PDA

Zobacz pełną wersję : obroty regulowane vs obroty stałe



iskra99
27-02-2014, 14:05
Wiam mam kolektory chińskie ale widze ze daja rade.
Przy temp. zewnetrznej wczoraj miałem na kolektorach 71*C
2x20 rur wymiennik 300L z 2 wezownicami winkelman pompa grundfos

Mimo wysokiej temperatury wydaje mi sie ze szybciej mogł by sie nagrzewac wymiennik.
Nagrzał die wczoraj do 52*C a góra z kotła weglowego na 60*C

Mam sterownik Tech ST402N czy ktos z Was ma taki sterownik?? jak najlepiej go ustawic??

Jest mozliwosc pracy pompy z moca regulowqana i stała a przepływ ograniczyc rotametrem.

Jak bedzie lepiej ustawic?
Jak wybiore na auitomatyczna prace pompy to potem jest jakiks pasek do regulacji (nie wiem czy ustawiam tam maksymalny przepływ)?

Jak pracuje w automacie to bardzo wolno kreci pompa ok 1l na min

Czy to niej jest za wolno?

Chetnie bym poznał opinie kogos co tez ma taki sterownik
Z gory wielkie dzieki i słodkiego dnia

marcinbbb
27-02-2014, 19:56
Chyba trochę zbyt wiele oczekujesz od chińskich kolektorów... to że na kolektorach masz 71 stopni nic nie znaczy. A to że zagrzał wodę do 52 stopni już w ogóle nic nie mówi bo nie wiemy z jakiej temperatury zagrzał tę wodę jeśli z 50 stopni to lipa, ale jeśli z 8 stopni to już dobrze.

Myślę że największe uzyski będziesz miał przy ustawieniu pompy solarnej na pracę automatyczną, ( ustawienia paska nic mi nie mówi ale jeśli wszystko zawodzi przeczytaj instrukcję ;) )

P.S. ja na solarach 2 dni temu niechcący miałem 120 stopni.

kolektor1
27-02-2014, 22:31
Mam sterownik Tech ST402N czy ktos z Was ma taki sterownik?? jak najlepiej go ustawic??

Trzeba od początku:
Jaki masz numer schematu?
Rotametr odkręć na max przepływ.

iskra99
28-02-2014, 07:09
Schemat nr 1. Rotated na max otwarty.
Woda podgrzana z 23*C.
kolektory może i chińskie ale zapłaciłem za cały zestaw 2x20rur plus bojler 300l winkelman plus całą grupę pompowa z pompa grundfos solar plus 12,5mb rury z nierdzewki plus 20l glikolu plus sterownik plus naczynie ferro 24.
Montaż zrobiłem sam I jeszcze projekt był gratis do banku co by załatwić z NFOŚiGW. Wiec nie warto? Chyba szybciej wyjdę na plus niż markowe kolektory za 13tys.

yaiba83
28-02-2014, 18:26
3 płaskie spokojnie tak mi grzeją wodę w 300l zbiorniku, więc latem to ta różnica będzie się pogłębiać na korzyść płaskich.

Ile dałeś za ten zestaw? Być może cena uzasadnia wybór.

kolektor1
01-03-2014, 09:48
Trzeba od początku:
Jaki masz numer schematu?
Rotametr odkręć na max przepływ.
Menu-kod dostępu-pompy:
Obroty pompy - regulowane-menu-wciskasz + aż pasek dojedzie do końca.
Temp. max ( kolektora)- 140 stopni
Próbkowanie obiegu- brak (na razie) później ustawisz na temp.
Delta załączania pompy- 8 stopni
Delta wyłączania pompy- 6 stopni
Współczynnik biegów- 2 Co 2 stopnie obroty będą wzrastać o 10% (Czyli jeżeli w zbiorniku będzie 10 stopni to pompa pójdzie na max gdy w kolektorze będzie 30 stopni.)
Po takim ustawieniu, gdy będzie pełne słońce postaraj się zmierzyć temp. na wejściu i wyjściu instalacji solarnej mierząc a króćcach przyłączeniowych do zasobnika Różnica powinna być między 14 a 16 stopni.

