
25-10-2014, 23:50
pierwszy sezon z piecem mam pytanie gdzie można zmieniać parametr dotyczący procentowego wplywu pogodowki a czujnika isense???

jaro1972
26-10-2014, 10:45
Kolego klima temperatury zasilania ustaw na 50 a nachylenie na podłogówka. Prędkość podgrzewania zmień na najwolniejszy lub ekstra powoli

Zybie, mam układ podobny jak Chrx (podłogówka tylko w łazience) - poleciłeś nachylenie na podłogówkę, napisz proszę co daje takie ustawienie,
czy aby nie będzie za niska temp. na kaloryfery?

Chrx, temp zasilania 75 C na podłogówkę to za dużo, daj jak mówił zybie 50 c, napisz jeszcze czy masz przewymiarowane grzejniki.

trafal
26-10-2014, 12:36
Witam, podłącze się pod temat -może ktoś napisać ja się sprawuje ten kocioł?
Zastanawiam się nad zakupem takiego modelu MCR 3 24T i może ktoś się podzielić opinią na temat tego kotła?
Będę wdzięczny za informacje.

Piotrek42
26-10-2014, 16:01
pierwszy sezon z piecem mam pytanie gdzie można zmieniać parametr dotyczący procentowego wplywu pogodowki a czujnika isense???

Nastawy --System-- Regulacja pogod--Wpływ temp. pom.

Poszukaj w necie pdf tu masz nazwe AD-289 (iSense) IT, IM

zybie
27-10-2014, 21:28
Zybie, mam układ podobny jak Chrx (podłogówka tylko w łazience) - poleciłeś nachylenie na podłogówkę, napisz proszę co daje takie ustawienie,
czy aby nie będzie za niska temp. na kaloryfery?

Chrx, temp zasilania 75 C na podłogówkę to za dużo, daj jak mówił zybie 50 c, napisz jeszcze czy masz przewymiarowane grzejniki.

Witam Kolegów

Ja jak rozpoczynam regulację kotła bez znaczenia na producenta ustawiam niższą krzywą grzania. Wychodzę z założenia że jeżeli będzie zbyt chłodno będzie odwet że jest zbyt zimno. Jeżeli okaże się że jest zbyt ciepło tylko bardziej dociekliwi postarają się dociec przyczyny, reszta stwierdzi że jest dobrze i tak musi być. Miałem klientkę która przez 6 lat notorycznie przegrzewała domek o całe 5 stopni uważając że jest dobrze skarżąc sie na wysokie rachunki. Dlatego wydaje mi się że jeżeli troszkę przemarznie to nie zapłaci za przegrzanie a podejmie odpowiednie działanie. Człowiek to taka instytucja która nie jest w stanie określić stałej temperatury ciepła, Zależy ona od samopoczucia, temperatury zewnętrznej, pory dnia i aktywności człowieka oraz od pewnie wielu innych rzeczy. Dlatego potrzebny jest wskażnik temperatury ( termometr ) aby określić temperaturę pomieszczenia.
Pozdrawiam

Chrx
28-10-2014, 15:13
Grzejniki w pokojach mam przewymiarowane ze względu właśnie na kondensat. Zastosowałem się do porad zybie i wygląda na to, że jest dużo lepiej. Temperatura w pomieszczeniu jest mniej więcej o 0,5 stopnia wyższa od zadanej na sterowniku. Dałem nachylenie "podłogówka" i 50 stopni. Wpływa temperatury pomieszczenia mam ustawione na 10 czyli połowa skali. Strategia regulacji oczywiście w wpływem czujnika pogody.
Póki co w nocy delikatny mróz więc nie wiem czy to nie za mało. Jak będzie zimniej na zewnątrz będzie można coś więcej powiedzieć, ale fajnie że wątek się ożywił i można powymieniać doświadczenia.

Piotrek42
28-10-2014, 19:39
Panowie !!! moglibyście się przenieść tutaj ??? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126479-Regulacja-pieca-De-Dietrich-MCR-24/page74 bo dublujecie wątki....

mcr3
13-11-2014, 22:20
Zybie dziękuję za pomoc, wszystko działa jak trzeba, swoją drogą nie mogli tego napisać po ludzku, tak jak Ty to zrobiłeś!
Jeszcze tylko dodam, że u mnie mogę wybierać od 0 do 20, więc 10 to zapewne 50%, a optymalny nastaw w moim przypadku to 13.

Pozdrawiam

Witam kolego. Mam pytanko czy może podpowiesz mi jak ustawić krzywa grzania. Jestem laikiem w tych sprawach, nie za bardzo wiem jak to się robi. Jeśli możesz to opisz mi wszystko.

zybie
14-11-2014, 20:14
Grzejniki w pokojach mam przewymiarowane ze względu właśnie na kondensat. Zastosowałem się do porad zybie i wygląda na to, że jest dużo lepiej. Temperatura w pomieszczeniu jest mniej więcej o 0,5 stopnia wyższa od zadanej na sterowniku. Dałem nachylenie "podłogówka" i 50 stopni. Wpływa temperatury pomieszczenia mam ustawione na 10 czyli połowa skali. Strategia regulacji oczywiście w wpływem czujnika pogody.
Póki co w nocy delikatny mróz więc nie wiem czy to nie za mało. Jak będzie zimniej na zewnątrz będzie można coś więcej powiedzieć, ale fajnie że wątek się ożywił i można powymieniać doświadczenia.

Podnieś temperaturę nocną o stopień lub dwa

zybie
14-11-2014, 20:22
Witam kolego. Mam pytanko czy może podpowiesz mi jak ustawić krzywa grzania. Jestem laikiem w tych sprawach, nie za bardzo wiem jak to się robi. Jeśli możesz to opisz mi wszystko.

Kolego jeżeli masz podłączone iSense wchodzisz nastawy ,system ,regulacja pogodowa,krzywa grzania. Wielkość krzywej grzania zależy od wielu warunków musiał bym coś więcej wiedzieć na temat ocieplenia ,sposobu ogrzewania. Napisz proszę coś więcej o swoim domu.

zybie
14-11-2014, 20:56
Panowie,
jedna ważna uwaga przy ustawianiu sterowania podłogówką trzeba uwzględnić jedną bardzo ważną właściwość. Podłogówka bardzo wolno rozgrzewa się i bardzo wolno stygnie i dlatego należy tak ustawić program czasowy aby włączał grzanie podłogówki od 3 do 6 godzin wcześniej i włączanie też odpowiednio wcześniej. Wszystko zależy od ocieplenia, konstrukcji i sposobu wykonania. Wszystko należy dobrać doświadczalnie. Przykład podłogówka wyłączona o 23 grzeje jeszcze bardzo dobrze do 1 lub 4 godziny.


pozdrawiam

mcr3
24-11-2014, 21:04
Kolego jeżeli masz podłączone iSense wchodzisz nastawy ,system ,regulacja pogodowa,krzywa grzania. Wielkość krzywej grzania zależy od wielu warunków musiał bym coś więcej wiedzieć na temat ocieplenia ,sposobu ogrzewania. Napisz proszę coś więcej o swoim domu.

Witam. Kolego nie znam się na tych sprawach, piec mam podłączony do belki rozdzielczej firmy gorgiel 7/3 7 wyjść na grzejniki i 3 na podłogówkę. Podłogówka jest w salonie, kuchni, wiatrołapie, korytarzyku i 2 łazienkach, łącznie podłogówki jest około 75m2 na 3 obiegach. W salonie sa dwa grzejniki, w łazienkach po 1 w 3 pokojach po jednym i garaż jeden grzejnik. Budynek jest docieplony styropianem o grubości 10cm zbudowany z Ytonga 24cm. Dodatkowo przy tym rozdzielaczu jest pompa oddzielnie na podłogówkę jest zamontowany czujnik załączania pompy, moge ustawić sobie dowolna temperature przy jakiej ma się załączyć. Sterownik mam AD-289. Jeśli możesz to napisz jakie mam ustawić parametry i gdzie. Dodam że był u mnie serwisant i stwierdził że najlepiej jak będe miał piec podłączony tylko do czujnika wewnętrznego, powiedział że przy tak małych domkach najlepiej się to sprawdza.

zybie
24-11-2014, 21:52
Kolego napisz jakie są Twoje oczekiwania, i co chciał byś zmienić i dlaczego, podaj też jakie masz nastawy.

mcr3
24-11-2014, 22:11
Kolego Chciałbym aby moje spalanie gazu zamykało się w 12-14 m3 na dobę przy powiedzmy -20 . Mam w tym momencie sterownik nastawiony na czujnik tylko wewnętrzny. Temperaturę na programie A mam ustawioną w dzień 22 w nocy 21. W dzień piec nawet jesli jest temperatura 22 na sterowniku to i tak piec się załącza, nie wiem czemu.Może ty kolego masz jakis pomysł jakie zrobić najlepiej ustawienia, tak jak pisałem nie znam się na tym więc szukam tu pomocy. Podam e-mail do siebie napisz mi swój numer tel to zadzwonię może przez tel mi wytłumaczysz jakie zrobić te ustawienia. Jeszcze jedno czytałem na podobnym forum że można zmienić tez ustawienia pieca w parametrach (P) tak aby piec spalał mniej gazu czy to prawda. Ale to może w drugiej kolejności najpierw chciałbym ustawić ten sterownik.

mcr3
24-11-2014, 22:19
e-mail do mnie [email protected]

fiodork
25-11-2014, 06:49
Podłączę się pod temat.

Mam ok 170 m2 podłogówki na dwóch rozdzielaczach z pompami, plus obieg na grzejniki w sypialniach i w piwnicy. Planuję zakup De Detrich MCR 3 z ISense, z czujnikiem pogodowym i zasobinikiem na 100 l.

Jezeli ktoś może to niech napisze czy tym zestawem można jakoś logicznie sterować czy lepiej poszukać jakiegoś innego sterownika/regulatora ?

Pozdrawiam,

martin602
02-12-2014, 17:05
Ustawiasz wpływ temp. pomieszczenia. W menu masz System-Regulacja pogodowa-wpływ temp. pomieszczenia.
Gorzej, że są sprzeczne informacje na temat czy wpływ na max( czyli wartość -20) to max wpływ czujnika pokojowego czy też odwrotnie czyli przy wartości 1.:(

martin602
02-12-2014, 17:18
Podłączę się do wątku z ustawieniami bo mam podobny problem. Mam jeden obieg podłogówka + kaloryfery. Jeśli ustawiam krzywą na podłogówkę to kaloryfery prawie nie grzeją, a sama podłogówka nie wyrabia. Przełączę na kaloryfery to mi przegrzewa pomieszczenia.

MOJE USTAWIENIA:

Podst. zewn.: 20C
Podst. t. zasil. : 23 C
Klima zewn.: -15 C
Klima t. zasil.: 55 C
Nachylenie: kaloryfery
Szybkość podgrzewania: zwykły

Wpływ pomieszczenia MAX

Przy temperaturze na zewnątrz: - 2 temperatura żądana przez regulator 35 stopni.( tu wg mnie w miarę OK)
Wszystko byłoby fajnie ale mam ustawione powiedzmy 19,5 w pomieszczeniu, temperatura zostaje osiągnięta i dalej piec grzeje. Wpływem już nie pokręcę bo na maxa, więc co...? Ktoś ma pomysł?

Chrx
03-12-2014, 19:51
Ja też z tym walczyłem dość długo. Zastosuj się do porad kilka postów wcześniej. Zmniejsz krzywą grzania. Ja aktualnie mam Klima t. zasil.: 48 C i Podst. zewn.: 17C i mniej więcej 0,5 stopnia więcej w pomieszczeniu niż temperatura zadana na sterowaniu.
Napisz jeszcze jak masz ustawioną 19,5 to do jakiej temperatury podgrzewa pomieszczenie ?

mcr3
06-12-2014, 08:19
Witam. Przyłączę się do rozmowy.
Podaje ustawienia jakie teraz mam na sterowniku:
Prędkość podgrzewania - najwolniejszy
Prędkość chłodzenia - najwolniejszy

Minimalna temp. kotła - 15 stopni.
Maksymalna temperatura kotła - 60 stopni

Wpływ temperatury pom. - 9

KRZYWA GRZANIA:

Podstawowa zewnętrzna - 17 st.
Podstawowa tem. zasilania - 20 st.
Klimat zewnętrzny - ( -15 st. )
Klimat temperatury zasilania 50 st.
Nachylenie - ogrzewanie podłogowe.

Przy tych parametrach spalanie całodobowe przy temp. około ( -9 ) wahało się w granicach 8,1 - 8,9 m łącznie z wodą użytkową i kuchenka gazową. Teraz mamy temperaturę około 0 - ( -1) spalanie tak na prawdę nie spadło. Temperatura ustawiona na sterowniku 21 st. całodobowa, na sterowniku pokazuje 22 st. i piec co jakiś czas dogrzewa. Sterownik jest w pomieszczeniu tam gdzie jest podłogówka. W pokojach tam gdzie nie ma podłogówki temperatura waha się w granicach 20,5- 21 st. czyli według ustawień temper. na sterowniku jest ok. Co można jeszcze zmienić aby miej więcej utrzymać taką temperaturę, ale zmniejszyć zużycie gazu.

mcr3
06-12-2014, 09:10
Sprawdziłem przed momentem temperaturę żądaną przez regulator jest 35,2 st. przy temperaturze na zewnątrz 0 st. Piec w tym momencie chodzi i dogrzewa, co już nie powinien bo na sterowniku jest zadana temperatura 21st a pokazuje że teraz jest 22st. Na termometrze obok regulatora też jest temp. 22 st.

mcr3
06-12-2014, 20:29
Witam ponownie chciałem napisać jeszcze raz w dniu dzisiejszym spalanie przy tych ustawieniach jakie podawałem spadło do 7,25m przez całą dobę łącznie z wodą użytkowa i kuchenka gazową. Temperatura na zewnątrz 1 st. Wczoraj przepalałem w kominku więc nie wiem czy to miało wpływ na zmniejszenie zużycia .

WLOCHAC
08-12-2014, 10:22
Witam, widzę że ludzie tu znają się na rzeczy więc bardzo prosiłbym o pomoc bo widzę że instalator od pieca(autoryzowany de dietrich) próbuje metodą prób i błędów czytając instrukcję.
A więc tak: piec: mcr 3 kondensat 24 kw ustawiona moc najmniej 4. powierzchnia do ogrzania ok 120 m2 wszędzie załączone grzejniki tylko na 4 m2 podłogówka. Piec grzeje od tego sezonu, ściany 3 warstwowe w sumie 42 cm.
Przy temp zewnętrznej -3 przy pierwszych ustawieniach a raczej ich braku zużył prawie 13 m3 na dobę a ustawiony był na 20C i nagrzewał na max a potem było zimno.
Teraz ustawienie wygląda tak:
Podstawa zewn:18
podst temp zas:20
Klima zewn: -20
Klima temp zaś: 55
Nachylenie krzywej: podłogowe
Wpływ temp pomieszczenia 1
Strategia CZ.zewn+cz.pok
Prędkość podgrzewa zwykła i chłodzenia zwykła
Przy wczorajszej temp około 0c spaliło prawie 8,5 m3 gazu-głownie ogrzewanie bo nie było gotowania i prysznica)
Temperatura nastawiona jest 20C
Korekta komfortu jest włączona
Grzejniki cały czas są ciepłe, piec co chwilę się załącza,
Temp żądana przez kocioł w granicach 36,7 przy 1c na zewnątrz.
Wydaje mi się że takie zużycie to dość dużo, bo jak spadnie poniżej 0 to zbankrutuje
Co można by poprawić w ustawieniach??
Pozdrawiam i dzieki

mistalova
08-12-2014, 12:02
Nic nie piszesz o ociepleniu, więc nic nie można powiedzieć o zużyciu.

Jednakże 42cm ściany 3W sugeruje kiepskie ocieplenie, i wtedy Twoje zużycie gazu jest normalne.

WLOCHAC
08-12-2014, 12:17
ŚCIANA WEWN 24 termalica komórkowy 6 cm styropian termoorganika najlepszy i 12 cm cegłą kratówka. Podłogi 8 cm styro wylewka. Dom jest nowy więc musi spełniać standardy.WYNIK: U = 0.2800 [W/m2K]
Porównuje spalanie z domem nieocieplonym z przed 30 lat i tam jest zużycie mniejsze...

mcr3
08-12-2014, 22:01
Witam. Chciałbym się podzielić kolejny raz informacja na temat moich ustawień. Po konsultacji z ZIBIE zmieniłem klimat zewnętrzny na (-20). Temperatura zadana na sterowniku 21st. przed ta zmianą piec dogrzewał do 22st. po zmianie tego ustawienia spadła do 21,5st. Spalanie całodobowe łącznie z C.u.w i kuchenka gazową spadło do 6,36m sześciennego przy temperaturze w dzień 2,5st a w nocy około 1,5st. Na razie pozostawiam tak te ustawienia poczekam na mrozy zobaczymy co się będzie działo. Pozdrawiam i do usłyszenia.

Chrx
11-12-2014, 18:59
Ciągle testuje swoje sterowanie (iSense 289) i piec MCR3. Jak czytam posty to widzę, że większość ma podobny problem, piec grzeje, temperatura wyższa niż zadana, opcja wpływ temperatury pomieszczenia działa jak działa itd. Dużo zależy od budowy instalacji i konstrukcji samego budynku. Ja po wielu zmianach ustawień doszedłem do wniosku, że spróbuję z taką krzywą:
Podstawa zewn:16
Podst temp zas:17
Klima zewn: -20
Klima temp zaś: 47
Wpływ temp pomieszczenia 15
Temperatura w dzień ustawiona na 21, 2 godzinki rano 21,5 a w nocy 20.
Wnioski: temperatura w pomieszczeniu z czujnikiem minimalnie wyższa od zadanej. iSense ma podziałkę co 0,5 stopnia także zadana 21 a podaje 21,5 st.
Bardziej dokładny termometr w tym samym miejscu podaje 21,4 - 21,6 także w końcu jest ok. Z tego co zaobserwowałem po zmianie parametrów krzywej trzeba poczekać i poobserwować najlepiej cały dzień lub dwa. Ja robiłem błąd, że zmieniałem coś i natychmiast oczekiwałem efektów. Ktoś wcześniej już pisał, żeby wystartować z testami z niską krzywą i ewentualnie stopniowo podnosić jeśli będzie za zimno. Teraz najważniejsze - spalanie. Za kilka dni sprawdzę ile gazu zużywa na dobę. Piec w czasie pracy w zdecydowanej większości pracuje z modulacją 1 czyli najniższą. Dodam tylko, że podgrzewam też wodę użytkową. Dom ma 170 m2 i projektowe obciążenie cieplne 9,84 kW. Do tej pory ciągle coś zmieniałem w sterowaniu i spalanie miałem: za październik 2,8 m3 na dobę, listopad: 5,7m3. Teraz zostawiam te ustawienia na dłuższy czas i podzielę się za kilka dni jak ze spalaniem. Pozdrawiam.

maniek.
14-12-2014, 17:13
Witam . Mam tez piecyk de dietrich mcr3 i do tego zwykły regulator pokojowy w całym domu podłogówka130m2 + grzejniki .Moje pytanie do was czy jest możliwość żeby piecyk utrzymywał stała zadaną przeze mnie temperaturę wody w instalacji podłogowej i jaki powinien być do tego rozdzielacz ???

wicher78
17-12-2014, 22:11
Witam serdecznie mam dom piętrowy 150 M2 powierznchni użytkowej na dole 80 M2 podlogowki kuchnia jadalnia salon łazienka hol plus grzejniki w łazience i holu, na górze wszędzie grzejniki plus podłogowa w łazience jaka prponujecie krzywą grzania temperatura ustawiona w dzień 21 stopni w nocy 20,5 przegrzewa do 22 w dzień i 21,5 w nocy. Pytanie czy krzywą grzania ustawiam tylko na sterowniki isense czy tez w samym piecu. Ogrzewam propanem i wydaje mi się ze dużo pali proszę o pomoc piec MCR3 24t sterowanie isense porodówka

BrodowskiG
17-12-2014, 22:44
najniższa na której dasz radę dogrzać
sterowniki na magistrali szeregowej działaja tak że nie trzeba chodzić do kotła więc pewnie Twój sie nie różni od innych, zmieniasz w sterowniku, info idzie do kotła

porodówka:D

BrodowskiG
17-12-2014, 22:53
Witam . Mam tez piecyk de dietrich mcr3 i do tego zwykły regulator pokojowy w całym domu podłogówka130m2 + grzejniki .Moje pytanie do was czy jest możliwość żeby piecyk utrzymywał stała zadaną przeze mnie temperaturę wody w instalacji podłogowej i jaki powinien być do tego rozdzielacz ???

masz na mysli prace bez pogodówki? masz pod spodem regulacje?

maniek.
20-12-2014, 20:54
masz na mysli prace bez pogodówki? masz pod spodem regulacje?

chciałbym żeby piecyk co jakiś czas się włączał i dogrzewał mi wodę w podłogówce

rkru
28-12-2014, 21:22
Witajcie, a moze orientujecie sie dlaczego w sterowniku i sense na pierwszym obiegu mam 6 strategi i to jest podlogowka a na drugim dwie i ten obieg dotyczy grzejnikow, ktorych sterowanie odbywa sie poprzez czujnik pogodowy. Urzadzenia jak w watku. Generalnie mam problem jak wszyscy ' temp zadana 20 st c a temp rzeczywista 21,5.Jak ustawic ta krzywa' mecze sie juz od dluzszego czasu.

Chrx
29-12-2014, 09:34
Odnośnie strategii to niestety nie pomogę czemu tak jest.
Jeśli chodzi o krzywą to problem z przegrzewaniem u mnie zniknął po tym jak ustawiłem niską krzywą.
Podstawa zewn:16
Podst temp zas:17
Klima zewn: -20
Klima temp zaś: 47
Wpływ temp pomieszczenia 15
Przy takich parametrach u mnie temperatura zadana na sterowniku to prawie idealnie temperatura otoczenia. Niestety przy mrozie -10 piec nie był w stanie dogrzać budynku do 21,5 stopnia więc musiałem nieco zwiększyć maksymalną temperaturę zasilania. I tutaj mam spostrzeżenie, że na sterowniku można ustawiać co się chce natomiast piec nie podgrzeje więcej niż ma ustawione na pokrętle na obudowie. Myślałem, że po podłączeniu iSense on przejmuje wszystkie ustawienia a tutaj okazało się, że maksymalną temperaturę można podnieść pokrętłem na piecu.
Jeszcze jedna rzecz. Otóż jeżeli np. ustawimy parametr Klima temp. zasilania na 50 stopni a na piecu pokrętłem damy 60 to w momencie dużego zapotrzebowania na ciepło sterownik żąda od pieca 60 pomimo, że w krzywej ma ustawione 50. Ogólnie nasze sterowania to taka mała zagadka i pewnie trzeba ze trzy zimy żeby do ogarnąć :)

jaceg
29-12-2014, 13:55
Oj trzeba trzeba :) Sterowanie iSense to takie ciągłe odkrywanie bo instrukcja marniutka.

Ja MCR3 + zasobnik + iSense AD289 używam od października zeszłego roku. Do listopada tego roku bez pogodówki. Wbrew pozorom sam sterownik dawał sobie radę z ustawianiem temperatury zasilania. Ustawiłem max 50 stopni i nigdy nie było za ciepło ani za zimno. Ogrzewam tym grzejnikami niewiele ponad 80 metrów starego drewnianego domu, ocieplonego z zewnątrz wełną (ile - nie wiem), strop nieocieplony na górze strych i za ubiegły rok gazu na co+cwu zużyłem ok. 1200 m3 gazu "monopolowego" ;) Sterownik wskazał ogółem ok. 7200 startów palnika za cały rok.

