PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki sposób ogrzewania wybrać?



ppeettrryykk
14-03-2014, 13:17
Witam,
na dniach chcę ruszyć z budową i naszły mnie myśli dotyczące zmiany sposobu ogrzewania.
Dom parterowy 116m^2 powierzchni użytkowej, projekt bez garażu. Ściany z porothermy 24cm+ styropian 15cm, okna trzyszybowe, poddasze nieużytkowe izolowane wełną.
Do tej pory w założeniu był piec na pellet z podajnikiem + wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. Znajomy jednak zaczął mnie namawiać na pompę ciepła, o których w ogóle nie mam pojęcia. Gdybym się zdecydował także bym zastosował wentylację mechaniczną + odzyskiwanie ciepła.
Na pewno rozwiązanie o wiele wygodniejsze, tylko czy ma sens przy tak małym domu? Jaki rodzaj pompy ciepła wchodzi w grę, jaka różnica cenowa może być między pompą ciepła, a piecem na pellet jeśli chodzi o zakup i montaż? Do jakich minusowych temperatur pompy ciepła są w stanie zasilić CO i CWU?

map78
14-03-2014, 14:27
Gdybyś to pytanie zadał na forum pompowym to już miałbyś pewnie kilka odpowiedzi:) Pompiarze nie zawsze tu zaglądają... Ale już spieszę z odpowiedzią.
Otóż wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w niczym nie będzie pompie przeszkadzała:no: a wręcz przeciwnie trochę wspomoże jak i zresztą przy każdym innym rodzaju ogrzewania.
Do takiego małego, dobrze ocieplonego domku, zważywszy również na Twój rejon zamieszkania zdecydowanie polecałbym powietrzną pompę ciepła.
Pamiętaj, że przy pompie ciepła zupełnie zbędny jest komin i kotłownia, więc warto to uwzględnić przed rozpoczęciem budowy. Odliczając zatem koszt budowy komina i metrów kwadratowych kotłowni i składziku - potrzebnych przy pelecie koszt inwestycyjny będzie porównywalny.
Pompa ciepła zapewni grzanie CO i CWU w każdych warunkach pogodowych. W przypadku pomp powietrznych obecne modele pracują "bez wspomagania" do temp -15 - 20st, a poniżej załączają się grzałki wspomagające. Pozdrawiam

ppeettrryykk
14-03-2014, 14:35
Dzięki za odpowiedź :-) Jaki jest koszt montażu takiej pompy? oraz cena samego urządzenia możesz podesłać link z przykładową pompą? Przy dużych mrozach i częstej potrzebie korzystania z grzałki elektrycznej nie wyjdę na tym jak zabłocki ?:confused: Boję się że usunę kominy zainwestuję w pompę, a ona nie da rady :o Jaki średni koszt poboru prądu jest przy użyciu takiej pompy?:) Może niektóre pytania wydają się banalne ale nie znam się na pompach :wiggle:
Więc pellet z WM z reku, czy Ekogroszek z WM z eku są Twoim zdaniem gorszym rozwiązaniem?:)

Arturo72
14-03-2014, 14:40
Musisz postawić koledze bardzo dużą flaszkę ;)
Tym,że zainteresowałeś się czym będziesz grzał jeszcze przed budową zaoszczędziłeś automatycznie bardzo dużo kasy na samej budowie i późniejszym użytkowaniu domu.
Mamy powierzchniowo praktycznie taki sam dom,grzeję pompą ciepła,za sezon grzewczy(tj.od 16.09-dzisiaj) zużyłem na ogrzewanie ok.1700kWh,grzeję w taryfie G11 z ceną ok.0,55zł/kWh czyli ogrzewanie wyszło mnie 940zł,gdybym grzał w G12 zapłaciłbym 680zł.
Pompa to Panasonic T-CAP 9kW w cenie ok.17tys.zł(jednofazowa,bez bajerów) czyli w cenie kotła na pellet+komina,z którego rezygnujesz i wyrzucasz z projektu.Ja wyrzuciłem komin z kotłowni.


Jako ciekawostkę zapodam,dla tych co uważają,że prąd do ogrzewania jest drogi,gdybym grzał czystym prądem zużyłbym na ogrzewanie ok.5000kWh co przy G12,dałoby ok.2000zł za ogrzewanie.Dużo ? Chyba nie,zwłaszcza,że "sprzęt" do grzania prądem to tylko 2,5tys.zł no i oczywiście znowu brak konieczności postawienia komina czym kolejnie oszczędzamy kasę.

