PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka kostka na podjazd?



Piter0
04-03-2014, 18:24
Mam podjazd pod garaż do wyłożenia kostką. 3m szerokości na 5m długości. Mam 2 samochody sów i osobowy. Jaką kostkę proponujecie?

mikolayi
04-03-2014, 20:25
kostka grubości 6 cm w zupełności wystarczy. Pod suv-a też

marekk410
06-03-2014, 10:07
codo grubości to min 6 cm, a jeżeli to pytanie sie odnosiło do producenta to polece to co sam położyłem u siebie - pozbruk, z tym że ja nie wybrąłem tradycyjnej kostki :)

grzegorz_si
06-03-2014, 20:41
codo grubości to min 6 cm, a jeżeli to pytanie sie odnosiło do producenta to polece to co sam położyłem u siebie - pozbruk, z tym że ja nie wybrąłem tradycyjnej kostki :)

Jaka by nie była - szlak ją trafi po góra 10 latach.

surgi22
06-03-2014, 21:03
No chyba że kostka granitowa to szlak nie trafi po 10 latach :bye:

k***a*z
07-03-2014, 14:02
No chyba że kostka granitowa to szlak nie trafi po 10 latach :bye:


Ano granitowej nic nie ruszy :)

gebels16
07-03-2014, 15:24
grzegorz_si a w innym temacie napisałeś po góra 15 latach. Pozdrawiam.

grzegorz_si
07-03-2014, 15:51
grzegorz_si a w innym temacie napisałeś po góra 15 latach. Pozdrawiam.

OK to weź średnią z tego :)
Chcesz to kupuj betonowy chłam od polskiego producenta. Ja tylko ostrzegam mając na uwadze doświadczenia własne i znajomych.

End_riu
07-03-2014, 20:32
codo grubości to min 6 cm, a jeżeli to pytanie sie odnosiło do producenta to polece to co sam położyłem u siebie - pozbruk, z tym że ja nie wybrąłem tradycyjnej kostki :)
Zapomniałeś dodac, że to pewnie jakiś lokalny producent.
Przy 15m2 można sobie samemu zrobic kostkę i będzie ona równie trwała jak ta produkowana pod koniec ubiegłego wieku.
Spokojnie 20lat wytrzyma i będzie trzymała kolor.

grzegorz_si
08-03-2014, 07:41
Zapomniałeś dodac, że to pewnie jakiś lokalny producent.
Przy 15m2 można sobie samemu zrobic kostkę i będzie ona równie trwała jak ta produkowana pod koniec ubiegłego wieku.
Spokojnie 20lat wytrzyma i będzie trzymała kolor.

Mój ojciec ma taką, robioną właśnie i jeszcze barwioną na dodatek. Nie pamiętam ile ma lat. Coś koło 11 co najmniej i kolor nieco wyblakł, ale wygląda nieźle, do tego jest po prostu trwała, nie złuszcza się. Kilka popękało, ale to dlatego, że ojciec nie robił podbudowy a jeździ po niej kombajnem, traktorami z przyczepami wypełnionymi zbożem, itp.
Sukces tkwi podobno w odpowiednio dobranym, dobrej jakości cemencie. Jakim, to nie mam pojęcia.
Fakt, faktem, że kostka wytrzymałością i trwałością koloru bije wszystkie obecnie produkowane Libety, Polbruki, Bruk-Bety i całą resztę z ich kosmicznymi technologiami, sprzedawanymi za grube pieniądze.

yendrek3
08-03-2014, 08:08
Ja powiem, tak jak na podjazd to napewno nie bierz jasnej kostki. Ja zwiolem Polbruk Carmino w kolorze latte i dalem dupy bo teraz widac slady kol n atym jasnym latte. Do tego jak zostawilem auto to polecialo minimalnie oleju z silnika i juz sa kuzwa taki eplamy ze wszystko z 20m widac.

grzegorz_si
08-03-2014, 08:54
Ja powiem, tak jak na podjazd to napewno nie bierz jasnej kostki. Ja zwiolem Polbruk Carmino w kolorze latte i dalem dupy bo teraz widac slady kol n atym jasnym latte. Do tego jak zostawilem auto to polecialo minimalnie oleju z silnika i juz sa kuzwa taki eplamy ze wszystko z 20m widac.

