PDA

Zobacz pełną wersję : Dom pasywny ?? proszę o konkretne przykłady



paczasss
25-02-2014, 11:32
Witam . szukam projektu domu jeszcze sie zastanawiam czy parterowy czy piętrowy ? Podobno domy parterowe są bardziej energooszczędne pod względem ogrzewania domu jednak przy budowie wiecej wejdzie materiału chociazby na budowe dahu . wiec jaka jest prawda ??

Dom pasywny ? ok ale proszę o konkretne przykłady . czy pasywny znaczy naładowany nowinkami typu solary , domowe elektrownie wiatrowe , ciep ło z gruntu? Czy moze domy pasywne charakteryzuje juz chociazby specyficzna budowa , rozmieszczenie pomieszczen ?duże okna przez które wpada dużo enegii słonecznej i iepła w słoneczne dni ? np łaczenie salonu jadalni i kuchni co wiaze się z tym ze nie trzeba oświetla wielu pomieszczen a jednym swiatłem oswietle 3 pomieszcenia ?? Mam ograniczony budzet wiec nie stać mnie na solary i tego typu rzeczy, wiec czy kosztem tym samym badz minimalnie wieksym zbuduje dom pasywny energooszczedny i ekonomiczny czy jednak muszę miec wiecej gotówki niz przy budowie normalnego domku ???

Tomasz Brzęczkowski
25-02-2014, 11:36
Ile m2 ?
Niestety w domach pasywnych ( zużycie do 15kWh/m2 rocznie ) nie ma kolektorów, ciepła z ziemi itp.

paczasss
25-02-2014, 12:39
domek w granicach 120 / 130 m2. zużycie do 15kWh/m2 rocznie - rozumiem ale z czego to wynika takie niskie zuzycie ? dlaczego w domach pasywnych jest takie niskie a w innych domkach nie ?? czym sie one charakteryzują ze jest ni zsze zuzycie ??

Konkretny przyklad? Po 25 latach ... Nic? co to oznacza ze po 25latach nic ????

asolt
25-02-2014, 12:44
Konkretny przyklad? Po 25 latach ... Nic? co to oznacza ze po 25latach nic ????

Proszę poczytac o dokonaniach TB, to wtedy kol. zrozumie o co chodziło kol. Varne..
Gdy w watku zaczyna zabierac głos TB to na koncu na ogół nie wiadomo jaki był temat wątku i o co pytał twórca watku. TB ma taką zdolność do rozwalania kazdego wątku w którym sie pojawi.

Tomasz Brzęczkowski
25-02-2014, 12:52
domek w granicach 120 / 130 m2. zużycie do 15kWh/m2 rocznie - rozumiem ale z czego to wynika takie niskie zuzycie ? dlaczego w domach pasywnych jest takie niskie a w innych domkach nie ?? czym sie one charakteryzują ze jest ni zsze zuzycie ??

Konkretny przyklad? Po 25 latach ... Nic? co to oznacza ze po 25latach nic ????
Przykład:

dom 168m2 użytkowej powierzchni
Zaprojektowano w technologii szkieletu drewnianego systemu panelowego (istotą jest nasze krajowe rozwiązanie formatyzownego styropianu w panelach drewnianych. Posadowienie na płycie fundamentowej w g projektu konstrukcyjnego :płyta betonowa grubości 20 cm (beton B 20) zbrojona prętami żebrowanymi fi 12 mm oraz siatka stalową fi 6mm oczko 15cm
Płyta posadowiona na gruncie nasypowym (pospółka zagęszczona) izolowana termicznie od gruntu EPS grubości 40 cm, obwodowo płyta izolowana styropianem EPS grubości 12 cm.
Ściana zewnętrzna grubości 33,2 cm izolacja termiczna styropian 27 cm + paroizolacja + 5 cm wełna mineralna
Na zewnątrz tynk mineralny grubości 6mm od wewnątrz płyta gk
Ściany wewnętrzne konstrukcja drewniana wełna mineralna akustyczna i obustronnie płyta gk
Strop między parterem a poddaszem użytkowym – obwodowo ocielenie 1 m o grubości 20 cm Reszta przestrzeni wełna mineralna akustyczna .
Połać dachowa – konstrukcja dachu – krokwiowo jętkowa panelowa o stałym rozstawie krokwi i jętek 53cm. Drewno klasy C30 o wymiarach 4.8x 20 cm
Przestrzeń między krokwiami – wypełnia styropian EPS grubości 20cm . Zewnętrznie połać oklejona styropianem EPS grubości 10 cm. Zewnętrznie przyklejona jest płyta OSB grubości 1.2cm następnie łaty, kontrłaty – i dachówka bitumiczna
Od wewnątrz Paroizolacja wełna mineralna 5cm + płyta GK
Stolarka otworowa fiksy i otwierane okna niezbędne – 1.1 lub 0.8 W/m2 ( cena zależy od ilości fiksów po uzgodnieniach z inwestorem )

Tomasz Brzęczkowski
25-02-2014, 12:53
Proszę poczytac o dokonaniach TB, to wtedy kol. zrozumie o co chodziło kol. Varne..
Gdy w watku zaczyna zabierac głos TB to na koncu na ogół nie wiadomo jaki był temat wątku i o co pytał twórca watku. TB ma taką zdolność do rozwalania kazdego wątku w którym sie pojawi. Pan tak nie panikuje!

asolt
25-02-2014, 12:57
Pan tak nie panikuje!

Ja nie panikuję tylko stwierdzam fakty.

Tomasz Brzęczkowski
25-02-2014, 12:59
Ja nie panikuję tylko stwierdzam fakty. A tu jest wątek o przykładach domów pasywnych.

asolt
25-02-2014, 13:23
A tu jest wątek o przykładach domów pasywnych.

To proszę te przykłady podać, najlepiej przykłady domów istniejących i uzytkowanych, a jakby były jeszcze podane podane zuzycia to był by juz komplet.
Sam projekt to za mało, papier wszystko przyjmie

Tomasz Brzęczkowski
25-02-2014, 13:27
To proszę te przykłady podać, najlepiej przykłady domów istniejących i uzytkowanych, a jakby były jeszcze podane podane zuzycia to był by juz komplet.
Sam projekt to za mało, papier wszystko przyjmie Mam zaprosić forum do kogoś? Raczy Pan żartować. Dla fachowca i projekt wystarczy.

asolt
25-02-2014, 13:51
Mam zaprosić forum do kogoś? Raczy Pan żartować. Dla fachowca i projekt wystarczy.

Nie, nie musi i nie moze Pan, bo nie ma do czego zapraszać. Projekt, jaki projekt?, wykonany przez oszustów którzy liczą niepoliczalne?

Tomasz Brzęczkowski
25-02-2014, 14:01
Nie, nie musi i nie moze Pan, bo nie ma do czego zapraszać. Projekt, jaki projekt?, wykonany przez oszustów którzy liczą niepoliczalne? Oszust? Bezczelny kłamca !!!

kolektor1
25-02-2014, 14:24
Przykład:
A to przypadkiem nie ten pływająy zacumowany nad rzeką?

