PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor typu Dual - czy potrzebny ?



OldDiver
11-03-2014, 12:30
Kolektory z tym systemem są proponowana przy niekorzystnym układzie dachu. Mam dach w układzie wschód / zachód. Na powierzchniach tych dachów zainstalowane na dwa kolektory. Każdy kolektor na oddzielny system pompowy i podłączone są do jednego sterownika.
Po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć że ten kolektor na dachu od zachodu jest u mnie niepotrzebny. Używam solarów do podgrzewania CWU i praktycznie biorąc wodę podgrzewa mi kolektor wschodni a zachodni nie ma szans. Mimo że ten zachodni latem jest w pełnym słońcu to i tak już nie ma szans.
No chyba żebym do obiadu brał kąpiel ... i po deserze też.
Dlatego sugeruję przy decydowaniu się na systemy typu Dual przeanalizować dzienny rozbiór ciepłej wody.

yaiba83
11-03-2014, 12:58
/Masz kolektory płaskie czy próżniowe?

OldDiver
11-03-2014, 13:42
Próżniowe - Urlich

yaiba83
12-03-2014, 08:46
To trochę dziwne, że w pełnym słońcu próżniowe już nie dają rady dogrzewać ciepłego zbiornika. Wg instalatorów wypowiadających się na tym forum to próżniowe powinny grzać jak ta lala a taki objaw powinien być przy płaskich. Natomiast rzeczywistość jak widać jest zupełnie inna.

OldDiver
12-03-2014, 09:29
Na ten przypadek który opisuje nie ma wpływu czy panel jest próżniowy czy płaski. Mam zbiornik na CWU i do jego wężownicy podłączone są rzeczone dwa obwody grzewcze. Automatyka jest tak nastawiona że jeśli temperatura czynnika grzewczego jest o 6 stp. wyższa niż temp. wody w zbiorniku to pompa np. z wschodniego panelu działa i przekazuje ciepło do zbiornika. I jeśli temp. w zbiorniku osiągnie np. 50 stp. i słonce zacznie świecić na zachodni panel to musiałby on się nagrzać do temp. ponad 56 st. aby zaczęła działać pompa zachodniego panelu. Takie przypadki u mnie są rzadkie.

marcinbbb
12-03-2014, 09:40
Dziwne to że próżniówka nie może osiągnąć 56 stopni jeśli pada na nią słońce? W jakich godzinach zachodni panel jest nasłoneczniony od 17:00 czy od 15:00?

kolektor1
12-03-2014, 11:25
Próżniowe - Urlich
Ile jest w sumie rur próżniowych i jakiej pojemności jest zasobnik?

OldDiver
12-03-2014, 13:09
Dziwne to że próżniówka nie może osiągnąć 56 stopni jeśli pada na nią słońce? W jakich godzinach zachodni panel jest nasłoneczniony od 17:00 czy od 15:00?

A gdzie ja pisałem że nie może więcej ? To był przykład dydaktyczny. W jakich godzinach - różnych zależnych od pory roku - kąta, zachmurzenia. Np. dzisiaj jest już oświetlony zachodni panel , w zasobniku woda o temp. 50 stp., temp. zachodniego panelu 51,3 stp - pompa stoi.. Jeszcze jest oddawane ciepło z wschodniego panela - róznica temperatur 8,9 stp. - wschodnia pompa jeszcze pracuje.

OldDiver
12-03-2014, 13:17
Ile jest w sumie rur próżniowych i jakiej pojemności jest zasobnik?
2 x 24, zasobnik 220 l połączony w szereg z piecem CO.

Moim skromnym zdaniem roztrząsacie nieistotne dla problemu który wysunąłem sprawy. Ktoś napisał że zdaniem instalatorów itd. panele próżniowe winny grzać "jak ta lala". I tak grzeją ale u mnie ... praktycznie te wschodnie. Chciałem zwrócić uwagę że instalatorzy przy układzie wschód-zachód będą wciskali układ Dual. Nie zawsze on jest potrzebny (!!!!) W moim przypadku wskazanym by było mieć dwa osobne zasobniki wody CWU - wschodni i zachodni.

marcinbbb
12-03-2014, 13:30
Sam napisałeś że ten zachodzi: "Mimo że ten zachodni latem jest w pełnym słońcu to i tak już nie ma szans." nie wiem czym dla Ciebie jest nie ma szans... i tym samym czego od niego oczekiwałeś.
Weź instalatora i powiedz aby ten zachodni podłączył po wschodniej stronie oba podgrzeją więcej. A jeśli tak jak jest jest dla Ciebie OK, to nie widzę problemu i można tylko pochwalić instalatora.

OldDiver
12-03-2014, 14:10
No dobra ... kooooniec. Kto chciał, był w stanie to zrozumiał.

marcinbbb
12-03-2014, 14:22
Dokładnie... szkoda tylko że w Twoim poscie brakuje podstawowych informacji: Czy dom stoi IDEALNIE W OSI wschód-zachód.
Kto chciał to zrozumiał, że jeśli miałby raz jeszcze instalować na TWOIM dachu kolektory niech instaluje tylko ten wschodni.

yaiba83
14-03-2014, 09:27
Ja też odniosłem takie wrażenie, że jego kolektory na pełnym słońcu po stronie zachodniej już nie działają. Moje płaskie by śmigały bo jak są na pełnym słońcu to szaleją.