PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w doborze sprzętu do monitoringu domu



borek44
13-03-2014, 15:16
Witam. Zamierzam zamontować w swoim domu monitoring, niestety kamery mają mnóstwo funkcji i możliwości, i za bardzo nie wiem jak dobrać odpowiedni sprzęt. Może ktoś, kto siedzi w tym temacie, mógłby mi pomóc w doborze. Oczywiście chciałbym, żeby wyszło to jak najtaniej, ale oczywiście jak będzie potrzeba zapłacić trochę więcej za coś lepszego to nie ma problemu. Planuję wstawić 5 kamer - 4 za zewnątrz i 1 jedną wewnątrz. Do tego potrzebuję jakiś rejestrator i cokolwiek jest jeszcze potrzebne. Oto moje potrzeby:

Kamera przy bramie - chciałbym widzieć kto stoi przy furtce albo kto podjechał pod bramę. Odległość bramy od domu (od miejsca gdzie będzie rejestrator) to około 150m. Wystarczający zasięg rejestrowania obrazu to10m, max 20m. Oczywiście musi mieć możliwość nagrywania w nocy (podczerwień?) Jak najlepsza jakość obrazu. Kamera musi mieć opcję obracania (najlepiej na jakiejś obrotnicy, bo takie obracalne widziałem, że są bardzo drogie), żebym mógł sobie nakierować obraz na osobę przy furtce albo przy bramie. No chyba, że jest jakaś o dużym kącie widzenia. Mam wideodomofon, ale ludzie nie zawsze stoją przed nim. Tak jeszcze myślałem nad jakimś halogenem, który się zapala podczas ruchu przy bramie, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo mieszkam w lesie.
Kamera nakierowana na podjazd - nagrywanie dzień/noc, rejestrowanie obrazu na odległość ok. 50m. Odległość od rejestratora, ok. 20m. Kamera statyczna. Jak najlepsza jakość obrazu. Kamera będzie zamontowana na wysokość około 3-3,5 m.
Kamera nakierowana na furtkę za domem - nagrywanie dzień/noc, rejestrowanie obrazu na odległość ok. 50m. Odległość od rejestratora, ok. 20m. Kamera statyczna. Jak najlepsza jakość obrazu. Kamera będzie zamontowana na wysokość około 3-3,5 m.
Kamera za budynkiem gosp. - kamera ma być nakierowana na furtkę, ale chciałbym, żeby łapała też teren od furtki do bramy. Podejrzewam, że trzeba będzie zastosować obrotnicę. Jak najlepsza jakość obrazu. Kamera będzie zamontowana na wysokość około 3-3,5 m.
Kamera w jednym pokoju - kamera ma rejestrować tylko w dzień (w nocy nie musi, ale może :)), nie musi mieć super jakości, ma być nakierowana na biurko stojące pod ścianą. Pokój 4x4m. Kamera na wysokości ok. 2m, odległość do biurka około 2m. Odległość od rejestratora, ok. 8m.

Rejestrator - ma przechowywać kopie przez 7 dni, możliwość podglądu przez internet, nagrywanie w h.264. Możliwość podpięcia jeszcze 2 kamer, więc pewnie 8 kanałowy wystarczy.
Co jeszcze będzie potrzebne do tego przedsięwzięcia? Jakie przewody, jaka obrotnica? Jaki monitor do wyświetlania obrazu (wystarczy jakiś z HDMI?) Jak sterować obracaniem kamery (sterownik, pilot, oprogramowanie)?


Rysunek poglądowy. Na czerwono zaznaczyłem, gdzie chcę umieścić kamery
http://vpx.pl/i/2014/03/13/kamery.png

autorus
13-03-2014, 16:15
Zwróć się do specjalistów. To będzie spory wydatek. Spokojnie ponad 20kzł. Chyba, że pójdziesz w taniość.

borek44
13-03-2014, 16:32
20 kafli za 5 kamer analogowych, które średnio kosztują 300-400 zł brutto? Coś mi się tu nie dodaje. Jedna firma po oględzinach zaproponowała mi całość za 4900zł brutto z robocizną, ale nie powiedzieli dokładnie jaki sprzęt zamontują. Kwota śmieszna, ale ja lubię się bawić w takie rzeczy, więc chciałbym to zrobić samemu. Także 5000 to moja górna granica za cały sprzęt wraz z okablowaniem i innymi rzeczami.

