PDA

Zobacz pełną wersję : Mied? czy rury wielowarstwowe typu PEX-AL-PEX



Piotr_PA
15-07-2002, 11:17
Z jakich materiałów instalcja ogrzewania CO współpracujaca z piecem gazowym będzie lepsza - rury wykonane z miedzi czy rur wielowarstwowych typu PEX-AL-PEX.

Piotr

hugo
15-07-2002, 11:42
miedź

Cypel
15-07-2002, 12:28
PEX-ALU-PEX

krzysztofh
15-07-2002, 12:31
PEX-ALU-PEX

Piotr_PA
15-07-2002, 12:32
Bardzo proszę o uzasadnienie.

Dziękuję Piotr

Cypel
15-07-2002, 12:39
Sorry, za maly zart z ta krotka wypowiedzia.
Ja wybralem alupexa bo odrzucilem miedz jako:
- materiał drogi,
- material, z ktorym sa problemy przy laczeniu z grzejnikami stalowymi,
- material nie lubiacy miekkiej wody.
- material wymagajacy bardzo starannego wykonania i nadzoru (miedz twarda).
A dlaczego alupex? Głownie bariera antydyfuzyjna.

miazgociąg
15-07-2002, 23:15
Cypel dlaczego sądzisz ,że miedż jest droga .Dzisiaj rozmawiałem z firmą instalacyjną oni twierdza , że alupex jest wygodny ale 7 % droższy.Miedz i tworzywo mają swoje zalety ,ale i wady

krzysztofh
16-07-2002, 05:57
Przeanalizowałem dokładnie rynek pod kątem alu-pex'a. Wybrałem jedną z firm oferujących najtaniej. Dla tych, którzy będą zainteresowani tą technologią: trzeba zrobić projekt instalacji i dokładnie wszystko policzyć. Tylko przy kompleksowej analizie nożna mówić o kosztach. Porównywanie metra rury, czy jednej kształtki jest pozbawione sensu.
Nie wiem jak alu-pex wychodzi cenowo w zestawieniu z miedzią.
Natomiast jeżeli ch dzi o wady i zalety, to widze tylko te pirwsze. Wad trudno mi sie doszukać.
Alu-pex:
- zaprasowywane złączki pozwalają na ich zamurowanie,
- rura alu-pex pozwala na wyeliminowanie kształtek przy c.o. w ogóle, przy rozprowadzeniu wody ogranicza się do niezbędnego minimum (trójniki),
- rura alu-pex ma rozszerzalnośc cieplną zbliżoną do miedzi, co powoduje brak konieczności stosowania kompensacji, szczególnie uciążliwej przy rurach wyłącznie z tworzywa,
- po zagięciu nie sprężynuje, co pozwala na jej dowolne kształtowanie, przy czym promień gięcia jest 5 lub 6 x średnica rury, czyli niewielki.
- rura zachowuje się neutralnie w stosunku do wody pod względem chemicznym,
- można ja sotosować do każdego rodzaju grzejników (np. alu)
To mnie przekonało, choć uważam że gdybym miał wybierac następną technologię wybrałbym miedź.

Janek
16-07-2002, 10:15
Również wybrałem alu-pex. Zgadzam sie z argumentami przytoczonymi powyżej poza jednym. Alu-pex jest ZDECYDOWANIE drozszy od miedzi. Wg moich wyliczen materialy wychodza okolo 60% - 70% drozej. Zdecydowany wplyw maja tu wszelkiego rodzaju trojniki, kolanka, redukcje itd. W miedzi ich cena to nieistotny dodatek, w alu-pex stanowia nawet 40% ceny systemu. Mozliwe , ze tansza jest robocizna, tu trudno mi sie wypowiadac, ale w cenie obu materialow jest przepasc. Aby nie byc goloslownym: za rury zaplacilem 2120 zl, za rozne zlacza 1570 zl, inne dodatki folia, taśma, haki plastikowe do ogrzewania podlogowego itd 298 zł. Wyliczylem ze za miedz zaplacilbym odpowiednio rury ok.1900 zl, zlacza ok. 230 zl, reszta tak samo 298 zl ( trzeba jeszcze dodac paste ). Roznica 1560 zl. Wniosek, w moim przypadku ceny alu-pex byly wyzsze o 64% od miedzi.

