PDA

Zobacz pełną wersję : Węgiel Vs Pellet



iskra99
16-02-2014, 17:32
Witam wszystkich wraz z znajomym zajmujemy się sporo techniką grzewcza.
Obecnie przerabiamy kocioł zasypowy Logika na palnik do pelletu.

Obecnie jest wiele mozliwosci modernizacji kotła o palnik pelletowy.

Jakie sa Wasze opinie i doswiadczenia odnosnie spalania wegla i pelletu.


Chodzi mi o Wasze opinie dotyczace ww. paliw.
Czy sa osoby które zmodernizowały kocioł o palnik pelletowy?
Czy sa zadowolone?

iskra99
25-02-2014, 06:54
Witam jesteśmy po testach 2 palnikow moc produkcji cichewicz i uni produkcji skiepko.
Powracajac do tematu czy pellet czy węgiel.
Charakterystyka tych pali jest całkowicie odmienna. Węgiel bardziej kaloryczny ale i brudzi pellet czysty ale i droższy.
Wydaje mi się ze nie należy zadawać pytania czy pellet czy węgiel tylko dla kogo pellet a kogo węgiel.
Lata palenia weglem dość sceptycznie nastawiały do pelletu.
Na pewno pellet jest świetna alternatywa dla osób na codzień ogrzewajacych domy gazem, prądem czy olejem opałowym. Po zastosowaniu pelletu koszty znacznie spadną a jakość życia tez jakoś się nie zmniejszy.
Pellet jednak nie stanowi zagrożenia jako paliwo dla węgla bo jest po prostu dla innej grupy docelowej przeznaczony.
Ci co mają kasę i chcą wydać więcej pewnie zdecydują się na pellet jednak tych co nie stać zostaną przy węglu.
Jako niesamowity plus należy do pelletu zaliczyć możliwość modernizacji istniejącego kotła i palnik.
Dzięki takiej modernizacji stajemy się właścicielem kotła automatycznego i to takiego w pełni.
Dodatkowym plusem jest niesamowita funkcja automatycznego rozpalania i wygaszenia kotła.
Kolejnym plusem zgłasza dzisiaj gdzie coraz więcej patrzy się na ekologiczne rozwiązania jest sprawność z jaką jesteśmy w stanie spalic pellet.
Jednak cena w eksploatacji będzie wyższa aniżeli węgla. O ile? To ciężko określić zbyt wiele zmiennych jak izolacja budynku czy sama instalacja która ma znaczenie.
Czy są osoby które zdecydowały się zmienić węgiel na pellet i czy są zadowolone?

kobra64
25-02-2014, 07:13
Pellet przegrywa z ekogroszkiem na każdym polu. Umiejętnie dobrany i prowadzony oraz zaopatrywany w dobre paliwo kocioł na ekogroszek będzie wymagał dwukrotnie rzadszej obsługi, wyprodukuje około 3 - 4% popiołu, w zakupie będzie ze 40 - 50% tańszy od kotła na pellet, podobnie w użytkowaniu ( za cenę przyzwoitego pelletu można nabyć ekogroszek o wartości opałowej 50 do 60% wyższej niż pellet ). Zapalarka wystarcza na około 2 lata, później wymiana. Potrzeba dwukrotnie więcej miejsca na zmagazynowanie paliwa. Zapalarka oraz częściej i na dłużej załączający się podajnik i cmuchawa spowodują co najmniej dwukrotnie wyższe dla kotła pelletowego zużycie energii elektrycznej. Zimą trzeba albo latać co 2 - 3 dni sypać do kotła albo dokupić zasobnik z którego opał będzie transportowany do kosza - spory koszt i konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na to urządzenie. A co do modernizacji kotła - również palnik do ekogroszku można założyć do wcześniej użytkowanego śmieciucha - i znam sporo osób które taką modernizację z powodzeniem przeprowadziły.

iskra99
25-02-2014, 08:33
Zgadzam się w 100% jednak węgiel to zawsze węgiel nigdy nie będzie tak czysto jak przy pellet.
Jak kogoś stać to czemu nie.
Mi się najbardziej podoba fakt ze jednak ten pellet sam się rozpala i sam gasi.
Mam w solarach opcje zdalnego załączenie palnika w celu podgrzewa cwu i późniejsze go wygaszenie.
Jak by przyjąć prace kotła tylko dla cwu te lepiej pellet bo nie pracuje w podtrzymaniu co zaś się przedkłada na kulturę spalania.
Fajnie tez to się sprawdza z buforem ciepła.
No ale fakt jest drożej.

mazi07
23-03-2014, 18:06
pellet to jednak ekologiczniejsze rozwiązanie. popiołu jest mało, z ekogroszku więcej powstaje. Więc chodzisz rzadziej dorzucać do pieca ale częściej wyrzucasz ten popiół więc wychodzi na to że do kotłowni zaglądasz tyle samo. Certyfikowany pellet to gwarancja kaloryczności i jakości pelletu.

kobra64
23-03-2014, 18:49
Z wesołej w tamtym sezonie zostawało około 2,5 do 3% popiołu. Z kosza 170 kilogramów nie więcej jak 5 kilo popiołu, raczej bliżej 4. W popielniku ( z wywaloną brytfanką bo wygodniej mi łopatką do wora wybrać i potem do kosza wynieść niż z brytfanki przesypywać i kurzyć po kotłowni ) mieści się koło 15 kilo. Czyli co 3 zasypy konieczność wybierania by była, no ale te trzy razy łopatką szurałem co zasyp.

