PDA

Zobacz pełną wersję : Opłacalność pc glikol



PETER281
18-02-2014, 19:23
Witam
mam pytanie o opłacalności pc glikol.
Słyszałem ze się pc tylko opłacają, jak temperatura na wyjściu z pompy nie jest wyższa niż 45 °C.
Czym wyższa temperatura od 45 °C, pobór prądu pc zwiększa się a rentowność pc staje się nie opłacalna.
Jak to ma się to prawdy?

rwxw
18-02-2014, 19:27
Jak to ma się to prawdy?
Nijak. Wszystko zależy od ceny Twojej instalacji, innych możliwości, wymaganej lub nie bezobsługowości itd. Poczytaj trochę o pompach ciepła, to się dowiesz jak działają i policzysz sobie, czy Tobie się opłaca. Prawa fizyki są takie, że pompa ciepła najlepiej działa jako ogrzewanie niskotemperaturowe i warto tego się trzymać.

yaiba83
18-02-2014, 19:35
Ale w pierwszym poście kolega prawdę napisał. Co by nie było, grzanie PC 45*C i wyżej na cele CO to bardzo słaby pomysł i szczerze ekonomicznie nie uzasadniony. Powyżej takiej temperatury to na jaki COP może liczyć? Tu się gaz lepiej opłaci.

fachman19
18-02-2014, 20:22
45*C to nie jakaś granica.
Istotna jest różnica temperatur DZ i GZ
A czy się opłaci - policz.
Im mniejsze zapotrzebowanie cieplne tym mniej opłaca się gaz (opłaty stałe)
Policz jaki Ty masz zapotrzebowanie

Ja buduję dom przewiduję zapotrzebowanie na poziomie 5 kW .likwiduję gaz i montuję PC

rwxw
18-02-2014, 20:35
Tu się gaz lepiej opłaci.
A jak nie ma, a nie chcesz/nie możesz dokładać do kotła ? U mnie temperatura wyjścia pc na jesień dochodzi do 45* i nie czuję, że jestem na granicy opłacalności płacąc w sezonie za ogrzewanie domu koło 1200zł. Oczywiście pc najlepiej pracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym, więc nie ma co wywarzać otwartych drzwi i robić coś innego. Opłacalność trzeba sobie jednak samemu przeanalizować znając swoje wymagania i swoje warunki.

gdynia@
18-02-2014, 20:36
Jeszcze ten gaz musi być w pobliżu.
Przy dzisiejszych ciepłych domach, gdzie instaluje się systemy niskotemperaturowe wykorzystanie pc jest jak najbardziej uzasadnione.
Ale nie tylko w takich.
Mam instalację z powietrzną pc, gdzie temperatury na wyjściu dochodzą do jej maksymalnych, czyli 55C. Dochodzą, co nie znaczy, że na wyjściu jest taka temperatura non stop.
W porównaniu do ogrzewania olejowego i tak jest DUUUUŻO taniej.
Kolejny zaleta, to kompletna bezobsługowość.

rwxw
18-02-2014, 20:46
Żeby łatwiej się było zorientować, warto spojrzeć na wykres jak zmienia się cop w zależności od temperatury
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=149509&d=1353357124

kkdarch
18-02-2014, 21:51
Witam
mam pytanie o opłacalności pc glikol.
Słyszałem ze się pc tylko opłacają, jak temperatura na wyjściu z pompy nie jest wyższa niż 45 °C.
Czym wyższa temperatura od 45 °C, pobór prądu pc zwiększa się a rentowność pc staje się nie opłacalna.
Jak to ma się to prawdy?

Są pompy takie jak tu co przy 0/65*C osiągają COP rzędu 3,5 więc nie pisz że się nie opłaca.
Kto przy przy zdrowych zmysłach instaluje ogrzewanie z temperaturą powyżej 45*C w zaizolowanym budynku?
No chyba że masz stary nie izolowany dom ze starą instalacją CO zaprojektowaną na 80*

rwxw
18-02-2014, 21:52
No chyba że masz stary nie izolowany dom ze starą instalacją CO zaprojektowaną na 80*
Wtedy tylko śmieciuch pozostaje.