Przyzwyczaisz się. Za parę lat zrobi się i tak czarna, więc w końcu zaczniesz olewać te plamy.

End_riu
09-03-2014, 15:18
@yendrek3 właśnie po zawsze zostawia się kilka kostek, zeby móc wymienic jak olej poleci. Roboty na kilka minut, a wygląda to lepiej.
PS: mój klient przywiózł i wywalił węgiel na kostkę "creativ" jasny (nie pamiętam konkretnie koloru). Wyobraź sobie jak to musi wyglądac.

m.trybulec
11-03-2014, 08:12
Panowie - rozmawiacie o kostce – a 90% problemów z nawierzchnią na podjazdach wynika ze źle przygotowanej podbudowy.

kori
11-03-2014, 09:20
no właśnie, jak powinna wygladać prawidłowo przygotowana podbudowa??

grzegorz_si
11-03-2014, 16:21
Panowie - rozmawiacie o kostce – a 90% problemów z nawierzchnią na podjazdach wynika ze źle przygotowanej podbudowy.

Jakich? Kruszenie się brzegów, złuszczanie powierzchni, paskudne białe wykwity, paskudne brązowe plany, blaknięcie po 2 latach, czernienie, wypłukiwanie nawierzchni, powierzchniowe pęknięcia? :P
Żartujesz sobie z nas?

marekk410
11-03-2014, 18:40
co do trwałości kostki pozbruku to bede sie kłocił, moze u mnie leży krótko to nie bede sie odnosił, ale u moich rodziców na podjeździe leży co najmniej 15-17 lat i nawet jedna kostka nie pękła ! a dwa razy do roku na podjazd wjeżdża ciężarówka z kontenerem na śmieci! żadnych białych plam również nie ma, nie wiem skąd ludzie macie takie info, plamy z oleju? zawsze beda sie zdażać, jak takie jest podejsice do kostki na podjeżdzie to najlepiej rozłozyć na całym podjeździe folie żeby nie pobrudzić:P

Sylwuska
12-03-2014, 17:51
A może zamiast kostki to kamień albo płyty ażurowe??

End_riu
12-03-2014, 22:17
Wiele zależy od stylu w jakim ma byc całe otoczenie domu i on sam.
Ażury wg mnie wyglądają paskudnie i nie pasują do posesji mieszkalnych w 90% przypadków.
@ marekk410 nie porównuj kostki z przełomu wieków do kostki produkowanej obecnie.
@ kori a pod co ma to byc podbudowa? Pod osobówki, tiry, czy ciągi piesze?

m.trybulec
18-03-2014, 08:21
Jakich? Kruszenie się brzegów, złuszczanie powierzchni, paskudne białe wykwity, paskudne brązowe plany, blaknięcie po 2 latach, czernienie, wypłukiwanie nawierzchni, powierzchniowe pęknięcia? :P
Żartujesz sobie z nas?
Grzegorz. Akurat znam i śledzę wątek z Twoją sytuacją prawie od początku. Ale problem jakościowy materiału nie wyczerpuje wszystkich przypadków.

Naprawdę, czasem się w głowie nie mieści co tzw. „wykonawca” (w odróżnieniu od Fachowców przez duże F) potrafi sprzedać klientowi. Co powiesz na reklamację kostki, która „podczas mrozu podnosi się tak, że furtki nie można otworzyć”? Koleiny i kałuże na nawierzchni? Niekończące się wykwity? Kostkę wbetonowaną na sztywno tak, że pokruszyły się krawędzie tylko w miejscach dojazdu do garażu? Sam pisałeś o swojej determinacji, żeby wymieniała Ci kostkę sprawdzona ekipa, więc wiesz o czym mówię. A specjaliści nie ułożą nikomu nawierzchni na ziemi z 5 cm warstwą piasku. Ale też nie będą pracować za darmo i zawsze znajdzie się „magik”, który zaoferuje pracę za połowę ceny. I takich trzeba się bać i patrzeć im na ręce.

kori
18-03-2014, 11:52
End_riu podbudowa pod wjazd 5m osobówka
+ ciąg pieszy
+ taras 20m kw

grzegorz_si
18-03-2014, 11:58
Grzegorz. Akurat znam i śledzę wątek z Twoją sytuacją prawie od początku. Ale problem jakościowy materiału nie wyczerpuje wszystkich przypadków.