krzysztofh
16-07-2002, 10:23
Jeżeli chodzi o trójniki to potwierdzam dużą różnicę cenową. Ale po co Ci redukcje i kolana. Przy właściwie zaprojektowanej instalacji z alu-pex'a potrzebne są tylko: trójniki zwykłe i redukcyjne, złącza skręcane (do rozdzielaczy i grzejników), i końcówki do podłączenia baterii i zaworów. Chyba że pisząc o kolanach miałeś na myśli właśnie te kolana?
W moim projekcie instalacji co i cwu nie ma żadnej redukcji ani typowego kolana itp.

Piotr_PA
16-07-2002, 13:55
Dzięki za wypowiedzi.
Chyba zdecyduję się na ... nadal mam wątpiwości.
U mnie robocizna w tej samej cenie.
Krzysztof dlaczego następnym razem wybrałbyś miedź.

Piotr

krzysztofh
16-07-2002, 14:08
Nie nastepnym razem tylko miedź traktuję jako kolejne rozwiązanie w kolejności.
Np. technologia klejenia lub zgrzewania instalacji nie podoba mi się.
W przypadku złączek zaprasowywanych można prawie w każdej firmie wypożyczyć praskę.

Janek
17-07-2002, 10:29
W moim przypadku potrzebowałem 2 kolan przy każdym grzejniku. Wodę mam podłączoną nie z dołu lecz ze ściany na której wisi grzejnik. Wyginanie alu-pexa byłoby zbyt duże, ew. w ścianie trzeba by kuć bardzo głęboką dziurę. Kolanka to jedyne sensowne rozwiazanie. Redukcje moga być przy trójnikach potwierdzam.
Oczywiście każdy ma inny projekt i zależności cenowe jakie podałem w innym przypadku mogą nie mieć miejsca. Pozostaje jednak faktem, że wszelkie trójniki, końcówki, redukcje i kolanka w alu-pex kosztują ok. 10 zł a w miedzi ok 1 zł.
Mimo wszystko namawiam na alu-pex . Robota łatwa , miła i przyjemna. Po krótkim przeszkoleniu można zrobić samemu. ( jeżeli się ma wyobraźnię i dobry projekt)

25-06-2004, 11:18
Czy rury alu-pex do c.o. powinny być instalowane w izolacyjnej otulinie tak jak rury miedziane?

Darom
25-06-2004, 14:33
Wybór zależy od tego w jakim układzie instalacjia ma pracować. Jesli grzeiniki aluminiowe to nie może być rur miedzianych.
Jesli piec nie w pełni sterowalny (węglowy, miałowy czy na groszek, a nie na gaz czy olej) to na pewno wybrałbym miedź.

pzdr
Darek

ronin
29-06-2004, 20:51
Czy rury alu-pex do c.o. powinny być instalowane w izolacyjnej otulinie tak jak rury miedziane?

Z tego co się dowiedziałem - i tak i nie. To znaczy od cipłej i zimnej wody ZDECYDOWANIE TAK. Od ogrzewania raczej powinny, ale moga tez iść w peszlu. Choć jest to gorsze rozwiązanie. Nalezy przy tym pamiętać, że PAP zdecydowanie gorzej przewodzi ciepło, także strat takich jak w instalacji z miedzi napewno nie będzie.
Mi np. w pierwszej chwili zrobili wszystko w peszlach, ale po rozmowie m.in. z Adamosem kazałem im zmienić od wody na otulinę. Zmienili. Aha, nalezy pamiętać, ze u mnie całe "oprzewodowanie" idzie na styropianie. Jesli pod styropianem bezwzględnie w otulinie.

