PDA

Zobacz pełną wersję : Woda na działce- tłusty humus



DarDer
23-02-2014, 16:38
Witam Wszystkich :yes:
Proszę o rady jak poradzić sobie z takim problemem:
Przed rozpoczęciem budowy myślałem, że na naszej działce po opadach stoi woda dlatego że jest to teren podmokły. Jednak po wykonaniu wykopu pod budynek okazało się, że humus to ok 80cm czarnoziemu ale to dosłownie tak "tłustego" że nie przepuszcza wody a pod spodem suchy piach! W czasie budowy ścian fundamentowych po deszczu na działce kałuże i grząsko a przy fundamentach po 20min sucho bo wszystko wsiąkało!
Normalnie obstawiałbym zrobienie drenażu ale obawiam się, że woda z powierzchni po prostu nie przesiąknie do niego no bo gdyby przepuścił ją ten "tłusty" humus to by sobie spłynęła do piachu i by było sucho :(
POMOŻECIE? :confused::
Pozdrawiam serdecznie Darek

Łukasz80
23-02-2014, 18:09
to może zrób drenaż działki, który będzie kierował wodę do studni chłonnych...

DarDer
23-02-2014, 22:17
Łukaszu dzięki za zainteresowanie :cool:
ale tak jak pisałem w poście woda nie jest przepuszczana przez ten humus w głąb i myślę że nie przesiąknie do tego drenażu by nim spłynąć do studni chłonnych

aiki
23-02-2014, 22:24
A jak zrobisz studnie chłonną siegającą do piachu a powierzchniowo pokierujesz wodę w kierunku studni?

pieknyromek
23-02-2014, 23:23
Z tego co opisujesz to NIE masz na działce czarnoziemów (zresztą nie występują te gleby pod Lubinem) tylko jakiś grunt ilasty. Czarnoziem (rodzaj gleb) jest dlatego(między innymi) taki żyzny bo jest glebą przepuszczalną a Ty piszesz że masz jakiś grunt słabo-przepuszczalny. To że jest "czarny" jeszcze nie oznacza że to czarnoziem. Wiem że wielu w kraju sprzedawców namiętnie sprzedaje czarnoziem na tony ale to jest nieporozumienie!!! Poza barwą prawie zawsze to co oferują ma niewiele wspólnego z czarnoziemem.
Fakt że twój grunt jest "tłusty" dodatkowo świadczy o tym że to coś ilastego.
Wyjście w Twojej sytuacji: drenaż i kilka studni chłonnych(w zależności od wielkości działki - skoro masz na 80cm suchy piasek(zakładam że jego miąższość to nie kilka cm) to powinno dobrze zadziałać. Nie przesadzaj jednak z tym drenowaniem bo jak Ci ten ił wyschnie to masakra - będzie jak lita skała. I będziesz musiał podlewać to co zdrenowałeś.
Jeśli myślisz o jakiś trawniczkach, rabatach kwiatowych czy ogródkach warzywnych to radzę poprawić strukturę tej gleby (rozluźnić ją) aby łatwiej się ją uprawiało, lepiej rosło, nie wysychało na kamień i od razu nie robiło się błoto.

pieknyromek
23-02-2014, 23:26
Woda nie ma się przesączać przez ten jak piszesz "humus" (chociaż to nie humus) wgłąb tylko rurkami ma spłynąć do studni a dno studni ma być w piasku.
Przydałoby się zdjęcie tego Twojego gruntu - "humusu":no:

DarDer
24-02-2014, 09:46
witam
Walczę z tym tym zdjęciem jak lew może teraz się uda :D
244685
Udało się!! :yes:
Może problem polega i na tym, że działkę kupiłem 12 lat temu i przez ten czas tylko natura tam rządziła :D
Może jak to parę razy ruszę to i woda przesiąknie w niższe partie
Pozdrawiam

CityMatic
24-02-2014, 10:09
witam
Walczę z tym tym zdjęciem jak lew może teraz się uda :D
244685
Udało się!! :yes:
Może problem polega i na tym, że działkę kupiłem 12 lat temu i przez ten czas tylko natura tam rządziła :D
Może jak to parę razy ruszę to i woda przesiąknie w niższe partie
Pozdrawiam

Fajną masz ziemię
Oczywiście jak zaczniesz ją uprawiać to sama ładnie się zdrenuje do tych niższych powierzchni, jeśli zrobisz drenaż to przesuszysz zbytnio górną warstwę i już nic nie będzie rosło.
Dla roślin lubiących bardziej sucho wystarczy wykopać dołek i zmieszać z ziemia ze spodniej warstwy w miejsce ubytku urodzajnej uzupełnić głębszą warstwą z dołka gdzie rośliny potrzebują bardziej urodzajnej i odwrotnie.
Chciałbym mieć taką działkę.
U mnie to jest glina w rożnych odmianach począwszy od "czarnej" tylko w kolorze a skończywszy na białych marglach - typowa ziemia Lubelszczyzny - pszenno buraczana, ale zawsze lepsza niż piach.
Pozdrawiam

DarDer
24-02-2014, 14:05
CityMatic dzięki za słowa otuchy :rolleyes:
Ściągaj do Lubina mam jeszcze jedną taką do sprzedania :D
Myślę, że masz rację jak zostanie spulchniona glebogryzarką to może woda zejdzie niżej!
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam Darek

CityMatic
24-02-2014, 17:07
CityMatic dzięki za słowa otuchy :rolleyes:
Ściągaj do Lubina mam jeszcze jedną taką do sprzedania :D
Myślę, że masz rację jak zostanie spulchniona glebogryzarką to może woda zejdzie niżej!
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam Darek

Oczywiście,że tak - popatrz jeszcze jak jest u mnie :) ale troszkę pracy i roślinki naprawdę ładnie rosną ;)

pieknyromek
25-02-2014, 23:27
witam
Walczę z tym tym zdjęciem jak lew może teraz się uda :D
244685
Udało się!! :yes:
Może problem polega i na tym, że działkę kupiłem 12 lat temu i przez ten czas tylko natura tam rządziła :D
Może jak to parę razy ruszę to i woda przesiąknie w niższe partie
Pozdrawiam

I trochę w tym momencie zdębiałem...:eek:
Nie wiem jaki masz grunt na działce: to na zdjęciu nie wygląda na ił ale z tego co opisujesz to są to właściwości gruntu ilastego.
Czyli znaczy się potrzebna wizja lokalna:D i dokładniejsze analizy.

DarDer
27-02-2014, 17:12
Myślę, że tak jak pisałem z CityMatic przyjdzie czas by zająć się tą ziemią i po ruszeniu (pisałem już 12lat nieruszana wcześniej kilka lat ktoś sadził tam kapustę kilka lat) może woda zacznie się wchłaniać głębiej
pozdrawiam