Jak tak ustawisz to opisz co się dzieje

iskra99
02-03-2014, 05:53
Dziękuję kolego kolektor1 dzisiaj tak zrobię i dam znać.
Ja dałem nieco ponad 6 tys montaż sam plus jeszcze dofinansowanie na rękę minus prowizje banku itd 2tys.

iskra99
02-03-2014, 07:03
Temperature maksymalna mogę najmniej ustawić 150 i tak zrobiłem. Jak będzie słońce fan znać jak Temperatury. Dziękuję

iskra99
02-03-2014, 12:33
Właśnie sprawdzałem i na kolektorze mam 61*C na zasilaniu zasobnika mam 58*C na powrocie z zasobnika 46*C a temperatura wody w zasobniku jest 44*C A zanim zaczęło grzać była 34*C.
Mam jeszcze pytanie na górną wezownice mam podłączony kocioł c. O temp wody na górze wymiennika mam 63*C a z kolektora 44*C jak jest rozbiór wody to spada temp z części kolektora. Czy tak powinno być czy najpierw nie powinno pobierać wody z góry wymiennika a tym samym woda u góry powinna się wychładzać?
dziękuję

iskra99
02-03-2014, 18:50
W sumie dzisiaj nagrzalo się do 49*C

marcinbbb
02-03-2014, 19:46
Wiedziałeś co kupujesz i za jakie pieniądze więc 49 stopni to całkiem nieźle, a pamiętajmy że mamy jeszcze "zimę".
Absolutnie nie kwestionuję tego co napisał kolektor1 jednak może warto wypróbować inną opcję ustawień:
Delta załączania pompy- 15 stopni
Delta wyłączania pompy- 8-10 stopni
U mnie max różnica temperatur to 15 stopni i wydaje mi się że udaje się osiągnąć wyższe temperatury niż wtedy gdy było to 8 stopni jak teraz u Ciebie.

gentoonx
02-03-2014, 21:12
...
Mam jeszcze pytanie na górną wezownice mam podłączony kocioł c. O temp wody na górze wymiennika mam 63*C a z kolektora 44*C jak jest rozbiór wody to spada temp z części kolektora. Czy tak powinno być czy najpierw nie powinno pobierać wody z góry wymiennika a tym samym woda u góry powinna się wychładzać?
dziękuję

Popatrz w którym miejscu podłączone jest zasilanie zasobnika w zimną wodę z sieci i wszystko powinno być dla Ciebie jasne

yaiba83
03-03-2014, 06:11
Właśnie sprawdzałem i na kolektorze mam 61*C na zasilaniu zasobnika mam 58*C na powrocie z zasobnika 46*C a temperatura wody w zasobniku jest 44*C A zanim zaczęło grzać była 34*C.
Mam jeszcze pytanie na górną wezownice mam podłączony kocioł c. O temp wody na górze wymiennika mam 63*C a z kolektora 44*C jak jest rozbiór wody to spada temp z części kolektora. Czy tak powinno być czy najpierw nie powinno pobierać wody z góry wymiennika a tym samym woda u góry powinna się wychładzać?
dziękuję

Tak powinno być - zimną wodę dopuszcza się od spodu, więc masz możliwość wykorzystania w ten sposób całej ciepłej wody z zasobnika. Zbiornik załóżmy, że ma warstwowy rozkład temperatur. Od góry jest woda najcieplejsza i na dole najzimniejsza. Po to od góry jest wylot by tobie gotowego produktu starczyło na jak najdłużej. Wężownica solarna jest na samym dole i pracuje na najniższych temperaturach dzięki czemu są najlepsze uzyski. To co nie nagrzeje solar to kocioł tylko dogrzeje.

yaiba83
03-03-2014, 06:12
Wiedziałeś co kupujesz i za jakie pieniądze więc 49 stopni to całkiem nieźle, a pamiętajmy że mamy jeszcze "zimę".
Absolutnie nie kwestionuję tego co napisał kolektor1 jednak może warto wypróbować inną opcję ustawień:
Delta załączania pompy- 15 stopni
Delta wyłączania pompy- 8-10 stopni
U mnie max różnica temperatur to 15 stopni i wydaje mi się że udaje się osiągnąć wyższe temperatury niż wtedy gdy było to 8 stopni jak teraz u Ciebie.