Naprawdę, czasem się w głowie nie mieści co tzw. „wykonawca” (w odróżnieniu od Fachowców przez duże F) potrafi sprzedać klientowi. Co powiesz na reklamację kostki, która „podczas mrozu podnosi się tak, że furtki nie można otworzyć”? Koleiny i kałuże na nawierzchni? Niekończące się wykwity? Kostkę wbetonowaną na sztywno tak, że pokruszyły się krawędzie tylko w miejscach dojazdu do garażu? Sam pisałeś o swojej determinacji, żeby wymieniała Ci kostkę sprawdzona ekipa, więc wiesz o czym mówię. A specjaliści nie ułożą nikomu nawierzchni na ziemi z 5 cm warstwą piasku. Ale też nie będą pracować za darmo i zawsze znajdzie się „magik”, który zaoferuje pracę za połowę ceny. I takich trzeba się bać i patrzeć im na ręce.

Oczywiście masz rację.

End_riu
19-03-2014, 12:01
End_riu podbudowa pod wjazd 5m osobówka
+ ciąg pieszy
+ taras 20m kw
Wjazd to minimum 35cm kruszywa 0-31 i na wyrównanie 5cm kruszywa 2.8 (standardowa podbudowa). Taka podbudowa wytrzyma spokojnie wjazd 15t kilka razy w roku (dostawy opału itd). Jeśli nie będzie wjeżdżało nic cięższego niż 5t, to dobrzez zagęszczona 30cm podbudowa z kruszywa 0-31 da sobie spokojnie radę. Warunek jest tylko taki, żeby było to kruszywo sortowane (bez brył gliny).
Ciąg pieszy nie narażony na najazdy aut 15cm kruszywo 0-31 i 5cm 2.8 spokojnie sobie poradzi. Jeśli jest to ścieżka wzdłóż podjazdu podbudowę rób taką jak na podjeździe.
Na taras daj 20cm kruszywa 0-31 i 5cm 2.8 na wyrównanie. Tylko tutaj ważne jest jak chcesz ten taras robic.
Czy będzie on ograniczony palisadami, czy obrzeżami, czy w inny sposób, np. murek. Jak wygląda odprowadzenie wody z tego tarasu?
Jeśli będzie on obmurowany w około i z wylewką od spodu, to lepiej nie dawac kruszywa bogatego w glinę, bo będzie bagno pod kostką.
Niby nacisk żaden, ale widziałem już tarasy, altany z bagnem po kostką, która 'pływała" jak się na nią stawało.

@ m.trybulec ostatnio wyceniałem parking koledze mojego dobrego kolegi (więc robota po kosztach). Gośc sprzedaje części do maszyn rolniczych i tego typu wynalazki, więc niejednokrotnie będzie tam wjeżdżał tir z zaopatrzeniem i wózek widłowy, albo koparkoładowarka.
Kosztorys wyglądał mniej więcej tak za m2:
Koszt kostki z transportem 19zł
Koszt kruszyw z transportem 86zł
Koszt usługi kompleksowej 130zł
Wykonanie 25zł
Gdzie miejsce inwestycji jest oddalone od mojego miejsca zamieszkania o 30km.
Doliczając koparkę, paliwo i kasę dla chłopaków, na czysto miałem miec 4zł/m2. plus zysk z obrzeży i krawężników jakieś 350zł. Każdy wykonawca powie, że to śmieszne pieniądze.
Koleś stwierdził, że za drogo i że ma już częściowo przygotowaną podbudowę ( wysypane 40t kamienia). Nie dał sobie wytłumaczyc, że to co wysypał jest to wybrania i wywiezienia, bo się nie nadaje.

