PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła 4,3kW ile odwiertów?



szukaj
16-02-2014, 23:53
Witam.
Jestem tu nowy i chciałby się poradzić stałych użytkowników i fachowców od pomp ciepła.
Przymieżam się do zakupu pompy ciepła o mocy około 5kW i trochę mam już mętlik w głowie.
Pięć ofert i 5 różnych długości odwiertów rozrzut w ofertach jest ogromny od 70mb do 180mb.
Z czego może wynikać tak duża rozbieżność ofert?

Dziękuję za odpowiedź.

wihajster
17-02-2014, 00:15
70m to prawie 60W/m i są dwie możliwości gdzie ktoś mógł tak założyć. Albo jest wielkim optymistą i często trafia "5" w totka, albo zna Twoje wybitnie sprzyjające warunki gruntowe (ja nie mam wiedzy jaki jest przekrój geologiczny w miejscowości "internet"!).
180m dla takiej pompy to po prostu oszołom. (22W/m chyba jeszcze mniej realne niż prawie 60).

rosomakx4
17-02-2014, 14:17
70m to prawie 60W/m i są dwie możliwości gdzie ktoś mógł tak założyć. Albo jest wielkim optymistą i często trafia "5" w totka, albo zna Twoje wybitnie sprzyjające warunki gruntowe (ja nie mam wiedzy jaki jest przekrój geologiczny w miejscowości "internet"!).
180m dla takiej pompy to po prostu oszołom. (22W/m chyba jeszcze mniej realne niż prawie 60).

Cóż, to podobnie jak oferty cenowe, jedne kosztują 35-40 tyś a drugie z urządzeniami o niższej mocy kosztują razy dwa
Pamiętam takowe wyceny jak budowałem dom, oczywiście ta druga oferta ładnie opisana, pozachwalana przez oferenta itd


Do 5 kW - teoretycznie 100 metrów przy dobrym gruncie
A niewielkie przewymiarowanie zakładam że zawsze jest na plus

plusfoto
17-02-2014, 14:29
Skup się na ofertach 100-120m może (2*50 - 2*60) a reszty zapytaj się co mieli na myśli. Pamiętaj o dokumentacji przed i po wykonawczej oraz pełnym zakresie prac (odwiert, glikol, wprowadzenie do kotłowni, próby ciśnieniowe i.t.p) A i pamiętaj że cena czyni cuda ale nie zawsze. Najczęściej jest coś za coś.

dekar
17-02-2014, 15:44
Tak jak inni napisali to zależy od warunków gruntowych.
Tutaj masz przykładowe wartości energetyczne gruntu
243289
Jak widać rozbieżności są znaczne.

Róznice w wycenach pewnie wynikają z różnych podejść firm w szacowaniu uzysku cieplnego z gruntu.
No i pewnie część liczy na podbicie w ten sposób ceny, bo im więcej metrów odwiertów tym cena i w efekcie zysk wyższe.

szukaj
17-02-2014, 17:13
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 222-G moc 5,9 kW + dwa odwierty o długości 130mb razem ( 2 x 65mb ) cała kotłownia bez ogrzewania podłogowego koszt 36430zł. brutto.
To jest optymalna oferta do której się skłaniam.

oberwatorPC
17-02-2014, 17:42
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 222-G moc 5,9 kW + dwa odwierty o długości 130mb razem ( 2 x 65mb ) cała kotłownia bez ogrzewania podłogowego koszt 36430zł. brutto.
To jest optymalna oferta do której się skłaniam.

Pompy o której piszesz viessmann tanio wysprzedaje bo od przyszłego roku nie będzie mógł ich już sprzedawać a raczej nikt ich nie będzie kupował .COP poniżej normy dla gruntówek. Norma to 4.3 a ta pompa ma 4.2 - może się nie załapać na "Prosumenta" . Pompy obiegowe będą musiały być elektroniczne a ta ma marniutkie. Jednym słowem to pompa do muzeum:lol2:

szukaj
17-02-2014, 17:46
Jaki prosumen?
Firma VIESSMANN robiła mi ogrzewanie, stacje do uzdatniania wody, rekuperacje to i pompę biorę od nich.
A COP czy coś tam to jak dobrze przekopiesz wszystkie dokumentacje to każdy producent inaczej liczy.
Jedna firma na całość, jeden serwisant, jedna umowa.

oberwatorPC
17-02-2014, 17:51
Jaki prosumen?
Firma VIESSMANN robiła mi ogrzewanie, stacje do uzdatniania wody, rekuperacje to i pompę biorę od nich.
A COP czy coś tam to jak dobrze przekopiesz wszystkie dokumentacje to każdy producent inaczej liczy.
Jedna firma na całość, jeden serwisant, jedna umowa.

Prosument - poczytaj a znajdziesz co to.
W pierwszym poście napisałeś, że chcesz się poradzić więc piszę ci jak jest. Ta pompa to stary model na wyprzedaż. Buderus już się pozbył starych modeli w tamtym roku wyprzedawał modele wps a teraz są w ich miejsce wps -1.
COP podawany jest wg EN15111

szukaj
17-02-2014, 17:54
Chodzi tobie o dofinansowanie ??

oberwatorPC
17-02-2014, 17:57
Tak o dofinansowanie - na tę pompę nie dostaniesz bo nie spełnia wymogów.

szukaj
17-02-2014, 18:01
Na żadną nie dostanę bo nie mam kredytów ani zdolności kredytowej w według banków polskich

yaiba83
17-02-2014, 19:16
A na zakup za gotówkę masz i to jest paradoks tych dofinansowań...

szukaj
17-02-2014, 19:21
Wszytkich dofinansowań to jeden wielki paradoks.
Budujesz za gotówke to gówno ci się należy.
Na budynek - nie
Na rekuperacje - nie
Na pompę ciepła - nie
Powód jeden płatność gotówka jak chce się dofinansowanie muszę kredyt brać.

mkm silesia
17-02-2014, 20:46
Wszytkich dofinansowań to jeden wielki paradoks.
Budujesz za gotówke to gówno ci się należy.
Na budynek - nie
Na rekuperacje - nie
Na pompę ciepła - nie
Powód jeden płatność gotówka jak chce się dofinansowanie muszę kredyt brać.