Pompa sprawowała się bez zająknięcia przy -16st.C,przy tej temperaturze pracowała ok.7-8h na dobę łącznie z cwu.Grzałka nie miała prawa się załączyć ponieważ moc grzewcza pompy była aż nadto wystarczająca i sama pompa dawała radę.

Arturo72
14-03-2014, 14:44
Więc pellet z WM z reku, czy Ekogroszek z WM z eku są Twoim zdaniem gorszym rozwiązaniem?:)
Czy uważasz,że w moim przypadku syf z ekogroszka byłby lepszym rozwiązaniem niż mam obecnie nawet biorąc pod uwagę grzanie bezpośrednio prądem a nie pompą ?
Na masochistę nie startuje ;)

ppeettrryykk
14-03-2014, 14:46
Arturo skoro tak piszesz to wieczorem się do kolegi przejdę ;-)
Pompa za 17 tys.zł. i bez żadnego dodatkowego źródła ciepła daje rade?
wydawało mi się, że bez 40tys. nie podchodź.
Czemu praca 7-8h na dobę? a nie na okrętkę? :-)

No ekogroszek się nie umywa:d

Arturo72
14-03-2014, 14:52
Arturo skoro tak piszesz to wieczorem się do kolegi przejdę ;-)
Pompa za 17 tys.zł. i bez żadnego dodatkowego źródła ciepła daje rade?
wydawało mi się, że bez 40tys. nie podchodź.
Czemu praca 7-8h na dobę? a nie na okrętkę? :-)

No ekogroszek się nie umywa:d
No właśnie takie jest pojęcie inwestorów na temat pomp ciepła ;)
Oczywiście są i pompy ciepła drogie ale są to pompy ciepła gruntowe,najczęściej z odwiertami.
Wklep sobie w allegro T-CAP lub aquarea i zobaczysz ceny :)
T-CAP masz o mocy 9kW a w swoim domu potrzebujesz ok.4-5kW także czemu 9kW nie miałaby dać rady ?
7-8h na dobę bo tylko tyle potrzebowałem ciepła,to nie paliwo stałe,które musi chodzić na okrągło,jak nie potrzebujesz ciepła to pompa się wyłącza i załącza się wtedy,kiedy dom tego potrzebuje,decydował o tym sterownik pokojowy.
W nowym domu wahania dobowe temperatury to ok.1-1,5st.C w największe mrozy także nie ma potrzeby grzania na okrągło.

map78
14-03-2014, 15:10
Arturo skoro tak piszesz to wieczorem się do kolegi przejdę ;-)
Pompa za 17 tys.zł. i bez żadnego dodatkowego źródła ciepła daje rade?
wydawało mi się, że bez 40tys. nie podchodź.
Czemu praca 7-8h na dobę? a nie na okrętkę? :-)

No ekogroszek się nie umywa:d

17tys. zł to koszt samej pompy oczywiście, ale moim zdaniem Tobie taka duża nie jest potrzebna. Zauważ, że dokładnie taka pompa ogrzewa również mój dom i nie potrzebowała grzałek nawet przy -19st. Arturo ma pompę bardzo mocno przewymiarowaną w stosunku do potrzeb Jego domu. Dlatego uwazam, że u Ciebie inwestycja powinna się zamknąć w 20tys ze wszystkim - czyli pompa + dobry zasobnik CWU + montaż, ale żeby być tego pewnym najpierw zleć zrobienie OZC, lub sam sobie policz. Pozdrawiam

ppeettrryykk
14-03-2014, 15:28
Pytanie czysto teoretyczne: :)
to dlaczego ludzie decydują się na pompy gruntowe?
Czyli ta o której piszemy to powietrzna, ale jak z awaryjnościami takich pomp? ponieważ nie będę miał w domu żadnego innego źródła na co i cwu :eek:
a tak z ciekawości co posiadacie do wspomagania pompy? kominek z płaszczem wodnym?
Szczerze muszę powiedzieć, że jestem bardzo miło zaskoczony uzyskiwanymi odpowiedziami :rolleyes:
A tak z punktu widzenia użytkowników, minusy w/w pomp ciepła? ;-)