Maher
23-03-2014, 21:03
Kolega w tym sezonie przeszedł z peletu na ekogroszek i pierwsze jego spostrzeżenia to takie:
na plus
- że z peletu jest sporo mniej popiołu (przy ekogroszku musi 2 razy w tygodniu wybierać popiół aby nie zasypał korony)
na minus
- ekogroszek tańszy o okolo 25% od peletu
- przy pelecie robiły się nagary na kolanku korony i jak raz na tydzień tego nie rozbił to piec zrywał zawleczkę (pali piecem z podajnikiem ślimakowym)
- co do czystości jest porównywalnie (ekogroszek i pelet kupywał w workach, przy zasypywaniu nawet więcej się kurzyło z peletu, z komina przy żadnym opale dymu nie widział).
- zapalarka w pelecie w czasie gwarancji była wymieniana 3 razy także po gwarancji jak się ponownie spaliła to ją odłączył.
- co dziwne mówi że podajnik głośniej pracował przy pelecie (nie chodzi o to że dużo mniej podawania jest przy ekoroszku, przy pelecie podawanie było co kilka-kilkanaście sekund)

Greengaz
23-03-2014, 21:08
Witam jesteśmy po testach 2 palnikow moc produkcji cichewicz i uni produkcji skiepko.

Możesz podać sprawność tak przerobionego kotła?

gizmolec
25-03-2014, 16:40
Sam jestem ciekawy jak to wychodzi . Muszę zmienić ogrzewanie ponieważ mam elektryczne i po zimie jestem zawsze zrujnowany . Dlatego jestem zainteresowany tym porównaniem .

Puławiak
25-03-2014, 18:40
Sam jestem ciekawy jak to wychodzi . Muszę zmienić ogrzewanie ponieważ mam elektryczne i po zimie jestem zawsze zrujnowany . Dlatego jestem zainteresowany tym porównaniem .

Jak zrujnowany ???? Zwariowałeś przeciez ogrzewanie elektrycznie to obecnie najtańsze i najnowocześniejsze rozwiązanie, każdy cywilizowany człowiek teraz zmienia ogrzewanie na ogrzewanie elektyczne a tych chcesz się cofać do epoki kamienia łupanego ??? Poczytaj tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225161-Ogrzewanie-PELLET-bardzo-pilne!/page7
lub tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225218-Jaki-kocio%C5%82-na-ekogroszek

Arturo72
26-03-2014, 00:23
Muszę zmienić ogrzewanie ponieważ mam elektryczne i po zimie jestem zawsze zrujnowany . Dlatego jestem zainteresowany tym porównaniem .
Jakie masz zapotrzebowanie domu na ciepło ? Jaki dom ?
Czyżbyś był częścią "akcji marketingowej Puławiaka",nie mającego zbyt dobrej wiedzy o grzaniu domów ?

Puławiak
26-03-2014, 05:54
A co wynająłem sobie gościa zapłaciłem i teraz bedzie wszedzie pisał że ogrzewanie elektryczne jest do d.................. drogie itd. Zobacz człowiek wcześniej pytal w waszym wątku o to co ma poprawić ale go olaliście bo lepiej jest biegać i spamować w innych wątkach. Ten człowiek naprawde grzeje elektrycznie i w drugiej taryfie i ma problem skoro jesteście takimi ekspertami od ogrzewania to Panowie - szansa dla Was pokażcie co potraficie i czy potraficie coś czy tylko mielić ozorami.

Ptak69
05-05-2014, 14:43
Konstrukcja kotła na ekogroszek różni się od konstrukcji kotła na pellet. Mówię tu oczywiście o profesjonalnych kotłach na pellet a nie budowanych ze szwagrem w stodole. Każdy porządny kocioł na pellet jest wyposażony w ceramiczną (szamotową) komorę spalania, która zapewnia prawidłowe warunki spalania pelletu. W kotłach z "górnej półki" pellet najpierw ulega zgazowaniu w komorze ceramicznej a dopiero gazy są spalane, co znacznie podnosi sprawność. No ale to kotły "z górnej półki"
Polecam filmik: http://www.hargassner.at/pelletheizung-heizkessel-HSV_9-22kW.html

Puławiak
05-05-2014, 19:33
Konstrukcja kotła na ekogroszek różni się od konstrukcji kotła na pellet. Mówię tu oczywiście o profesjonalnych kotłach na pellet a nie budowanych ze szwagrem w stodole. Każdy porządny kocioł na pellet jest wyposażony w ceramiczną (szamotową) komorę spalania, która zapewnia prawidłowe warunki spalania pelletu. W kotłach z "górnej półki" pellet najpierw ulega zgazowaniu w komorze ceramicznej a dopiero gazy są spalane, co znacznie podnosi sprawność. No ale to kotły "z górnej półki"
Polecam filmik: http://www.hargassner.at/pelletheizung-heizkessel-HSV_9-22kW.html
Absolutnie fascynujące - dostepne tylko w kotłach z górnej półki no super. A myślałem że drewno ( pelet) nawet na ognisku najpierw odgazowuje i to gaz jest spalany. Ale jeśli to jest zarezerwowane tylko dla kotłów z górnej pułki.

tufus
06-05-2014, 12:49
Witam,
Również zastanawiam się nad przerobieniem mojego kotła na ekogroszek na pellet. Mam kocioł firmy zgoda 20kW i myślę nad montażem palnika firmy kostrzewa 16kW. Lub zakup kotła mini-bio firmy kostrzewa, nie wiem która opcja jest lepsza? Natomiast wiem jedno nie chcę ekogroszku. Myślę również o gazie z butli, propan (własna butla), ale to trochę droga inwestycja.

Puławiak
06-05-2014, 13:00
mając do wyboru te 2 rozwiazania to chyba lepszym wyborem bedzie palnik. Do kotłow na eko-groszek bardzo fajny jest palni ecofire E+

tufus
06-05-2014, 13:19
mając do wyboru te 2 rozwiazania to chyba lepszym wyborem bedzie palnik. Do kotłow na eko-groszek bardzo fajny jest palni ecofire E+

Czy w tym palniku jest zabezpieczenie przed cofaniem płomienia? I czy muszę w kotle zastosować wkład szamotowy?

iskra99
06-05-2014, 19:17
Witam serdecznie.
Widzę ze temat troszkę został podjęty wiec postaram się odpowiedzieć na częsc z Waszych pytań.
Jak już jeden z Was wspomniał koszt.
Tak pellet jest droższy niż eko groszek i niestety tak będzie. Taki kraj niestety.
Ale uważam ze pellet jest świetnym rozwiązaniem dla tych co chcą nim palić zamiast gazu.
Widziałem na allegro ze ceny pelletu wahają się od 420zł do ok 1000zł
Dzisiaj już można kupić luzem i wsypać sobie do pomieszczenia a z tamtąd podawać do kotła podajnikiem pneumatycznym.
Wiem ze może to dla domku inwestycja zbyt duża to jednak dla większych obiektów już jest to coś.
Ogólnie spalanie pelletu mnie zaskoczyło a weźcie pod uwagę ze montowałem palnik w kotle zasypowym.
Z spalonego 180 kg pelletu podobno kiepskiej jakości miałem niecałe 2 kg popiołu który z racji ze jest odpadem po spaleniu drewna można użyć jako nawozu.