Arek99
30-06-2004, 07:12
jakiej firmy stosowaliście system PEX-ALU-PEX ?? Jest jakaś wiodąca, tańsza, droższa, lepsza, gorsza??

krzysztofh
30-06-2004, 07:42
Ktoś odgrzebał starego posta, bo znalazłem tu sowje wypowiedzi z 2002 roku. Wtedy byłem zdecydowany na PEX-AL-PEX do wszystkiego tzn co i cwu. Obecnie mam wykonane instalacje i na co wybrałem PEX-AL-PEX firmy Herz, jak również podejścia do grzejników (kątowe) i złączki skręcane przy grzejnikach i rozdzielaczach.
Do wody zastosowałem system Hepworth jako jedyny poza miedzią, który nie sprzyja rozwojowi bakterii w instalacji. Nie będę opisywał systemu bo jest dożo na Forum.
W kontekście cen pex-al-pex i miedź, to przy instalacji co wychodzi taniej pex, gdyż w tym systemie są tanie rury i nie potrzeba kształtek.

Wojtek&Gosia
08-02-2006, 13:37
Witam!

temat dość stary ale w związku z minionym czasem, dość sporymi zmianami cen miedzi w stosunku do plastiku chciałbym reaktywować pytanie gdyż stoję przed "życiowym" wyborem materiału, z którego mam mieć 150m2 podłogówki.

Obecnie mam do wyboru Wavin i Cuprotherm. Ceny na dzisiaj:

Wavin - 5,20 zł do zapłacenia instalatorowi (z 7%VAT)
Cuprotherm - 8,60 zł

W sumie wyszło rur:
I instalator - 900mb - plastik
II instalator - 720mb - miedź

Nie robie projektu (na razie) bo czekam jeszcze na wycene od 2 instalatorów i zobaczymy co dalej.

Generalnie jest wsród wykonawców instalacji C.O. tendencja w stronę PEX-AL-PEX ale jeden kurczowo trzyma się miedzi i wydaje sie mi najbardziej wiarygodny.

Stąd moje wznowienie tematu.

Wojtek R
08-02-2006, 13:47
bardzo długo też się zastanawiałem i wszystkie za i przeciw skierowały mnie do PEX-AL-PEX rozmawiałem z ok 10 wykonawcami

pdwieszałem różne ankiety itd.

podstawowy argument to jendak brak łączeń pod posadzką .. którą nie usmiecha mi sie kuć za parę lat

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=63285&highlight=

przemekk74
08-02-2006, 16:40
Z jakich materiałów instalcja ogrzewania CO współpracujaca z piecem gazowym będzie lepsza - rury wykonane z miedzi czy rur wielowarstwowych typu PEX-AL-PEX.

Piotr
wybralem pexallpex bo...
wychodzi generalnie trochye taniej (nawet jak dojda ksztaltki to ich montaz jest latwiejszy wiec tansza robocizna)... pierwszy instalator zachwalal miedz (takze do wody uz.i w sumie miedz do w.u jest ok - ale to inny temat).. ale sie z nim niedogadalem.. kolejny robil w miedzi i w plastiku i zachecal mnie do plastiku bo mniej punktow laczenia!!!!!.. wiec bezpieczniej (wszystko mozna spier...).. pex jest tak twardy ze po tym jak sie chodzi to nic temu nie jest (to takze zaleta bo przy wylewakach zawsze ktos moze sie zagapic i to zdeptac)
Zreszta dyskusja plastik czy miedz to dyskusja o wyzszaosci swiata nad swietami... jezeli w okolicy sa kopalnie omijajcie miedz (w razie jakis tapniec miedz nie podda sie tak latwo jak plastik).. jezeli nie ma tego problemu to co kto woli... moze przy piecu weglowym (niekontrolowana do konca wysoka temp???) warto wybrac miedz?? Tylko przy samym kotle instalacja jest z miedzi
co do peszela jako izolatora.. generalnie chyba warto do cieplej wody uzytkowej dac otuline... koszt za 2mb jakies 3 pln ale z drugiej strony peszej to zabezpieczenie dodatkowe rury a sama rura i tak pewnie zostanie polozona na styri i przykryta bedzie styro... wiec , jak kto woli - ja dalem na peszela jeszcze otuline (z hydraulikiem tego nie ustalilem i zrobil bez otuliny) ale sasiad nie dal i zyje i to z cyrkulacja
Do zimnej wystarczy peszel + polozenie rur pomiedzy styro
Bez stresu bym do problemu miedz vs plastik podchpodzil... jedno i drugie rozwiazanie dziala w wielu domach od wieeeeelu lat
Przemek