Ludzie chcą, żeby robic im za gorsze i dobrze. Niestety tak się nie da. Jak klient życzy sobie, żeby dac tylko 10cm podbudowy, bo "starczy" to niech się nie dziwi za rok, że ma wjazd jak przystanki autobusowe. Niestety za ten rok inwestor już nie pamięta, że to na jego życzenie nie było podbudowy i chce poprawek od wykonawców. Takich historii słyszałem już kilkadziesiąt. Dlatego lepiej nie miec klienta i odmówic zlecenia, niż miec poprawki.
Inną stroną są wykonawcy, którzy biorą zlecenia za psie pieniądze i później szukają oszczędności na materiale. Kruszywa idą z niesortu z zawartością gliny ok 30% i podbudowa pływa pod naciskiem nogi. A zimą lubi puchnąc jak pisałeś, że nie da się bramy otworzyc. Albo sami z niewiedzy, oszczędności "zatrzymują" wodę w podbudowie.
Jeśli zaś chodzi o wykwity, to wina leży tylko po stronie producenta i tutaj wykonawca nie ma nic do powiedzenia. Jeśli pracuje z materiałem powierzonym.

Najlepiej podpisac umowę z wykonawcą i otrzymac gwarancję pisemną po zakończeniu prac.

Sylwuska
19-03-2014, 19:14
Jedyne z czym nie mogę się zgodzić to że ażur jest paskudny, widziałam przy kilku willach (Konstancin) i wyglądały bardzo elegancko ;)

Wiele osób idzie po kosztach i jak widać nie opłaca się to zupełnie...
i bardzo czesto fachowcy przez małe "f" zapominają o odprowadzeniu wody opadowej :/

End_riu
20-03-2014, 15:49
Dlatego napisałem w 90% wygląda paskudnie.
Jak jest ładnie wkomponowany to może wyglądac całośc lepiej niż z kostką.

Sylwuska
20-03-2014, 18:46
Aaaaa.... to sorry zwracam honor :)
Skoro już w tym siedzisz to mam pytanie widziałam gdzieś na targach dwa rodzaje nawierzchni, jedna była taka że nie wsiąkały w nią płyny (wyglądało to jak rosa na trawie), a druga nawierzchnia jak polało się ją wodą to przeciekało przez nią jak przez sito i ponoć śnieg się nie utrzymuje na niej...

A pytanie to, jak się taki system nazywa i czy kojarzysz jakie firmy takie rzeczy produkują??

End_riu
20-03-2014, 21:56
Może widziałaś prezentację impregnatów do kostki. Trwałośc kilka tygodni, a koszt dośc spory.
Nie zajmuję się impregnacją, bo wg mnie to zwykłe naciąganie klientów.

Dla przykładu:
Kostka creativ kolory ( garbo, kornik i granity) nie przyjmuje wody tak szybko i występuje efekt roszenia. Spowodowane jest to ponoc jakimś dodatkiem wiążącym kamyczki na powierzchni. Nigdy się w to nie zagłębiałem.
Na innych kolorach tego efektu nie ma, bo wykończenie jest betonowe.

Jeśli widziałaś jeszcze coś innego, to niestety nie odpowiem, bo nie mam czasu na odwiedzanie targów, a kostka sama w sobie jak to kostka. Kładzie się ją niemal zawsze tak samo. Sama technologia jej wykonania jakoś mnie nigdy nie interesowała, bo z każdym rokiem jest coraz gorsza przez cięcie kosztów. Jeśli będzie woda po niej płynąc jak po asfalcie, inaczej wykona się jej odprowadzenie. Gorzej jak będzie przesiąkac, a nie nasiąkac, bo często jest problem z odprowadzeniem wody z podbudowy. Taka kostka nie będzie się nadawała w każdym miejscu.

Zaopatruję się głównie u 4 producentów i nie spotkałem nic nowego w tym roku.

grzegorz_si
20-03-2014, 22:05
Aaaaa.... to sorry zwracam honor :)
Skoro już w tym siedzisz to mam pytanie widziałam gdzieś na targach dwa rodzaje nawierzchni, jedna była taka że nie wsiąkały w nią płyny (wyglądało to jak rosa na trawie), a druga nawierzchnia jak polało się ją wodą to przeciekało przez nią jak przez sito i ponoć śnieg się nie utrzymuje na niej...

A pytanie to, jak się taki system nazywa i czy kojarzysz jakie firmy takie rzeczy produkują??