U mnie przy mojej delcie i bez zmian też osiągam lepsze rezultaty. Wniosek - ta zima jest w moim regionie 4 razy bardziej słoneczna niż w ubiegłym roku. Przynajmniej w lutym mam 4 razy taki uzysk.

marcinbbb
03-03-2014, 07:35
To co nie nagrzeje solar to kocioł tylko dogrzeje.
U mnie pomimo tego że kocioł podłączony jest mniej więcej w połowie wysokości bufora, gdzanie zaczyna od dołu zbiornika a później podgrzewana jest góra. Aby nie być gołosłownym prezentuje wykres temperatur, widać że T2 ( dół zbiornika ) jest ogrzewany w pierwszej kolejności a dopiero od niego ogrzewana jest góra, choć pewnie to wina tak skonstruowanego bufora (Integra 400 ).

yaiba83 - zimy to można powiedzieć nie ma, pisałem już wczoraj z 2 dni marca pokryłem 20% całego lutego (luty 170kWh, a marzec jakieś 36kWh)

yaiba83
03-03-2014, 10:26
Aż wierzyć mi się nie chce, że gaz grzeje ci cały zbiornik. Ciekaw jestem do których króćców jesteś podłączony - mniej więcej w połowie to masz zasilanie czy zasilanie i powrót?

U mnie jak gaz grzeje to grzeje 1/3 zbiornika i tylko tyle. Grzanie piecem nie ma wpływu na temperaturę dołu zbiornika.

marcinbbb
03-03-2014, 10:49
Nie mam gazu mam pieca śmieciucha w którym palone jest od góry (GS).
Pytanie dotyczące króćców przyznam że nie chce mi się otwierać włazu do piwnicy i weryfikować dokładnie, zdejmować dodatkowe ocieplenie z wełny mineralnej na buforze: jednak dałeś mi zagwozdkę instalator powiedział że kocioł będzie grzał tylko górną część zbiornika ( połowę bufora ), a wychodzi z tego coś innego.
Króćców mam przeszło więcej i z instrukcji wynika że:
Króćce „B”– po stronie wody grzewczej
B3-B10 - woda grzewcza
Wynika z tego że pod któryś z 7 króćców - każdy na innej wysokości:/ I zgaduj zgadula gdzie to wpięte.
W załączniku dzisiejszy dzień widać że T2 ogrzewa T4:

EDIT: W połowie zbiornika mam strefę na którą leci co i podłogówka. więc muszę być podpięty pod jakieś dolne króćce aby paląc w kotle ogrzewało też chatę.

yaiba83
03-03-2014, 16:00
Jak grzejesz kopciuchem to jeszcze nie dramat, 3 drewka więcej i jest git. Przy gazie i takiej konfiguracji płakał bym.

marcinbbb
03-03-2014, 16:57
Wrzucamy jednorazowo około 10kg węgla a paląc od góry starczy to na około 8-12h palenia.
Na wykresie widać jak wyglądała temperatura od 9 do 17, widać jak po osiągnięciu zadanej temperatury w domu na jakiś czas włączane jest ogrzewanie a później temperatura bufora wzrasta.

iskra99
03-03-2014, 18:42
Ww jakim sterowniku są tak generowane wykresy?
Czy ktoś z was zna funkcje "statystyki" w sterowniku tech 402N?
Są szanse ze będzie to przekazywało Użyteczne informacje?

marcinbbb
03-03-2014, 18:59
Są to dane prezentowane przez sterownik Hewalexa podłączony pod ich system www.ekontrol.pl
Statystyki posiadasz w sekcji:
"Zliczanie energii
Funkcja ta przedstawia użytkownikowi wartości opisujące następujące parametry:
• energia całkowita uzyskana dzięki pracy kolektora słonecznego,
• całkowity czas pracy pompy"

iskra99
04-03-2014, 12:04
Ja mam inny sterownik tech 402N.

marcinbbb
04-03-2014, 12:18
Ale chyba nie przeczytałeś całego mojego postu. Statystyki w swoim sterowniku masz w sekcji: "Zliczanie energii"

kolektor1
04-03-2014, 13:10
Ww jakim sterowniku są tak generowane wykresy?
Czy ktoś z was zna funkcje "statystyki" w sterowniku tech 402N?
Są szanse ze będzie to przekazywało Użyteczne informacje?
Do sterownika ST-402 musisz dokupić moduł ethernet ST-500 i będziesz miał całą wizualizację łącznie ze statystykami. Wygląda to tak:
http://zdalnie.techsterowniki.pl/index.php login bachus, hasło basia

iskra99
04-03-2014, 18:35
Dziekuje za informacje koledzy.
Wiem ze w sterowniku mam ta zakładke do szacunkowanego wykazu uzysku energi tylko jak to ustawic by to w miare relanie pokazywało zliczona energie.

