PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor do podgrzania wody w basenie.



tofel3
09-03-2014, 09:07
Cześć.
Mam zamiar zbudować własny Kolektor do podgrzewania wody w basenie.
I tu moje pytanie czy zamiast Szyby mógłby wstawić Pleksi ?
Jak to się będzie miało do wydajności ?
Czy mimo wszystko wstawić jakąś szybę ?

Podstawa z sklejki
Ocieplona styropianem, na to mata aluminiowa taka jak się zakłada za grzejniki.
Rurki miedziane lub Pex.
I na to szyba lub pleksi.

yendrek3
09-03-2014, 09:21
Cześć.
Mam zamiar zbudować własny Kolektor do podgrzewania wody w basenie.
I tu moje pytanie czy zamiast Szyby mógłby wstawić Pleksi ?
Jak to się będzie miało do wydajności ?
Czy mimo wszystko wstawić jakąś szybę ?

Podstawa z sklejki
Ocieplona styropianem, na to mata aluminiowa taka jak się zakłada za grzejniki.
Rurki miedziane lub Pex.
I na to szyba lub pleksi.

czy liczyles jaka moc bedzie musial miec taki kolektor zeby wogole cos zagrzac? Nie wydaje mis sie zeby domowe wykonany kolektor dal rade ci cos zagrzac chyba ze bedzie gigantycznych rozmiarow

tofel3
09-03-2014, 09:27
Basen nie jest duży, pojemność wody to 5 tyś litrów.

rwxw
09-03-2014, 09:56
Pomaluj dno na czarno (pewnie kiepski pomysł ze względów estetycznych), albo wrzuć do wody coś czarnego, np. czarną blachę/plastik/materiał/agrowłókninę (na ramce ?), to będzie mieć sprawność 100%, będzie tanie, łatwe w wykonaniu, montażu i demontażu.

tofel3
09-03-2014, 10:05
Kolego to jest basen rozporowy

rwxw
09-03-2014, 10:40
Kolego to jest basen rozporowy
To w czasie gdy nikt z niego nie korzysta nie można do niego wrzucić np. ramki z rozpiętą czarną agrowłókniną ?

tofel3
09-03-2014, 11:06
Niby można, ale taki solar bym podłączył i by sobie działał, bez wkładania i wykładania.

Liwko
09-03-2014, 11:15
Pomaluj dno na czarno (pewnie kiepski pomysł ze względów estetycznych), albo wrzuć do wody coś czarnego, np. czarną blachę/plastik/materiał/agrowłókninę (na ramce ?), to będzie mieć sprawność 100%, będzie tanie, łatwe w wykonaniu, montażu i demontażu.

Mądrego to i dobrze posłuchać :yes:

yaiba83
09-03-2014, 20:45
Jak policzysz rurki miedziane, absorber, jakąś rozsądną obudowę to koszty będą bardzo porównywalne z kolektorem fabrycznym montowanym seryjnie maszynowo.
Dodatkowo do kolektora potrzebna jest pompa obiegowa. Automatyka to pewnie jak se sam pompę załączysz.
Ogólnie przy tak małym basenie to raczej średni pomysł. Inaczej gdybyś miał przewymiarowaną instalację solarną i nie wiedział co latem z nadmiarem ciepła robić.

marcin0102
25-04-2020, 20:02
Witam
W tym sezonie planuje ogrzewać wodę w basenie wymiennikiem ciepła podłączony po instalacje CO.
Zapraszam do obserwowania.
https://podgrzewanie-basenu.blogspot.com