U mnie taki efekt był na nowej kostce Libetu: Akropol Kasztan i piccola. System nazywa się w ALS i działa góra przez miesiąc.
Po tym czasie kostka zachowuje się jak każda inna. Chwyt marketingowy i wciskanie ludziom ciemnoty.
Nie wierz ani przez moment.

konrad_79
25-03-2014, 00:56
kostka 6 cm

forgetit
25-03-2014, 10:33
ale o co chodzi z tymi 6cm?
na podjazd musi być kostka o grubości 8cm

End_riu
25-03-2014, 17:32
A niby od kiedy?
Kostkę 8cm daje się na parkingi, drogi i w miejsca narażone na duże naciski.
Na podjazdach dla osobówek często ludzie stosują kostki 4-5cm i spokojnie wytrzymują. Ryzyko pękniec taki kostek jest oczywiście większe, ale wysezonowana daje sobie radę.

End_riu
25-03-2014, 17:43
A niby od kiedy?
Kostkę 8cm daje się na parkingi, drogi i w miejsca narażone na duże naciski.
Na podjazdach dla osobówek często ludzie stosują kostki 4-5cm i spokojnie wytrzymują. Ryzyko pękniec taki kostek jest oczywiście większe, ale wysezonowana daje sobie radę.

@bonia279 jeśli myślimy o tym samym kamienie, to cena jest identyczna jak granitu za m2, tylko układa się szybciej. Chociaż przy 15m2 różnicy nie ma, bo w dzień się układa.

forgetit
25-03-2014, 19:45
A niby od kiedy?
Kostkę 8cm daje się na parkingi, drogi i w miejsca narażone na duże naciski.
Na podjazdach dla osobówek często ludzie stosują kostki 4-5cm i spokojnie wytrzymują. Ryzyko pękniec taki kostek jest oczywiście większe, ale wysezonowana daje sobie radę.

A potem płacz, że krawędzie pękają.
Odkąd pamiętam na podjazdy kładło się 8, a na chodniki 6.

End_riu
25-03-2014, 22:18
Od kiedy pracuję w tym fachu. Lat z 10 w sumie nigdy nie było czegoś takiego, że ciągi jezdne muszą byc układane z ósemki.
Krawędzie jak mają pękac (odpryski), to będą pękac w każdej grubości kostki. Najczęściej wyłupują się bezfazówki. To nie jest wina złej grubości kostki, a braku wysezonowania kostki. Prosto z fabryki jedzie na podjazd i przy zagęszczaniu sypie się jak TiRówka w lesie.
Kostka, która odstoi swoje wytrzymuje DUŻO więcej.

forgetit
26-03-2014, 05:40
Możemy się licytować kto dłużej i więcej, tylko po co? To, ze producenci teraz wciskają 7 zamiast 8 w tej samej cenie nie znaczy, że tak powinno być. Jeśli klient zażyczy sobie 5 na podjeździe, to mu ją ułożysz?

End_riu
26-03-2014, 08:25
Oczywiscie. 4 kładłem na najazdach pod blokami i po dziś nic ich nie ruszyło. W Jędrzejowie w parku całe chodniki i ścieżki rowerowe z 4 i jeździły po tym ładowarki i koparko ładowarki dowożac kostkę po niezagęszczonej jeszcze i też żyją.
Całe podwórko z 4 u gościa ułożyłem na starym betonie i też nic im nie jest. To, że wysypała się prawie paleta przy zagęszczaniu, to inna sprawa, ale klient zaoszczędził kilkadziesiąt tysięcy na podbudowie i z góry stwierdził, że woli nawet co roku po mnie dzwonic, żeby mu palete kostki wymienic. Od dwóch lat jak ułożyłem nie zadzwonił, więc jest ok.

Osobówki ważą tonę, góra dwie i koła mają miekkie. To nie wózki widłowe z lanymi kołami, żeby się kostka kruszyła.
No i oczywiście nigdy nie kupuję kostki u Pana Miecia, bo ma taniej o kilka zeta. Zawsze od producenta.
PS: Nigdy nie miałem 7 zamiast 8. Góra 2-3mm różnicy było i to miedzy różnymi producentami, czyli różne formy.

forgetit
26-03-2014, 10:03
Widocznie we Wrocławiu są inne standardy. Na chodnikach kładzie się 6, a na wjazdach i podjazdach 8. Tak samo było na Śląsku, teraz w łódzkiem tak samo.
Tą kostkę 4 kładłeś bezpośrednio na beton? Czy podsypka była za cienka i dlatego popękała?

autorus
26-03-2014, 10:09
Tez mam na wjezdzie 8 a na chodnikach 6. Oszczednosci na grubosci po prostu sie nie oplacaja.