Tomasz Brzęczkowski
25-02-2014, 14:40
A to przypadkiem nie ten pływająy zacumowany nad rzeką? Nie pisałem nigdy o zacumowanych domach nad rzeką ! To raz A dwa, gdyby Pan potrafił liczyć - to po pierwsze nie wciskał, by Pan ludziom kolektorów a po drugie wiedziałby Pan, że 40cm styropianu to za mało, by 20 cm płyta fundamentowa się uniosła ( o reszcie domu nie wspominając)
Ale kiepscy fachowcy boja się domów pasywnych!!!!

gentoonx
25-02-2014, 15:11
Nie pisałem nigdy o zacumowanych domach nad rzeką ! To raz A dwa, gdyby Pan potrafił liczyć - to po pierwsze nie wciskał, by Pan ludziom kolektorów a po drugie wiedziałby Pan, że 40cm styropianu to za mało, by 20 cm płyta fundamentowa się uniosła ( o reszcie domu nie wspominając)
Ale kiepscy fachowcy boja się domów pasywnych!!!!

Aaaa, to teraz nie o pływających piszemy. To o jakich??? Lewitujących? ;)

firewall
25-02-2014, 15:27
coś mi umknęło. To TB już pisze o domach pływających? Gdzie?

kolektor1
25-02-2014, 15:28
Nie pisałem nigdy o zacumowanych domach nad rzeką ! To raz


Pisałem Tomku, zmień zioła, będiesz lepiej pamiętał.


Napisałeś to w założonym przez siebie temacie o domach zarabiających na siebie. Sklerozę masz? Jak zawsze wybiórczą?
Dalej brniesz z tą głupotą:
Co ma jedno do drugiego ?
Opracował i opatentował ktoś technologię stawiania domów nie "bojących" się kilku metrowej wody zalewowej - to dlaczego tego nie wykorzystywać, na terenach gdzie zalanie może nastąpić? Ale po co każdy dom samospłacajacy się tak budować ? Myśli Pan choć szczątkowo??

Dom nie bojący się kilku metrowej wody zalewowej - jest droższy od takiego, co takiej instalacji nie ma!!! Ale dzięki temu, że te droższe domy ( z instalacją ) można stawiać na tańszym terenie to - koszt instalacji pokryty jest z naddatkiem.
Szkoda, że nawet tego Pan nie może pojąć.
No i link do jak zawsze ożywczej dyskusji.
http://www.forumbudowlane.pl/vt/43435/0/dom-samosplacajacy-sie?postdays=0&postorder=asc
A najlepsze jest zakończenie.

asolt
25-02-2014, 16:29
Oszust? Bezczelny kłamca !!!

Spokojnie po co sie tak denerwować. To jest tak jak sie wypisuje głupoty a potem o nich sie zapomina. Ale ja Panu przypomnę.
Aby wykonać projekt konieczne są obliczenia również cieplne, bez nich nie mozna takze wykonac charaktrystyki energetycznej, koniecznej do kompletu dokumentów dla uzyskania PNB. Pan twierdzi ze te wartosci sa niepoliczalne, powstaje pytanie co wpisują w charakterystykę i projekt projektanci, prawdopodobnie są to wartosci wymyslone czyli oszukują. I tu sie pojawia kolejne pytanie, dlaczego oszusci są gloryfikowani przez TB? Najbardziej prawdopodona odpowiedz jaka się nasuwa to wspólnota interesów, taki zaklęty krąg. Jak mozna bowiem zweryfikować poprawnosc danych projektowych skoro weryfikujący równiez tego nie są w stanie obliczyć i sprawdzić. Na samym koncu jest inwestor który finansuje tą rzekomą niepoliczalnosc, kto na tym zyskuje? Kazdy myslący sobie sam dopowie.

paczasss
25-02-2014, 16:40
rozumiem mniej wiecej :) , ale czym się różni dom pasywny od energooszczednego ? myslałem ze pasywny to jednoczesnie energooszczędny . No i podstawowe pytanie jakie są różnice w budowie domu pasywnego a konwecjonalnego oraz od razu różnica w koszcie budowy energooszczedny a konwencjonalny ??

firewall
25-02-2014, 17:22
pasywny jest energooszczędnym, ale energooszczędny nie jest pasywnym. Ot,co.
W pasywnym jedziesz na słoneczku na maksa, a w energooszczędnym to już zależy od twojego widzimisię.
Koszty zależne są od projektu domu.

מרכבה
25-02-2014, 18:24
Podobno domy parterowe są bardziej energooszczędne pod względem ogrzewania domu jednak przy budowie wiecej wejdzie materiału chociazby na budowe dahu . to piętrowe są bardziej oszczędne.

Przemek Kardyś
25-02-2014, 18:39
Paczass ja myślę, że pasywniaki są dzisiaj dla lekkich świrów.
Ekonomicznie sens jest prawie żaden, bo skoro miałbyś dom dajmy na to 150m2 o zużyciu 30 kWh/m2*rok, czyli 4500kWh, to roczne rachunki przy grzaniu gazem wyniosą Cię 1300zł, a da się zużyć tak niewiele gazu i nie wierz TB jeśli powie że nie - ja zużywam mniej.
Teraz jak zrobisz z tego domku pasywniaka (powodzenia), to masz zużycie 2250kWh, czyli 650zł gazem i tyle oszczędności rocznej. Taki dom musi mieć 2x szczelniejsze przegrody, co przy całkowitej ich powierzchni równej przy parterówce 430m2 oznacza 20cm styro, czyli 86m3, czyli jakieś 12tyś + ze 3tyś za lepsze okna i drzwi i masz 15000/650= 23 lata zwrotu, a jak bierzesz kredyt to więcej.
Poza tym przy pasywniaku może lepiej zrobić grzanie elektryczne bez akumulacji, bo tańsza instalacja, ale zapłacisz wtedy rocznie tyle samo, co płaciłbyś gazem w energooszczędnym, a korzyść z tego taka, że nie masz kotłowni. Dodatkowo musisz grzać CWU prądem.

מרכבה
25-02-2014, 19:31
2x szczelniejsze przegrody, co przy całkowitej ich powierzchni równej przy parterówce 430m2 oznacza 20cm styro na 3 li potrzeba około 20cm izolacji na pasywny potrzeba 30cm i okna winny być fix w XPS'sie ..
To kwestia umiejętnego układania klocków pasywnych. Nie będę uprawiał tu ekshibicjonizmu technicznego.
Nie na darmo bryła i ilość okien w pasywnym ... z powietrza tego nie wzięto.
Aby liniowość zachować w zużyciu gazem musi być bardzo czuła elektronika, każda zwłoka i rachunek w plecy.
Przy budynku 120 -200 kWh to błąd statystyczny.
Myślę że sprawa rozbija się tylko o CWU ... grzanie zostawił bym dla słoneczka.

imrahil
25-02-2014, 20:28
na 3 li potrzeba około 20cm izolacji na pasywny potrzeba 30cm i okna winny być fix w XPS'sie ..
To kwestia umiejętnego układania klocków pasywnych. Nie będę uprawiał tu ekshibicjonizmu technicznego.
Nie na darmo bryła i ilość okien w pasywnym ... z powietrza tego nie wzięto.
Aby liniowość zachować w zużyciu gazem musi być bardzo czuła elektronika, każda zwłoka i rachunek w plecy.
Przy budynku 120 -200 kWh to błąd statystyczny.
Myślę że sprawa rozbija się tylko o CWU ... grzanie zostawił bym dla słoneczka.