Co do ilości spalonego paliwa w czasie niestety nie mogę się wypowiedzieć bo nie ustawiałem kotła z analizatorem spalin. Ale jedno jest fenomenalne.
Kocioł sam się rozpala i zam wygasza.
Dlatego tutaj spalanie pelletu w kotle na ekogroszek mija się z celem.
Palnik pelletowy daje niesamowite możliwosci.
Podłączasz termostat pokojowy do kotła i ustawiasz 22*C kocioł się nie załączy jak będziesz miał dobra temp. w domu załączy się sam jak spadnie do określonej temp.

To jest jak dla mnie najlepszy argument przemiawiający ze pelletem.

Greengaz
06-05-2014, 20:13
Witam,
Również zastanawiam się nad przerobieniem mojego kotła na ekogroszek na pellet. Mam kocioł firmy zgoda 20kW i myślę nad montażem palnika firmy kostrzewa 16kW. Lub zakup kotła mini-bio firmy kostrzewa, nie wiem która opcja jest lepsza? Natomiast wiem jedno nie chcę ekogroszku. Myślę również o gazie z butli, propan (własna butla), ale to trochę droga inwestycja.
Ile rocznie zużywałeś do tej pory ekogroszku, w jakiej cenie i o jakiej kaloryczności /deklarowanej/?

tufus
07-05-2014, 06:16
Ile rocznie zużywałeś do tej pory ekogroszku, w jakiej cenie i o jakiej kaloryczności /deklarowanej/?

Tej zimy wyszło 3 tony ekogroszku o kaloryczności 27MJ/kg, poprzedniej około 3,5 tony o tej samej wartości opałowej.

Puławiak
07-05-2014, 06:40
Czy w tym palniku jest zabezpieczenie przed cofaniem płomienia? I czy muszę w kotle zastosować wkład szamotowy?
Wkładu nie musisz stosować bo płomień wychodzi z palnika do góry tak jak z palnika eko-groszkowego. Jest termik palinka i to w zasadzie tyle można dodatkowo zastosować śluze ale stosuje się ją sporadycznie

Greengaz
07-05-2014, 16:05
Tej zimy wyszło 3 tony ekogroszku o kaloryczności 27MJ/kg, poprzedniej około 3,5 tony o tej samej wartości opałowej.

Spróbujmy co nieco policzyć.
Założenia.
1 tona ekogroszku - 27 000 MJ a 800 zł/tonę /nie podajesz ceny zakupu/.
1 tona pelletu - 18 000 MJ a 980 zł/tonę /Lava/
Sprawność kotła na ekogroszek 75%, po przeróbce na pellet zapewne sprawność spadnie do 70% - kocioł fabrycznie nie jest dostosowany do spalania pelletu.
--------
Zużyłeś 3 tony ekogroszku a 27 000 MJ = 81 000 MJ; przy sprawności 75% = 61 000 MJ i to jest Twoje roczne zapotrzebowanie na CO i CWU. Koszt: 3 tony x 800 zł = 2 400 zł.

Aby uzyskać 61 000 MJ przy pellecie i sprawności kotła 70% potrzebujesz 87 000 MJ = 4,8 tony pelletu. Koszt 4,8 tony x 980 zł/tone = 4 700 zł.

Coś podejrzewam, że przy propanie wyjdzie podobnie.

Tu zapewne rozpocznie się stała dyskusja
1. Czy kilkuletni kocioł na ekogroszek ma sprawność 75, czy raczej 90%, bo tak podaje /podawał/ producent?
2. Po przeróbce kotła z ekogroszeku na opalanie pelletem jego sprawność wzrośnie do np. 90%, czy spadnie do 60%?
3. Po co palić Lavą kiedy porządny pellet można kupić za 600 zł, a zamiast ekogroszku Pieklorza inny, nie gorszy, a znacznie tańszy?
4. Czy pellet i ekogroszek rzeczywiście mają kaloryczność podawaną przez producenta?


tufus pokazałem sposób liczenia. Podstaw swoje dane i ciekawe co Ci wyjdzie.
Niestety przy sprawności kotłów na paliwa stałe będą różnice, to samo przy kaloryczności paliw i ich cenach. W zasadzie można podstawiać dowolne dane, w zależności co chce się udowodnić.

Puławiak
07-05-2014, 17:01
sprawność kotła wzrośnie a nie spadnie - mniej osadów inny sposób pracy - brak podtrzymania itd. ( oczywiście jeśli zostanie zmieniony palnik - bo na retorcie bedzie to troche inaczej wygladało)

klaudiusz_x
07-05-2014, 22:29
Sam jestem ciekawy jak to wychodzi . Muszę zmienić ogrzewanie ponieważ mam elektryczne i po zimie jestem zawsze zrujnowany . Dlatego jestem zainteresowany tym porównaniem .

Zmień dostawcę prądu.
Jeśli grzejesz w taryfie G11, to pellet jest tańszy.
Przy G12, prąd masz w podobnej cenie, bezobsługowo.
Porównuję do pelletu barlinka, jest najdroższy i najlepszy według opinii.

iskra99
09-05-2014, 08:17
Podobno pellet Barlinka to najlepszy albo jeden z lepszych pelletow w europie.
Sens stosowania pelletu w zwykłej retorcie do ekogroszku mija się z celem.
Palnik na pellet ma inna zasadę działania. Przede wszystkim masz samoczynny zapłon i wygaszanie. Tym samym kocioł (palnik) pacuje na mocy minimalnej i się wyłącza. Spalasz zawsze czysto i efektywnie.
Oczywiście możesz tez zredukować moc palnika ale nawet jak go zredukujesz spalanie zawsze będzie "żywym" ogniem nie ma efektu podtrzymania i eliminujesz tym samym wszystkie negatywne tego skutki.