Do kolegi kolektor1 zrobiłem tak jak pisałes co teraz mam zrobic temp. wypisałem wyzej

Własnie byłem w kotłowni by zobaczyc jak to jest:

mam w zakładce statystyki takie opcje:
Rodzaj medium : tutaj wiem ze mam glikol propylenowy.
Roztwór glikolu : (mam ustawione 100% bo mam sam glikol) czy tak ma byc??
Kalibracja: od 0%do 100% nie wiem co ustawic fabrycznie jest 0%
Przepływ w zasadzie ten nie wiem jaki mam ale:

Jak mowił kolega Kolektor1 pasek po ustawieniu przy pracy regulowanej dac na maksymalnie pełny. Wydaje mi sie to jest jak by ograniczenie do jakiej predkosci moze "rozpedzic" sie pompa.Czyli maksymalnie (moze pracować w pełnym zakresie).
Jak włącze pompe w trybie recznym pokazuje na 1 biegu 4 l/min czyli zakładam ze maksymalnie przetłoczy te 4l/min.
A w ustawieniu przepływu jest w l/h wiec 4x60= 240 tyle ustawiłem ustawiłem czy dobrze??

P.S czy pompa na 1 biegu wystarczy dla mojej instalacji?

Mam jeszcze pytanie czy w rurze szklanej na górze jak by sie okazało ze zsunęła (wypadła) mi ta gumowa "zatyczka, uszczelka" przez która wychodzi heat pipe to wpływa na efektywnosc grzania?? (oczywisice heat pipe jest wsuniety w kolektor). Mam przypuiszczenie ze w 3 rurach przy wkładaniu wysuneła mi sie na uszczelka przy wkładaniu rury do gniazda.

iskra99
05-03-2014, 13:08
Czy ktoś by mógł pomóc w ostatnim poście mam pytanie odnoanie tego przepływy i tych zatyczek w rurach. Dziś bym ewentualnie to poprawił.
Dziękuję z góry

kolektor1
05-03-2014, 15:31
Do kolegi kolektor1 zrobiłem tak jak pisałeś co teraz mam zrobić temp. wypisałem wyżej
N o i dobra, masz różnicę 14 stopni o której pisałem.
Te statystki to jest fikcja. Ale już jak chcesz to:
glikol jest na ogół 40% bo to mieszanina koncentratu z woda, kalibracji nie ruszaj bo i tak jej porządnie nie ustawisz., przepływ. Daj pompę na 3 bieg i odczytaj z rotametru jaki jest przepływ i taki wpisz. oczywiście przy ustalaniu w trybie ręcznym.
Pompę ustaw nie na pierwszym a na trzecim biegu, elektronika sama ustawi , że będzie dobrze.
Gumką się nie przejmuj, jak będziesz szedł na dach to najwyżej poprawisz., nic Ci bez niej nie ubędzie.

iskra99
05-03-2014, 19:05
Dzięki. Oo prostu myślałem ze ciepło zamiast do Heat pipe ucieknie z rurki szklanej górą.

Dziękuję jeszcze raz bardzo serdecznie.

iskra99
05-03-2014, 20:38
A czy mogl byś mi podpowiedzieć co jest za "zawor" który jest za niebieskim termometrem?
Taki mały jak by zaworem na płaski śrubokręt.
Czy to zawór antygrawitacyjny?
Jak to działa czy to się jakoś reguluje? Jest na nim znacznik ustawienia taka kropka.

kolektor1
06-03-2014, 12:21
A czy mogl byś mi podpowiedzieć co jest za "zawor" który jest za niebieskim termometrem?
.
Możesz zrobić i umieścić zdjęcie, rysunek?

yaiba83
07-03-2014, 08:19
A czy mogl byś mi podpowiedzieć co jest za "zawor" który jest za niebieskim termometrem?
Taki mały jak by zaworem na płaski śrubokręt.
Czy to zawór antygrawitacyjny?
Jak to działa czy to się jakoś reguluje? Jest na nim znacznik ustawienia taka kropka.