Odkąd mam pogodówkę ustawiłem krzywą -10->50, 17->20, wpływ temp. pomieszczenia: 5. Strategia cz. pok. + cz. zewn. Temperatura w dzień 20 st. + CWU, w nocy 19,5 bez CWU. Generalnie przegrzewa na tych ustawieniach o ok. 0,5 st.

Piecyk jak się uruchomi to grzeje bez wyłączania palnika na najniższej mocy. Jak temp. w pomieszczeniu osiągnie tzn. nazwijmy to bo przegrzewa, wyłącza się i tak do następnego cyklu. Powiedzcie mi bo nie wiem czy dobrze rozumuję. W przypadku przejścia na strategię samej pogodówki grzałby do czasu osiągnięcia temp. zasilania "wymuszanej" przez krzywą zależnie od temp. zewn. i pompa pracuje w tym czasie niezależnie od tego czy temp. w pomieszczeniu jest osiągnięta czy też nie? Do czego zmierzam. Myślę, że jak każdy do ograniczenia kosztów grzania i jednocześnie zapobiegnięcie taktowaniu więc do sytuacji idealnej. Czy w przypadku przejścia na strategię samej pogodówki możliwe byłoby ograniczenie taktowania?

Mam nadzieję, że wystarczająco jasno to opisałem :)
Pozdrawiam

rkru
30-12-2014, 19:14
Witam, dziekuje za wskazowki. Ustawilem podane parametry. Bede teraz obserwowal. Sytuacja wyglada tak, ze czujnikiem wewnetrzym moge sterowac podlogowke i to rzeczaywiscie dziala. Jest to obieg pierwszy. Mam tu 6 strategi, ja wybralem czujnik zewn plus wewnetrzny chociaz to bez znaczenia ze wzgledu na sterowanie czujnikiem wewn. Na obiegu drugim sa grzejniki, ktorych praca uzalezniona jest tylko od czujnika zewnetrznego. I tu musze regulowac to krzywa grzewcza. Na razie wrzucilem podane przez pana parametry. O dziwo piec sie wreszcie wylancza. Nie rozumiem tylko dlaczego tu sa tylko dwie strategie, czujnik zewn oraz czujnik zewn + komfort. Wybralem ta ostatnia. Pozdrawiam

ariwald
02-01-2015, 20:15
A ja trochę z innej beczki. Od zeszłego roku posiadam mrc3 24t sterownik isense z zasobnikiem i problem z c.w.u. Ustawiłem program czasowy bo w dzień nie korzystam z ciepłej wody. Ale pięć i tak podgrzewa wodę. Ustawiłem dzisiaj temp 20 stopni o 17 a on i tak zagrzał do 40 Juz nie mam pomysłu co zmienić. Instrukcje do sterownika pisał jakiś piekarz bo jest fatalnie opisane. A na złość wszyscy moi znajomi posiadają mrc2 i szybcy jednofunkcyjne. Mogę liczyć tylko na Waszą pomoc. Czy ma ktoś jakieś sugestie.

jaceg
02-01-2015, 20:49
Niestety to bolączka tego sterownika. Ja też się zdziwiłem. Pisałem do Dietricha, ale oni odpisali mi, że piec nie potrafi dogrzać wody poniżej 40 stopni i generalnie nie odpowiedzieli mi na to o co pytałem. Dla mnie to trochę nielogiczne, ale... Jedynym sposobem by nie grzać wody gdy jej nie potrzebujesz jest różnicowanie temperatur w pomieszczeniu i obniżanie jej wtedy kiedy nie chcesz mieć grzania CWU. Ustawiasz wtedy na sterowniku CWU Gotowość > Temperatura nocna wyłączona a Temperatura nocna na tą obniżoną. Ja mam np. 20 + CWU i 19,5 bez CWU.
Instrukcja to prawie jakby tłumaczenie przez Google Translator

Pozdrawiam

ariwald
02-01-2015, 21:29
Kurcze to na chu... ten program godzinowy. To jawne wprowadzanie klientów w błąd. Dość ze kosztuje jak zboże to jeszcze nie działa. Trzeba było wziąć jednofunkcyjny i by było po sprawie. Ale gość zachwalał ze jak ten wezmę taki to jak będę chciał to będę miał ciepłą wodę jaką sobie ustawie. A jak dzwoniłem do serwisanta to powiedział ze to gdzieś się ustawia ale tak z głowy to nie pamięta a i może mam uszkodzony sterownik. Ale żeby to stwierdzić to 250 zł i jedzie. Ciekawe co by stwierdził. Pytał się też gdzie mam podpięty czujnik temperatury. Ale tylko jedna odpowiedź mi się nasuneła.

jaceg
03-01-2015, 06:37
Faktycznie jest tak ze ustawienia domyślne nie pozwalają na sterowanie temp CWU z poziomu sterownika. Nie ważne co ustawisz na iSense ale ten temat już przeskoczyłem. Programem godzinowym możesz ustawić kiedy chcesz mieć temp większą niż 40. Zorientuj się jak to jest dokładnie bo ja mam 24t z zasobnikiem i jednofunkcyjny. Może te dwu mają jakieś inne możliwości łącznie z taką.

ariwald
03-01-2015, 08:47
Witam. Przepraszam że zapytam ale z tego co wiem to jednofunkcyjny nie ma możliwości podłączenia zasobnika.
A to co opisujesz to wiem. Tylko ja potrzebuje wody gdzieś od 17.30 a on według sterownika grzeje do 43 l. Dochodzi jeszcze przełamanie na czujniki o jakieś 5 st. Bo na zasobniku pokazuje prawie 50. Czyli czy chce czy nie zawsze mam gorąca wodę.

jaceg
03-01-2015, 09:13
No to ja mam właśnie ten sam problem. Nie wiem już sam jak to jest z tą jedno-dwu funkcyjnością. Sugeruję się tym co mówił instalator. Wydaje mi się że dwufunkcyjne to te co podgrzewają wodę "przelewowo" na bieżąco. Ale to ze mnie szpec żaden. Spróbuj zróżnicować grzanie od temp w pomieszczeniu czyli tak jak pisałem wyżej. W razie W sporządzę opis.

rkru
03-01-2015, 11:26
Niestety to bolączka tego sterownika. Ja też się zdziwiłem. Pisałem do Dietricha, ale oni odpisali mi, że piec nie potrafi dogrzać wody poniżej 40 stopni i generalnie nie odpowiedzieli mi na to o co pytałem. Dla mnie to trochę nielogiczne, ale... Jedynym sposobem by nie grzać wody gdy jej nie potrzebujesz jest różnicowanie temperatur w pomieszczeniu i obniżanie jej wtedy kiedy nie chcesz mieć grzania CWU. Ustawiasz wtedy na sterowniku CWU Gotowość > Temperatura nocna wyłączona a Temperatura nocna na tą obniżoną. Ja mam np. 20 + CWU i 19,5 bez CWU.
Instrukcja to prawie jakby tłumaczenie przez Google Translator

Pozdrawiam
Troche nie kumam. To co piszesz oznacza 'ze temp cwu jest uzalezniona od temperatury w pomieszczeniu?

jaceg
03-01-2015, 18:33
Troche nie kumam. To co piszesz oznacza 'ze temp cwu jest uzalezniona od temperatury w pomieszczeniu?
Nie. To oznacza że od temperatury pomieszczenia tzw. nocnej możliwe jest ustawienie czy woda w zasobniku ma być w ogóle podgrzewana czy też nie. Są w sterowniku 3 tryby gotowości CWU. Zawsze wł, zawsze wył, temp. noc. wył. W tym trzecim gdy wartość żądana temp w pomieszczeniu będzie odpowiadać wartości temp ustawionej jako nocna to woda w zasobniku nie będzie podgrzewana do czasu żądania temp w pomieszczeniu wyższej niż nocna. Programem godzinowy CWU jest więc zbędny chyba że ktoś np w dzień chce mieć z kranu 40 st. a wieczorem np. 50. Mnie to więc nie satysfakcjonuje bo np w lecie gdy nie używam CO nie mogę wyłączyć grzania CWU. Też początkowo ustawiłem jak kolega że np w godzinach pracy np 20 st. niech pilnuje w zasobniku a jak wracam to normalnie 40. Efekt był taki że o godzinie o której chciałem by było 20 podgrzewał do 40. Głupota jak dla mnie. Ok. jakby w programie godzinowym można by było ustawić od godz. tej i tej nie grzej. Takiej możliwości nie ma o zgrozo. Jest tylko od tej godz. zagrzej do 40 bądź wyżej. Uważam że tu im się logika skończyła. Podobna sytuacja była w MCR2. W wątku poświęconemu temu piecykowi jest kolega który robił odrębny sterownik do sterowania CWU.

Swoją drogą ciekawe co oznacza to (str. 31 instrukcji instalatora do MCR3) a dokładnie "Podłącz kontakt wł./wył. (Enable)"
"Aby włączyć lub wyłączyć funkcję grzania lub ciepłej wody użytkowej, do styków CH i DHW można podłączyć sygnał 10-230 V. Standardowo włączona jest funkcja grzania lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Kocioł zareaguje tylko na przełącznik i po podłączeniu sygnału 10-230 V do styków będzie sterować funkcją grzania/ciepłej wody użytkowej."

Może ktoś wie o co chodzi?

rkru
03-01-2015, 20:54
Nie. To oznacza że od temperatury pomieszczenia tzw. nocnej możliwe jest ustawienie czy woda w zasobniku ma być w ogóle podgrzewana czy też nie. Są w sterowniku 3 tryby gotowości CWU. Zawsze wł, zawsze wył, temp. noc. wył. W tym trzecim gdy wartość żądana temp w pomieszczeniu będzie odpowiadać wartości temp ustawionej jako nocna to woda w zasobniku nie będzie podgrzewana do czasu żądania temp w pomieszczeniu wyższej niż nocna. Programem godzinowy CWU jest więc zbędny chyba że ktoś np w dzień chce mieć z kranu 40 st. a wieczorem np. 50. Mnie to więc nie satysfakcjonuje bo np w lecie gdy nie używam CO nie mogę wyłączyć grzania CWU. Też początkowo ustawiłem jak kolega że np w godzinach pracy np 20 st. niech pilnuje w zasobniku a jak wracam to normalnie 40. Efekt był taki że o godzinie o której chciałem by było 20 podgrzewał do 40. Głupota jak dla mnie. Ok. jakby w programie godzinowym można by było ustawić od godz. tej i tej nie grzej. Takiej możliwości nie ma o zgrozo. Jest tylko od tej godz. zagrzej do 40 bądź wyżej. Uważam że tu im się logika skończyła. Podobna sytuacja była w MCR2. W wątku poświęconemu temu piecykowi jest kolega który robił odrębny sterownik do sterowania CWU.

Swoją drogą ciekawe co oznacza to (str. 31 instrukcji instalatora do MCR3) a dokładnie "Podłącz kontakt wł./wył. (Enable)"
"Aby włączyć lub wyłączyć funkcję grzania lub ciepłej wody użytkowej, do styków CH i DHW można podłączyć sygnał 10-230 V. Standardowo włączona jest funkcja grzania lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Kocioł zareaguje tylko na przełącznik i po podłączeniu sygnału 10-230 V do styków będzie sterować funkcją grzania/ciepłej wody użytkowej."

Może ktoś wie o co chodzi?

Ok kolego, wszystko jasne. Teraz rozumiem dlaczego piec grzeje cwu pomimo ustawien' ze od 9 do 15 temp jest na 10 stopni. Czasami jak sie wkurze to na kotle wylaczam grzanie cwu. Ale ptzeciez nie o to chodzi.

hudik
05-01-2015, 13:47
Swoją drogą ciekawe co oznacza to (str. 31 instrukcji instalatora do MCR3) a dokładnie "Podłącz kontakt wł./wył. (Enable)"
"Aby włączyć lub wyłączyć funkcję grzania lub ciepłej wody użytkowej, do styków CH i DHW można podłączyć sygnał 10-230 V. Standardowo włączona jest funkcja grzania lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Kocioł zareaguje tylko na przełącznik i po podłączeniu sygnału 10-230 V do styków będzie sterować funkcją grzania/ciepłej wody użytkowej."

Może ktoś wie o co chodzi?

Witam serdecznie.
Chętnie przyłączę się do tego pytania. Czy ktoś już wie jak działają wejścia "Enable"? Jakiś czas temu zwróciłem się z pytaniem do serwisu ale niestety nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

wicher78
06-01-2015, 17:47
Mam pytanie odnośnie krzywej grzania w sterowniki isense czy ktoś może jak przysłowiowemu głupkowi wyjaśnić menu tego cuda a mianowicie temperatura zewnętrzna w punkcie podstawowym - jeśli mam ustawione 17 stopni temperatura zasilania w punkcie podstawowym- mam ustawione 20 to znaczy ze przy 17 stopniach na zewnątrz minimalna temperatura zasilania instalacji to 20 stopni. Klima zewnętrzna- mam -10 , klima temperatury zasilania mam 55 stopni tzn że przy -10 na zewnątrz maxymalna temperatury wody zasilajacej to 55 stopni. I nachylenie krzywej grzania są trzy ogrzewanie podłogowe, grzejniki i konwertery rozumiem ze w inny sposób współczynnika pochylenia krzywej nie idzie ustawić. Jak wyglądają Wasze Krzywe grzania. Proszek pomoc pozdrawiam

jaceg
06-01-2015, 20:34
Dobrze to rozumujesz. Ja mam aktualnie 17->20 i -13->47 i nachylenie grzejniki. Strategia cz. zewn. + pok. Wpływ temp. pomieszczenia: 5. Dzięki temu temp. w grzejnikach warunkowana jest również cz. wewnętrznym. Im niższy ten parametr tym zasilanie jest bliższe krzywej (prostej tak de facto). Nie rozumiem ustawienia nachylenia. Generalnie nachylenie to N=(klima. temp. zas.- temp. żądana wewnątrz)/(temp. żądana wewnątrz-klima. zewn.). Jaki ten parametr ma wpływ to nie wiem. Myślę, że może mieć on wpływ na prędkość podgrzewania/chłodzenia, bo te parametry w tej strategii nie działają z tego co wiem. Zobacz sobie ten plik z excela (https://www.dropbox.com/s/2ier9notrd3tc0l/Krzywa.xls?dl=0) Moja krzywa aktualnie wygląda tak, a nachylenie wskazuje mi 0,8.

rkru
08-01-2015, 06:15
Dobrze to rozumujesz. Ja mam aktualnie 17->20 i -13->47 i nachylenie grzejniki. Strategia cz. zewn. + pok. Wpływ temp. pomieszczenia: 5. Dzięki temu temp. w grzejnikach warunkowana jest również cz. wewnętrznym. Im niższy ten parametr tym zasilanie jest bliższe krzywej (prostej tak de facto). Nie rozumiem ustawienia nachylenia. Generalnie nachylenie to N=(klima. temp. zas.- temp. żądana wewnątrz)/(temp. żądana wewnątrz-klima. zewn.). Jaki ten parametr ma wpływ to nie wiem. Myślę, że może mieć on wpływ na prędkość podgrzewania/chłodzenia, bo te parametry w tej strategii nie działają z tego co wiem. Zobacz sobie ten plik z excela (https://www.dropbox.com/s/2ier9notrd3tc0l/Krzywa.xls?dl=0) Moja krzywa aktualnie wygląda tak, a nachylenie wskazuje mi 0,8.

Czy jestes pewien kolego, ze wplyw temperatury pomieszczenia im nizszy tym bardziej brany jest
pod uwage czujnik wewn. Czytalem w niektorych postach ze jest na odwrot.

Chrx
08-01-2015, 09:56
Zróbcie sobie taki test. Zazwyczaj na tej strategii z krzywą piec przegrzewa pomieszczenia. Czyli dla przykładu ustawiamy na sterowniku 20 stopni a mamy 21 albo 21,5. Ustawcie sobie wpływ temperatury pomieszczenia na 1 i sprawdźcie w informacjach żądaną temperaturę przez regulator a potem zmieńcie wpływ na 20. Jeżeli sterownik zmniejszy żądaną temperaturę to znaczy, że będzie bardziej zbliżał się do zadanej w pomieszczeniu. Czyli 1 - minimalny wpływ, 20- maksymalny.
Przynajmniej ja to tak rozumiem, ale czy tak faktycznie jest to już pytanie do producenta tego ustrojstwa ;)

jaceg
08-01-2015, 10:09
Czy jestes pewien kolego, ze wplyw temperatury pomieszczenia im nizszy tym bardziej brany jest
pod uwage czujnik wewn. Czytalem w niektorych postach ze jest na odwrot.

Tego nie napisałem. Bliższy krzywej czyli bliższy tej temperaturze zasilania warunkowanej przez czujnik. zewn. czyli zgodnej z wykresem. Im wyższa wartość tego parametru tym większe znaczenie czujnika wewnętrznego.

jaceg
08-01-2015, 10:15
Czyli 1 - minimalny wpływ, 20- maksymalny.
Przynajmniej ja to tak rozumiem, ale czy tak faktycznie jest to już pytanie do producenta tego ustrojstwa ;)

Dokładnie tak jest. U mnie im mniejsza wartość tym zasilanie zgodne z wykresem czyli przeważnie wyższe. Na tych ustawieniach jak podałem wyżej ma tyle ile zadałem czyli 20 i 19,5 bez przegrzewania.

WLOCHAC
08-01-2015, 21:44
Witam, a ja mam takie pytanko ustawiłem sobie krzywą i wydaje mi się że jest ok(wpływ temp 12) ale tylko gdy daje temperaturę pomieszczenia na 20 stopni bo jeżeli dam na 20,5 to temperaturę na kotle chce co najmniej o 10C większą, czy to normalne czy jakieś ustawienia trzeba zmienić.?

jaceg
09-01-2015, 10:18
Witam, a ja mam takie pytanko ustawiłem sobie krzywą i wydaje mi się że jest ok(wpływ temp 12) ale tylko gdy daje temperaturę pomieszczenia na 20 stopni bo jeżeli dam na 20,5 to temperaturę na kotle chce co najmniej o 10C większą, czy to normalne czy jakieś ustawienia trzeba zmienić.?

To normalne bo wtedy sterownik stara się jak najszybciej dogrzać do tej temperatury jaką mu zadałeś. W przypadku strategii tylko zewnętrznego krzywa w całości podnosi się do góry. W twoim przypadku znaczący wpływ ma też sterownik wewnętrzny. Wg jakiego wzoru on to wtedy przelicza to nie wiem. Im temperatura będzie zbliżać się do zadanej tym zasilanie będzie niższe. U mnie jest tak samo bo np od 21-6 mam 19.5 żądaną a od 6tej 20 st. Przed 6tą zasilanie jest więc dużo wyższe. Tutaj ma pewnie wpływ tez czas wstępnego podgrzewania. Nie pamiętam dokładnie jak ten parametr się nazywał w każdym razie ustawia się go w minutach. Ja mam 40 min. Ale jak ustawię ręcznie temp wewn. wyższą to z automatu wzrasta wartość zasilania.

WLOCHAC
09-01-2015, 11:45
Ogólnie też tak przypuszczałem że chce dogrzać ale mimo że dogrzeje i się wyłącza to przy każdym załączeniu także wciska tą wysoką temperaturę mimo że załączy się na pare minut.... hmmmm

jaceg
09-01-2015, 21:38
Ogólnie też tak przypuszczałem że chce dogrzać ale mimo że dogrzeje i się wyłącza to przy każdym załączeniu także wciska tą wysoką temperaturę mimo że załączy się na pare minut.... hmmmm

A jakie masz parametry krzywej? Podstaw je do arkusza który gdzieś wyżej dołączyłem i zobaczysz z wykresu jaką wartość masz wg krzywej z czujki zewn. Do tego dochodzi jeszcze wpływ wewn.

rkru
13-01-2015, 20:58
Odnośnie strategii to niestety nie pomogę czemu tak jest.
Jeśli chodzi o krzywą to problem z przegrzewaniem u mnie zniknął po tym jak ustawiłem niską krzywą.
Podstawa zewn:16
Podst temp zas:17
Klima zewn: -20
Klima temp zaś: 47
Wpływ temp pomieszczenia 15
Przy takich parametrach u mnie temperatura zadana na sterowniku to prawie idealnie temperatura otoczenia. Niestety przy mrozie -10 piec nie był w stanie dogrzać budynku do 21,5 stopnia więc musiałem nieco zwiększyć maksymalną temperaturę zasilania. I tutaj mam spostrzeżenie, że na sterowniku można ustawiać co się chce natomiast piec nie podgrzeje więcej niż ma ustawione na pokrętle na obudowie. Myślałem, że po podłączeniu iSense on przejmuje wszystkie ustawienia a tutaj okazało się, że maksymalną temperaturę można podnieść pokrętłem na piecu.
Jeszcze jedna rzecz. Otóż jeżeli np. ustawimy parametr Klima temp. zasilania na 50 stopni a na piecu pokrętłem damy 60 to w momencie dużego zapotrzebowania na ciepło sterownik żąda od pieca 60 pomimo, że w krzywej ma ustawione 50. Ogólnie nasze sterowania to taka mała zagadka i pewnie trzeba ze trzy zimy żeby do ogarnąć :)

Koledzy, ustawilem parametry jak w poscie i rzeczywiscie pomoglo. Kociol fajnie pracowal przy O stopni i nizej ale teraz jak jest na dworze 8 st na plusie jest calkowicie wylaczony. Jak ustawic parametry jak bym chcial na pare godzin go wladzyc?

Chrx
13-01-2015, 21:25
Wszystko zależy od tego jaką zadałeś temperaturę w pomieszczeniu. Przy 21 lub w okolicach raczej nie jest możliwe żeby piec w ogóle nie pracował :confused: Jaką masz temperaturę zadaną w programie a jaką pokazuje w pomieszczeniu ?

rkru
13-01-2015, 21:38
Zadana 21 w pom gdzie jest sterownik 21, ale na poddaszu u dzieciakow jest 18 i chcialbym tam wlaczyc grzejniki

Chrx
14-01-2015, 07:27
No to nie będzie takie proste nie przegrzewając pomieszczenia ze sterownikiem. Jeżeli masz jeden obieg i jedno sterowanie w domu to chyba się nie da, ale niech ktoś jeszcze potwierdzi. Ja mam to ustrojstwo od 4 miesięcy...

rkru
14-01-2015, 21:26
Kolego, mam dwa obiegi. Pierwszy na dole podlogowka sterowana sterownikiem wewnetrznym i tam jest 21 st. Drugi obieg sterowany czujnikiem zewnetrznym i to sa grzejniki na poddaszu. Dzisiaj instalator poradzil aby ustawic wplyw temp. Grzania na 17st i wlaczac drugi obieg sterownikiem recznie poprzez podniesienie temp zadanej. I zadzialalo ale jest to powrot do obslugi recznej, w dodatku zeby piec np wylaczyc musze recznie ustawic temp o trzy st nizsza niz rzeczywista.

zybie
15-01-2015, 21:36
Koledzy, ustawilem parametry jak w poscie i rzeczywiscie pomoglo. Kociol fajnie pracowal przy O stopni i nizej ale teraz jak jest na dworze 8 st na plusie jest calkowicie wylaczony. Jak ustawic parametry jak bym chcial na pare godzin go wladzyc?