CzarnyIwan
26-03-2014, 10:36
Grubości 8 na podjazdy i 6 na komunikację dotyczą również kostki granitowej?

End_riu
26-03-2014, 14:55
W granicie nie masz grubości kostki. Są przedziały wymiarowe.

Wszystko zależy jak jest w projekcie. Jak jest 4 to 4 kładziesz i nie dyskutujesz. Standardy swoje, a życie swoje. Oczywiście mowa tylko o kostce przemysłowej, bo ozdobna praktycznie nie jest dostępna w rozmiarze większym niż 6cm, żebyśmy nie wprowadzali w błąd czytelników.

Miałem 7cm wysokośc nad betonem grubości 25cm i wykorzystaliśmy to. Skoro robisz w bruku, to wiesz jaki byłby koszt usunięcia betonu i zastąpienia kruszywem. Musieliśmy przespawac bramę, żeby to wykorzystac.
3cm kruszywa, to za mało, żeby nie strzeliły.

HadesBD
06-05-2014, 10:06
ale o co chodzi z tymi 6cm?
na podjazd musi być kostka o grubości 8cm
Gdzie to wyczytałeś?

forgetit
06-05-2014, 12:57
Katalog Typowych Nawierzchni Drogowych, doświadczenie?

HadesBD
06-05-2014, 15:33
Jakich głupot można się w internecie naczytać.
Katalog typowych Nawierzchni drogowych - tutaj zaliczamy podjazd na samochód osobowy :))
Nie spotkałem się jeszcze z kostką 8mm na podwórku prywatnym po którym będą jeździć auta lub ciężarówka z węglem.
Może firmy które znam robią błąd kładąc 6?

autorus
06-05-2014, 15:51
Im cieńsza kostka tym mniej wybacza błędów przy podbudowie. A z racji ze mam ograniczone zaufanie do wykonawców , wolę dołożyć i kupić grubszą.
Nigdy też nie wiadomo czy jakiś ciężarowy nie będzie musiał wjechać. A oni zazwyczaj myślą , że wszytkie drogi są zbudowane pod nich .

Jak ktoś się uprze to przecież może położyć też kostkę 4cm, i może mu się dobrze sprawować :)

HadesBD (http://forum.muratordom.pl/member.php?201511-HadesBD) też nie spotkałem się z kostką 8mm ;)

End_riu
06-05-2014, 20:24
Doczytajcie Panowie, że mowa o kostce "dekoracyjnej", a nie przemysłowej. Dekoracyjna niemal nie jest dostępna o grubości większej niż 6cm.

forgetit
06-05-2014, 20:45
Jakich głupot można się w internecie naczytać.
Katalog typowych Nawierzchni drogowych - tutaj zaliczamy podjazd na samochód osobowy :))
Nie spotkałem się jeszcze z kostką 8mm na podwórku prywatnym po którym będą jeździć auta lub ciężarówka z węglem.
Może firmy które znam robią błąd kładąc 6?

Ja jednak zalecam na podjazdach układanie kostki 8cm. Nie ma wtedy problemów z pękającymi krawędziami, koleinowaniem i innymi tego typu przygodami po wjeździe cięższego samochodu.
A nazywanie głupotą wykonywania nawierzchni w oparciu o sprawdzone standardy jest chyba trochę nie na miejscu, ale co ja tam wiem...

Koń
08-05-2014, 15:24
Chcę na podjeździe, nad drzwiami garażu, zamontować kosz. Jaką kostkę najlepiej ułożyć? Głównie będą tam grywały dzieciaki.

End_riu
08-05-2014, 17:37
Gładką, żeby dzieci sobie pozdzierały jak najmniej kolana i łokcie przy upadku.
Cała reszta nie ma znaczenia jeśli będzie to dobrze ułozone.

edwin23
01-12-2015, 03:05
To moja kostka kamienna (http://www.kamieniarski.pl/page/oferta-kostka) którą zakupiłem w zakładzie kamieniarskim w Strzegomiu.

jacek.zoo
01-12-2015, 16:04
To moja kostka kamienna (http://www.kamieniarski.pl/page/oferta-kostka) którą zakupiłem w zakładzie kamieniarskim w Strzegomiu.

chwalisz się czy żalisz, skończ z tym spamem bo nuda