Prawdopodobnie jest to zaworek do regulowania przepływu glikolu w instalacji. Powinien być jeszcze taki rotametr w którym podnosi się koreczek i wg którego ustawia się optymalny przepływ.

iskra99
07-03-2014, 11:07
Prawdopodobnie jest to zaworek do regulowania przepływu glikolu w instalacji. Powinien być jeszcze taki rotametr w którym podnosi się koreczek i wg którego ustawia się optymalny przepływ.

Nie o to mi chodziło to akurat wiem ale nie wiem co to jest:
246754246755

gentoonx
07-03-2014, 11:14
ręczne pokrętełko od klapki zwrotnej?

iskra99
07-03-2014, 11:49
ręczne pokrętełko od klapki zwrotnej?

W instrukcji pisze jak by to był zawor odcinajacy do rewizji naczynia przeponowego?
Jest to mozliwe??246757

Jednak chyba tak jest jest to zawór umozliwiajacy kontrole wymiane zaworu bezp. i rewizje naczynia przeponowego.
Czy moze sie myle?246766

gentoonx
07-03-2014, 13:41
możliwe - musiałbyś sprawdzić, pod śrubką wewnątrz zagięty trzpień zamyka wlot do grupy bezpieczeństwa - na ogół jest kulka w takich zaworach

tyle że sprawdzić można tylko spuszczając po zamknięciu glikol, a potem trzeba go wpompować

nie zawracaj sobie tym głowy na razie, aż do w razie W :)

iskra99
07-03-2014, 18:08
Chyba ze ktoś coś takiego ma i jest pewien co to jest?

Ewentualnie bardziej rozumie opis w instrukcji.
Dzięki za pomoc.

iskra99
08-03-2014, 15:31
Jeszcze mam prośbe od kilku dni mam taki problem. Zapomniałem się podłączyłem pompe od zasilania i zapałem rano przyswiecilo słońce idę do kotłowni a tam na kolektorze 191*C.
Ale po jakims czasie ruszyła pompa i niby było ok. Układ się zapowietrzyl ale Podłączyłem pompe OmniGraffle we 250 I się odpowietrzylo.
Ale zauważyłem ze glikol się zrobił ciemny a jak pompa pracowała to widziałem ze zawiesina się zrobiła. Kupiłem nowy glikol wymieniłem i ok. Ale.
Nie wiem czemu często terakocie separator powietrza a pompa buczy w czasie pracy. Pomoże ktoś? Czy to powietrze?
Dzisiaj np. mam na kolektorze 59*C a dla cześć wymiennika nagrzana do 34 czy to jest ok?
Byl bym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

kolektor1
10-03-2014, 10:17
Jeszcze mam prośbe od kilku dni mam taki problem. Zapomniałem się podłączyłem pompe od zasilania i zapałem rano przyswiecilo słońce idę do kotłowni a tam na kolektorze 191*C.
Ale po jakims czasie ruszyła pompa i niby było ok. Układ się zapowietrzyl ale Podłączyłem pompe OmniGraffle we 250 I się odpowietrzylo.
Ale zauważyłem ze glikol się zrobił ciemny a jak pompa pracowała to widziałem ze zawiesina się zrobiła. Kupiłem nowy glikol wymieniłem i ok. Ale.
Nie wiem czemu często terakocie separator powietrza a pompa buczy w czasie pracy. Pomoże ktoś? Czy to powietrze?
Dzisiaj np. mam na kolektorze 59*C a dla cześć wymiennika nagrzana do 34 czy to jest ok?
Byl bym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Pewnie jest zapowietrzona jeszcze instalacja. Czy napełnianie było pompą mechaniczną czy ręczną?

iskra99
10-03-2014, 10:57
Mechaniczna.
Ale Wczoraj wkoncu wyszło słońce i ustało stukanie w separatorze a buczenie pompy jest związane z pracą sterownika. Ale o tym gdzieś czytałem że to tak może być.