Zmień podstawową temperaturę zasilania z 17 na 20 stopni

rkru
25-01-2015, 13:32
Rzeczywiscienteraz jest chyba ok, dzieki:-)

szpila82
05-02-2015, 12:37
Panowie, jeżeli znajdziecie chwilę czasu, to proszę o pomoc.
Walczę od miesiąca z MCR III plus Isens. Dom 108 m. użytkowej. Ściany 30 gazobeton, plus 15 styropian. Ogrzewanie. Na dole podłogówka w przedpokoju (tam jest sterownik), kuchni i kiblu, plus grzejnik w salonie i spiżarce. na górze w trzech pokojach grzejniki plus podłogówka w łaźience.
Strategia. cz.zew.+cz.pok. ustawienie pogodówki:
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. -15
klim.t.zasil. 50
wpływ tem pom. 15
nachylenie na grzejniki.
max temp kotła 90
min temp kotła 6
tempo podgrzewania:zwykłe.
ustawione mam od godz. 10 do godz. 19. 20stopni. Przegrzewa mi i temp dochodzi do 21, 21.5. Jak dam wpływ temp nawet na 20 to i tak jest to samo. Co mam zrobić Panowie, co zmienić? Które parametry obniżają krzywą?no nie wiem, jakieś rady?Piwo stawiam za pomoc:D

Chrx
05-02-2015, 16:21
Daj klim.zewn. -20.

szpila82
05-02-2015, 19:30
od godz. 19 mam ustawione 21 stopni, teraz mamy 20:30. Od godziny 18 grzeje, teraz mam 21.5 i cały czas słabiutko grzeje. Parametr podany przez Ciebie zmieniłem z 20 min temu i mimo to grzeje. Jakiś pomysł co z tym zrobić?;]

Chrx
06-02-2015, 16:04
Poobserwuj temperaturę przed dobę. 20 minut to za mało. Z mojego doświadczenia wynika, że aby coś wywnioskować po zmianach w krzywej trzeba poczekać kilka godzin a najlepiej dzień, dwa żeby wyciągnąć jakieś sensowne wnioski. Tym bardziej, że masz podłogówkę, która reaguje z kilkugodzinnym opóźnieniem.

szpila82
07-02-2015, 17:59
Masz rację. Piec mam ustawiony jak wyżej i moje spostrzeżenia są takie. W dzień, kiedy temperaturę mam ustawioną na 20 stopni, przegrzewa mi tak o 0.5 stopnia, czyli w miarę ok. Problem jest wieczorem, kiedy od godziny 19 mam zadaną temperaturę 21 stopni. Grzeje mi tak w tedy aż do 22 i ciągle sobie tam pracuje. Nie bardzo mam pomysł, którą z danych zmienić, żeby tak mi piec nie przegrzewał konkretnie od tej godziny. I jeszcze jedno. Czy wartość P1, tzn Temperatura zasilania, to jest to samo, co Max Tem kotła? Nie wiem, już kombinuje i kombinuje i się chyba trochę mieszam;]

zybie
07-02-2015, 20:23
Kolego wprowadz następujące zmiany

podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. - 20
klim.t.zasil. 45
wpływ tem pom. 5 lub 0
nachylenie podłogówka
max temp kotła 90
min temp kotła 6
regulator temperatury nie działa jak termostat jego działanie polega na balansowaniu wokół temperatury zadanej przez zmianę temperatury zasilania praktycznie bez wyłączania kotła.

szpila82
07-02-2015, 20:49
zybie, dziękuje, wprowadziłem te zmiany, dam znać za dobę bądź dwie, jaki wynik obserwacji. A napisz mi proszę jeszcze jedno. Piszesz o tym, że regulator "regulator temperatury nie działa jak termostat jego działanie polega na balansowaniu wokół temperatury zadanej przez zmianę temperatury zasilania ". Temperatury zasilania, czyli wartości P1 która nastawiona jest fabrycznie na 80 stopni ? TO jest temperatura zasilania?

mcr3
08-02-2015, 10:29
Kolego wprowadź takie dane:
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. - 20
klim.t.zasil. 47
wpływ tem pom. 9
nachylenie podłogówka
max temp kotła 60
min temp kotła 15
Prędkość podgrzewania - najwolniejszy
Prędkość chłodzenia - najwolniejszy

zybie
08-02-2015, 15:01
Nie chodzi kolego o temperaturę zasilania jako zadaną ale o temperaturę pomieszczenia a balansowanie jest wokół temperatury zasilania wynikająca z krzywej grzania

Chrx
08-02-2015, 15:32
Zybie i mcr3 czemu polecacie ustawić nachylenie na podłogówkę kiedy instalacja składa się też z grzejników?

szpila82
08-02-2015, 17:19
Też bym chciał poznać Panowie odpowiedz na to nurtujące mnie pytanie, które zadał Chrx;] Wczoraj ustawiłem tak jak Zybi poleciłeś, na razie w ciągu dnia przegrzewa o 1 stopień, czyli zadana 20, jest 21. zobaczymy wieczorem co się będzie działo. Jak to nie pomoże, ustawię propozycję mcr3 i zobaczymy. Wytłumaczcie czemu nachylenie na podłogówkę proszę i skąd się w Waszych propozycjach biorą takie wartości (np -20). W sensie, czy dobieraliście na chybił trafił, aż ustawiliście, czy się kierowaliście jakąś wiedzą, której ja nie posiadam?No nic, obserwuję póki co,, będę na bieżąco zdawał relację i z Waszą pomocą myślę dojdę do optimum:]

Chrx
08-02-2015, 18:10
Co do wiedzy na temat krzywych to zerknij sobie na:
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/sterowanie-pogodowe-i-krzywe-grzewcze/
i ewentualnie na:
http://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/18345-ustawienie-regulatora-pogodowego

zybie
08-02-2015, 19:30
Kolego jeżeli chodzi o ustawienie krzywej grzania to wynika ze znajomości ustawień i wyglądu, podpartej wiedzą praktyczną zdobytą przez 20 lat pracy. Oczywiście do tych ustawień można dojść dużo szybciej analizując wykresy K. grzania, co nie zmienia faktu że wiedza praktyczna jest przydatna. Ustawienie na podłogówkę podaje do sterownika sposób reakcji na zmiany temperatury w pomieszczeniu ( chodzi o różnice bezwładności podłogówki i grzejników ).

szpila82
09-02-2015, 17:36
Okej, przy ustawieniach Zybiego, przy wpływie temp pomieszczenia na 5, przegrzewa tak o 1 stopień w ciągu dnia (żądana 20 jest 21) i o 1-1.5 wieczorem (żądana 21, jest 22), czyli w godzinach 19-23. Z tego co rozumiem, to kiedy mam temperaturę zadaną od godziny wieczornych 21, tzn, że krzywa grzewcza równolegle przesuwa się w górę, tak? Czyli może całą krzywą grzewczą muszę przesunąć w dół, żeby osiągnąć żądaną temperaturę w pomieszczeniu?czyli podst t.zew i podst t.zasil reguluje przesunięcie, a klim.zewn i klim t,zasil reguluje nachylenie? A jeżeli dobrze myślę, to jak zmienie np. podst t. zewn z 17 na 15, to przesunę krzywą w dół?I jeszcze jedno, napiszcie mi panowie, czy dobrze rozumiem: przy podst.t zew 17, podst t. zasil.20, to znaczy, że przy 17 stopniach na zewnątrz, piec mi podgrzeje wodę c.o.do 20 stopni, a przy klim zewn. -20 i klim.t.zasil. 45, to znaczy, że przy -20 stopniach na zewnątrz, piec podgrzeje mi temp c.o. do max 45 stopni?Tylko coś mi się tutaj gryzie z max.temp kotła, która jest ustawiona np na 90. Czyli w instalacji może płynąc woda cieplejsza niż te 45 stopni? Wiem, że tłumaczenie komuś że białe jest białe a czarne jest czarne, może być irytujące, ale proszę o wyrozumiałość;]:bash: o zdeklarowanym piwie dla Was pamiętam:]

Chrx
09-02-2015, 18:23
Wcześniej jeden z kolegów przygotował arkusz żeby sobie sprawdzić krzywą. Zerknij:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?224046-De-Dietrich-MCR-3-i-iSense/page4&p=6728000#post6728000
Na Twoje pytania niech się fachowcy wypowiedzą ;)

szpila82
09-02-2015, 19:33
Chrx, już kilka dni temu ściągnąłem ten arkusz, no wklepałem te swoje dane no i wyszedł mi jakiś tam wynik tej krzywej...no ale problem mam dalej ten sam, czyli dobrać takie dane, żeby nie przegrzewało mi chaty;]

zybie
09-02-2015, 20:10
Kolego MCR3 zmień Klimat zewnętrzny - ( -15 st. ) na (-20)

szpila82
10-02-2015, 17:47
Panowie, dziś w Trójmieście 6 stopni, a mi piec na tych danych w ciągu dnia grzał, mimo że już miałem 22.5 stopnia (zadana 20). No szlak mnie trafił trochę. Macie pomysł, co zmienić? Mam zmienić nachylenie, obniżyć tą krzywą, co robić? Przełączyłem na razie tylko na czujnik pokojowy, bo na tym czujniku mam o 1/3 mniejsze zużycie gazu, niż na tej śmiesznej pogodówce. pomysły Pany jakieś?

szpila82
11-02-2015, 16:32
Noooo dobra, dzięki za szybką odpowiedź, a coś konkretniej?;] pliss

mikolaj1001
16-02-2015, 11:04
Przyłączam sie do tematu, gdyz mam podobny problem,dzis wprowadze dane i bede obserwował.
Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia, mianowicie mam kominkek z płaszczem wodnym. Przepalam codziennie wieczorem tak po 5-6h na jeden wkład drewna, automatycznie jak temp płaszacz osiągnie zadana temp załączają sie pompy płaszcza wodnego i blokuje mi piec gazowy b y nie dublowac zródeł grzania,
czy ktos wie moze jak zachowa sie w takim przypadku pogodówka?
Na początek chce ustawic krzywa bez palenia w kominku, jak to opanuje to bede chciał uzywac tez kominka.
Tutaj idealnie pasuje parametr wpływu temp wew, jakies sugestie?

zybie
16-02-2015, 21:09
Kolego Mikołaj 1001 jeżeli chodzi o pogodówkę to nic się nie zmieni ponieważ jak piszesz w czasie grzania kominkiem kocioł jest blokowany. Po wystygnięciu kominka kocioł się załącza i dalej grzeje zgodnie z nastawami. Wpływ temperatury wew. pomieszczenia nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ powoduje to dostosowanie temp. zasilania do potrzeb ogrzewania. Jeżeli temp. pomieszczenia jest niższa od zadanej sterownik podnosi temperaturę na piecu do swoich potrzeb (chodzi o jak najszybsze nagrzanie pom. ) co nie jest ekonomiczne, jednak podnosi komfort. Dlatego proponuję z tym parametrem bardzo ostrożnie, jeżeli już to wartości bardzo niskie.

zybie
16-02-2015, 21:15
Kolego Szpila 82 jeżeli chcesz aby ci pomóc podaj swoje nastawy i temperatury jakie osiągasz wtedy na pewno będę ci wstanie pomóc

mikolaj1001
17-02-2015, 17:22
Ustawilem wg kolegi mcr3 i przegrzewa o 1 C
Dodam ze dom ok200m2
na dole podlogowka ok 70 m2 regulacja na termpstacie na rozdzielaczu petli i tu tez sterownik isense
do gory przewymiarowane grzejniki
dom z pototonu 24 plus 15 styropianu szarego okna 3szyby podchodzace wspolczynnikiem pod dom pasywny
Jak sugerujecie zmienic jeszcze ustawienia?
dzieki pozdrawiam

zybie
17-02-2015, 17:53
Kolego wprowadź takie dane:
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. - 20
klim.t.zasil. 47
wpływ tem pom. 9
nachylenie podłogówka
max temp kotła 60
min temp kotła 15
Prędkość podgrzewania - najwolniejszy
Prędkość chłodzenia - najwolniejszy

Zmień Kolego pod. zaś.na 18
klima . t. zasilania na 44
wpływ temp. zasilania na 1 lub 2
jeżeli będzie jeszcze przegrzewać zmień 44 na 40

mikolaj1001
17-02-2015, 19:32
A te inne parametry jak predkosc chlodzenia i nagrzewanie sa bardzo istotne?

mikolaj1001
17-02-2015, 19:33
A te inne parametry jak predkosc chlodzenia i nagrzewanie sa bardzo istotne?
zauwazylem, ze piec zalacza sie jak zadana temp jest powyzej 29C
nie chce za bardzo splaszczac krzywej bo zaraz bedzie mi grzal na 32 C wode Co i okaze sie ze gaz plynie a temp za niska, czy dobrze mysle?
jak podniesc temp zalaczania kotla?

zybie
17-02-2015, 20:17
A te inne parametry jak predkosc chlodzenia i nagrzewanie sa bardzo istotne?
zauwazylem, ze piec zalacza sie jak zadana temp jest powyzej 29C
nie chce za bardzo splaszczac krzywej bo zaraz bedzie mi grzal na 32 C wode Co i okaze sie ze gaz plynie a temp za niska, czy dobrze mysle?
jak podniesc temp zalaczania kotla?

Kolego zasada przy ogrzewaniu jest prosta kocioł ma grzać cały czas taką temperaturą na CO aby temperatura zadana i mierzona są sobie równe ( to jest ideał ).

mikolaj1001
17-02-2015, 21:42
Realizujac to zadanie bedzie mozliwie najnizsze spalaNie gazu?

zybie
17-02-2015, 22:06
Oczywiście

szpila82
17-02-2015, 22:15
Zybi, cały czas mam nastawy podane przez Ciebie, tj:
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. - 20
klim.t.zasil. 45
wpływ tem pom. 5 lub 0
nachylenie podłogówka
max temp kotła 90
min temp kotła 6
przegrzewa mi o 1-1.5 stopnia.

zybie
17-02-2015, 22:24
Zybi, cały czas mam nastawy podane przez Ciebie, tj:
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. - 20
klim.t.zasil. 45
wpływ tem pom. 5 lub 0
nachylenie podłogówka
max temp kotła 90
min temp kotła 6
przegrzewa mi o 1-1.5 stopnia.

Zmień klim.t.zasil. 45 na 40
podst.t.zasil 20 na 19
max temp kotła 90 na 45

mikolaj1001
18-02-2015, 07:51
Zibi u mnie zadziałało, zyzycie gazu za ostatnia dobe to 6,87m3 w tym CWU
zmieniłem jeszcze parametr ze szybciej sie nagrzewa a wolniej chłodzi
Temp w układzie ok 32-35 C
dodatkowo na wyswietlaczy ustawiłem zamiast zegara własnie temp wody CO, ładnie widac jak kocioł na bierząco reaguje na zmiene warunków, czy to zewnętrznych , czy to tez na nastawy temperatury

Jak chodzi o parametr wpływu tem pomieszczenia to Przy nizszych wartosciach 1,2,3 temp wody ok 32 , jak dam wpływ okolice 18 to odrazu kocioł rząda 39, na zewnątrz -2
takze wnioskuje ze im nizszy ten parametr to wpływ temp pomieszczenia wiekszy
dziwne ale tak cghyba jest
skręciłem tez podłogówke bodajrze na 25 na powrocie by migóre dogrzewało
dzis dalszy ciąg obserwacji

szpila82
18-02-2015, 12:42
Aha, Zybi, dodam zanim coś zmienię, bo to ważne pewnie, ale żem laik to o tym nie napisałem. Nie mam żadnego sprzęgła, całość, czyli grzejniki i podłogówkę w kuchni na dole i łazienkach, mam na jednej pompie, z zaworem trójdrożnym, tej z pieca. Mam tylko zawroty termostatyczne na każdej pętli na listwie, i tam moge sobie regulować temp. podłogówki. Więc pytanie, czy nachylenie w tych ustawieniach ma być na podłogówkę czy grzejniki?

zybie
18-02-2015, 19:36
Aha, Zybi, dodam zanim coś zmienię, bo to ważne pewnie, ale żem laik to o tym nie napisałem. Nie mam żadnego sprzęgła, całość, czyli grzejniki i podłogówkę w kuchni na dole i łazienkach, mam na jednej pompie, z zaworem trójdrożnym, tej z pieca. Mam tylko zawroty termostatyczne na każdej pętli na listwie, i tam moge sobie regulować temp. podłogówki. Więc pytanie, czy nachylenie w tych ustawieniach ma być na podłogówkę czy grzejniki?



Ustaw kolego na podłogówkę ponieważ tu nie chodzi o określenie co regulujemy tylko o sposób regulacji i informacja dla sterownika

szpila82
18-02-2015, 22:19
dobra, ustawie i dam znać jak poszło.

mikolaj1001
20-02-2015, 08:18
Jaką macie temp. zasilania CO?
Wiem,ze to wynika z krzywej, ale chodzi mi jaką potrzwebujecie by utrzymać tem w domu ok 21-22 C
Jaka jest najlepsza do maxymalnej sprawnosci kotła?
Dodam,że u mnie dół to podłogówka, góra grzejniki na jedej pompie

Chrx
21-02-2015, 09:39
U mnie aktualnie w domu 21,5 na dworze +5 temperatura zasilania 39 stopni.
Zadana na sterowaniu 21,5 ale sterownik jest w takim miejscu, że już pokazuje 22. Zawsze minimalnie mi przegrzewa ale to dobrze, bo w innej części salonu jest troszkę chłodniej niż tam gdzie wisi sterownik. Sprawdzałem różnymi termometrami i mam nawet 1 stopień różnicy w zależności gdzie się mierzy. Pomieszczenie otwarte ok 60m2 i 4 okna.

mikolaj1001
22-02-2015, 17:10
Zmienilem strategie grzania na ta ostatnia temp wew. Ograniczona krzywa, gdzies chyba tu czytalem o tej strategi, na pewno na tym forum
u mnie chyba to bedzie najlepsza gdyrz codziennie przepalam w kominku, piec dogrzewa wieczorem a w dzien wlaczyl sie moze raz.
temp CO ograniczona przez krzywa i nie przekroczyla 37 C Ciekawe jak zachowa sie przy nizszych temp....

jaceg
23-02-2015, 11:08
Ja od roku testuję różne ustawienia. Obecnie jestem na etapie strategii tylko krzywa grzewcza ustawiona 17->20; -15->47. Nachylenie: podłogówka. Prędkość podgrzewania: wolniejszy, Prędkość chłodzenia: zwykły. W godz.: 6-21 20 st. + CWU 40 i 21-6 19,5 st. bez CWU. Orientacyjnie podam, że w okresie od 13.02-23.02:2015 przy średniej dobowej 0,2 st. na zewnątrz, zużycie na poziomie 6,8 m3 gazu ziemnego monopolisty. Szału nie ma. Grzeję tym stary przedwojenny, drewniany dom, ocieplony wełną i oszalowany drzewem (strop nieocieplony, poddasze nieogrzewane, dach ocieplony). Powierzchni na dole niedużo powyżej 80 m2. Podejrzewam po jakości ocieplenia wiele mostków termicznych, poza tym trochę ucieka też na poddasze. W przyszłości coś będę poprawiał i przedewszystkim dołączę do grzania poddasze.

mikolaj1001
26-02-2015, 18:38
Mam grzejniki w polowie cieple, temp w CO ok 30 -32, na dole podlogowka na gorze grzejniki,
sterowanie pogodowka, strategia czujnik wew. Ogrraniczony krzywa, temp na dole 23 do gory 21 i tak jest konfortowo
pytanie mam czy jest sens sie martwic tymi grzejnikami ze w polowie cieple?

Jakim parametrem steruje sie pompa CO w kotle?
zmienic ten parametr?

Chrx
28-02-2015, 11:33
Poczytaj tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126479-Regulacja-pieca-De-Dietrich-MCR-24&p=6690207&viewfull=1#post6690207
i
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126479-Regulacja-pieca-De-Dietrich-MCR-24&p=6691515&viewfull=1#post6691515

szpila82
04-03-2015, 22:20
Zybi, dalej lekko przegrzewa, mniej więcej o 0.5 stopnia. I powiedzmy, o godzinie 22, kiedy mam 21.5 rzeczywistej temp (zadana 21), zaczyna chajcować dalej. Nie podnosi mi się co prawda temp (isensa mam dość daleko od grzejników, natomiast jest nad podłogówką), ale mam wrażenie że niepotrzebnie pali gaz. Dalej pali więcej niż na samym czujniku wew. Co dalej pozmieniać Zybi, sugestie?

zybie
05-03-2015, 20:43
Szpila82 ustaw wpływ temperatury pomieszczenia na " 0 "

szpila82
06-03-2015, 22:38
Najniżej mogę na "1". Ustawiłem, dam znać jaki wynik.

szpila82
10-03-2015, 20:23
Zybi, dalej podobnie, choć trochę lepiej. Dziś np. 6 stopni na plusie, godzina 21, temp zadana od godziny 19 to 21 stopni, jest 21.5 bo dzień słoneczny i chata nagrzana a mi piec zaczyna grzać o tej 21 właśnie, grzejniki ciepłe, wiec do czorta wyłączyłem pogodówkę, bo widziałem, jak mi złotówki bez sensu w powietrze leciały. No nie wiem, co mam zmienić za parametry jeszcze? pomysł jakiś Zybi?Mam nowy dom (3 letni), naprawdę dobrze trzyma ciepło, charakterystykę energetyczną mam wzorową, brak pomysłu, co zrobić z tą pogodówką.

zybie
10-03-2015, 20:40
Zybi, dalej podobnie, choć trochę lepiej. Dziś np. 6 stopni na plusie, godzina 21, temp zadana od godziny 19 to 21 stopni, jest 21.5 bo dzień słoneczny i chata nagrzana a mi piec zaczyna grzać o tej 21 właśnie, grzejniki ciepłe, wiec do czorta wyłączyłem pogodówkę, bo widziałem, jak mi złotówki bez sensu w powietrze leciały. No nie wiem, co mam zmienić za parametry jeszcze? pomysł jakiś Zybi?Mam nowy dom (3 letni), naprawdę dobrze trzyma ciepło, charakterystykę energetyczną mam wzorową, brak pomysłu, co zrobić z tą pogodówką.

Zmień Kolego podst.t.zasil 20 na 17

jar00
15-03-2015, 16:05
Przeglądając ten wątek, miałem spore obawy przed zakupem omawianego zestawu MCR3 24/28 MI i iSense, ale po uruchomieniu instalacji nastąpiło pozytywne rozczarowanie !
Strategia grzania cz. zewnętrzny + cz. pokojowy, krzywa ustawiona według sugestii z forum (dzięki koledzy), wpływ temp. pomieszczenia 9.
Ustawiona temperatura wewnątrz 21 st. w ciągu dnia stoi jak "zabita" Ani jeden raz nie została przekroczona nawet o 0,5 st.
Temperatura kotła, żądana przez regulator, oscyluje między 37 a 44 st. , a więc chyba idealnie.