Greengaz
13-09-2014, 16:40
Hymn pochwalny /sąsiadów?/, aby przekonać samego siebie do instalacji kotła i używania paliwa tegoż producenta?

niebieski33
14-06-2016, 13:25
remontujemy niewielki dom drewniany, całość z poddaszami mieszkalnymi ok 120m
Poddasze ocieplone, dół w miarę możliwości.
Na początku myślałem standardowo o ekogroszku- ze względu na to że zasypuję raz na tydzień i mam względny spokój,
Dodatkowo mamy trochę lasu, więc zależało mi żebym mógł spalić czasem jakieś gałęzie czy coś grubszego jak halny coś wywali

Potem ktoś zasugerował pellet. Na początku bardzo mi się spodobało. szczególnie jego czystość- piwnicę chcę częściowo użytkować i ogólnie idea że spalam jakieś odpadki z produkcji drzewnej- ekologia ma dla mnie znaczenie.

Ale potem poczytałem forum i z postów mam obawy że piece peletowe są niezwykle skomplikowane- mnóstwo może się popsuć i się psuje, trzeba sprawdzać ustawienia, serwisowanie. W domu czasem bedzie zostawać sama moja teściowa- starszy człowiek i wiem że gdyby coś się stało z peleciakiem to nie ogarnie.

Zapytacie o pompe ciepła- tak myślałem o niej ale mamy takie nastawienie do życia że chcielibyśmy mieć jakieś proste źródło ogrzewania "w razie wojny", jak dupnie prąd na kilka dni, jak ruskom coś odpieprzy itp.
Moja mama w nieocieplonym domu ma zwykłego śmieciucha, wrzuca węgiel, drzewo i jest ciepło. nie boi się że coś jej w programie się pokićka. i nieocieplony dom 100 m ociepla 2-3 tonami węgla i koniec.
Współczesne technologie pozwolą zaoszczędzić 1000-1500 może w tym wariancie ale są nerwy, i znacznie wyższa kasa a ja chcę mieć przede wszystkim święty spokój, nie muszę aż tak oszczędzać

Więc idea jest taka że chyba kupię piec na ekogroszek z możliwością spalania drewna itp. a w drugim etapie za 2-3 lata kupię tanią już wówczas i dopracowaną pompę ciepła a piec będę miał od wypadku, tak jak własną studnię- to część podejścia do życia

Ale co myślicie o tych kotłach na pellet- czy rzeczywiście są aż tak czułe, awaryjne i jest z nimi tyle kłopotu czy akurat przeczytałem o wszystkich pechowcach?
Dodam że w grę wchodziłby nie klasyczny pelleciak tylko ten z dodatkową komorą spalania drewna- co pewnie obniża jego sprawność.

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi i sugestie

Konsultant Viessmann
15-06-2016, 10:33
Ale co myślicie o tych kotłach na pellet- czy rzeczywiście są aż tak czułe, awaryjne i jest z nimi tyle kłopotu czy akurat przeczytałem o wszystkich pechowcach?
Dodam że w grę wchodziłby nie klasyczny pelleciak tylko ten z dodatkową komorą spalania drewna- co pewnie obniża jego sprawność.

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi i sugestie

Witam, co do doświadczeń, z pewnością forumowicze, którzy taki piec użytkują mogą wyrazić wiele opini, ja natomiast chciałem poinformowac o nowym urządzeniu, które posiadamy w swojej ofercie - a które służy własnie do spalania pelletów!
Mówie o kotle Easypell - to tanie, niezawodne i efektywne rozwiązanie, które jest idealnie zaprojektowane dla Twojej wygody.

Easypell działa tak samo, jak kocioł gazowy
Pellet, jako paliwo, podawany jest od dołu (podsuwowo) na tacę palnika, przez napędzany silnikiem elektrycznym podajnik ślimakowy. Na tacy palnika następuje spalanie pierwotne. Powstaje przy tym palny gaz, który następnie zostaje wymieszany z tlenem w położonej powyżej tacy rurze ze stali nierdzewnej. Mieszanina gazu spala się w temperaturze ok. 800°C. Gorące spaliny przepływają następnie przez wymiennik ciepła. oddając energię wodzie kotłowej. Część spalin jest następnie zawracana do procesu spalania, a reszta jest odprowadzana przez dmuchawę do komina. Modulacja mocy kotła Easypell w zakresie do 30% mocy znamionowej nie powoduje pogorszenia efektywności kotła. W przypadku braku zapotrzebowania na ciepło kocioł wyłącza się całkowicie.

Wszystkie informacje o produkcie znajdziesz TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-na-biomase/kotly-na-pelet/easypell.html)
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji!
Pozdrawiam!

niebieski33
15-06-2016, 20:03
kurcze, dlaczego reklamami zaśmieca się forum?
Piec nie ma dodatkowego rusztu i komory spalania na drewno,
Podajnik ślimakowy czyli toś jak retorta - znacznie efektywniejsze i bezpieczniejsze są wrzutkowe- nie ma możliwości zapalenia materiału
W sumie odpowiedź na moje pytanie kompletnie bez sensu przez kopiuj wklej z jakiejś broszury reklamowej
Szkoda kompromitowania szacownej skądinąd firmy
Reklamom dziękuję

domino34
15-06-2016, 20:37
...()
Mówie o kotle Easypell - to tanie, niezawodne i efektywne rozwiązanie, które jest idealnie zaprojektowane dla Twojej wygody.
.....()


Tanie to rozwiązanie nie jest, a uważam, że w tej cenie można znaleźć lepsze konstrukcje przeznaczone do pelletu (chyba, że cena katalogowa to tylko do straszenia). Z niezawodnością też chyba nie wiadomo, bo produkt nowy....