PETER281
18-02-2014, 23:07
@kkdarch 65*C to chyba już nie jest ogrzewanie niskotemperaturowe. A co do firm które oferują takie pompy, dlaczego mają dane techniczne obliczone do 45*C. Firmy które podają wysoką temperaturę pc, to jest chwyt reklamowy - ktoś kogoś próbuję nabić w butelkę

map78
18-02-2014, 23:30
@kkdarch 65*C to chyba już nie jest ogrzewanie niskotemperaturowe. A co do firm które oferują takie pompy, dlaczego mają dane techniczne obliczone do 45*C. Firmy które podają wysoką temperaturę pc, to jest chwyt reklamowy - ktoś kogoś próbuję nabić w butelkę

Na rynku są również pompy HT (ang. High Temperature) i dla nich temperatury powyżej 45st są właśnie normalnymi temp pracy. Zostały zaprojektowane tak aby pracować z wysokotemperaturowym GZ i raczej nie jest to chwyt reklamowy, bo są na forum użytkownicy, którzy grzeją PCi powyżej 50st i się im opłaca.

PETER281
19-02-2014, 19:31
Panowie
W Niemczech a dokładnie Verbraucherschutzzentrale (centrum ochrony konsumentów) 01.12.2009 wzięło pod lupę parę pc ,które maja moc 65*C a nawet i wyżej i co się okazała to jest tylko chwyt reklamowy. Każdy dom w którym jest pc lub będzie pc instalowane musi spełniać odpowiednie wymogi ,wtedy jest to opłacalne.Ale nie w domach o średnim ociepleniu?.Każdy Instalator pc powinien poinformować inwestora jakie kryteria powinien domek spełniać ,żeby pc miało racje bytu wtedy możemy mówić o opłacalności pc . Dzisiaj instalatorzy pc w domach o średnim ociepleniu widzą grzejniki "da rade zrobimy odwierty 2x100 m mamy pc które osiąga 65*C na wyjściu i będzie ok".Instalator skasuje swoje i się cieszy a inwestor zacznie płakać jak będzie dostawał rachunki za prąd.
http://www.enbausa.de/heizung-warmwasser/aktuelles/artikel/verbraucherzentralen-kritisieren-waermepumpenbranche-757.html

gdynia@
19-02-2014, 20:12
Jedna sprawa to spełnienie pewnych kryteriów, a druga to oszustwo, o którym piszesz.
Nie za bardzo wiem, co zamierzasz osiągnąć swoimi wywodami....

Pyxis
19-02-2014, 20:39
Witam
mam pytanie o opłacalności pc glikol.
Słyszałem ze się pc tylko opłacają, jak temperatura na wyjściu z pompy nie jest wyższa niż 45 °C.
Czym wyższa temperatura od 45 °C, pobór prądu pc zwiększa się a rentowność pc staje się nie opłacalna.
Jak to ma się to prawdy?

Co to znaczy "rentowność pc staje się nie opłacalna"? Nie rozumiem tego zlepka pojeciowego, wiec bede zgadywal.

Im wyzsza musisz miec temperature zasilania instalacji CO, tym mniejsza bedzie sprawnosc pompy. W pewnym momencie mozesz osiagnac cene 1kWh ciepla na poziomie tej otrzymanej w wyniku spalenia gazu, jednak gaz trzeba moc miec i chcec go miec. Zywotnosc pompy gruntowej i jej bezobslugowosc bije na glowe wszelkie kotly spalajace cokolwiek.

Ponizej masz prosty wykres sprawnosci (COP) w zaleznosci od temperatury DZ i GZ:

http://szkut.com/dom/COP_TEMP.jpg