Ale mam dwa pytania:
- jaki wpływ między sobą mają ustawienia krzywej grzania z regulatora iSense a ustawienia krzywej grzania w kotle(wprowadzone przez parametry P1,P25,P26 i P27)?
-iSense pokazuje zużyte kWh przy CO i CWU, ale kompletnie nie pokazuje godzin pracy kotła i liczby startów palnika(wskazuje same 0). Czy można jakoś włączyć te liczniki? Instalator nie wie jak!

mikolaj1001
17-03-2015, 20:55
Witam...Mam ustawiona strategie na czujnik wew i granice krzywej.
nie ma problemu z przegrzewaniem, ale mam pytanie odnosnie najnizszej temp grzania CO, gdzie to ustawic?
piez zalacza grzanie przy ok 27 do 29 C i przy tej temp grzejniki sa prawie zimne, temp w pomieszczenie niby utrzymana ale zastanawiam sie czy to nie jest teraz tak ze piec chodzi i zanim doplynie woda to juz jest zimna, jak ustawic by minimalna temp byla np. 32 lub 34?

szpila82
19-03-2015, 11:17
Zybi, zmieniłem jak mówiłeś. Dziwnie się dzieje. wieczorem jest spoko, tem zadaną trzyma, ale w dzień, jak obecnie, mam zadane 20 stopni, na dworze 11, w domu 20.5-21, a mi o godz. 10 zagrzał grzejniki, temp skoczyła do 21.5, czemu?Jak spadnie do 21 w dzien, to znowu dogrzewa do 21.5, mimo zadanej 20. Może wpływ temp. pomieszczenia zmienić z 1 na coś innego?
Jaro, też mnie zastanawia odpowiedz na Twoje pierwsze pytanie, nie doszedłem do tego. A apropos startów palnika, to u mnie to działa, ale nie pomogę Ci jak to załączyć, to by sie musiał instalator wypowiedzieć.

jar00
19-03-2015, 14:48
Ja ustawiłem na górnym, mniejszym wyświetlaczu, temperaturę żądaną przez regulator od kotła. Każda wprowadzana zmiana w sterowaniu pogodowym ma natychmiastowy wpływ na wyświetlaną wartość. Może to pomoże w doborze parametrów.
A jaki masz ustawiony wpływ temp. pomieszczenia?

Wracając do mojego pierwszego pytania, to od 2 instalatorów otrzymałem odpowiedź, ze po podłączeniu iSense to jego nastawy są priorytetowe.

Simon74
03-08-2015, 22:04
[QUOTE=martin602;6692678]Podłączę się do wątku z ustawieniami bo mam podobny problem. Mam jeden obieg podłogówka + kaloryfery. Jeśli ustawiam krzywą na podłogówkę to kaloryfery prawie nie grzeją, a sama podłogówka nie wyrabia. Przełączę na kaloryfery to mi przegrzewa pomieszczenia.


często powtarzany błąd... kocioł nie ponosi tu winy, tylko instalacja.
Skoro masz dwa RÓŻNE sposoby grzania, to powinieneś na dwa rożne sposoby nimi zarządzać.
jest coś takiego jak C-MIX (AD 290) - do obsługi dwóch obiegów grzewczych, każdy z własną pompą, jeden z mieszaczem...
dlaczego rzadko jest stosowany? bo inwestor chce tanio i dobrze, najczęściej wychodzi tanio...

Simon74
03-08-2015, 22:27
da się regulować (jeśli są odpowiednie zawory termostatyczne) hydraulicznie prędkość przepływu wody prze grzejniki.
można uzyskać efekt równomiernego nagrzewania pomieszczeń. czyli tam gdzie masz sterownik nagrzewa się wolniej, tam gdzie jest zimno może się nagrzewać szybciej. naturalnym jest, że woda płynie tak, gdzie jej łatwiej, więc na poddasze dopływ ana samym końcu, lub wolniej, lub mniej. dlatego na grzejnikach powinniśmy wykonać regulację wstępną - pod głowicą zaworu (zdejmujemy z zaworu) może się pokazać "główka" mosiężna, lub kolorowa z tworzywa a nich cyferki oraz odnośnik do nich na korpusie. im mniejsza cyfra nastawy, tym wolniej przepływa czynnik grzewczy. WSZYSCY PRODUCENCI PAKUJĄC ZAWORY DOMYŚLNIE USTAWIAJĄ OTWARTE W 100% dlatego tam gdzie szybko się nagrzewa pomieszczenie zmniejszamy nastawę, mając świadomość, że kocioł cały czas pompuje tą sama ilość wody - efekt, w pomieszczeniach w których było za zimno kaloryfery zaczynają grzać lepiej.
druga sprawa, regulator dajemy w najzimniejszych pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli mamy zawory termostatyczne na grzejnikach, danie ich w salonie bo "tak jest wygodnie" pomijam "ładnie" jest nieporozumieniem!!!

exec
09-09-2015, 17:56
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak się mają te wszystkie dziwne nazwy parametrów do faktycznego wyglądu krzywej grzania przy sterowaniu pogodowym? Czy jest jakaś tabelka pokazująca jak zmieniając dany parametr to jak zmienia się krzywa? W normalnych piecach jest tabelka z rozrysowanymi krzywymi od powiedzmy 0,5 do 4,0 i widać na linii dokładnie jaką piec powinien podawać temperaturę przy danej temp. zewnętrznej. Czy tu z tych parametrów da się wyliczyć temperaturę jaką powinniśmy dostać na wyjściu? Bo rozumiem, że to te parametry(przykładowe):

podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. - 20
klim.t.zasil. 45
wpływ tem pom. 5 lub 0
nachylenie podłogówka
max temp kotła 90
min temp kotła 6

bartekboro
14-09-2015, 20:21
Witam. Od niedawna rozpocząłem przygodę z kotłem mcr3 24T + isesne. Jak narazie wszystko ok. Tylko jedna rzecz mnie interesuje. Sterownik nie zalicza liczby startów oraz godzin pracy kotła. Czy ktoś z Was miał podobny przypadek i może zna sposób na jego rozwiązanie. Z góry dzięki. Pozdrawiam

jar00
06-10-2015, 06:26
Witam. Mam ten sam problem. Pisałem do De Dietricha i otrzymałem następującą odpowiedź:

Witam
Niestety w niektórych wersjach Isensa nie ma możliwości wskazań godzin pracy kotła i liczby startów palnika.
Poprzez wersję Isense'a nie można włączyć licznika.

Także wina sprzętu i tyle.

bartekboro
09-10-2015, 13:13
Witam. Mam ten sam problem. Pisałem do De Dietricha i otrzymałem następującą odpowiedź:

Witam
Niestety w niektórych wersjach Isensa nie ma możliwości wskazań godzin pracy kotła i liczby startów palnika.
Poprzez wersję Isense'a nie można włączyć licznika.

Także wina sprzętu i tyle.

Witam
dzięki za pomoc, Ja również pisałem do De Dietricha ale nie dostałem odpowiedzi.Dobrze ze jest forum:):rolleyes: Szkoda tylko ze jednak to nie działa

wroblas
20-10-2015, 18:23
Witam,

Mam C-Mix + regulator iSense i w nim zaprogramowane programy wg dni tygodnia (dla obu obiegów) oraz dodatkowo qSense dla 2 obiegu (podłączony do c-mix). W tej chwili wygląda mi to tak jakby ten program dla 2 obiegu brał jako bieżącą temperaturę wg czujnika zewnętrznego (w strategii jest tylko możliwość czujnika zewnętrznego - nie ma pokojowego) - a chciałbym żeby brał pod uwagę temperaturę wskazaną przez qSense. Da się to jakoś zrobić?
Jak na qSense zmienię nastawę temperatury to od razu się zapala piec, więc podłączony jest poprawnie i reaguje na stałą temperaturę... ale zależałoby mi również na tych programach.

Pzdr
Michał

macius36
16-11-2015, 22:09
Witam kolegów dołączam się do wątku. Piec DD, isense w centralnym pomieszczeniu, dom 230 metrów podłogówki, plus grzejniki w częściach gospodarczych zapobiegające przemarzaniu (nie służące do ogrzewania), podłogówka i grzejniki połączone w jeden obieg.
Problem jest taki że lekko przegrzewa, choć w domu jest ciepło. Dom jest parterowy, bardzo dobrze izolowany (styro 20 ściany, strop styro 30 cm)
Do tego muszę mieć ustawione tak sterowanie by minimalna temperatura na piecu była minimum z 30 stopni by one w ogóle działały (choć są przewymiarowane).

Obecnie mimo nastawy 21 stopni w pomieszczeniu mam 22,5 - 23. Nie narzekam, ale wolę mieć zgodnie z prawda.
Moje parametry:

Strategia grzania: czujnik zew plus temp pokojowa
Wpływ temperatury pomieszczenia - 1 (już sprawdziłem im jest mniejszy tym bardziej temperatura rzeczywista zbliża się do zadanej)
graniczna temperatura dzień -23 stopnie
graniczna noc - 15 stopni
Podstawowa zewnętrzna - 15
podstawa zasilania - 35 stopni
Klima zewnętrzna - -20
klima zasilanie - - 45
krzywa grzewcza: podłogowa
Prędkość grzania - najwolnieszy
chłodzenia - zwykła.

Co mogę jeszcze zmienić na lepiej?

Do tego mam pytania kolegów dot. zmiany temperatury nocnej by nie przegrzewać dzieci - wiem że w podłogówce zmiana temperatury na noc mija się z celem, ale może macie jakieś swoje doświadczenia by choć trochę tą noc schłodzić - ja obecnie mam ustawione temp 21 stopni do 19.00, temperaturę 19 stopni do 2 w nocy, i potem znowu 21.
Co można pokombinować by na noc ta temperatura ciut spadła a na dzień ciut wzrosła?

Misiek824
17-11-2015, 11:12
Witam kolegów dołączam się do wątku. Piec DD, isense w centralnym pomieszczeniu, dom 230 metrów podłogówki, plus grzejniki w częściach gospodarczych zapobiegające przemarzaniu (nie służące do ogrzewania), podłogówka i grzejniki połączone w jeden obieg.
Problem jest taki że lekko przegrzewa, choć w domu jest ciepło. Dom jest parterowy, bardzo dobrze izolowany (styro 20 ściany, strop styro 30 cm)
Do tego muszę mieć ustawione tak sterowanie by minimalna temperatura na piecu była minimum z 30 stopni by one w ogóle działały (choć są przewymiarowane).

Obecnie mimo nastawy 21 stopni w pomieszczeniu mam 22,5 - 23. Nie narzekam, ale wolę mieć zgodnie z prawda.
Moje parametry:

Strategia grzania: czujnik zew plus temp pokojowa
Wpływ temperatury pomieszczenia - 1 (już sprawdziłem im jest mniejszy tym bardziej temperatura rzeczywista zbliża się do zadanej)
graniczna temperatura dzień -23 stopnie
graniczna noc - 15 stopni
Podstawowa zewnętrzna - 15
podstawa zasilania - 35 stopni
Klima zewnętrzna - -20
klima zasilanie - - 45
krzywa grzewcza: podłogowa
Prędkość grzania - najwolnieszy
chłodzenia - zwykła.

Co mogę jeszcze zmienić na lepiej?

Do tego mam pytania kolegów dot. zmiany temperatury nocnej by nie przegrzewać dzieci - wiem że w podłogówce zmiana temperatury na noc mija się z celem, ale może macie jakieś swoje doświadczenia by choć trochę tą noc schłodzić - ja obecnie mam ustawione temp 21 stopni do 19.00, temperaturę 19 stopni do 2 w nocy, i potem znowu 21.
Co można pokombinować by na noc ta temperatura ciut spadła a na dzień ciut wzrosła?
Ja mam ustawione
Podstawowa zewnętrzna - 18
podstawa zasilania - 20 stopni
Klima zewnętrzna - -18
klima zasilanie - - 45
I wpływ temperatury na 15

szpila82
26-11-2015, 09:01
Hej Chłopaki, znowu Ja;]
Otóż mam takie ustawienia:
Podstawowa zewnętrzna - 17
podstawa zasilania - 18 stopni
Klima zewnętrzna - -20
klima zasilanie - - 44
I wpływ temperatury na 1

no i przegrzewa cały czas o 1 stopień. pomożecie? ;]

mechitro
13-12-2015, 21:42
Witam i tak skracając jak najszybciej: ustawiam krzywą grzania i proszę o fachową podpowiedź :)
Domek o pow użytkowej ok 115m2, z Ytonga Energo 350 24cm, ocieplony styropianem grafitowym 15cm, połacie wełną 15+10cm, w zasadzie pierwszy sezon grzewczy.
Na parterze 6 pętli podłogówki, na piętrze w łazience i holu (3), a poza tym grzejniki w trzech pokojach, suszarni i łazince (drabinka). Podłogówka na osobnym obwodzie z zaworem trójdrogowym nastawionym na 43'C, do tego sprzęgło hydrauliczne. Temp na dziennym programie ustawiona na 21,5'C i przy obecnej temp. zewn ok 2-3'C przegrzewa na 22-23'C.

Strategia grzania: czujnik zew plus temp pokojowa
Wpływ temperatury pomieszczenia: 20
Podstawowa zewnętrzna: 16
podstawa zasilania: 20
Klima zewnętrzna: -20
Klima t. zasil: 48
krzywa grzewcza: podłogowa
Prędkość grzania: zwykła
Prędkość chłodzenia: najwolniejsza

Czy mam jeszcze z "Klima t. zasil" zejść w dół ? Parametru "Podstawowa zewnętrzna" nie chcę zmniejszać aby w okresach przejściowych nie było za zimno a podstawy zasilania poniżej 20 to chyba nie ma sensu zmieniać ? Gdy wpływ temperatury pomieszczenia jest mniejszy to iSense żąda jeszcze wyższej temperatury od pieca...
P.S. Czy krzywa grzania z iSense jest nadrzędna wzgl. tej ustawianej na kotle, czy przy każdej modyfikacji tam też trzeba zmieniać ?

Chrx
15-12-2015, 10:39
"Wpływ temperatury pomieszczenia" - to najbardziej tajemniczy parametr tego sterowania. Wcześniej niektórzy pisali, że czym niższa wartość tym większy wpływ inni odwrotnie. Z moich obserwacji wynika, że jeżeli mam ustawione 21 stopni na sterowaniu, pomieszczenie jest przegrzewane do 22 i zmniejszę wartość tego parametru to iSense żąda mniejszej temperatury, czyli odwrotnie niż u Ciebie ;)
Daj na 1 dobę wpływ np. 10 i zobacz o ile będzie przegrzewał, potem zobacz np. na 6 (ja mam taką wartość i przegrzewa delikatnie).

mechitro
17-12-2015, 22:38
Ustawiłem na 20, bo sprawdziłem wartości żądanej temperatury kotła (chyba 6-ta pozycja w informacjach iSense) dla skrajnych ustawień typu 1,2 i 18,20.
Przy małych wartościach żądana temperatura była wyższa niż przy maksymalnych nastawach (mimo, że rzeczywista temperatura pomieszczenia była wyższa od zadanej). Zrobiłem to sprawdzenie w różnych warunkach i różnice wynikające z tego ustawienia wynosiły od 0,2 do ok 10'C.
Ale nie pozostaje mi nic innego jak jeszcze sprawdzić w okresie doby - może określa to bardziej skomplikowany algorytm niż mi się wydaje po w/w obserwacjach.

jaro1972
28-12-2015, 12:16
witam,
Panowie, od wczoraj kocioł (mcr3 dwufunkcyjny ) dziwnie się zachowuje, mianowicie temperatura wody lecącej z kranu "faluje" raz ciepła raz zimna, dodatkowo piec zachowuje się jakby posiadał zasobnik i chce nagrzać wodę, na iSens pojawia się ikona płomienia i kranu, cały czas podgrzewa, ale nie ma co więc pewnie jakiś zawór puszcza ciepłą wodę na kaloryfery mimo że ogrzewanie jest wyłączone. Resetowałem, ale nic to nie daje. Czy macie jakieś pomysły?

martin602
29-12-2015, 14:44
Witam ponownie wszystkich borykających się z ustawieniem ISENSA .
Mam następująca krzywą i pewne obserwacje :)

Podst. zewn.: 18 C
Podst. t. zasil. : 20 C
Klima zewn.: -10 C
Klima t. zasil.: 50 C
Nachylenie: ogrz. podłogowe
wpływ temp pomieszczenia: 20

Temperatura za oknem -0.5 a piec żąda 25 stopni, czyli minimalną temperaturę kotła. Jak macie ten parametr ustawiony?

Ja mam minimalną temp kotła 25 i max 55? i prawie zawsze piec żąda najniższą temperaturę. Może ja mam coś skopane z krzywą??

mcr3
30-12-2015, 22:58
Witam. Dawno mnie tu nie było. Chciałbym sie podzielić swoimi ustawieniami.
Oto one:
Wpływ temperatury pomieszczenia: 3
Podstawowa zewnętrzna: 13
podstawa zasilania: 16
Klima zewnętrzna: -20
Klima t. zasil: 43
krzywa grzewcza: podłogowa
Prędkość grzania: najwolniejsza
Prędkość chłodzenia: najwolniejsza

Temperatura zadana na isens to 21.5 stopnia przy tych ustawieniach przegrzewa mi o 0,5 stopnia. Czyli nie ma wielkiej tragedii. Spalania gazu wacha sie w granicy 6 - 6,2 metra3 na dobę tez nie ma tragedii.
Żądana temperatura kotła przez regulator to 34stopnie. Przy temperaturze na zewnątrz -6. Myślę że pozostanę przy takich ustawieniach. Pozdrawiam

mcr3
30-12-2015, 23:06
Witam. A nie masz kolego przypadkiem ustawione w isens tylko sterowanie czujnikiem wewnętrznym. Dla tego pewnie pokazuje ci minimalna temperaturę 25stopni.

zybie
31-12-2015, 12:54
Dlaczego minimalna 25 a nie 20,

Marcin Plato
01-01-2016, 12:54
Witam.
Jestem kompletnym laikiem w temacie. Od tygodnia mam kotłownie z piecem Mcr3 i sterownikiem temperatury w salonie. Dom zbudowany z porothermu nieocieplony. Od tygodnia napełniona jest instalacja kaloryferów (podłogowe ma być włączone w przyszłym tygodniu jak doschnie posadzka). Grzeje gazem propan z butli 33kg 2szt gdyż czekam na podłączenie do sieci.

Kaloryfery mają grzac aby utrzymywać temperaturę ok 15stopni żeby dogrzac ściany. I tu jest problem na wyświetlaczu ustawiona jest temperatura dzienna 15stopni ale temperatura w budynku to tylko 10 stopni. Piec nagrzewa wodę do 60 stopni ustawionych na grzanie i po osiągnięciu temperatury wyłącza się. Grzejniki nie mają szansy podnieść temperatury do 15 stopni która chce osiągnąć.
Do ogrzania jest 150m2 na poziomie parteru. Ogrzewanie podłogowe zajmuje 80m2 reszta to kaloryfery.

- co zrobić żeby piec grzał wode do kaloryferów aż nagrzeje pomieszczenie do 15 stopni?
- JAK ustawić mieszacz do ogrzewania podłogowego (jaka będzie najlepsza temperatura wody)?
- dlaczego piec wyłącza się po zagraniu wody do 60 stopni?
- proszę o generalne wskazówki jak to wszystko ustawic

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Marcin

mcr3
02-01-2016, 20:52
Przy tych ustawieniach jakie podawałem przegrzewa mi o 0,5stopnia. Spalanie gazu na dobę to 8.75m3 przy temp. -12stopni.

mcr3
02-01-2016, 20:59
Witam. Zibie co moge jeszcze zmienić w tych ustawieniach aby mi nie przegrzewał o te 0,5 stopnia czy tak już zostawić pozdrawiam.

mcr3
02-01-2016, 20:59
Dlaczego minimalna 25 a nie 20,
Witam. Zibie co moge jeszcze zmienić w tych ustawieniach aby mi nie przegrzewał o te 0,5 stopnia czy tak już zostawić pozdrawiam.

martin602
03-01-2016, 19:11
Mam ustawione czujnik zewnętrzny+pokojowy, i wpływ na Maxa tylko właśnie nie wiem na ile ustawić minimalną kotła. Obecnie za oknem minus 14. Temperatura żądana 44,5 stopnia więc chyba ok w domu w miarę ciepło. Podniosłem minimalną temp kotła na 27 stopni i max 52. Czy według doświadczonych forumowiczów tak jest dobrze?

przemek20011
12-01-2016, 19:55
Wtam, forumowiczów, mam takie pytanie czy ktośporadził sobie już z tym problemem , że isense nie pokazuje liczby startów, godzin pracy itd?? Bo tłumaczenie de ditricha że niektóre modele tego nie mają jakoś mnie nie przekonuje.
Druga sprawa stertownik źle mi przelicza zużyte m3gazu na KWH. Jest jakiś sposób na wyregulowanie tego??


Witam. Mam ten sam problem. Pisałem do De Dietricha i otrzymałem następującą odpowiedź:

Witam
Niestety w niektórych wersjach Isensa nie ma możliwości wskazań godzin pracy kotła i liczby startów palnika.
Poprzez wersję Isense'a nie można włączyć licznika.

Także wina sprzętu i tyle.

Misiek824
14-01-2016, 07:27
Wtam, forumowiczów, mam takie pytanie czy ktośporadził sobie już z tym problemem , że isense nie pokazuje liczby startów, godzin pracy itd?? Bo tłumaczenie de ditricha że niektóre modele tego nie mają jakoś mnie nie przekonuje.
Druga sprawa stertownik źle mi przelicza zużyte m3gazu na KWH. Jest jakiś sposób na wyregulowanie tego??

Witam. Mi też nie pokazuje liczby startów ani zużytych KWH. Podobno zależy od oprogramowania isense.

mcr3
14-01-2016, 21:49
Witam. Mi też nie pokazuje liczby startów ani zużytych KWH. Podobno zależy od oprogramowania isense.

Koledzy a sprawdzaliście tu:
MENU-INFOMACJE- WIĘCEJ INFORMACJI. Tam powinno się wyświetlic ilość startów.

Misiek824
14-01-2016, 22:16
Koledzy a sprawdzaliście tu:
MENU-INFOMACJE- WIĘCEJ INFORMACJI. Tam powinno się wyświetlic ilość startów.

Wyświetla się ilość startów i KWH ale wszędzie jest 0

bogum
14-01-2016, 22:25
Witam kto mi pomoze ustawic sterownik Argon3...Wywala mi nie dopalony wegiel caly wysokie paleniskoi caly popielnik niedopalonego ekogroszku .1/2 czesc paleniska wypala sie dosc dobrze i w palenisku jest tes nieduzy nagar .Prosze mi zraz odpisac bo mnie juz diabli biora nikt nie umie nastawic czy to wina pieca ?

przemek20011
17-01-2016, 10:09
Wyświetla się ilość startów i KWH ale wszędzie jest 0

U mnie liczy khw oraz kwh c.w.u, lecz nie liczy ilości startów, i h palenia palnika. Mam takie drugie pytanie podłączył ktoś sterownik isense żeby można było sterować zdalnie, np przez jakąś aplikację bądź przeglądarkę

jaceg
24-01-2016, 21:24
Jaką macie wersję oprogramowania iSensów, że pokazuje wam zużycie? Ja jeszcze tego nie mam wer. 27.
Przy okazji nie orientujecie się jak zrobić update firmware'u w iSense? Do DeDietrich Polska nawet nie piszę, bo współpraca z nimi żadna, a instrukcje to koszmar. Nie wiem czy im jakoś nie zależy na klientach, czy po prostu w DeDietrich Polska marnie płacą. Jestem właśnie po dołączeniu cMixa i to co się naklnąłem i czasu straciłem przy konfiguracji to moje. Do cMixa dołączona była inna instrukcja niż ta która jest na stronie, a ustawienia z obydwu się ze sobą nie pokrywają :D

Misiek824
25-01-2016, 09:53
Jaką macie wersję oprogramowania iSensów, że pokazuje wam zużycie? Ja jeszcze tego nie mam wer. 27.
Przy okazji nie orientujecie się jak zrobić update firmware'u w iSense? Do DeDietrich Polska nawet nie piszę, bo współpraca z nimi żadna, a instrukcje to koszmar. Nie wiem czy im jakoś nie zależy na klientach, czy po prostu w DeDietrich Polska marnie płacą. Jestem właśnie po dołączeniu cMixa i to co się naklnąłem i czasu straciłem przy konfiguracji to moje. Do cMixa dołączona była inna instrukcja niż ta która jest na stronie, a ustawienia z obydwu się ze sobą nie pokrywają :D

Jak mam wersję programu 24 i też jestem ciekaw czy da się wgrać inna. U mnie nic nie pokazuje ani startów ani zużytych KWH

przemek20011
26-01-2016, 13:52
U mnie tak to wygląda


https://www.youtube.com/watch?v=BrENSuqN5_k&feature=youtu.be

jaceg
28-01-2016, 13:26
Serwis DeDietrich jak i cała firma... powiedzieli, że nie ma czegoś takiego jak nowsze wersje softu :) Pasuje pisać pewnie bezpośrednio do Remehy.