U mnie to jakoś nie che wyjść pasywny przy 30 cm ocieplenia, 25 pod płytą i U=0.08 na stropie nad piętrem. Pomijam już zapotrzebowanie na ciepło, ale samo obciążenie cieplne. 200 m2 ściany U=0,1, to 800 W, do tego straty przez strop i podłogę (70m2 każdego) i mam już 1100-1200 W dla 123 m2 grzanej powierzchni, czyli prawie 10W/m2 zakładane dla domu pasywnego. A gdzie okna i wentylacja? Wyszedł mi dom 3.5 litrowy o obciążeniu 3.2 kW. ponad 80% przeszkleń od południa (ale odchylone na zachód o 30 stopni), bufor w postaci nieogrzewanych pomieszczeń gospodarczych i garażu od północy. dom piętrowy. mogłem nie robić ściany szczytowej.

EDIT: nieogrzewanie pomieszczenia oczywiście na osobnym fundamencie.

zobaczymy jak wyjdzie w praktyce. planuję grzanie prądem za pośrednictwem wodnej podłogówki. ewentualnie w przyszłości powietrzna pompa ciepła.

מרכבה
25-02-2014, 20:38
Patrzyłem do Twojego DB, nie wiem ile tego jest ... ale już ściana szczytowa pociągnięta pod dach, plus inne lapsusy i wychodzi ciężko.
Ale na razie to jest tylko w OCZ ?


zobaczymy jak wyjdzie w praktyce. planuję grzanie prądem za pośrednictwem wodnej podłogówki. ewentualnie w przyszłości powietrzna pompa ciepła. od razu walił bym z pompą

imrahil
25-02-2014, 20:51
Patrzyłem do Twojego DB, nie wiem ile tego jest ... ale już ściana szczytowa pociągnięta pod dach, plus inne lapsusy i wychodzi ciężko.
Ale na razie to jest tylko w OCZ ?

od razu walił bym z pompą

policzone tylko w OZC. ściana szczytowa jest ocieplona z każdej możliwej strony. po prostu fizycznie nie wiem jak można osiągnąć obciążenie 10 W/m2 w mojej strefie klimatycznej (obliczeniowe -20*C). zakładając z z każdej strony U=0,1 i brak mostków termicznych.

imrahil
25-02-2014, 20:58
jak założysz mój dom bez ścian szczytowych (taka kostka) i bez okien to wychodzi powierzchnia ścian 220 m2. do tego chyba dokładnie 73 m2 podłogi i tyle samo stropu. zakładając dla uproszczenia U=0.1 wszędzie i dT=40*C (dla ścian i stropu) oraz dT=12*C (dla podłogi) wychodzi obciążenie 1259 W, czyli więcej niż 10W/m2. Przy założeniu braku jakichkolwiek mostków. Dodanie wentylacji i wstawienie okien oraz drzwi znacznie pogorszy wynik.

EDIT: dodam, że projektowa wentylacyjna strata ciepła to 943 W. z tego wynika, że na samą wentylację z rekuperatorem idzie 7.5 W/m2. czyli przy założeniu braku okien, mostków termicznych za to wentylacją wychodzi już 18W/m2. murowana ściana szczytowa czy mostek przy murłacie wiele tu nie zmienią.

jako ciekawostkę dodam fakt, że niedaleko mnie wybudowano pokazowy budynek pasywny, czyli rekuperator, okna od południa, przegrody o U=0.1. budynek ma zapotrzebowanie 13 kWh/m2/rok. ale należy dodać, że osiąga go dzięki pompie ciepła. jak w pysk strzelił wychodzi dom 3.5-4 litrowy przy założeniu COP = 3

מרכבה
25-02-2014, 21:03
To teraz masz odpowiedź skąd u mnie aż 70cm EPSG.
Też masz beton komórkowych słabo to trzyma ciepło, jedynie stropy ratują honor.
Mnie wychodzi koło 3-4 wat moc przy -30 . jak będzie ciut mniej/ ciut więcej .. tj +-2W to źle nie będzie.

aiki
25-02-2014, 21:08
A jak TB i asolt się spotkają w jednym wątku to już wogóle.
Przez kilka takich się przeczołgałem wiedzę obaj panowie mają sporo tylko zawsze inne zdanie.
Dzięki za zaśmiecanie. Tu nie chciało mi się już was czytać.

asolt
25-02-2014, 21:10
EDIT: dodam, że projektowa wentylacyjna strata ciepła to 943 W. z tego wynika, że na samą wentylację z rekuperatorem idzie 7.5 W/m2. czyli przy założeniu braku okien, mostków termicznych za to wentylacją wychodzi już 18W/m2. murowana ściana szczytowa czy mostek przy murłacie wiele tu nie zmienią.

j

Nie mozna zapomniec o infiltracji, n50 =4 to dla pasywnych to dużo za duzo. Pasywne mają miec < 0,6.

rafał2011
25-02-2014, 21:12
jako ciekawostkę dodam fakt, że niedaleko mnie wybudowano pokazowy budynek pasywny, czyli rekuperator, okna od południa, przegrody o U=0.1. budynek ma zapotrzebowanie 13 kWh/m2/rok. ale należy dodać, że osiąga go dzięki pompie ciepła. jak w pysk strzelił wychodzi dom 3.5-4 litrowy przy założeniu COP = 3

I tu jest cała prawda o "pasywniakach" :)

מרכבה
25-02-2014, 21:13
EDIT: dodam, że projektowa wentylacyjna strata ciepła to 943 W. z tego wynika, że na samą wentylację z rekuperatorem idzie 7.5 W/m2 może jakie jest Hve ?


jako ciekawostkę dodam fakt, że niedaleko mnie wybudowano pokazowy budynek pasywny, czyli rekuperator, okna od południa, przegrody o U=0.1. budynek ma zapotrzebowanie 13 kWh/m2/rok. ale należy dodać, że osiąga go dzięki pompie ciepła. jak w pysk strzelił wychodzi dom 3.5-4 litrowy przy założeniu COP = 3 można ale to nie jest to samo, pasywny na pompie to był by zero energetyczny

asolt
25-02-2014, 21:14
A jak TB i asolt się spotkają w jednym wątku to już wogóle.
Przez kilka takich się przeczołgałem wiedzę obaj panowie mają sporo tylko zawsze inne zdanie.
Dzięki za zaśmiecanie. Tu nie chciało mi się już was czytać.

Kolega za bzdurami TB, dziwne. Trzeba bronic laików przed fantazjami, szkodliwymi fantazjami TB.

מרכבה
25-02-2014, 21:21
Nie mozna zapomniec o infiltracji, n50 =4 to dla pasywnych to dużo za duzo. Pasywne mają miec < 0,6. na każdą 0,6 wymiany przypadało 10W/K dla kubatury 550m^3 i tu będzie siedział problem w szczelności

imrahil
25-02-2014, 21:24
To teraz masz odpowiedź skąd u mnie aż 70cm EPSG.
Też masz beton komórkowych słabo to trzyma ciepło, jedynie stropy ratują honor.
Mnie wychodzi koło 3-4 wat moc przy -30 . jak będzie ciut mniej/ ciut więcej .. tj +-2W to źle nie będzie.