yaiba83
11-03-2014, 13:00
Dlatego ja zrezygnowałem z płynnej regulacji obrotów. Oszczędność na tym jest znikoma za to żywotności pompy raczej nie poprawi. Wg mnie do płynnej regulacji obrotów to są falowniki, które z kolei są bardzo drogie.

iskra99
11-03-2014, 13:25
Tez chyba zrezygnuje z tego. Wydaje mi sie tez ze statystyki na bardziej realne wtedy.
Jaki ustawić maksymalny przepływ?
Mam 2kolektory próżniowe po 20 rur chińskie.
19m długość rury karbowanej od kolektora do wymiennika.
Wymiennik 300l z 2 wezownicami winkelman.
Wchodzi mi tak na oko 15l glikolu.
Czy jak ustawie na 3l/min to będzie dobrze czy inaczej?
Wczoraj jak było słońce i w słońcu 16stopni na kolektorze miałem w czasie pracy pompy 72stopni a woda w cwu dolna część podgrzana z 24stopni do 59 czy to jest dobry wynik biorąc pod uwagę kolektory chińskie?

marcinbbb
12-03-2014, 07:39
Moim zdaniem płynna regulacja obrotów sprawdza się bardziej z jednej podstawowej przyczyny.
Zakładamy że Wasze pompy pracują ze stałą mocą/przepływem powiedzmy "X", moja potrafi pracować stale w przedziale 20-100% nazwijmy ją "Y".
I teraz tak zaczyna grzać słoneczko kolektory osiągają 10 stopni więcej niż T2, pompy ruszają:
Wasze od razu na X ciepły glikol przez rurociąg nie zdąży dopłynąć do zbiornika bo różnica temperatur będzie mniejsza niż T2 więc pompa się zatrzyma.
Y w tym czasie odpali prędkość na minimalną i powoli będzie pchała ten glikol do bufora, z taką małą prędkością przepływu jest większa szansa że słońcu uda się utrzymać temperaturę solara wyższą niż delta t.

A nawet jeśli nie... wasza pompa za chwilę zmów ruszy na X, i stygnący glikol z poprzedniego odpalenia pompy dopiero dotrze do zbiornika i znów pompa stanie.
Jedziemy dalej, środek lata słońce niemiłosiernie grzeje jeśli wasz X będzie zbyt mały co chwila kolektor będzie robił się coraz cieplejszy, delta t zostanie dawno przekroczona a kolektor nadal będzie robił się coraz cieplejszy.
A na płynnych obrotach taka sytuacja nie będzie miała miejsca, znaczy będzie miała, jeśli pompa już nie będzie wyrabiała z przepływem.

A na koniec najważniejszy argument skądinąd wiadomo że urządzenie podczas startu chwilowo potrafi wziąć nawet 100% więcej energii elektrycznej. Jak myślicie które pompy będą częściej się włączały X ze stałą prędkością przepływu czy Y płynną regulacją?
Tak macie rację te z "X".
Nie wiem jaka będzie różnica włączeń tych pomp jednak w skali roku to chyba Wy zużyjecie więcej prądu? Choć i tak w przypadku słońca można argument prądu pominąć. I kolejne pytanie która pompa wytrzyma dłużej Wasza nieustannie włączająca się i wyłączająca czy Y która jak ruszy to już się kręci?
Przykład: oto przykład z dnia wczorajszego, jak widać od 11:00 do 16:00 pompa nawet raz się nie zatrzymała regulowała tylko przepływ stale utrzymując deltę t:

yaiba83
12-03-2014, 09:59
Nie chcę cię zrugać złośliwie, ale pierniczysz pan głupoty.