map78
14-03-2014, 15:46
Pytanie czysto teoretyczne: :)
to dlaczego ludzie decydują się na pompy gruntowe?
Gruntowe mają lepsza sprawność, gdyż ich dolne źródło jest zazwyczaj cieplejsze. Dlatego też są tańsze w eksploatacji, ale za to droższe w zakupie. Gdybyś mieszkał w Suwałkach rozważanie nad gruntową miały by może jakiś sens, bo tam jest zazwyczaj dużo zimniej niż u Ciebie. U Ciebie uważam, że przy powietrznej powinieneś zamykać rok na CO + CWU w kwocie ok 1000-1200zł, przy gruntowej może zszedłbyś do 700-1000zł, więc ok 300zł różnicy w rocznej eksploatacji, przy nakładzie inwestycyjnym większym o 5-10tys, przy gruntówce po prostu nigdy by się nie zwrócił.


Czyli ta o której piszemy to powietrzna, ale jak z awaryjnościami takich pomp? ponieważ nie będę miał w domu żadnego innego źródła na co i cwu :eek:
Z awaryjnością trudno powiedzieć, gdyż urządzenia te są na rynku od kilku lat. Na razie nikt na forum nie meldował żeby mu się tam coś strasznie zepsuło. Konstrukcyjnie są to urządzenia zbliżone do lodówki - kiedy Ci się ostatnio zepsuła?:)


a tak z ciekawości co posiadacie do wspomagania pompy? kominek z płaszczem wodnym?
Ja mam kominek, ale bez żadnych wodotrysków - pełni on funkcje raczej ozdobną gdyż w tym roku chciało mi się go odpalić zaledwie 2 razy:)


Szczerze muszę powiedzieć, że jestem bardzo miło zaskoczony uzyskiwanymi odpowiedziami :rolleyes:
A tak z punktu szczerze widzenia użytkowników, minusy w/w pomp ciepła? ;-)
Ja posiadam pompę pierwszy sezon, ale wcześniej, w tym i innych miejscach zamieszkania korzystałem już z prawie wszystkich możliwych źródeł ogrzewania tzn gaz, ekogroszek, miejskie i z pełna odpowiedzialnością stwierdzam, że w przypadku pompy ciepła jak na razie nie widzę żadnych wad, ani minusów:no:

Liwko
14-03-2014, 15:46
Jeżeli masz dużą działkę i kolektor poziomy zrobisz samemu (łatwizna), to PC gruntową możesz mieć w niewiele większych pieniądzach. U mnie z odwiertami wyszło 27tyś.

mxxxx
14-03-2014, 17:32
jak ja bym mieszkał pod Szczecinem to w tak małym 100m2 domku pogrubił bym izolację na ścianach i suficie nieużytkowego strychu i bez problemu hewaleksem 3KW za 3,5tyś bym CO opękał

PS uwaga: moc nominalna Powietrznych PCi podawana jest dla temperatur dodatnich, w ujemnych spada znacząco, czyli jeśli podają moc grzewczą 9KW to pewnie ma mocy elektrycznej 3KW, czyli w długotrwałych mrozach -20 wykręci góra 6KW, ale za to przy robieniu CWU w lecie gdy będzie +20 to wykręci 12KW

Gruntówki tego problemu nie mają, 9KW mocy nominalnej, to przy długotrwałych mrozach -20 nadal będzie 9KW (chyba że ktoś spaprał DZ)

Arturo72
14-03-2014, 17:48
PS uwaga: moc nominalna Powietrznych PCi podawana jest dla temperatur dodatnich, w ujemnych spada znacząco, czyli jeśli podają moc grzewczą 9KW to pewnie ma mocy elektrycznej 3KW, czyli w długotrwałych mrozach -20 wykręci góra 6KW, ale za to przy robieniu CWU w lecie gdy będzie +20 to wykręci 12KW

Nie w przypadku T-CAP-a lub pomp trójfazowych innych producentów a i w przypadku pomp jednofazowych nie jest to tak wielki spadek mocy grzewczych.
T-CAP 9kW Panasonica utrzymuje 9kW stałej mocy grzewczej do -15st.C,podobnie Excelie TRI Atlantica dysponują stałą mocą grzewczą przy mocno minusowych temperaturach,zwykła jednofazowa Extansa Atlantica 8kW przy -20st.C dysponuje ok.5,6kW mocy grzewczej czyli nie jest to tak drastyczny spadek mocy.