Beton komórkowy 500 tylko na szczytowych, reszta silikat

rafał2011
25-02-2014, 21:33
pasywny na pompie to był by zero energetyczny

Czym się różni zeroenergetyczny od autonomicznego?

imrahil
25-02-2014, 21:37
Czym się różni zeroenergetyczny od autonomicznego?

W autonomicznym masz jeszcze studnię i ogródek, który wyżywi mieszkańców ;). w temacie - poza domem j-j z forum nie słyszałem o żadnym innym. w rzeczywistości najczęściej to ściema napędzana pompą ciepła.

מרכבה
25-02-2014, 21:38
Czym ? a tym że autonomiczny nie jest powiedziane jaki ma być. Zakłada się iż ma być możliwie bardzo energooszczędzy.
Ale może być zwykły.. kwestia zapewnienia energii. Nie ma tak dobrze ugruntowanej definicji jak pasywny.

rafał2011
25-02-2014, 21:40
Czym ? a tym że autonomiczny nie jest powiedziane jaki ma być. Zakłada się iż ma być możliwie bardzo energooszczędzy.
Ale może być zwykły.. kwestia zapewnienia energii. Nie ma tak dobrze ugruntowanej definicji jak pasywny.

Gdy jestem właścicielem elektrowni wodnej to mojemu domu nie zabraknie ani prądu ani wody więc mam dom autonomiczny :D

מרכבה
25-02-2014, 21:44
No tak ... :lol2: to jest zbiór luźnych wymagań, ja sobie, ty sobie my wy oni sobie.
Z góry zakładam iż ma być zeroenergetyczny.

rafał2011
25-02-2014, 21:52
No tak ... :lol2: to jest zbiór luźnych wymagań, ja sobie, ty sobie my wy oni sobie.
Z góry zakładam iż ma być zeroenergetyczny.

Trzeba się rozglądać za łączną mocą elektrowni około 5kW i już jest auto...

jaceq
25-02-2014, 22:05
czy idzie gdzies w jakims archiwum poczytac dziennik j-j? Nie wiem co jest powodem ze nie ma jego wpisow, chyba mnie tu jeszcze nie było...

Tomasz Brzęczkowski
26-02-2014, 06:30
Spokojnie po co sie tak denerwować. To jest tak jak sie wypisuje głupoty a potem o nich sie zapomina. Ale ja Panu przypomnę.
Aby wykonać projekt konieczne są obliczenia również cieplne, bez nich nie mozna takze wykonac charaktrystyki energetycznej, koniecznej do kompletu dokumentów dla uzyskania PNB. Pan twierdzi ze te wartosci sa niepoliczalne, powstaje pytanie co wpisują w charakterystykę i projekt projektanci, prawdopodobnie są to wartosci wymyslone czyli oszukują. I tu sie pojawia kolejne pytanie, dlaczego oszusci są gloryfikowani przez TB? Najbardziej prawdopodona odpowiedz jaka się nasuwa to wspólnota interesów, taki zaklęty krąg. Jak mozna bowiem zweryfikować poprawnosc danych projektowych skoro weryfikujący równiez tego nie są w stanie obliczyć i sprawdzić. Na samym koncu jest inwestor który finansuje tą rzekomą niepoliczalnosc, kto na tym zyskuje? Kazdy myslący sobie sam dopowie.
Trudno mnie zdenerwować, zwłaszcza przez kogoś tak niekompetentnego. jest Pan wrogiem izolowania - to normalne jak się dopuszcza ogrzewanie gazem czy węglem, ale denerwuje mnie, że wypacza Pan zawód audytora - To straszne by takie osoby - zajmowały się izolacjami domów. Wpuścił Pan człowieka w maliny - zgadzając się by zrobił ogrzewanie na paliwa stałe - to Pan nie jest audytorem !!

Tomasz Brzęczkowski
26-02-2014, 06:34
Witam . szukam projektu domu jeszcze sie zastanawiam czy parterowy czy piętrowy ? Podobno domy parterowe są bardziej energooszczędne pod względem ogrzewania domu jednak przy budowie wiecej wejdzie materiału chociazby na budowe dahu . wiec jaka jest prawda ??

Dom pasywny ? ok ale proszę o konkretne przykłady . czy pasywny znaczy naładowany nowinkami typu solary , domowe elektrownie wiatrowe , ciep ło z gruntu? Czy moze domy pasywne charakteryzuje juz chociazby specyficzna budowa , rozmieszczenie pomieszczen ?duże okna przez które wpada dużo enegii słonecznej i iepła w słoneczne dni ? np łaczenie salonu jadalni i kuchni co wiaze się z tym ze nie trzeba oświetla wielu pomieszczen a jednym swiatłem oswietle 3 pomieszcenia ?? Mam ograniczony budzet wiec nie stać mnie na solary i tego typu rzeczy, wiec czy kosztem tym samym badz minimalnie wieksym zbuduje dom pasywny energooszczedny i ekonomiczny czy jednak muszę miec wiecej gotówki niz przy budowie normalnego domku ???

Wracając do tematu wątku - nie ma co zajmować się ciepłownikami, dla których domy pasywne to jak dla diabła święcona woda,
Tu opisałem dom pasywny z zeszłego wieku - projekt APOarchitekci http://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/ile-kosztuje-oszczedzanie-energii

asolt
26-02-2014, 07:00
Trudno mnie zdenerwować, zwłaszcza przez kogoś tak niekompetentnego. jest Pan wrogiem izolowania - to normalne jak się dopuszcza ogrzewanie gazem czy węglem, ale denerwuje mnie, że wypacza Pan zawód audytora - To straszne by takie osoby - zajmowały się izolacjami domów. Wpuścił Pan człowieka w maliny - zgadzając się by zrobił ogrzewanie na paliwa stałe - to Pan nie jest audytorem !!

Czy pierwszy post dnia musi Pan zaczynac od kłamstw? Czy nos Pinokia jest jeszcze za krótki?
Kol. szwedii podjął decyzję o kotle na paliwo stałe zanim wykonałem mu obliczenia, miałem go na kolanach błagac aby tego nie robił?, dopłacic mu do ogrzewania elektrycznego i zasponsorowac zakupy u Pana?. Jaki mam wpływ na wybór systemu grzewczego skoro inwestor podejmuje decyzje?.
Prosze nie odpowiadac, Pana wypowiedzi jako notorycznego kłamcy nic nie są warte

Tomasz Brzęczkowski
26-02-2014, 07:20
Szanowny Panie - odpowiem Panu, jak Pan zostanie audytorem. Gdy Pan zrozumie po co jest izolacja termiczna? Gdy Pan zrozumie jak działa "termos" . Gdy Pan zrozumie, że nie ma audytu bez testu szczelności. A tak ... to szkoda wdawania się z Panem w pyskówki. Wiedza o izolowaniu kończy się na 30kWh/m2 - dalej audytorów nie ma. Nie będę się z Panem przekomarzał, bo poziom Pana jest jak V... czy P...