CMR3_Regulus
02-02-2016, 20:11
Witam wszystkich. Poklikałem nieco po wątku i chciałbym prosić o pomoc z moim piecem. Grzeje dwie dobrze zaizolowane kondygnacje po ok 65m2. Na parterze mam 5 pętli podłogówki (wiatrołap, korytarz, kibelek, pralnia i kuchnia), 3m grzejnik kanałowy Regulusa pod dużym szkleniem w jadalni i jeden grzejnik tradycyjny w saloniku. Na górze dwie pętle (łazienka + druga malutka), korytarz i 3 sypialnie mają grzejniki tradycyjne. W chłodniejsze dni (koło zera) zamiast ustawionych 20 stopni było 19, 19,5. Jak się trafiły mrozy koło -10 kilka dni to spadło nawet do +17,5. Wtedy kombinowałem trochę na własną rękę, aż w końcu wyczytałem tutaj o priorytecie temp. pomieszczenia. Miałem 5, ustawiłem 11. Minęło 2-3 tygodnie i uważam, że jest OK... poza jednym. Nie wiem dlaczego cały czas trzyma zadana temperaturę (może w nocy czasem jest pół stopnia mniej). Sprawdzałem nawet jak było -10, na chwile przed planowaną zmianą z nocnej (17,5) na dzienną. Nie jest przecież możliwe, żeby przy takiej temperaturze zewnętrznej w nocy bez grzania w domu nie spadło nawet o 1 stopień. W styczniu spaliłem 280m3 (ponad 9 na dobę)... chyba sporo, prawda ? Moje obecne ustawienia:

obwód 1:
- podst. zewn 15
- podst. temp. zasil. 30
- klima zewn. -10
- klima t. zasil 40
- nachylenie ogrz. podłogowe
- wpływ temp. pom. 11
- gran. ogrz. dz. 21
- gran. ogrz. noc 17
- pręd. podgrz. wolniejszy
- pręd. chłodzenia wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp kotła 6
- max temp kotła 35

obwód 2:
- podst. zewn. 10
- podst t. zasil. 40
- klima zewn -10
- klima t. zasil. 65
- nachylenie grzejniki
- wpływ temp. pom. 11
- gran. ogrz. dz. 21
- gran. ogrz. noc 17
- pręd. podgrz. zwykły
- pręd. chłodzenia wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp. kotła 6
- max temp. kotła 65

jaceg
05-02-2016, 13:26
Trochę się wierzyć nie chce, że przy takiej krzywej masz takie temperatury. Przede wszystkim gdzie masz umieszczonego iSensa i czy w tym miejscu nie jest przypadkiem za ciepło, aby ustawiać tak wysoki wpływ temperatury wewnętrznej. Jaką masz strategię regulacji? Czy jest włączona korekta komfortu? Czy w menu użytkownika są zmienione dane dot. kalibracji czujnika pokojowego/zewnętrznego? Czy temperaturę w pomieszczeniu sprawdzasz iSense'm czy masz inne termometry które wskazują 17,5 przy -10 na zewnątrz. Wg krzywej przy -10 podłoga ma dostać 40 st. które ograniczone są max. temp. kotła więc bez sensu.
Sądząc po opisie masz pewnie nowy dom, dobrze ocieplony i wydaje mi się mógłbyś zejść trochę niżej ze spalaniem. Wg mnie w przypadku podłogówki zszedłbym z wpływem temperatury wewn. najniżej jak się da i ustawił krzywą o mniejszym nachyleniu. i niższych temperaturach. Myślę, że zbyt duże skoki masz temperatury wewnątrz w programie, bo 20->17,5. Później sporo piec musi nadrobić, aby wodę podgrzać. Na kaloryferach spokojnie możesz zejść z czasem optymalizacji i ustawić choćby 40 min.

Dla przykładu podam jak mam u siebie. Stary dom drewniany, ocieplony wełną wew. 10 cm, zewn. 5/10 cm, podłoga ok. 10 cm. styro. Temp. wewnątrz w okolicy 19-21 st. zależnie od pomieszczenia. na dole ok. 68 m2 podłogówka + drabinka w łazience, poddasze użytkowe ok 60 m2 grzejniki. Góra w tej chwili termostaty skręcone na 17 st. bo niewykończona. Krzywa podłogi: -20->37, 16-20, wpływ 1. Krzywa grzejników: -19-45, 19->21, wpływ 5 (mimo to, że isense'a mam tylko na dole, ale tak widzę że na kaloryfery idzie tyle ile mi wystarczy przynajmniej na tą chwilę).

CMR3_Regulus
10-02-2016, 10:05
witaj,
tak, dom jest nowy - to jest drugi sezon grzewczy. i sensa mam umieszczonego na polce (ok 1,5m) min 2-3 metry czy to od grzejnikow czy to od podlogowki. strategia regulacji chyba pogodowka (?) (musze sprawdzic), korekta komfortu wlaczona. nic nie dotykalem z kalibracja czujnika (porownywalem jednak wskazania z innymi termometrami i jest ok). jak chodzi i zaprogramowane temperatury to nie mam skoku (przynajmniej na chlodzeniu) z 20 na 17,5 tylko spada pol stopnia co pol godziny do 5:30 gdzie znow pojawia sie 20 stopni (sugerujesz zrobic to plynniej, tak ?). konflikt max temp podlogowki i kotla dla niej faktycznie bez sensu - ktory parametr zostawic, 35 ?. co do spalania - zdecydowanie chcialbym zejsc !! :). jako laik wprowadzalem zmiany w miare symetrycznie dla podlogi i grzejnikow (mam na mysli np wyplyw temperatury - czy dobrze to nie wiem). nie bardzo rozumiem szczerze mowiac co to znaczy mniejsze nachylenie konkretnie :(.

EDIT. rozumiem, ze nachylenie to wartosc przy niskiej i wysokiej temperaturze. szkoda, ze jak klikam nachylenie na isense, to mam grzejniki, podloge lub (panele solarne ?) do wyboru... mega intuicyjne.

ktos skomentuje proponowane przez jacekg ustawienia ?:)

jaceg
16-02-2016, 09:09
Nachylenie krzywej to tak na prawdę jej spadek na wykresie liniowym, czyli kształtowanie się temperatury zasilania w zależności od temperatury na zewnątrz. Jeżeli nachylenie jest małe to temp. zasilania w zależności czy -10 czy + 10 na zewnątrz będzie się zmieniać w niewielkim zakresie. Jeśli stroma to na odwrót. Najlepiej narysuj sobie prostą przechodzącą przez dwa punkty. Oś X zakres temp na zewnątrz, oś Y temp. zasilania. W twoim przypadku w podłogówce dwa punkty to będą A(-10,40) i B(15,30). Jeśli temperatura na zewnątrz będzie spadać poniżej -10 to piec będzie żądał proporcjonalnie wyższej temperatury zasilania, ale ograniczonej parametrem max. temp. kotła. czyli w twoim przypadku 35 st. Efekt będzie taki, że w podłogę będzie szła temp. zasilania 35 przy +3 na zewnątrz i 35 przy -20 na zewnątrz.
Co do spadku temp. 20->17,5 to musisz mieć jakiś dziwny program czasowy wprowadzony, tzn. albo grzejesz w "oknach" czasowych albo masz za duże różnice zadane temp. wewnątrz. Ustaw sobie na próbę na kilka dni program stała w dzień na 20,5 st. czy tam inną jaka Ci pasuje na dwóch obiegach i zobacz jak to będzie wyglądać.

CMR3_Regulus
17-02-2016, 09:54
z nachyleniem krzywej, to bardziej chodzi mi o idiotyczne jej przedstawienie w sterowniku isense (wybor pomiedzy podloga, grzejnikami itd). na chwile obecna od czasu twojego posta mam wprowadzone proponowane przez ciebie ustawienia. na razie wszystko wyglada ok... tylko ze aura do testow tez w sumie marna :).

przedzialy grzania rozpisalem duze bardziej "miekko" - nie tylko na wychladzanie, ale i na poranne grzanie (zeby nie bylo duzego nadganiania, co zauwazyles).

jaceg
17-02-2016, 20:52
Wg moich ustaleń na podstawie zwykłego wykresu liniowego w arkuszu kalkulacyjnym przestawienie parametru nachylenia nie wiele zmienia w temp. zasilania. Nie wiele, ale jednak większe są skoki w temp. zasilania przy zmianie temp. na zewnątrz gdy ustawione jest nachylenie na "grzejniki". To w końcu logiczne bo "odpowiedź cieplna" jest dużo szybsza niż podłogówki. Generalnie tym bym sobie głowy nie zawracał. Niech będzie tak jak sobie producent wymyślił.

przemek20011
18-02-2016, 03:53
Mam jeszcze takie pytanie. Pojawił mi się drobny problem w grzaniu CWU. Jak ustawiam zakres grzania np w godzinach 22-6 ma być temp 25 st. to nagrzewa mi wodę do 40 st . Przy ustawieniu ciągłym żeby była 25 stopni, robi to samo grzeje mi do 40 stopni. Na piecu to pokrętło mam ustawione na max. i to podobno isence ma sterować teperaturą CWU. Przy ustawieniu temp wyższej nie ma problemu.

Rooz1
16-08-2016, 16:47
Mam piec MCR III
W całym domu podłogówka.
Główny regulator isense ad 289
7 termostatów pokojowych Qsense

Czy termostaty pokojowe będą działały z :

https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/altech-silownik-elektryczny-alth-965766-.html

oraz

https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/altech-listwa-centralna-ogrzewania-podlogowego-alth-965776.html

Proszę o pomoc , bo sam nie jestem w stanie tego stwierdzić ...

tomuch
05-10-2016, 06:40
Witam,

Mój MCR3 24T został uruchomiony w tym tygodniu. Proszę o pomoc w kilku sprawach:
1. Jak mogę "dostać" się do wszystkich jego ustawień typu krzywa grzania, odczyt różnych kodów usterek lub zmiany parametrów? Czy muszę podpinać się z laptopem do niego czy to wszystko mogę zrobić za pomocą regulatora isense?
2. Czy przycisk "kominiarz" na kotle powinien się świecić cały czas, czy powinien migać czy może w ogóle nie powinien się świecić przy właściwej pracy kotła?

Na razie tyle. Będę wdzięczny za odpowiedź.

iroman
09-10-2016, 12:30
Ad1 Ja czekam na mój iSense wiec jestem dopiero przed ustawieniami nieszczęsnej krzywej, wcześniej mój MCR3 24T pracował na Celcia 20.

Ad2 Przycisk kominiarz podczas pracy świeci lub mruga na zielono. Jeśli kolor "kominiarza" jest żółty lub czerwony świadczy to o jakiś błędach lub innym trybie pracy (może jakiś serwisowy)

P.S. Jak podłącze iSense będę prosił Was o wsparcie co do ustawień, aby przy komforcie mieszkania, mieć komfort niskiego zużycia gazu ;)

tomuch
10-10-2016, 08:34
Z chęcią przyłączę się do dyskusji. Iroman daj znać jak będziesz go ustawiał.

iroman
11-10-2016, 20:57
iSense zawieszony i podłączony, mieliście wszyscy rację że instrukcja do niego jest porażką...

Mam pierwsze pytania jak ustawić strategię grzania CWU, tak aby woda w dzień była na stałym poziomie temperatury, a np. od 23:00 do 6:00 kocioł nie grzał w ogóle wody CWU . Dodam że w Celcia20 maiłem takie ustawienie i działało :)
i jaką proponujecie ustawić temp. CWU?

DRDZ
31-10-2016, 08:09
iSense zawieszony i podłączony,
Mam pierwsze pytania jak ustawić strategię grzania CWU, tak aby woda w dzień była na stałym poziomie temperatury, a np. od 23:00 do 6:00 kocioł nie grzał w ogóle wody CWU .
i jaką proponujecie ustawić temp. CWU?

W sezonie grzewczym nie masz zbyt dużej możliwości, aby zmniejszyć temp. wody na kotle w nocy. Zasilanie centralnego idzie przez kocioł i wyrównuje straty ze stygnięcia. U mnie w lecie (bez centralnego) - raz pogrzany kocioł do 40C trzymał temp sztywno nawet przez 2 dni.
Co za tym idzie kocioł chyba i tak jej nie grzeje - jeśli nie musi.

iroman
31-10-2016, 10:54
Ok, dzięki za odpowiedź, CWU ogarnięte trzyma 40 stopni, wyłącza na noc grzanie i w niedziele podgrzewa do 65 stopni zabijając różne żyjątka wodne

Ja od dwóch dni testuje C.O., był u mnie instalator i obecnie mam tak ustawiony kocioł

- strategia Cz.pok. + gran.
- podst. zewn 18
- podst. temp. zasil. 35
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 3
- gran. ogrz. dz. 18
- gran. ogrz. noc 10
- pręd. podgrz. Zwykły
- pręd. chłodzenia Wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp kotła 35
- max temp kotła 53
- korekta komfortu Wył

Stary dom z lat 70, parterowy, ściana 4 warstwowa od zewnątrz (styropian 8cm,cegła, pustka powietrzna, pustak żuzlobetonowy) podpiwniczony z nieużytkowym poddaszem, do ogrzania ok. 80m2

Po 2-dniowych testach zużycie 7m3 gazu, temperatura zadana dzień 21 stopni, otrzymana 21 stopni, jedynie jeden pokój najzimniejszy osiąga 20,5 stopnia, temperatura zadana noc 17 stopni.

Co o tym sądzicie, można wprowadzić ewentualnie jakieś korekty celem zmniejszenia zużycia ?, ponieważ obecne zużycie jest przy temperaturze zewnętrznej 6 stopni.

Misiek824
01-11-2016, 13:28
Ok, dzięki za odpowiedź, CWU ogarnięte trzyma 40 stopni, wyłącza na noc grzanie i w niedziele podgrzewa do 65 stopni zabijając różne żyjątka wodne

Ja od dwóch dni testuje C.O., był u mnie instalator i obecnie mam tak ustawiony kocioł

- strategia Cz.pok. + gran.
- podst. zewn 18
- podst. temp. zasil. 35
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 3
- gran. ogrz. dz. 18
- gran. ogrz. noc 10
- pręd. podgrz. Zwykły
- pręd. chłodzenia Wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp kotła 35
- max temp kotła 53
- korekta komfortu Wył

Stary dom z lat 70, parterowy, ściana 4 warstwowa od zewnątrz (styropian 8cm,cegła, pustka powietrzna, pustak żuzlobetonowy) podpiwniczony z nieużytkowym poddaszem, do ogrzania ok. 80m2

Po 2-dniowych testach zużycie 7m3 gazu, temperatura zadana dzień 21 stopni, otrzymana 21 stopni, jedynie jeden pokój najzimniejszy osiąga 20,5 stopnia, temperatura zadana noc 17 stopni.

Co o tym sądzicie, można wprowadzić ewentualnie jakieś korekty celem zmniejszenia zużycia ?, ponieważ obecne zużycie jest przy temperaturze zewnętrznej 6 stopni.

Po co minimalna temp kotła 35 stopni?

iroman
01-11-2016, 14:17
Po co minimalna temp kotła 35 stopni?

Taką ustawił instalator, sugerujesz żeby zejść do jakiej wartości ?
Czy parametr "podst. temp. zasil." też zmniejszyć ?

iroman
03-11-2016, 08:24
Witam

Po korespondencji z użytkownikiem Misiek824 zastosowałem takie ustawienia

strategia cz zewn +Cz.pok.*
- podst. zewn 18
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -15
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 15
- gran. ogrz. dz. 18
- gran. ogrz. noc 10
- pręd. podgrz. wolniejszy
- pręd. chłodzenia Wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp kotła 6
- max temp kotła 53
- korekta komfortu Wy

Obecnie przegrzewa o 0,5 stopnia, ale wiem że każdy ma z tym problemy.
Tylko niepokoi mnie jedno piec co chwile włącza się mimo iż zadana temperatura jest 21, a temp w pomieszczeniu wynosi 21,5. Okresy od wyłączenia do ponownego włączenia są krótkie ok. 10min. Temp na zewnątrz 4stopnie. Co mógłbym zmienić z parametrów ?!
Dodam że dom szybko nie wychładza się bo jak o godz. 22:00 przestaje grzać przy temperaturze 21,5 to ok. godz 03:00 ma temperaturę 19stopni, a piec nastawiony w nocy na 18stopni więc w nocy nie włącza się

thunder13
03-11-2016, 10:13
Po pierwsze WItam.

Wg. ustawień użytkownika iroman z postu #179 tj.

- strategia Cz.pok. + gran.
- podst. zewn 18
- podst. temp. zasil. 35
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 3
- gran. ogrz. dz. 18
- gran. ogrz. noc 10
- pręd. podgrz. Zwykły
- pręd. chłodzenia Wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp kotła 35
- max temp kotła 53
- korekta komfortu Wył (jedynie minimalna temp kotła 10 stopni- czyli ustawienia fabryczne)
wychodzi mi zużycie (nie licząc wody z CWU) ok. 7,5m3 (zczytane z iSense) lub realne około 20% większe (na liczniku), zużycie CWU to około 1,2 m3 (realnie 1,5m3)- no ale dziennie idzie sporo ciepłej wody ------ razem 8,7m3 (realnie 10,5). Pogoda 5-7oC w dzień i 1-3o w nocy.

Dom z lat 80, piętrowy "klocek", ściana 3 warstwowa od zewnątrz (cegła pełna 12, pustka powietrzna, suporeks z betonu komórkowego 24, ściany działowe z cegły) piwnica częściowo w gruncie z jednej strony a z drugiej na gruncie z nieużytkowym strychem, strop nad piwnicą ( i podłoga) z 5cm styro, a nad strychem można powiedzieć że nieizolowany (popularne trociny z wapnem ;)), ściany również czekają na izolację, dach też nie ocieplony z pełnym deskowaniem, okna plastiki dwuszybowe (jedynie na piętrach, w piwnicy strychu i klatce schodowej jeszcze stare drewniane), 5 lub 6 komorowe, do ogrzania 2x po 85m2 plus piwnica 35m2 (łącznie około 200m2), instalacja c.o. nowa (cienkie rurki stalowe zaciskane+ 15 grzejników aluminiowych po 10 żeberek średnio, brak podlogówki), piec MCR3 24T+ zasobnik 100l+ regulator iSense+ czujnik zew. Filtr do odkamieniania wody (czyli w instalacji i w kranach jest woda bez kamienia co chyba też ma znaczenie).

Pogram czasowy ust na:
4:40 19oC
7:00 19,5oC
8:00 20oC
17:30 20,5oC
19:00 21oC
23:00 17oC+ brak podgrzewania wody CWU

CWU na 40oC (ale i tak przegrzewa w sezonie grzewczym ;)) i raz w tygodniu 65oC, histereza przestawiona z defaultowych 6oC na 5oC- częściej podgrzewa bo brakowało ciepłej wody czasami).

Ogólnie to w domu ciepło (przegrzewa od 0,2 do 1oC w zależności od piętra.

Testowałem jeszcze ustawienia:
- strategia Cz.zew. + cz.pok.
- podst. zewn 16
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki/ogrz. podłogowe (zamiennie)
- wpływ temp. pom. 13
- korekta komfortu Wył
- kalibracja czujnika wewnętrznego +0,5oC
reszta default na powyższym programie czasowym zużycie wyszło o okolo 0,5 wyższe, było czasami trochę zimno)

i ust. (zużycie ok. 0,6m3 wyższe, komfort cieplny porównywalny z ustawieniami iromana):
- strategia Cz.zew. + cz.pok.
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 90
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 17
- pręd. podgrz. Extra powoli
- korekta komfortu Wył
- kalibracja czujnika wewnętrznego +1oC

Z obserwacji wynika jeszcze to, że czujnik wewnętrzny w iSense przekłamuje temperaturę o 1oC (podaje niższą niż jest w rzeczywistości). No piec nie słucha za bardzo zaprogramowanej temperatury. Często grzeje mimo osiągnięcia zadanych progów. Na ustawieniu strategii na czujnik wewnętrzny (zrezygnowanie z czujnika zewnętrznego) temperatura w pomieszczeniach jest lekko niższa ale spalanie jest niższe o średnio 1m3. Jeżeli mam ustawną krzywą fabryczną (+czujnik zewnętrzny) z moim programem czasowym to również podobne spalanie (od 0,5 do 1oC z reguły wyższe) mam jeżeli na sztywno pokrętłem przestawię piec na temperaturę czynnik a grzewczego z 90 na 50-55).
Zdaję sobie sprawę że bez ocieplenia ścian i stropów nie uzyskam wiele. Piec i instalacja są po jednym pełnym sezonie grzewczym i przetrawiłem wiele ustawień jednak zawsze jest coś ie tak jak powinno.

Mam do Szanownych forumowiczów pytania:
- jak ustawić żeby iSense nie przekłamywał temperatury (kalibracja ino tylko podnosi lub obniża krzywą grzania)?
- jak ustawić krzywa i ustawienia programów czasowych, aby było jak najbardziej ekonomicznie i komfortowo (wymagania to grzanie od 4:30 do 23 i temp średnia 20,5 oC lub zbliżona).

iroman
03-11-2016, 10:40
Przy moich ustawieniach od Misiek824 splanie po 24h 9m3 gazu, a w poprzednich ustawieniach cz.w.+ gran i troche innych danych które zacytował thunder13 było 7m3 gazu. Duży wzrost! Proszę o pomoc

Dochodzę powoli do wniosku po lekturze thunder13 że każda strategia jest dobra pod warunkiem że nie uwzględnia czujnika zewnętrznego, bo w tedy zużycie jest wyższe, ale testuje dalej i napiszę na czym stanąłem...