Dzisiejsze pompy powietrze-woda to nie są już zwykłe klimatyzatory i droższe lodówki jak to było kiedyś :)

ppeettrryykk
14-03-2014, 18:22
Chyba wybór padnie na tego Panasonica 9kW, czy rozejrzeć się też za czymś innym?
Tylko jeszcze dokładne wyliczenia zapotrzebowania na energię:-) No i zmiany w projekcie, usunięcie komina, zmiana kotła na paliwo stałe na pompę ciepła...ciekawe o ile to przesunie start budowy :o (wiążą się z tym dodatkowe koszta?)
A ciężko jest dostać dofinansowanie do PCi czy raczej nie robią w gminach problemów, jak było w Waszych przypadkach? :)
Do jakiej temperatury jest w stanie podgrzać CWU taka pompa?
w sypialniach nie mam podłogówki a przy PCi lepszym rozwiązaniem jest 100% podłogowego ogrzewania?
Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi, mam nadzieję, że zmiana wyjdzie na korzyść:-)

imrahil
14-03-2014, 18:53
ja też popieram wybór pompy ciepła. w sypialni polecam jednak zrobić podłogówkę, system mieszany jest zawsze droższy w instalacji, a potem w eksploatacji. nie trzeba się bać zbyt wysokich temperatur, możesz przykręcić przepływ na rozdzielaczu. ze swojej strony to poleciłbym jeszcze mimo wszystko zadbać o izolację - dołożyć do 20 cm na ścianach. nie wiem jak masz z innymi przegrodami.

jeśli chodzi o zmianę sposobu ogrzewania, to moja projektantka powiedziała, że robi się wpis w dzienniku budowy i to wystarcza.

mxxxx
15-03-2014, 06:59
T-CAP 9kW Panasonica utrzymuje 9kW stałej mocy grzewczej do -15st.C,podobnie Excelie TRI Atlantica dysponują stałą mocą grzewczą przy mocno minusowych temperaturach
WH-MXF09D3E5 potrafi taką sztuczkę bo dysponuje mocą elektryczną 5,2KW
http://www.panasonicproclub.com/uploads/general/default_catalogues/catalogues_english/EU%20AQUAREA%2013.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.panasonicprocl ub.com%2Fuploads%2Fgeneral%2Fdefault_catalogues%2F catalogues_english%2FEU%2520AQUAREA%252013.pdf)

ale zwykły
WH-SDF09C3E5 ma do dyspozycji 3,3KW mocy elektrycznej przy -15 i tem CWU +45 daje 5,4KW mocy cieplnej a CO +30 ma 6KW mocy cieplnej
WH-MDF09E3E5 ma do dyspozycji 4KW mocy elektrycznej przy -15 i tem CWU +45 daje 7KW mocy cieplnej a CO +30 ma 7,9KW mocy cieplnej
WH-SDF16C9E8 ma do dyspozycji 5KW mocy elektrycznej przy -15 i tem CWU +45 daje 9,7KW mocy cieplnej a CO +30 ma 10,6KW mocy cieplnej
http://www.atlantic-polska.pl/upload/pdf/EXCELIA-TRI-karta-katalogowa.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.atlantic-polska.pl%2Fupload%2Fpdf%2FEXCELIA-TRI-karta-katalogowa.pdf)
Excelie TRI 11 ma do dyspozycji 5,5KW mocy elektrycznej przy -15 i tem CWU +45 daje 10KW mocy cieplnej a CO +35 ma 10,5KW mocy cieplnej

ergo: zanim coś się wybierze trzeba uważnie przeczytać kartę produktu bo między WH-MXF09D3E5 a WH-SDF09C3E5 jest spora różnica mocy elektrycznej i osiągów a jedno i drugie podobno 9KW, i wice wersa między WH-MXF09D3E5 a WH-SDF16C9E8 za bardzo nie ma różnic mocy elektrycznej i osiągi bardzo porównywalne gdzie jedno to 9KW a drugie to 16KW