Kroitz
16-06-2016, 08:41
kurcze, dlaczego reklamami zaśmieca się forum?
Piec nie ma dodatkowego rusztu i komory spalania na drewno,
Podajnik ślimakowy czyli toś jak retorta - znacznie efektywniejsze i bezpieczniejsze są wrzutkowe- nie ma możliwości zapalenia materiału
W sumie odpowiedź na moje pytanie kompletnie bez sensu przez kopiuj wklej z jakiejś broszury reklamowej
Szkoda kompromitowania szacownej skądinąd firmy
Reklamom dziękuję

Fajny ruch z strony Viessman. Rebranding marki Easypell- tańszej uproszczonej wersji kotła Okofen.
Kocioł bardzo dobry sprawdzony od kilkunastu lat.
Nie jest to zwykła retorta i nie ma możliwości cofnięcia się ognia do zasobnika ponieważ dostęp odcina zasuwa belimo- jak się nie znasz to się nie wypowiadaj
Co do braku rusztu na drewno to raczej zaleta niż wada :)
Niestety cena pewnie w okolicach 20k

Konsultant Viessmann
17-06-2016, 11:19
Fajny ruch z strony Viessman. Rebranding marki Easypell- tańszej uproszczonej wersji kotła Okofen.
Kocioł bardzo dobry sprawdzony od kilkunastu lat.
Nie jest to zwykła retorta i nie ma możliwości cofnięcia się ognia do zasobnika ponieważ dostęp odcina zasuwa belimo- jak się nie znasz to się nie wypowiadaj
Co do braku rusztu na drewno to raczej zaleta niż wada :)
Niestety cena pewnie w okolicach 20k

Cena katalogowa to na dzień dzisiejszy 18 100 PLN

Pozdrawiam!
Jeśli potrzeba więcej informacji o samym produkcie - jestem do dyspozycji!

Puławiak
19-06-2016, 09:04
Przy tej cenie to już lepiej Windhagera.

Kroitz
23-06-2016, 05:32
Pewnie że lepiej. Taki Bio Win 2 to cacko. Może dzięki temu że w Polsce zaczynają się pojawiać sprawdzone konstrukcje z zagranicy da to do myślenia polskim producentom i poprawi się jakość produktów oraz obsługi

boluslolusj23
23-06-2016, 13:35
Pewnie że lepiej. Taki Bio Win 2 to cacko. Może dzięki temu że w Polsce zaczynają się pojawiać sprawdzone konstrukcje z zagranicy da to do myślenia polskim producentom i poprawi się jakość produktów oraz obsługi

A cóż takiego rewelacyjnego jest w tych "zagranicznych" - nota bene w znacznej części robionych przez polskie warsztaty na zamówienie tamtych?
Wiem, wiem. Już wiem. CENA i zużycie zewnętrznej energii elektrycznej.
Szmery bajery, 7 napędów, każdy prąd sieciowy wcina. Ale jak to panie nimieckie to ja, ja, gut. Tam ponoć nawet puloki (indyki - dla niekumatych obcej mowy) po 96 kilo majom. A jak onkel Hajnryś ze Rajchu pakiet przysłoł, to była w nim bonkawa, marlboro, proszek do pranio, fotka z cołkom familiom a na stole stoł tylewizor, radioodtwarzacz z uszami i flachy po łyski. Etykietami do przodka. Bo onkel Hajnryś jak do Rajchu pitnon, to mu tam dowali takie pakiety ze Karitasu. A reszta na wystawkach uzbieroł.

Puławiak
23-06-2016, 15:04
Technologia - przyjacielu technologia w sumie proste rozwiązania ale dopracowane i zastosowanie wysokiej jakości materiałów. Pokaż mi jeden element kotłów Windhagera wykonany w Polskim warsztacie ? Do tych technologi stosowanych we włoszech austrii niemczech bedziemy jeszcze długo dochodzili, tam jest troche inna filozofia i inne chęci do tworzenia nowych starych rozwiązań - pokaż mi choć jedną polską konstrukcję kotła na zrębkę o prawie zerowej emisji pyłów - a oni coś takiego mają i to bez stosowania róznych cudownych filtrów itd. Oni coś takiego stworzyli - dopracowując proces spalania.
Rzuć sobie okiem przyjacielu na ten filmik może zrozumiesz - a może nie
https://www.youtube.com/watch?v=cF1Ki-ngFjE

boluslolusj23
23-06-2016, 18:43
Technologia - przyjacielu technologia w sumie proste rozwiązania ale dopracowane i zastosowanie wysokiej jakości materiałów. Pokaż mi jeden element kotłów Windhagera wykonany w Polskim warsztacie ? Do tych technologi stosowanych we włoszech austrii niemczech bedziemy jeszcze długo dochodzili, tam jest troche inna filozofia i inne chęci do tworzenia nowych starych rozwiązań - pokaż mi choć jedną polską konstrukcję kotła na zrębkę o prawie zerowej emisji pyłów - a oni coś takiego mają i to bez stosowania róznych cudownych filtrów itd. Oni coś takiego stworzyli - dopracowując proces spalania.
Rzuć sobie okiem przyjacielu na ten filmik może zrozumiesz - a może nie
https://www.youtube.com/watch?v=cF1Ki-ngFjE

Szukasz przyjaciela? To ryknij mu: do budy burku, bo ci nogawkę potarga.
Gdyby nie to, że istnieją pewne układy i nie można udostępniać ich postanowień, to bym ci czarno na białym pokazal, ile i które firmy robia do9kładnie najwyższą technologią do Austrii czy Niemiec. Tak samo prawie całe kociołki do Francji. Zatem - nie masz pojęcia w tej branzy, albo szukasz info za frico to pilnuj bocianów, bo im plus 500 koło nosa przejdzie.

