PDA

Zobacz pełną wersję : pompa powietrze woda do cwu całorocznie



mwie
07-03-2014, 21:31
Szukam pompy służącej tylko do pogrzewania c.w.u, ale przez cały rok. Dlatego zależy mi na jak najwyższej sprawności, również w niższych temperaturach. Znalazłam firmę Nabilaton- Mitsubishi (polski producent opierający się na komponentach japońskich), który ma w ofercie model Multibox. Czy ktoś ma doświadczenia z tą pompą albo producentem? są rzetelni, nie zawyżają COP w papierach? Jak się sprawują te pompy? Czy można je porównywać do pomp Mitsubishi?

fachman19
08-03-2014, 06:52
Nobilaton to córka Mitsubishi (mieści się piętro niżej).
Fatalny serwis typu "radź sobie sam".
Sprzedaja z tego samego magazynu to samo.
A pompa o której piszesz jest niezła ,ale wg mnie za drogo.
Ile wody potrzebujesz?

mwie
08-03-2014, 21:32
zużycie mojej rodziny to 240l dziennie. Z opinii na forum wnioskuję, że powinnam celować w zbiornik 270 a nawet spokojnie w 300l. Szukam pompy z jak najwyższym cop, musi nas obsługiwać przez cały rok, w mrozy oczywiście zakładam załączanie grzałki:). ten Nabilaton ma wykazane cop bardzo wysokie, może stad jego cena...

Vld
08-03-2014, 21:57
Bezsens
Przy zwykłej grzałce w 2 tar okres zwrotu wynosił by ponad 10 lat
Próg opłacalności tych zabawek kończy se na 3-4 tys zł
Inaczej to wygląda jak ktoś zużywa naprawdę dużo wody, ale w domku jednorodzinnym - bezsens!

surgi22
08-03-2014, 22:09
A co jeśli nie masz II taryfy ?

Vld
08-03-2014, 22:21
8-9 lat przy dobrych wiatrach!?
Dokładnie to ciężko policzyć, bo przy temperaturach ok 0C moc jej będzie zbyt mała i wspomagana będzie grzałkami.
Ile czasu w sezonie te grzałki będą pracować trudno oszacować, ale na SCOP 2,5 bym nie liczył, to może być i poniżej 2.
Jak zdecydujesz się na CWU w 2 tar i do tego dorzucisz pralkę-zmywarkę, to dużo lepiej na tym wyjdziesz.

surgi22
08-03-2014, 22:36
A co jeśli mam PC PW na nieużytkowym strychu gdzie pracuje na 15C z cop 3,5 w zimie i na 25-30C z COP 4,5 w lecie - ( przy okazji go chłodząc co nieco ) też nieopłacalne???
Nie wszystkich da się upchnąć do jednej beczki - to co dla Ciebie jest opłacalne niekoniecznie jest dobre dla mnie.

Vld
08-03-2014, 22:55
A kup sobie na zdrowie, ja co najwyżej się z tego ponabijam :D

np: zobaczysz cop 4,5 w lecie, jak świnia niebo :P hwe hwe rehwe :P

mwie
09-03-2014, 00:00
policzyłam, że pompa za ok. 8,5tys. zwraca się w około 8 lat, jeśli po drodze nie padnie. Moim zdaniem to jest grzechu warte?

fachman19
09-03-2014, 05:40
Jakie masz źródło ciepła dla ogrzewania domu.
Dobre pompy do wody nie muszą być drogie.A do kalkulacji zwrotu kosztów trzeba przyjąć czym grzejesz dom.

mwie
09-03-2014, 15:53
Jakie masz źródło ciepła dla ogrzewania domu.
Dobre pompy do wody nie muszą być drogie.A do kalkulacji zwrotu kosztów trzeba przyjąć czym grzejesz dom.

Dom "pasywny", zapotrzebowanie na ciepło 15kWh/m2, ogrzewanie: kable grzewcze w wylewkach, rozważamy ze względów "klimatycznych" dodatkowo kominek. Znasz jakieś niedrogie i dobre pompy do wody? Hewalex? Ariston? Ciekawa jestem bardzo, bo mam wrażenie że już przekopałam cały rynek...

map78
09-03-2014, 17:42
Dom "pasywny", zapotrzebowanie na ciepło 15kWh/m2, ogrzewanie: kable grzewcze w wylewkach, rozważamy ze względów "klimatycznych" dodatkowo kominek. Znasz jakieś niedrogie i dobre pompy do wody? Hewalex? Ariston? Ciekawa jestem bardzo, bo mam wrażenie że już przekopałam cały rynek...

