PDA

Zobacz pełną wersję : Odpowietrznie dolnego źródła



adas82
25-02-2014, 07:42
Witam,
właśnie odpowietrzam dolne źródło 400m rura 32, kolektor jest poziomo pionowy czyli 200m rury w odwiertach 10 po 20 metrów i 200 metrów poziomy.
Mam rozdzielacz z rotomertami, pompe magne 32-100 oraz pompe wz-250 od kilku godzin (około 8 ) odpowietrzam układ i nadal wydobywa się powietrze, przy mniejszym przepływie pompa ustawiona na biegu 5 nie występuje bombelkowanie jak tylko zwiekszę przepływ to (max 10) to leci cały czas piana. Ile może trwać odpowietrzanie układu i czy można to zrobić?, czy trzeba czekać aż się odpowietrzy podczas pracy pompy? Układ był sprawdzany na szczelność wszystko jest ok.

photos
25-02-2014, 08:18
u mnie w zasadzie caly pierwszy sezon sie odpowietrzalo, ale nie wygladało to tak jak u Ciebie, na przeplywomierzu widac było co jakiś czas ze ta sprezynka skacze do gory. Teraz juz tego nie ma, najlepiej odpowietrzac pojedyncze petle, jeżeli masz taka możliwość, poprzez przelewanie. Jak będziesz odpowietrzał wszystkie na raz to plyn raczej pojdzie tamtedy, gdzie bedzie lzej.

adas82
25-02-2014, 08:27
Na rotometrach widać przepływy faktycznie na początku tylko skakały sprężynki, w układzie nie ma już tych dużych bąbelków tylko te, które przy małym przepływie nie wydostają się. Spróbuje pojedyncze układy ma 3 pętle.

adas82
25-02-2014, 10:19
Ile czasu trwało odpowietrzanie w waszych układach?

pom_pla
25-02-2014, 11:39
W moim przypadku DZ odpowietrzałem 2 dni.
Do odpowietrzenia musisz zastosowac pompę o duzej wydajności , bo w każdym ,,wzniesieniu ,, inst DZ masz powietrze
i nie ma innego sposobu jak zastowowac do odpowietrzania duzy przepływ glikolu ,
jak tak nie zrobisz to instalacje bedzie sie odpowietrzała ,,całe życie,
Piszesz ze ma ,omnie wz250 , jest to wystarczający sprzet by w kilkanascie godzin powietrze wygonić,
ale odpowietrzaj każdą nitkę osobno

adas82
25-02-2014, 12:37
to do odpowietrzania powinienem używać dwóch pomp na raz czy wstarczy tylko wz250 ?

pom_pla
25-02-2014, 13:25
Masz możliwość to użyj szeregowo dwóch .
Ale wz250 da rade juz sama , tylko każdy obwód odpowietrzaj osobno

Zigobar
25-02-2014, 16:40
Ale wz250 da rade juz sama , tylko każdy obwód odpowietrzaj osobno
Jesteś pewien, że WZ250 będzie w stanie usunąć całe powietrze z pięciu dwudziestometrowych odwiertów połączonych szeregowo?

Spore doświadczenie z odwiertami łączonymi szeregowo ma np. wihajster. Ciekawe jakiej pompy używa do odpowietrzania?
Może zajrzy tu w nocy i coś podpowie.

wihajster
25-02-2014, 19:03
Właśnie, ile tam jest tych odwiertów w szeregu? Aż 5?
Ale nawet, nie będzie tak żeby pompa odpowietrzająca musiała mieć zdolność podnoszenia jako sumę wszystkich odwiertów, przecież na początku płyn wypełnia część rur.
Najważniejsze, w takim przypadku, zalewać wodą osobno każdą gałąź. Wtedy strumień nie dzieli się na kilka i nie wybiera łatwiejszej drogi.
Pompa WZ250 powinna wystarczyć chociaż ja nie stwierdziłem deklarowanych parametrów z tabliczki... Ile kosztuje tyle warte. Tak samo jak pompy ciepła Meeting - ile kosztują tyle warte.
Miałem kiedyś "250" w moim ustrojstwie do napełniania, ale słaba była. Teraz mam WZ750 i jakoś sobie radzi. Tutaj również dane z tabliczki liczone po chińsku. Zgadzać się może (prawdopodobnie) tylko pobór mocy.