rwxw
15-03-2014, 11:44
Chyba wybór padnie na tego Panasonica 9kW, czy rozejrzeć się też za czymś innym?
Z tego co czytam, to jeszcze nie wystartowałeś z budową, więc nie spiesz się z wyborem systemu, a co dopiero producenta. Zrób podłogówkę na całej powierzchni (będziesz mógł zastosować dowolne źródło ciepła), dobrze ociepl dom. Z likwidowaniem komina się nie spiesz. Ja bym zostawił komin, ewentualnie bym go nie wypuszczał ponad dach - w razie czego zawsze można będzie to zrobić. W międzyczasie poczytaj forum, to będziesz wiedział o co chodzi z pompami. Pompa gruntowa od powietrze-woda jest bardziej stabilna w pracy podczas dużych mrozów, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe. Ma też mniej skomplikowaną budowę, więc prawdopodobieństwo awarii jest dużo mniejsze, a w razie czego łatwiej i taniej będzie ją można naprawić. Dodatkowo ma lepszą sprawność, co bezpośrednio się przenosi na koszty eksploatacji. Przy dobrze wybudowanym domu o powierzchni 116m2 w zupełności powinna wystarczyć pompa 6kW, dla której wykonanie kolektora gruntowego (zakopanie 3x150m rury PE32 przy prawdopodobnie przewymiarowanym kolektorze) jest śmiesznie tanie i wymaga małej wolnej powierzchni działki. Więc nie spiesz się, czytaj, pomyśl, przelicz, a decyzję podejmiesz prawdopodobnie najszybciej za rok.

scrabie
15-03-2014, 13:18
Witam, a czy pompa ciepła może pracować tylko z wodnym ogrzewaniem? Ja jestem na etapie projektowanie swojego domu ( chcę konstrukcję szkieletową) i nie chciałbym robić tam podłogówki (chodź jeszcze tydzień temu myślałem, że to genialny pomysł), czy taką pompę można uruchomić w systemie nadmuchowym?
Pozdrawiam

Liwko
15-03-2014, 13:22
Witam, a czy pompa ciepła może pracować tylko z wodnym ogrzewaniem? Ja jestem na etapie projektowanie swojego domu ( chcę konstrukcję szkieletową) i nie chciałbym robić tam podłogówki (chodź jeszcze tydzień temu myślałem, że to genialny pomysł), czy taką pompę można uruchomić w systemie nadmuchowym?
Pozdrawiam

Można, są pompy powietrze-powietrze. Plus jest taki, że szybko nagrzewasz, minus, że nie wykorzystasz taniej taryfy.

map78
15-03-2014, 13:27
Można, są pompy powietrze-powietrze. Plus jest taki, że szybko nagrzewasz, minus, że nie wykorzystasz taniej taryfy.

W szkieletorkach chyba w ogóle jest ciężko wykorzystywać tanią taryfę. Te domy cechują się dużą bezwładnością, bo niby co miałoby to ciepło zakumulować?
A pompy P/P i ogrzewanie nadmuchowe jak najbardziej w szkieleciaku:yes: tak się robi i w Skandynawii i w USA, gdzie tych domów budują na potęgę.

Liwko
15-03-2014, 13:36
W szkieletorkach chyba w ogóle jest ciężko wykorzystywać tanią taryfę. Te domy cechują się dużą bezwładnością, bo niby co miałoby to ciepło zakumulować?
A pompy P/P i ogrzewanie nadmuchowe jak najbardziej w szkieleciaku:yes: tak się robi i w Skandynawii i w USA, gdzie tych domów budują na potęgę.

W moim przypadku grzanie w taryfie G11 wyszło by 40% drożej. To dużo.

klaudiusz_x
15-03-2014, 13:50
Co do komina.
Postaw fundament, zostaw odpowiedniej wielkości otwór w stropie.
Zawsze bez zbędnego kucia wstawisz jakiś systemowy.
Dziura w stropie nic nie kosztuje, w przyszłości w przypadku zmiany decyzji będzie znacznie prościej.

Liwko
15-03-2014, 13:56
Co do komina.
Na jaki system miałbym przejść w razie czego? (no właśnie, w razie czego?) Na kopciucha? W ŻYCIU! :P

klaudiusz_x
15-03-2014, 14:01
up
Pellet, gaz, kominek :P.

map78
15-03-2014, 14:01
W moim przypadku grzanie w taryfie G11 wyszło by 40% drożej. To dużo.