Hej,
Gościu, który montował u mnie PCi zachwalał ViVitherm Vertical, ale jemu za to płacą:) więc musiałbyś samemu poczytać. Pozdrawiam

fachman19
09-03-2014, 17:48
Ten Multibox to element PC (jednostka wewnętrzna , do komplety potrzebna jest jeszcze zewnętrzna.
TO PC do ogrzewania budynku a przy okazji do cwu,

Pompy do cwu generalnie pracują w temperaturach dodatnich ( brak odszraniania).
Poczytaj o pompie firmy CHIGO .Pracuje do -5 C.
Ale praca w takich niskich temperaturach jest mało efektywna.
COP które wyczytałeś dla tej z Nobilatona jest podane dla temperatury powietrza +7 i temperatury wody +35 i jest zmienne

mwie
09-03-2014, 18:21
o, dzięki, Wasza wiedza jest nieoceniona. Przeanalizuję ten Vivitherm Vertical i Chigo. Co do Nabilatona- to nie jestem fachowcem, ale kilka razy rozmawiałam z ich pracownikami, i wydaje mi się, że Multibox, zgodnie z katalogiem, jest typowo do c.w.u., i nic a nic nie ma info o jednostce zewnętrznej. jest za to info o dolnym źródle w Multiboxie. To jednoelementowa pompa. Jej COP przy temp. zewnętrznej 7st, i podgrzaniu wody do 40st wynosi 4,3, a przy temp. 3st COP = 3,3. to sporo. nie znalazłam innej pompy pw, która tyle by miała...i do tego deklaracja, że pompa pracuje do -30st...
Vivitherm widzę, że jest na elementach Hitachi, to też zobowiązuje. Zgłębię temat...

mwie
09-03-2014, 18:30
co do Chigo, to mam wrażenie , ze to jest pompa obsługująca sporo więcej niż samą cwu. Jest w dwóch wersjach: o mocy 3,7kW ma zbiornik jedynie 100l (sic!) , a zbiornik 200l jest przy pompie 6kW. 6kW to więcej, niż bym potrzebowala nawet, gdybym zdecydowała się grzać dom podłogówką wodną pędzoną tą pompą. Energożerność tej pompy też niemała.

Vld
09-03-2014, 18:45
To jedna z sensowniejszych pomp do CWU, choć też nieopłacalna dla przeciętnego ludka.

mwie
09-03-2014, 18:58
fakt, cena jest wysoka. z drugiej strony jak widzę pompy za 40-50tys, to zaczynam inaczej podchodzić do "nadpłaty" kilku tysięcy za zdecydowanie wyższe COP niż u konkurencji, i niższe rachunki na przyszłość, oraz większą szansę, że pompa nie padnie po 2 sezonach.
Jeszcze znalazłam pompy EcoHeatPro 300L, też wydają się sensowne, a sporo tańsze.

surgi22
09-03-2014, 20:08
A kup sobie na zdrowie, ja co najwyżej się z tego ponabijam :D

np: zobaczysz cop 4,5 w lecie, jak świnia niebo :P hwe hwe rehwe :P
Merytoryczność twojej wypowiedzi świadczy o Tobie. Pośmiejemy się za kilka lat jak ceny energii w Polsce podobnie jak ceny benzyny dogonią zachodnie. http://zaklad.energetyczny.w.interia.pl/

Vld
09-03-2014, 20:10
Merytoryczność twojej wypowiedzi świadczy o Tobie. Pośmiejemy się za kilka lat jak ceny energii w Polsce podobnie jak ceny benzyny dogonią zachodnie. http://zaklad.energetyczny.w.interia.pl/
Jeszcze
Proszę bardzo :P

surgi22
09-03-2014, 21:15
http://instalreporter.pl/ogolna/pompy-ciepla-do-produkcji-c-w-u/
Poczytaj , pośmiej się .