Wojtek&Gosia
08-02-2006, 17:05
Dzięki za informacje, właśnie odebrałem przed chwilą 3 kalkulację i juz moge powiedzieć, że różnica miedź vs plastik wychodzi na poziomie 4000 zł na korzyść plastiku i by było ciekawiej, plastiku jest kilkadziesiąt mietrów więcej 800mb (miedź) 1200mb (plastik).

Jak będe cos wiedział więcej to oczywiście dam znać na razie do końca tygodnia mam orzech do zgryzienia.

Ronam
08-02-2006, 17:45
Czy rury alu-pex do c.o. powinny być instalowane w izolacyjnej otulinie tak jak rury miedziane?

Co z tą izolacją rur alu-pexa , a korzystając z okazji czy miedz mozna izolowac w peszlu ulozyc na 2cm styropianie i zalac betonem w posadzce czy lepiej w izolacji otuliny ?

Witam niedlugo bede podejmowal wybor :) czytam uwaznie ale mam zamiar zastosowac miedz.

jurek
08-02-2006, 18:56
W kotłowni miedż
-przy dużej ilości kształtek wychodzi taniej
-wszystkie łączenia są na wierzchu(jakby co to widać przeciek)
Rury w posadzce PEX-ALU-PEX
-nie ma łączeń to io przecieki trudno
-sama rura wychodzi taniej

przemekk74
08-02-2006, 19:14
W kotłowni miedż
Rury w posadzce PEX-ALU-PEX
-nie ma łączeń to io przecieki trudno

u mnie tak jest poza wyjatkiem cyrkulacji wody uzytkowej.. te beda zalane (w sumie jest to w lazience wiec wielkiej roznicy nie ma "kuc kafelki na scianie czy na podlodze" ... jeden 3nik mam takze w kuchni w posadce ale przy samej scianie i to bedzie zakryte meblami kucyhennymi... wiec dramatu takze by nie bylo (ale to wszystko czarne scenariusze)
Plastiku wychodzi wiecej metrow bo nie ma rozgaleznikow w podlodze tylko ida rury od rozdzielacza do kazdego grzejnika
Przemek

Ronam
08-02-2006, 20:00
Jak w ukladzie trojnikowym zalanym w posadzce uniknac polaczen ??? Chyba sie nie da takze cos tu nie gra piszac ze nie ma polaczen przy ALU-PEXE, chyba ze mowa o ukladzie rozdzielaczowym. PS a jak z ta izolacja miedzi w peszlu Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych. :) :) :)

przemekk74
08-02-2006, 20:13
Jak w ukladzie trojnikowym zalanym w posadzce uniknac polaczen ??? Chyba sie nie da takze cos tu nie gra piszac ze nie ma polaczen przy ALU-PEXE, chyba ze mowa o ukladzie rozdzielaczowym.
ja mam na parterze i pietrze rozdzielacze w szafach wnekowych... na dole ukrylo sie szafke w scianie
.. ale i tak przez cyrkulacje wyszly mi ze 4 3niki w posadce
Przemek

pawelurb
08-02-2006, 22:14
poradźcie przy okazji , bo nie wiem co mam wybrać, mój hydraulik chce zrobić instalację na rozdzielaczach tzn. od kotła na groszek miedziane piony i poziomy do rozdzielaczy , od rozdzielaczy rurki z tworzywa , przystosowane do CO i do grzejników, czy w przypadku kotła na paliwo stałe i układu otwartego takie roziązanie jest ok? Moja koncepcja była taka że całość instalacji będzie z miedzi i system tzw. trójnikowy, ale rozwiązanie proponowane przez hydraulika podoba mi się, bo jest mało połaczeń pod wylewką , jest tańszy materiał, można każdy grzejnik odłączyć na rozdzielaczu.... powiedzcie czy to rozwiązanie będzie prawidłowe?