Pewnie i też dlatego technologia szkieletowa nie jest w Polsce tak powszechna. Tylko u nas (chyba?) występują takie wynalazki ja taryfy dzienne i nocne.
Ale też i te domy inaczej się ogrzewa, bo tam grzejemy tylko powietrze i przy dobrej izolacji to ciepłe powietrze wcale tak szybko nie ucieka, więc ch-ka pracy pompy może wyglądać np tak, że 05h grzeje / 2h nie grzeje i tak w kółko.
Przy domach murowanych duża część ciepła jest pochłaniana przez ściany i potem to ciepło oczywiście jest oddawane, ale tym samym i więcej go potrzeba. Myślę, że sumarycznie to wyjdzie dość podobnie tylko właśnie ze względu na te różnice w cenie taryf ogrzanie murowanego w PL jest tańsze.

Liwko
15-03-2014, 14:04
up
Pellet, gaz, kominek :P.

Pellet, po co? Gaz, można bez komina. Kominek, mam :)

klaudiusz_x
15-03-2014, 14:10
Pellet, po co? Gaz, można bez komina. Kominek, mam :)
Kozę można wstawić. Będzie taniej :)

scrabie
15-03-2014, 14:14
ok dzięki a powiedzcie mi jak to wygląda z kosztami? Czy taka pompa jest bardzo enegrochłonna? Mój dom będzie miał 90m powierzchni, i izolacje w granicach 30 cm najlepszej wełny na każdej przestrzeni. Dodatkowo jest 50m już istniejącego budynku murowanego, w którym jest piec co i zastanawiam się czy da się go wyeliminować a zastosować tylko pompę. Generalnie rzecz biorąc myślałem o podłączeniu tej pompy do co i jednoczesnym stosowaniu metody nadmuchowej, ale zakładam, że tak się nie da. Trochę wszystko chaotycznie tłumaczę, ale jeszcze jestem na etapie projektu i niestety nie mogę poprzeć wszystkiego rysunkiem, natomiast, chcę dobrze przemyślec kwestię grzania, żeby później co miesiąc nie dokładać

Liwko
15-03-2014, 14:16
Pamiętaj że oprócz CO jest jeszcze CWU

scrabie
15-03-2014, 14:21
to oczywiście prawda, natomiast gdyby udało podłączyć się taką pompę zarazem do Co, to CWU grzałoby się przy okazji. Jeżeli nie to mogę robić tak jak teraz w lato, zakręcam cały obieg co wrzucam 3 deseczki i grzeję 120l wody w bojlerze, mało wygodne, ale jednak działa

rwxw
15-03-2014, 14:30
Witam, a czy pompa ciepła może pracować tylko z wodnym ogrzewaniem?
A co masz przeciw podłogówce i dlaczego chcesz ogrzewanie nadmuchowe ? Nadmuchowo pracuje klima, która też jest pompą ciepła, może być kanałowa.Latem chłodzi, zimą grzeje. Osobiście ze względu na komfort zdecydowanie wolę podłogówkę, a mam porównanie, bo np. ostatnie parę dni ogrzewałem pięterko klimatyzatorem korzystającym z darmowego prądu własnej produkcji.

ok dzięki a powiedzcie mi jak to wygląda z kosztami? Czy taka pompa jest bardzo enegrochłonna?
Zerknij do linka z arkuszem zużycia prądu, który jest w mojej stopce. W tym sezonie za grzanie 200m2 zmieszczę się bez problemów sporo poniżej 1kzł.

rwxw
15-03-2014, 14:31
(no właśnie, w razie czego?) Na kopcicha ?
Ukraina ?

map78
15-03-2014, 14:32
to oczywiście prawda, natomiast gdyby udało podłączyć się taką pompę zarazem do Co, to CWU grzałoby się przy okazji. Jeżeli nie to mogę robić tak jak teraz w lato, zakręcam cały obieg co wrzucam 3 deseczki i grzeję 120l wody w bojlerze, mało wygodne, ale jednak działa

Wszystko się da:yes:. Możesz zrobić coś podobnego jak u mnie na poddaszu - klimakonwektory (ogrzewanie nadmuchowe) zasilane pompą ciepła P/W, która oczywiście też podgrzewa CWU.

Liwko
15-03-2014, 14:32
... z darmowego prądu własnej produkcji.

Też muszę mojej dynamo po cichu dokręcić do rowerku stacjonarnego :D

scrabie
15-03-2014, 14:33
Nie chcę podłogówki, ponieważ jeżeli robię dom szkieletowy, drewniane stropy i widoczne drewno na suficie, to nie chcę zalewać podłogi cementem i kłaść paneli, myślę raczej o ładnej desce.