Puławiak
23-06-2016, 19:19
Nie wiesz o czym mówisz owszem są produkty polskie sprzedawane pod inną marką na zachodzie ale nie windhager. windhager sam produkuje swoje urządzenia w całości - no i oczywiście robi też urządzenia dla innych marek ( np niemieckich).Lepiej Ty pilnuj bo może Tobie ucieknie. Co za układy co za postanowienia masz info o wykorzystanych krajowych technologiach kotlarskich to wal śmiało nikt tu tajemnicy nie będzie robił. Dobra ja zacznę np Vieśman na holzgas to orlański a wcześniej przed orlańskim to był np windhager. Ale Vieśmana z Windhagerem to nie jest to porównanie Windhager to wyspecjalizowane urządzenia do spalania biomasy.

boluslolusj23
24-06-2016, 08:45
A czy ja gdzieś napisałem, że polskie firmy robią dla wszystkich zagranicznych?
A teraz - skoro tak biegłym jesteś - to proszę - zapodaj jakie są ceny tamtych wyrobów i jakie zużycie energii elektrycznej na potrzeby pracy takiego kotła z bajerami.
Kto Ci w Polsce kupi kociołek za równowartość samochodu bez mała.
Panie, ale da się w nim drzewo po budowie spalić? A mam kawałek lasu, to se gałęzi naciupię, na tzw. ruszt awaryjny wrzucę i kolumbryna przewymiarowaną będę se wodę latem grzał.
Panie tego to nie, bo rusztu awaryjnego nie ma.
Panie a da się go wstawić do pomieszczenia o wysokości 1,4 - 1,6 m??? Itd. Itp.

Pokaż mi, gdzie na zachodzie kominiarz zgodziłby się na to, aby wstawić kocioł na paliwa stałe do klitki pod schodami albo do takiego pomieszczenia, które nie spełnia podstawowych wymagań pod względem wymiarowym. Pokaż mi tam takiego, ktory na forum wprost pyta, jak zrobić w cioola inspektora przy odbiorze chałupy, bo ponoć drzwi nie są takie jak przepisy wymagają. I poczytaj "dobre" rady w odpowiedziach dla pytającego.


To nie jest tak, że w Polsce nie da się zrobić porządnego, wysoce zautomatyzowanego kotła. Będzie niestety kosztował dużo. Na rynki zachodnie się nie wejdzie bez sieci serwisowej. A zresztą tam konkurencji potrafią szybko i skutecznie dać radę.
A w Polsce kto ci to kupi?

Tam w sumie może kilkudziesięciu producentów na cały Zachód, a u nas w Samym Pleszewie ilu?

Puławiak
24-06-2016, 10:52
Proszę Cie bardzo Widhager Biowin 2 Klssik 10 - niska moc 16 W nominalna 28 W. Cena 24 tyś. To nie jest kocioł dla każdego zjadacza peletu bo to są kotły klasy premium, ale są bardzo dobre wiec jakość niestety kosztuje i już klikadziesiąt takich kotłów w Polsce pracuje i nie tylko w podsatwoewj wersji klasik ale też w bardzo wypasionej wersji exklusiv

boluslolusj23
24-06-2016, 15:00
Proszę Cie bardzo Widhager Biowin 2 Klssik 10 - niska moc 16 W nominalna 28 W. Cena 24 tyś. To nie jest kocioł dla każdego zjadacza peletu bo to są kotły klasy premium, ale są bardzo dobre wiec jakość niestety kosztuje i już klikadziesiąt takich kotłów w Polsce pracuje i nie tylko w podsatwoewj wersji klasik ale też w bardzo wypasionej wersji exklusiv

Trzeba być mocno w pewnych miejscach trafionym, aby wydać na kocioł połowę bryki + paliwo, też nie tanie zamiast grzać się prądem lub gazem.

Ale kto bogatemu zabroni?

karoka65
24-06-2016, 23:20
Trzeba być mocno w pewnych miejscach trafionym, aby wydać na kocioł połowę bryki
Boluś trza po prostu kupić RBR-Eko Bio w 5-ej klasie a nie jakieś fiu-bzdziu za połowę bryki :) co uważasz za super brykę?
Zdążysz jeszcze spłodzić jakiegoś godnego uwagi pelleciaka na remeryturze?
Z węglem widzę nie wychodzi to może z pelletem w końcu coś wyjdzie? :)
Tak to trąciło reklamą :) oczywiście żeby Cię połechać po jąderkach :)
A co będzie z wunglem? zobaczymy? a może być ciekawie jak się uda :)

Arturo72
25-06-2016, 02:29
Trzeba być mocno w pewnych miejscach trafionym, aby wydać na kocioł połowę bryki + paliwo, też nie tanie zamiast grzać się prądem lub gazem.

Ale kto bogatemu zabroni?
Trzeba być po prostu idiotą lub zboczeńcem :D
Ale co zrobić,grzejący paliwami stałymi w nowych domach tacy są i co poradzisz,skierowanie do lekarza jedynie :D

parys01
25-06-2016, 09:43
I w tym wątku też ten idiota i frustrat? Leci raport.

boluslolusj23
25-06-2016, 11:56
Boluś trza po prostu kupić RBR-Eko Bio w 5-ej klasie a nie jakieś fiu-bzdziu za połowę bryki :) co uważasz za super brykę?
Zdążysz jeszcze spłodzić jakiegoś godnego uwagi pelleciaka na remeryturze?
Z węglem widzę nie wychodzi to może z pelletem w końcu coś wyjdzie? :)
Tak to trąciło reklamą :) oczywiście żeby Cię połechać po jąderkach :)
A co będzie z wunglem? zobaczymy? a może być ciekawie jak się uda :)

Panie Karoka
a czy mógłby pan przedstawić coś o tym cudzie w 5 klasie?
Na jakim paliwie, jaka moc nominalna i moze jeszcze cóś? Ot, gdzie był badany?