Wojtek&Gosia
09-02-2006, 12:40
poradźcie przy okazji , bo nie wiem co mam wybrać, mój hydraulik chce zrobić instalację na rozdzielaczach tzn. od kotła na groszek miedziane piony i poziomy do rozdzielaczy , od rozdzielaczy rurki z tworzywa , przystosowane do CO i do grzejników, czy w przypadku kotła na paliwo stałe i układu otwartego takie roziązanie jest ok? Moja koncepcja była taka że całość instalacji będzie z miedzi i system tzw. trójnikowy, ale rozwiązanie proponowane przez hydraulika podoba mi się, bo jest mało połaczeń pod wylewką , jest tańszy materiał, można każdy grzejnik odłączyć na rozdzielaczu.... powiedzcie czy to rozwiązanie będzie prawidłowe?

Wg mnie a wałkuję temat od kilku miesięcy kocioł w układzie otwartym (przepisy) instalacja ogrzewania układ zamknięty. Oba układy "spięte" wymiennikiem ciepła - chyba płytowym.

Inwestorzy jednak nie zgadzaja się często na tego typu rozwiązania gdyż podraża to w znaczącym stopniu koszty kotłownii. Ja na szczęście jestem z tych drugich :)

adaman
09-02-2006, 19:46
witam
naczytałem się tyle, że mam mętlik w głowie, ale po wstępnych konsultacjach też doszedłem do rozwiązania proponowanego przez Wojtek&Gosia, miedź do wymiennika płytowego, a dalej instalacja z ALU-PEX-a na podłogówkę i do grzejników. Kociołek hula w układzie otwartym, a c.o w zamkniętym (wilk syty i owca cała :lol: )

mdzalewscy
10-02-2006, 06:32
mam rury na podłogówce PEX-AL-PEX, niedawno się dowiedziałem iż to błąd, bo na podłogówce powinien być materiał łatwo przewodzący, a wkładka z aluminium odbija ciepło, a nie przepuszcza. No cóż, jak rok temu szukałem i pytałem się na forum co położyć, to właśnie pex-al-pex mi doradzali.

j-1942
10-02-2006, 06:34
Cześć
Ja mam PEX -jak masz czas i troche samozaparcia a szukasz oszczednosci każda szanujaca hurtownia wypozycza sprzet do zasiskania i robisz sam. to proste. A co najwazniejsze zadnego ognia otwartego w domu i sytuacji ze gdzieś lut nie złapał i jest wpada.
Po zrobieniu u siebie próby zadnych przecieków :lol:
Miedz mam tylko na wyjsciu z kominka z płaszczem.
PEX sam kładłem i zostało mi trochę szmalu na piwo :lol:
A co najwazniejsze!!!!!gdzieś tam wcinałem sie z dodatkowym podejściem i to łatwiejsze niz z lutowaniu w ciasnych bruzdach lub zakamarkach z trudnym podejsciem
Na koniec wszystko wsadziłem z otuline :D