I radziłby znaleźć oszukanego przeze mnie inwestora.

Tomasz Brzęczkowski
26-02-2014, 07:24
Jeżeli Szanownego paczasss-a interesują bardziek konkretne rzeczy niż możliwe na forum opisy i rzuty, nie ma problemu zorganizować spotkanie z dr Dudą nawet na budowie.

מרכבה
26-02-2014, 08:12
Panie Tomaszu Brzęczykowski ! żyjesz Pan w swoim świecie !
te przykłady z artykułu, szczególnie tam gdzie jest przekrój przez fundament ! to jest jakaś żenada ! kto o zdrowych zmysłach pakuje tyle izolacji od środka ?
bez jakiejkolwiek gwarancji na jej ciągłość.
Pan sobie raczy jawnie kpić z każdego ! Pańskie ogrzewanie to nic innego jak grzanie impulsowe, pogadajmy o grzaniu 24 h i ciągłym trzymaniu 20st.
Boleśnie każdy odczuje prąd ! nawet kiedy wychodzi zużycie 15 kWh to ktoś musi spalić węgla co najmniej 45 kWh ! ale Pan raczysz mieć to w du pie !
Każdego Pan nazywasz wrogiem izolacji, sam mając mgliste pojęcie o tym !

perm
26-02-2014, 08:21
No i niestety Brzęczkowski rozwalił kolejny wątek.
@ Asolt
Olewaj matołka, nie ma sensu się z nim spierać. Jego to tylko nakręca.

asolt
26-02-2014, 08:34
No i niestety Brzęczkowski rozwalił kolejny wątek.


Wiedziałem ze tak sie stanie. Zresztą nie ma co przewidywać, to pewnik

perm
26-02-2014, 08:41
Wiedziałem ze tak sie stanie. Zresztą nie ma co przewidywać, to pewnikFacet nie ma hamulców.

funky_koval
26-02-2014, 08:41
Wiedziałem ze tak sie stanie. Zresztą nie ma co przewidywać, to pewnik

"Murator forum niepomagania " pytam gdzie jest moderator? Człowiek się napali na fajny temat jak szczerbaty na suchary a to wychodzi jak zwykle.

מרכבה
26-02-2014, 08:42
No nie ma mądrego na głupoty TB. trzeba tylko ostrzegać przed nim innych.

Ktoś zamiast mieć naprawdę izolowany domy, to weźmie durszlak cieplny brzeczyburga.

Oj chyba era pan się zkończyła, bo już mnie rynce opadły niżej kolan.

firewall
26-02-2014, 11:39
Widzę że Brzęczkowski został zbanowany. Może wreszcie ktoś kto go do tego forum zaprosił ( według niego Redakcja) poprosi TB o opisanie swoich nowatorskich domów i rozwiązań.
Proponuję jeden numer poświęcić osiągnięciom TB w dziedzinie budowy domów energooszczędnych/pasywnych/zeroenergetycznych w Polsce na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Jeżeli Redakcja tego nie zrobi to niech Brzęczkowski sam założy taki wątek i w nim po kolei pokaże te rzeczywiste realizacje, a nie imaginacje jego umysłu.
Jeżeli nie - to może redakcja zostawi tego bana na zawsze, bo ten człowiek rozwala forum.

gentoonx
26-02-2014, 12:46
Wracając do tematu wątku - nie ma co zajmować się ciepłownikami, dla których domy pasywne to jak dla diabła święcona woda,
Tu opisałem dom pasywny z zeszłego wieku - projekt APOarchitekci http://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/ile-kosztuje-oszczedzanie-energii

sam Pan pisał, że ta turbina jest do niczego, czyli jak to w tej chałupie bylo - wszystko do niczego?

a miało być tak pięknie

gentoonx
26-02-2014, 12:50
Widzę że Brzęczkowski został zbanowany. Może wreszcie ktoś kto go do tego forum zaprosił ( według niego Redakcja) poprosi TB o opisanie swoich nowatorskich domów i rozwiązań.
Proponuję jeden numer poświęcić osiągnięciom TB w dziedzinie budowy domów energooszczędnych/pasywnych/zeroenergetycznych w Polsce na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Jeżeli Redakcja tego nie zrobi to niech Brzęczkowski sam założy taki wątek i w nim po kolei pokaże te rzeczywiste realizacje, a nie imaginacje jego umysłu.
Jeżeli nie - to może redakcja zostawi tego bana na zawsze, bo ten człowiek rozwala forum.

To byłby pierwszy numer Murator'a który bym kupił i powielał do rozdawania klientom :)

gentoonx
26-02-2014, 12:51
Ale TB "wyraznie" napisal ze nie buduje i nie projektuje tylko sie zajmuje... Od 25 lat

No ale moze redakcja sie postara.

Chetnie tez poczytam o PC 230W ktore zuzywaja 10-20W, te ktore TB proponuje. Jakis artykol bylby na miejscu.

To tak jakby ktoś od 25lat zajmował się dziećmi - ich nie płodzeniem :lol2:

Prezes K jak TB :lol2:

rafał2011
26-02-2014, 19:26
czy idzie gdzies w jakims archiwum poczytac dziennik j-j? Nie wiem co jest powodem ze nie ma jego wpisow, chyba mnie tu jeszcze nie było...

Chyba nigdzie nie znajdziesz, powód to chyba brak siły do udowadniania że można zbudować dom pasywny.

firewall
27-02-2014, 06:35
i tu mylisz się i to bardzo. Dziennik był na forum.Ale został wykasowany przez j-j. A powód był prozaiczny - miał już dosyć forumowiczów opluwających go i naskakujących na niego. A że facet wie co to godność i honor ( takie pojęcia, raczej nieznane w XXIw. w Polsce ) to wkurzył się i wykasował wszystkie posty z dziennika.

FOXSTER
28-03-2014, 19:01
domek w granicach 120 / 130 m2. zużycie do 15kWh/m2 rocznie - rozumiem ale z czego to wynika takie niskie zuzycie ? dlaczego w domach pasywnych jest takie niskie a w innych domkach nie ?? czym sie one charakteryzują ze jest ni zsze zuzycie ??

Konkretny przyklad? Po 25 latach ... Nic? co to oznacza ze po 25latach nic ????
Wynika to z tego że domy stoją w cieplejszym klimacie i mają mniejsze zapotrzebowanie na energie http://www.maisons-et-bois.com/discussions/viewforum.php?id=15

17jan
28-04-2014, 20:10
Witam . szukam projektu domu jeszcze sie zastanawiam czy parterowy czy piętrowy ? Podobno domy parterowe są bardziej energooszczędne pod względem ogrzewania domu jednak przy budowie wiecej wejdzie materiału chociazby na budowe dahu . wiec jaka jest prawda ??

Dom pasywny ? ok ale proszę o konkretne przykłady . czy pasywny znaczy naładowany nowinkami typu solary , domowe elektrownie wiatrowe , ciep ło z gruntu? Czy moze domy pasywne charakteryzuje juz chociazby specyficzna budowa , rozmieszczenie pomieszczen ?duże okna przez które wpada dużo enegii słonecznej i iepła w słoneczne dni ? np łaczenie salonu jadalni i kuchni co wiaze się z tym ze nie trzeba oświetla wielu pomieszczen a jednym swiatłem oswietle 3 pomieszcenia ?? Mam ograniczony budzet wiec nie stać mnie na solary i tego typu rzeczy, wiec czy kosztem tym samym badz minimalnie wieksym zbuduje dom pasywny energooszczedny i ekonomiczny czy jednak muszę miec wiecej gotówki niz przy budowie normalnego domku ???