adas82
25-02-2014, 19:49
Każda z pętli ma 3*20 m pionowo, jak się uda odpowietrzyć jedna to włącze pompę obiegową ona na pewno da rade, jak na razie leci piana:(.

wihajster
25-02-2014, 19:52
A masz jakiś większy zbiornik przelewowy?
Do odpowietrzania jest potrzebny, żeby pompa nie zaciągała tej samej mieszaniny.
Jeżeli liczysz na sam odpowietrznik zamontowany na rurze to będzie to trwać wieki.

adas82
25-02-2014, 20:25
Mam zbiornik 30 litrów, mam tez większy ale nie posiadam więcej glikolu więc płucze w nim. Czy opłaca się odpowietrzać układ wiekszą mocą tzn pompa grundfos magna 32-100 i wz250 jak włączę razem to leci już czysta piana. A może muszę dokupić wiecej glikolu do układu wpompowałem jakieś 300 litrów zostało mi około 50 litrów.

rwxw
25-02-2014, 22:44
Jeśli masz tylko 30 litrów, to spróbuj oddzielić jakimiś przegródkami wypływ od zasysania, żeby zasys nie łapał pęcherzyków. Dobrze, żeby zbiornik miał dużą powierzchnię, żeby bańki zdążyły uciec, zanim zostaną zassane. Przy Twojej konfiguracji odpowietrzanie może potrwać długo, bo nie przepchniesz całego korka powietrznego, tylko podzieli się on na małe bąbelki/pianę, które prąd glikolu będzie powoli porywał. Czym mocniejsza pompa, tym szybciej Ci się uda, ale koniecznie odpowietrzaj po kolei niezależne sekcje.

pom_pla
26-02-2014, 22:07
Jesteś pewien, że WZ250 będzie w stanie usunąć całe powietrze z pięciu dwudziestometrowych odwiertów połączonych szeregowo?

Spore doświadczenie z odwiertami łączonymi szeregowo ma np. wihajster. Ciekawe jakiej pompy używa do odpowietrzania?
Może zajrzy tu w nocy i coś podpowie.

Tak jestem pewien ze wz250 jest w stanie odpowietrzyć instalację.
Też mam odwierty pionowe , kazdy po 14m.
Na wizualizacji jest to pokazane tak jak naprawde wygląda umnie DZ .

amir
07-02-2022, 20:49
Tak jestem pewien ze wz250 jest w stanie odpowietrzyć instalację.
Też mam odwierty pionowe , kazdy po 14m.
Na wizualizacji jest to pokazane tak jak naprawde wygląda umnie DZ .

Kolego czy czytasz jeszcze te forum?? Czy możesz się podzielić informacjami jak Ci funkcjonuje wymiennik na tak krótkich pionowych odwiertach?? Ewentualnie ktoś może ma tego typu wymiennik do 15mb pionowy??

wihajster
07-02-2022, 21:17
Ja robiłem ładnych kilka lat temu dolne źródło z 12 odwiertów po 10m każdy plus trochę poziomego przed odwiertami po stronie zimnej.
Temperatury lepsze niż niejedno pionowe...
Także wiesz, nie warto przyjmować bezkrytycznie marketingowego bełkotu i słuchać mądrych "specjalistów" od pomp w krawatach ;)

Robaczywy
08-02-2022, 09:20
Przy odpowietrzaniu ważne jest zamknięcię jest pozostałych pętli na powrocie i zasilaniu. Ja niestety nie mam zaworów na powrocie i odpowietrzałem wz-250 kilka dni, po czym i tak ciśnienie mi spadało przez cały sezon - czyli uciekało powietrze. Dopiero od drugiego sezonu jest wszystko ok.

amir
09-02-2022, 07:52
Ja robiłem ładnych kilka lat temu dolne źródło z 12 odwiertów po 10m każdy plus trochę poziomego przed odwiertami po stronie zimnej.
Temperatury lepsze niż niejedno pionowe...
Także wiesz, nie warto przyjmować bezkrytycznie marketingowego bełkotu i słuchać mądrych "specjalistów" od pomp w krawatach ;)

Ok a jakie miałeś warunki glebowe? Sam robieś sondy? Poza tym jakie temperatury na tym źródle uzyskujesz pod koniec zimy? Ja tu w tym wypadku mam 3-4m suchego piasku z góry oraz spadek terenu (dom na dole) więc kolektor poziomy nie ma sensu dlatego kombinuję inaczej właśnie...