Grzegorz63
10-02-2006, 06:54
mam rury na podłogówce PEX-AL-PEX, niedawno się dowiedziałem iż to błąd, bo na podłogówce powinien być materiał łatwo przewodzący, a wkładka z aluminium odbija ciepło, a nie przepuszcza. No cóż, jak rok temu szukałem i pytałem się na forum co położyć, to właśnie pex-al-pex mi doradzali.
I dobrze doradzali. :wink: Spadek temperatury pomiędzy zasilaniem i powrotem na podłogówce powinien wynosić około 10 C. Stąd np. ograniczenie długości 1 pętli do około 100 m (drugi powód to oczywiście duże opory hydrauliczne w długich pętlach). Gdybyś dał miedź i zastosował "normalną" prędkość przepływu to mogłoby się okazać, że spadek temp. pomiędzy zasilaniem i powrotem byłby za duży (nad rurką wchodzącą do podłogi temp. wysoka, przy wyjściu z podłogi za niska)... A tak to przy pex-al-pex masz w miarę równomierne oddawanie ciepła przez całą pętlę...

Cypek
10-02-2006, 07:16
A ja mam piony (podejścia do rozdzielaczy) zrobione w miedzi a odejścia do grzejników z pex-a. Woda z pex-a. Nawet nie wiem, czemu tak, ale tak doradził hydro. Mam nadzieje, że mi jakiegoś bubla nie wcisnał. No i kotłownia tez cała w miedzi.

Dominik!
10-02-2006, 08:52
Cześć
Ja mam PEX -jak masz czas i troche samozaparcia a szukasz oszczednosci każda szanujaca hurtownia wypozycza sprzet do zasiskania i robisz sam. to proste
Też byłem zdecydowany na instalację z pex-al-pex, ale jak poszedłem do hurtowni z gotówką w ręku, to okazało się, że przy ilości łączeń jaką mam w domu wyszło mi tanej w miedzi! I to nie najtańszej - włoskiej tylko Hutmenie!
Więc jest miedź!

Wojtek&Gosia
10-02-2006, 11:29
Też byłem zdecydowany na instalację z pex-al-pex, ale jak poszedłem do hurtowni z gotówką w ręku, to okazało się, że przy ilości łączeń jaką mam w domu wyszło mi tanej w miedzi! I to nie najtańszej - włoskiej tylko Hutmenie!
Więc jest miedź!

Po pierwsze jakie złączki? Przy podłogówce z PEX-a łączysz cała pętlę bez żadnych łączeń, chyba, że ktoś wciśnie Ci rury z pozostałości po instalacji w kawałkach 20m. Rury z PEX-a z tego co wiem występują w dłuższych pętlach niz miedź (max 50m) więc to miedź łączysz łączkami a nie PEX.

Druga sprawa to cena, u mnie na 150m2 podłogówki różnica w materiale (rury + łączki) wyszła ponad 4000 zł !!! Więc gdzie tu sens.

Podaj może ceny za rury jakie dostałes w hurtownii to ułatwi to nam wszystkim Twoje rozumowanie.

Dominik!
10-02-2006, 12:55
Ceny są nieaktualne w tym momencie, bowiem sytuacja miała miejsce 1,5 roku temu.
Co do wyjaśnienia - ja nie robiłem podłogówki, tylko grzejniki, bez rozdzielaczy.
Przy tej ilości trójników i redukcji jak u mnie wyszło mi taniej wykonać z miedzi - paradoksalnie!!
Porownując ceny np. rur to miedź jest droższa, ale po skalkulowaniu całej instalacji może wyjść taniej. Tak było np. u mnie.
Dlatego warto przeliczyć na swoim przykładzie.
Jesli ktoś ma bardzo prostą instalację to byc może u niego wyjdzie dokładnie odwrotnie.

laspalmas
14-02-2006, 10:58
Ja coraz bardziej jestem przekonany do pex-a. Trochę mnie martwi że trwałość połączeń lutowanych miedźianych zależy w dużej mierze od umiejętności montera. Pozatym poskręcanie rur nie jest taką aż filozofią i będę to robił sam, a przy miedźi musiałbym komuś dać zarobić, i jeszcze jak by go z rana żonka wkużyła to za 15 lat mogło by mnie czekać niezłe kucie :-?