autorus
13-03-2014, 16:49
jak pisałem, musisz się dopytać na forach specjalistycznych. 5 tys może kosztować jedna kamera ip. Nie wiem jaka jakość chcesz osiągnąć.

borek44
13-03-2014, 17:04
autorus, myślałem, że ten dział jest specjalistyczny w tej tematyce. Nie wiem skąd bierzesz te ceny,. Jak patrze na średnie ceny o zadowalających parametrach, to cena za cyfrówkę zewnętrzną nie przekroczyła 1000 zł/szt. A ja jeszcze raz powtórzę, ja chce kamery analogowe. Patrząc na allegro, za kamerę Sony z zasięgiem podczerwieni 40m, 700TVL, zmienna ogniskowa, wystarczające temperatury pracy i inne parametry. to koszt ok. 250zł brutto. A to pierwsza z brzegu oferta. Tylko nie wiem jak rozwiązać obracanie kamery (obrotnica?). Jakie dobrać przewody, jaki rejestrator, jak sterować obracaniem przez internet? Przed podjęciem decyzji o zakupie wolę się wypytać, jaki sprzęt jest polecany.

autorus
13-03-2014, 17:15
co do informacji zerknij tutaj

http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum77-50.html

borek44
13-03-2014, 17:21
autorus, wielkie dzięki. Biorę się za czytanie tego forum. Pozdrawiam.

Maanniutek
20-03-2014, 20:35
i po co piszecie takie rzeczy 5000 za jedną kamerę to chyba obrotową a nie stacjonarną. bardzo dobre kamery IP HD które my stosujemy to koszt ok 1000 pln netto ze stalą ogniskową ze zmienną góra 2500pln. Proponuje firmę Hikvision obecnie złoty medalista targów Securex 2014 :)

Maanniutek
20-03-2014, 20:43
autorus, myślałem, że ten dział jest specjalistyczny w tej tematyce. Nie wiem skąd bierzesz te ceny,. Jak patrze na średnie ceny o zadowalających parametrach, to cena za cyfrówkę zewnętrzną nie przekroczyła 1000 zł/szt. A ja jeszcze raz powtórzę, ja chce kamery analogowe. Patrząc na allegro, za kamerę Sony z zasięgiem podczerwieni 40m, 700TVL, zmienna ogniskowa, wystarczające temperatury pracy i inne parametry. to koszt ok. 250zł brutto. A to pierwsza z brzegu oferta. Tylko nie wiem jak rozwiązać obracanie kamery (obrotnica?). Jakie dobrać przewody, jaki rejestrator, jak sterować obracaniem przez internet? Przed podjęciem decyzji o zakupie wolę się wypytać, jaki sprzęt jest polecany.

dobrze myślałeś to jest ten dział tylko jak za porady biorą się osoby nieodpowiednie to tak wychodzi.
od razu wyprowadzę Cię z błędu - na parametry podawane na allegro nie masz co patrzeć bo napisać można wszystko a gorzej później w rzeczywistości.
obracane kamery to są kamery z wbudowanymi już silniczkami którymi sterujesz za pomocą rs485. koszt takiej kamery to do 2000 pln netto.
kamerami takimi możesz sterować z poziomu rejestratora jak i zdalnie ale za pośrednictwem rejestratora. Rejestratory dzielą się na 4, 8, 16, 32 kanałowe w zależności od tego ile masz kamer w planach. mają też różne parametry zapisu obrazu bo to że kamera będzie dobra to nie wszystko jeszcze rejestrator musi umieć wykorzystać jej parametry.

Moja najlepsza rada nie kupuj sam bo zobaczysz że nie wyjdzie Ci to na dobre, zlać to firmie profesjonalnie zajmującej się tym ponieważ ona dopierze CI sprzęt zamontuje i da 2 lata gwarancji dojazdowej. Mieliśmy kilku klientów co brali sprzęt na swoje barki a na koniec okazywało się że i tak kupowali sprzęt dobrany przez nas więc ponosili podwójny zbędny wydatek.
Jakby co służę pomocą :)