Im niższa wartość w: - wpływ temp. pom. tym temperatura wody grzewczej niższa, (np - wpływ temp. pom. 3 (temperatura wody 38stopni) - wpływ temp. pom. 15 (temp wody 45stopni)) Przy powyższych ustawieniach temperatura zadana 21stopni, aktualna zmierzona 21,5stopnia

o 22;00 piec przełączył się zgodnie z harmonogramem na 18stopni, wpływ temp. pom na 3, temperatura grzania wody żądana przez piec ustawiła się na 21stopni, gdy temperatura w pomieszczeniu spadła do 21stopni z 21,5 piec pomimo ustawionej temp 18 włączył się.
Zmieniłem wpływ temp. pom na 4 i temperatura grzania wody żądana przez piec ustawiła się na 14stopni i piec wyłączył się. Gdy wpływ temp. pom dałem na 15, żadna temperatura spadła na 6stopni, czyli minimalna wartość temp pieca jaką mam ustawioną

Spadła temperatura do 20,5, wpływ temp. pom na 4, piec załączył się, ustawiłem wpływ temp. pom na 6 piec wyłączył się,
Nadal temp zadana na noc 18stopni

Chyba będzie tak że im wyższa wartość "wpływ temp. pom" tym bardziej bierze pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu

Misiek824
04-11-2016, 06:49
Chyba będzie tak że im wyższa wartość "wpływ temp. pom" tym bardziej bierze pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu[/QUOTE]

Dokładnie. Im niższa wartość to bardziej bierze pod uwagę temperatury zewnętrzne, a im wyższy temperature wewnętrzna. Ja mam na 15 ustawione.

barbik
04-11-2016, 16:49
Witam użytkowników MCR-3 oraz iSense. Sprzęt pracuje u mnie dopiero od tygodnia, więc jeszcze jestem "zielony", a instalator poustawiał parametry, potłumaczył coś tam w rekordowym tempie i poszedł. Ale jedno co zauważyłem, to przegrzewanie c.w.u. w zasobniku o ok. 7-8st., a czasami i więcej względem tego co ustawione na iSens-ie. Zasobnik mam z zestawu solarnego Hewalex i zamontowany na nim sterownik, na którym także można odczytać temp. c.w.u. w zbiorniku. Podczas ogrzewania wody przez kocioł, temp. na sterowniku solarnym wzrasta płynnie co 1st. natomiast na iSens-ie zdarza się, że na początku pracy kotła pokazuje temp. 35 st , a po 9min od razu przeskakuje np, na 47 stopni. Dzisiaj właśnie zrobiłem eksperyment ze stoperem w ręku i okazało się że odczyt temperatury z czujnika przez iSensa odbywa się co 9 min. Moim zdaniem ten czas jest trochę za duży i to jest powód przegrzewania. Jezeli mam ustawioną temp. c.w.u. na 42 st, a w jakimś tam czasie iSens odczyta 41 st, to następnie za 9 minut może już być 50, albo i więcej stopni. Podejrzewam, że pomiar temp. wewnętrznej w pomieszczeniu także nie odbywa się "płynnie" , tylko dokonuje pomiaru co jakiś czas. Moim zdaniem jest to nie do końca dopracowane. Pozdrawiam.

Misiek824
04-11-2016, 22:25
Witam użytkowników MCR-3 oraz iSense. Sprzęt pracuje u mnie dopiero od tygodnia, więc jeszcze jestem "zielony", a instalator poustawiał parametry, potłumaczył coś tam w rekordowym tempie i poszedł. Ale jedno co zauważyłem, to przegrzewanie c.w.u. w zasobniku o ok. 7-8st., a czasami i więcej względem tego co ustawione na iSens-ie. Zasobnik mam z zestawu solarnego Hewalex i zamontowany na nim sterownik, na którym także można odczytać temp. c.w.u. w zbiorniku. Podczas ogrzewania wody przez kocioł, temp. na sterowniku solarnym wzrasta płynnie co 1st. natomiast na iSens-ie zdarza się, że na początku pracy kotła pokazuje temp. 35 st , a po 9min od razu przeskakuje np, na 47 stopni. Dzisiaj właśnie zrobiłem eksperyment ze stoperem w ręku i okazało się że odczyt temperatury z czujnika przez iSensa odbywa się co 9 min. Moim zdaniem ten czas jest trochę za duży i to jest powód przegrzewania. Jezeli mam ustawioną temp. c.w.u. na 42 st, a w jakimś tam czasie iSens odczyta 41 st, to następnie za 9 minut może już być 50, albo i więcej stopni. Podejrzewam, że pomiar temp. wewnętrznej w pomieszczeniu także nie odbywa się "płynnie" , tylko dokonuje pomiaru co jakiś czas. Moim zdaniem jest to nie do końca dopracowane. Pozdrawiam.

U mnie przed chwilą podgrzewanie wody się wylaczylo i na zegarze przy zbiorniku było 50 stopni a na sterowniku 32. Dopiero za jakieś 3 minuty isens pokazał 47 stopni. A ustawione jest na 45

iroman
04-11-2016, 22:50
A możecie mi wyjaśnić, dlaczego teraz ustawione mam na noc 18stopni, aktualna temperatura 20,5stopnia, i co jakiś czas piec uruchamia tylko pompę?

thunder13
05-11-2016, 09:53
u mnie również pokazuje temp CWU z opóźnieniem i zazwyczaj zawyżoną. Dzisiaj zaobserwowałem, że i również C.O. jest mierzone przez iSense z opóźnieniem. Dokonałem zmiany kalibracji czujnika wewnętznego o +1oC i dopiero po kilku minutach uwzględnił ten stopień w pokazywanej temperaturze.
Dokonałem pewnych zmian w programie iromana z postu #179 i teraz mam coś takiego:
- strategia Cz.pok. + gran.
- podst. zewn 18
- podst. temp. zasil. 35
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 3
- gran. ogrz. dz. 18
- gran. ogrz. noc 10
- pręd. podgrz. Extra powoli (zmiana z Normalny)
- pręd. chłodzenia Wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp kotła 6 - czyli na fabryczną (zmiana z 35)
- max temp kotła 90 - czyli na fabryczną (zmiana z 53)
- korekta komfortu Wył

-kalibracja czujnika wewnętrznego +1oC (u mnie właśnie o około tyle przekłamywał temperaturę wewnętrzną- pokazywał mniej niż było w rzeczywistości)

Zaobserwowałem, że przy powyższych ustawieniach przegrzewa mi od 0,2 do 0,3oC (czyli jest OK) oraz pokazuje temperaturę na iSense już poprawną (szkoda że iSense nie pokazuje dziesiętnych, a jedynie ma dokładność do każdej połówki stopnia). Ze spalam jeszcze nie wiem bo dopiero dzisiaj przestawione na nowe wartości. Na podobnych (bez kalibracji czujnika) wczoraj miałem 7m3 realnie bez CWU (no ale wczoraj niby zimniej a piec się nie chodził jak w szybę słońce świeciło. Dzisiaj warunki takie jak kilka dni temu (6-7oC) (a więc spalanie powinno być podobne jak pisałem w poście #183).

Intryguje mnie jeszcze opcja "korekcja komfortu". W instrukcji sterownika jest napisane:
"Rozgrzane kaloryfery zwiększają komfort osób przebywających w
domu (Między 50°C i 90°C). Odczuwalna temperatura jest wyższa niż
rzeczywista temperatura ze względu na promieniujące ciepło. Dzięki
funkcji korekcji komfortu układ centralnego ogrzewania nie osiąga
temperatury wyższej niż żądana, odczuwalna temperatura.
na przykład: Żądana temperatura wynosi 21℃. Promieniujące od
kaloryferów ciepło sprawia, że 20,7℃ jest odczuwana jak 21℃.
Dzięki funkcji korekcji komfortu układ centralnego ogrzewania nie
kontynuuje ogrzewania, gdy temperatura osiągnie wartość 20,7℃."
A nie tak jak niektórzy mówią, że przy włączonej grzeje kaloryfery cały czas. Czy w takim razie nie jest sensowne włączenie tej opcji, aby nie przegrzewało? (aktualnie u mnie właśnie przegrzewa o to 0,2-0,3oC).

Co do mierzenia temperatury w CWU to nie mam pojęcia jak to ustawić, aby było dobrze (zawsze przegrzewa w sezonie grzewczym, w lato jest w miarę dobrze- może ma to związek z tym że MCR3 24T jest kotłem jednofunkcyjnym, a tylko te z literkami "Mi" potrafią osobno ogrzewać wodę grzewczą i użytkową.

EDIT: Od czego są parametry nieopisane w instrukcji pieca tj. od P6 do P16 oraz P22? Wszystkie mają przypisaną wartość sterowniku na 255.

iroman
05-11-2016, 11:43
Ja również wracam do moich pierwotnych ustawień i tutaj delikatnie poeksperymentuje...
Będę jeszcze starał się zejść ze spalaniem

Jeśli chodzi o Korektę komfortu to instalator powiedział mi że piec dziwnie się zachowuje gdy ta funkcja jest włączona. np włącza się wyłącza, włącza samą pompę itp. i odradzał mi tej funkcji, ale spróbować zawsze można i ocenić samemu.

Z racji zachowania kondensacji oraz ograniczeniu tworzenia się kamienia kotłowego (- max temp kotła 90) ja osobiście będę trzymał się wartości do 60stopni

thunder13
05-11-2016, 14:10
Kondensacja zachodzi w jak najniższej temperaturze i z tego co zaobserwowałem (na kilku przerabianych już programach i krzywych) wystarczy ustawić parametr w krzywej klima t. zasil na odpowiednio niski (teraz jest to 50oC), żeby piec się tego trzymał, a nawet jak miałem domyślne 90 to woda grzewcza rzadko kiedy osiągała 60oC,przekraczała bardziej tylko w mrozy -15, -20 tamtej zimy (5-6 dni maksymalnie). Kamień kotłowy może się tworzyć też tylko przez to kilka dni, ale niekoniecznie, piec czasami lekko drży (taki metaliczny dźwięk; ma to na celu ograniczenie odkładania się kamienia w piecu). Jeżeli woda jest miękka to nie będzie się miało co odkładać, nawet przy max temperaturze. To nie jest piec na paliwo stałe.

Co do poprzedniego mojego postu- jednak piec przegrzewa o ponad 0,5oC (ale rano do 12 było stabilnie i przegrzewał w granicach błędu)- ma to może związek z prędkością podgrzewania (jednak extra powoli się nie sprawdza na dłuższy okres). A i szacunkowe spalanie do jutra będzie coś koło 10-11 a więc więcej (piec się nie wyłączał długi czas bo pomimo temp na zewnątrz 7oC, jest chłodno i trochę wieje, a więc i nieszczelności domu dają o sobie znać). Tzn. w domu jest ciepło i prawie stabilne 20oC (nie licząc przegrzewania), na zewnątrz wieje i jest odczuwalnie zimniej.

iroman
05-11-2016, 15:24
Ok wezmę to pod uwagę, ja obecnie ustawiłem na wyświetlaczu aby w małej linii informacji pokazywał mi aktualną (na bieżąco) temperaturę wody w obiegu instalacji, tutaj bardzo dokładnie widać jak piec się zachowuje przy zmianie innych parametrów np. - wpływ temp. pom. lub - podst. temp. zasil.
tak naprawdę staram się sterować tymi parametrami, bo założyłem że - klima zewn. - klima t. zasil to będą moje stałe że przy mrozie -20 piec ma dawać z siebie temp 50

thunder13
06-11-2016, 11:24
Tak jak myślałem, realne spalanie 10,3m3 (C.O.) na ustawieniach z postu #189. Obecni testuję ustawienia:
- strategia Cz.zew. + cz.pok (zmiana z .Cz.pok. + gran.)
- podst. zewn 18
- podst. temp. zasil. 30 (zmiana z 35)
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 13 (zmiana z 3)
- gran. ogrz. dz. 18
- gran. ogrz. noc 10
- pręd. podgrz. Normalny (zmiana z Extra powoli)
- pręd. chłodzenia Wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp kotła 6 - czyli na fabryczną (zmiana z 35)
- max temp kotła 90 - czyli na fabryczną (zmiana z 53)
- korekta komfortu Wył

-kalibracja czujnika wewnętrznego +1oC (u mnie właśnie o około tyle przekłamywał temperaturę wewnętrzną- pokazywał mniej niż było w rzeczywistości)

Ustawienia "min. temp kotła" i "max temp kotła" zostawiam na domyślnych (odpowiednio 6 i 90) bo z obserwacji wnioskuję że nie grzeje wyższą temperaturą niż ustawiona w klima t. zasil. (przynajmniej w dodatnich temperaturach na zewnątrz, a sądzę dodatkowo że dopiero podnosi temperaturę czynnika po przekroczeniu w dół temperatury z "klima zewn.", a takich ziąbów nie widziałem już z 10 lat.).

Obserwacje na nowych ustawieniach:
-trzyma się sztywno zaprogramowanych temperatur- zaprogramowane 20oC nie jest przegrzewane nawet o dziesiętną; jedynie jak grzeje CWU to następuje tymczasowy spadek temperatury o -0,1oC (ale to zrozumiałe bo jak grzeje CWU to nie grzeje CO), zobaczymy po południu bo na poprzedniej krzywej potrafiło przegrzać o 0,5oC
-cały czas grzeje (kaloryfery letnie, temp. w pokojach utrzymana wg. programu, temp. żądana przez sterownik to coś koło 38oC), wniosek taki że ucieczka ciepła na zewnątrz jest bardzo zbliżona do ilości ciepła wypromieniowanego przez grzejniki)
-komfort cieplny podobny jak na ustawianiach iromana lub moich (tych z kilma. t. zasil. 50oC); oba ustawiania w poście #183.

Obawiam się tylko, że spalanie będzie wyższe niż na ustawianiach z postu #183 (pogoda podobna może ciut zimniej) ze względu na ciągłe grzanie. Energii elektrycznej też pompka więcej pociągnie (w październiku miałem coś koło 40kWh, ale przez 1/3 czasu piec się nie załączał). Oszczędność powinna być za to na większej sprawności pieca (efektywniejsza kondensacja).


ja obecnie ustawiłem na wyświetlaczu aby w małej linii informacji pokazywał mi aktualną (na bieżąco) temperaturę wody w obiegu instalacji ja niestety nie mam takiej możliwości, chyba że chodziło o żądaną temperaturę przez regulator. Czy potrzebny by był do tego celu osobny czujnik, czy jest to standardowo w elektronice pieca? A może mam starszą wersję iSense (wersja oprogramowania "28"), która nie posiada możliwości sprawdzenia temp wody grzewczej?

iroman
06-11-2016, 13:49
tak chodzi mi o żądaną temperaturę kotła, rozumiem to jako temperaturę wody w obiegu instalacji CO, skoro taką żąda to chyba taką osiąga i z takiej grzeje :) (masło maślane ;) )

Czekam na Twoje obserwacje po nowych ustawieniach, ja już jestem zrezygnowany jeśli chodzi o tą strategie Cz.zew. + cz.pok, choc cały czas wydaje mi się że byłaby najlepsza

Zauważyłem że piec do południa często załacza się, a wieczorem już żadziej, zależy to pewnie od tego że po nocy dom jest wychłodzony i traci się enrgię na rozgrzanie murów, podniosę tem nocną na 19 i zobaczymy...

Tak się jeszcze zastanawiam, jakby użyć strategii "Cz.ze.: Sterowanie jako funkcja temperatury" i na tej podstawie wyregulować tak krzywą, aby w domu była żądana temperatura 20 lub 21 stopni w dzień, na początek można by było się wzorować ustawieniami z tabeli przykładowych krzywych w instrukcji obsługi, pewnie za parę dni tak zrobię

thunder13
07-11-2016, 09:21
Temp na ustawieniach z postu @193 pokrywa się z zaprogramowaną temperaturą tj. nie przegrzewa w temperaturach poniżej 20,5oC i leciutko przegrzewa w temperaturze 21oC (o 0,1 lub 0,2*C). Jednak ze względu, że piec się wczoraj nie wyłączał (emitował prawie tyle samo energii cieplnej co wychodziło przez nieocieplone ściany) pożarło realnie około 11,5m3 gazu (samo CO), dużo. A tak zachwalali, że czujnik zewnętrzny (cz.ew+cz.pok) pomoże w ograniczeniu spalania. Swoją drogą cz.pok.+gran. również korzysta z czujnika zewnętrznego i to chyba była najlepsza strategia u mnie (mimo lekkiego przegrzewania). Jeszcze popracuję nad zmianą programu czasowego (bo najwięcej gazu u mnie poszło na temperaturę 21oC), ale cudów się nie spodziewam. Temperatura na zewnątrz też jest różna, co nie sprzyja testom.

iroman
07-11-2016, 20:41
Znalazłem ciekawą pomoc naukową, może się przyda, ja będę próbował

http://www.slideshare.net/eko-blog/krzywa-grzewcza-regulacja-wydajnosci-instalacji-grzewczej

Wyciąg z instrukcji
"Krzywa ogrzewania opiera się na żądanej temperaturze w
pomieszczeniu wynoszącej 20℃. W przypadku
zwiększenia żądanej temperatury w pokoju, krzywa
ogrzewania przesuwa się w górę. Na stopień wzrostu
wpływa ustawienie Wpływ temp. pom..

-Wpływ temp. pom.: Wpływ temperatury w pomieszczeniu na
zmianę w krzywej ogrzewania.'

Rozumiem że Wpływ temp pom pokazuje o ile ma się podnieść krzywa po zmianie temperatury żądanej w pomieszczeniu, a nie w jakim stopniu ma brać pod uwage temperaturę w pomieszczeniu. Wychodzi na to że niskie wartości tego parametru są korzystniejsze bo skok krzywej nie będzie duży przy zmianie temp.

Jak widać na załączonej prezentacji z linku, każda krzywa wychodzi z parametru 20/20 stopni, a więc przy 20st na zewnątrz zasilanie wody grzewczej 20st

- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -15
- klima t. zasil 60
Czyli krzywa 1.0 z wykresów które są dostępne w internecie a przedstawiają krzywą grzewczą

Można ją następnie korygować parametrem "- podst. zewn" w dół, aby zejść z zużycia a nie stracić na komforcie. Tabelka z instrukcji z przykładowymi wartościami krzywej, nabiera sensu :), z tymże oni proponują wysokie wartości - klima t. zasil, jednak my chcemy zachować niskie temperatury pod kondensację, choć kondensacja tak na prawdę liczona jest od temp powrotu a nie zasilania. Poza tym w prezentacji z linku jest mowa o nowych instalacjach grzewczych, a tam wartość max zasilania jest w granicach +/- 60st

TO JEST PÓKI CO TYLKO TEORIA!

zybie
07-11-2016, 21:36
Tak jak myślałem, realne spalanie 10,3m3 (C.O.) na ustawieniach z postu #189. Obecni testuję ustawienia:
- strategia Cz.zew. + cz.pok (zmiana z .Cz.pok. + gran.)
- podst. zewn 18
- podst. temp. zasil. 30 (zmiana z 35)
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 13 (zmiana z 3)
- gran. ogrz. dz. 18
- gran. ogrz. noc 10
- pręd. podgrz. Normalny (zmiana z Extra powoli)
- pręd. chłodzenia Wolniejszy
- start optym. 180
- min. temp kotła 6 - czyli na fabryczną (zmiana z 35)
- max temp kotła 90 - czyli na fabryczną (zmiana z 53)
- korekta komfortu Wył

Kolego Thunder13
Dlaczego podstawowa temp. zasil. 30 wydaje mi się trochę zbyt wysoko wystarczy 25 lub nawet 20oC
Klima tem. zasil. 65 oC
Wpływ czujnika pokojowego nie więcej jak 20% możliwej nastawy, sens tej nastawy jest taki aby kocioł wędrował po idealnie dobranej krzywej. Oczywiście takiej taką trudno ustawić dlatego wprowadzamy korektę przez czujnik wewnętrzny. Korekta krzywej przez czujnik wewnętrzny nie powinna być zbyt duża aby nasza krzywa nie rozjeżdżała się i nie powodowała szaleńczej pracy kotła.
Jeszcze jedna uwaga, różnica temperatur między dniem i nocą nie powinna wynosić więcej niż 4oC do 5oC.
Owocnych wyników w regulacji sterowania kotłem.

barbik
09-11-2016, 09:07
Powiem szczerze, że po przeczytaniu kilku postów coraz mniej rozumiem tego iSensa. A mianowicie, podajecie tutaj parametry takie jak: klima zew., klima t. zasil., nachylenie ogrzew, i kilka innych, które w moim iSensie nie występują!? Czyżbym miał inne menu, albo coś spierniczone? Nr. wersji sterownika jest 28.

thunder13
09-11-2016, 10:32
Kolego barbik. Też mam wersję 28 i mam wszystkie wymieniane opcje.
Menu > Nastawy > System > Regulacja pogod. i więcej opcij w Krzywa grzania. Hasło instalatora 0012 - wszystko jest w instrukcji obsługi regulatora.

Kolego zybie, dziękuję za cenną wskazówkę.
Po małych testach na ustawieniach:
- strategia Cz.pok. + gran.
- podst. zewn 18
- podst. temp. zasil. 35
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 3
- pręd. chłodzenia Wolniejszy
- korekta komfortu Wył
reszta domyślna (oprócz korekcji czujnika wewnętrznego +1) spalanie 10m3.

Po modyfikacjach wg. zaleceń zybie tj.
- strategia Cz.zew. + cz.pok.
- podst. zewn 15
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 65
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 3
- korekta komfortu Wył
reszta domyślna (oprócz korekcji czujnika wewnętrznego +1) spalanie 12,5m3.

Pogoda taka sama, tj w dzień 4-5oC w nocy -1-0oC. Brak wiatru i deszczu. Program godzinowy ten sam.

Już kompletnie spalanie polecało do góry mimo, że na obu ustawieniach komfort cieplny ten sam i przegrzewanie temperatury w granicach (0,1oC). Również mi się wydawało, że podst.temp.zasil. ustawiona na 35 (wg. programu iromana) i 30 jest sporo za duża i piec przez to się nie będzie wyłączał, ale widać u mnie jest lepiej jak jest wyższa. W instrukcji i przykładowych krzywych jest ustawiony ten parametr na 50 przy konwektorach, i 20 przy grzejnikach i podłogówce. Czyżby zwykłe grzejniki aluminiowe miały bliżej do konwektorów ;)? Niby budowa trochę inna niż grzejnika płytowego(jedna powierzchnia) i żeliwnego, ale też inna niż konwektora (radiator).

Teraz testuję (pogoda na zewnątrz identyczna, z tym że więcej słońca i może zafałszować zużycie):
- strategia Cz.zew. + cz.pok.
- podst. zewn 7 (zmiana z 15)
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 65
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 4 (zmiana z 3)
- korekta komfortu Wył
reszta domyślna (oprócz korekcji czujnika wewnętrznego +1).
Nowy program godzinowy tj.
od 4:40 do 8:00 20oC
od 8:00 do 23:00 20,5oC
od 23:00 18oC

barbik
09-11-2016, 12:00
Bardzo dziękuję kolego "thunder 13" za pomoc. Po dłuższej "zabawie" doszedłem do wniosku, że jeżeli nie mam czujnika zewnętrznego, to strategia regulacji jest przełączona tylko na "czujnik pokojowy" i krzywa grzania nie występuje, stąd brak niektórych parametrów, o których pisałem wyżej. Czyli spalanie w moim przypadku będzie mniej ekonomiczne? Pamiętam kilka miesięcy temu, podczas montażu całej podłogówki, instalator stwierdził, że czujnik zewnętrzny nie będzie potrzebny. Bardzo bym prosił o opinie.

thunder13
09-11-2016, 12:38
W teorii czujnik zewnętrzny powinien powodować spadek zużycia gazu poprzez efektywniejszą prace pieca. W praktyce też (http://www.slideshare.net/eko-blog/jaki-regulator-wybra-pokojowy-czy-pogodowy?next_slideshow=2). Natomiast u mnie jest zjawisko odwrotne, ale myślę, że po ustawieniu poprawnie krzywej powinno się uzyskać jakieś korzyści- dlatego cały czas próbuję ustawić krzywą wg strategii cz.zew+cz.pok. W tamtym roku połowę sezonu grzewczego przepracował piec na ustawieniach
strategia Cz.zew. + cz.pok.
- podst. zewn 16
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. Grzejniki/ogrz. podłogowe (zamiennie)
- wpływ temp. pom. 13
- korekta komfortu Wył
- kalibracja czujnika wewnętrznego +0,5oC
i było w miarę dobrze. Spalanie minimalne wyższe niż na strategii bez czujnika zewnętrznego w temperaturach do -5oC na zewnątrz. W temperaturach niższych niestety czasami było zimniej w domu i trzeba było na to kilka dni podnieść temp. zasilania, a zużycie gazu było już bardziej widoczne. Nie podam dokładnych danych zużycia za poprzedni rok bo gdzieś zagubiłem zeszycik. Od października 2015 do października 2016 miałem zużycie w granicach 3300m3 (za c.o, c.w.u., kuchnie gazowe.) co dało kwotę prawie 7000zł za chałupę z postu #183. Liczę że 5tysi poszło na samo C.O.- sporo, ale nie jakoś tragicznie, jak na nieocieplony dom.