Bo nie zadłużony obywatel to zły obywatel ci co rządzą dawno są w kieszeni tych od banków.
Kapitalizm dla biednych jak nie masz kasy to bankrutujesz dla bogatych banków socjalizm jak maja zbankrutować to dostają dotację w imię wspólnego dobra :bash:

wihajster
17-02-2014, 23:30
Chłopaki gadu-gadu, a tu się warunki zmieniają....
W temacie była moc grzewcza 4,3kW.
Teraz jest 5,9kW po sprostowaniu.

Przy spodziewanych parametrach odwiertów powyżej zera (powiedzmy 4-5*C), ta pompa będzie miała ponad 6,5kW (strzelam na oko).
Chłodnicza to jakieś 4,8kW.
To zupełnie zmienia dobór, bo teraz przy 130m odwiertów będzie obciążenie 36W/m, a więc jeszcze mieści się w bezpiecznej wartości którą można ryzykować bez znajomości terenu.
Natomiast przy 100m mamy już 48W/m a to już ociera się o hazard.

Jeszcze jedno sprostowanie autora i okaże się, że oferta zakładająca 180m odwiertów była jednak optymalna ;)

szukaj
17-02-2014, 23:36
Zapotrzebowanie budynku jest na poziomie 3,43kW wyliczenia OZC, wyliczenia firmy od pomp 4,3kW, oferta na pompę o mocy 5,9kW powód prozaiczny.
Brak mniejszej pompy w ofercie.

wihajster
17-02-2014, 23:40
3,43kW, powiadasz...
Myślę że powinien tu zajrzeć z komentarzem Arturo72, ale w wersji sprzed zmiany "orientacji energetycznej" - miałby używanie ;)

szukaj
18-02-2014, 00:13
Niby co?
Źle policzone??

wihajster
18-02-2014, 00:20
Nie, pewnie dobrze policzone.
Tylko przy takich wartościach niektórzy się zastanawiają czy jest sens inwestować prawie 40k gdy można grzać farelką....
Ja też się zastanawiam, bo przy obecnych temperaturach zewnętrznych zapotrzebowanie Twojego domu pewnie nie będzie się różniło wiele od 2kW...

szukaj
18-02-2014, 00:23
Przedewszystkim komfort a na drugim miejscu ekonomia.
To tak jak z samochodami można mieć silnik 800 ale ja wole 6 L każdy ma prawo wyboru.

wihajster
18-02-2014, 00:29
Przedewszystkim komfort a na drugim miejscu ekonomia.
To tak jak z samochodami można mieć silnik 800 ale ja wole 6 L każdy ma prawo wyboru.
To jest zupełnie bez sensu co mówisz!!.

Jaki masz lepszy komfort przy pompie ciepła od grzałki z COP=1? Wytłumacz.
22*C wewnątrz jest tak samo "ciepłe" z pompy co z grzałki ;)

A z tym porównaniem, to jest dokładnie odwrotnie, przy pompie ciepła masz silnik "800", a sześcio-litrowego "bydlaka" przy kotle elektrycznym. Jeżeli już robić jakieś sensowne porównania.

A tak przy okazji, jak już tak cenisz komfort, to radziłbym kupić coś lepszego niż Viessmann ;)

mkm silesia
18-02-2014, 08:30
Zapotrzebowanie budynku jest na poziomie 3,43kW wyliczenia OZC, wyliczenia firmy od pomp 4,3kW, oferta na pompę o mocy 5,9kW powód prozaiczny.
Brak mniejszej pompy w ofercie.
Producenci uznali że poniżej takiego obciążenia nie ma sensu pompa gruntowa i mniejszych nie produkują ;)
Zapomnieli o Polakach którzy są bardziej papiescy od papieża że to tak ujme i nie tylko w dziedzinie pomp gruntowych ;)

kerado28
02-04-2014, 21:51
Jaki prosumen?
Firma VIESSMANN robiła mi ogrzewanie, stacje do uzdatniania wody, rekuperacje to i pompę biorę od nich.
A COP czy coś tam to jak dobrze przekopiesz wszystkie dokumentacje to każdy producent inaczej liczy.
Jedna firma na całość, jeden serwisant, jedna umowa.

Tutaj raczej nie byłbym takim optymistą ...
Jeśli jeden "fachowiec" jest od wszystkiego, to znaczy, że jest .......

JacekBB
07-04-2014, 08:26
Co do dolnego źródła najlepiej (i potwierdzają to nasze montaże) lekko przewymiarować odwierty.

Liwko
07-04-2014, 09:07
A tak przy okazji, jak już tak cenisz komfort, to radziłbym kupić coś lepszego niż Viessmann ;)

:yes:
Dziwnym trafem z nimi są zawsze jakieś kłopoty.

Ps. Bufor zaproponowali?

JacekBB
07-04-2014, 10:15
Viessmann ma dość specyficzną politykę sprzedaży. Z reguły próbują sprzedać klientom całe pakiety - pompa ciepła wraz z solarami, co nie ma zresztą zbytniego uzasadnienia ekonomicznego (lepiej przewymiarować dź za tę pieniądze).