wodzio
14-02-2006, 11:17
Może masz rację, ale skoro chcesz instalację zrobić sam to i zlutować możesz sam. Nie jest to specjalnie skomplikowane, a koszt palnika to 50zł, obcinak do rur z gratownikiem 20 zł na allegro. Ale mnie osobiście połączenie lutowane wydaje się pewniejsze niż skręcanie na złączki na pexie, ale może się mylę.

laspalmas
14-02-2006, 13:34
Jakoś nie mam zaufania do lutowania na miękko, a lutowanie tzw. twarde wymaga konkretnego palnika którego nie mam. Mam w opryskiwaczu rury z polietylenu sieciowanego i wytrzymują ciśn. ok. 2 Mpa, więc raczej pex powinien ciśnienie też bez problemu wytrzymać, a co do temperatury to będe musiał pokombinować coś żeby temp. wody płynącej do grzejników nie przekraczała 75*C i powinno być w porządku. Muszę trochę pokopać na forum jak to mają inni rozwiązane.

Wojtek&Gosia
14-02-2006, 14:29
Decyzja z naszej strony zapadła.

Wybralismy PEX-AL-PEX Wavin'a. Dlaczego?

1. 8/10 osób zwraca się ku PEX, zarówno użytkowników jak i instalatorów.
2. Wykonawca, firma z ponad 27 letnim doświadczeniem poleca raczej PEX'a aniżeli miedź.
3. Ponad 4000 zł oszczędnośći na materiale.
4. 20 letnia gwarancja producenta (Wavin) przy 1 roku Cuprotherm.

Jeśli chodzi o kwestię położenia instalacji samemu to gratuluje pomysłu. Ja od pół roku wałkuję temat i proszę wierzcie mi, że za żadne pieniądze nie kładłbym podłogówki we własnym zakresie. Przez ten czas nasłuchałem się tylu pomysłów, problemów i możliwych błędów, że nawet przez myśl by mi nie przeszło by robić to samemu a nawet pozwolic robić tz. fachowcowi. Nie wspomnę o wyliczeniach mocy ciepła a co za tym idzie odpowiedniego ułożenia konkretnej ilości metrów rur. Do tego dochodzi odpowiednie przygotowanie podłoża, jakość styropianu, jastrychu, dylatacji. Wygrzewanie i mnóstwo innych drobnych elementów składających się na całość tak zwanej podłógówki czy wręcz całego C.O.

Jeśli jednak kogoś nie przekonałem to powiem na koniec tylko tyle, że jak można sobie samemu zamontować drzwi, powiesic lampę, pomalowac ściany to nie wyobrażam sobie położenia podłogówki. A jakie mogą być konsekwencje- w najlepszym wypadku skuwanie kafli, jastrychu i wymiana rur. Pytanie czy warto ryzykować.

wodzio
14-02-2006, 14:45
Też nikogo nie zachęcam do samodzielnego robienia jakiejkolwiek instalacji. Ale jeżeli ktoś chce napewno się da, oczywiście trzeba wtedy zdobyć odpowednią wiedzę. Co do wytrzymałości Pex się zgadzam jest dobra, chodziło mi tylko ze moim subiektywnym zdaniem połączenie lutowane (wykonane poprawnie) jest lepsze od jakieś złączki na pexie. W podłogówne tej zalanej jastrychem nie powinno być zadnych łączeń wieć akura w tam tak bardzo ważnym elemencie ważniejsza jest ostrożność, żeby nie uszkodzić w trakcie prac rurek niż poprawność połączeń, których tam nie powinno być.

laspalmas
15-02-2006, 09:23
Ja podłogówkę będę miał tylko w łazienkach, reszta na grzejnikach, mam projekt instalacji więc a co mi tam mogę się pobawić zwłaszcza że zostanie całkiem niezła kasa [co+cwu+kanalizacja ok. 3000-4000 robocizna], a raczej cierpie na chroniczny brak gotówki więc mi się wydaje że warto. :D

przemekk74
15-02-2006, 17:39
Decyzja z naszej strony zapadła.
przez myśl by mi nie przeszło by robić to samemu a nawet pozwolic robić tz. fachowcowi. Nie wspomnę o wyliczeniach mocy ciepła a co za tym idzie odpowiedniego ułożenia konkretnej ilości metrów rur. Do tego dochodzi odpowiednie przygotowanie podłoża, jakość styropianu, jastrychu, dylatacji. Wygrzewanie i mnóstwo innych drobnych elementów składających się na całość tak zwanej podłógówki czy wręcz całego C.O...