Czujnik zewnętrzny to raptem 150zł, a inne strategie grzania też z niego korzystają.

EDIT: NO to teraz klops, na ustawieniach z postu #199 (te ostatnie) teraz mi nie chce dogrzać pomieszczenia- ustawione na 20,5oC a realnie 20,2oC i trzyma się tak kilka godzin, cały czas grzeje. Jak żyć koledzy.

iroman
09-11-2016, 15:21
Kolejna lektura
http://slidehot.com/resources/krzywa-grzewcza-jak-ustawic-jaki-wzor.1542136/

Ja teraz działam tak:

strategia Cz.zew..
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -15
- klima t. zasil 60
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 5

Ostatni parametr, dochodzę do wniosku że jest niepotrzebny, bo tylko utrudnia wyprowadzenie prawidłowej krzywej. Krzywa działa w oparciu o 20st w pomieszczeniu, każde podniesienie temperatury w pomieszczeniu np. do 21st podnosi całą krzywą w górę, a parametr wpływ temp. pom. ustala o wielkość tego podniesienia, jak bardzo ma się podnieść. Dlatego myślę że trzeba ten papramert zostawić w spokoju i korygować tylko cztery pierwsze wartości wg. powyższego linku.

372600372601372602

zybie
09-11-2016, 18:05
Koledzy wpływ temperatury pomieszczenia musi być wyłączony żeby nie zmieniał nam krzywej i nie zaciemnial pomiarów.

iroman
09-11-2016, 19:26
Koledzy wpływ temperatury pomieszczenia musi być wyłączony żeby nie zmieniał nam krzywej i nie zaciemnial pomiarów.

A gdzie go można całkowicie wyłączyć ?

Ja obecnie testuje strategię cz.zew. W tej strategii ustawiłem temperaturę na 20st i parametr wpływ temp. pom. nie ma żadnego wpływu na krzywą (zmieniam skrajnie wartości i żadnej reakcji pieca) pewnie dlatego że krzywa wychodzi od 20st standardowo.

strategia Cz.zew..
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -15
- klima t. zasil 60
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 5
- pręd. podgrz. Zwykła
- pręd. chłodz. Wolniejsza
Zgodna strategia z krzywymi grzania dostępnymi w internecie

I JEST ZONK :mad:

Piec zrobił mi temperaturę 22st i co jakiś czas włącza się, więc jak się ma ta krzywa!!! Jak ustawie niską i płaską krzywą to przestaje grzać, ale boję się że rano będzie pracował pół dnia zanim osiągnie temperaturę dzienna po nocnej, bo na małej krzywej parametr żądana temperatura kotła przez regulator jest na poziomie 38st.

Ustawienia niskiej krzywej:
strategia Cz.zew..
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 15
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 60
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 5
- pręd. podgrz. Zwykła
- pręd. chłodz. Wolniejsza

zybie
10-11-2016, 20:51
Kolego Iroman wpływ czujnika ustaw na 0 i tak długo szukaj krzywej aż będziesz zadowolony. Po osiągnięciu tej prawidłowej ( najlepszej ) testuj ją przez parę dni i dopiero wtedy włącz wpływ czujnika pomieszczenia na 3 do 5. Poszukując krzywej grzewczej nie robimy tego dużymi krokami i nie zmieniamy jej zbyt szybko ponieważ budynek dobrze ocieplony to konstrukcja zmieniająca bardzo wolno wszelkie zmiany. Proponuję po zmianie krzywej odczekać przynajmniej 3 dni niech warunki się ustabilizują. Oczywiście powyższe założenia dotyczą strategi z CZUJNIKIEM ZEWNĘTRZNYM.

thunder13
11-11-2016, 07:03
Kolego zybie- jak ustawić wpływ czujnika na 0 przy samym czujniku zewnętrznym - można ustawić wyłącznie od 1 do 20.

zybie
11-11-2016, 11:33
Sorki Kolego pomyliłem sterowniki ustaw oczywiście 1. Strategia regacji czuj. Zew. Prędkość podgrzewania i chłodzenia zwykła.

thunder13
11-11-2016, 15:00
Temperatura zewnętrzna wskazywana przez iSense pokazywała 2oC, w rzeczywistości jest 4. Możliwe, że dlatego na strategii cz.zew+cz.pok. (a obecnie na cz.zew.) piec spalał więcej niż na strategii cz.pok+gran.. Dokonałem korekty kalibracji cz. zewnętrznego i zobaczymy czy to coś da. Że też wcześniej nie sprawdziłem (dokonałem korekty czujnika wewnętrznego, a o zewnętrznym nie pomyślałem).

EDIT:

Po małych testach, na ustawieniach
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 65
- nachylenie ogrz. Podłogówka
- wpływ temp. pom. 1
- strategia Czujnik zewnętrzny
pomimo ustawionego programu na 20,5oC nie chce dogrzać mi pomieszczenia. Utrzymuje temperaturę 20-20,1 (w południe było to 20,3), cały czas grzeje (temp. żądana przez regulator to między 38 a 41oC; temp. na zewnątrz 2oC rano, przez 4oC w południe i po południu, do 3 wieczorem i 1 w nocy). Rozumiem, że muszę podnieść krzywą. W poprzednim sezonie mimo niższej krzywej (klima. temp. zasil. 50) i wpływie pomieszczenia (13) oraz strategii cz.pok+cz.zew. trzymało temp i dogrzewało do zadanych (no ale spalanie było ciut wysokie-chyba przez szybkie dogrzewanie do żądanych w programie temperatur, a w większe mrozy trzeba było podnieść temp zasilania).

iroman
12-11-2016, 16:25
Tak thunder13, ale parametr wpływ temp pomieszczenia podnosi całą krzywą, wiec ustawisz niską krzywą a dasz ten parametr na wysokie wartość (13) to cała krzywa jest dużo wyższa.

A krzywą podnieś w dolnym zakresie przy takich temperaturach zewnętrznych np. podst. temp. zasil. 25 lub więcej

Zauważyłem na parametrze wpły temp pom przekłada się na zwiększenie żądanej temperatury wody przez kocioł o 10st tj. np. przy 42st żądanej temperatury zasilania przy wpływ temp pom na 1, a gdy wpłwy temp pom dam na 20 to temperatura żądana przez kocioł wzrasta na 52st

zybie
12-11-2016, 21:51
Temperatura zewnętrzna wskazywana przez iSense pokazywała 2oC, w rzeczywistości jest 4. Możliwe, że dlatego na strategii cz.zew+cz.pok. (a obecnie na cz.zew.) piec spalał więcej niż na strategii cz.pok+gran.. Dokonałem korekty kalibracji cz. zewnętrznego i zobaczymy czy to coś da. Że też wcześniej nie sprawdziłem (dokonałem korekty czujnika wewnętrznego, a o zewnętrznym nie pomyślałem).

EDIT:

Po małych testach, na ustawieniach
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 65
- nachylenie ogrz. Podłogówka
- wpływ temp. pom. 1
- strategia Czujnik zewnętrzny
pomimo ustawionego programu na 20,5oC nie chce dogrzać mi pomieszczenia. Utrzymuje temperaturę 20-20,1 (w południe było to 20,3), cały czas grzeje (temp. żądana przez regulator to między 38 a 41oC; temp. na zewnątrz 2oC rano, przez 4oC w południe i po południu, do 3 wieczorem i 1 w nocy). Rozumiem, że muszę podnieść krzywą. W poprzednim sezonie mimo niższej krzywej (klima. temp. zasil. 50) i wpływie pomieszczenia (13) oraz strategii cz.pok+cz.zew. trzymało temp i dogrzewało do zadanych (no ale spalanie było ciut wysokie-chyba przez szybkie dogrzewanie do żądanych w programie temperatur, a w większe mrozy trzeba było podnieść temp zasilania).


Kolego podnieś podst. temp. zasil. z 20 na 22 oC. Odczekaj dwa trzy dni jeżeli uznasz że jest już dobrze przełącz na strategię CZUJ.ZEW+CZUJ.POM.
Wpływ czujnika pomieszczenia pozostaw na 1 przez parę dni i sprawdż jak zachowuje się układ. Możesz zwiększyć wpływ czujnika ale nie przesadzaj każde zwiększenie wpływu czujnika powoduje że automatyka pozwala sobie na coraz większą zmianę ustawionej (podstawowej ) krzywej. Jak wiadomo ma to wpływ na większy komfort ale i większe zużycie gazu.

iroman
13-11-2016, 19:36
Ja testuje teraz tak

- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 60
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 1
- strategia Czujnik zewnętrzny
- temperatura zadana 20

zaczynam 2 dni testów i zobaczymy efekty... choć zadziwia mnie fakt że isense pokazuje 21st, a on dalej grzeje...

zybie
13-11-2016, 19:56
Isense nie ma wpływu na ogrzewanie ponieważ strategia ustawiona jest na czujnik zewnętrzny. W tej sytuacji należy zmniejszyć krzywą grzania aż do otrzymania temperatury ustawionej na inosiensie.

iroman
13-11-2016, 20:14
Isense nie ma wpływu na ogrzewanie ponieważ strategia ustawiona jest na czujnik zewnętrzny. W tej sytuacji należy zmniejszyć krzywą grzania aż do otrzymania temperatury ustawionej na inosiensie.

- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 16
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 55
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 1
- strategia Czujnik zewnętrzny
- temperatura zadana 20
- pręd. chłodzenia Wolniejsza

Tak zostawiam i testuje teraz, bo wcześniej na ustawieniach z postu #211 też za szybko się włączał, 21st na isense, a on włącza się ponownie

thunder13
13-11-2016, 23:13
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 22
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 65
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 1
- strategia Czujnik zewnętrzny

W dzień jest prawie dobrze, tj. zadane 20,5oC jest utrzymywane (temperatura 2 do 3,5oC na zewnątrz), jednak w nocy (tj. u mnie od 23:00 do 4:40) kompletnie nie słucha- ciągle podgrzewa do 19,5oC pomimo, że ustawiona temp. nocna jest na 18oC.

Czy ustawienie krzywej "idealnej" ma na celu zapewnienie w pomieszczeniu temperatury zadanej w sterowniku czy też ma trzymać się standardowych 20oC? Późniejsze ustawienie pieca po ustawieniu takiej krzywej "idealnej" na cz. zew. polegało by na przestawieniu strategii na cz.zew+cz.pok i dostrojeniu parametrem wpływ pomieszczenia (już po to by trzymało zadane temperatury a nie tylko 20oC). Czy ta teoria ma sens? Bo jak na razie nie widzę innej możliwości aby nie rozjeżdżało mi zaprogramowanych różnych temperatur (tj 20 wcześnie rano, 20,5 w dzień i 18 w nocy). Powinna być możliwość zaprogramowania rożnych krzywych w zależności od danych godzin.

iroman
14-11-2016, 05:13
Dokładnie to samo pytanie chciałem zadać :)

Zauważyłem że iSense na strategii czujnik zewnętrzny, nie bierze pod uwagę programu godzinowego.
Ta sama sytuacja temp noc na 18st, a on utrzymuje 20st, testuje dalej, ale wychodzi na to że trzeba tak jak piszesz thunder13 ustawić "idealną" krzywą na temp dzienną, a po przełączeniu strategii będzie dopiero dostosowywał do programu godzinowego

thunder13
14-11-2016, 08:53
Jest jeszcze strategia "C.z.dz./z.p.n.: Z funkcją kompensacji
pogodowej i funkcją komfortową" i ona wg. instrukcji zapobiega podgrzewaniu ponad zadaną w nocy. Dzisiaj przestawię i zobaczę czy w nocy będzie słuchał.
A tak poza tym piec nie wyłączał się przez bite 24 godziny i spalanie (20 rano, 20,5 dzień, 18 w nocy--- z tym że realnie tylko trzymało 20,5 resztę było zawyżonych o 0,3, a w nocy o całe 1,5oC) nie jest za ciekawe - w granicach 16,5m3 (tyle to w poprzednim roku miałem na -10 a nie +3, no ale w nocy nie chodziło i był trochę inny program godzinowy).

EDIT:
Minimalne spalanie przy pracy ciągłej kotła De Dietrich MCR3 24T przy gazie ziemnym to 0,59m3/h -- daje to 14,2 m3 na dobę. Wczoraj przy pracy ciągłej miałem 16,5 (C.O i jakieś 1,5m3 CWU), a więc jest jeszcze z czego zbić ;), a kociołek mimo wpadki w nocy zaskakująco poprawnie pracuje (jak na tak nieocieplony budynek). Czy dało by radę ograniczyć moc minimalną kotła, czy niezbyt (parametr P19) i czy miało by to jakiś pozytywny skutek? Maksymalną można, ale nie wiem czy coś to da bo i tak sterowanie modulacją odbywa się przez iSense.

Misiek824
14-11-2016, 12:15
Jest jeszcze strategia "C.z.dz./z.p.n.: Z funkcją kompensacji
pogodowej i funkcją komfortową" i ona wg. instrukcji zapobiega podgrzewaniu ponad zadaną w nocy. Dzisiaj przestawię i zobaczę czy w nocy będzie słuchał.
A tak poza tym piec nie wyłączał się przez bite 24 godziny i spalanie (20 rano, 20,5 dzień, 18 w nocy--- z tym że realnie tylko trzymało 20,5 resztę było zawyżonych o 0,3, a w nocy o całe 1,5oC) nie jest za ciekawe - w granicach 16,5m3 (tyle to w poprzednim roku miałem na -10 a nie +3, no ale w nocy nie chodziło i był trochę inny program godzinowy).

EDIT:
Minimalne spalanie przy pracy ciągłej kotła De Dietrich MCR3 24T przy gazie ziemnym to 0,59m3/h -- daje to 14,2 m3 na dobę. Wczoraj przy pracy ciągłej miałem 16,5 (C.O i jakieś 1,5m3 CWU), a więc jest jeszcze z czego zbić ;), a kociołek mimo wpadki w nocy zaskakująco poprawnie pracuje (jak na tak nieocieplony budynek). Czy dało by radę ograniczyć moc minimalną kotła, czy niezbyt (parametr P19) i czy miało by to jakiś pozytywny skutek? Maksymalną można, ale nie wiem czy coś to da bo i tak sterowanie modulacją odbywa się przez iSense.

Ja parametr P19 ustawiłem na 10 bo niżej się nie da. Jak liczyłem to spalanie 0,5m3/h.

zybie
14-11-2016, 20:15
Koledzy dobranie krzywej grzewczej ma na celu ustawienie ekonomicznej pracy kotła. po ustawieniu prawidłowej krzywej grzewczej przechodzimy na strategię CZUJ. ZEWN.- CZUJ.POKOJOWY. i ustawiamy wpływ czujnika od 1-5. Prędkość podgrzewania ustawiamy na najszybszy a prędkość chłodzenia na najwolniejszy.

iroman
14-11-2016, 20:28
Wpływ czujnika ustawiamy pod warunkiem że będziemy żądać temp powyżej 20st?!, ja powoli dotarłem do mojej "idealnej" krzywej, na której non stop jest 20st w domu, jutro zobaczę spalanie... Gdy wszystko będzie dobrze zmieniam na czuj. zew.+czuj.wew i koryguje prędkości podgrz i chłodzenia

Dopisek 15.11.2016:

Dziś tj 15.11, na zewnatrz -4st, na iSense 20st, strategia cz.zew., a on dalej grzeje i tak już grubo 1godz.... ehh
A wczoraj pracował ładnie

thunder13
15-11-2016, 08:06
U mnie przy 3-5oC ładnie dogrzewał do 20,5, a dzisiaj już przy 1,5oC na zewnątrz nie dogrzewa o 0,1oC- szukam dalej. Coś czuję że będzie mi nie dogrzewać w temp niższych niż 2,5-3, a wyższych niż 5 może lekko przegrzewać. Chyba trzeba podnieść krzywą z 65 na 66/67 a lekko obniżyć podst. temp. zasil. z 22oC na 21/20.

Zaś co do strategii Cz.zew. to dąży ona do jednej temperatury. U mnie 20,5oC. I pomimo ustawienia rano na 20 i tak będzie dążył do 20,5 ;). Ale zybie nie o to mi w pytaniu chodziło- a bardziej, czy lepiej jak ustawię krzywą jak będzie dążyła do 20oC(standardowo przyjętych), czy do 20,5 (tylu ile mam ustawionych przez większość dnia na regulatorze).
Rozwiązaniem problemu nocnej, zbędnej pracy kotła było przestawienie z cz.zew na strategię C.z.dz./z.p.n (czujnik zewnętrzny w dzień i pokojowy w nocy). Spalanie po rozwiązaniu tegoż problemu (nocnej pracy) spadło o blisko 3,5m3, z 16,5m3 do 13m3. No i teraz jest podobne jak w tamtym roku (na miernie ustawionej krzywej, oraz mniej komfortowym programie godzinowym), a jeszcze chyba zejdzie jak do 8:00 nie będzie dążył uparcie do 20,5 (po zmianie strategii).
Teraz tylko jeszcze lepiej dostroić krzywą, sprawdzić czy obniżenie parametru P19 (obniżenie minimalnej mocy) coś da i można zmieniać na cz.zew+cz.pok.

iroman Z tego co myślę to ma grzać nawet jak osiągnie temperaturę, ważne żeby nie przegrzewał, ani nie nie dogrzewał. Ustawienie krzywej ma na celu "wpompowanie" do pomieszczeń tyle energii cieplnej ile w danym czasie jest wypromieniowywane poprzez ściany, dach i posadzkę na zewnątrz. U mnie nie wyłączało się przedwczoraj przez bite 24 godziny i w pomieszczeniach była prawie idealna zadana temperatura. A nawet czasami jak zaświeciło słońce miałem realnie cieplej w domu niż pokazywał wyświetlacz iSense, a mimo to grzał nadal. Nawet w tej koślawo napisanej instrukcji jest, że "Zmierzona temperatura wewnątrz pomieszczenia nie ma wpływu na sterowanie kotłem." przy strategii cz.zew..

zybie
15-11-2016, 19:58
Kolego krzywą grzewczą masz ustawioną dobrze lub prawie dobrze resztę skoryguje wpływ czujnika wewnętrznego. Wpływ czujnika nie powinien być zbyt duży aby zmiana krzywej przez czujnik wewnętrzny nie powodowała wariacji kotła.

iroman
15-11-2016, 21:23
strategia Cz.zew..
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 16
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 56
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 1
- pred. grzania Szybszy
- pred. chłodz Wolniejszy

po 24h spalanie 10m3 gazu przy ok -3st na zewnątrz na zadanej 20st w środku i tak trzyma, wydaje mi się dużo, a może mam zbyt wielkie oczekiwania :(, dziś przełączyłem na strategie cz.zew+cz.wew i o 22:00 piec przestawił się na temp nocną 18st. Temp spadła do 19,5 a on włączył ogrzewanie... Jak przestawię tylko na cz.wew od razu wyłącza ogrzewanie.

DOPISEK:

Parametr Wpływ temp. pom. strategie cz.zew+cz.wew JAK DZIAŁA!

NOC
Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 1
Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 34st i grzeje dalej wode (włącza się)

a teraz
Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 5
Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 12st i przestaje grzać wode (wyłącza się)
CZYLI KRZYWA IDZIE W DÓŁ

I analogicznie do sytuacji lustrzanej

DZIEŃ
Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 1
Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 39st i przestaje grzać wode (wyłącza się)

a teraz
Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 5
Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 43st i grzeje dalej wode (włącza się)
CZYLI KRZYWA IDZIE W GÓRĘ

Misiek824
15-11-2016, 22:05
strategia Cz.zew..
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 16
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 56
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 1
- pred. grzania Szybszy
- pred. chłodz Wolniejszy

po 24h spalanie 10m3 gazu przy ok -3st na zewnątrz na zadanej 20st w środku i tak trzyma, wydaje mi się dużo, a może mam zbyt wielkie oczekiwania :(, dziś przełączyłem na strategie cz.zew+cz.wew i o 22:00 piec przestawił się na temp nocną 18st. Temp spadła do 19,5 a on włączył ogrzewanie... Jak przestawię tylko na cz.wew od razu wyłącza ogrzewanie.

DOPISEK:

Parametr Wpływ temp. pom. strategie cz.zew+cz.wew JAK DZIAŁA!

NOC
Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 1
Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 34st i grzeje dalej wode (włącza się)

a teraz
Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 5
Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 12st i przestaje grzać wode (wyłącza się)
CZYLI KRZYWA IDZIE W DÓŁ

I analogicznie do sytuacji lustrzanej

DZIEŃ
Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 1
Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 39st i przestaje grzać wode (wyłącza się)

a teraz
Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 5
Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 43st i grzeje dalej wode (włącza się)
CZYLI KRZYWA IDZIE W GÓRĘ

Ja mam wpływ ustawiony na 13 i piec wyłącza się. Jak ostatnio miałem wpływ na 3 to za dzień mi spalił 4,2 m3 a dzisiaj 2m3.

iroman
15-11-2016, 22:39
a jaką krzywą posiadasz, proszę podaj?, bo na wpływie 13 żądana temperatura kotła bedzie dosc wysoka , czyli cała krzywa w górę w dzień, a w nocy fakt nie będzie się włączał?!

Misiek824
16-11-2016, 05:48
a jaką krzywą posiadasz, proszę podaj?, bo na wpływie 13 żądana temperatura kotła bedzie dosc wysoka , czyli cała krzywa w górę w dzień, a w nocy fakt nie będzie się włączał?!

strategia Cz.zew.+ cz. Pok.
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 18
- klima zewn. -15
- klima t. zasil 40
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 13
- pred. grzania najwolniejszy
- pred. chłodz Wolniejszy

thunder13
16-11-2016, 10:54
Chyba doszedłem do tego jak ustawić wpływ temp. pom. i jak go się liczy (oczywiście czysto teoretycznie ;)).
Dla moich ustawień krzywej "prawie idealnej"
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 22
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 65
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 1
- strategia Czujnik zewnętrzny
Po zmianie strategii na cz.zew+cz.pok. musimy zrobić małą korektę o kilka połówek w dół (aby nie żądał w tych samych temperaturach np nie 44 a 43,5.
Każda jednostka wpływu pomieszczenia liczy się jako około 0,5-0,8 (zależnie również od prędkości podgrzewania; np. przy ust 5 będzie to 2,5 + jakaś korekta 0,5 aby wychodziły pełne oC). Taka sama krzywa tylko obniżona o współczynnik wpływu pomieszczenia (obliczona wg 2,5 bez korekty) będzie miała parametry (wiem że kosmicznie to wygląda, ale to na razie teoria, a i tak nie ma mrozów -40, a grzać nie będzie jak 20 na zewnątrz /ustawiony parametr gran. ogrz. dz. na 20/; w praktyce iSense nie pozwala a zastosowanie tak ekstremalnych zmiennych):
- podst. zewn 40
- podst. temp. zasil. -2
- klima zewn. -40
- klima t. zasil 84
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 5
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy.

zaś dodając wspomnianą korektę 0,5 otrzymamy już bardziej normalną krzywą (jednak już nie będzie to równoległa krzywa do naszej idealnej, a będzie się różnic minimalnie nachyleniem) tj.
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 19
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 62
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 5
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy.

A jak dobieramy współczynnik wpływu pomieszczenia? Potrzebny jest nasz program godzinowy- odejmujemy najmniejszą ustawioną temp od tej największej. U mnie 20,5 (najwyższa zaprogramowana temp w dzień) - 18 (temperatura nocna). Wychodzi 2,5. Dzielimy przez 0,5 i wychodzi współczynnik (5).
Hurra, mamy ustawiony kociołek, który mało ciągnie, nie przegrzewa i słucha ustawień programowych. Oczywiście nie jest tak pięknie i trzeba jeszcze popracować.
Pomocnymi programami do wyliczenia krzywej może być coś do rysowania wykresów np. Graph.