Liwko
15-03-2014, 14:34
Ukraina ?
aha, już to widzę jak wszyscy lecą do sklepów po zwykłe kopciuchy i przerabiają wszystko na system grawitacyjny :)
Ale zwykły kominek w domu to jednak fajna rzecz :lol:

Liwko
15-03-2014, 14:35
Nie chcę podłogówki, ponieważ jeżeli robię dom szkieletowy, drewniane stropy i widoczne drewno na suficie, to nie chcę zalewać podłogi cementem i kłaść paneli, myślę raczej o ładnej desce.

Ale pod deską też może być ogrzewanie podłogowe!

scrabie
15-03-2014, 14:37
Wszystko się da:yes:. Możesz zrobić coś podobnego jak u mnie na poddaszu - klimakonwektory (ogrzewanie nadmuchowe) zasilane pompą ciepła P/W, która oczywiście też podgrzewa CWU.

Sam robiłeś czy może masz jakąś firmę? jak sprawuje się ten system przy -20 i oczywiście jak wygląda koszt utrzymania go?

scrabie
15-03-2014, 14:39
Ale pod deską też może być ogrzewanie podłogowe!

Ok to może inaczej, nie chcę podłogówki, bo nie. Rozważam różne opcję i teraz myślę o tej konjretnej, proszę nie przekonuj mnie o zaletach tego ogrzewania, bo ja je mam i wiem jakie są. Chcę zebrać informacje o innych systemach. Dziękuję.

P.s Sorry, ale nie mogę się oprzeć - " Liwko. Liwko skocz po piwko" :)

map78
15-03-2014, 14:44
Sam robiłeś czy może masz jakąś firmę? jak sprawuje się ten system przy -20 i oczywiście jak wygląda koszt utrzymania go?

Przy -20 nie wiem, ale przy -19 było ciepło:D Ja mam system mieszany - podłogówka, klimakonwektory, grzejniki, więc trudno mi powiedzieć, jak sprawowałyby się same klimakonwektory, ale raczej dobrze jak komuś nie przeszkadza szum nadmuchu. Koszt utrzymania jest również na przyzwoitym poziomie, gdyż nawet przy tych -19st na zewnątrz zadowalały się zasilaniem na poziomie 35st.
Całość oczywiście wykonywała firma.

scrabie
15-03-2014, 14:51
Przy -20 nie wiem, ale przy -19 było ciepło:D Ja mam system mieszany - podłogówka, klimakonwektory, grzejniki, więc trudno mi powiedzieć, jak sprawowałyby się same klimakonwektory, ale raczej dobrze jak komuś nie przeszkadza szum nadmuchu. Koszt utrzymania jest również na przyzwoitym poziomie, gdyż nawet przy tych -19st na zewnątrz zadowalały się zasilaniem na poziomie 35st.
Całość oczywiście wykonywała firma.
I bardzo mnie to cieszy ponieważ ja też chcę mieć system mieszany, kaloryfery też ogrzewasz samą pompą?

Liwko
15-03-2014, 14:51
P.s Sorry, ale nie mogę się oprzeć - " Liwko. Liwko skocz po piwko" :)

Od zawsze w mojej stopce Batonie :D

map78
15-03-2014, 15:16
I bardzo mnie to cieszy ponieważ ja też chcę mieć system mieszany, kaloryfery też ogrzewasz samą pompą?

Tak, ale kaloryfery mam tylko w garażu i kotłowni, więc nie wymagam od nich zapewnienia jakiegoś super komfortu. W garażu zazwyczaj jest 18st, a w kotłowni koło 21st, podczas gdy w reszcie domu 23st.

klaudiusz_x
15-03-2014, 16:51
Swego czasu zrobiłem wyliczenia co do mojego domku.
W porównaniu do standardowych rozwiązań, cały system dociepleń, izolacji przeciw wilgodnościowej, styroduru, okien itd, koszty które poniosłem/poniosę do standardu to przeszło 20k.
Nie zapisałem tego, możesz poszukać tego wyliczenia w moich postach z zeszłego roku.
Doliczone zostały także kolory okien, lepszego tynku, wszystko co kosztuje więcej od standardu.
Stan dotyczył stanu zamkniętego z ociepleniem. Bez uwzględnienia wewnętrznego wykończenia.