Odnosząc się po kolei do twojej wypowiedzi: Kolektory posiadają swoją pojemność a co za tym idzie określoną bezwładność. Dodatkowo czujnik temperatury jest w narożniku kolektorów do którego ciepły glikol jak kolektory nie pracują dopływa grawitacyjnie. Efekt jest taki, że jak mam ustawioną deltę 7*C to po jej przekroczeniu załącza się pompa. Wtedy nagle się okazuje, że temperatura na czujniku zaczyna mocno rosnąć do powiedzmy 15*C bo w kolektorach tak naprawdę temperatura jest wyższa niż to co pokazuje czujnik na zblokowanej przez pompę grawitacji. Instalacja się kręci. Nawet gdyby nagle nie było słońca kilka minut potrzeba na ostudzenie cieczy w kolektorach. Jak temperatura spadnie do bodajże 5*C to pompa się wyłącza. Nie są to załączenia i wyłączenia gwałtowne to wszystko jest rozłożone w czasie. Glikol u mnie bez problemu ciepły daje radę dopłyną i trochę pogrzać wężownicę. Ja mam rurki ocieplone otuliną solarną i też całkiem sporo czasu potrzeba by się glikol w nich wystudził. To nie są nagie rurki miedziane. Małe fi rurek powoduje małą ilość glikolu w obiegu co też działa na plus.

Latem u mnie kolektory grzeją do końca. Jak już słońce jest daleko od południa, zbiornik nagrzany to już więcej załączeń nie ma (wspomnianego taktowania przez ciebie).

Odnośnie startów pompy, moja staruje około 1sekundy i ma pełną moc. Gdyby przez sekundę wzięła 100W to tak jakby normalnie o sekundę dłużej musiała pracować. To nie silnik trójfazowy gwiazda trójkąt... Dużo więcej prądu weźmie pompa która więcej pracuje. Tak z ciekawości podłącz sobie watomierz do pompy i zobacz ile ci silnik pobiera na tej pseudo modulacji. Możesz mocno się zdziwić, bo sterownik solarny to nie falownik.

Umówmy się tak - ja jak wrócę z pracy to testowo załączę sobie modulację na tydzień, ty zrób na włącz/wyłącz. Masz piękne wykresy zobaczymy jak to się zmieni. Uważam, że eksperyment naprawdę może okazać się rzetelny i być dobrą kopalnią wiedzy dla innych.

marcinbbb
12-03-2014, 10:14
Odnośnie pierwszej części po chwili przemyślenia masz rację.
Odnośnie startów pompy i podłączenia watomierza nie ma potrzeby podłączać już Ci mówię jak to wygląda:
20% - 25W - przepływ 3l/min
40% - 29,5W - przepływ 3,6l/min
60% - 34W - przepływ 4,7l/min
80% - 38,5W - przepływ 5,4l/min
100% - 43W - przepływ 6,8l/min czasami 7l/min

Odnośnie zmian trybu modulowanego/on-off nie musisz przestawiać mogę zrobić to zdalnie tylko należało by ustalić jakieś kryteria, dodatkowo w taki dzień jak dziś ciężko będzie cokolwiek porównać. Można to zrobić jak będzie więcej chmur, bo dziś niezależnie od ustawień pompa i tak będzie ciągle chodziła. Można też kombinować samą deltą t.
Porównamy pracę tylko 1 instalacji nie będzie różnic w kolektorach kątach padania słońca itd.

EDIT:
Można to zrobić w interwale godzinowym nie tygodniowym jak proponujesz bo jak odpali się ogrzewanie pompa kolektorów od razu leci na 100% nawet w modulowanym.
OK moja propozycja jest następująca delta t 13 stopni modulowany tryb pracy start o 11:30

iskra99
12-03-2014, 11:07
Czyli bez regulacji. Tylko czy przepływ np. Dla mojej instalacji w wysokości 3l/min będzie odpowiedni?

marcinbbb
12-03-2014, 11:10
"Zalecana wielkość przepływu to 0,8-0,9 L/min dla 1m2 powierzchni zainstalowanych kolektorów słonecznych."
Tak twierdzi Hewalex więc możesz sobie przeliczyć

yaiba83
12-03-2014, 11:17
Dla płaskich w instrukcji piszą 1,5l/min na kolektor. Ja na 3 płaskich ma 4,0l/min.

yaiba83
12-03-2014, 11:21
Odnośnie pierwszej części po chwili przemyślenia masz rację.
Odnośnie startów pompy i podłączenia watomierza nie ma potrzeby podłączać już Ci mówię jak to wygląda:
20% - 25W - przepływ 3l/min
40% - 29,5W - przepływ 3,6l/min
60% - 34W - przepływ 4,7l/min
80% - 38,5W - przepływ 5,4l/min
100% - 43W - przepływ 6,8l/min czasami 7l/min

