PDA

Zobacz pełną wersję : Kanalizacja



Tomasz M
21-07-2004, 08:03
Czy ktoś wie jak zamurować w bruździe ściennej pion kanalizacyjny, tak aby pozostawić odpowiedni luz jak zalecają producenci rur.

echo
21-07-2004, 08:57
ja zamierzam wstawić rure kalanizacyjna fi 110 do dodatkowego przewodu kominowego z cegły 14x14 cm i dalej wyprowadzić fi 50 ponad dach (w tym samym przewodzie)

Tomasz M
21-07-2004, 09:12
No tak, ale ja remontuję stary dom w którym nie został przewidziany oddzielny szyb dla instalacji kanalizacyjnej. Zresztą rura jest już włożona w ścianę problem tylko jak ją zamurować.

echo
21-07-2004, 09:22
jeśli rura już jest to może po prostu obmuruj ją cegłą, bloczkami lub zrób konstrukcje i obłóż płytą GK - z zachowaniem luzu np 1 cm z każdej strony

Tomasz M
21-07-2004, 09:55
Bloczki nie wchodzą w grę, bo rura jest dosyć daleko od narożnika wiec zostaje KG, chociaż miałem nadzieję, że można obłożyć rurę np. papą, zabezpieczyć siatką i zatynkować, ale wtedy nie uzyskam tak dużego luzu.

inwestor
21-07-2004, 10:36
Może nie zamurowywuj wcale tylko przykręć na zewnątrz osłonę z płyty np. MDF. Płyte wykończ tak jak ścianę. Nie wiem gdzie jest ta rura raczej chyba nie w salonie tylko w łazience lub jakiejś kotłowni ? Jeśli się już tak upierasz przy zamurowywaniu to możesz na nią załorzyć izolację z pianki poliuretanowej i wtedy zamurować.
Pozdrawiam

Tomasz M
21-07-2004, 10:52
Wcale się nie upieram przy murowaniu tylko nie wiem jak to najlepiej zrobić. Rura znajduje się w łazience, jest cała schowana w ścianie (do powierzchni tynku jest ok. 1,5 - 2 cm luzu. Do ściany z rurą ma w przyszłości przylegać wanna, więc zamurowanie cegłami nie bardzo mi odpowiada natomiast do KG w łazience nie mam zbyt dużego przekonania (wilgoć). Myślałem nad pianką, ale czy ona nie usztywni mi zbyt rury?

inwestor
21-07-2004, 11:06
Tomasz M
W takiej sytuacji zamurowanie raczej odpada 1,5...2cm pod pow. tynku to pewne rysy na tynku w miejscu rury. Prawdopodobnie w miejscu rury będzie glazura na ścianie jeśli do sufitu to daj osłonę z płyty OSB i na to płytki na elastycznym kleju.
Pozdrawiam

Tomasz M
21-07-2004, 11:30
Rozumiem, że masz na myśli położenie warstwy płyt na całej ścianie, a nie tylko w miejscu bruzdy.
Co prawda nie znam tego rodzju płyt, ale poczytam

Diękuję za pomoc

A tak z ciekawości to można rury kanalizacyjne PCV zalewać pianką czy nie?

mieczotronix
21-07-2004, 11:49
a może rurę w rurze? - jeśli się zmieści

inwestor
21-07-2004, 12:03
...

A tak z ciekawości to można rury kanalizacyjne PCV zalewać pianką czy nie?

Nie mozna - zrobiłem tak w jednym miejscu i teraz tynk sie rysuje. Najlepiej zrobić tak (też mam takie rozwiązanie)
1 Przyciąć pas płyty OSB szeszy z każdej strony o kilka cm od bruzdy z rurą
2 Przyłorzyć do ściany i odrysować krawedzie na ścianie.
3 Podkuć ściane (na ok. 20mm) tak aby płyta się cała schowała i była zlicowana z pow. ściany
4 Wykonać otwory na obwodzie płyty na kołki rozporowe fi 8mm
5 oczyścić płytę i ścianę i zagruntować ściane
6 posmarować ścianę i płyte na obwodzie cienką warstwą elastycznego kleju do glazury
7 przyłorzyć do ściany przykręcić wkrętami kołków tak aby wycisnąc klej
8 na zewnetrznej stronie przykleić (elastycznym klejem do płytek) do płyty i ściany pas siatki z włókna szklanego szerszy od płyty z każdej strony o ok. 10...15cm
Tak wykonaną obudowę możesz później otynkować albo obkleić płytkami
nic tego nie ruszy i nie ma prawa się rysować.
Pozdrawiam

Tomasz M
21-07-2004, 12:31
Diękuję, chyba już wiem wszystko

inwestor
21-07-2004, 12:40
Diękuję, chyba już wiem wszystko
Acha jeszcze jedno nie oszczedzaj na płycie i nie dawaj zbyt cienkiej daj grubości 18mm
Pozdrawiam