PDA

Zobacz pełną wersję : Cieknąca spłuczka i zapieczony zawór



Harren
24-02-2014, 18:16
Witam kolegów,

niestety jeśli chodzi o umiejętności majsterkowania to nie mam rączki złotej a raczej ołowianą. Dlatego proszę Was o pomoc, dopóki żona śpi i nie widzi, że szukam jej na forum (pomocy, nie żony - żeby była jasność).

Otóż: cieknie woda ze spłuczki do wnętrza sedesu (oczywiście bez spłukiwania). Od pewnego czasu leci sobie taka cieniuteńka, maleńka strużka, nie wiem od kiedy tak się dzieje i czy tak może być, w każdym razie uznałem to za defekt i postanowiłem zadziałać. Poregulowałem pływak, poruszałem przy zaworze dopływowym i nic. Postanowiłem więc pozbyć się wody ze spłuczki, żeby sprawdzić uszczelki, ale tu napotkałem problem zaworu - mieszkanie wynajmowane od niedawna, pewnie nikt tego nie ruszał, to i zawór się zapiekł a przy próbie przekręcenia w dodatku pękła mi nakrętka. Zawór prymitywny, taki jak ten: http://image.ceneo.pl/data/products/2086377/f-valvex-zawor-katowy-eko-1482110.jpg

Co więc mogę zrobić, żeby ten zawór ruszyć? Sprawdziłem też zawór pod umywalką: taki sam, też nie działa, nie da się nim ruszyć, na szczęście przynajmniej go nie zdemolowałem. Czy zawory są więc do wymiany i co może powodować stałe, leciutkie uchodzenie wody do sedesu?

pozdrawiam

sznajci
24-02-2014, 21:05
Wierz mi na słowo, że są jeszcze bardziej "prymitywne" zawory ;).
Spłuczka jak się domyślam górnopłuk, czyli coś takiego:
http://www.swiatlazienek.com.pl/galerie/i/ideal-standard-miska-do_29273.jpg
Tyle, że pewnie u Ciebie wihajsterek do odpalania spuszczania wody będzie na górze. Może masz za niski poziom wody w zbiorniku?
Spróbuj normalnie spuścić całą wodę ze zbiornika i wtedy (gdy podniesiesz ten wihajster do góry) przekręć nim o 180 stopni i puść go normalnie.
Zobacz czy wtedy będzie leciała Ci woda.

P.S. wymiana zaworu w bloku: najszybciej kupić drugi zawór, zakręcić wodę w piwnicy (główna rura) i przystąpić do zmiany.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?39037-wymiana-zaworu-%28kranika%29-doprowadzaj%C4%85cego-wod%C4%99-do-sp%C5%82uczki

tomraider
24-02-2014, 21:47
cieknie woda ze spłuczki do wnętrza sedesu (oczywiście bez spłukiwania). Od pewnego czasu leci sobie taka cieniuteńka, maleńka strużka, nie wiem od kiedy tak się dzieje i czy tak może być, w każdym razie uznałem to za defekt i postanowiłem zadziałać. Poregulowałem pływak, poruszałem przy zaworze dopływowym i nic.

W spłuczce są dwa zawory: napełniajacy zamykany pływakiem( mocowany z boku ), i spustowy z przelewem u góry uruchomiany przyciskiem ( ten na środku spłuczki).Są dwa powody dla których moze cieknąć woda do muszli; 1. duża uszczelka gumowa u dołu zaworu spustowego nie zapewnia szczelności ( sprawdzenie: ,napełniamy spłóczkę ,zakręcamy wodę zasilajacą i zostawiamy tak np. na noc jak woda zleci to uszczelka do wymiany (kupujemy cały zestaw naprawczy) 2, zawór napełniający nie jest szczelny i pomimo nacisku pływaka nie zamyka wody więc powoli się spłuczka wypelnia aż do momentu jak poziom wody zacznie sie przelewać przez rurę przelewową zaworu spustowego, sprawdzenie : po dłuższym nieużywaniu spłuczki np.1 godz, zdjąć pokrywę spłuczki i od razu widać że poziom jest wysoki i woda się przelewa. wtedy najpierw regulujemy pływak ( który z czasem się rozregulowuje ) jeżeli to nic nie daje wymieniamy zawór napełniający z pływakiem.



Co więc mogę zrobić, żeby ten zawór ruszyć? Sprawdziłem też zawór pod umywalką: taki sam, też nie działa, nie da się nim ruszyć, na szczęście przynajmniej go nie zdemolowałem. Czy zawory są więc do wymiany i co może powodować stałe, leciutkie uchodzenie wody do sedesu?

Zawór zasilający wężyk do spłuczki nic nie ma do tego że spłuczka przecieka, jego konstrukcja powoduje że z czasem zarasta kamieniem i nie daje się przekręcić, zwłaszcza potęguje ten efekt ustawienie go w pozycji skręconej , zazwyczaj zostaje w rękach gówniane plastykowe pokretło, nic z tym nie zrobisz , trzeba wymienić na nowy,i ustawić go po zamontowaniu w pozycji całkowitego otwarcia ,wtedy nie zarośnie kamieniem.

Teraz możesz wytłumaczyć żonie jak wstanie dlaczego cieknie spłuczka i będziesz bohaterem :)

Harren
24-02-2014, 21:59
Dzięki, w międzyczasie pokombinowałem, zamknąłem zawór zimnej wody dla całego mieszkania, spuściłem wodę, pogmerałem przy uszczelkach i to zdecydowanie wina uszczelki odpływowej. Cała zarośnięta kamieniem, nie wróciła na swoje miejsce i woda leci niczym górski potoczek.

Dobrze, że właściciel mieszkania to fajny chłop, jak się dowiedział, że jest problem ze spłuczką, to postanowił kupić cały nowy kompakt.

Dzięki za pomoc, panowie, wirtualne piwko dla Was.