Odnośnie zmian trybu modulowanego/on-off nie musisz przestawiać mogę zrobić to zdalnie tylko należało by ustalić jakieś kryteria, dodatkowo w taki dzień jak dziś ciężko będzie cokolwiek porównać. Można to zrobić jak będzie więcej chmur, bo dziś niezależnie od ustawień pompa i tak będzie ciągle chodziła. Można też kombinować samą deltą t.
Porównamy pracę tylko 1 instalacji nie będzie różnic w kolektorach kątach padania słońca itd.

EDIT:
Można to zrobić w interwale godzinowym nie tygodniowym jak proponujesz bo jak odpali się ogrzewanie pompa kolektorów od razu leci na 100% nawet w modulowanym.
OK moja propozycja jest następująca delta t 13 stopni modulowany tryb pracy start o 11:30


Ja chociaż u siebie na oko zobaczę różnicę w zachowaniu sterownika. Ja niestety nie mam zdalnej kontroli nad instalacją. Jedynie po godzinie 15:00 jak wrócę do domu mogę coś podziałać :( Niestety mój sterownik jeszcze nie pozwala na podpięcie modemu, dopiero w nowszych modelach to wprowadzili a specjalnie wymieniać sterownika nie będę.

marcinbbb
12-03-2014, 11:25
Powiem że nawet interwał godzinowy może być za duży, sterownik zachowuje się prawie tak samo. Niestety delta t ustawiona na 13 stopni ale i tak jest większa.

Dla przypomnienia obroty płynnie regulowane przez sterownik, delta t ustawiona na 13 stopni ( 4 płaskie Hewalexy, zasobnik 400l, kąt 62 stopnie )

marcinbbb
12-03-2014, 12:35
Na wstępie odpowiedz dla iskra99, mój zestaw o 13:24 osiągnął temperaturę na dole zbiornika 59 stopni ( góra 56... o 8:30 rano temperatura była około 35 stopni )

A teraz wracając do testu, różnica jedna podczas stałych obrotów pompy należy więcej zapłacić za prąd. Podobnie ustawiając niską deltę t, pompa cały czas chodzi na maxa. Ustawiając wysoką deltę możemy oszczędzić kilkanaście złoty rocznie na prądzie, kiedy pompka chodzi na wolniejszych obrotach.
Wykresy:

EDIT:
Ustawiając standardowe ustawienia delta 15 stopni moc pompy to 40-60% czyli średnio 12W mniej niż w obrotach stałych

yaiba83
14-03-2014, 09:25
Ustawiając tak wysoko deltę powodujesz dużo późniejsze załączanie się kolektorów. A uzysk nawet przy niewielkiej delcie jest nieporównywalnie większy niż to co pobierze w tym czasie pompa. Taka jest moja wersja i takiej będę się trzymał :)

iskra99
14-03-2014, 11:08
Ale on ma chyba jakaś pompe która sama dobiera obroty według zapotrzebowania.
Zastanawiam się czy długo będzie trzeba czekać na pompy elektroniczne solarne.

marcinbbb
14-03-2014, 11:37
Dokładnie tak jak piszesz yaiba83, zmniejszyłem deltę na 8 stopni, nie ma sensu aż tak śrubować.
iskra99 pompa normalna tylko sterownik płynnie reguluje jej obroty/przepływ.

yaiba83
14-03-2014, 12:07
Ale on ma chyba jakaś pompe która sama dobiera obroty według zapotrzebowania.
Zastanawiam się czy długo będzie trzeba czekać na pompy elektroniczne solarne.

Nie będzie trzeba długo czekać, bo już są wprowadzane przez UE zakazy produkcji tradycyjnych pomp obiegowych. Nowe wersje sterownika Hewalexa już mają możliwość współpracy z nowymi pompami.
Swoją drogą bardzo fajne te nowe pompy a i ceny ich zaczynają być co raz bardziej przystępne.

yaiba83
14-03-2014, 12:08
Można troszkę poczytać:
http://www.hewalex.pl/oferta/zespoly-sterowniczo-pompowe/sterownik-g422.html