Witaj,
http://www.passivhaus-design.de/htm/projekte_passivhaus_hirschaid.htm#seitenanfang

17jan
29-04-2014, 09:49
Paczass ja myślę, że pasywniaki są dzisiaj dla lekkich świrów.


A ty masz już test zrobiony u psychiatrii ?, że stawiasz taką opinię o normalnych ludziach.

17jan
29-04-2014, 15:16
[QUOTE=paczasss;6383742]Witam . szukam projektu domu jeszcze sie zastanawiam czy parterowy czy piętrowy ? Podobno domy parterowe są bardziej energooszczędne pod względem ogrzewania domu jednak przy budowie wiecej wejdzie materiału chociazby na budowe dahu . wiec jaka jest prawda ??

podsyłam Ci kilka domków:

http://www.mittelstaedt-haus.de/index.html?loc=http://www.mittelstaedt-haus.de/musterhaus-zentrum/musterhaus-zentrum.php
http://www.mittelstaedt-haus.de/index.html?loc=http://www.mittelstaedt-haus.de/katalog/haus/126w

pozdr.

Janek

kamilb1987b
05-06-2014, 22:12
to czy chce sie pasywny czy nie to też zależy jaki się chce mieć projekt bo nie każdy dom może być pasywny. energooszczędny to każdy może być ale nie pasywny. więc cięzko jest też porównać dwa takie domy. jeżeli przyjmie się jedną formę czyli przykładowo kostkę dwie kondygnację bez balkonów czyli podobnie wyglądająca ale pasywny ma mieć poniżej 15kWh a energooszczędny 70kWh to pierwsze na co się wyda więcej to izolacja z każdej strony. bo wiadomo U przegrody jest tu ważne. jeżeli w energooszczędnym wystarczy U ściany 0,2 to w pasywnym musi być U=0,1 lub niżej więc logiczne że trzeba dać dwa razy więcej izolacji na ściany. przy dachu i podłodze podobnie. więc w sumie trochę się nazbiera. druga kwestia to wentylacja. w pasywnym najlepszy rekuperator jaki się znajdzie a w energooszczędnym to dobra wentylacja grawitacyjna wystarczy ale za to okna nie mogą być super szczelne bo wtedy to nie działa, ale zwykłe okna mają mikrowentylację więc z tym nie powinno być problemu. ale też rekuperacje można zastosować ale nie musi mieć tak wysokiego odzysku ciepła jak w pasywnym ale pewnie z dwa razy tańsza będzie. potem idzie stolarka. okna w energooszczędnym 2szybowe wystarczą bo ich ogólnie nie daje się zbyt dużo tylko tyle aby zapewnić światła dziennego według normy albo trochę więcej aby też to jakoś wyglądało a w pasywnym 3 szybowe z Uw poniżej 0,8 i g ponad 50% i od południa muszą być maksymalne przeszklenia więc wiadomo że tanie to nie będzie. dodatkowo w pasywnym musi być jakiś okap od południa bo w lecie może być cięzko i rolety też się przydadzą więc to nie mały wydatek. w pasywnym dobrze jest zastosować system inteligenty dom
więc jak się chce podłączyć do tego rolety to muszą mieć silnik a to już za jeden silniczek do rolety to jest 500zł X ilość okien to też nie mała suma. w energooszczędnym też to można zastosować ale nie trzeba. nawet drzwi główne do domu pasywnego to wydatek ok.10k a do energooszczędnego do 5k znajdzie się super drzwi. patrząc na podobną prostą bryłę to pasywny wyjdzie dużo drożej od energooszczędnego ale to jest logiczne ale z drugiej strony nikt nie buduje takich domów energooszczędnych co przypominają kostki z lat 70 więc zazwyczaj takie domy mają balkony, dachy dwu lub kilku-spadowe, okna dachowe itp. więc jak to się wszystko złoży do kupy to taki domek energooszczędny z różnymi wymysłami inwestora wyjdzie np. 15% taniej od pasywnego o prostej bryle ale nie tak ładnie wyglądającemu. to nie znaczy że pasywniaki są brzydkie bo trochę sprytu i też może cieszyć oko ale nie ma tu zbyt dużo do wyboru. to tak w ogólnym pojęciu co do wyglądu i różnicy. nie pisałem o systemie grzewczym bo niezależnie co się użyje to energooszczędny potrzebuje 70kWh a pasywny do 15kWh więc prawie 5x więcej. jak ktoś ma możliwość i chce to warto iść w pasywny ale trzeba być tego pewnym bo jak się waha to każdy wciśnie jakąś ciemnotę i się w to uwierzy. przykład takiej ciemnoty to jak mi np. gość chciał wmówić że ściana jednowarstwowa z ytonga jest lepsza od dwuwarstwowej. ale to tyko jeden z bardzo wielu.

pan_boczek
06-06-2014, 07:58
to czy chce sie pasywny czy nie to też zależy jaki się chce mieć projekt bo nie każdy dom może być pasywny. energooszczędny to każdy może być ale nie pasywny. więc cięzko jest też porównać dwa takie domy. jeżeli przyjmie się jedną formę czyli przykładowo kostkę dwie kondygnację bez balkonów czyli podobnie wyglądająca ale pasywny ma mieć poniżej 15kWh a energooszczędny 70kWh to pierwsze na co się wyda więcej to izolacja z każdej strony. bo wiadomo U przegrody jest tu ważne. jeżeli w energooszczędnym wystarczy U ściany 0,2 to w pasywnym musi być U=0,1 lub niżej więc logiczne że trzeba dać dwa razy więcej izolacji na ściany. przy dachu i podłodze podobnie. więc w sumie trochę się nazbiera. druga kwestia to wentylacja. w pasywnym najlepszy rekuperator jaki się znajdzie a w energooszczędnym to dobra wentylacja grawitacyjna wystarczy ale za to okna nie mogą być super szczelne bo wtedy to nie działa, ale zwykłe okna mają mikrowentylację więc z tym nie powinno być problemu. ale też rekuperacje można zastosować ale nie musi mieć tak wysokiego odzysku ciepła jak w pasywnym ale pewnie z dwa razy tańsza będzie. potem idzie stolarka. okna w energooszczędnym 2szybowe wystarczą bo ich ogólnie nie daje się zbyt dużo tylko tyle aby zapewnić światła dziennego według normy albo trochę więcej aby też to jakoś wyglądało a w pasywnym 3 szybowe z Uw poniżej 0,8 i g ponad 50% i od południa muszą być maksymalne przeszklenia więc wiadomo że tanie to nie będzie. dodatkowo w pasywnym musi być jakiś okap od południa bo w lecie może być cięzko i rolety też się przydadzą więc to nie mały wydatek. w pasywnym dobrze jest zastosować system inteligenty dom
więc jak się chce podłączyć do tego rolety to muszą mieć silnik a to już za jeden silniczek do rolety to jest 500zł X ilość okien to też nie mała suma. w energooszczędnym też to można zastosować ale nie trzeba. nawet drzwi główne do domu pasywnego to wydatek ok.10k a do energooszczędnego do 5k znajdzie się super drzwi. patrząc na podobną prostą bryłę to pasywny wyjdzie dużo drożej od energooszczędnego ale to jest logiczne ale z drugiej strony nikt nie buduje takich domów energooszczędnych co przypominają kostki z lat 70 więc zazwyczaj takie domy mają balkony, dachy dwu lub kilku-spadowe, okna dachowe itp. więc jak to się wszystko złoży do kupy to taki domek energooszczędny z różnymi wymysłami inwestora wyjdzie np. 15% taniej od pasywnego o prostej bryle ale nie tak ładnie wyglądającemu. to nie znaczy że pasywniaki są brzydkie bo trochę sprytu i też może cieszyć oko ale nie ma tu zbyt dużo do wyboru. to tak w ogólnym pojęciu co do wyglądu i różnicy. nie pisałem o systemie grzewczym bo niezależnie co się użyje to energooszczędny potrzebuje 70kWh a pasywny do 15kWh więc prawie 5x więcej. jak ktoś ma możliwość i chce to warto iść w pasywny ale trzeba być tego pewnym bo jak się waha to każdy wciśnie jakąś ciemnotę i się w to uwierzy. przykład takiej ciemnoty to jak mi np. gość chciał wmówić że ściana jednowarstwowa z ytonga jest lepsza od dwuwarstwowej. ale to tyko jeden z bardzo wielu.