Vld
09-03-2014, 21:31
Dziękuję, postoję
Mam ciekawsze zajęcia

surgi22
09-03-2014, 21:34
Jak nie potrafisz dyskutować merytorycznie to odpuść sobie.
PS czytanie czy myślenie wyczerpuje ;)

Vld
09-03-2014, 21:48
A co jeśli mam PC PW na nieużytkowym strychu gdzie pracuje na 15C z cop 3,5 w zimie i na 25-30C z COP 4,5 w lecie - ( przy okazji go chłodząc co nieco ) też nieopłacalne???
Nie wszystkich da się upchnąć do jednej beczki - to co dla Ciebie jest opłacalne niekoniecznie jest dobre dla mnie.

Więc miałbym merytorycznie pogadać, OK!
Jak by miała pracować, na takim strychu, to może i miała by cop 3,5. Tylko skąd taki strych wziąć? A nawet jak ktoś taki ma, to zamiast myśleć o PC niech pomyśli o lepszym jego dociepleniu, bo na co dzień tamtędy ucieka mu KUPĘ kasy. Na koniec zastanów się skąd na tym strychu ciepło, ile ono kosztowało i czy płaca się go za pomocą prądu znów przetwarzać by uzyskać CWU.
Jeszcze masz jakieś inne wspaniałe warianty jej montażu?

wihajster
09-03-2014, 22:08
Więc miałbym merytorycznie pogadać, OK!
Jak by miała pracować, na takim strychu, to może i miała by cop 3,5. Tylko skąd taki strych wziąć? A nawet jak ktoś taki ma, to zamiast myśleć o PC niech pomyśli o lepszym jego dociepleniu, bo na co dzień tamtędy ucieka mu KUPĘ kasy. Na koniec zastanów się skąd na tym strychu ciepło, ile ono kosztowało i czy płaca się go za pomocą prądu znów przetwarzać by uzyskać CWU.
Jeszcze masz jakieś inne wspaniałe warianty jej montażu?

Właśnie, dokładnie tak.

Niby "oczywista oczywistość", ale znowu następny wpada na kolejny nie odkryty dotąd pomysł na perpetuum mobile...

surgi22
09-03-2014, 22:23
Nie muszę nic brać bo mam taki strych - nieużytkowy ( 140 m2 - ok.80 m2 powyżej 2 m wysokości ) , Niewiele ciepła ucieka bo strych ocieplony 27 cm grafitowego styro ( niewiele ucieka na zewnątrz ) . Ciepło pochodzi z grzania PC PW, zysków słonecznych - 3 okna połaciowe z roletami ( słonko sieci w zimie otwarte, nie świeci, noc- zamknięte ), zysków bytowych - ciepłe powietrze i tak wędruje do góry czyli na strych. Średnia temperatura tej zimy na strychu 15C .
Oczywiście że się opłaca je zużyć do podgrzania wody bo zakładając nawet bardzo pesymistyczny wariant że PC PW grzeje z COP 2-2,5 ( a rachunki za energię wskazują że jest to bliżej 3 ) to mając COP dla PC PW do CWU A15/W45 wynoszący 3,5 mam znacznie taniej niż II taryfa grzania grzałką. Amen.
Chcesz zobaczyć jak działa zapraszam do siebie ( blisko trasy Wrocław-Łódź ) 5 min od IKEI w Porcie Łódź.

surgi22
09-03-2014, 22:25
Właśnie, dokładnie tak.

Niby "oczywista oczywistość", ale znowu następny wpada na kolejny nie odkryty dotąd pomysł na perpetuum mobile...
Przeczytaj , pomyśl, zrozum, wydaj opinię ( a nie na odwrót ).

Vld
09-03-2014, 22:26
Tzn masz już jedną PC PW do CO i chcesz jeszcze jedną PC PW do CWU?
Sorry nie mogę się powstrzymać :P

surgi22
09-03-2014, 22:32
Nic nie chcę bo mam tak .

mwie
09-03-2014, 22:33
Przepraszam, ale to ja pytałam u pompę do cwu, nie Surgi22 :)

Vld
09-03-2014, 22:36
Nic nie chcę bo mam tak .
To co chcesz by ci pogratulować? Potwierdzić słuszność wyboru?