O mnie się pan martwić nie musi.
Bo jakoś z węglem wychodzi.
Ot, nowa M-ka moc 14 kW (panie animuss - niestety z tym palnikiem) szanowny panie Wiesławie na małej mocy 3,6 kW przy CO przeliczonym na 10%O2 jako rzecze pismo 200 mg/m3 (norma dopuszcza 500). A przy nominalnej 14 kW CO także samo liczone aż 140 mg/m3. O malutkich pyłach i OGC nawet nie wspominam. A sprawność? Zgadnij?
I żeby nie było, wegiel handlowy, ze składu.

karoka65
25-06-2016, 12:29
Panie Karoka
a czy mógłby pan przedstawić coś o tym cudzie w 5 klasie?
Na jakim paliwie, jaka moc nominalna i moze jeszcze cóś? Ot, gdzie był badany?

O mnie się pan martwić nie musi.
Bo jakoś z węglem wychodzi.
Ot, nowa M-ka moc 14 kW (panie animuss - niestety z tym palnikiem) szanowny panie Wiesławie na małej mocy 3,6 kW przy CO przeliczonym na 10%O2 jako rzecze pismo 200 mg/m3 (norma dopuszcza 500). A przy nominalnej 14 kW CO także samo liczone aż 140 mg/m3. O malutkich pyłach i OGC nawet nie wspominam. A sprawność? Zgadnij?
I żeby nie było, wegiel handlowy, ze składu.
To pierwsze "cudo" to w Łodzi badane, moce 9 i 18kW a to drugie "cudo" to gdzie? u "swoich" ?
Tak myślałem jak się pojawiłeś że przyszedł czas żebyś zaczął nową kampanię reklamową :)

boluslolusj23
25-06-2016, 13:42
To pierwsze "cudo" to w Łodzi badane, moce 9 i 18kW a to drugie "cudo" to gdzie? u "swoich" ?
Tak myślałem jak się pojawiłeś że przyszedł czas żebyś zaczął nową kampanię reklamową :)

Możesz przybliżyć to 9 i 18? To moce nominalne, minimalne, czy jakie?

A to "drugie cudo" w Centralnym Laboratorium UDT Poznań. Badane na węglu.

I jak ci w dziobku szujniczku pospolity?
Jeszcze będziesz klękał aby móc toto sprzedawać.

Kociołek na pelety, to mniejsza sztuka, niż na węgiel. Niestety, panie Wiesiuniu. Niestety.
Skoro podajesz pan informacje, to proszę o pokazanie tych papierów, bo umieściłeś pan to na swojej stronie jako ofertę handlową.

I żeby nie było. mała eMka czeka na oficjalne papiery po badaniach, bo biurokracja niestety trochę czasu zajmuje.
A peleciaczek niebieski tez w końcowej fazie. Oj, będzie się działo.

karoka65
25-06-2016, 16:05
Nigdy nie klęczał i klęczał nie będę a czy to sprzedawać to muszę si ę w ogóle dobrze nad tym zastanowić żeby mnie nie spotkało to co spotkało :)
A co się ma dziać? dzieje to się na boisku Boluś, co trochę przybywa kotłów w czwartej czy piątej klasie i nikt nie drze mordy po forum tak jak Ty :)

Puławiak
25-06-2016, 18:20
Panowie spokojnie my już mamy pelleciaki spelniające Ecodesign.

boluslolusj23
26-06-2016, 09:49
Nigdy nie klęczał i klęczał nie będę a czy to sprzedawać to muszę si ę w ogóle dobrze nad tym zastanowić żeby mnie nie spotkało to co spotkało :)
A co się ma dziać? dzieje to się na boisku Boluś, co trochę przybywa kotłów w czwartej czy piątej klasie i nikt nie drze mordy po forum tak jak Ty :)

Panie Karoka
Uprzejmie proszę popatrzeć w lustro. Tam pan mordę zobaczysz.
Ja jej nie mam. Ja mam tylko ryja.

parys01
26-06-2016, 11:13
Panie Karoka
Uprzejmie proszę popatrzeć w lustro. Tam pan mordę zobaczysz.
Ja jej nie mam. Ja mam tylko ryja.

Poleciał raport.

boluslolusj23
26-06-2016, 14:27
Poleciał raport.

A ty kto?
Ubek, że wszystkich raportami straszysz?
Czemu akurat na mnie? Czy to ja ubliżyłem karoce, czy to on mnie #50?
może byś przy okazji nauczył czytać ze zrozumieniem czytanego tekstu.

Niejaki parys w wątku RBR umieścił coś takiego:
"2.4 Zastrzeżenia dodatkowe: a) Każdy dany Portal będący własnością MURATOR S.A. może określić warunki techniczne zamieszczania Materiałów, w szczególności liczbę zdjęć, format itp. b) Nie jest dozwolone zamieszczanie wypowiedzi w blogach i na forum, zdjęć, komentarzy, które: • zawierają dane osobowe i teleadresowe, • są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej, • zawierają treści uznawane jako SPAM, nie będące tematycznie związane z Portalem lub konkretnym działem Portalu i stanowią treści przypominające komunikaty i ogłoszenia, • stanowią rozpowszechnianie treści pornograficznych, • naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne), • nie są tematycznie związane z danym Portalem, • uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają możliwości korzystania z Portalu przez innych Użytkowników."

To ja grzecznie pytam:
Jak to jest, że są na tym forum "panowie", którzy w sposób totalnie jawny,
"są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej" w stopkach i z boku (bo za kasę) wprost reklamują swoją działalność gospodarczą? Ot, choćby i w tym wątku #50.

Ekologiczne systemy grzewcze dla domu, biura, hal sportowych, przemysłowych
Sprzedaż i serwis ekologicznych kotłów grzewczych i sterowników, instalatorstwo, konfekcjonowane paliwa do kotłów retortowych.
www.karoka.eu
Stary Grodków, woj. opolskie

A to cię parysku nie razi???

karoka65
26-06-2016, 16:25
Boluś wykup sobie też i będziesz miał a Ty "ślizgasz" się tyle lat po forum pod różnymi nickami i reklamujesz swoje za freeko.
I to jest dopiero chamska reklama bo obsmarowujesz czyjeś żeby wypromować swoje.
Jest tu więcej takich cwaniaczków a co na to regulamin?
Do mnie pijesz? żeby do kogoś pić trzeba samemu byś w porządku panie śliczny.

parys01
26-06-2016, 17:42
A ty kto?
Ubek, że wszystkich raportami straszysz?
Czemu akurat na mnie? Czy to ja ubliżyłem karoce, czy to on mnie #50?
może byś przy okazji nauczył czytać ze zrozumieniem czytanego tekstu.