Kolego kamilb1987b czytając twój opis na temat budowy domów pasywnych to widzę że wiedzę posiadasz ale z internetu się wszystkiego nie dowiesz - a tym bardziej kosztów wykonania czy kosztów materiałów itp ... Drzwi do domu pasywnego za 10.000 PLN ? :bash: Żeby mieć rolety zautomatyzowane to nie trzeba mieć systemu inteligenty dom, a tym bardziej nie w kwocie 500PLN za sztukę :bash: Aby osiągnąć współczynnik przegrody dla domów pasywnych może nie warto inwestować w 2x większą izolację a izolację o lepszym współczynniku przewodzenia. Dokładnie mankamentem domów pasywnych, jest ulokowanie dużych przeszkleń od strony południowej co w lecie może być zdradliwe. Co do projektów domów pasywnych, to radzę poszukać trochę w internecie - bo są powalające realizacje a nie jak każdy myśli bryła klockowata i koniec. Dokładnie mówiąc wybierając budowę domu pasywnego trzeba uważać na znachorów/guru/bace/liderów/fachowców itp ... bo przykładów ciemnoty jak wspomniałeś jest wiele ....

kamilb1987b
06-06-2014, 10:17
Kolego kamilb1987b czytając twój opis na temat budowy domów pasywnych to widzę że wiedzę posiadasz ale z internetu się wszystkiego nie dowiesz - a tym bardziej kosztów wykonania czy kosztów materiałów itp ... Drzwi do domu pasywnego za 10.000 PLN ? :bash: Żeby mieć rolety zautomatyzowane to nie trzeba mieć systemu inteligenty dom, a tym bardziej nie w kwocie 500PLN za sztukę :bash: Aby osiągnąć współczynnik przegrody dla domów pasywnych może nie warto inwestować w 2x większą izolację a izolację o lepszym współczynniku przewodzenia. Dokładnie mankamentem domów pasywnych, jest ulokowanie dużych przeszkleń od strony południowej co w lecie może być zdradliwe. Co do projektów domów pasywnych, to radzę poszukać trochę w internecie - bo są powalające realizacje a nie jak każdy myśli bryła klockowata i koniec. Dokładnie mówiąc wybierając budowę domu pasywnego trzeba uważać na znachorów/guru/bace/liderów/fachowców itp ... bo przykładów ciemnoty jak wspomniałeś jest wiele ....

pisząc drzwi za 10k to nie błąd. nie trzeba mieć inteligentnego domu ale to jest dobre rozwiązanie do takiego domu a silniczek do rolety dobrej firmy kosztuje 500zł bo pytałem. a izolacji trzeba dać dwa razy więcej nawet jak użyjesz lepszej.

mwie
06-06-2014, 10:33
Czemu upierasz się przy 10tys? Ja też pisałam Ci już wcześniej, jak wyceniane są do naszego domu drzwi. Standard wymiarowy to ok. 5tys złotych. Dalsze "kwiatki" to dodatkowe koszty. Ale wtedy mniej zaizolowane drzwi też kosztują więcej.

kamilb1987b
06-06-2014, 14:55
bo tyle kosztują drzwi do domu pasywnego. takie za 5tyś to nie są pasywne. a sprzedawca wciśnie każdy kit. niech pokaże na jakieś drzwi papier że osiągnęły standard pasywny. średnia cena za takie drzwi mieści się w przedziale 8k-12k. za 5k to wszyscy mają drzwi Uw=1,0 do domów energooszczędnych a do pasywnych musi być poniżej 0,8. lepiej sobie dobrze popytać i poszukać. ale jak ktoś chce to niech sonie takie drzwi wpakuje do domu tylko nie można mówić o domu typowo pasywnym. ale to nie znaczy że jak się da zwykłe to będą jakieś koszmarne straty ciepła. też będą dobre i pewnie się zbyt dużej różnicy nie odczuje. zamiast płacić za ogrzewanie na rok przykładowo 680zł zapłaci się 700 to tez się nie zbiednieje. ale standard typowo pasywny kosztuje.

mwie
06-06-2014, 16:35
na szczęście w moim terenie drzwi o u<= 0,8 kosztują jednak mniej. z papierem.

kamilb1987b
06-06-2014, 20:11
też pytałem o takie drzwi i mówili że U drzwi ma poniżej 0,8 i za ok.6k ale jakoś mi się w to wierzyć nie chce. ulotka na której pisze ze współczynnik jest 0,8 to nie jest konkretne potwierdzenie. ale z drugiej strony o wszystkim można dokładnie tak samo powiedzieć. z tego co z kimś kiedyś rozmawiałem to ponoć jak się ma zbudowany dom i kamera termowizyjna da się sprawdzić czy dany element ma takie parametry co podawał producent czy nie. nie wiem dokładnie jak to wygląda ale pewnie jak będę za jakiś czas rozmawiać z kimś co robi takie badania to może się dowiem. a przy domku z dotacja wymagane jest zaświadczenie że dany element ma takie a nie inne parametry? czyli jakieś świadectwo jakości czy coś w tym stylu? coś pod czym producent się podpisze że jego produkt spełnia pewne wymagania? bo gadać każdy może ale praktyka jest zupełnie inna. drzwi o których pisałem za 12k to gościu mówił ze daje na to takie świadectwo na każde drzwi i stad pewnie taka cena. na targach miał jakieś drzwi wystawowe i za 8k można by było je kupić ale tylko na targach w danej chwili ale że jeszcze n ie buduję to się nie skusiłem i wolnej gotówki na zapas też nie mam:wiggle:

imrahil
07-06-2014, 07:52
potrzebujesz ten certyfikat tylko po to, żeby uwierzyć, że drzwi mają U < 0.8? wg mnie postępujesz nieekonomicznie. dlaczego nie ufać producentom, przecież podają U i normę wg jakiej drzwi były badane. jeśli nie potrzebujesz certyfikatu do jakiegoś dofinansowania albo własnej satysfakcji, to bez sensu przepłacać. nawet jak wyjdzie, że tańsze drzwi mają jednak U = 1.0, to w stosunku do U=0.8 zaoszczędzisz 40 kWh rocznie, czyli przy ogrzewaniu prądem w nocnej taryfie 13 zł. gdyby kupić U=1.0 za 5000 zł (ja dałem 5000 zł za polskie drzwi U=0,64 bez certyfikatu) to w stosunku do certyfikowanych U=0.8 czas zwrotu wynosi 384 lata. lepiej przemyśl takie decyzje. dopłacanie 5000 zł za certyfikat i walka o 0,2 W/(m2*K) nie jest uzasadniona ekonomicznie, szczególnie, że tytuł wątku brzmi "dom PRAWIE pasywny"

z roletami tak samo - za 500-600 zł są silniki ze sterowaniem bezprzewodowym i pamięcią pozycji. ja kupiłem rolety bez takich bajerów, poprowadziłem instalację tak, że mogę sterować centralnie, podłączyć do sterownika i takie tam.

kamilb1987b
07-06-2014, 08:43
masz rację i ja też nie mam zamiaru kupować drzwi za 10k bo to jest bezsensu tylko chodzi o sam fakt że typowo pasywne jak ktoś by takie chciał tyle kosztują a takie co można użyć do domu bez papieru to są tańsze a też dobre. ja zazwyczaj pytałem o najlepsze co mają rolety i okna w kolorze obustronnym to pewnie temu dawali mi do ofert takie droższe. ale dzięki temu znam górną granicę za dany produkt i jak chce taniej to najpierw negocjacje cenowe a potem najwyżej rezygnacja z bajerów. co do ceny za silniczek do rolety to te za 500-600zl to są niemieckie i można też kupić tańsze i gorsze ale czy warto? z drugiej strony nawet najlepszy produkt może się szybko zużyć. ale zawsze warto wiedzieć ile to kosztuje.

mwie
07-06-2014, 10:01
tylko życzę powodzenia w komponowaniu kosztorysu z najdroższych elementów. jestem sceptyczna po rzeźbie ze swoim kosztorysem. Mówisz o taniej budowie, a podajesz najdroższe produkty.
I nie zrozumiałeś wypowiedzi o silnikach- Imrahill nie mówi o kupieniu tańszych silników, tylko innym rodzaju instalacji rolet także sterowalnych.

kamilb1987b
07-06-2014, 15:40
tylko życzę powodzenia w komponowaniu kosztorysu z najdroższych elementów. jestem sceptyczna po rzeźbie ze swoim kosztorysem. Mówisz o taniej budowie, a podajesz najdroższe produkty.
I nie zrozumiałeś wypowiedzi o silnikach- Imrahill nie mówi o kupieniu tańszych silników, tylko innym rodzaju instalacji rolet także sterowalnych.

ja pytałem zazwyczaj o rolety które można podłączyć do systemu ID i przykładowo okno kosztuje 2000zł a roleta 1500zł. ale to wszystko w kolorze obustronnym. białe pewnie tańsze sporo.
ja nigdy nie pisałem o tym aby budować i używać tanich czy najtańszych elementów bo to jest na krótką metę. a te za 100zł za roletę to uwierz mi nie była najdroższa wycena tylko można powiedzieć średnio wysoka półka. tu cenę robi kolor i silnik specjalne z dobrej firmy i pewnie jakieś bajery co pomogą w połączeniu z ID.

imrahil
07-06-2014, 16:12
ja pytałem zazwyczaj o rolety które można podłączyć do systemu ID i przykładowo okno kosztuje 2000zł a roleta 1500zł. ale to wszystko w kolorze obustronnym. białe pewnie tańsze sporo.
ja nigdy nie pisałem o tym aby budować i używać tanich czy najtańszych elementów bo to jest na krótką metę. a te za 100zł za roletę to uwierz mi nie była najdroższa wycena tylko można powiedzieć średnio wysoka półka. tu cenę robi kolor i silnik specjalne z dobrej firmy i pewnie jakieś bajery co pomogą w połączeniu z ID.

ale co specjalnego potrzebujesz żeby sterować roletę z jakiegoś sterownika poza kablem?

kamilb1987b
07-06-2014, 20:07
ale co specjalnego potrzebujesz żeby sterować roletę z jakiegoś sterownika poza kablem?

nie wiem. wydaje mi się że kabel tylko zasila silniczek a steruje się nim bezprzewodowo więc pewnie jakiś układzik elektryczny musi mieć. można też kabelek ciągnąć do włącznika przy oknie i do tego też można się wpiąć ID. zresztą to jest nie istotne. nie pytałem dlaczego to aż tyle kosztuje tylko kiedyś mi pani w sokłóce mówiła że silniczki do rolet kosztują 500zł i tyle. nie zgłębiałem tematu czy można to jakoś inaczej zrobić aby było też dobrze a taniej. prosiłem tylko o najlepsze okna jakie mają i dobre rolety i tak w kilku firmach. a potem analiza co wybrać czyli sprawdzanie produktów, rekomendacje, jakie tu na forum ludzie okna dawali itp i czy to są okna które chcę bo to najważniejsze. w ten sposób jak na razie mam tylko jedną firmę co mają takie okna jakie chcę ale też nie od wszystkich dostałem odpowiedź więc jeszcze z tym czekam. ale moje sprawy w tym wątku są nie istotne. o tym możemy popisać w moim.
pytanie do autora wątku na jakim etapie jesteś z "własnym domem"?

Redakcja
30-09-2014, 15:15
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z budowy domu pasywnego krok po kroku. Odcinek: Okna do domu pasywnego

1116


Zobacz cały cykl: Budowa domu pasywnego krok po kroku (http://tv.muratordom.pl/cykle-tematyczne/budowa-domu-pasywnego-krok-po-kroku,15/)

Redakcja
16-10-2014, 11:25
Ta budowa rozpoczęła się bardzo normalnie. Inwestorzy (pan Piotr jest inżynierem budowlanym) wybrali projekt domu, który im się najbardziej podobał. Na początku budowy nastąpiła radykalna zmiana - projekt pozostał, lecz został przeprojektowany na... dom pasywny. Czy ta decyzja była racjonalna? Zapraszamy do obejrzenia filmu i dyskusji.

1128

Dyskusja na Forum: Był zwykły dom, ma być pasywny (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231254-FILM-By%C5%82-zwyk%C5%82y-dom-b%C4%99dzie-pasywy&p=6639596#post6639596)

Zobacz inne filmy murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 F)

Tomasz Brzęczkowski
17-10-2014, 11:44
284734Domy zużywające poniżej 15kWh/m2 rocznie na chłodzenie grzanie i cwu , są od dawna , 284729284731284732284733
http://www.youtube.com/watch?v=1P35_dIQHjg http://www.youtube.com/watch?v=PQSMA4vTfBw