Nie ode mnie!
Ode mnie będzie :D :P

mwie
09-03-2014, 22:40
Vld, czy chodzi Ci o czas zwrotu kosztu czy inne kwestie związane z użyciem pompy pw do cwu?

surgi22
09-03-2014, 22:49
Nic nie musisz potwierdzać , potwierdzeniem słuszności są moje rachunki za ogrzewanie 305 m2 ( + 140 m2 strychu nieużytkowego ) PC PW ( 0 grzałek) i grzanie CWU w ilości ok.10m3 miesięcznie . W zimie średnio 22-23C ( w łazienkach 24C), latem zaś 23 C. Tyle w temacie.
Wiem,wiem ekogoszkiem byłoby taniej ( nie nadaję się na palacza ), PC GW ( na poziome DZ brak miejsca, na pionowe - szkoda kasy 25 tys PLN- bez gwarancji 20 lat działania , różnica w COP nie zrekompensuje wydanej kasy na pionowe )

rwxw
09-03-2014, 22:52
Nic nie chcę bo mam tak .
tzn. masz pc do cwu czerpiącą powietrze ze strychu i na strychu masz całą zimę 15* ?
Dla zobrazowania "korzyści" z wykorzystania pc do cwu czerpiącej energię z ogrzewanych pomieszczeń, to taka pc wymaga przepływu powietrza rzędu 300-400m3/h, które raczej po przejściu przez taką pc nie będzie za ciepłe. Ja zimą mam wentylację rzędu 100m3/h i to całkowicie wystarcza, reszta wentyluje się niedoskonałościami budynku. Latem mam więcej, bo około 200m3/h, bo wraz ze zmniejszeniem różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz te niedoskonałości przestają działać. Nie chciałbym mieć 400m3/h.

mwie
09-03-2014, 22:53
Surgi, jaką masz pompę i jakie rachunki za prąd, jeśli można wiedzieć? dom cieplej wybudowany?

Vld
09-03-2014, 22:55
Mi chodzi o sens ekonomiczny inwestycji. Fajna zabawka, ale za droga i niestety nie jest całoroczna.
Masz górniaka i 1 taryfę - można się skusić, ale jak masz ogrzewanie na prąd, to masz 2 tar. Wtedy kupujesz baniak 300L i grzejesz raz na dobę w 2 tar.

surgi22
09-03-2014, 22:59
PC PW stojąca na stychu nieużytkowym ,,mieli'' powietrze tylko strychowe ( strychu nie mam włączonego do rekuperacji) . Reku w zimie 150-200m3 /h - jak gości dużo to i 500m3/h.

surgi22
09-03-2014, 23:02
Surgi, jaką masz pompę i jakie rachunki za prąd, jeśli można wiedzieć? dom cieplej wybudowany?
Z audytu zapotrzebowanie na CO, CWU i wentylację ok. 44kwh/m2/rok .
PC Vitocall 200s i Vitocall 160A.

surgi22
09-03-2014, 23:04
Mi chodzi o sens ekonomiczny inwestycji. Fajna zabawka, ale za droga i niestety nie jest całoroczna.
Masz górniaka i 1 taryfę - można się skusić, ale jak masz ogrzewanie na prąd, to masz 2 tar. Wtedy kupujesz baniak 300L i grzejesz raz na dobę w 2 tar.
Co nie jest całoroczne - ? U mnie jest całoroczne . I zdecydowanie taniej niż II taryfa. A latem PC PW do CWU przy okazji grzania wody chłodzi i osusza strych.

Vld
09-03-2014, 23:09
Co nie jest całoroczne - ? U mnie jest całoroczne . I zdecydowanie taniej niż II taryfa. A latem PC PW do CWU przy okazji grzania wody chłodzi i osusza strych.

Ekstra!
Ile cie ten zestaw kosztował?
Czy nie proponowali ci do niej po prostu zasobnika CWU typu Gal.. maxi? Przecież ze schematów producenta wynika, że ta pompa ma i potrafi obsłużyć zawór 3d do przełączanie CO / CWU.

wihajster
09-03-2014, 23:33
Vld: chyba nie chcesz wiedzieć...
Idę o zakład, że zestaw kosztował tyle że można spokojnie za to zrobić glikolową z odwiertami (które były za drogie)

Vld
10-03-2014, 07:23
:D
Kto bogatemu zabroni

surgi22
10-03-2014, 16:50
PC PW do CWU kosztowała mnie mniej niż 1/3 ceny odwiertów pionowych .