A teraz trzeba to jeszcze sprawdzić- dzisiaj zrobię test i zobaczymy czy nie podgrzeje ponad zadaną jutro rano i wyłączy się w nocy (mój program opiera się na temp. 20 rano, 20,5 dzień i 18 noc.). Dodatkowo jeszcze muszę popracować nad krzywą idealną, bo raczej mi nie dogrzewa pomieszczeń w +5 (na cz.zew.).

Kolego iroman Twoje włączanie się pieca przy 19,5 (przy zadanej w dzień 20 i 18 w nocy) potwierdzało by częściowo moje wnioski. Spróbuj ustawień(obliczone wg. powyższego schematu dla minimalnej wewnątrz 18oC i max. 20oC) i napisz czy jak tam spalanie po teście i przed i jak się zachowa kocioł:
strategia Cz.zew.+cz.pok.
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 14
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 54
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 4
- pred. grzania Szybszy
- pred. chłodz Wolniejszy


EDIT pod dniu testów

Po sprawdzeniu na ustawieniach (24 godziny testu+ 3h dzisiejsze)
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 19
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 62
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 5
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
- pred. grzania Najszybszy
- pred. chłodz Najwolniejszy

Mogę powiedzieć,że powyższa teoria jest słuszna.
- Ładnie dogrzewało wczoraj pomieszczenia (bez jakiegokolwiek przegrzewania) dzisiaj już trochę gorzej bo nie dogrzewa w temp. zewnętrznej 6oC (o 0,1-0,2oC) i 9oC (o 0,2-0,3oC), a więc moja "prawie idealna" krzywa (pierwsza w tym poście) jak podejrzewałem nie będzie dogrzewać w wyższych temp. zew. Po jakimś czasie jednak dokoptowało do preferowanej temp.- potrzebowało trochę czasu i teraz mimo 9,5 a zewnątrz trzyma sztywno 20,5oC wewnątrz. Wpływ pomieszczenia jednak zrobił swoje.
- W nocy piec się wyłączył i nie włączał pow. zadanej w programie temp. 18oC.
- Rano utrzymywał zadaną 20oC.
- Dokładne spalanie dla samego CO (przy porównywalnej jeszcze pogodzie) na 1 krzywej z początku postu (krzywa dążąca do 20,5) na cz.zew; ta sama krzywa na strategii C.z.dz./z.p.n; na ostatnich w poście ustawieniach (pod EDIT) to odpowiednio 16,2/13,1/12,9, a więc idzie w dobrą stronę. Patrząc na slajd 10 na http://www.slideshare.net/eko-blog/krzywa-grzewcza-regulacja-wydajnosci-instalacji-grzewczej sądzę, że nie jest najgorzej jak uzyskałem mniejsze spalanie na teoretycznie bardziej przepałowej strategii.

To co zauważyłem jeszcze to to, że:
- Ustawienie "start optymalizacji" (180; czyli aż 3h) powoduje podgrzewanie wstępne (dla CO) więc jeszcze u mnie rano przed 7 się włączył i podgrzewał (aby zdążyć do 20,5oC o 8:00)- przestawię na 0 i powinien trzymać się lepiej programu godzinowego.
- Opcja "wpływ temp. pom." działa jako ogranicznik maksymalnej żądanej temperatury, i dlatego po ustawieniu krzywej idealnej dla cz.zew trzeba tą krzywą potem dostosować do strategii cz.zew+cz.pok.. W innym razie będzie przegrzewało pomieszczenia, mniej optymalnie pracowało (ciągłe włączana i wyłączania kotła), itp. Oczywiście manualnie podnosząc temp. lub ją obniżając dodatkowo podnosimy (lub obniżamy) krzywą.

A teraz pytanie do bardziej doświadczonych. Czy to ma sens, czy lepiej zostawić krzywą idealną (pierwsza w poście) bez zmian i tylko zmienić na cz.zew+cz.pok z wpływem pomieszczenia (5 - bo wtedy słucha mi nocnej temperatury)?

PS. Sorry za lekkie rozpisanie się.

iroman
17-11-2016, 21:20
a co myślicie w kwestii parametrów:
- pred. grzania
- pred. chłodz

np. lepiej ustawić niską krzywą a parametry - pred. grzania Wolniejszy - pred. chłodz Szybszy, co teoretycznie spowoduje częste włączanie się pieca i jego dłuższe grzanie czy lepiej ustawić wyższą krzywą a parametry - pred. grzania Szybszy - pred. chłodz Wolniejszy, co teoretycznie spowoduje rzadkie włączanie się pieca i jego krótkie grzanie ?

thunder13
19-11-2016, 09:57
Teraz mam trochę inny problem- piec się nie wyłącza. Jak np. przegrzeje o 0,1oC zmienia się jego żądana temp. na niższą i pracuje nadal, aż zniweluje to przegrzanie i wraca do żądanej trochę wyższej, aby za kilka godzin znowu przegrzać o to 0,1oC. Przegrzewa 2x na dobę (z tego co zauważyłem), rano i wieczorem, w południe jest ok.
Drugi problem to to jak zmienię prędkość podgrzewania na Szybszy to nie dogrzewa mi o 0,1oC (jak na Normalne lub każde inne wolniejsze to nie dogrzewa o trochę więcej), z kolej jak mam ustawione Najszybsze to wychodzą takie kwiatki jak w pierwszym problemie.
Może czepiam się za bardzo, albo mam ustawienia na styk i dlatego się nie wyłącza (tylko w nocy i jak przestawię manualnie na niższą niż pokazuje wyświetlacz- no ale zaraz po wyłączeniu i wciśnięciu "ciąg dalszy programu" zaczyna podgrzewać nie czekając na obniżenie temp.). Czy podniesienie parametru podst. temp. zasil. do 20 i zmiana trybu podgrzewania na Szybszy rozwiązała by częściowo problemy? A może podwyższyć prędkość chłodzenia.
Dołączam się również do pytania kolegi iromana.

Wyczytałem, że lepiej jak kocioł pracuje z jak najniższą mocą, bez przestojów, jak najdłużej- wtedy ogranicza się jego zużycie, obniża lekko spalanie (bo już nie startuje na połowie całkowitej mocy, a kontynuuje na tej minimalnej. Z drugiej strony następuje wzrost zużycia pompy i pobór przez nią energii elektrycznej.

Mój obecne ustawienia to:
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 19
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 62
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 5
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
- pred. grzania Najszybszy
- pred. chłodz Najwolniejszy
- start optymalizacji 0

Co do teorii z postu #226 to chyba nie działa to dokładnie tak jak opisałem- niemniej jednak krzywa chyba dobrze ustawiona i wpływ też bo słucha temp zadanych w programie (manualnie zmieniać temp. na wyższe nie próbowałem bo nie ma potrzeby, ale wydaje mi się że dało by radę podgrzać bo żądana temp. się zwiększa aż o 8-9oC). Po przestawieniu start optym. ze 180 na 0 różnicy w spalaniu nie zauważyłem, ale rano trochę później podgrzewa na zadana temp. (już zgodnie z programem a nie kilkanaście minut przed).

iroman
19-11-2016, 17:00
Mój obecne ustawienia to:
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 17
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 57
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 4
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
- pred. grzania Zwykły
- pred. chłodz Zwykły

Na zewnątrz 13st, ale niestety się dom niedogrzewa zamiast zadanych 20st na isense jest 19,5st, czyli w ciepłe dni zasilanie jest za słabe, ale wczoraj jak bylo ok 6st na zewnątrz to dobrze pracował
Czy zwiększyć - podst. temp. zasil. czy może - wpływ temp. pom., żeby bardziej brał pod uwagę to co dzieje się w domu a nie na zewnątrz

Kilkanaście postów wcześniej inni użytkownicy, którzy wymieniali między sobą doświadczenia, doszli do ustawień gdzie temp zasilania są niskie i ustawienia pod ogrzewanie podłogowe
np

- podst. zewn 13
- podst. temp. zasil. 16
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 43
- nachylenie ogrz. Podłogówka
- wpływ temp. pom. 3
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
- pred. grzania najwolniejszy
- pred. chłodz najwolniejsza

Moze to ma jakiś sens :) ?

iroman
21-11-2016, 10:51
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 17
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 57
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 4
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
- pred. grzania Zwykły
- pred. chłodz Zwykły
Nadal pozostaje przy powyższych ustawieniach i chyba tak zostanę. W godzinach popołudniowych nie dogrzewa do zadanych 20st jest 19,5st, ale z nośnie w domu w godzinach porannych i wieczornych trzyma sie 20st.
Spalanie po dwóch dniach testów, wyszły\o znakomicie 6m3/dzień gazu w tym C.W.U. oraz gotowanie. Oczywiście na zewnątrz temperatura ok. 10st na plusie ;), teraz czekam na mrozy :D

thunder13
21-11-2016, 12:41
Kolego Iroman zwiększ prędkość podgrzewania. U mnie na Normalnym dość sporo nie dogrzewało w wyższe temp. zewnętrznej, na Szybkim o ok 0,1oC a na Najszybszym jest prawie prawie dobrze. Zaś w miejscach gdzie było dobrze (w południe) nie przegrzewał. Prędkość chłodzenia zaś przestawiłem na najszybsze.

Ja zostawiam na ust.
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 19
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 62
- nachylenie ogrz. Grzejniki
- wpływ temp. pom. 5
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
- pred. grzania Najszybszy
- pred. chłodz Najwolniejszy ---> tutaj jeszcze dzisiaj i jutro eksperymentuję
- start optymalizacji 0

Małe podsumowanie.
Na powyższych ustawieniach spalanie chyba najniższe jakie udało mi się wycisnąć z pieca na pracy ciągłej (bez godzin nocnych), z bardziej komfortowym programem cieplnym niż w poście #183 tj (4:40-8 20oC; 8:00-23:00 20,5oC; 23:00-4:40 18oC). Odpowiednio na tych samych programach czasowych (tj. tym z postu #183) to 8m3 na ustawieniach z tamtego roku (ustawienia drugie z postu #183), 7,5m3 na pierwszych ustawieniach z postu #183 i 7,2m3 na powyższych. Mowa o oczywiście samym C.O. przeliczonym wg. wskazań iSense. Realnie +20% więcej (mniej więcej takie u mnie jest spalanie realne).

Problem tylko, że mi się piec nie chciał się wyłączyć dzisiaj mimo przegrzania w pokoju z czujnikiem (akurat słonecznie, okno od południa) mimo około 12oC na zewnątrz i ok. 21,1 na osobnym termometrze wewnątrz (iSense pokazywał 20,5 tak jak było zaprogramowane, ale już wcześniej zauważyłem, że ma lekką bezwładność i dokładność mierzenia niezbyt precyzyjną). Nie pomogło również podniesienie wpływu pomieszczenia, a wyłącznie zmiana strategii na coś bez cz.zew.).
Przetestowałem również ust. "krzywej idealnej" (pierwsze ustawienia z #226) + "cz.zew+cz.pok" + "wpływ 5" ---> żąda mi wyższych temperatur/pomieszczenia są przegrzewane/występuje zwiększone spalanie o ponad 1m3 w stosunku do powyższych ustawień. Przy wpływie niższym niż 5 jest odpowiednio lepiej (ale nie słucha szczególnie temp. nocnej), a na wyższym niż 5 odwrotnie.

EDIT:
Czy podniesienie całej powyższej krzywej i jednoczesne obniżenie parametru "prędkość podgrzewania" (np. z najszybszego na normalny) miała by jakiś negatywny skutek (np. większe spalanie)? Spróbuję jeszcze to zrobić i może mi się uda zniwelować przegrzewania (szczególnie wieczorem to 0,2 w temperaturach na zewnątrz +11,+12). Obniżyć parametru bez zmiany krzywej raczej nie mogę bo mi nie dogrzeje rano w niższych temp..

iroman
22-11-2016, 07:38
Parametry
- pred. grzania
- pred. chłodz
to wciąż czarna magia dla mnie, nawet liczyłem stoperem czas grzania jak i czas postoju pieca i za każdym razem inne otrzymywałem czasówki..., spróbuje jeszcze thunder13 twojego zalecenia i zoabcze jak sie bedzie temp zachowywac

thunder13 gdy zwiększam pred. podgrzewania to parametr żądana temperatura przez kocioł zwiększa mi się, a więc żąda wyższych temperatur zasilania, co przełoży się na spalanie, gdy zmieniam pręd. chłodzenia temp się nie zmienia, a więc parametr pred. podgrz. modyfikuje temperaturę a pręd. chłodz czas grzania

thunder13
24-11-2016, 09:19
2 dni z identycznymi warunkami zewnętrznymi tj. 8oC rano 11-12oC w południe i 9oC wieczorem oraz 7°C w nocy, dzień bardzo słoneczny i bezwietrznie, bezdeszczowo.
Spalanie na krzywej z postu #231 i strategii cz.zew+cz.pok 6,2, zaś na takiej samej krzywej ale strategii cz.pok+gran. również 6,2.
Na strategii cz.zew+cz.pok. kocioł się nie wyłączał (w południe kiedy to w pokoju przegrzało o 0,6oC przez wpadające przez szyby słońce, wieczorem powoli się ustabilizowało na 20,5oC, by przegrzać o 0,2oC przed 21:00.
Na strategii cz.pok+gran. kocioł się wyłączył na 3-4 godziny w południe (w pokoju referencyjnym i tak zrobiła się temp ok. 21,1oC), rano i wieczorem były prawie zadane w programie temp. może przegrzewało czasami o 0,1oC, by o podobnej godzinie w nocy przegrzać o 0,2oC.

Wniosek, piec chyba sobie obliczył, że nie warto się wyłączać bo to i tak nic nie da ;) (jak musiałby podgrzewać wodę na wyższym biegu niż utrzymywać temp. już podgrzanej). Spalanie identyczne i komfort w domu identyczny.

Co do pytania o to jaką krzywą ustawić to też znalazłem odp.- należy dopasować krzywą do najwyższej zadanej w programie temperatury (a więc u mnie do 20,5 co jest uczynione).

Podniesienie krzywej i obniżenie p.podgrzewania na przegrzewania u mnie nic nie daje (a zmiana nachylenia z grzejników na podłogówkę sprawia, że nie dogrzewa), spróbuję obniżyć krzywą.

EDIT. 25.11.2016

No i chyba będzie koniec. Najniższa krzywa jaką udało się zastosować (bez pogorszenia komfortu) to:
- podst. zewn 19
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -21
- klima t. zasil 63
reszta identyczna jak w poście #231. Więcej bez ocieplenia domu nie uzyskam (przynajmniej teraz, w temp. przejściowych na zewnątrz). Od poprzedniej różni się tym, że w całym swoim zakresie, żąda temperatur o prawie 0,1oC niższych. Również czasem przegrzewa (zauważyłem, że niezależnie od temp. na zewnątrz, za to w stałych porach godzinowych). Najlepsze rezultaty uzyskałem na poprzedniej krzywej (tj. z postu #231) i prędkości chłodzenia najszybszej lub szybszej i prawdopodobnie już takie ustawienia zostawię (chociaż też nie jestem pewien co do tego czy ta prędkość chłodzenia ma jakieś znaczenie jak kocioł pracuje w sposób ciągły lub przynajmniej długo bez wyłączania).

Mateusz w
29-11-2016, 20:23
Witam chciałbym zapytać jaką temperaturę masz ustawioną na piecu przy tych ustawieniach i na jakiej powinien piec chodzić dopiero zaczynam zabawę z tym piecem

thunder13
29-11-2016, 20:59
Na pokrętle na piecu mam max. czyli 65 dla CWU i 90 dla CO, ale krzywa mi dość znacznie ogranicza maksymalną możliwą temp CO (obecnie max żądana temp przy -20 na zewnątrz to teoretycznie 62oC). To na jakiej temp. powinno chodzić zależy głównie od typu ogrzewania (grzejniki, podłogówka), ocieplenia domu i żądanej temperatury wewnątrz. Ogólnie to ma grzać taką temp. aby utrzymywać zadaną temperaturę wewnątrz i jej nie przegrzewać (oczywiście nie da się tego ustawić tak od razu i super dokładnie, u mnie czasem przegrzewa o 0,1oC). Lepiej, aby kocioł pracował jak najdłużej z minimalną mocą niż ma co chwilę dogrzewać z większą.

lukkaas
29-11-2016, 21:16
Witam
Przede mną mój pierwszy sezon i MRC3+ i chiałbym poprosić o pomoc
Dom 250m/parter i poddasze w tym garaż zbudowany z Solbetu i ocieplony 15cm grafitem
Na chwilę obecną mieszkam na parterze gdzie mam 80m podłogówki a grzejniki w 2 małych pokojach i mały w salonie
Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu
Czujnik umieszczony mam w pokoju z grzejnikiem dosyć daleko od niego
Wszystko było ok aż do aktualnych temperatur za oknem
Przez tydzień nie było mnie w domu i ustawiłem temp żądaną na 18 st
Dzień przed powrotem temp ustawiłem na 21 st.
dziś mija już 2 dzień a temperatura w pokoju na czujniku to 16,5 stopnia i nie chce się dogrzać
Podłogówka grzeje a grzejniki prawie wcale
moje ustawienia
- podst. zewn 17
- podst. temp. zasil. 18
- klima zewn. -10
- klima t. zasil 50
- nachylenie ogrz. podłogowe
- wpływ temp. pom. 9
- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
- pred. grzania Najwolniejszy
- pred. chłodz Najwolniejszy
Pytanie co jest nie tak?
Będę wdzięczny za pomoc

kinzo34
29-11-2016, 23:11
Witam.
Posiadam die dietrich mcr3+ zasobnik 100l+isense
dom 130m2 + garaż 30m2
mam niskie spalanie gazu więc podzielę się ustwieniami pieca.
temperatura w domu 22dzień- 21 noc

- podst. zewn 17
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 46
- nachylenie ogrz. podłogowe
- wpływ temp. pom. 3
- pred. grzania Najwolniejszy
- pred. chłodz Najwolniejszy
Pozdrawiam.

Misiek824
30-11-2016, 05:49
Witam.
Posiadam die dietrich mcr3+ zasobnik 100l+isense
dom 130m2 + garaż 30m2
mam niskie spalanie gazu więc podzielę się ustwieniami pieca.
temperatura w domu 22dzień- 21 noc

- podst. zewn 17
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -20
- klima t. zasil 46
- nachylenie ogrz. podłogowe
- wpływ temp. pom. 3
- pred. grzania Najwolniejszy
- pred. chłodz Najwolniejszy
Pozdrawiam.

Witaj. Niskie to znaczy jakie? Ile ci spala?

votus
30-11-2016, 14:08
Witam.

Prosze o pomoc w doborze krzywej. Dom 140 m. Parter połowa podłogówka połowa grzejniki, poddasze grzejniki z wyjątkiem łazienki gdzie podłogówka. Dom w budowie, niezamieszkany i jeszcze nie ocieplony Jeden obieg grzewczy. Obecnie mam ustawione czuj. zew . + czuj. wew.,
- podst. zewn 20
- podst. temp. zasil. 20
- klima zewn. -10
- klima t. zasil 55
- nachylenie: grzejniki,
- wpływ temp. pom. 4
- pred. grzania zwykły
- pred. chłodz zwykły.

Temperatura zadana 11 st

Przy temperaturze średniej dobowej na zewnątrz w okolicach 0 st spala około 4 m3 gazu co wydaje mi się dużo przy zadanych 11 st. Grzeje praktycznie sama podłogówka po isense chce około 25 stopni na zasilaniu. Piec włącza się co około 40 minut i grzeje przez kilka minut po czym sie wyłącza. Isense jest w pomieszczeniu na parterze z podłogówką, na poddaszu temperatura 1,5-2 st niższa. Strop ocieplony 12 cm styropianu (lany), podłoga 10 cm styropianu. Ściany nie ocieplone jeszcze.
Co radzicie? Czy może spalanie jest ok. ?

iroman
30-11-2016, 19:50
Witaj. Niskie to znaczy jakie? Ile ci spala?

Ja dopytam o ocieplenie domu jakie jest i jakie spalanie przy jakich temperaturach zewnętrznych

kinzo34
30-11-2016, 21:25
Witam.
Moje miesięczne największe spalanie to 207m3 na miesiąc ogrzewam dom 3 sezon- czyli średnio 7m3 max. na dobę wraz z gotowaniem i ciepłą wodą.
Mieszkam w górach więc temperatury czasami są nawet -25stC (z balkonu widzę Śnieżkę).
Nie zapisuje dziennego spalania gazu.
Ocieplenie domu
-podłoga 15cm styro 0,031
-sciany Ytong 36,5cm energo+ 10cm styro grafit 0,031
-dach 20+10 wełna 0,033
-okna 3 szybowe+ rolety zewnętrzne elektryczna na wszystkie okna.
Pozdrawiam.

iroman
30-11-2016, 22:13
ok dzięki spalanie naprawdę fajne, ale coś za coś zastosowane materiały w domu, które wymieniłeś mają wpływ na takie niskie spalanie - nie każdy na takie może sobie pozwolić, w szczególności w starym domu.
Jakby nie patrzeć Twoje ustawienia są jakąś wyjściową, na pewno je wypróbuje u siebie, szczególnie waśnie intryguje mnie nastawienie kotła na parametry zgodne z ogrzewaniem podłogowym, już parę postów wcześniej inni użytkownicy sugerowali podobne

Mateusz w
01-12-2016, 16:49
Witam.Kinzo mam pytanie jakiej strategii używasz?

kinzo34
02-12-2016, 23:20
Witam.
Moja strategia to
Cz.pok.: (Sterowanie modulacją)
Sterowanie w pomieszczeniu.

Po moich rocznych próbach okazało się że najlepsza najmniej spala gazu i co najważniejsze trzyma zadaną temperaturę.
Pozdrawiam

iroman
03-12-2016, 07:43
Czyli w Twoim przypadku krzywa grzewcza nie ma kompletnie znaczenia, no cóż kto nie próbuje ten nie zyskuje :P zobaczymy jak u mnie to wyjdzie

Mateusz w
03-12-2016, 16:26
Używałem do tej pory tej strategii ale im większą tem dałem na piecu tym większe spalanie . Uzylem twoich parametrów tylko na str pok/gran zobacze

iroman
03-12-2016, 18:24
Sugerując się odpowiedzią kolegi Mateusz w, napisz proszę kolego kinzo34 jaką masz temperaturę ustawiona na pokrętle przy piecu oraz jakie masz w iSense ustawienia temp minimalnej oraz maksymalnej

iroman
03-12-2016, 20:21
A pytanie z inne beczki, czy ktoś z Was posiada plik excelowski z przykładową krzywą grzewczą, albo zaproponuje prosty w obsłudze program do jej stworzenia

kinzo34
05-12-2016, 19:46
Sugerując się odpowiedzią kolegi Mateusz w, napisz proszę kolego kinzo34 jaką masz temperaturę ustawiona na pokrętle przy piecu oraz jakie masz w iSense ustawienia temp minimalnej oraz maksymalnej

Temperatura na piecu na pokrętle 60st c.o.
temp. minimalna 6st
temp maksymalna 60st
Pozdrawiam

iroman
06-12-2016, 08:27
na ustawieniach kinzo34 u mnie po 24h, 11m3 gazu temp na zewnątrz ok -8st. Fakt ładnie trzyma temperaturę, z rana momentalnie osiąga zadane 20st po 18st z nocy, ale to spalanie...