Niejaki parys w wątku RBR umieścił coś takiego:
"2.4 Zastrzeżenia dodatkowe: a) Każdy dany Portal będący własnością MURATOR S.A. może określić warunki techniczne zamieszczania Materiałów, w szczególności liczbę zdjęć, format itp. b) Nie jest dozwolone zamieszczanie wypowiedzi w blogach i na forum, zdjęć, komentarzy, które: • zawierają dane osobowe i teleadresowe, • są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej, • zawierają treści uznawane jako SPAM, nie będące tematycznie związane z Portalem lub konkretnym działem Portalu i stanowią treści przypominające komunikaty i ogłoszenia, • stanowią rozpowszechnianie treści pornograficznych, • naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne), • nie są tematycznie związane z danym Portalem, • uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają możliwości korzystania z Portalu przez innych Użytkowników."

To ja grzecznie pytam:
Jak to jest, że są na tym forum "panowie", którzy w sposób totalnie jawny,
"są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej" w stopkach i z boku (bo za kasę) wprost reklamują swoją działalność gospodarczą? Ot, choćby i w tym wątku #50.

Ekologiczne systemy grzewcze dla domu, biura, hal sportowych, przemysłowych
Sprzedaż i serwis ekologicznych kotłów grzewczych i sterowników, instalatorstwo, konfekcjonowane paliwa do kotłów retortowych.
www.karoka.eu
Stary Grodków, woj. opolskie

A to cię parysku nie razi???

Regulamin jest taki sam dla wszystkich, a że moderacja nie istnieje na tym forum to inna sprawa. Spam dalej leci.

karoka65
26-06-2016, 21:05
Faktycznie moderacja chyba już na wakacjach i regulamin widać nie dla wszystkich.
Za rekalmę nawet na tymm forum po prostu trzeba zapłacić, nie będę pisał głupot że nie.
Niektórzy jednak przeginają pałę i że raz bez grosza reklamują swoje to na dodatek szkalują przy tym jeszcze konkurencję.

Kroitz
27-06-2016, 05:39
Szkoda że pyskówka z ekogroszków, przenosi się na peleciaki.
Wracając do pytania o Windhagera, co ma ten kocioł czego polskie długo nie będą mieć:

1. Żywotność i jeszcze raz żywotność połączone z bez awaryjnością- ten parametr długo nie będzie osiągnięty przez producentów w PL
2. Klient dostaje produkt sprawdzony i przetestowany przez producenta, nie na kliencie.
3 System ogrzewania gdzie walczy się o każdy 1 kg spalonego pelletu mniej.

to tak na szybko :)

boluslolusj23
28-06-2016, 09:13
Szkoda że pyskówka z ekogroszków, przenosi się na peleciaki.
Wracając do pytania o Windhagera, co ma ten kocioł czego polskie długo nie będą mieć:

1. Żywotność i jeszcze raz żywotność połączone z bez awaryjnością- ten parametr długo nie będzie osiągnięty przez producentów w PL
2. Klient dostaje produkt sprawdzony i przetestowany przez producenta, nie na kliencie.
3 System ogrzewania gdzie walczy się o każdy 1 kg spalonego pelletu mniej.

to tak na szybko :)

Proszę nie zapominać, że w Polsce ludzie też potrafią robić porządne rzeczy. Tyle, że to wszystko kosztuje. Stąd cena wyrobu zaporowa dla przeciętnego nabywcy.
W przypadku kociołków jest jeszcze jedna różnica między Polska a Zachodem. Tam działa mało firm, ale dobrze wyposażonych w aparaturę badawczą oraz wykwalifikowanych badaczy.
W Polsce producentów multum, najczęściej malutka firma tłukąca kilkaset sztuk rocznie i podgryzających się nawzajem, kto większą marżę sprzedawcy zostawi.
Dopóki społeczeństwo nie wzbogaci się, to czarno to widzę.

karoka65
28-06-2016, 12:59
W Polsce producentów multum, najczęściej malutka firma tłukąca kilkaset sztuk rocznie i podgryzających się nawzajem, kto większą marżę sprzedawcy zostawi.
Dopóki społeczeństwo nie wzbogaci się, to czarno to widzę.
Dokładnie tak, niestety, bo po prostu u nas taki wyrób sprzeda się w ilościach które pewne policzyłby na palcach dwóch rąk w skali roku :)
Jak Boluś już pisałeś przyjdzie i to szybko rok 2020, skończą się kotły na allegro po 4800pln za 19kW, skończy się palenie zmiotkami z placu.

minertu
02-10-2016, 12:35
Panie Karoka
a czy mógłby pan przedstawić coś o tym cudzie w 5 klasie?
Na jakim paliwie, jaka moc nominalna i moze jeszcze cóś? Ot, gdzie był badany?

O mnie się pan martwić nie musi.
Bo jakoś z węglem wychodzi.
Ot, nowa M-ka moc 14 kW (panie animuss - niestety z tym palnikiem) szanowny panie Wiesławie na małej mocy 3,6 kW przy CO przeliczonym na 10%O2 jako rzecze pismo 200 mg/m3 (norma dopuszcza 500). A przy nominalnej 14 kW CO także samo liczone aż 140 mg/m3. O malutkich pyłach i OGC nawet nie wspominam. A sprawność? Zgadnij?
I żeby nie było, wegiel handlowy, ze składu.
No i kaj ci te papiórki są?

boluslolusj23
02-10-2016, 13:32
Grzesiu Kochany.
Protokół oficjalny z badań już dawno jest, a to, że się z raportem j.bad. grzebie, to może tam ich pytaj.
Widzę, że coś cię w pewnym miejscu swędzi. Mnie jak tak się robi, to se je albo myje, albo drapię. Spróbuj jednego i drugiego, wybierz najlepszą dla siebie metodę.
Udanej niedzieli