PDA

Zobacz pełną wersję : tanie utwardzenie dojazdu do domu ??



paczasss
18-02-2014, 19:22
Witam za chwile buduje dom na dzialce która oddalona jest od drogi utwardzonej ponad 200m . Jak tanim kosztem utwardzić dojazd do posesji ?? podłoże to ziemia rolna uprawiana jeszcze . Myślałem najpierw o utwardzeniu ziemi wałem nastepnie nasypanie na to kruszywa / gruzu i ponownie utwrdzenie wałem drogowym bo mam do takiego dostęp . A z czasem moze po kawałku zalewaniu tej ze drogi betonem . Prosze o porady czy to sie sprawdzi ? jesli tak to jakiej grubosi kruszywo i na jaką wysokość nasyp pod auto osobowe ? jaką techniką i mniej wiecej jaki koszt utwardzenia drogi o szerokosci mniej wiecej 2.5,m itp ?przed domem bedzie polbruk jednak do bramy cos taniego .

Piotr Kniaziuk
19-02-2014, 16:55
Ściągnąć humus, nasypać gruzu na 0,5m grubości, gruz przysypać piaskiem lub pospółką na 10-15 cm i niech natura dalej działa. Po pół roku wjeżdżania na tą drogę i padania deszczu będziesz miał autostradę oczywiście pod warunkiem, że nie masz pod tym gliny plastycznej lub płynnej.
Nie jest to żadna metoda normowa ale stosowana tam gdzie budżet jest ograniczony.

Po co piasek? Piasek pod wpływem obciążenia i deszczu będzie wchodził w wolne przestrzenie między bryłami gruzu i z czasem wypełni je całkowicie.

mikolayi
28-02-2014, 08:57
Rzeczywicie bardzo tanie rozwiazanie. Zwlaszcza jesli humusu bedzie 10 cz 15 centymetrow

מרכבה
28-02-2014, 09:51
Nie ma czegoś takiego jak tanie rozwiązanie ! jeśli nie będzie działać to kicha z taniości.

Kopiesz tak jak pisał Piotrek i tylko zamiast tego ... lecisz tak .. 50-60cm wykop, geowłóknina poli propylenowa.
a przed położeniem jej, zagęszczasz pierwszy raz grunt, kładziesz GW (geowłókninę) i sypiesz na to 5-10cm piachu i zagęszczasz
oczywiście zgęszczarą płytową. I masz podłoże pod gruz ! lecisz ładnie z resztkami betonu .. unikaj cegieł
chyba że bardzo dobrze wypalona i nawet jak leży w wodzie to się nie z lesuje.
Jak już widzisz iż brak wykopu na pod pospóła i charatanie zagęszczarą znowu ! masz cacy dojazd ...

A jak chcesz pakować gruz w błoto ... to kombinuj ...
chyba ze masz płyty betonowe w kawałku ... koło 50cm średnicy i więcej...
Mój przepis jest wzbogacony o barierę z geo włókniny, ponieważ gruz inaczej wciskał by się w glinę czy inne grunty.
A tak nawet jak na torfie położysz to nie przeciśnie Ci się ten torf do piachu czy gruzu.

Robinson74
02-12-2016, 23:25
Czyli geowłóknina ma tu za zadanie spowodować, że gruz (tłuczeń) nie łączy się gruntem?