Przesadzasz...
Po sieci krazy kupa informacji i wskazowek (fora, storny producentow itp)... wyliczenia ile Ci ciepla w pokojach potrzeba pewnie masz, na necie jest napisane ile zwojow/gestosc itp daje ile Wat/m2 przy okreslonej temp
... pewna ewentulana niedokladnosc nadrobi elektronika kotla (mieszacze+pogodowka) i bezwladnosc wylewki (roznice w gestosci podlogowki w pewnych granicach) .. nie skapic na wezu zeby pozniej podlogowka sie wyrabiala , w miare rowno (gestosciowo) ulozyc weze i juz

Do tego studiow nie trzeba:).. raczej boje sie czegos innego - praktyk polozy to w czasie pewnie 20% takim jak ktos kto to robi pierwszy raz wiec ja osoboscie wole porobic cos na czym sie znam i dac zarobic instalatorowi
Czas kiedy w sobote grzbalem przy aucie albo robilem inne rzeczy ktorymi powinni zajmowac sie fachowcy mam nadzieje minely bezpowrotnie.. .mam swoja profesje i sie jej trzymam
Przemek

Wojtek&Gosia
16-02-2006, 18:09
.....ciach

Do tego studiow nie trzeba:).. raczej boje sie czegos innego - praktyk polozy to w czasie pewnie 20% takim jak ktos kto to robi pierwszy raz wiec ja osoboscie wole porobic cos na czym sie znam i dac zarobic instalatorowi
Czas kiedy w sobote grzbalem przy aucie albo robilem inne rzeczy ktorymi powinni zajmowac sie fachowcy mam nadzieje minely bezpowrotnie.. .mam swoja profesje i sie jej trzymam
Przemek

Dokładnie w tym zakresie się z Toba zgadzam. Życie już mnie nauczyło, że warto zlecić fachową pracę wykwalifikowanemu personelowi a samemu zająć się tym co potrafi się najlepiej. Suma sumarum rachunek pewnie wyjdzie ten sam a świadomość, że sie ma wykonaną pracę fachowo jest w tym przypadku bezcenna.

BOGUS66
16-02-2006, 18:31
u mnie jest tak:
CO na rozdzielaczu i pex-al-pex,
woda zimna i ciepła z cyrkulacją z miedzi

radko
16-02-2006, 18:47
Skoro niektórzy tak ufaja fachowcom to ja wtrące 3 grosze. Doświadczenie 15 lat zlecania różnych prac od hydraulicznych do informatycznych. Ostatnie doświadczenie hydrauliczne filtr wody z oznaczonymi IN i OUT zamontowany odwrotnie. Gdybym tego nie zobaczył to bym nie uwierzył a to byli wyspecjalizowani fachowcy :lol:

Dominik!
17-02-2006, 07:39
Skoro niektórzy tak ufaja fachowcom to ja wtrące 3 grosze. Doświadczenie 15 lat zlecania różnych prac od hydraulicznych do informatycznych. Ostatnie doświadczenie hydrauliczne filtr wody z oznaczonymi IN i OUT zamontowany odwrotnie. Gdybym tego nie zobaczył to bym nie uwierzył a to byli wyspecjalizowani fachowcy :lol:
Zlituj się!
To są fachowcy od hydrauliki, a nie od angielskiego :wink:

laspalmas
18-02-2006, 09:55
no tak, pewnie była też strzałka, ale pewnie fachowcy myśleli że ta strazałka i oznaczenie in i out to dla indian amerykańskich .